Parijs bedreigt ook Euratom Behandeling scheelzien in babytij d beginnen Jjh eea donie hy Sassen: situatie is ernstig MacArthur dacht dat hij onmisbaar was Zakenwereld in V.S. wil handel met Oostblok Dingen met namen Amerika bereid Moskou over de brug te helpen ZATERDAG 14 NOVEMBER 1964 tei laat ik rrCn wybertjes niet vergeten! (of even nieuwe halen bij de drogist of apotheker Regering van Libanon afgetreden Premier Hussein Oweini van de Liba non heeft gisteren president Charles He- lou het ontslag aangeboden van zijn uit vandaag een begin maken met de vorming van een nieuwe regering. Oweini stelde zijn regering die ne gen maanden heeft stand gehouden samen om toezicht te houden op de algemene verkiezingen die in april zijn gehouden. Het 99 man tellende parlement dat bij die gelegenheid werd gekozen heeft op 18 augustus Charles Helou die op dat moment minister van onderwijs de regering Helou de republiek gekozen. I Het Nederlandse lid van de Euratom-commissie, mr. M. Sas sen, heeft gisteren in Brussel de situatie voor de gemeenschap voor atoomenergie „ernstig" ge noemd. Naar aanleiding van het reeds vier keer afwijzen door de ministerraad van Euratom van de commissie-voorstellen voor een wijziging van het lopende vijf jarenplan voor onderzoek en in vesteringen, verklaarde hij, dat de uitspraak „la situation est serieuse mais pas grave" van de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, niet al leen van toepassing is op de Euro- markt, maar nu ook op Eurotom. De commissie heeft thans bij de ministerraad een nieuwe ontwerpbe groting voor dit programma voor 1965 ingediend, waarbij niet meer is uitge gaan van de eerst nodig geachte extra 38 miljoen dollar voor de resterende periode van het lopende programma, maar van slechts 15 miljoen. Daarvan is ruim 7.6 miljoen nodig voor hoge re salarissen en ruim 5 miljoen voor de financiering van de Europese scholen. m Truman in t.v.-interview %e» Oud-president Harry S. Truman duizenden communistisch Chinese sol- o dj heeft gisteravond in een tv-inter- view generaal Duoglas Macar- n. D thur een egoïst genoemd, die dacht dat hy belangrijker was or dan de president van de Verenig de Staten. „Hij scheen het idee te hebben, dat het gehele land zonder hem zou instor ten", zei de 80-jarige oud-president in een gesprek over het ontslag, dat hij (nu wijlen) MacArthur in 1951 als op perbevelhebber in het Verre Oosten ver- - leende. Truman zei dat hij op de historische "I conferentie op hel eiland Wake tot in bijzonderheden uiteengezet had welke posite hij wilde, dat de generaal in Korea innam om de zekerheid te hebben dat er geen totale oorlog met comrau- Qj nistisch China zou losbarsten. „Hij gaf j me1 in niet mis te verstane bewoordingen n d| de verzekering dat de Chinezen Korea enoj n'et zouden binnentrekken", aldus Tru- i man. ,Ik ging in een buitengewoon goe- ee* de stemming naar huis." naa Tien dagen na de ontmoeting op Wake. aldus Truman, stroomden duizenden en Classis grijpt in te Bloemendaal De classis Haarlem van de Gercfor- nger meerde Kerken is van oordeel, dat de SI* samenwerking tussen de :uret n kerkeraad Bloemendaal en ds. G. Toornvliet op de tegenwoordige wijze niet ftan worden voortgezet. Zjj heeft een com- ge missie benoemd, .die in deze zaak op ge, korte termijn met konkrete voorstel len zal moeten komen. Reeds geruime tijd bestaan er in de I moeilijkheden ten aanzien van de sa- 1 menwerking met ds. Toornvliet, die 11(1 ook met behulp van kerkvisitatoren niet konden worden opgelost. Ds. Toornvliet dient de kerk van Bloemendaal sinds 