Nieuwe Leidse Courant Bonn zet geen haast achter MLF-project Vrouwen kunnen balkons voor de was niet missen Adenauer steunt nu de politiek van Er hard Bonn: verjaringstermijn wordt niet verlengd Luxemburg heeft weer een groothertog -GLïRS- CALEX N.Y. Texel met f 45.000 tegen de lamp gelopen Yakraad metaal: nog geen spijkers met koppen Commentaar ""O Dir.ct.ur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvastigh it gheblevait miin hert In teghenspoet" Donderdag 12 november 1964, 45ste jaargang N Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot vrijdagavond Vrö zacht weer met matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en hier en daar regen. (Opgemaakt om 11.15 u.). Graanprijzen ongewijzigdmaar: MET het oog op het nog lopende overleg bestaat er voor West-Duitsland geen reden, speciaal aan te dringen op een snellere beslissing over het MLF--project, de op te richten multilaterale kernmacht van de NAVO. De bereidheid van Bonn om aan het project deel te nemen blijft echter onverminderd bestaan. Dit werd gisteravond officieel in Bonn bekendge maakt. Wat de kwestie van de graanprijzen in de EEG betreft blyft het Westduitse standpunt ongewijzigd. De weigering van bondskanselier Erhard, een datum voor prijsverandering in Duitsland bekend te maken, blyft van kracht. De politiek tot versterking van de NAVO zal eveneens worden voortgezet. Het buitenlandse beleid van kanselier Erhard zal op geen enkele wijze een verandering ondergaan. Minister Schroder zal worden gehandhaafd. Het besluit inzake de MLF en de graanprijzen viel gisteren in ec~i ver gadering van het be :ur van de par- lementsfractie van de CDU/CSU. Ex- kanselier Adenauer bracht verslag uit over zijn besprekingen met generaal De Gaulle. Gemeld wordt, dat hij wei nig heeft kunnen doen om de betrek kingen tussen Parijs en Bonn te ver beteren. Men is van mening dat de Franse regering uiterlijk in het voor jaar een beslissing over de Duitse graanprijzen blyft eisen en dat De Gaulle alleen maar t vreden zal zyn. als West-Duitsland besluit, af te zien van deelneming aan de MLF-plannen Adenauer zegde toe, te zullen trachten Erhards politiek zijn volle steun te ge ven. Hij verklaarde het eens te zijn et Erhard inzake kwesties betreffen de de buitenlandse politiek. In de toe komst zal vaker overleg tussen Erhard en Adenauer plaats hebben. Geen concessie Gisteren maakten we reeds melding van de mogelijkheid, dat zowel de ~raan- prtlzen als de MLF wat Frankrijk en West-Duitsland betreft op de lange baan xouden worden geschoven als resultaat van de besprekingen tussen De Gaulle Adenauer. Men kan dit nauwelijks een concessie van de kant van kanselier Erhard noemen. Het is een publiek ge- helm. dat als gevolg v—de Britse com promisplannen reeds in principe besloten tot een vertraging In i*- totstandko ming van de MLF. In Washington ver klaarde Kal Uwe von Hassel, de West duitse minister van defensie te hopen, dat Engeland zich by de MLF zal sluiten. „Wy zullen de Britse voorstellen tot in alle bijzonderheden bestuderen. En wij willen ons best doen, Engeland by de MLF te krijgen". Frankrijk hëeft intussen de voorberei dende werkzaamheden voor de Kennedy- ronde voor industriële produkten losge maakt van de Franse eisen op landbouw gebied. Maandag moet de lijst van pro dukten, die de zes willen uitzonderen van de algemene verlaging van de douane tarieven met 50 procent gereed zijn. Gis teren konden de ministers het nog niet met elkaar eens worden, vooral omdat Frankrijk van oordeel is, dat de lijst de van produkten moet zijn, waar :es in verband m--1 hun eigen In dustrie een exceptie wensen. Van Duitse zijde werd hier fel op gereageerd, omdat de Franse houding in strijd is met vorig jaar gemaakte afspraken. Frankrijk, zei staatsecretaris Lahr, kan op deze wijze moeilijk van anderen verlangen, dat