Amsterdam jaar bouwt reeds luchtkasteel aan ranstruita Overzetveren boterham leveren geen meer op 30 Acht jaar geleden werd wetsontwerp beloofd De hele was met één vinger.... Stadhuizen altijd al struikelblok AR-voorzitter Berghuis blijft ,links in de bocht' Dokter-ingenieur meet u standaardgezicht aan Geboortenregeling: geen actief overheidsbeleid Wetsontwerp over het afvalwatervraagstuk DONDERDAG 12 NOVEMBER 19M Nog altijd geen beslissing (Van onze speciale verslaggever) /"'OED, de samenwerking met de reeds 27 jaar voor de hoofdstad werkende architectencombinatie BerghoefVegter wordt verbroken. Daar was de Amsterdamse gemeen teraad het gisteravond wel over eens. Maar over de vraag, wat er nu precies met de plannen voor een nieuw stadhuis gaat gebeuren, kon geen overeenstemming worden be reikt. Het voorstel van Ben W was een open prijsvraag uit te schrijven van een Internationaal karakter. De me ningen in de raad bleken echter te zijn verdeeld. Als we goed gepeild hebben, dan was de meerderheid voor het verstrekken van een meer voudige opdracht geporteerd aan enkele van te voren aan te wijzen irchitecten. Enfin. Amsterdam heeft In de afgelopen decennia wel be wezen dat van uitstel geen afstel behoeft te komen. Alleen kan het wel weer eens langdurig knokken gaan worden over de namen der misschien niet eens zo gelukkige uitverkorenen. Een minderheid van de PvdA- fractie. zomede de PSP, bleken zich achter de opvatting van Vrij Neder land en de Groene Amsterdmmer te scharen dat „het kloeke bouw werk van Jacob van Kampen" als stadhuis moest worden ingericht. „Onmogelijk", riep burgemeester Van Hall uit. Hoewel hij niet inging op de huidige bestemming Ko ninklijk paleis noch op de vijf tien miljoen gulden, die in 1935 bü fle afkoop waren getoucheerd, argu menteerde hU wel dat het Paleis op de Dam niet meer in overeen stemming is met de tegenwoordige opvattingen van een stadhuis. Jonge architecten Amsterdam heeft gepot al bijna dertig jaar lang gespaard en ge schraapt voor een nieuw stadhuis. Dat het bouwen hiervan nog altijd een schone droom is, blijkt niet al leen uit de heftige discussies, die weer eens zijn ontstaan, maar ook uit het saldo van het met beide handen vastgehouden fonds. Achttien mil joen gulden zit hier thans in. drie miljoen meer dan in 1935. Men ziet dus weer wat rente op rente vermag, ook al moesten er in de loop der jaren respectabele sommen aai architectenhonoraria af. Het was het Rijk en niet de gemeen te, dat in 1935 die eerste vijftien mil joen fourneerde. Een wonderlijke, mis schien wel scheve zaak? Helemaal niet Die geweldige hoeveelheid geld thans voor Nederland in de crisisj; diende ter afkoop van het Paleis op de Dam, waarna op staatsrekening met de kostelijke, maar ook kostbare res tauratie werd begonnen. Toen Amsterdam met als woord voerder de bekende burgemeester De (Van onze parlementsredactie) In de Tweede-Kamercommissie voor verkeer en waterstaat is gisteren van vrUv. :1 alle kanten scherpe kritiek ge leverd op het uitblijven van het wets- Naar de bioscoop én nog een hele was te doen? Geen be zwaar voor de Constructa 100 Volautomaat. Het wasgoed erin, de wijsvinger op de gekozen wasprogramma-toets. Een zorge loze avond bij een goede film. Thuis is de was gedaan. Verdere sterke punten van de Constructa 100kan kookwas ook wérkelijk koken, extra droogeffect, alle wasprogramma's (ook wolen een sterk hart voor een lang leven. Vraag demonstratie bij uw Constructa handelaar of bij Constructa Nederland Voorlich tingscentrum, Middenweg 233, Amsterdam, tel. 020-947484* ontwerp ex artikel 8 van de Deltawet: de regeling voor de schadevergoeding hen die door de Deltawerken wor den gedupeerd. Acht jaar geleden is dit wetsontwerp al in het vooruitzicht ge steld, maar tot op heden is men niet verder gekomen dan een bestudering de gronbeginselen waarop de rege ling moet steunen. Minister Van Aartsen deelde mee, dat richtlijnen voor het wetsontwerp nu zijn opgesteld en aan verschillende departementen toegezonden. Het depar tement kampt met een grote achterstand op