Man die vrouw doodde nu genezen verklaard ferrassende ontwikkeling Geen maximaal gebruik van bouwcapaciteit Tuwlh jet Gedragen bontjassen als nieuw de winkel uit Rotterdam heeft grote financiële zorgen FEEST 7 VRIJDAG 13 NOVEMBER 196* Spreiding herziening cao's zeer gewenst (Van onze parlementsredactie) Minister Veldkamp acht een sprei ding in de tijd van de herziening van bijzonder gewenst, ..Als de c.a.o.'s de collectieve arbeidsoverkomsten allemaal in dezelfde tijd vervallen, zo als nu gebeurt, raken allen die met de loonpolitiek te maken hebben, overbe last". zei de bewindsman gistermiddag bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede-Kamercommissie voor so ciale zaken. Hij wees er voorts op, dat er door deze gang van zaken, die zich helaas telkens weer herhaalt, bijzonder weinig terechtkomt van de noodzake lijke structureel en technische herzie ningen van de c.a.o.'s. 'Van vele kanten werd in de commis sie gepleit voor een verhoging van het minimum-weekloon, dat op het ogen blik f 100 bedraagt. Minister Veldkamp had dat de SER binnen enkele weken bijeen komt om zich over deze materie te beraden. Wat de gelijke beloning van mannen en vrouwen betreft, meende dr. Veld kamp dat Nederland in vergelijking met andere landen lang geen slecht fi guur slaat. Hij zag niet veel mogelijkheden om nog in deze kabinetsperiode een kinder bijslagregeling tot stand te brengen, die de discriminatie in de kinderbijslag voor zelfstandigen en loontrekkenden opheft De ar. oud-staatssecretaris Rooi vink gaf blijk van voorkeur voor afschaffing van de kinderbijslag voor het eerste kind van loontrekkenden en toekenning van kinderbijslag aan zelf standigen vanaf het tweede kind, waar door een gelijkstelling zou worden ver kregen. (Van een onzer verslaggevers) De 43-jarige pgpfifter W. der S. uit Vlaardingcn bevindt zich sinds gistermiddag in het Rotterdamse huis van bewaring in afwachting zün eventuele berechting wegens moord op zijn 38-jarige vrouv van der S-van der V. op de avond van de 27ste augustus in hun woning aan de Bankaslraat in Vlaardingen. De man heeft een volledig bekente nis afgelegd. De man werd op last van de officier van justitie mr. J. L. van Leeuwen, gearresteerd nadat de leiding van de psychiatrische inrich ting Oud-Rosenburg in Loosduinen hem als volledig genezen had ont slagen. Deze verrassende mede deling deed mr. Van Leeuwen op persconferentie. Direct na de moord was de pijpfitter teruggebracht naar de inrichting die hij twee dagen' tevoren met proefverlof had verlaten. Zolang de man nog als krank- Contingentering de oorzaak Het is merkwaardig dat er met name op het terrein van de woningvoorzie ning en de volkshuisvesting zulke Tijdelijk regen yANOCHTEND kwamen er op de Britse eilanden aanzienlijke lucht' drukdalingen voor, die verhand hielden met een actieve depressie. Deze bewoog snel van de oceaan naar Noorwegen In de omgeving van Spanje daaren tegen blijft de luchtdruk voortdurend hoog. De luchtdrukverdeling brengt een breed gebied zuidwestelijke wi den, die zachte lucht naar West-Europa voeren. De depressie zal in ons land tijdelijk regen brengen en veel wind. Het weer blijft dc eerstkomende dagen wisselvallig en zacht. ZON EN MAAN Zaterdag 14 november: zon op 7.53, on der 16.51; maan op 15.17. onder 00.47. 