1956. In 1961 werd hij speciaal belast met het werk van gemeentewerk werd ds. P. N. Kruys- i wijk beroepen. De classis wil de mogelijkheid over- I wegen ds. Toornvliet als predikant met een bijzondere opdracht zijn radio- werk op enige wijze te laten voortzet- ■ifc2 ton- maar dan zal zijn arbeid met na il me ten aanzien van het verrichten van raiej kerkelijke handelingen wel anders ge- da regeld moeten worden, tlng. De verantwoordelijkheid voor de n fj( uitzendingen van radio-Bloemendaal Q blijft, volgens de classis, ten volle bij par de kerkeraad berusten. "h™ ZWOLLE HEEFT TWEEDE *3 INTERNAAT VOOR SCHIPPERSKINDEREN Burgemeester J. A. F. Roeien heeft gistermiddag in Zwolle het tweede in- verp ternaat in zijn gemeente van het nee' schoolfonds voor schipperskinderen kb1' vanwege de Nederlandse hervormde r df kerk officieel geopend. Het internaat dat de naam prinses mdi Margriet II heeft gekregen, is onderge- beld bracht in een oude 24 kamers tellende uwe r.k.-pastorie, waar 43 kinderen zullen n worden gehuisvest. Het onderkomen is tijdelijk, want de pastorie zal later wor- den afgebroken, maar de stichting heeft elders in Zwolle al grond gereserveerd yoor een permanent internaat. Het eerste van internaat in Zwolle, prinses Margriet I i de werd in 1953 geopend; het is gevestigd in dit een schip, l ooo Begonnen werd hier met 3 scholieren, nu zijn het er 92. Er is een wachtlijst r met 30 namen. De kinderen komen uit van; het hele land. De stichting exploiteert thans 8 ipternaten. nil- Roland Holst-prijs r voor prof. Rucmkc Op advies van een jury, bestaande u! prof. dr. P. Minderaa, dr. F. Sierksma ei de heer - Fens, heeft het bestuur va.. na. de Henriette Roland Holst-stichting be- iaststolen de Henriette Roland Holst-prijs toe te kennen aan prof. dr. H. E. Ruemke, voor zijn werk: Frederik ;an; Eeden: van de koe1? meren des doods. Sn,8 De uitreiking van de prijs zal plaats en- vinden donderdag 19 november in het <M; gebouw van N.V. De Arbeiderspers in Amsterdam, Noorden terug, terwijl de Amerikaanse piloten opdracht hadden hen niet verder dan de Jaloerivier achterna te zitten. Aan de stok „Generaal MacArthur en ik kregei het hierover met elkaar aan de stok", aldus Truman. „Hij wilde die vliegtuigen tot over de grens achtervolgen er Chinezen ook aan de andere zijde de grens bombarderen. Bovendien wilde hij dat ons leger zou oprukken om een grote strijd tegen communistisch China te beginnen." Truman zei, dat de kwestie erg inge wikkeld was, doordat een groot aantal Congresleden voor een totale oorlog tegen China voelde. „Met deze ruggestun werd MacArthur steeds stoutmoediger", aldus Truman. MacArthur begon ver klaringen aan de pres uit te reiken. „Weer kwam ik in de verleiding hem te ontslaan", zei Truman. „Maar de op positie zou gebruld hebben dat ik hem de zondebok van onze militaire tegen slagen maakte." Daarop gaf Truman een richtlijn, die de mogelijkheid van het uitgeven de verklaringen door militaire com danten te velde beperkte. „MacArthur hield zich twee dagen aan die richtlijn", zei hij. „Vervolgens zond hij een geluk- wenstelegram aan de commandant van het Amerikaanse Legioen- (van oudstrij ders) voor diens pleidooi om Mandsjoerije te bombarderen. Dat maakte me pas goed kwaad. Het was niets anders dan een uitdaging van het gezag van de pre sident der Verenigde Staten." Vooral de Franse regering heeft zich tegen de wijzigingen van het vijf-jaren- programma en de verhoging van het budget verzet. Naar Franse mening zou Euratom zich moeten beperken tot het onderzoek en de industriële toepassing