wetgevend gebied. Die moet worden ingehaald en daarmee is men druk bezig, het is onmogelijk alles tegelijk in één Jaar tijds af te doen. Wel wilde hy bezien of aan de gedupeerden in af wachting van de schaderegeling alvast voorschotten kunnen worden gegeven. Verkeersveiligheid: diepgaande studie (Van onze parlementsredactie) Het vraagstuk van de verkeersvei ligheid is een bijzonder ernstig pro bleem, dat ons allen verontrust. Sinds juni van dit jaar houdt een Studie groep, bestaande uit de directeuren- generaal van de departementen van verkeer en waterstaat, binnenlandse za ken, justitie en sociale zaken en volks gezondheid zich met de hele proble matiek diepgaand bezig. Er zijn vier werkgroepen gevormd, die zich met verschillende onderdelen, zoals bijvoor beeld alarmering en vervoer, bezig houden. Aldus antwoordde staatssecre taris Bartels gisteren op vragen dien aangaande uit de vaste commissie sociale zaken en volksgezondheid.. - thans grijsaards (Van onze speciale verslaggever) Vlugt bijna dertig jaar geleden besloot niet langer aanspraken op de konink lijke residentie te laten gelden, kwam er een einde aan een eigenlijk uit 1808 stammende touwtrekkerij. In dat jaar ontnam koning Lodewijk Napoleon de hoofdstedelijke vroede vaderen hun representatieve stadhuis, dat Jacob van Campen in de veertiger en vijftiger jaren van de zeventiende eeuw met geduld en wijsheid wrochtte. Berooid Natuurlijk, toen koning Willem I in 1813 uit Engeland kwam, kreeg de hoofdstad het trotse bouwwerk te rug. Maar de stadskas was er zo be rooid aan toe, dat de vorst „het pro visioneel gebruik van het aan de stad gecedeerde paleis" aangeboden kreeg, wat hij dankbaar aanvaardde. De gemeente betaalde het onder houd; het gemeentebestuur bleef kleiner en minder groots wonen. In de loop van de vorige eeuw hebben dichters als Potgieter en Alberdingk Thijm tevergeefs gepleit voor het herstel van het vroegere stadhuis in zijn oude glorie. De moeilijkheid was dat de hoofd stad volgens de grondwet de plaats is, waar de koning moet worden ingehuldigd. Er was geen paleis, behalve de schepping van Jacob van Campen, die als zodanig dienst deed. Welke wensen en verlangens er ook onder de burgerij leefden, er kon geen oplossing voor worden gevonden. In het begin van deze eeuw hield Den Haag zich van de domme het probeer de althans kort van memorie te zijn. Onder minister Heemskerk in 1912 werd •bet eigendomsrecht van het Paleis be twist; wat de hoofdstad betreft, werd het zelfs geloochend. Zijne Excellentie tracht te het zo te draaien dat Amsterdam alleen zijn vroegere stadhuis terug kon krijgen, als het bereid was binnen zijn grenzen een nieuw koninklijk paleis tc bouwen Dit was het verleden, waar men ln 1935 een punt achter zette. Amsterdam kreeg geld; het Rijk een stadhuis alias paleis. Er zou een nieuw gemeentelijk centrum worden gebouwd, want al in de dertiger jaren was de behuizing aan het Prinsen hof aan de krappe kant. Narigheid Nog even een blik in het verre ver leden. Ook dit heeft in het teken van narigheid en ellende gestaan, als men de stadhuiselijke hoofdstukken in de geschiedenisboeken tenminste laat spreken. Het eerste bestuurlijke cen trum werd in 1421 totaal verwoest, toen Amsterdam door een brand werd ge teisterd. Met het tweede gebeurde, ruim dertig jaar later, precies hetzelf de. Toen de grote Jacob van Campen aan bod kwam. moest hij eerst stads bouwmeester Philip Vinbooms uitran geren. Van Campen zelf werd door stadsarchitect Daniël Stalpaert op een Jaarvergadering Kamercentrale Dordt KAN KOOKWAS KOKEN De uitspraak over het „sociaal links zijn" van de Anti-Revolutio naire Partij, van de voorzitter van het laatstgehouden partijconvent in verenigingen, dr. W. P. Berghuis, op het laast gehouden partijconvent in Utrecht, heeft heel wat stof doen op waaien in deze partij. Dat bleek gis teravond wel op de jaarvergadering van de Kamercentrale Dordrecht in Atrium te Rotterdam. Voor het front van ruim honderd a.r.