19 november: volle maan HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen we* uur Trmp.r Station Wee». is kt li hi Ui Müncher Zijrlch Genève vindstil 12 :w I 17 vindstil 13 indsttl 10 1 U22Ï Figuur-puzzel Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben. 1. be roemd duits wijsgeer, 2. bijrivier van de Tiber, 3. inwendig lichaamsdeel, 4. kwel- hng, 5. drietenige struis. 6. Europeaan, 7. fel plagend, 8. zijtak Elbe, 9. gemeente in Gelderland, 10. slijk. drama-most. 5. er-sok-edcl. 6. rond-ooi- Bs. 7. Weesp-Enos, 8. ijdele-node, 9. ke- per-Epen. Vertikaal: 1. Harderwijk, 2. Amer-roede. 3. Figa-sncep. 4. Lea-m o -ds- le. 5. lk-ar-koper. 6 nol-nie-Oene. 7 ges- Odln-op. 8. erts-ego-de, 9. ns-atlas-en hardnekkige misvattingen bestaan en blijven bestaan. Dit is te ernstiger, om dat de gevolgen daarvan rechtstreeks op de schouders neerkomen van hen. die thans, bijkans twintig jaar na bet einde van dc oorlog, nog woningzoe kend zijn. Dit schrijft prof. dr. ir. H. G. van Bcusekom te Hilversum in een artikel ..bouwcapaciteit en woningpro- duktic" in Econofnisch-statistische be richten van deze week. Hij zegt bewondering te hebben voor de energie en de toewijding van de mi nister en voor zijn ernstige streven om de woningproduktie op te voeren. Noch tans is de schrijver van mening, dat bij het tegenwoordige systeem van contin- genteringen en rijksgoedkeuringen nooit een maximale inzet van de bouwcapaci teit kan worden bereikt. (Men vergelijke onze recente publika- tie over ..werkloze" aannemers;. Dit omdat hel z.i. onmogelijk is, de bouwcapaciteit zo exact U» bepalen', dat men het bouwvolume d.w.z. het aantal woningen dat gebouwd mag worden, aan de hand daarvan precies zou kunnen vaststellen. Belemmering I?i'of,„ Ven BcH'ckom wprvolgt: Er wordt nu al sedert jaren onvoldoen. de gelegenheid gegeven aan de onderne mers in het bouwbedrijf om initiatieven tot ontplooiing te brengen. In iedere tak van het bedrijfsleven, of het nu gaat om de produktie van personenauto's of van chocolade paaseieren, kan de onderne mer initiatieven nemen om zijn produk tie je vergroten, dc efficiency van zijn bedrijf te erhogen en produktiemoeilijic- heden het hoofd te bieden De overheid legt hem daarbij niets in de weg. Alleen in de particuliere woningbouw mag dit niet. doch wordt de produktie voortdu rend belemmerd, doordat de overheid de regeling in handen houdt. Hierin ligt de hoofdoorzaak van het achterblijven van de woningproduktie. Zou men aan de particuliere bouwon dernemers tot een zekere grens voldoen de armslag geven, dan zouden de bouw mogelijkheden veel groter hiliken dan zelfs de meest consciëntieuze berekenaar van bouwcapaciteit van hrt ministerie vermoedt. En het resultaat zou zijn: meer woningen en vervolgens door de concur rentie: goedkopere woningen en betere woningen. Daarnaast kan dan de woning- wethouw zijn nultlge en noodzakelijke functie blijven vervullen. Durft men deze slap naar meer vrij- j heid niet aan. dan blijft ook bij maxi male inspanning van de overheid de wo ningproduktie minimaal en blijven de tienduizenden woningzoekenden nu en in de toekomst het slachtoffer, zo schrijft; prof Van Beusekom. zinnig werd verpleegd, kon de officier van justitie hem niet vervolgen. Duidelijk liet mr. Van Leeuwen uit nomen dat de zaak juridisch niet een voudig is. Op het ogenblik van zijn gru welijke daad was Van der S. formeel nog onder een zogenaamde KZ-verklaring. hoewel de doktoren van de kliniek ver klaarden dat hij in zoverre genezen wa.