zij zich wel aan afspraken (graan prijzen) houden. Minister Andriessen ver klaarde, dat het „een lijst is, waarmee een ontwikkelingsland kan aankomen, maar niet een geïndustrialiseerde ge meenschap als de EEG". Vandaag zou den de besprekingen worden voortgezet. Monnet Vermelden we nog, dat Jean Monnet, de pionier van de Europese gemeenschap pelijke markt, gisteren voor het eerst sedert een Jaar een onderhoud met De Gaulle heeft gehad. Monnet verklaarde na afloop te geloven, dat de crisis over de landbouwprijzen ka worden opgelost. Geen vervolging oorlogsmisdadigers T)E Westduitse regering heeft besloten de termijn voor de verjaring van oor logsmisdaden, die in 1965 afloopt, niet te verlengen. Dit is gisteren in Bonn op een persconferentie bekendgemaakt door de woordvoerder van de regéring, Karl Giinther von .Hase. Dit betekent dus dat oorlogsmis dadigers niet meer in West:Duits- land kunnen worden vervolgd^ tenzij reeds gerechtelijke stappen tegen hen zijn gedaan. De termijn loopt in de vroegere Britse en Franse bezet tingszone 8 mei 1965 af en op 1 juli in de voormalige Amerikaanse zone. Von Hase zei voorts dat de regering een beroep zal doen op de gehele wereld om West-Duitsland van in lichtingen te voorzien over oorlogs misdaden met het doel dat rechts- Charlotte vandaag afgetreden Groothertogin Charlotte van Lu xemburg heeft gisteren, aan de voor avond van haar aftreden, over de radio haar volk bedankt voor het vertrouwen dat zij bijna een halve w heeft genoten, t een heldere maar ontroerde stem, zei de groothertogin: „Ik spreek niet tot vaarwel te zeggen, maar lk zal tot hiijn laatste dagen temidden van u blij- wonen. Ik damk u dat u in prins en prinses Josephine Charlotte het zelfde vertrouwen hebt gesteld als in mij. Ik ben er zeker van dat met hen een (vreedzame en gelukkige toekomst is ver zekerd." Vanmorgen om tien nor heeft de groothertogin door het plaatsen van haar handtekening onder de akte van abdicatie afstand gedaan van de troon. De plech tigheid geschiedde In de feestzaal van bet palels ln aanwezigheid van prins Felix, de gehele groothertogelijke fami- ■ISRfl' (iO'lilillMIIIKIL Official dealer Leiden e.o. (Advertentie) Gisteravond is op de provinciale weg Amersfoort-Apeldoorn ter hoogte van Voorthuizen, de 64-jarige weduwe G. Da- velaar uit Voorthuizen op haar fiets door Ren auto aangereden. Zij was op slag dood. lie, de regering, de 56 afgevaardigden, diplomaten en de aartsbisschop van Luxemburg. De plechtigheid nam vyf minuten in beslag. Daarna omarmde ex-grootherto- gin Charlotte haar zoon Jan en zijn gezinsleden langdurig. Vervolgens nam de moeder van de groothertog afscheid van haar medewerkers. Ex-groothertogin Charlotte zal na een godsdienstplechtigheid vertrekken naar haar kasteel in Fischbach. De nieuwe groothertog en zijn gezin hebben van daag de aanhankelijkheidsbetuigingen van het volk in ontvangst genomen. Ter gelegenheid van de feestelijkheden om de troonswisseling hebben de regering en de stad Luxemburg een proclamatie gepubliceerd waarin zij de Luxemburgers uitnodigen van de 12e november 1964 een „dag van erkentelijkheid, vreugde en na tionale eenheid te maken". Op het pa leis zijn talrijke telegrammen binnenge komen, waaronder van de Paus, die aan de groothertogin en aan groothertog Jan zijn apostolische zegen heeft gezonden. (Zie ook pagina 5). Ook ministerie neemt rijexamens af (Van onze parlementsredactie) Wie tweemaal voor een rijexamen is gezakt, kan zich beroepen op het minis terie van verkeer en waterstaat. Dit kan hem of haar in de gelegenheid stellen een herexamen af te leggen, waarby een door het departement aan te wijzen deskundige als examinator fungeert. Op deze mogelijkheid wees minister1 Van Aartsen gisteravond bij de behan deling van zijn begroting in de Tweede-; Kamercommissie voor verkeer en