- leden heeft de partijvoorzitter nog eens uitgelegd wat hy precies bedoelde. Dr. Berghuis betoogde dat het zijn bedoeling was geweest het sociale karak ter van de christelijke politiek te accentueren. Van ouds is de christelijke politiek met het predikaat ..rechts" be stempeld en de niet-christelyke politiek werd „links" genoemd. In de praktijk heeft men de laatste jaren, en dit gebeurt vooral in het buitenland, een andere waarde aan het woord „links" en het woord „rechts" gegeven. „Rechts" houdt in dit verband dan in conservatief en „links" vooruit strevend. Op sociaal gebied wil de A.RP, voor uitstrevend zyn en dus is zy „sociaal links", zo zei de heer Berghuis, die hiermee aangaf dat zyn uitspraak een sterk genuanceerd karakter had, en dat een en ander niet inhield dat de A.R.P. de sociale politiek van de linkse partijen heeft overgenomen. VERSTARRING Een andere uitspraak van de heer Berghuis als zou de A-R.P. in een „bocht" verkeren werd eveneens fel gekritiseerd. De partijvoorzitter meende echter, dat vaste patronen losgeweekt zijn en dat men los komt uit een zekere verstarring. Hij betoogde dat deze ontwikkeling toe te juichen is en dat het Goddelijke karakter van het overheidsambt er weer centraal door is gesteld. Dat de entourage dtte om de centrale punten gegroeid is wordt weggewerkt, wekt spanningen op. maar dat is nood- zakeiyk, zei dr. Berghuis. Lang is daarna nog gepraat over het begrip „sociaal zwakkere". Dr Berghuis meende dat hier ook die categorie middenstanders mee wordt bedoeld, die op het ogenblik met grote moeilykheden heeft te kampen. Dit komt ook voor in de agrarische sector. Uit de vergadering werd echter ge vraagd of, nu de Tweede Kamer het besluit heeft genomen de a.o.w. te ver hogen en deze verhoging niet geheel uit de algemene middelen wordt geput, de minder draagkrachtigen die een hogere a.o w.-premie moeten gaan be talen niet onbewust de dupe hiervan zyn geworden. Als leden van het moderamen werden herkozen mejuffrouw J. van Leeuwen uit Ryswyk en de heer S. Hammer uit Oud-Beyerland. De bijeenkomst stond onder leiding van de burgemeester van Giesenburg.de heer N. van der Brugge. zijspoor gezet, waardoor hij zó kwaad werd (en bleef), dat hij weigerde de feestelijke opening van zijn levens werk bij te wonen. Het recente verleden nu, dat zich uit strekt over 27 jaar: 1937 Het gemeentebestuur van Amster dam schrijft een openbare prijsvraag uit voor een project voor het nit stadhuis aan het Frederiksplein, die niet minder dan 225 inzendingen op- 1938 De ontwerpers van vier projecten worden uitgenodigd voor een besloten prijsvraag. Het zijn J. F. en A. Staal. M. Duintjer en A. Komter. ir. H. T. Zwiers, zomede J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter. 1939 Uitslag besloten prijsvraag. De duo's Duintjer en Komter. alsmede Berghoef en Vegter worden uitgeno digd voor een meervoudige opdracht. 1941 De plannen worden ingediend en beoordeeld, doch gaan wegens de vyan. delijke bezetting de yskast in. 1945 Bekendmaking uitslag. Het plan Berghoef en Vegter wordt voor werking aanbevolen. Waterlooplein 1947 Voorstel van B. en W. tot bouw van een stadhuis aan de Amstel (Zwa nenburgwal en Waterlooplein). Met Berghoef-Vegter wordt in beginsel overeenkomst gesloten voor een pro ject op het nieuwe terrein De raad echter verwerpt de bouwplaats. 1954 Na zeven jaar aanvaardt de raad het nieuwe terrein. 1955 Het gemeentebestuur overweegt een meervoudige opdracht voor stadhuis op het nieuwe terrein, doch besluit, na overleg, tot opdracht aan Berghoef-Vegter (1956). 1958 Indiening van het voorlopige ont- 1961 Raadsbesluit om het definitieve ontwerp van Berghoef-Vegter te 5 vaarden. Vanwege niet al te groot thousiasme moesten er wel wijzigingen in worden aangebracht. 1963 Het definitieve plan gaat plotse ling voorlopig definitief plan heten. By de herzieningen dient de schoonheids commissie te worden ingeschakeld. 