V.S. overtreffen met ballistische Rusland raketten Ruim 10.000 nazi's stonden terecht Koud weer Breng op autobanden gekleurde laag aan /a eca Ocatte Ky Landgoed waar Hess landde uitgebrand Met wat slagroom doet u wonderen! Geen Franse represaille tegen Britse heffing Tank was gevechtswagen VRIJDAG 13 NOVEMBER 1%1 Enkele honderden doodstraffen voltrokken Alleen maar als toeschouwer Als in het hoge noorden de win ter is gekomen, kleden ook daar zorgzame moeders hun kleuters warm en dik tegen de kou. En soms overdrijven zij het, zoals de moeder van de kleine Jellu, die met zijn vriendjes Tuuli en Riku in de versgevallen sneeuw van het stadspark in de Finse hoofdstad Helsinki mocht gaan spelen. Toen Tuuli en Riku in de sneeuw dolden, moest Jellu er wat zielig toekijkend bij blijven staan: hij kon zich van wege zijn dikke kleren niet bukken Sedert het einde van de Tweede Wereldoorlog zijn meer dan 10.400 daders van in de nationaal- socialistische periode begane misdrijven door Westduitse en ge allieerde rechtbanken veroor deeld. Dit blijkt uit een gisteren door het Westduitse ministerie van justitie gepubliceerde docu mentatie. Geallieerde rechtbanken in de bezettings zones veroordeelden 5.025 beklaagden, van wie er 806 de doodstraf kregen. 486 doodvonnissen werden voltrokken, de overige doodstraffen werden in vrij heidsstraffen gewijzigd. Met uitzon dering van de drie nog in de Span- daugevangenis geïnterneerden Hess, von Schirach en Speer werden de overigen later in vrijheid gesteld. Duitse rechtbanken deden van mei 1945 intercontinentale ballistische raket kunnen de Verenigde Staten er volgend jaar vier stellen. Tot deze uitspraak komt het Britse instituut voor strategische stu dies in zijn jaarverslag over de militaire stérkte van het Westen, van de communistische en van de neutrale staten. De Chinese deletie i, nor eteede nie. "Jf" i? uit Moskou vertrokken. Zij onderhandelt'aat?.te Jaar z'jn ^at. A™e"ka zo n dui- kennelijk nog met de Russen over een meerderheid heeft, aldus het herstel van de samenwerking. I instituut dat door 22 landen wordt ge- Isteund en politici en militaire deskun- Chinese delegatie vergadert nog in Moskou Krachtsverhouding tussen Oost en West l de Russisch-Chinese overeenstemming. De zen verklaarden, dat er geen grond be staat voor het bericht, dat Tsjoe en Brezjnef al zouden hebben afgesproken volgend jaar in Peking te onderhandelen. Verder wilden de functionarissen niets over het verloop van de besprekingen zeggen. In de Russische pers verschijnt er ook niets over. Westelijke journalisten slagen er zelfs niet in over de bewegin gen van Tsjoe betrouwbare mededelingen uit de eerste hand te krijgen. Grondpersoneel BOAC in VS gaat staken De internationale vereniging van werk tuigkundigen, de vakbond waarin het meeste grondpersoneel van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC in New York is georganiseerd, heeft gisteren voor 21 november een staking uitgeroe pen. Er zijn geschillen over de voor waarden voor een nieuw contract tussen de vakbond en de luchtvaartmij. 'olgend jaar. aldus het verslag, lee. zal de Sowjetunie 200 intercontinentale raketten bezitten, het dubbele aantal van dit jaar. Maar Amerika zal er dan 925 hebben tegen 475 in begin 1964. Ook op het gebied van de vlootraket- ten is Amerika volgend jaar superieur de verhouding bedraagt hier ook 4 te gen 1 doch hier wordt aangetekend dat de „Polaris" in een verder stadium van ontwikkeling verkeert dan de Rus sische vlootraket. Er midden-afstandsraketten (750), die "op West-Europa en Japan gericht zijn of van de 1.400 bommenwerpers voor de middenafstand. Het Westen, zo vervolgt het verslag, heeft echter het aantal mid den-afstand bommenwerpers met 25 pro cent teruggebracht door verouderde ty pes tot schroot