« dat hij voor de derde keer met proef verlof mocht gaan, welke proefverlof bij goed gedrag van de man automatisch zou overgaan in een blijvend ontslag. Het is overigens niet uitgesloten dat de man in het geheel niet voor de rech ter zal verschijnen. Ongetwijfeld, en klinkt wat vreemd, zal binnenkort Utrecht een psychiatrisch onderzoek sehieden. Dc uitslag kan zijn dat de pijp fitter opnieuw in een psychiatrische in richting moet worden geplaatst, waar door berechting niet mogelijk zal zijn Minder prettig Een andere minder prettige omstandig heid in de hele trieste affaire is de v, schuwing dat de man met proefverlof kwam. De huisarts van de vrouw heeft toen de man na een mislukte poging lot zelfmoord in juni in Oud-Rosenburg werd opgenomen, gevraagd hem op de hoogte te stellen als de man ontslagen u worden. De arts zegt nu dat hij niet gewaarschuwd, terwijl de leiding van Oud-Rosenburg beweert dat dit wel is gebeurd. De officier van justitie kan nog niet met zekerheid de juiste toedracht meedelen. Wel is het zo dat bij ontslag meestal de huisarts wordt gewaarschuwd dat dat nooit binnen de week ge beurt. Er gaat meestal geruime lijd over heen. Bovendien was de Vlaardingse arts meer de huisarts van verdachte die at was een voorwaarde voor zijn Gouverneur Currie commandeur O.N. De aftredende gouverneur van Sun name. de heer A Curne is bü bevorde ri.ig benoemd tot commandeur in di Orde van Oranje Nassau. Vice-premier Biesheuvel reikte hem gisteravond Auberge De Kieviet in Wassenaar •ersierselen behorende bij deze onder scheiding uit. Zoals bekend is aan gouverneur Currie, die thans 75 jaar is, per 1 december eer- ontslag verleend uit deze functie onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten, die hij daarin heeft bewezen In een hartelijke toespraak gaf minister Biesheuvel eëb klein overzicht van de indrukwekkende staat van dienst van de heer Currie. die op 74-jarige leeftijd gou verneur werd. Hij is de eerste gouverneur van Surinaamse afkomst Bij de plech tigheid waren onder meer aanwezig prof mr. L. J. M. Beel. vice-president van de Raad van State en drs H A. Korthals proefverlof helemaal niet in Vlaar dingen bij zijn vrouw mocht komen. Hij had een kamer in Rotterdam-Zuid ge vonden en moest een nieuwe huisart: zoeken Hoe dan ook de Vlaardingse art die als vertrouwensman in het gezii gold, wist dat Van der S. 's avonds zoi komen. De vrouw had het hem verteld Ook hij heeft niemand gewaarschuwd of zelf geïnformeerd. Wel op de hoogt» van het proefverlof en de daaraan ver bonden voorwaarden waren de districts psychiater die in Vlaardingen woont, de nazorgdienst van de GG en GD in Rot terdam en de sociaal werkster van bedrijf waar Van der S. werkzaam (hetzelfde bedrijft. Duidelijk is in ieder geval wel dat er geen enkele garantie was dat Van der S. zich al of niet aan de voorwaarden zou houden Mr. Van Leeuwen zei dat er zoveel is gebeurd rond dit tragische geval, dat hij een uitvoerig rapport heeft laten opma ken dat gezonden is naar de procureur- generaal van het Haagse gerechtshof (de chef van mr Van Leeuwen) en aan de officier van justite van de Haagse Recht, bank waaronder ook de stichting Oud- Rosenburg resorteert. Het is niet uitge sloten dat deze instanties het rapport zullen doorsturen naar de inspecteur- generaal van de volksgezondheid. Boven. zal worden bezien of door het me