Alles goed en u/el Nieuwe aanpak partijvorming alles cso kan met CBtahei/er Een woord voor vandaag Zware straffen voor academici in Zuid-Afrika Gereformeerde kerk van Yelp brandt af Crisis in roepingen tot kloosterleven Drs. Zijlstra enthousiast j over reis naar Indonesië Kapel voor jubilerende Rekkense inrichtingen? 2 DONDERDAG 12 NOVEMBER 1964 Drs. Coppes: te veel verstarring (Van onze parlementsredactie) T~\RS. Th. COPPES, de algemeen secretaris van het Neder lands Katholiek Vakverbond, is ontevreden over het partystelsel in ons land en gelooft, dat er zich in de komende 25 jaar nieuwe partyen zullen aandienen. Z(jn gedachten hierover heeft hij uit gesproken op een conferentie van de Katholieke werkgemeenschap in de Party van de Arbeid. Zy zyn thans in Socialisme en Demo cratie" gepubliceerd. Drs. Coppes is van mening, dat zich op politiek terrein het verschijnsel van verstarring voordoet. De zuilen vechten nog wel met elkaar, maar in feite gaat het alleen nog maar om eigen voortbestaan. Zeer velen hebben met deze situatie geen vrede. Binnen de confessionele partijen zijn er grote re groepen, die zich niet meer kunnen vinden in de formule van een volks partij, omdat daarbinnen discussies moeten worden gevoerd en compro missen tot stand moeten komen, die eigenlijk aan het parlement zijn voor behouden. Indien dergelijke partijen groot zijn. dan leggen zij van meet af aan een dood gewicht in de parlemen taire schaal. AFFINITEIT zijn geloofsgenoten heeft, dan betekent dit nog geenszins dat die aantrekkings kracht elke andere overspeelt. Zo kunnen bepaalde groepen rooms-katholieken zich ondanks hun katholiciteit politiek gezien meer thuisvoelen bij een partij, die han delt overeenkomstig de levenssituatie van die groepen. Om een voorbeeld te noe men: het is na jaren van proberen niet mogelijk gebleken om binnen de Katho lieke raad van overleg tot een program- ma te komen, hoewel men de problemen vanuit een r.k. visie benaderde. Dat lukte echter wel tussen NVV en KAB en Boekenhoek De geschiedenis van Jezus en de apo- calyptiek, door prof. dr. R. Schippers Rectorale rede. Uitgave J. H. Kok N.V. Kampen. (24 blz. 1.75). Bondsberichten van de Bond tegen het vloeken, jaarrede voorzitter, jaarverslag 1963, financieel verslag 1963. Uitgave Sportlaan 19, 's-Gravenhage. Vermogensaanwasdelmg en sociale ethiek, door prof. dr. A Troost. Inaugu rele rede. Uitgave J. H. Kok N.V., Kam pen (46 blz., 2.25). Man en vrouw vóór en in het huwe lijk door prof dr. A. C. Drogendijk. Achtste herziene druk. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen (157 blz. 7.50). De liefde van de zeven poppen, door Paul Gallico. Vijftiende druk. Uitgave Wereld Bibliotheek N.V. Amsterdam dam. (119 blz., 5.25). Om en bij het huis aan de gracht, door Henriëtte van Eyk, Elsevierpocket. Uitgave Elsevier, Amsterdam. (157 blz. 1.90) Plantage Tamarinde, door Hans Keuls en Alfred Pleiter. Elsevierpocket. Uitgave Elsevier, Amsterdam. (160 blz. 1.90) Biologie/scheikunde, door dr. J. C. van der Steen en dr. A. L. W. de Gee. Elseviers Repertoria. Uitgave El sevier, Amsterdam. (288 blz.) 3.90). in feite ook met het CNV. Ook de werkge- versorgan saties zijn het met elkaar meer eens dan met de levensbeschouwelijk geestverwante werknemersorganisaties. P.v.d.A. STERIEL In de Partij van de Arbeid, zo gaat de secretaris van het N.K.V. verder, ligt de discussie enigszins anders. Maar ook hier een afwenden van de traditionele litur gie. Wat moet men doen: meer naar links meer naar rechts? Het lijkt mij een steriele discussie, uitsluitend op herleving gericht, niet op een nieuwe aanpak, die alleen maar kan bestaan in een modern program, ontdaan van vele traditioneel bepaalde punten. Volgens