moeten overlaten aan de nationale rege ringen. De overige landen menen echter, dat dit zou neerkomen op een verkapte subsidie van de Franse nucleaire indus trie, de meest gevorderde in de gemeen- „POLITIEK FEIT" Naar. Mr. Sassen zei, is het thans ingediende ontwerp voor de begroting 1965 juist voldoende om „enige tijd te leven". „Indien het echter de commissie onmogelijk zou worden gemaakt om te werken, dan zou dit een politiek feit zijn", verklaarde hij voorts, doelende op de mogelijkheid dat de ministerraad ook begin volgend jaar zou weigeren een gewijzigd programma met een aanvullen de berroting goed te keuren. Het Neder landse commissielid weigerde echter in een gesprek met Nederlandse journalisten in te gaan op de mogelijke consequenties van het „politieke feit" Het voorgestelde bedrag voor 1965 ten behoeve van het programma voor onder zoek en investeringen is 86 miljoen dol lar. Oecumenische beslissingen op Rhodos De derde pan-orthodoxe conferentie op Rhodos, die gisteren is beëindigd, heeft geen enkel besluit genomen ten aanzien van onmiddellijk aangaan van een ge sprek met Rome. Het slotcommuniqué verklaart, dat de conferentie aan de or thodoxe kerken afzonderlijk elk initiatief overlaat, om zelf (dus niet uit naam van de gehele orthodoxie) betrekkingen met de Rooms-Katholieke kerk aan te kno pen, in de overtuiging dat de nu bestaan de moeilijkheden geleidelijk zullen wor den opgelost. Aan de andere kant acht de conferen tie het scheppen van voldoende voor- gen, noodzakelijk. Daartoe wordt de wens waarden, dat het gesprek vrucht zal dra- geuit, dat de orthodoxe kerken de bij zonderheden van deze kwestie van or thodox standpunt bestuderen en hun be vindingen uitwisselen. De conferentie heeft ook besloten de theologische gesprekken met de Angli- kaanse Kerk te hervatten op het punt. waarop zij in 1931 werden afgebroken. Ook is er een commissie benoemd, die met de Oud-Katholieke erk zal spreken. (Van een onzer redacteuren) De aandoening waarmee de oogheelkunde veel wordt gecon fronteerd is het scheelzien. Naar schatting komt deze oogafwij king bij drie procent van de mensheid voor. Het merkwaar dige is, dat al sinds mensenheu genis gediscussieerd wordt over de oorzaak of oorzaken van het scheelzien. Een vakdiscussie die nog geenszins is afgerond, al lijkt het erop, dat men thans wel in de buurt is. Ook al vermogen van een oog scherp „in te stellen" op het object dat het wil zien: iet ware bepaald inderdaad te vergelijken met het instel- pogingen om scheelzien op te jen van een toneelkijker of microscoop heffen zijn er altijd genoeg geweest tov, het onderwerp, maar dan uiter- Van de Grieken is bekend dat ze schele oneindig veel vlugger en boven- kinderen maskers voorbonden, of wol- «j;pn automatisch T c draadjes ter weerszijden van de. ogen In het oorzakelijke *^g^SSf d2l^rL»TudÏÏ bevestigden teneinde de ogen m de verband van het scheelzien willen zowel wortU- ten raaa aerna,« e juiste stand te krijgen. Hieruit moge de oogspieraandoening, het één-ogig in blijken dat men in de Griekse oudheid plaats van twee-ogig zien, het onvol- het zg. trekken van het oog bepaald niet doende accommoderen en nog andere, als een schoonheidsteken zag, evenmin hier niet genoemde factoren, eerder als trouwens als wij die immers wel plegen verschijnselen, symptomen van het Rplanernk als theraniemaatreeel is te zeggen dat „schelen de mooisten niet scheelzien beschouwen dan als oorzaken. ook het eerder gememoreerde afdek- het goede oog, ter oefening van Voor ingesloten mijnwerkers nog hoop Koortsachtige