dische tuchtcollege nog maatregelen en worden genomen naast het straf rechtelijk onderzoek zoals dat donderdag begonnen. Huib Luns mede in complot De zoon van de minister van buiten landse zaken, de 13-jarige Huib Luns. die zijn opleiding aan Roermonds bisschop pelijk college geniet, is een week uitge sloten van de colleges. Hij zou tevoren op de hoogte zijn geweest van zijn ont voering door Groningse studenten, waar bij hij twee dagen „onder water" bleef. De spectaculaire ontvoering moest kracht bijzetten aan het uiten van ontevreden heid in verband met de verhoging van collegegelden. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. Gem Univ. Geslaagd Stichting Bontwaarborg opgericht Klant beschermen tegen zwendel sterk te zijn, want ook deze bontsoort lijdt wel eens aan een zwak huidje. Maar de vrouw koopt graag bont legenwoordig ook veel. want bont is geen luxe meer en laat zich graag bedotten door luisterrijke namen. De- namengeverij kan echter nog geen zwendel worden genoemd. Toch komt zwendel veelvuldig voor in Ne derland. Daarom is er vier jaar lang gewerkt om dezer dagen de landelijke Stichting Bontwaarborg in het leven re roepen, die van nu af ;,an de klant beschermt tegen zwendel. Voorzitter van de stichting is de heer Reimer in Den Haag, die gistermid- ig in het perscentrum Nieuwspoort enkele treffende staaltjes vertelde. Het voor dat uit Amerika een lading gedragen bontjassen als vodden in Ne derland worden Ingevoerd. Deze worden in wat opgeknipt, er gaat een verfje rerneen en de klant koopt ze als nieuw ln de winkel om na een jaar te bemerken dat haar nieuwe bontjas geen meer waard is. De federatie van werxgevers in he' bontbedrijf ontvangt dan ook veelvuldig brieven, waarin de klant haar misnoegen uit over het feit dat zu platweg gezegd genept is. Dit doet de bonthandel natuurlijk ;en goed Daarom heeft de Stichting ontwaarborg vele brieven verzonden aar volgens haar bonafide bonthande- ars. waarin deze worden uitgenodigd toe te treden tot de stichting. Is de bontleverancier hiertoe bereid, dan be taalt h(J een waarborgsom en krijgt een vignet dat hij duidelijk zichtbaar op zijn étalageruit mag plakken. Dat bete kent een waarborg voor elke klant Ko men er na de toetreding te veel klach ten voor, dan kan dit leiden tot een Tot de stichting mogen alleen te goe der naam en faam bekend staande bont leveranciers toetreden. De Strichting Bontwaarborg is echter van mening dat niet alleen de bontle verancier. doch ook de klant moet wor den opgevoed. Daarom worden binnen kort in vele steden van ons land lezin gen gegeven over de soorten, de berei ding, de kwaliteit en de prijs van bont. Aangezien bontzaken schaars zijn, zijn er ook weinig bonofïde zakenongeveer 120 in Nederland. Voor inlichtingen kan men zich wen den tot het secretariaat. Sportlaan 1180 in Den Haag. tel. 070—321203. commentaar Steravond In Zuidlarev was het gisteravond NCRV.feest. Eigenlijk was het er, vooral rondom de Prins Bernhardhoe- vt. de gehele dag al gezellig druk ge weest bij de voorbereidingen van het avondfestijn. Om half zeven begonnen van heinde en ver de gasten al te komen en voor half acht zaten 5000 NCRV-vrienden in de grote zaal, waar de cijfers 40 in respectabel formaat zowel binnen als buiten het NCRV- jubileum aankondigden. De recht streekse uitzending van deze uiteg- breide steravond begon al om voor acht uur met een korte