Klaas de Boer GROOTSTE TENTENVERHUURDER ZONDAGSBLAD van goud en mahonie) ZATERDAG 14 NOVEMBER 1961 Nieuwe Lei else Courant (Van een onzer redacteuren) Het begon allemaal zo simpel Klaas de Boer, zoon van een landbouwer in Hoens- broek, enkele tientallen kilometers van Alkmaar, had geen zin meer in het boerenvak. Hg wou eruit. En kon eruit; omdat zijn vader hem in een dorpscafé plaatste: „Het Springende Paard". Maar zo heel veel viel daarin nu ook niet te doen, zodat zoon Klaas naar bijverdien sten uitkeek. In 1924 waagde hij een poging. Toen in dat jaar weer de jaarlijkse landbouwtentoonstelling gehouden werd vroeg hg het comité, of hij er met een buffet tussen mocht gaan staan. Dat werd tegen betaling van pacht goed gevonden. En de zaken verliepen niet onbevredi gend. Duizenden boeren van heinde en ver kwamen vol belangstelling naar de nieuwste werktuigen en ma chines kijken, die zo maar midden in een weiland ston den opgesteld. Bovendien was er een concours hippique aan verbonden, dat zo mogelijk nóg meer boeren trok. Al die boeren, die daartoe anders niet in de gelegenheid waren, lieten nu het geld rollen en dat was dan precies, waarop Klaas de Boer gehoopt had. Er werd later in ,,Het Springend Paard" natuurlijk nog menig woord gewisseld over zijn geslaagde initia tief en men was van oordeel, dat als de expositie in een tent was gehouden, ze nog beter zou zijn uitgevallen. Een tent, zo zei men, maakt nieuwsgierig, de mensen willen graag weten wat er zich allemaal achter dat zeildoek afspeelt. En Klaas de Boer had daar wel oren naar. Toen dan ook op een goede dag de destijds bekende circusexploitant Max Winter van Circus Roberti bjj hem kwam met het voorstel, een oude tent-met-één- mast van hem over te nemen voor 250 deed Klaas die stap en trok hij ermee naar een gebeurtenis een evenement, zoals hij zelf al tijd zei te Maarssen, waar hjj ze niet zonder moeite overeind zette, er een buffet in plaatste waar letterlijk alles op het gebied van dran ken en koude maaltijden te krijgen was en voor de rest wachtte hij op de dingen die komen gingen. Loos te Utrecht en de Horlo- gemakersvakschool te Hoorn. Dat is mogelijk tegenwoordig, doordat we er nu heteluchtka- chels bij leveren. Over het alge meen echter is de gang van za ken deze, dat het verhuren van tenten zomerwerk is en het re pareren en onderhouden winter- ,.En wat kost nu een tent hu- met een tentoonstellinkje op stap to ren", vragen we mijnheer Klaas. gaan". Dat is allemaal waardeloos. „Een tent voor 200 personen ge- Nee ik maak liever niet mee een durende 1 dag 350, een tent voor drama als van 't Volkstoneel van 3000 personen gedurende 2 dagen Willem Goossens, die in Wenen 3000 a 3500." hopeloos aan de grond kwam te zitten en waar ik, als enige geloof RUITFNDAG n°S zonder kleerscheuren ben ÜUI 1 UNUnv3 uitgesprongen. Of wat m'n vader Zelfs in Duitsland en België destijds beleefde met een ijsrevue werk. Maar steevast zijn er al heeft hij z'n clientèle, ja aan de te Tüburg. Een mooi verhaal als ja gegadigden in januari en stee vast zijn er nog in december. We zijn dus haast zomer en win- ma"2 te ouderwets."5/ ter op pad, zij het ook 's winters veel minder." Duits-Oostenrijkse grens ook nog. er achter staat. „Duitsland heeft wel tenten ge- Vader dan kreeg een grote dan- noeg", merkt hij op, „maar alle- dy op bezoek, die een eerste klaa ijsrevue wilde organiseren. Of er Ditmaal viel het hem niet mee. Er was nl. juist een nieuwe Drankwet van kracht geworden, die het publiekelijk tappen buiten café's verbood.Toch verlangden de boeren hun biertje en bittertje; zo dat zij elders hun kelen gingen Enfin, Klaas de Boer moest zijn strop accepteren en hoopte maar op een ander evenement, dat méér rente voor hem zou opbrengen. Hetgeen ook gebeurde. Het tweede jaar drie bevredigende evenemen ten en het derde jaar zes! Toen kwam Max Winter voor de tweede maal bij hem aanlopen