drs. Coppes moet het mogelijk zijn om tot een program te komen, dat een niet onbelangrijk deel van het Ne derlandse volk aanspreekt. Daarvoor wil hij zich baseren op enkele bekende doel stellingen, zoals de menselijke vrijheid. Voorts wil hij de vooruitgang afmeten aan de mate, waarin de democratie in het gehele leven voortschrijdt e uitgaan, dat de verschillen in inkomen en vermogen in de maatschappij niet groter mogen zijn dan nodig is voor eer goede functionering van die maatschap- pij. Ook zal men de waarden moeten er- j kennen van de verschillende religieuze I en geestelijke stromingen en de vrijheid I moeten laten om op basis daarvan taken in het politieke en in het maatschappelij-j ke leven ter hand te nemen. De vorming van een politieke studiegroep, die tracht om de impasse te doorbreken door de partijvorming voor de toekomst te be zien. zou tot verrassende resultaten kun- In Kaapstad zijn gisteren een lector aan de universiteit van Kaapstad, een student en een vrouwelijke natuur geneeskundige veroordeeld tot gevan genisstraffen wegens bevordering van de doelen van het communisme. De lector en de student kregen vier jaar, waarvan twee jaar voorwaardelijk de natuurgeneeskundige kreeg vijf Hun was sabotage ten laste gelegd, maar zij verklaarden zich schuldig aan het subsidiair tenlaste gelegde. Bewezen werd dat zij hadden behoord tot het „Nationale comité voor de bevrijding" dat later werd herdoopt in „Afrikaanse verzetsbeweging", waardoor sabotage werd verricht. HAMMOND Joh. de Heer Plannen voor tweede kerk juist rond Andere kerken schieten te hulp Vandaag zou de torenklok van de gereformeerde kerk van Velp in gebruik genomen worden. Maar we zullen nooit weten of hy goed werkte, want by een felle brand is gisteravond de gehele kerk verloren gegaan. Het uit 1910 daterende, in 1959 gerestau reerde gebouw brandde volledig af. De brand begon om half zes. Hoewel de brandweer van Arnhem zowel als van Rheden te hulp schoot om met twaalf stralen het vuur te be strijden, joeg de brand die in de noorde lijke beuk begonnen was door de toren. Precies een uur na het begin van de brand stortte onder luid geraas de ge heel verkoolde karkas van de dertig meter hoge toren in elkaar. Geen der belendende percelen liep daarbij schade op. nog Kleding hron van spot Verschillende sprekers op het Vatikaans concilie hebben giste ren uiting gegeven aan hun be zorgdheid over het toenemend aantal kloosterlingen, dat hun kloosters de rug toekeert. Giste ren is namelijk de propositie over het kloosterleven in diskussie ge geven. Hierin worden negentien grondbeginselen gegeven voor de aanpassing aan de moderne tijd van het leven van de twee mil joen religieuzen van de Rooms- Katholieke Kerk. Kardinaal Bea sprak van een „crisis in de roepingen" Deze kan gedeeltelijk worden teruggebracht tot de ontkerste ning, maar de oorzaak moet volgens kar dinaal Bea toch ook gezocht worden in het kloosterleven zelf De kloosterlingen moeten zich meer lid van de wereldkerk voelen en zich geheel en al geven voor haar vernieuwing. De meeste sprekers waren van oordeel dat het voorstel onvoldoende tegemoet komt aan de eisen van deze tijd. De Belgische kardinaal Suenens met name drong er op aan, verouderde praktijken over boord te gooien. Hij keerde zich tegen de „belachelijke kleding van vel- zusters, die op straat een bron van sj5r is". Hij klaagde ook over de overdrevr Beroep'n pswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam-West (Jeruza- lemkerkgemeente): P. de Vries te Drie bergen. Aangenomen het beroep door de gen. synode als pred. voor bgw (vlootpredi- kant, toez.): M. A. Westerbeek van Eer ten te Buurse, Ov. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Maarssen: B. Bijleveld te Bussum en W. Heerma te Nunspeet. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Zuid: W. C. La- main te Grand Rapids V.S. Eredoctoraat voor prof. Vriezen Prof. dr. Th. Chr. Vriezen, hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht zal tij dens de dies van de universiteit van Bern het eredoctoraat worden toege kend. De promotie vindt plaats op 28 no- Initiatief van Raad van Kerken mogelijkheid is niet uitgesloten dat deze het gevolg is van een gevallen lamp. Men was bezig het houtwerk van de kerk te behandelen tegen boktor. Dat gebeurt met een betrekkelijk brandbare vloeistof. HULP Inmiddels heeft de plaatselijke pre dikant, ds. A. Trapman reeds van vele zijden hulp aangeboden gekregen. De hervormde gemeente heeft toegezegd dat in haar kerkgebouw de diensten plaats zullen kunnen vinden. De vrije evangelische gemeente heeft zalen in haar 'Izojüist vernieuwde gebouw be schikbaar gesteld voor catechisatie. Een hervormd ouderling uit Muiden deelde mede dat hij gisteravond reeds een be drag van 50 gulden had overgemaakt voor de herbouw van de kerk, de eerste bijdrage. De hervormde gemeente was de eerste m hulp te bieden. De kerk brandde nog steeds toen er reeds een officiële brief de hervormde kerkeraad aan ds. Trapman overhandigd werd, waarin hem werd aangeboden van de hervormde kerk uik te maken. Van onze soc.-econ. redactie Drs. R. Zijlstra, voorzitter van de Ned. Chr. Boeren- en Tuin. dersbond begint morgen vanaf Schiphol zijn wereldreis, die vijf weken zal duren. Zijn reis loopt over de Ver. Staten, Californië, Nieuw-Zeeland, Indonesië en Pa kistan. Het belangrijkste onder deel van zijn reis is Indonesië. Uitgenodigd door de Raad van Kerken in Indonesië brengt hij als representant van het Convent van Chr. Sociale Organisaties een bezoek aan dit land. Gevraagd naar zijn verwach tingen van het bezoek aan Indo nesië, verklaarde de heer Zijlstra bijzonder hoopvol gestemd te zijn. Met veel enthousiasme heeft hij de uitnodiging aanvaard, die op een bijzonder gelukkig tijdstip gekomen is. „Algemeen blijken de verhoudingen tussen Nederland èn Indonesië op dit moment snel te verbeteren. ..Het lijkt wel", aldus de heer Ziilstra. ..alsof van de mensen in Indonesië iets is afgevallen. Men stelt zich vrij open te genover de Nederlanders. Er is in hel verleden een ernstige hetze tegen on= land geweest, maar het lijkt wel of hiervan niet veel is blijven hangen. D" goodwill voor ons land is nog aanzien lijk". Persoonlijk heeft de heer Zijlstra nog vele studievrienden in Indonesië, dip daar thans belangrijke posities bekledea Het officiële contact is eigenlijk begon nen met een bezoek van de heer Maroau uit Indonesië. De heer Maroau. die dezp zomer in Bonn vertoefde en in het alge meen interesse toonde voor chr. land bouworganisaties werd in de Westduitse hoofdstad op het spoor gezet van de heer Zijlstra. Zelf is de heer Marpau bestuurs lid van de chr. boerenbond Indonesia en de Persatuan Tani Kristen Indonesia en tevens bekleedt hij een functie bij de chr. vakbeweging. CHR.SOCIAAL Uit gesprekken van de heer Mar pau met de heer Ziilstra en be stuursleden van het CNV bleek, dat er in Indonesië een maatschappelij ke stroming bestaat, die zich sterk wil maken tegen de grote invloed van het communisme. Gesproken is o.m. over de mogelijkheid dat de chr. organisaties in Nederland een steun en een stimulans zouden kun nen zijn om de chr. sociale gedachte in Indonesië meer inhoud te geven. Aannemend dat deze actie in Indo nesië inderdaad een levensbeschou- 'oelijk karakter draagt en dus ook een binding kent met de kerken verklaarde de heer Zijlstra, dat het Convent van chr. sociale organisa ties zo mogelijk graag van dienst zal zijn. ling van