indruk van de situatie door Goos Kamphuis uitgespro ken en direct daarna zette het Metro, pole Orkest het openingsnummer in. De NCRV bleef ook op deze radio avond zichzelf gelijker werd veel gemusiceerd en gezongn en Johan Bo degraf n leidde zijn spelletjes om standig in om de spanning wat te rek ken. Veel bijval kreeg het optreden van de bekende televistefiguren Rien van Nunen als Stiefbeen senior en Joop Doderer alweer als Swiebertje, die in hun al evenzeer bekend jargon quasi de wedstrijd spraakwaterval hielden. Met het onderwerp ..Heeft de 40-jarige NCRV nog betekenis in de moderne samenleving'' konden zij (op ingestudeerde tekst) wel terecht. En al moest men er in de huiskamer misschien niet zo erg om lachen, dc 5000 NCRV-ers in de zaal en in feest stemming deden dat wel. Na de pauze wachtte vier echtparen die iets met het cijfer 40 te maken hadden een aardige verrassing en ..vader en moeder De Wit'' trokken flink van leer in het spel Opsporing verzocht'. Voor liefhebbers van de wekelijkse Steravond was dit dus wel een programma met een hoofdletter. Heri ui neringen Intussen keken wü ook voor u naar alweer een jubileum documentaire van dc NCRV op Nederland 2. Nico van Vliet presenteerae heel aantrekkelijk in een huiskamer uit 1024 een ruime en veelzijdige kijk op dat oprichtings jaar van de NCRV. De huiskamer liet nog eens zien hoe het interieur uit die jaren vol werd gestopt met. sierkussens, schoorsteen lopers met. franje, gedrappeerde wand kleden en zware overgordijnen. Boeiend was het om nog eens te er- varen hoeveel cr in 40 jaren is ver anderd binnenshuis en buitenshuis, in mode prijzen en leefwijze. Een goed In elkaar gezet geheel, dat luchtig maar logisch van de hak op de tak sprong Beklemmend Op Nederland 1 zal het beklemmende spel van Max Frisch zeker niet alle kijkers hebben geboeid, vooral omdat het in verschijningsvorm weinig va riabel was en de klemtoon in feite viel op onuitgesproken gedachten en angsten. Wie de levensfilosofie van de auteur, in de symboliek verweven, niet onder scheidde, bleef staren op een nogal eentonig stuk, dat aannemelijk maar niet briljant werd, gespeeld, al gaven de acteurs elke figuur zoveel ais no dig was. Het beste werk, kwam van de twee min - of meer geestelijk ge stoorde brandstichters Coen Flink en Cor van Rijn. T V-reportages bleven in 1963 te beperkt In het jaarverslag van de NTS f over het jaar 1963) dat wij vandaag ontvin gen en waarop wij nog nader terugko men. wordt melding gemaakt van het feit dat in 1963 wegens gebrek aan tech nisch voldoende ingerichte studioruim ten de reportagetrein van de NTS voortdurend moest worden gebruikt bij het uitzenden uit de hulpstudio's Sin- germuseum te Laren, Con-cordia te Bus- sum en studio A te Hilversum. Hierdoor werden niet alleen de om roepverenigingen, maar ook de kerke lijke zendorganisaties gedwongen, van een groot aantal reportages. De interne voorbereiding van het 2de programma betekende een zware last voor de staven van de televisiediensten van de diverse omroeporganisaties en de technische en programmadienst alsmede het bureau programmazaken van de NTS. Het aantrekken van deskundig perso neel werd in het algemeen ernstig be lemmerd door het achterblijven van de salarisherzieningen en de moeilijke wo ningsituatie in het Goo. Ondanks de vele pogingen, ondernomen om deze noodzakelijke voorwaarden voor een ac tief