te verklaren. LMJSPUROL Rapport voor Raad van Europa: China's positie onveranderd na kernexplosie Volgens het rapport heeft China, dat onlangs de vijfde kernmogendheid werd. een leger met „geringe strate gische beweeglijkheid". Dit is te wij ten aan de gebrekkige legering en verplaatsing van de troepen en aan een luchtmacht die slechts verouder de toestellen gebruikt. Voorts is Chi na waarschijnlijk het enige land op aarde dat verstoken is van uitrusting en deskundigheid die de grote militai re machten voortdurend aan kleine re landen verstrekken, aldus het rap- Ofschoon de Oosteuropese landen dit jaar de bewijzen hebben geleverd dat zij niet langer de gehoorzame satellie ten van de Sowjetunie zijn, zowel in po litiek als economisch opzicht, heeft de militaire integratie van het pact van Warschau zich voortgezet, zo gaat het verslag verder nog opmerkend dat de spanning tussen China en de Sowjetunie niet heeft geleid tot de terugtrekking van Russische strijdkrachten uit Euro pa. Raadsel De Sowjetunie bouwt 10 kernonderzee boten per jaar en blijft op dit gebied de toon aangeven. Voorts ziet het er Eerlij nse muur weer dicht De muur in Berlijn is gisteravond weer gesloten, nu de twee weken waarvoor de pasjesregeling gold voorbij zijn. Naar schatting 600.000 Westberlijners hebben in die periode een bezoek aan verwanten in het oostelijk stadsdeel gebracht De slagbomen bij de vijf doorlaatposten zul len echter op 19 december weer omhoog gaan om de Westberlijners in de gelegen heid te stellen, zich in de periode van Kerstmis en Nieuwjaar naar Oost-Berlijn te begeven. naar uit dat de marine-luchtvaartdienst en de onderzeeboten met raketten een belangrijke rol in de Russische strategie gaan spelen. Tenslotte merkt het instituut in zijn jaarverslag nog op dat de Chinese kem- ontpicffing niets afdoet aan de militai re zwakneid van het land of het zelfs maar tot een militaire macht van ge middelde sterkte maakt. Het is echter wel duidelijk dat China verder is dan werd verwacht. Het gebruikte splijtbaar materiaal is uranium-235 en niet plu tonium. Hoe China zich het uranium- 235 heeft verschaft wordt in het ver slag echter een raadsel genoemd. Vopo's vluchtten al schietend naar vrijheid Twee Oostduitse militairen eer korporaal en een soldaat hebben zich gisterochtend vroeg letterlijk schietend een weg door de mijnenvel den van het grensgebied gebaand er zijn naar West-Duitsland ontsnapt, al dus de Westduitse politie. Zij hebben met een machinegeweer schoten afgevuurd in de grond, waarvan hun bekend was dat er mijnen lagen, en openden zodoende een smal paadje voor de ontsnapping. Hun schoten deden verscheidene mij nen ontploffen en het tweetal bereikte Westduitsland ongedeerd. Beiden waren i uniform en volledig gewapend. De Westduitse politie heeft ook be kendgemaakt dat er voorts een 20-jarige vrouw en twee mannen van 19 en 33 jaar tegen dezelfde tijd in het betrok ken gebied wisten te ontsnappen. In Wenen begint maandag het proces tegen de voormalige S.S.-officier Franz Novak, die een medeplichtige van Adolf Eichmann zou zjjn geweest. Men ver wacht dat de 51-jarige Novak beschul digd zal worden van medeplichtigheid aan de deportatie van duizenden Hon gaarse joden. Het proces zal minstens vier weken duren. Het snel groeiende aantal auto's op de Europese wegen en het steeds groter wordende aantal slachtoffers van het verkeer zijn voor de raadgevende vergadering van de Raad van Europa aanlei ding geweest om een speciale stu die te laten maken over de ver keersveiligheid, voorzover die als het ware in de auto's kan worden ingebouwd. De schrijver van de studie, de Oos tenrijkse afgevaardigde Czernetz, be gint zijn beschouwing met de verkla ring, dat de verbeteringen die de auto industrie in de loop der jaren