het Convent zelf de gedachte van de chr. organisatie in Indonesië te i gaan pousseren. Nagegaan zal worden hoe de verhou dingen in Indonesië op dit moment lig gen, ook in politiek opzicht, welke rol del organisaties spelen en welke mogelijkhe-1 den voor samenspel er zijn. Wellicht zal; het mogelijk zijn Indonesiërs in ons land ervaring te laten opdoen om dan in eigen land later beter de chr. sociale gedachte te kunnen uitdragen Behalve voor Indonesië zelf. gelooft de heer Zijlstra, dat een eventuele samen-! werking ook een prachtige stimulans 2 kunnen zijn 1 r--J— hèt Nederlandse Con- gehoorzaamheid, die van zusters verlangd wordt. De gehoorzaamheid mag geen pas sieve onderdanigheid of infantilisme zijn. Het kloosterleven moet zo zijn, dat men er aktief als volwassen mens kan leven. Traditie gezond? Bisschop Moors van Roermond viel die passage in het document aan, waar ge zegd wordt, dat men zich er vooral op toe moet leggen om trouw de „gezonde traditie" van iedere religieuze organisatie te blijven volgen. Tradities.' die in het verleden heel ge zond geweest zijn, kunnen nu wel heel ongezond zijn geworden, aldus de Roer- mondse bisschop. Hij pleitte voor een heel nieuw doordenken van het klooster leven vanuit het evangelie. De Indiase aartsbisschop Athaide drong er op aan, de plechtigheden bij de intree en de plechtige kleding wat minder kost baar te houden. Soms merkt een novice dat zij geen werkelijke roeping voor het kloosterleven heeft, maar durft zij dit niet te zeggen, omdat haar familie al zoveel geld voor haar heeft uitgegeven... V.U. Stanleystad krijgt r.k. hulp De Vrije Universiteit van Stanleystad hiar derde academische jaar begon- n in de gebouwen van de rooms-ka- lolieke universiteit in Leopoldstad. De jestuurders van deze universiteit heb ben de jonge protestantse Kongolese uni versiteit alle mogelijke hulp toegezegd, zodra het duidelijk werd, dat het als gevolg van de rebellenactiviteiten onmo gelijk was de nieuwe cursus in Stan leystad te beginnen. De rooms-katholieke autoriteiten heb ben de leiders van de protestantse uni versiteit verzekerd, dat zij zo lang als de toestand het vereist, gebruik kunnen maken van de universiteitsgebouwen in de Kongolese hoofdstad. De beide uni versiteiten zijn dezer dagen geopend met een gemeenschappelijke plechtigheid, die werd bijgewoond door premier Tsjombe. Paus zet Vietnamese aartsbisschop af Paus Paulus heeft aartsbisschop Pier re Martin Ngo Dinh Thoec, broer van de vermoorde Zuidvietnamese presi dent. het bestuur over het aartsbisdom Hue ontnomen. Bisschop Thoec heeft na de val van het bewind Diem geen toe stemming gekregen naar Zuid-Vietnam terug te keren. PASTOOR Ook de pastoor van de rooms-katho lieke parochie is te hulp gesneld. Hij heeft besloten om zondag a.s. in zijn kerk een collecte te houden en heeft is reeds contact opgenomen met de andere kerken ter plaatse om hun te verzoeken zijn voorbeeld te volgen. Ge meenteleden hebben eveneens reeds fi nanciële toezeggingen gedaan en de eer ste bedragen zijn al overgeschreven op de girorekening van ds. Trapman (995614). De brand komt op een wel zeer gelegen moment. Onder de leden juist een financiële actie afgesloten een nieuwe kerk in Velp-zuid. Plannen zijn namelijk al in een vergevorderd stadium om daar samen met de her vormden een tweede kerk te bouwen. In verband met deze uitbreiding v een tweede predikantsplaats gesticht. Beroepen was ds. J. H. Kappers Oegstgeest, die in januari naar Velp ver hulzen. de ederlandse Zendingsraad, nog met deze kwestie bezig gehouden, waarna een offi ciële uitnodiging van de Raad van Ker ken tot drs. Zijlstra als vertegenwoordi ger van het Convent is gericht. Aan dit verzoek heeft het Convent gaarne