reddingspogingen zijn gisteren voortgezet in een mijn in Orlava (Tsjechoslowakije) in het noorden van Moravië om le trachten vier mijnwerkers te bereiken die reeds sinds woensdag de buitenwereld zijn afgesloten. Het officiële Tsjechische persbureau Ceteka bericht dat men nog steeds hoopt de vier mijnwerkers levend aan te tref fen nadat deze reeds bijna drie dagen ir. ten pijler zitten opgesloten als gevolg van een verschuiving in het vullingsma- Behalve mijnwerkers van de mijn An- tonin Zapotocky waar de vier arbeiders zijn opgesloten nemen ook mijnwerkers uit andere mijnen in het gebied Ostrava deel aan het reddingswerk. De oorzaak van het ongeval wordt onderzocht. Maar van minstens één volk is daaren tegen bekend dat het „loensen" als schoonheid beschouwde. Oorspronkelij ke bewoners van Mexico, de Maya's trachtten daarom bij hun kleine kinde- zoexenr z.oa ren het scheelzien op te wekken door ze balletje tussen de ogen te hangen. Senator Fulbright verklaart: T^E democratische Amerikaan- se senator J. W. Fulbright heeft gisteren verklaard dat een onderzoek heeft aangetoond dat een groot aantal Amerikaanse za. kenlieden van de regering ver wacht dat zh nieuwe handelska nalen met de communisten zal openen. Fulbright heeft brieven gepubli ceerd die de Senaatscommissie voor de betrekkingen met het buitenland heeft ontvangen als onderdeel van het on derzoek van de commissie naar d( raadzaamheid van een uitbreiding van de handel met Rusland en zijn Oost- europese satellieten. Fulbright is het 1666) Een historicus heeft het eens van is een nummer gegeven. Door een trek van primitief anthropomor- het noemen van de stad en de straat, fisme genoemd, wanneer aan alle die beide namen dragen en het aan- dingen, dus ook de levenloze, namen geven van het nummer, kan het huis worden gegeven. De primitieve mens dus altijd gevonden worden, heeft do neiging aan het levenloze In het vooruitstrevende Amerika ding een persoonlijkheid toe te ken- werden zelfs de straten en boule- nen en door het geven van een vards niet persoonlijk genoeg geacht naam wordt deze persoonlijkheid be- om een naam te krijgen, zodat ook noemd. Vandaar dat nog in de mid- zij in vele gevallen genummerd zijn. deleeuwen elk ding zijn naam kreeg. Dit alles schijnt zeer nuchter, zeer de zwaarden der ridders zo goed als efficiënt en zeer fantasieloos. En juist de kanonnen, die als „de hond van in dit verband moeten we eens wij- Orléans", „dolle Griet" of „de bur- zen op de tegenstrijdige trek die in ger" bekend stonden. Niet alleen het de Nieuwe Wereld aan de dag treedt wapentuig, maar ook de cachotten door tanks, kanonnen, legertrucks en der kerkers, elk huis en elke klok allerlei ander oorlogstuig precies als in de middeleeuwen een naam te geven. Misschien is kreeg zijn n Wat ming der hui zen betreft, daarin kunnen we een re delijk element zien, dat ons zeker niet in de eerste plaats aan een primitieve trek behoeft te her inneren. Oorspron kelijk stonden de TOCH IS HET ZO! voorbeeld het krijgsbedrijf, dat In vele opzichten juist de primitieve levenshouding in de hand werkt, niet sprekend genoeg. Locomotieven die een naam hebben gekregen, evenals ïste huizen immers niet zo net- auto's, liften, cyclonen, stormen. jes in straten en lanen opgesteld, maar nogal willekeurig her en der verspreid. Er kon dus moeilijk een „adres" worden gegeven. Om de pcditles, enz., enz. spreken wellicht een duidelijker taal. De bewoners van Texas worden niet meer gewaar schuwd voor een uit de Golf ningen der betrokkenen desondanks Mexico naderende storm, die met e