Leidse Courant Stichting legt 't bijltje er woensdag hij neer Brussel vond nog tijdig compromis Veronica II bijna gestrand in storm LYN Y DWS van Eibergen: 3 pet ii praktijk onuitvoerbaar besprek was overbodig Von Brentano overleden Syrië en Israël roepen Veiligheidsraad bijeen Senmoet de Egyptenaar Commentaar Margarine cent duurder Maandag 16 novemlïer 1964, 45st« jaargang r X Dr. E. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD .5tan»v«stigh i* gheblove» mijn hert in teghenspoet" Afnemende wind De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Veel bewolking met aanvankelijk op de meeste plaatsen regen, maar morgen mogelijk enkele opklaringen. Matige tot krachtige, in het noorden van het land tijdelijk zwakke westelijke wind. Iets lagere temperaturen overdag. (Opge maakt te 11.15 uur). Verwachting na gesprek met regering (Van onze sociaal-economische redactie) VOORBURG Na het loongesprek dat het bestuur van de Stichting van t Arbeid zaterdagmorgen met de regering heeft gevoerd is de algemene snvachting, zowel in werkgevers als in werknemerskringen, dat het 'aktisch onmogelijk is in de stichting alsnog tot overeenstemming te ge- iken over het in 1965 te voeren loonbeleid. Dit betekent dat de regering in gedwongen wordt de knoop door te hakken met een algemene loon- aatregel, die dan ongetwijfeld weinig of geen ruimte zal laten voor een ■otere loonsverbetering dan de werkgevers thans voor ogen staat: een onronde van ca. 3 procent, inclusief de compensatie voor de verhoging AOW- en AWW-uitkeringen. De Stichting van de Arbeid komt woens- ig opnieuw bijeen en in de agenda's der betrokkenen is de komende zater- ig alvast genoteerd voor een nieuw gesprek met de regering, eveneens in :t gebouw van de Directie van de Arbeid. dat de werkgevers en werknemers slechts in staat zullen zijn een sterk verdeeld standpunt te formuleren. Aan de. hand daarvan kan dan met de regering over concrete zaken wor den gesproken. Dit was zaterdag niet het geval, omdat er geen enkel of ficieel standpunt ter tafel lag en de regering (gezien de huidige loon politieke spelregels) geen andere weg openbleef dan zich -„op de vlak te" te houden. Zelfs over het prijs beleid is met geen woord gerept, hoewel dit één van de belangrijkste redenen was waarom de werkgevers in dit stadium overleg met de rege ring op prys stelden. ZINLOOS Deze laatste afspraak duidt er op, t het bestuur van de stichting er eds nu van overtuigd is woensdag t bijltje er bij te zullen neerleggen, derdaad wijst alles er op (wé even dat zaterdag ook reeds), Mertens (NKV): SNSCHEDE Waarom zijn de werk- 'ers naar de regering gelopen? „Om trachten het kabinet aan hun zijde krijgen inzake het loonoverleg. De gering heeft niet de zijde van de :rkgevers gekozen. Ook niet die van werknemers. De werkgevers hebben tracht de regering een uitspraak te tlokken, maar dat is mislukt", aldus heer P. J. J. Mertens, voorzitter van Nederlands Katholiek Vakverbond, :n hij zaterdag in de Twentse schouw- rg te Enschede het woord voerde ter tegenheid van het 75-jarig bestaan n het N.K.V. Hij zei, dat het antwoord van de re- ing was: ,,U gaat onderhandelen in Stichting van de Arbeid. Als daar zaak vastloopt dan kunt u zich tot wenden. Zolang dat niet het geval teemt de regering geen standpunt in". zichzelf genomen was daarom de eenk.omst een sof. zij was bovendien erbodig, want het resultaat wisten we voren. De schuld hiervan ligit et by de regering en niet bij de werk- lers, maar bij de werkgevers, aldus heer Mertens. Ook minister Veldkamp voerde het oord. Aan 'het eindpunt van de thans de gang zijnde sociale ontwikke- ïg, zijn we nog helemaal niet, zo zei minister. Hi) dacht in de eerste plaats a materiële sociale verbeteringen, tar vooral aan de rechtssfeer van de aeid en aan de medezeggenschap Immers, na afloop van de vorige stichtingsvergadering werd van werk geverszijde verklaard dat het loonbeleid „in een heel andere -sfeer" zou komen