heeft ont wikkeld, ongetwijfeld de verkeersvei ligheid over het algemeen ten goede zijn gekomen. Daartegenover staat echter, zo zegt hij, dat bij uiteindelijke beslissingen in de industrie de verkoop- motieven uiteraard groot gewicht in de schaal werpen, tenzij aan bepaalde wet telijke voorschriften moet worden vol daan. Zijn rapport wil de aandacht tigen op een aantal aspecten die overheid en particulieren van belang kunnen zijn. Aan het verslag, dat in hoofdstukken de veiligheidsaspecten van verschillende belangrijke auto-onderdelen de laat passeren, J leend: Banden: het verdient aanbeveling in autobanden een gekleurde laag a te brengen, die duidelijk laat zien wa neer het loopvlak zover versleten dat de band vervangen moet w< den, of het voertuig ongeschikt wordt voor hoge snelheden op autowegen. Remmen: Onderzoekingen tonen aan, dat meer aandacht v men, en vooral een juiste remafstel- llng geboden Is. Voor vrachtwagens met luchtdrukremmen verdient het aanbeveling een geluidssignaal te ont werpen, dat waarschuwt als het lucht druksysteem hapert. De ontwikkeling van de automatische schakeling heeft het voordeel, dat het rempedaal be ter kan worden geplaatst en met de linkervoet bediend, hetgeen de (schrikseconde) verkorten het volgende ont- den. zodat het aanbeveling verdient de lichtschakeling zodanig te ontwer pen dat bij inschakeling van de kop lampen de achterlichten minder stroom krijgen. De beste plaats voor de lichten der richtingaanwijzers is niet bij de ach terlichten, doch op de zijkant van dt wagen, en de beste kleur oranje geel. 1 Exterieur: Men zou de autofabri kanten en automobilisten ervan i ten overtuigen, dat een wagen zonder chroom of andere blinkende ver seis minder hinderlijk is voor ogen en dus veiliger voor zowel de eigen bestuurders als de andere weg gebruikers. Veiligheidsgordels: Deze vormen di beste bijdragen van de afgelopen paar jaar aan de veiligheid. Volgens Ame rikaanse ramingen hebben jaarlijks ongeveer 5500 mensen hun leven aan te danken. In Zweden heeft onderzoek van 250 ongevallen tot de| conclusie geleid, dat het aantal ernstig gewonden in auto's die bij een botsing betrokken waren, met tweederden i; verminderd. I Verwarming: Auto-ontwerpers zou den er nogeens op moeten worden ge wezen, dat ook autorijden ..een koel hoofd" \ereist. De verwarming dient dus laag te worden geplaatst DE KWALITEIT VAN EEN DURE SIGAAR EN DAT VOOR DERTIG CENTI VELASQUES ALCAZAR - geertijd Verlichting 9 Verlichting: mistlampen op auto's moeten in paren en zo laag mogelijk i worden geplaatst. Verblinding door j achterlichten kan een probleem wor-1 I De sinds kort in het aca demisch ziekenhuis in Utrecht te werk gestelde Filippijnse verpleegsters, zullen vertrouwd worden gemaakt met het Neder landse verkeer. Mejuf frouw M. Snel, die haar Filippijnse collega's met raad en daad terzijde heeft gestaan, zal zich ook met deze taak belasten. Zij krijgt daarbij steun van de verkeerscommis- sie van de Utrechtse poli tie. De buitenlandse ver pleegsters zullen met na me worden voorgelicht over rechten en plichter van voetgangers, het ge drag op de oversteek plaatsen, de betekenis van de verkeersborden en der gelijke. Het ligt in de be doeling van de Utrechtse politie deze verkeersles- sen ook te gaan geven aan de duizenden buiten Iandse arbeidskrachten, die thans in en om Utrecht verblijven. 