gehoor willen geven en de heer Zijlstra combineert thans zijn bezoek het congres van de internationale federa tie van agrarische producenten in Nieuw- Zeeland met dat aan Indonesië. Uitgangspunt van het Convent is, dat het accent van de contacten en alle Initiatieven bij Indonesië zullen blijven liggen. Men zal alleen bereid zijn zo mogelijk te helpen, indien dit gevraagd wordt. Zeer zeker is het niet de bedoe- Als Christus de menigte gevoed heeft, stuurt Hij Zijn disci pelen weg. Het wordt geen kalme reis. De wind is tegen en ze moeten alle krachten inspannen om langzaam vooruit te komen. Als de zon geheel onder is zijn ze nog pas midden op het meer. Christus heeft inmiddels de menigte ook naar huis gestuurd en is de berg opgeklommen om alleen met Zijn Vader te zijn. En dan zegt Marcus iets merkwaardigs. Het is ondertussen nacht geworden. Maar toch schrijft de evangelist: „En toen Hij zag dat zij zich aftobden om vooruit te komen bij het varen, kwam Hij omstreeks de vierde nachtwake tot hen." Christus zag hen in het donkerste uur van de nacht. Wat moet dat later, toen Christus al lang ten hemel was gevaren, een troost geweest zijn. „Hoe donker het ook is, Christus ziet ons." Maar de Heiland zag nog meer. Hij zag hoe zij zich aftobden. En onmiddellijk besluit Hij hen te gaan helpen. Christus laat Zijn discipelen niet alleen. Er staat niet eens dat de mannen baden of schreeuwden'om hulp. Zij spanden zich nog geheel in eigen kracht in en kwamen zelfs nog moeizaam vooruit. Maar dat is genoeg voor de Heiland. Hij springt hen bij. Het wonderlijke in dit gehele verhaal is, dat Hij niet eens de wind en dê golven gebiedt om stil te zijn. Op het moment dat Hij bij hen is gaat de wind zonder meer liggen, als beseft hij dat hij niet meer in staat is om de discipelen dwars te zitten. De aanwezigheid van Christus is voldoende. En dat geldt ook vandaag nog. Christus wil bij ons zijn. Het lijkt er soms op of Hij ons laat aftobben, maar Hij is onderweg. De grote vraag is of wij Hem herkennen als Hij komt. Wij lezen vandaag: Efeziërs 2 11-22. Veel vernieuwing in vijftig jaar Aalmoezenier was ontstemd over Veldhoen-af fiche (Van onze kerkredactiel De liefdadigheiddie ons thans wellicht enigszins neerbui gend voorkomt, was in de nog niet geïndustrialiseerde maatschap pij van toen niet minder dan een doorbraak van evangelisch-so- ciaal besef, waaraan onze toen malige maatschappij veel te dan ken heeft gehad. Zo schrijft drs. J. Reiling in het contactorgaan van de Rekkense inrichtingen, waarin ter gelegenheid van het gouden jubileum van deze instel ling een summier overzicht wordt Aalmoezenier luitenant-kolonel G. Wentholt heeft gisteren verklaard. waarom h« dinsdagavond verstak hoeft ,'ëlevën'van "de Yfeelopen vijftig laten gaan bij de opening van de pren- I -6 tenexpositie van Aat Veldhoen in de sociëteit van de Utrechtse studenten vereniging Prometheus. verstandelijk zwakbegaafd 1' kinderen. Een Bij zijn aankomst in Utrecht ontdekte de aalmoezenier, dat de tentoonstelling werd aangekondigd met affiches, waarop zijn portret (vervaardigd door Veldhoen) prijkte en waarop stond, dat hij als waarnemend hoofdaalmoezenier dé expo sitie zou openen. Overste Wentholt was hierover zeer ontstemd. Nadrukkelijk had hij namelijk afge sproken, dat hij in een besloten bijeen komst van studenten zijn persoonlijke mening over Veldhoens werk naar voren zou brengen en dat hij niet als aalmoeze nier zou spreken. De studenten hadden hem geen toestemming gevraagd voor het gebruik van zijn naam, functie en por tret op de affiches, die door geheel Utrecht verspreid zijn. Toen het hem niet lukte, telefonisch contact met de sociëteit te krijgen, heeft hij een Utrechtse collega gevraagd, ter