te kunnen vinden, moesten de hui zen dus een kenteken dragen, dat als een huismerk of een naam no§ vele streken aantreffen. Ook in onze tijd dragen schepen in Illinois deed. Hier zeer terecht overigens nog steeds derdaad een trek vai namen, waardoor het steeds plaats veranderende vaartuig altijd danks het feit dat t kan worden geïdentificeerd, waar een ter wereld het zich ook bevindt, dan Met onze huizen is het in dit opzicht geheel anders verlopen. De namen snelheid van 100 mijl nadert, maar voor „Dolly", die waarschijnlijk nog grotere verwoestingen zal aanrichten dan „Llzzy" een half jaar geleden En welke meisjesnaam denkt U hoofd van deze commissie. Hij heeft deze week op uitnodiging van de rege ring Tito een reis door Zuid-Slavië gemaakt. Het onderzoek is in het afgelopen v jaar begonnen na de graanverkopen Canada aan de Sowjetunie en de daarop volgende verkopen door Amerikaanse particulieren van graan aan de Russen met kredietgaranties van de export- en" irt-bank. bevindingen van de commissie den de regering Johnson kunnen aanspo ren tot nieuwe beleidsbeslissingen tijdens de nieuwe zittig van het Congres. „Meer dan de helft van de zakenlieden die antwoord hebben gegeven was vooi liberalisering en herzieningen van de ex portvoorschriften en procedures. De meesten van hen die voor liberali sering waren, meenden dat Amerikaanse zakenlieden toestemming moeten heb ben om alles aan de communistische landen te verkopen wat hun coi renten in de vrije wereld kunnen kopen", zo verklaarde Fulbright. Velen waren, aldus de senator, mening dat het enige praktische effect van onze strikte controlemaatregelen is geweest het verlies van een aanzienlijke handel aan onze bondgenoten en dat het systeem geen praktische waarde heeft bij het voorkomen van de opbouw van het militair of economische potentieel van het Russische blok. De uitbreiding van de handel met com munistische lanfen is een omstreden on derwerp in het Congres en de Verenigde Staten zelf. De verlening van kredietga ranties door de export-import bank voor graanverkopen aan Rusland en Oosteuro- pese landen heeft in de Senaat veel opschudding verwekt. Maar de publi- katie van de brieven van de zakenlieden effent de weg voor een heropening van het debat in het Congres. Bij het graven van een tunnel in de Dolomieten om een bochtig stuk van de over de Brenner-pas af te" snijden zijn gisteren zes arbeiders door een in storting bedolven. Twee wisten zich te bevrijden, maar hun vier kameraden zijn omgekomen. Geziclitsverbetering alleen voor 7e jaar afgelopen »ek heeft dr. R nbt van lector aan de gemeenteuniversiteit van Amsterdam aanvaard met een rede over het scheelzien. Hy roerde een materie aan, die brede belangstelling geniet omdat scheelzien immers nogal pleegt Wij hadden een nader onder- boud met dr. Crone over dit on derwerp, waarin hij heeft ge tracht op populaire wyze het een en ander duidelijk te maken. Ook gaf hij enkele waardevolle ad- Men past in hoofdzaak vier behande lingswijzen toe. In de eerste plaats cor rectie van het oog door het gaan dragen van een „aan te meten" bril. Helpt een bril niet (voldoende) dan is de operatie het aangewezen middeL Zij bestaat in het verlengen van een oogspier door het verzetten van de betreffende oogspier- aanhechting en in het verkorten van een oogspier. Al bij 2 jaar Zo vroeg mogelijk opereren is zoals gezegd het parool. Dit kan al in het tweede levensjaar. Hoe vroeger men immers opereert hoe meer tijd tot het zevende jaar er bestaat om te trachten de ogen weer gezamenlijk te laten functioneren, om