indien de regering bereid zou zijn het volgend jaar een wat soepeler prijs beleid te voeren. Drs. Roemers (NW) zei nu er weer verbaasd over te zijn dat de werkgevers zaterdag niet over de prijzen hebben gesproken. „Dit is een bewijs temeer, dat het gevoerde gesprek met de regering volkomen zin loos was. Het heeft ons alleen maar voor niets een vrije zaterdag gekost, want bij de vakbeweging was het regerings standpunt allang bekend. Bij de werk gevers kennelijk nietaldus de heer Roemers, die verder verklaarde, dat de vakbeweging nauwelijks aan de discus sie heeft deelgenomen Zij heeft o.m. wel protest aangetekend tegen een vraag van ir. J. Bosma (Centraal Soc. Werk gevers Verbond) of de regering een loonronde van 3 procent „in overeen stemming zou achten met de uitgangs punten van het sociaal-economisch be leid in 1965". ONVERKORT De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft daarop geen concreet antwoord gegeven. Het enige, dat de regering nog eens duidelijk heeft gemaakt is, dat zij haar doelstellingen, zoals die zijn neer gelegd in de betreffende gerichte ad viesaanvrage aan de SER en in de Troonrede, onverkort handhaaft. D.w.z. dat de totale bestedingen in 1965 moeten achterblijven bij de groei van de natio nale produktiviteiit, teneinde het even wicht op de betalingsbalans te herstel len en een aantal belangrijke taken zon der al teveel moeilijkheden te kunnen verwezenlijken: bijv. de woningbouw, de belastingverlaging en de verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen. (Voor vervolg zie pag. i) DARMSTADT De christen demo cratische politicus en leider van de CDU/CSU-fractie in de Westduitse bondsdag Heinrich von Brentano is zaterdag op 60-jarige leeftijd gestorven. Enkele dagen geleden was hij in een ziekenhuis in Darmstadt opgenomen we gens een aandoening aan de slokdarm Eind vorig jaar had hij al een zware operatie aan de slokdarm ondergaan. Von Brentano was van 1955 tot 1961 minister van buitenlandse zaken onder Adenauer. Vanaf de stichting van de bondsrepubliek in 1949 heeft hij een vooraanstaande rol in de Westduitse en Europese politiek gespeeld. President Lübke heeft bepaald dat de overledene een staatsbegrafenis zal krijgen, die in Darmstadt zal geschieden. Morgen wordt in het bondshuis een plechtigheid van staatswege gehouden. Bondskanselier Erhard noemde Von Brentano een „ridder zonder vrees of blaam", die zijn krachten heeft gewijd aan Duitsland en aan de eenheid van Europa. (Levensbeschrijving op pagina 5). Nederland zeer tevreden BRUSSEL Na een hele avond en nacht te hebben vergaderd zijn de ministers van de Europese Econo. mische Gemeenschap er gistermorgen vroeg in Brussel in geslaagd overeen stemming te bereiken over de lijst industriële produkten die zij willen uitzonderen van de algemene verlaging van de douanerechten in het wereld- handelsverkeer. Minister Andriessen toonde zich na afloop zeer tevreden over het resultaat. Het grootste struikelblok was de kwestie van de auto's en auto-onder delen. Meer dan vijf uur werd hier over een strijd gevoerd tussen België en Italië. Vele nachtelijke telefoonge- Na ernstige grensgevechten NEW-YORK Syrië heeft zaterdag officieel om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht in verband met de luchtaanval die Israël vrijdag gedaan heeft op zijn grensstellingen. In het verzoek dat gedaan werd door de Syrische ambassadeur in New- York en dat gericht is aan de Ameri kaanse permanente afgevaardigde bij de VN, Stevenson, die deze maand voorzitter is van de Veiligheidsraad, wordt de Israëlische stap bestempeld als „een daad van agressie". Een dag later heeft ook de Israë lische ambassadeur in gelijke termen om een spoedbij eenkomst van de Vei ligheidsraad gevraagd. De Raad zal vanavond om negen uur Nederl. tijd eerst de Syrische klacht behandelen. Daags na de Israëlische luchtaanval op de Syrische grensstellingen heeft zich nog een luchtaanval voorgedaan, tussen Syrische Migs en