water- staat. De bewindsman besefte, dat zijn amb-. ten ar en deze mededeling weieens minder, prettig zouden vinden, omdat ze nu een stroom van aanvragen zouden kunnen verwachten. Het departementaal rij-; examen duurt langer dan het normale examen, maar dit heeft het voordeel, dat de kandidaat meer tijd krijgt om zijn zenuwen de baas te worden voliging kan worden ingesteld voor dat de misdaden verjaren. Hjj maakte duldelyk dat een verlen ging van de termijn niet mogelijk was omdat dit anders zou betekenen dat een uitzondering werd gemaakt op een ju ridisch beginsel. De sociaal-democratische partij heeft echter geweigerd met de regering mee te gaan omdat zij van mening is dat de beslissing over verlenging van de wet op de verjaring van misdaden moet worden uitgesteld. De partij heeft gisteren beslo ten een motie bij het parlement in te die nen om al het materiaal over Nazi-oor logsmisdaden en hun vervolging te ver zamelen. Zij hoopt hierdoor een inzicht te krijgen of de verjaringstermijn van twintig jaar, welke 8 mei 1965 afloopt, verlengd moet worden. De motie wil dat in iedere deelstaat een bureau ingesteld wordt om de stand van zaken bij de ver volging van oorlogsmisdaden te beoor delen. De minister van justitie zou dan niet later dan 1 maart 1965 aan de Bondsdag moeten rapporteren of in alle bekende zaken reeds gerechtelijke stap pen zijn gedaan. .J In het ziekenhuis in Tilburg vech ten de artsen voor het dreigende gevaar van tetanus nadat drie ontsnapte rashonden een Duit se herder en twee Bouviers de driejarige Anita van Delft liefst 64 beten hadden toegebracht. De politie stelt een onderzoek in; de officier van justitie te Breda heeft de dieren in beslag laten nemen, de hokken zijn verzegeld (zie fo- f -. „.r to). Het drama gebeurde in de Klaverstraat, u-aar de kleuter in een gangetje naast een van de wo ningen speelde. Plotseling schoten de drie honden op haar af. rukten haar de kleren van het lijf en sleepten haar. als was zij een pop over de straat. Dankzij het ingrij pen van een buurman, die de die ren wegschopten en de ouders van het verminkte en met straatvuil overdekte meisje waarschuwde. Gisteravond brak er een hevige brand uit in de Gereformeerde kerk in Velp. De kerk, waarvan de toren kort geleden was verbouwd, brandde geheel uit. (Verslag op pagina 2) Directie ontkent hardnekkig Onderzoek van controledienst (Vaj n. redactie) Door de uitbetaling van de f 45.000 aan de 400 ontslagen arbeiders bij de N.V. Texel, dreigen nieuwe moei lykheden te ontstaan. De looncon- troledienst heeft vastgesteld, dat de f 45.000, inderdaad zijn uitbetaald, hetgeen in stryd is met de loonbe- palingen. - De heer Y*i der directeur van de N.V. Texel, moest gisteren voor de looncommissie van de Stichting van de Arbeid verschijnen om zijn ingediende winstdelingsregeling toe te lichten. Voor de commissie ontkende hij iets van de ƒ.45 000 te weten. Uitbetaald had hij dit geld in geen geval, zo zei hij. Op de vraag of dan misschien de heer Caranza, die verschillende bouwobjecten bij de N.V. Texel in uitvoering heeft, het geld be taald heeft, antwoorde de heer Van der Meijden, met nog meer nadruk ontken nend. Hij wist zeer beslist dat de heer Caranza dit niet gedaan had. Feit bliit't echter, dat de 400 ontslagen arbeiders dinsdagavond in Amsterdam vergaderd hebben en daar ƒ.5000 hebben overge maakt naar de stakingskas voor de «ta kers bij de N.V. Van der Vorm en verder elk ƒ.400 hebben gekregen van de ƒ.40.000. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid nam hiermee gistermiddag geen genoegen en schorste de behandeling van de winstdelingsregeling. Ook de looncontroledienst onderzoekt de zaak Dreigement Intussen heeft de voorzitter van de stakingsleiding bü Van der Vorm. de heer B. van der Knii, gisteren op een persconferentie gezegd „maatregelen te zullen nemen als de directeur deze week niet bereid is te zeggen of hy met ons zaken wil doen om mee te werken aan de oplossing van het conflict". Zoals be kend zUn ongeveer 100 bouwvakarbei ders, die aan drie torenflats in Amster dam werkten, sedert 21 september lln staking. „Wij achten het als stakingsleiding niet langer verantwoord, bouwvakarbei ders buiten het arbeidsproces te laten. Indien men niets hoort van de directeur zal de stakingsleiding erop toezien dat daar, waar plaatsen openvallen in de volkswoningbouw, deze door arbeiders van Van der Vorm worden bezet." De A'« (oppervlakkig) overleg van drie uur Voorwaarde voor werkhervatting is, al dus de voorzitter, dat Van der Vorm zijn vroeger met de arbeiders gemaakte af spraken nakomt. Daarmede worden loon- aispraken bedoeid. zo werd op vragen daarover toegegeven, die buiten bouwcao om met de werkgever werden gemaakt. Op practisch alle werken in Amsterdam krijgen de bouwvakarbeiders betaald wat ze aan prestatie leveren, zo merkte de heer Van der Kuil nog op. Het is volgens hem niet juist, zoals de plaatsvervangend directeur vatr hot Gewestelijk Arbeids bureau te Amsterdam vorige week be kend maakte, dat het grootste dfeel van de stakers elders illegaal zou werken. De benoeming is personalia te ver wachten van O. F. baron Bentinck van Schoonbeten, thans gezat te Praag, tot ambassadeur. ■QRS. TH. COPPES, de secretaris van het NKV, staat op het stand punt evenals trouwens NKV-voor- zitter Mertens dat een vakbewe gingsfunctionaris geen zetel in het parlement moet aanvaarden. Het is immers zijn taak niet, aldus de rede nering, om het algemeen belang te dienen maar om zich in te zetten voor de belangen van de werk nemers. Ongetwijfeld schuilt er in deze ge- dachtengang een kern van waarheid. In zoverre dat de leiders van de vak beweging in de eerste plaats verant woordelijkheid dragen voor hun eigen mensen. Maar tegelijk is er een ge meenschappelijke verantwoordelijk heid van allen, die in het sociaal- economisch en politieke leven een rol spelen. Op deze gezamenlijke ver antwoordelijkheid voor het geheel der samenleving ligt de nadruk in de confessionele partijen. Op basis van een gemeenschappelijk beginsel ver enigen mensen met ogenschijnlijk tegenstrijdige belangen zich in een zelfde partij om samen de pnblieke gerechtigheid na te streven. Drs. Coppes voelt daarvoor kenne lijk niet veel, zoals men elders in dit blad kan lezen- Gezien zijn standpunt inzake de combinatie politicus-vak bondsman is dat niet zo verwonder lijk. Hoewel zijn gedachten over de partijvorming, zoals deze in „Socia lisme en democratie" zijn afgedrukt, nog weinig concreet zijn, wekt hij de indruk een voorstander te zijn van partijformatie op basis van gemeen schappelijke belangen. Begrijpen we hem goed, dan ziet hij meer perspec tief in een partij van NW'ers, NKV' ers en CNV'ers dan in een partij, waarin werkgevers en werknemers, mitsgaders de middenstanders elkaar vinden op basis van het geloof in Jezus Christus. Dat wij deze conceptie afwijzen, be hoeft nauwelijks te worden gezegd. Ook tegenover dit doorbraakvoorstel houden wij staande, dat het evangelie ook op politiek gebied een samen bindende, scheppende en inspireren de kracht is. Dat het echter bijzonder moeilijk is om op grond van de Hei lige Schrift een bepaalde visie te ontwikkelen en tot een gerichte poli tiek te komen, zij royaal toege geven. Wat drs. Coppes opmerkt over de katholieke raad van overleg geldt min of meer ook voor het convent van ehristelijk-sociale organisaties. Gedachtengangen als van de secreta ris van het NKV moeten dan ook voor de diverse groepen, die zich levens beschouwelijk één weten, een aan sporing zijn om te trachten elkaar ook in het praktische vlak te vinden. TAE drie bonden van werknemers in de metaalindustrie die vertegen' woordigd zijn in de