1 In Italië is een treinwa gon met 200 dieren, waar onder olifanten, panters, pythons en apen van de stal van de circuseigenaar Ilolthof, op onverklaarba re wijze verdwenen. De ■lieren waren bestemd voor opnamen voor de Italiaanse film De Bijbel. Aangenomen wordt dat de wagon tijdens een van de korte stakingen in Italië op een zijspoor is geran geerd en vergeten. De Argentijnse politie zoekt nog steeds naar een onbekend persoon die er genoegen in schept kooien waarin wilde dieren zijn opgesloten, open te ma ken. Onlangs nog opende de geheimzinnige man de kooi van een tijger in de dierentuin van Cordoba. Het dier heeft een half uur lang een der wijken van de stad geterrori seerd. De politie slaagde later er in de tijger met een kopschot te doden. Bij een ander geval zag de man kans een kooi waarin Afrikaanse leeuwen zaten door te zagen. Oppassers konden de dieren echter nog net verhinderen te ontsnappen. I De eerste Westduitse clektronenversneller is gisteren plechtig in Ham burg in gebruik gesteld. Met dit apparaat, dat ruim 100 miljoen gulden gekost heeft, kunnen ne gatieve kerndeeltjes tot bijna de snelheid van het licht worden versneld bin nen enige honderden se- konden. tot januari 1964 in 5.445 gevallen uit spraak, 172 maal wegens moord, 248 keer wegens doodslag en 5.025 maal wegens andere vergrijpen. Voordat de afschaffing van de doodstraf tot stand kwam werden twaalf doodvonnissen uitgesproken, waarvan er enkele wer den voltrokken. 76 nazi's werden tot levenslang veroordeeld. De publikatie van de documentatie kwam een dag na de aankondiging, dat de regering een oproep tot de we reld zal richten om hulp bij de oplos sing van nazi-misdaden. Deze oproep zal, nu de oorlogsmisdaden in mei 1965 verjaard zullen zijn, de pogingen om nog niet ontdekte nazi- moordenaars op te sporen doen toene- Het ministerie van justitie meent dat de vonnissen van de afgelopen jaren over het algemeen niet mild kunnen worden genoemd ook al zal een enkele uitspraak de schijn daartoe wekken. Het ministerie deelt voorts mee dat naar schatting in de Sowjetunie na de oor log meer dan 100.000 veroordelingen zijn gedaan. Een brand waarvan de oorzaak nog onbekend is heeft gisteren het landhuis verwoest, waar Rudolf Hess zijn ont moetingen met de Engelse leiders wilde hebben na de „vredesvlucht", die hij in 1940 maakte om een verdrag tussen nazi-Duitsland en Engeland tot stand te brengen. Dungavel House dat 70 kamers telt was de laatste jaren een school voor mijnwerkers. De Nationale kolenraad had het overgenomen van de hertog van Hamilton, waarmee Hess in con tact trachtte te komen omdat zij elkaar reeds van voor de oorlog kenden. Hess vloog naar een landingsbaan het landgoed maar stortte op c_.. helling neer. Engeland weigerde met Hess tot een vergelijk te komen. Hij werd geïnterneerd en later als oorlogs misdadiger gevangen gezet. Kongolees klaagt over optreden van Russen De Kongolese zaakgelastigde in Moskou Miset Gaston Ngambani heeft gisteren gezegd bij het Russische ministerie van buitenlandse zaken te hebben geprotes teerd tegen brutaal optreden dat hij woensdag heeft ondergaan. Op de terugweg van een receptie, ln de vroege ochtend, reed hij met zijn wagen c mAiuiiauiieurs nen tegenhouden toen hij hulp in de Ameri kaanse ambassade wilde halen. In de toegelopen menigte werd volgens hem geschreeuwd dat Tsjombe een straat- schenner is. Bij de schermutseling werd Ngambani's jasje gescheurd. Russische „wiildwachten wilden hem tegenhouden toen hij de ambassade wilde binnengaan. Het protest noemt het incident een daad provocatie en flagrante schending de diplomatieke onschendbaarheid. Nazi mag in Peru blijven Het hooggerechtshof in Peru heeft een verzoek van Italië om uitlevering van Friedrich Schwend, een voormalige Nazi, afgewezen. Schwend staat in Italië ge vangenisstraf te wachten wegens oorlogs misdrijven. Schwend, die het Peruviaanse staats burgerschap heeft aangenomen en thans zakenman is. werd in mei van dit jaar door een rechtbank in Bolzano bij ver- sJek veroordeeld tot 21 jaar gevangenis straf voor de moord op een Tyrools soldaat in 1945. Schwend was toen Gesta- po-officier. Toen hij na de oorlog in Peru aankwam noemde