Israëlische Mi- Nieuwe vriend van onze (jonge) lezers lezers zal boeien: Senmoet, de Egyptenaar. Schrijver en tekenaar van deze strip hebben een wel heel exotische achtergrond gekozen, nl. het oude Egypte ten tijde van de regering van Farao Echnaton. Dat was van 13721358 voor Chr. De jonge Senmoet speelt een belangrijke rol in de ontwarring van vele geheimzinnigheden. Hij steunt de nobele figuren en overwint met hen het kwaad, dat in de figuren der Ammonpriesters en him aanhangers is vertegenwoordigd. Tijdens de regering van Echnaton was Egypte reeds het machtige rijk van de Nijl, maar intriganten probeerden die macht van binnen uit te hollen. Dat is historie. Het verhaal over Senmoet en zijn vele avonturen in het oude Egypteland is gefantaseerd, maar de lokale kleur is geschied kundig verantwoord. We vertrouwen, dat het verhaal dagelijks op de voet zal worden gevolgd en we kunnen nu reeds vertellen dat we naast deze nieuwe Senmoet bin nenkort ook met de publikatie van nog een spannende strip (in een ander genre) hopen te beginnen. (Zie vandaag pagina 6). rages. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv verklaarde zaterdag, dat drie Syrische Migs, die het Israëlische lucht ruim ten noorden van het meer van Tiberias poogden binnen te dringen, door Israëlische jachtvliegtuigen werden onderschept Tijdens het gevecht dat ont stond werd één Syrische Mig getroffen. Volgens de woordvoerder zouden alle Israëlische toestellen onbeschadigd op hun bases zijn teruggekeerd. Even later werd dit ln de Syrische hoofdstad Da mascus ontkend. Een militaire zegsman verklaarde dat een Israëlisch toestel van het type Mi- rage door Syrische jachttoesteUen is neergeschoten. Israëlische officieren zijn van me ning, dat de grensgevechten van vrij dag in de buurt van het plaatsje Dan van te voren door de Syriërs zijn beraamd, omdat het burgerluchtvaartver- keer boven Syrië een uur voordat de Incidenten begonnen was stopgezet. De Syrische militairen hadden die vrijdag een kindertehuis beschoten, maar de kinderen hadden zich na het horen van het eerste schot in een schuil kelder verborgen. Aan Israëlische zijde zijn volgens de officieren drie soldaten gesneuveld en verder zyn negen mili tairen en twee burgers gewond. Van de gewonde militairen is de toestand van rijf ernstig. Het is echter niet bekend hoeveel slachtoffers er aan Syrische zijde zijn gevallen. VN-waarnemers stellen op het ogen blik een onderzoek in naar de oorzaak in de incidenten. Intussen heeft het Iraabse leger zijn waakzaamheid langs de grens met Syrië naar aanleiding van de Israëlisch-Syri- sche gevechten, verscherpt. „Op het ogen blik dat wij het nieuws hoorden van de aggressie tegen het Syrische leger heb ben wij al onze legereenheden bevel gegeven de zijde van de Syriërs te kie zen," zo verklaarde president Abdel Sa- lam gisteren In Bagdad. Zaterdagavond is in Heerlen de 16- jarige J. Rijcks uit Voerendaal met zijn fiets tegen een geparkeerde auto gere den. Hy overleed te plaatse. Het onge luk gebeurde tijdens een hevige regenbui. Men vermoedt dat de jongen voorover gebogen over het stuur reed, waardoor hij de goedgeparkeerde auto niet heeft gezien. Inéén oogopslag Veranderend getij pag. 2 De zaak-Van der Ziel pag. 2 Werd Napoleon vermoord? pag. 5 Een koning trad af pag. 7 NCRV-feest besloten pag. 7 Sport pag. 8 9 en 11 Tijdens de pauze van de opvoe ring van Shakespeare's „Koning Lear" zaterdagavond in de Kon. Schouwburg, onderhielden de Koningin en de prinsessen Mar griet en Christina zich met Albert van Dalsum, Bob van Leersum, directeur van de Kon. Schouwburg, en Joris Diels, regisseur van deze opvoering. Prinses Irene en Hugo terug naar Madrid SCHIPHOL Prinses Irene en prins Hugo, die enkele dagen als gasten van prinses Armgard, de moeder van prins Bemhard, op Warmelo hebben doorge bracht, zijn zaterdag kort voor het mid daguur per KLM van Schiphol terugge keerd naar Madrid. Een verzoek om en kele journalisten