het kind weer twee-ogig te laten zien. Een medisch bijkomende, overigens niet minder belangrijke reden voor vroeg opereren is, dat daardoor onont koombaar geplaag op school vermeden wordt. Een raad derhalve aan ouders van scheelziende kinderen is: ga zo vroeg mogelijk met uw baby naar de oogarts, nl. als de huisarts tot een defi nitieve afwijking heeft geconcludeerd. Waar dan? In welke richting is dan de oorzaak te zoeken? Zoals reeds eerder gezegd: in de richting van de aan het gezicht vastgeplakte draadjes ter weerszijden van de ogen, die het scheelzien eeuwen Grappig is het te weten dat zowel die fel.fd®.n moesten wegnemen en aan de draadjes aan de buitenzijde der ogen bij balletjes tussen de ogen der Maya-kin- de Grieken en de balletjes tussen de deren. d«e het scheelzien moesten be ogen van de Maya-kindertjes gingen in vorderen. Kort en goed: in de richting de richting van wat de oogheelkunde 7a° wat ™en thans noemt optische prik- pas eeuwen later zou gaan ontdekken, k, e °°&bewe&inSer> sturen, rich- namelijk dat optische prikkels met het geven. scheelzien te maken hebben, waarover Een stoornis in dit mechanisme, waar- straks. door een oog opzij kan worden gedrukt Door de eeuwen heen heeft men ge- de neusrichting, moet het scheelzien meend allerlei oorzaken van scheelzien veroorzaken. Deze ^stoornis is^ aan te kunnen wijzen, die in feite j althans volgens vele deskundigen v<m heden symptomen, verschijnselen bij °P 111 het niet-gebruikte. (Een oogarts V.S. maakt van de nood een deugd door zijn patiëntjes-met-ooglappen in een zeeroversclub te verenigen.) Hoe nuttig dat op eigen benen moeten staan is, blijkt uit het feit dat het buiten gebruik zijnde oog al heel gauw „lui" gaat worden omdat het niet meedoet Weinigen weten dat deze „luiheid" het oog al slechter doet functioneren, tot men er zelfs bijna niet meer mee kan Orthopti ica erfe lijke, nerveuze aard. Het voert te ver is ook te moeilijk om hier dieper gaan- deze oogafwijking moeten zijn. En tus- Is scheelzien te genezen en welke oorzaken en verschijnselen bestaat middelen staan daartoe ten dienste? nog al enig verschil! Als i Men zocht niet met genezen bedoelt dat de ogen doorgaans weer in de rechte stand kunnen worden gebracht, dan kan met een volmondig „ja" gereageerd worden. Echter blijft de correctie dan beperkt zich zelfs tot lc,uter een esthetische, een schoon- helemaal nïet in het 'zoeken naar een e,ling' ook w!! een c°smeti- oorzakelijk verband, omdat men meende 8che behandeling genoemd, de juiste behandelingswijze te hebben jmmers: waarom zou men 2ich Aanvankelijk verdiepte n zorgen maken over de oorzaak ziekte als de „definitieve therapie" was gevonden? Die behandeling was dan het opereren van oogspieren, door een zekere Taylor in de achttiende eeuw gepropageerd. Hij was een kleurrijke figuur die in een met ogen beschilderde koets door Euro pa reisde, veel geld opstreek en leed veroorzaakte, onder andere, na één van zijn drastische ingrepen, de dood van werelds grootste componist, Johann Se bastian Bach. Als genezer mocht deze Taylor dan minder geslaagd zijn, van visie getuigde zijn revolutionaire opvatting dat oog spieroperaties scheelzien kunnen ophef fen, hetgeen de praktijk tot op de dag van vandaag bewijst. Echter bleek dit, hoe belangrijk ook, niet de alleenzalig makende therapie te zijn, zodat men ah het ware weer werd gedwongen op zoek te gaan naar de oorzakelijke fac tor (en) van het scheelzien. We gaan in dit verband even met zevenmijlslaarzen door de geschiedenis. Als oorzaak meende mén aan te kunnen wijzen het