Vakraad voor de metaalindustrie hebben gisteravond tijdens het overleg in Den Haag met de werkgeversvertegenwoordigers over de cao-1965 nog geen percentage ge noemd waarmee de lonen het komende jaar zouden moeten worden verhoogd, „Zou de metaalindustrie, als grootste bedrijfstak, op dit ogeniblik een cijfer naar buiten brengen, dan zou het be leid van de werknemersvertegenw< digers in de Stichting van de Arbeid in die mate worden doorkruist, dat ver der overleg maar weinig zin zou heb- n", aldus de drie bonden. De werknemersvertegenwoordigers ir de vakraad hebben wel een aantal andere, een deel bekende, voorstellen aai de werkgevers gedaan. Zo is er een voor stel op tafel gedeponeerd over het mi nimum-inkomen dat naar het oordeel vai de werknemers moet worden aangepast ais gevolg van de huurverhoging en de loonsverhoging In 1965. De werknemers willen, wat de onder- nemingsgewijze differentiatie betreft de mogelijkheid om per onderneming van af te wijken, iets uitbreiden, ook T\E huisvrouwen blijven het drogen van de was op de balkon- pre fereren boven moderne voorzieningen als centri. fugc in de kelder van flat woningen. Dit is gebleken uit een gedetailleerd on derzoek dat de gemeente Utrecht in de pas rereed- gekomen ixeuwe wijk Tolsteeg Hoograven heeft laten instellen. Als proefneming werd in een blok flatwoningen een dure en extra snel dro gende centrifuge voor ge meenschappelijk gebruik geplaatst, omdat de ge- ite een poging wilde doen de ontsierende was van de balkons te weren. Voor een kwartje konden, de flatbewoners in centrifuge hun was dro gen. Maar 75 procent van de huisvrouwen bleef de voorkeur geven aan het waslijntje op het balkon. Uit het onderzoek is voorts gebleken dat de lange vitrages voor ven sters toenemen in die ge deelten van de wijk waar de tussenruimten tussen de woonblokkeu slechts 25 meter bedraagt. De ge meente Utrecht heeft daarom bij de opzet van het uitbreidingsplan Ka naleneiland de tussen ruimte gesteld op 40 m. Ook werd in de nieuwe wijk door TNO een on derzoek ingesteld naar de bezonnlngsuren van de verschillende flatgebou wen. Het resultaat was dat het Utrechtse plan Hoograven nu als norm worat gehanteerd voor een gemiddeld Nederlands nit- brei 'ingsplan. Hoograven telt thans een autoparkeerplaats-voor twee woningen. Utrecht Is ra het grondige onder zoek van deze norm afge stapt en zal in de nieuwe wijken voortaan een par keerplaats voor elke wo ning creëren. Vastgehou den wordt in de toekomst aan het principe dat het gemiddelde Nederlandse woorkamer gedeelte In Utrecht moet worden ver- hCpgd met 2 d 3 vierkante meter. die zin, dat de differentiatie niet alleen in de lonen moet kunnen worden gezocht, maar ook bij voorbeeld in verlenging van vakantie, of verhoging van de vakantie toeslag. Voorts hebben de werknemers voor stellen ingediend, die nogal wat tijd zul len vergen voor bespreking. Die voor stellen hebben betrekking op het opne men van een functielyst ln de cao met verwerkig van de zogenaamde bezwa rende omstandigheden. Verder gaan de voorstellen over het verwerken van de huurcompensaties in de loonschalen: een onderzoek naar de mogelijkheid om de georganiseerde werk nemers een extra voordeel te bezorgen. Het (opervlakkige) overleg nam gister avond drie uur in beslag, zonder dat nog spijkers met koppen konden worden ge slagen. Vliegongelukken eisen veertien doden Een Neptune-vliegtuig van de Franse marineluchtmacht is gisteravond op Kreta neergestort en verbrand. Tien van de veertien inzittenden verloren het leven. Een Amerikaanse B-52 straalbommen- werper is gisteren in het noordwesten van de staat Montana verongelukt. Er waren zeven bemanningsleden aan boord. Zes ïyken zijn gevonden. Natuur.ijk help ik mee met de schoonmaak. Ik begin met het vogelbadje."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1