1964 Moeilijkheden overal; tussen de architecten, in het college, in de raad, in de bouwcommissie. De samenwer king met de architecten wordt verbro ken. Besloten wordt een nieuwe open bare prysvraag uit te schrijven, nu een internationale. Na een lydensweg van 27 jaar is Am sterdam weer op z'n beginpunt terug. Burgemeesters, wethouders en raadsleden kwamen en gingen. De jonge architec ten van weleer zijn vergrijsde heren ge worden. Prof. ir. Berghoef woont in Aalsmeer en beoefent de wetenschap: ir. Vegter heeft domicilie in Leeuwarden ge kozen en is ryksbouwmeester. Stemmen gaan op maar ze roepen tevergeefs! om toch maar weer eens een gooi naar het (verkochte!) vroegere stadhuis te doen, waarin dan een kleine koninklijke residentie zou kunnen worden gevestigd. Verspreid Intussen heeft publieke werken van Amsterdam zyn tenten in een groot pand in de Wibautstraat opgeslagen. Intussen zijn andere gemeentelijke diensten in een veelheid van verspreid liggende gebou wen ondergebracht. Intussen zyn de bouwkosten van het geplande, bestuur lijke centrum tot meer dan vyftig mil joen gulden opgelopen. Intussen is mr. P. J. Myksenaar, die zijn voorlichtende taak in de hoofdstad met een perscon ferentie over die eerste openbare prijs vraag begon, byna aan de pensioenge rechtigde Ieeftyd toe Nog geen week geleden plaatste een geveltoerist een ladder tegen heit Paleis op de Dam om op de eerste verdieping de rood-zwart-rode Amsterdamse vlag uit te steken. Nog géén veertien dagen geleden schreef het college van B. en W. aan de gemeenteraad: „De in hoge mate onvoldoende huisvesting van een langrijk deel van het ambtelijke appa raat, de gebrekkige toegankelijkheid van het huidige gebouw en de vaak pijnlijke omstandigheden, waaronder het aan- en afrijden van trouwstoeten zich bij het bestaande stadhuis moet voltrekken, dwingen tot een spoedige bouw van een nieuw stadhuis". De hoofdstedelijke vlag telt drie kruis jes, die, naar men ons plechtig heeft zekerd, niets met de stadhuis-misère van de afgelopen drie decennia hebben maken. Indien dit wel zo was, dan zou in de toekomst beslist nog een vierde by moeten komen Voor woningbouw nu geheel nieuwe risicoregeling Voor de bouw van woningwet- en premiewoningen, die op of na 23 november 1964 wordt aanbesteed, zal een nieuwe risicoregeling gelden voor het verrekenen van loon- en prijs wijzigingen. Voor de woningbouw zullen de be dragen, die uit de verrekening voort vloeien voorzover deze aanvaardbaar zijn by de vaststelling der definitieve stichtingskosten in aanmerking worden genomen. Voor de premiewoningen worden geen consequenties verbonden aan een over- schryding van de stichtingskostengrenzen resp. huurgrenzen als gevolg van de uit de verrekening voortvloeiende be- De „risicoregeling woningbouw 1964" wykt in enkele opzichten belangrijk af van de bestaande, uit 1954 daterende regeling. Allereerst verklaart de nieuwe regeling van wyzigingen van loonkosten, die optreden in het eerste jaar na de datum van inschrijving of prljsaanbieding van de aannemer, niet verrekenbaar. Ook de methodiek ten aanzien van de verrekening van loon wijzigingen is be langrijk gewijzigd. Voortaan zal niet meer per afzonderlijke groep van werk nemers worden verrekend, maar de ver rekening zal plaats vinden op basis van een voor elk werk vast te stellen loon kostenbestanddeel, uitgedrukt in een percentage van de aanneemsom. Voorts is ook de verrekening van wyzigingen in pryzen van bouwstoffen ingrijpend gewijzigd. Het in de nieuwe regeling opgenomen materialenpakket is aangepast aan de huidige bouwprijzen en het voorheen volgens de risicoregeling woningbouw 1954 bestaande 2 procent eigen risico voor de aannemer is weg. genomen. Weer overtreding in pierprijsaffaire De economische controle dienst heeft in opdracht van de officier van justitie by de Haagse rechtbank, mr. J. H. Maan, opnieuw een overtreding geconstateerd van de prijsbeschikking, waarbij de toe gangsprijs voor de Scheveningse Pier werd bepaald op ten hoogste 55 cent per persoon. Na de verhoren kan de officier van justitie beoordelen of er opnieuw voorlopige maatregelen kunnen worden getroffen en of het nodig zal zijn hiertoe over te gaan. Kamrlid-arts Lamberts over 2000: Polio, griep en kou(?) dan wel overwonnen (Van onze parlementsredactie) „Wij