hij zich een Joodse vluchteling. Pudding, vla-flip, koffie, cake, vruchten alles wordt nóg lekkerder en nóg gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen zo'n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! Binnenkort antivoord op Concorde T^RANKRIJK overweegt geen -*• vergeldingsmaatregelen te gen de Britse invoerheffing van vijftien procent, omdat de Britse regering heeft verzekerd dat de heffing een tijdelijk karakter heeft. Wat het Concorde-project betreft. De Britse regering krijgt nog vandaag of morgen antwoord van de Fransen inzake het door Engeland gedane verzoek tot her ziening van het Frans-Britse pro ject voor vervaardiging van het supersone vliegtuig. Deze twee punten zijn' gisteren resp. door minister van financiën, Valery Giscard d'Estaing, en door zijn collega van voorlichting, Alain Peyrefitte, op een persbijeenkomst te Parijs bekend gemaakt. Minister Peyrefitte wilde er niet meer van zeggen dan dat het Franse antwoord „om een antwoord vraagt". Uit Londen werd nog vernomen dat de Britse con servatieve oud-minister Nigel Fisher vol gende week woensdag in het Lagerhuis de huidige labour-minister van luchtvaart Jenkins de vraag zal stellen of hij plan is een consortium van zeven I pese landen te vormen terzake van Concorde-project Inflatie-best rijding Minister van financiën, Giscard d'Estaing. kondigde op zijn persbijeen komst nog aan, dat in het kader van het op volledige stabiliteit gerichte geringsbeleid, maatregelen zullen v den genomen ter bestrijding van inflatie. Hij deelde mede dat Frank rijk met ingang van 1 januari zijn douanerechten op de invoer uit de an dere landen van de EEG met tien pro cent zal verlagen. Andere maatregelen behelzen: het „be vriezen" van de prijzen van maaltijden in eetgelegenheden op het peil van 1 ok- 1665) De eerste tank die in een len voorkomen. Dat na het in ge- moderne oorlog zijn intrede deed, bruik nemen van een nieuw strijd was van Engelse makelij. Nu we de middel ook de vijand tot aanmaak vorige maal hebben gezien, dat van dit nieuwe wapen zon overgaan, tanks reeds veel eerder en vroeger was te voorzien, maar hoe later dit waren uitgevonden, kunnen we on- zou gebeuren, hoe beter. Daarom mogelijk beweren, dat de uitvinding hadden de Engelsen alle mogelijke van dit oorlogstuig op naam van voorzorgen genomen om hun nieuwe Engeland staat. Maar in de moderne wapen geheim te houden. Niet al- vorm werd hij toch in ieder geval wel leen de produktie van tanks was het eerst door de Engelsen vervaar- bedekt met een sluier van strikte digd. In het bijzonder de directeur geheimhouding, maar ook het ver- van de marinescheepsbouw, Tenny- voer van de vechtwagens naar het dTynconrt, dient hierbij te front ging gepaard met alle moge lijke voorzorgsmaat- worden genoemd, omdat hij als de eigenlijke samen steller van de mo derne tank moet worden beschouwd. De eerste tanks werden door de Engelsen gebruikt in de slag aan de Somme in 1916, TOCH IS HET ZO! regelen. De zorg vuldig verpakte tanks werden met het opschrift „tank" naar het front ver voerd. Dit moge voor moderne spio nagediensten wel licht een al te duide lijke aanwijzing zijn, ln de Eerste Wereldoorlog was geraffineerde maar de nieuwe vechtwagens bleken ma* niet van beslissende betekenis te het «jn Hun aanvaiskracht kwam beter flagc. Want het woord „tank" werd tot uitdrukking op 20 november 1917, Jn die dagen uitsluitend gebezigd ln toen onder bevel van de Britse brl- de betekenis van „vloeistofbouder". gadegeneraal H. J. Elles met be- Er werden dus vloeistofhouders naar u p van tanks een verrassende het front gestuurd, een gebaar dat breuk in het Duitse front bij Ka- niet al te veel opzien behoefde te merijk werd geforceerd, welk sue- baren. ces echter niet voldoende werd uitge- Maar deze