personeelsbeleid te verbeteren werd ten wordt nog) weinig succes geboekt. Salarissen en woningen blijven ook voor de toekomst van het hoogste belang. Dc voorzitter van de NTS, de heer E. A. Schüttenhelm schrijft verder in zijn inleidend woord op het jaarverslag, dat de omroepwereld nog steeds in het on zekere leeft door het ontbreken van dui delijke beslissingen van overheidswege inzake de televisie: „Moge aan deze sinds jaren heersende onzekerheid spoe dig een einde komen, dit zal zowel de kijkers als de omroep in zijn geheel ten goede komen en leiden tot nieuwe inspi ratie en activiteit". Zondagavond NTS: Belgische quiz Hoewel er geen Nederlanders in het gastteam ziiten ditmaaL zal de NTS zon dagavond (15 november) toch tussen 9.25 en 10 uur op Ned. 2 de quiz van de BRT ..'t Is maar een woord" overnemen. Tegen het vaste Belgische team ko men nu uit vier hoogleraren van de Rijksuniversiteit van Gent nl. de pro fessoren mevrouw Els de Beys. Theo Luyck. Jan Hublé en Lucien de Smet. Quizleider is weer Paul van de Velde. REM-debat op t.v. (Van onze parlementsredactie) Het ligt in de bedoeling van de NTS om opnamen te maken in de Eerste Kamer, wanneer deze op 1 december de wet Installaties Noordzee (de zo genaamde arati-REMwet) behandelt. Se naatsvoorzitter mr Jonkman heeft daarvoor toestemming verleend. De NTS kon ons nog niet meedelen hoe de uitzending gepland is. •navond Door investeringsbeperkingen Rotterdam kampt met bijzonder grote financiële perikelen. Dat is niet alleen gebleken uit de verkla- 67 ,,'t Kan nog voorbijtrekken", is de conclusie in brigadier Middelkoop. Dan fietst hij lang zaam. oplettend, zijn route en heeft de vogelen- buurt bereikt, eer hij 't weet. Hier stapt hij af en gaal naast zijn rijwiel. Hier en daar is een flauw verlicht bovenraam of zoldervenstertje. r naar schatting zijn alle mensen hier in diepe rust. Alvorens de Mussenstaat in te slaan, staat hij ■en stiL Eén met de duisternis van een groep je struiken in een voortuintje. Ongezien aanwe zig zijn en luisteren, 't Heeft lang geduurd. hij deze methode als nuttig en gerechtvaar digd accepteren kon. En nog past hij het slechts enkele keren toe. Zo dan nu. in 't geval Ap pelaar. Voetstappen? Stemmen? Zijn de mussen nog al in actie? Met een ruk verbreekt h(j zijn rust en wandelt volle breedte de Mussenstraat binnen. Een plotseling fel uilschietend weerlicht toont hem kleine, hevig gebarende volksstam. Dezelf de straal tekent ook hem scherp, in ontzagwek kende contouren en maakt hem voor de toch al half-overspannen mussen tot een angstaanjagen de gedaante, tot een personificatie van de blin de wraak. „De pliessie, de pliessie!" klinkt 't fluisterend. Voetstappen haasten zich sluipend Weg, eer de hemel opnieuw met lichteffecten gaat werken. „Blijf toch staan, ik doe je toch niks?" zegt Middelkoop zo joviaal als 't hem mogelijk is. „Ken je me niet meer? Brigadier Middelkoop, vanochtend was ik hier ook al." Wat lichteffecten betreft, daarmee weet hij ook tc werken! Onverwachts flitst zijn geweldi ge zaklantaarn aan. Als gefascineerde nachtdie- staat daar in de lichtbundel een troepje mussen, grauw van slaap. „Ga naar bed, mensen, de nieuwe dag breekt al bijna aan. Ben jü niet Keessie Alten, de schilder? Moet jij morgen straf van de mees ter hebben, omdat je zit (e slapen in de school?" ,,'t Is Middelkoop gaat er geruststellend door de mensencolonne, ,,'t