plaatse mee te delen, dat hij de opening niet zou verrichten. Aat Veldhoen toonde zich gistermiddag nogal verbaasd over de ontstemming van de aalmoezenier, omdat hij een „bij zonder aardig" telegram van hem had ontvangen: „Op allerlaatste moment plot seling tot mijn zeer grote spijt verhin derd. Opklaring komt later." De kunstenaar vond, dat overste Went holt de studenten niet kan verwijten, dat ze met zijn gezicht reclame hebben gemaakt. Per slot van rekening wist hij, dat de televisie aanwezig zou zijn en dat hij In uniform en het aalmoeze niersdistinctieven op het scherm zou ver schijnen. waardoor zijn gezicht een nog veel groter verspreiding zou hebben ge- i kregen, aldus Veldhoen. laar. Een jubileum geeft echter ook aanlei ding tot nieuwe koersbepaling voor de toekomst. De ontwikkeling van onze maatschappij, inzonderheid de opkomst van maatschappelijke zorg op grote schaal, heeft reeds grote veranderingen in het inrichtingenwezen teweeggebracht en het eindpunt in deze ontwikkeling is nog lang niet in het zicht, aldus dc heer Reiling. Verpleging Stelde men zich bij de oprichting ten doel gestoorde volwassenen, in het bij zonder degenen, die in aanraking met de strafrechter waren geweest te verplegen en verzorgen, het arbeidsterrein heeft zich op den duur aanzienlijk uitgebreid. Nu vermelden de statuten van de Ver eniging Rekkense Inrichtingen als doel stelling het in protestants-christelijke geest opvoeden en heropvoeden, reclas- seren en verzorgen van jongens, meisjes, mannen en vrouwen. Hierbij zij wel vermeld, dat mensen van elke gezindte of levensovertuiging geholpen worden. Hiertoe beschikt men te Rekken over de afdeling Gelders-End, waar meisjes en vrouwen zijn opgenomen in 4 paviljoens; de afdeling Deeskens- veld, waar jongens zijn opgenomen in 6 paviljoens; de afdeling Oldenkotte, waar mannen zijn opgenomen in 5 paviljoens. Voorts is er te Apeldoorn het Sophiahuis voor werkende meisjes, te Warnsveld huize Baank voor moe ders en kinderen, te Eefde huize 't Maatschappij De grote wens bij dit jubileum ls nu een kapel, die op het terrein van de inrichting gebouwd zal worden. In een folder wordt een beroep gedaan om hier aan mee te helpen met het besef een medemens de kans te geven weer terug 1 le keren in de maatschappij. God zal er zijn bedoelingen wel met zs hebben". Het zijn echter ook diegenen waarvan Henriëtte Roland Holst in „Ge-, n; droomd gebeuren" zegt: 1/ „Maar voor God is geen mens ooit U v Hij heeft al het levende nodig Door te zijn helpt gij alle anderen het dragen n met nen net g> kunnen 6- Vernieuwingsdag in plaats van Hervormingsdag? Sc Dr. Howard Schomer, president het Theologisch Seminarie te Chicagc V( heeft er in een toespraak voor geplei om de Hervormingsdag te vervange door een Dag van Vernieuwing, te vie Vi ren door rooms-katholieken en protes tanten gezamenlijk. Hij sprak de hooi H uit, dat 1964 het laatste jaar is, dat e V; speciale protestantse hervormingsdien 8j sten zijn gehouden op 31 oktober. D tijd is gekomen voor de protestantei K om openlijk te erkennen dat de R« formatie in de zestiende eeuw een fou was. Maar ook de rooms-katholieke zullen moeten toegeven, dat de contr» reformatie een even grote foQt is ge weest, aldus dr. Schomer. KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Bijdragen voor deze lngezonden-ztukkenrnbrlek kannen door alle leze ra (en lezeressen!) worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoorde lijkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stokken te weigeren en tn te korten schrijft u dus zéér kort! Er kan »lle«i worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan m een bij schrift van redactlewege een korte toelichting worden gegeven. West—Oost