éénogig in plaats van twee- ogig (derhalve met diepte) zien. Een nieuwe therapie deed daarmee zijn in trede: het activeren van het niet werk zame oog door middel van het brildra- gen en/of het binden van een zwart lapje voor het goede oog. Nog steeds wordt deze therapie toege past: overal ter wereld kan men kinde ren met brilletjes en zwarte lapjes voor de ogen zien lopen. Weer een ander wees als oorzaak de zg. accommodatiezwakte der ogen aan. populair gezegd, het onvoldoende i Tenslotte is er als bijzonder nuttige behandelingsmogelijkheid de orthopti- sche oefening, waarin met name dames zeer bedreven blijken te zijn. Zij oefe nen in het bijzijn der moeders met de kleintjes op een verfijnd soort stereo- scoop en op andere wijzen tot herstel van het gezichtsvermogen van het af wijkende oog èn tot herstel van het twee-ogige zien. Uiteraard onder leiding van de oogarts. Met deze methode wor den goede resultaten geboekt. Er is hier ook sprake van een aan trekkelijke werkkring voor meisjes-met- middelbare school, wier belangstelling uitgaat voor een paramedisch beroep. De opleidingscursus duurt twee jaar. Voor wie hierover meer wil weten volgt hier het correspondentie-adres: Secre- Verbetering in het gezichtsvermogen is alleen weggelegd bij een zeer vroeg tijdige behandeling, die naar de erva ring leert voor het zevende jaar moet tariaat Ned. vereniging van orthoptis- hebben plaats gehad. Boven deze grens ten. dr. R. A. Crone. Oogheelkundige in dit opzicht zeld- kliniek, Wilhelmina Gasthuis, le Hel- mersstraat 104, Amsterdam. Contributie V.N. De Amerikaanse gedelegeerde bij de V.N., Adlai Stevenson, heeft gezegd dat de regering van de V.S. bereid is iedere oplossing van de kwestie van de achter stallige betalingen bij de V.N. te aan vaarden die de goedkeuring heeft var secretaris-generaal Oe Thant. Bij een kleuter moge het scheel zien dan vertederen, het kind-zèlf heeft het er later op de „grote" school allesbehalve plezierig mee. Maar wat nog belangrijker is: zijn gezichtsvermogen kan door het recht en twee-ogig gaan kijken be langrijk verbeterd worden. I De 39-jarige portier van het Newyorkse Ma dison hotel, Mortimer Pa- tant, kreeg gisteravond bezoek van een bandiet die hem onder bedreiging van een wapen dwong geld af te staan. Patant gaf de man rnim 700 gul den uit de kassa en nog 15 gld. uit zijn eigen zak. De portier kreeg daarna opdracht mee te gaan in een taxi. Op de plaats van bestemming aangekomen kreeg de portier ongeveer 10 gulden terug om zijn vervoer naar het hotel te betalen. Patant heeft bij de politie aangifte gedaan van de overval. I De veelbesproken bun galow van bondskanselier Erhard, prijs 2 miljoen mark is gereed. De mi nister van economische zaken, Dollinger, over handigde Erhard gisteren De minister van financiën de sleutels. Het huis ligt heeft namelijk het ver in het park van Chaumburgpaleis, biedt uitzicht op de Rijn en bestaat uit een vleugel voor ontvangst, een woongedeelte en een huishoudelijk gedeelte. Er is ook een zwembad, hetgeen de Duitse belas tingbetaler niet lekker zit. De bungalow is namelijk voor rekening van de schatkist. I Nederlandse ingezete nen die via Schiphol naar landen buiten de Benelux reizen kunnen voortaan meer artikelen belasting vrij kopen in de winkel- zoek van de nv Luchtha ven Schiphol voor een verdere uitbreiding van belastingvrije artikelen ingewilligd. Dit betekent dat de Nederlandse pas sagiers net zoals buiten landse passagiers al jaren doen, op Schiphol par fums, eau de cologne,toi letwaters, en per persoon, twee rol- en/of smalfilms