Is Middelkoop maar Zul- in de Mussenstraat door M. A. M. Ren«s-Boldlngh len we t hem zeggen, lui.' Hij is toch ook van de pliessie." Een opgeschoten slungel vat moed en zegt. „Ze hebben er een vermoord. We hebben 't zelf gezien, meneer. Opa Ap leit op de grond. Zo dood als een pier." „Ga nou gauw, zeg! Jij loopt nou al te dromen. Vooruit mensen, naar huis en naar bed. Als ik jullie nog nodig heb als getuigen, dan kom ik je wel halen." „Gaat u d'r naar toe, meneerV' „Weet ik nog niet, 'k zal wel eens zien. Nou, ben je weg, of moet ik soms meegaan?" „We gaan al, meneer." 't Zal uitkomen. En wie probeert me te vol gen, die neem ik mee naar 't bureau, daar kun je staal op maken, 'k Heb expres mijn fiets bij me." Dit laatste dreigement weerklinkt in lastbaar duister, want de schijnwerper is uitgeknipt en de volgende bliksemstraal moet eerst nog kracht verzamelen. De bui is snel naderbij ge komen. 't Lijkt of hij op de huizen, op de hoofden drukt. Uit voorzorg slaat Middelkoop zijn lange re gencape om. zonder hem te sluiten en vervolgt als een groteske machthebber zijn weg. Met politionele helderziendheid weet hij. dat achter hun hekjes de mussen proberen hem met hun blikken tc volgen. Dat laat hij maar zo. 't Is al mooi, dat ze voor hem zo gedwee van de weg zijn gegaan, want ten slotte bestaat er geen spertijd meer. Hij blijft met opzet langzaam lopen, om de opgewonden gemoederen gerust te stellen. Hoewel zijn hart in zijn binnenste popelt om op nummer vijftien te zijn. De mussenfan- tasie is natuurlijk ontstellend, evenals bij alle primitieve geesten. Maar wat? 't Meesl onge hoorde is ten slotte mogelijk. Een tiental rustige schreden brengen hem voor 't Appelaarmysterie, 't Voorraam is flauw ver licht. Een witte bliksemstraal vertoont voor één een moment de armzalige erepoort. De vlagge tjes ritselen in de eerste windstoot, die als he raut het naderende onweersleger vooruitsnelt. Hulde Aan Het bruis Paar. Jawel! 't Is stil in 't huisje. Men zou zo zeggen, de gewone stilte na zo'n feestavond. De vrouwen wassen de kopjes en glazen om. De man telt dp sigaren en sigaretten, die overgebleven zijn en berekent wat de fuif hem heeft gekost. Èn al len zijn te gaar. om nog een normaal woord te spreken. Brigadier Middelkoop aarzelt. Is er enige nood zaak. om hier binnen te dringen? Naast de sluip- methoden heef! hij aan fliets méér hekel, dan om misbruik te maken van zijn recht als poli tieman. „Opa Appelaar is dood! Ze hebben er een ver moord 't Ï6, of de fluisteringen zijn blijven hangen onder de lage onweersluchl.. Ze kunnen niet weg. Ze gaan rond als spoken. Ze rukken met hun vale armen aan de onverzettelijke gestalte van brigadier Middelkoop. Dus toch maar even gaan kijken? Een volgende bliksemflits zet de Mussenstraat opnieuw in laaiende gloed. Tegelijk gaat de voordeur van nummer vijftien open, een lange gedaante komt naar buiten, tast in de buurt van 't venster naar zijn fiets. Dat moet Frans Ap pelaar, de bloemist zijn. Door 't aardedonker klint de stem van Middelkoop: „Kan ik u van dienst zijn, meneer? M'n route loopt hier toe vallig langs. Kijk, m'n lamp. Heeft u de fiets?" „Ik heb hem, dank u wel." (wordt vervolgd) ringen die gisteren in de Rotterdam se gemeenteraad z\jn afgelegd, maar bovendien uit de mededelingen die burgemeester G. E. van Walsum en de wethouder van financiën, mej. Zeelenherg, na afloop van de