en adviseerde hem weer een tent van hem over te nemen. Dan kon hij, ils het een beetje wilde lopen, immers ook beter z'n slag slaan. Met veel moeite wist Klaas de Boer ƒ600 bij elkaar te krijgen voor een prachtige driemaster die veel grotere beloften inhield. Maar o wee, als het tegen zou zitten, want kapitaal om wat tegenslag op te vangen had hij niet Doch zie, het lukte. Dat jaar ■tond hij op tien verschillende evenementen, die hem geen van alle windeieren legden. Zó kreeg hij inderdaad de beschikking over wat geld, dat nodig kon zijn om hem voor een faillissement te be hoeden. NAAIMACHINE Van dat geld kocht hij o.a. een tweedehands naaimachine om, al had hij dat nooit eerder gedaan, tent te maken. Daartoe had hij ook naast 't café. dat zijn vrouw soms dreef als hij op reis was, een houten schuur opgeirokken. En zo prutste hij maar door in z'n eentje. Al gauw kreeg hij het toen te druk, zodat zoonKlaas, 14 jaar oud, die aanvankelijk de H.B.S. bezocht, voortaan maar thuis moest blijven om vader te assisteren. Hij ging nog verder. Hij deed' het café van de hand en stortte zich met z'n hele hebben en houden in de showbusiness. Maar daarmee had hij dan ook alle schepen achter zich verbrand. Dat leek eerst niet zo erg, omdat na enige kleine re evenementen de grote ten toonstelling „Moeder en Kind", die in de oude R.A.I. te Amster dam werd gehouden en waar hij ook een flinke vinger in de pap wist te krijgen, een overweldi gend succes werd. Al die dagen blééf het publiek stromen en in de door Klaas gepachte buffetten stroomde het al e VLIEGFEEST In dat jaar begon Jac. Kleiboer, de organisator van grote exposities als de „Ahöy", de ,3. 55", en „Flo- riade", juist aan zijn carrière met een vliegfeest in Eindhoven. Daar voor waren ook tenten nodig, dacht De Boer terecht en hij zocht contact met Kleiboer, aan wie hij een gedurfde offerte deed. Er moest immers weer dringend wat geld in het laatje komen liefst een flinke mop. Maar Kleiboer wrong hem dermate uit, dat hij toen alles voorbij was, praktisch niets had verdiend. Wel had hij veel geleerd, zodat hij kans zag op alle volgende vliegfeesten, die Kleiboer moest organiseren in Leeuwarden, Teuge, Voerdendaal etc., veel betere zaken te doen. Ook met de evenementen, die later volgen zouden, ging het cres cendo. Soms verkocht hij wel 10.000 koppen koffie per dag en 6000 belegde broodjes. Van zó'n omzet plus zijn tentenverhuur, kon tenminste wat overblijven. Alleen wanneer hij weer con tact had gezocht met Kleiboer was hij minder tevreden. Want Klei boer eiste maar. Met die oude tenten hoefde hij niet te komen. Als hij goed materiaal had en dan nog geschikt voor 3 a 4.000 per sonen, was hij welkom bij de gro te Rotterdammer. Enfin, De Boer paste zich steeds meer aan omdat hij ertoe in staat was en het ging steeds Op den duur begon dat al maar reizen en trekken hem echter te zwaar te vallen en tegenslagen kon hij ook moeilijker verdragen, want zonder tegenslagen geen tenten verhuur! Zo overkwam het hem. dat hij met z'n vrachtwagen z'n plaats van bestemming bereikt had, doch van z'n vrouw die hem vaak per salon wagen begeleidde, niets meer >te vinden was. Zij was onderweg met teken, zoi iets van gewaar was geworden. En op een andere keer arriveerde zij op eigen houtje in Voerendaal voor een vliegfeest toen zij nergens de al opgezette tent kon vinden. Een windhoos had ze weggevaagd. GÊNANT Aangemoedigd door deze erva ringen zocht hij opnieuw contact met het organisatiecomité, waar aan hij voorstelde met behulp van zijn tenten in diverse plaatsen bui ten de hoofdstad soortgelijke ten toonstellingen te houden. Dat ge beurde, doch Klaas bleek zich zwaar in de mentaliteit der bevol king buiten Amsterdam te hebben vergist. In de provincie was men nog niet zo gesteld op al die voor lichting over prenatale zorg en wat dies meer zij. Men vond het allemaal een beetje gênant en on