belastingvrij kunnen ko pen. Totdusver mochten de Nederlanders op hun buitenlandse luchtreizen (met uitzondering van vluchten naar België en Luxemburg) belasting vrij dranken en tabaks waren meenemen. I Volgens een Tsjechisch Weekblad beeft een ge heime Amerikaanse mis sie in 1946 de hand ge legd op de „Eichman schat", bestaande uit 22 kisten verpakte edele me talen, juwelen en geld af komstig van slachtoffers van Eichman. De schat zou verborgen zijn ge weest in een voormalig oefenterrein van de SS bij Stechovice in Bohe- men. De kisten zouden in Amerikaanse legerwagens zijn weggevoerd. Later werden de kisten aan de Tsjechische outoriteiten te ruggeven, maar er za ten documenten in, aldus het weekblad. Hij gaf geen verdere uitleg van deze verklaring, maar in Amerikaanse krin gen zei men, dat de V.S. een oplos sing hadden voorgesteld waarbij de Sowjetunie een bijdrage zou leveren aan de- V.N. zonder dat daarbij werd vast gesteld dat dit een betaling voor de ac tiviteiten van de V.N. voor het handha ven van de vrede zou zijn. Stevenson legde zijn verklaring af na een gesprek met Oe Thant. Hij zei te hopen, dat het conflict over de achter stallige betalingen voor 1 december (de datum waarop de Algemene Ver gadering begint) zou kunnen worden op gelost en voegde er aan toe: „Iedere regeling die de goedkeuring wegdraagt van de secretaris-generaal zal de goed keuring krijgen van de V.S". Wij willen onze betrekkingen met de Sowjetunie noch die met Frankrijk ver slechteren. Wij zijn er van overtuigd dat de wereld behoefte heeft aan betere on derlinge betrekkingen «n minder span ning, waar er zoveel belangrijke pro blemen om een oplossing vragen. In antwoord op een vraag zei Steven son, dat de V.S. genoegen zouden nemen met betaling door de Sowjetunie aan de V.N. in welke vorm dan ook.... Deze betalingen konden worden gedaan zon der dat de juridische positie van de Sowjetunie daarbij ter sprake kwam. Bonn sluit contract niet Amerika De V.S. en West-Duitsland hebben een contract ondertekend, dat inhoudt, dat Amerikaanse deskundigen de Bondsrepubliek raad zullen schaffen bij het „stroomlijnen" van de West- I duitse militaire uitrusting. Dit gebeur de door de Amerikaanse minister van defensie, McNamara. en zijn Westduit- se ambtgenoot Von Hassel. Het contract is een onderdeel van het Westduitse programma voor aankoop van militaire goederen, waarmee een gedeelte van de onderhoudskosten van in Duits land gelegerde Amerikaanse troepen wordt opgevangen. Het programma zal begin januari worden uitgevoerd. Ameri kaanse deskundigen zullen dan gaan wer ken in de defensie-afdeling in Bonn. Von Hassel heeft ook nog gesproken over de voorgestelde M.L.F., de NAVO- strategie, gemeenschappelijk onderzoek en ontwikkeling en over een legertank die door de V.S. en Duitsland gezamen lijk zullen worden ontworpen. Beide ministers hebben ook een over eenkomst ondertekend voor gemeen schappelijke vervaardiging van verticaal opstijgende en landende vliegtuigen, die bestemd zullen zijn voor de Amerikaanse en Westduitse strijdkrachten. Dodenherdenking in Ladelund Zondag 22 november zal in Ladelund Oorlogsgravenstichting een herdenkings- West-Duitsland) onder auspiciën van de dienst worden gehouden. Op die datum is het precies twintig jaar geleden dat in Ladelund een onderafdeling van Neuen- gamme werd gevestigd. Op het kerkhof in Ladelund liggen ca. 170 Nederlanders van wie 107 uit Putten begraven. De herdenkingsdienst zal worden geleid door ds. Harald Richter uit Ladelund.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5