raads vergadering hebben gedaan. Kort en goed komt het hierop neer. dat de regering op grond van de investe ringsbeperkingen Rotterdam f 250 mil joen heeft toegewezen, terwijl Rotterdam meent in het komend jaar f 500 a f 600 miljoen nodig te hebben. Binnenkort zul len over dit probleem besprekingen op het allerhoogste niveau, namelijk tussen enerzijds de ministers van financiën en binnenlandse zaken en anderzijds tussen burgemeester Van Walsum en mej. Zee lenburg. plaats vinden. De regering houdt echter keihard, zoals mej. Zeelenburg zei, vast aan de investcringsbeperkingen die nodig zijn om de betalingsbalans in even wicht te brengen, de arbeidsspanning te verminderen en op grond van conjunc turele overwegingen. Rotterdam zegt dat de contractuele verplichtingen en bij komende werken die de stad heeft alleen reeds een bedrag van ruim f 250 miljoen eisen, terwijl bovendien de industriële ontwikkeling en de bijkomende werken voor de- huizenbouw en diverse noodza kelijke nieuwe werken om hel tempo bij te houden, al ruim f 500 miljoen vragen. Politiemannen (overval Heiligeweg) gehuldigd Mede namens de minister van jusi- tie heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, mr. H. E. de Zaayer. gistermiddag op zijn parket, in aanwezigheid van de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. dc officier van justitie mr. J F. Hart suiker en andere justitiële, autoriteiten, het Amsterdamse politiekorps hulde ge bracht voor het uitnemende politie werk. dat samen met de Amstelveense politie en de rijkspolitie verricht is in verband met de onlangs gepleegde roof overval en de schietpartij die daarbij heeft plaats gehad in een juwelierszaak de Heiligeweg Speciaal de leiding commissaris P. L. Landman van het bureau Singel werd geroemd pauze (±21.151: Rond- loglsche etherleergang 22.J0 Wijd als dc wereld, internationale oriëntatie in kerk zending en oekumene 23 00 Nieuws 23 10 Klass liederw 23 45 Lichte gram 23.95—24.00 Nieuws Hilversum H, 298 m. 19.00 Kio;*: actuele artikelen 19.10 Fluit en piano: klass en moderne muziek 19 30 Nieuws 19.35 Verder programma voor jonge 3 55—24 00 Nieuws. kort wvm vanavond Ierland I; KRO/NCRV: KRO: 1935 De Flintstc i (aflevering 3-51 NTS: 20.00 Jour- 5 Concilie-journaal NTS: 22 30 22-35—22.50 Socutera. ind II: NTS 20.00 Nieuws ln het mules: populair i 0.20 I Danny Kaye show 21.20 Pari gel 21.4022.10 Reportage bezoek aan het Hoofdbureau van Politie te Amsterdam. PROGRAMMA TV-NOORDZEE 18.30 uur: Mijn drie zonen: Alles op ztjn tijd; pl.n pl.m 9.08 Beiaardier (culture Podiu rood 2.0(1 1 Plaj iplm. 19 2 erling Hol- de USA. lage Sangaree. Programma voor morgen Hilversum f. 402 ro. KRO 7.00 Nieuws 7.10 Het levende Woord 7.15 Oude muziek (gr) 7 45 Gewijde muziek (gri 7 55 Over weging 8.00 Nieuws 8.15 Voor de jeugd 850 Djinn gevar programma 12 00 Angelus 12 04 Relig.eus nieuws 12.10 Country and Wes tern Express 1230 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12 33 Licht ensem ble met zangsollsten 13.00 Nieuws 13 15 Marktberichten 13.18 Voor de jeugd 14.10 Musicerende dilettanten; harmonie-orkest 17 00 Amus muziek (gr) 17.45 We» week: filmmuziek 18.15 Ensemble vorming van de jeugd e vtn land- sportnieuws 12.55 aws 13.15 Stereofo- tclub 14.45 Voor seplet 1630 Boekbespreking Stereo fonische uitzending: Tango- i zangsollsten 1730 Radio-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7