In een onderschrift bij een foto in de krant las ik „Voor het eerst sinds het uitroepen van de Oostduitse staat, on geveer 15 jaar geleden, mochten be jaarde onderdanen van de communis tische machthebbers hun familieleden in het westen opzoeken". Dit nu kan aanleiding tot misverstand geven. Im mers na de paswet van 1958 werden be paalde groepen geweigerd, o.m. studen ten. Bij de oprichting van de Berlijnse muur (1961) werd het verkeer Oost- West praktisch stopgezet, op enkele uit zonderingen na (er zijn gevallen be kend dat gepensioneerden uit Oost zich in West mochten vestigen). Bezoek van familieleden uit het Westen met Dordrecht uitzondering van West-Berlijners aan hun verwanten in Oost-Du i Island is steeds mogelijk gebleven, terwijl sinds enige tijd ook anderen dan familiele den niet alleen uit West-Duitsland maar ook uit andere Westerse landen ver blijfsvergunning kunnen krijgen. maatregel meenden te moeten nemen weer ziende mogen worden. Delft. B. de R Verkeer sverbetering? Rotterdam staat bekend als zeer voor uitstrevend en terecht. Maar op één punt komt de stad mijns inziens hope loos achter: op het gebied van voor rangskruisingen. Het is een objectieve waarheid dacht ik dat voorrangskrui singen doorstroming van de grootste verkeersaders bevorderen en er prak tisch geen ongevallen op voorkomen. Ik acht het ontstellend dat dit nog niet tot de „bevoegde autoriteiten" is door gedrongen. A. Verduyr sprekers genoeg? Bovendien moeten drijven van sport op zondag verouderd zulke overkomsten toch ook veel geld is en dat dit op zichzelf nog niet ver- kosten. Roepen onze voorgangers dan keerd behoeft te zijn? Ik noem dit niet op om de volle bijbelse boodschap geen schragen maar een spaak in het aan te nemen? Dan verder die plotselin- 1 ge bekeringen waarvan je altijd hoort als over deze samenkomsten gesproken wordt, Ook al mogen we dergelijke be keringen beslist niet uitsluiten, toch dacht ik dat we hiermee ook voorzich tig moeten zijn daar er toch ook wel veel (in de meeste gevallen?) van een lange weg sprake is alvorens een mens verandert. wiel steken. Den Haag G. P Blank en bruin XIX Rotterdam De kritiek van de heer Rudingh j e deze rubriek onder het hoofd blank een cn van vorige week berust op het waandenkbeeld dat alle maatrege- len der Zuid-Afrikaanse regering geen BGn Z1,n epsemeapnis vaan Dorp andc.- doel zouden hebben dan de ge- SraatlS afsLtoken In ZuM Afrika 3 k' kleurde hevolkinv eronder te honden en praaPeS afg,e*t0ken.\ lP. ,?H1C!"Amka. groot levensgevaar bestaat. Maar dl behoeft een vroegere goede verhoudlt wederzijds toch niet uit te sluiten? Blank en bruin XXt L Het erkennen van rasverschillen hoe inderdaad geen discriminatie te bet kenen. Discriminatie ontstaat echter o; vermijdelljk wanneer één van de pa- g( tijen vanuit een machtspositie eenzijdl y de plichten en rechten van de anderf ol gaat vaststellen. Om dat te verded gen zijn in de geschiedenis vaak Oral Roberts IV Oral Roberts II Ik ben het niet eens met wat de heei Huis de vorige week in deze rubriek over geloof en genezing op het gety: schreef. Immers vindt men het gelooi Dordrecht A. De Meer jr. Ex-SS-er III Ook ik geloof dat de afzetting van een voormalige SS'er uit zijn kerkelijk ambt te Ruinerwold een huichelachtige daad is. Degenen die tot „de goeden" in de oorlog behoorden bezitten bepaald niel het monopolie van allemaal christen ei te zijn, zelfs al noemen ze zichzelf zo En evenmin is het zo dat de „fouten" van Gods koninkrijk zouden zijn uitge sloten. Kortom: het gaat er niet om wie of wat wij waren, maar wie of wat Naar aan we ZIJN! Nogmaals: ik vind het vre- Oral Robei selijk en kan alleen maar opwekken Voorburg, dat er maar veel gebeden worde opdat