te woord te staan wees de Prinses van de hand. Onder begeleiding van een KLM-func- tionaris reed het paar even later naar het vliegtuig toe en stapte in. Er waren geen familieleden van de Prinses of leden van de hofhouding bij het vertrek aan wezig. sprekken tussen Belgische ministers leidden ten slotte tot een compromis. Onze zuiderburen, die een uitgebreide assemblage-industrie hebben, wensten ook indien de douanerechten door de Ken- nedy-ronde worden gehalveerd, een aan zienlijk verschil tussen de rechten op auto's en op onderdelen te handhaven. Het invoerrecht op auto's in de gemeen schap zou door de Kennedy-ronde van 22 tot 11 worden teruggebracht en voor onderdelen van 14 tot 7, indien voor beide de algemene regel een verlaging van vyftig procent wordt gevolgd. De Belgische delegatie was pas bereid het kleiner wordende verschü te aan vaarden op voorwaarde, dat andere auto- producerende landen het zelfde doen en speciale maatregelen kunnen worden ge nomen, indien de Belgische assemblage industrie het slachtoffer zou worden. Italië wilde niet van een regeling weten, waarbij het verschil tussen beide rechten op een hoger peil zou worden gehand haafd uit vrees, dat de assemblage-indus trie in België zich sterk zou gaan uitbrei den ten koste van de Italiaanse auto industrie, een argument, dat uiteraard ook geldt voor de Nederlandse auto- industrie. De nachtelijke strijd in Brussel ging overigens tussen de Westduitse bondsrepubliek en Nederland enerzijds, die met een zo klein mogelijke lijst voor de dag wilden komen en Frankrijk en Italië anderzijds. Uitgangspunt van de debatten was een voorstel van de Euro pese commissie, dat het midden tussen de standpunten trachtte te benaderen en het aantal uitzonderingen wilde beperken tot ongeveer vijftien procent, gerekend in de douane-ontvangsten van de totale E.E.G.-import Aanvankelijk zag het ernaar uit, dat meer dan 35 procent zou worden uitge zonderd. Niet in de laatste plaats door belangrijke Franse concessies is het echter, naar minister Andriessen ver klaarde, mogelijk geworden dit percen tage tot twintig terug te brengen. Dit betekent ongeveer negen procent van totale volume van de import in de cijfers die naar wordt aangenomen die van de belangrijkste partner in de onder handelingen over de Kennedy-ronde, de Verenigde Staten zullen benaderen. Over de omvang van de Franse co: sies zei minister Andriessen dat bi; begin van de besprekingen Frankrijk de eis had gesteld, dat voor zijn machine bouw een aantal produkten tot een jaar lijks handelsvolume van 293 miljoen dol lar op de uitzonderingslijst zou moeten worden geplaatst, een bedrag dat tijdens de nachtelijke besprekingen met ongeveer 95 miljoen dollar kon worden verminderd. De Nederlandse eis, dat bepaalde produk- van de leerindustrie op de uitzonde ringslijst moesten worden geplaatst, kon niet worden ingewilligd. Wat fietsen be treft (concurrentie uit Oost-Europa) bleek dit wel mogelijk. Het was overigens wel zaak, dat de E.E.G.-ministers er tijdens het weekeinde uitkwamen, want de lijst met uitzonderin gen moest uiterlijk vandaag, in verband met de voorbereiding van de Kennedy- ronde", bij de G.A.T.T. (algemene overeen komst inzake tarieven en handel) zijn ingeleverd. Overigens dient men de be langrijkheid van de besprekingen niet onderschatten. Elk procent meer of mi der op de lijst vertegenwoordigt een handelsvolume in de orde van grootte ruim 1.3 miljard gulden. De samen stelling van de lijst is geheim. Tussen Scheveningen cn Katwijk IJMUIDEN Het radioschip Ve ronica II is gisteravond door de harde zuidwesten wind van zijn ankers ge slagen en afgedreven naar de kust. Een dreigende stranding op de kost tussen Scheveningen en Katwijk kon echter worden voorkomen door het snelle optreden van de sleepboot Titan van Wijsmuller, die reeds drie uur nadat het schip van zijn stuurboord anker was losgeslagen, vastmaakte. Vandaag zou worden geprobeerd het schip weer op