nodig. Gevolg was dat de ene ten toonstelling na de andere een fias co werd en de spaarcentjes als sneeuw voor de zon wegsmolten. En daar stónd Klaas, met een vrouw en een zoontje-van-veer tien, een tweedehands auto en een tweedehands tent, plus een nieuwe tent voor 3000 personen, die hij zelf bij winterdag hele maal geknipt en genaaid had, doch die zwaar geleden bleek te hebben en diverse reparaties vereiste. Die nieuwe tent vond hij, achteraf beschouwd, een on ding, daar ze veel te veel geld had gekost en onmogelijk winst kon opleveren. Hij zat er echter mee en sukkelde zo goed en zo kwaad het ging verder. Klaas de Boer maakte de moeilijkste ja- verleden jaar is hy 78 jaar oud overleden en zetten de zoons Klaas en Kees het bedrijf voort. Onder hun leiding breidden de zaken zich gestadig uit en werden stroppen steeds zeldzamer. „Mijn vader sprong er zo maar in en moest door schade en schan de wijs worden", zegt de heer Klaas de Boer (50) ons. „Ik ben er al* kleine jongen in gekomen en dan leer je de dingen goed aanvoe len. Je hebt de intuïtie of je met iets in zee zult gaan of niet. We hebben nu als „Tentenbedrijf K. de Boer en Zn" de beschikking over tientallen tenten, die variëren van: geschikt voor 100 tot voor 10.000 personen. We maken alle tenten zelf waartoe in het meer centraal gelegen Alkmaar een fa briek werd gebouwd verkopen ze en verhuren ze. Het Is een grootbedrijf geworden met 25 man vast personeel, dat geroutineerd is in het vervaardigen, opbouwen en afbreken van tenten, dat op stap kan met een karavaan van 15 vrachtauto's met aanhangwagens, een aparte kantinewagen en een speciale slaapwagen, zodat het niet ln hotels hoeft te trekken als het werk enkele dagen achtereen in beslag neemt. TE KLEIN Op onze vraag waarom er tegen woordig zoveel belangstelling is voor tenten, zegt de heer De Boer, dat door de groei der bevolking en de grotere welvaart haast alle be staande zalen en hallen te klein zijn geworden. Als er ergens iets te doen is wil (en kan) iedereen er „We zijn wel wat omgescha keld", vervolgt hij „de buffetbe weging hebben we aan de kant gedaan. Dat eiste allemaal te veel zorg. Ook de complete zeildoeken tenten hebben we haast alle afge schaft, daar tegenwoordig een meer verfijnde tent wordt ver langd, met deuren, vloerbedekking, gedrapeerde zoldering e.d. Daarom zijn we voor de wat grotere objecten gespecialiseerd in paviljoens, die houten wanden eh vloeren hebben en waarvan het dak alleen nog maar uit zeildoek bestaat. We leveren er zo nodig een keurige inrichting bij: Perzi sche tapijten aan de wanden bij voorbeeld, kleden op de grond, gewone of luxe Franse stoelen, ja noem maar op. Dat maakt het interieur natuurlijk veel gezelliger en doet de aanwezigen vergeten dat ze zich in een tent bevinden. Of we komen voor dc dag met een ouderwetse spiegeltent, zoals je die veel op kermissen zag. Een derge lijke tent doet het bijv. uitstekend voor een personeelsavond, zoals cr onlangs een was in verband met het 125-jarig bestaan van Phs. van Ommeren te Rotterdam. Hier, kijk. dit is de dankbetuiging die ik na afloop kreeg. Ook Van Leeuwen, de bekende huizenhandel te Zwijndrecht, deed voor een personeelsavond een be roep op ons. Voorts zijn we er steeds bij als te Kerkrade het In ternationaal Muziekconcours wordt gehouden of te IJmuiden het Hoogoven Schaaktornooi. En het Ned. Zuivelbureau huurde al 22 maal bij ons, voor z'n exposities alom in den lande. Vorig jaar werden we gevraagd voor de leger- en luchtmachtten toonstelling waarmee het ganse land moest worden afgereisd. De luchtmacht kocht zelfs een tent KLANTEN Vaste klanten zijn verder de Wehate, de bekende tentoonstel ling van het Westland, de KLM op Schiphol, de Bouwvakbeurs in Zuidlaren, de Staatsmijnen, General Motors, de Shell, de Bijenkorf. V. en D. en tientallen andere. Daarnaast hebben we klanten die al 5 respect. 