gen op als: waarom deze ex-SS'er standvastig mag blijven buitenlanders zulke loof ontbreekt? Zie de gereinigde laatsen onder wie slechts één gelovig en dankbare Samaritaan gevonde werd. Ik denk ook aan een tekst als deze: „Velen zullen te dien dage tot Mij zeg gen Heere, Heere. Hebben wij niet in Uwen naam geprofeteerd en in Uwen Pinksteren momenteel w 'ing. Er is een duidelijke scheiding in pro en contra, zonder meer. De ene groep zegt: Dit is wat in Gods Woord beloofd is en de andere groep: Dit is het niet, neen, helemaal niet. Hoe wc er ook over denken mogen, hierin kun nen we het toch wel allen eens zijn 1at we samen bidden (een deel van hel nachtige Pinkstergedicht dat onlangs n deze krant stond: „Doe ons gelo- -en weer en hopen dat 't Pinkstervuur NIET is geblust. Wil in de gloed op nieuw ons dopen, schrik op ons uit een valse rust". ^chevenlngen kleurde bevolking eronder te houden en de baas-dienstkneebt-houding te besten digen. Maar voor de zoveelste keer: de apartheid in Z.A. bedoelt alleen maar een ontwikkeling volgens eigen stijl c levenspatroon naar een toekomst die voor de Bantoebevolking als bekroning zal inhouden het verkrijgen van vrij heid en onafhankelijkheid. Als de ge achte inzender zijn licht eens zou op- steken bij mr. Mantanrima, de Bantoe jjie de Transkei, die i,„n j,,," ten Tinllo aan. *e" °US.' °erste minister ten volle vaardt, dan zou hij hem deze werke lijkheid horen beamen. Lelden H. J, Lamers Blank en bruin XX im A, Benschop jr Oral Roberts III t tv De heer Rudingh praat 3. W. Companjrn Bantoelonen zijn aodar Spaak ii< het wiel zijn zodanig dat van alle kant negers naar Zuid-Afrika ko men omdat het daar zo goed is; voorts zijn er al heel wat rechten voor de Bantoes in Transkei, waar een be gin is gemaakt met zelfbestuur. Als hij De heer Smallenbroek heeft onlang: een pleidooi gehouden voor de chr. pers. jEj VI Prachtig. Een van de waarden die de wil weten of de Bantoes zelf het stel- het stukje over chr. pers verdedigt is de zondagsrust, sel willen leze hij „Indaba, my child- de heer Huis uit De heer Smallenbroek zegt: wij moe- ren" door Credo Moctwa, die bewijst vraag: dat integratie onmogelijk is. Wat zijn opmerkingen over Kongo betreft: was het niet volkomen logisch dat moeten 'och altijd ergaderingen lei- 'en die chr. pers schragen. Ik maar doet dat bijv. een man als prof. Stempvoort in Groningen, die 1 in het geloof en de blinden die deze den; hebben wij dan geen bekwame mening is dat de opvatting over het be- blanken Kongo verlaten, nu er voor hen roept men zich op de bijbel en op schei 14 pingsordeningen. Het harde feit is: 0: derdrukking ten bate van grof eigei belang. Slechts wanneer alle betrokk» partijen meespreken kan een zek' evenwicht ontstaan, waarbij rechten I plichten eerlijker worden verdeeld. De negers moeten zich naar hi eigen aard ontwikkelen, maar alle* eigen aard zoals de blank» 1. Wel hard en regelmatig we a« de door de blanken bt 2(i heerste industrie, maar geen ontwik» tir ling door het aanvaarden van we gt terse kennis en normen. (Ook niet wij D; neer de negers dat zelf willen, zoals 1 u, ders in Afrika Wel de Bantoetalc-n k ren, niet het Engels. Zo poogt men 1 negers dom te houden, ze te verhit deren zich van hun positie bewust worden en zich te organiseren op p-' •itiek en economisch gebied. Wie bezwaren maakt tegen de ma> schappijorde wordt tot communist b stempeld en zonder berechting gev>' gen gezet. De vreedzame NobelprijswL' naar Loethoeli door een Nederlam se dominee „oude suikerzieke nege' genoemd kan zijn positieve invlof niet eens meer uitoefenen. Apartheid is een mooi woord vol een lelijk ding. Den Haag H. E. Buitenbfc

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2