zijn plaats te leg gen. Veronica II is de onlangs in Zaandam verbouwde 300 ton metende Duitse trawler Norderney, die de Ve ronica I tijdelyk zal vervangen als deze zijn dokbeurt krijgt. Het schip lag ongeveer een kilometer van de Veronica I buiten de territoriale wa teren. Omdat het geen motor aan boord heeft, was het schip dat krabbend op zijn bakboordanker op drift ging, ge heel overgeleverd aan het geweld van de harde wind. Een stranding werd gevreesd, maar nog juist op tijd wist de Titan contact te maken. (Voor vervolg zie pag. 4) JJET GESPREK van een delegatie uit de ministerraad met het be stuur van de Stichting van de Ar beid heeft zaterdag weliswaar kort geduurd, maar het is niet van be tekenis ontbloot geweest. In de eerste plaats heeft de regering het bedrijfsleven niet weggestuurd met de boodschap, die vrij vertaald zou kunnen lniden: 'Zoek het zelf maar uit'. De regering heeft duide lijk gemaakt, dat zij haar reeds eer der geformuleerde standpunt hand haaft. namelijk: ook de lonen dienen een bijdrage te leveren tot het her stel van het economische evenwicht in ons land. Aangenomen mag dan worden, dat de reerering bij haar ove rig beleid eenzelfde doel zal nastre ven. Veel is er niet gezegd over de prij zen, maar dit was ook niet nodig, nu zo zwaar het accent op de betekenis van de lonen werd gelegd. Worden de lonen kort gehouden, dan Is er geen prijzennrobleem. Alleen wanneer de lonen uitlopen, komen de prijzen on der grote drnk te staan. Minister An driessen ziet hier in de eerste plaats een verantwoordelijkheid voor zijn collega van sociale zaken, excellentie Veldkamp. Minister Andriessen heeft in het ver leden door forse prijsmaatregelen niet bepaald aan ponnlaritelt bij het bedrijfsleven gewonnen. Dat hij bij een uit de hand lopen van de prij zen zich thans weer zou willen op werpen als prijzenbreker HJkt niet waarschijnlijk. Van hem zal ook moeilijk een handhaving van de prij zen gevraagd kunnen worden, wan neer zijn collega van sociale zaken od looneebled verstek laat gaan. Verwacht wordt dan ook, dat minis ter VeldkamD bij een volgend ge sprek met de Stichting van de Ar beid (dat aanstaande zaterdag wordt gevoerd) zich weinig toeschietelijk zal tonen wat betreft de mogelijkheid tot loonsverhogingen. Op dit moment achten de werkge vers de juistheid van hun standpnnt ten aanzien van het loonbeleid in 1965 duidelijk door de regering on derstreept. Van deze zijde vallen overmorgen bij het eesprek binnen het bestnur van de Stichting van de Arbeid dan ook geen concessies te wachten. Het lijkt erop, dat het Stichtingsbe stuur volgende week zaterdag met de onde sterk verdeelde werkgevers- en werknemersstandnunten (dan op verzoek van de regering duidelijk op papier gezet) naar Voorburg zal gaan. Wanneer In deze standpunten geen verandering komt en het lijkt er veel op zal de regering een per centage moeten noemen, waarmee de Ionen ln 1965 uniform verhoogd zullen worden. Dit zal betekenen, het afkondie-en van een loonronde, waarbij de Stichting van de Arbeid buiten snel wordt gezet. De verant woordelijkheid voor het loonbeleid, die de laatste jaren terecht gro tendeels bij het bedrijfsleven ls ge legd, zal de overheid dan weer aan zich moeten trekken. De gecompli ceerdheid van de problematiek maakt het wel enigszins begrijpelijk, maar of hiermee de gewenste sociale rust wordt verkregen, valt te betwijfelen. DEN HAAG Met ingang van van daag zijn de prijzen van margarine met één cent verhoogd per pakje van 250 gram. De aanhoudende sterke stijging van grondstoffenprijzen op de wereld markt gedurende de laatste weken maakte een verhoging van de consumen tenprijs noodzakelijk, aldus de Bond van Nederlandse margarinefabrikanten. De prijsverhoging is geschied in overleg de directie-prijzen van het minis terie van economische zaken. (HIT*) r laatste stap naar de kwartfinale op woensdag 18 november van 18.55 - 20.45 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1