tanks (vloeistofhouders) buit om van strategische betekenis bleken lu werkelijkheid vechtwagens te kunnen zijn. te zijn, die in navolging van het oor- Het Britse voorbeeld werd natuur- spronkelijke opschrift ook in het ver- lijk gretig door anderen nagevolgd, dere verloop van hun ontwikkeling Naar ontwerp van generaal Estien- de naam „tanks" zijn blijven voeren, nc ging ook Frankrijk over tot aan- Nu we het toch over naamsver- maak van tanks en bij het voor- warringen hebben, kunnen we er ook Jaarsoffensief van maart 1918 bleek, wel even wijzen, dat het geven van dat ook de Duitsers niet hadden stil— namen aan kanonnen, tanks, cyclo- gezeten, want hun infanterie-golven nen en rukwinden eigenlijk een raid- werden door grote aantallen tanks deleeuws trekje is, hoewel het juist begeleid. het sterkst in de moderne samen- Dit laatste* nu, hadden de Engel- leving wordt aangetroffen, sen uiteraard zo lang mogelijk wil- Nadruk verboden. H. Pétillon tober jl. en fiscale stimulansen voor res taurants die menu's aanbieden tegen een vaste prijs beneden tien of vijftien frank; het „bevriezen" van kleinhandelsprijzen van varkensvlees op soortgelijke wijze als voor rundvlees gebeurt; het beper ken van de winstmarges op pluimvee door middel van een percentagestelsel met een absoluut maximum; het invoe ren van 200 ton verse vis uit Denemar ken en Noorwegen voor het gebied van Parijs en het verminderen van uitvoer van boter door de regeringssubsidies te verlagen. Deze maatregelen zijn giste ren in de kabinetsvergadering goedge- Militair program Gisteren is ook het Franse militaire ontwerpprogram ter kennis gebracht van het parlement. Het program voor ziet voor de komende vijf jaar onder meer in de bouw van raketten met kernladingen en duikboten die met de ze wapens zullen worden uitgerust. Voorts voorziet het in een luchtvloot bestaande uit Mirage-bommenwerpers. die kernbommen met een explosieve kracht van 50 tot 60 kiloton tnt kunnen vervoeren. Tweeënzestig van deze toe stellen zijn reeds besteld. Dit onderdeel vormt de eerste fase van het vijfjaren plan. De tweede fase zal worden geka rakteriseerd door raketten met kernkop pen die een grotere explosieve kracht be zitten. In de toelichting wordt gezegd dat de militaire kracht van Frankrijk is be stemd om de vrede te bewaren zonder de onafhankelijkheid en onschendbaar heid van dit land in gevaar te brengen. Auschivitz-proces Zoon moest vader vasthouden: Nazi gaf dodenspuitje Tijdens hef proces dat in Frankfort wordt gevoerd tegen twintig voormali ge artsen en bewakers van het be ruchte vernietigingskamp der Nazi's in Auschwitz heeft de thans 47-jarige Tsjech Jan Weis verklaard dat hij zijn vader moest vasthouden, terwijl be klaagde Josef Klehr (60) deze een do delijke inspuiting gaf. Klehr had de man gerustgesteld met de woorden: „Je krijgt een injectie tegen tyfus". Klehr, die haast had om naar zijn konijnenfokkerij te gaan, spoot ver scheidene gevangenen nagenoeg tege lijk met het dodelijke vocht in. Weis schatte het aantal slachtoffers van Klehr "e periode van augustus 1942 tot de x van 1943 op honderden, misschien wel duizend. Daarvan bestond 99 pro cent uit Joden, De getuige was in het kamp de taak an verpleger en lijkendrager toegewe zen. Hij had gezien hoe Klehr ongeveer zeventig Poolse kinderen met injecties doodde. „Deze beschuldigingen zijn voor ne gentig procent onwaar", zo was de reac- 'ie van Klehr. De getuige beschuldigde voorts ande- e beklaagden, onder wie Boger, Kaduk _n Perry Broad. Zij hadden gevangenen tegen de „zwarte muur" doodgeschoten. Weis had tenminste vijftig lijken van door Kaduk vermoorde gevangenen moe- *?n opruimen. Beklaagde Boger zei: „Ik heb in Auschwitz geen schot gelost".

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13