6 jaar achter elkaar in een paviljoen van ons huizen, zoals Van Gend derweg en Kees heeft de leiding Alkmaar. Daarbij blijft het echter niet. want de vrouw van Klaas doet er naast haar huishouden ook nog het nodige aan en drie van haar zes kinderen even eens. Eén van hen zit op 't kantoor en net als papa, door het land. Die hou den met z'n drieën in de gaten wat er gebeuren gaat en confereren tot ze resultaten hebben bereikt Veel werk dat hun wordt op gedragen is even wel recommanda- 'leA„ gat. Wij hebben alles genormali- Zo was er nog niet lang geleden F -pilriopk. stprk pr goed gesitueerde familie BOERENZOON NAM HET INITIATIEF seerd. En het zeildoek is sterk c toch licht Ons opbouwen i ten. Men belde de firma De Boer, die verscheen en besprak de ver langens en weldra stond er ee: zeer luxueus ingericht paviljoen ii de tuin. Er volgde een fraaie uit komen, dankbetuiging én een verzoek, of 't Is daarom m; hij zoiets ook in Engeland kon weinig stroppen nen werken. Maar al te goedkoop had hij kan je weer niet zijn, daar tent gemiddeld slechts 3 jaar i gaat. Die kosten moeten goed, dat we I ïeer hebben, oosterse stijl. Mensen, die bij ons komen om een de vloer tent „om een circus te beginnen' gegokt Zoals hij met alles gegokt had. Want zelfs de artisten waren helemaal niet dus ook op elkaar afgestemd, daar ze te hooi en te gras waren opgetrom meld. Vraag dus niet wat er van die revue terecht kwam.... Nee, wij draaien op een betere om Dan hou je het wat langer uit.„." De veldtochten van Napoleon door Spanje en Portugal begin van de 19de eeuw kwamen me in herinnering, toen kort geleden in Londen een door de Zwitserse horlogemaker Abra- ham-Louis Breguet (1747 1823) gesigneerd schitterend horloge met twee wijzerplaten voor een recordprijs werd ver kocht. Het horloge, dat tot voor kort in het bezit was van de Hertog van Wellington, ging voor 27.500 pond sterling over in handen van een privé ver zamelaar. Een zo groot bedrag zou nog nooit voor een zakhor loge betaald zijn. Sedert de oorlog is nog geen mooier werk uit handen van een meester te koop aangeboden. Bovendien is de geschiedenis van dit horloge net zo interes sant als het mechanisme, dat alle uitvindingen van de Zwit- 'het van goud, de er achter liggen de wijzerplaat van platina heeft langs de buitenrand de namen der maanden en heeft bovendien enkele kleinere wij zerplaten voor datum en dag en de maanstanden. De binnenkast van het hor loge is van goud en de buiten kant van mahonie beide voor zien van openingen, opdat men de wijzerplaten kan zien en van stevige makelij, omdat het oorspronkelijk was bestemd om op het slagveld te worden gedragen. Het werd op 24 augustus 1807 door Breguet voor 5.160 franken aan generaal Junot, een van de beroemdste gene raals van Napoleon, verkocht. Junot was toentertijd bevel hebber van de Franse troepen in Portugal. Wegens zijn overigens slechts tijdelijke successen werd hem de titel van Hertog van Abrantes ver leend. Het was de krijgskunst van Wellesleys, de latere hertog Wellington, die het zou lukken de Fransen van het Ibe rische schiereiland te verdrij- Junot viel in ongenade. Hij overleed in 1813 aan de ver wondingen, die hij zichzelf had toegebracht. Waarschijnlijk verkocht zijn weduwe, Laure, het horloge om aan geld te komen om de dy nastie van de Bourbons weer aan de regering te brengen. In elk geval kocht Breguet het weer terug en gaf het op 18 december 1816 voor 5.000 fran ken aan Lord Berwick. Men neemt aan, dat het horloge daarna in handen kwam van generaal Rowland Hill, de 2de commandant van Wellington. Later kwam het in het bezit van de hertog, hetzij nadat de bezettingstroepen in 1818 wa ren weggetrokken, hetzij toen Wellington tot Engels opper bevelhebber werd benoemd. Tot de kortgeleden gehouden openbare verkoping bij Sothe- by in Londen bleef het in het bezit van de nazaten van de hertog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13