mogen er wel op rekenen, dat in de jaren 1980, 1990 of 2000 de infectieziekten als polio, griep en zelfs misschien de verkoudheid over wonnen zullen zyn. Ook chronische infectieziekten als lues (een ge slachtsziekte), malaria en tbc zullen dan bedwongen zijn. Volgens een statisticus kan in 1975 de oorzaak van kanker zijn ontdekt en aangeno men mag worden, dat in de dan vol gende decennia ook deze afschuwe lijk ziekte in de ban zal worden ge- Dit is gistermorgen in de openbare- commissievergadering van sociale za ken en volksgezondheid opgemerkt door de Rotterdamse huisarts dr. J. H. Lamberts, die voor de P.v.dA. zitting (Van onze parlementsredactie) Staatssecretaris Bartels (volksge zondheid) voelt er niets voor de op richting te bevorderen van a£ voorlichtingsorganisaties op het gebied van de geboortenregeling. Hij geeft, mede in zijn subsidiebeleid, de voor keur aan voorlichting vanwege de be staande vol'ksgezondheidsorganisaties, die zich ook met de geboortenregeling bezighouden Eventuele subsidieaan vragen van andere, op dit terrein werkzame organisaties zullen echter in overweging worden genomen. De staatssecretaris verklaarde dit gis termiddag bij de behandeling van zyn begroting in de Tweede-Kamercommis sie voor sociale zaken en volksgezond heid. Enkele geëmotioneerde PvdA- afgevaardigden meenden in de uitlating van de bewindsman te hebben beluisterd, dat de overheid organisaties als de Ne derlandse vereniging voor sexuele her vorming ongewenst zou achten en de „Kruipauto's" taboe (Van onze parlementsredactie) De zgn. „kruipauto's", gemotoriseerde wagentjes met een gemiddelde snelheid van ongeveer 20 km, zullen worden ver boden. Een daartoe strekkende techni sche wijziging van het Wegenverkeers reglement ligt al klaar op het ministerie va® verkeer en waterstaat. Dit heeft minister Van Aartsen gisteravond in de Tweede-Kamercommissie voor verkeei en waterstaat meegedeeld. Het verbod zal niet gelden voor bezorgautootjes en invalidenwagentjes voorzover die binnen de bebouwde kom worden ge bruikt Minister Van Aartsen noemde de kruipauto's „een gevaar op de weg" De invoering van het nieuwe Regle ment Verkeersregels- en Tekens kan. volgens de bewindsman, over ongeveer een jaar plaatsvinden. Om aan het regle ment zoveel mogelijk bekendheid te ge ven, zal een ruime overgangsperiode moeten liggen tussen het moment van publikatie en de inwerkingtreding. De minister dacht aan een jaar. Het aanbrengen van de middenberm beveiliging op de snelwegen vindt nor maal voortgang, ondanks het feit dat ge zocht wordt naar een ander systeem var beveiliging. Van de 500 km snelweg die van middenbermbeveiliging moeten den voorzien, komen 300 km direkt het aanbrengen van vangrails in merking. In de jaren 1964 en '65 komen 200 km klaar. Er is een vereniging van ponteige naren opgericht, officieel „De ver eniging van eigenaren en exploitan ten van overzetveren" geheten. Ar moe heeft de eigenaren bijeenge bracht, want alle overzetveren in ons land en dat zyn er nog heel wat werken met verlies en de tarieven die worden geheven staan in geen verhouding meer tot de realiteit. Komt er geen verandering, dan zul len tal van ponten gaan vervallen. De voorzitter van de vereniging, de heer J. H. M. v. d. Berg geeft toe dat de hui dige situatie mede de schuld van de pont eigenaren is, omdat zij vaak verzuimden hun tarieven bij de steeds stijgende ex ploitatiekosten aan te passen. Aan de an dere kant kunnen de werkelijke kosten ook niet in alle gevallen worden ge vraagd, daar ze dan door de gebruikers niet zouden worden „genomen". Vrees voor concurrentie van „buurlieden-over- zetters" heeft merendeels tot de huidige impasse geleid. Meer steun Men wil nu uitgbreide steun aan de overheid vragen (in sommige gevallen wordt er gemeentelijke steun genoten) In welke vorm? In de eerste plaats door (morele) medewerking aan een tariefver hoging over de hele linie (de meeste ta rieven zyn vrij) Voorts door financiële steun bij structurele moeilijkheden, welke zich kunnen voordoen indien bijv. door drukke scheepvaart kabelponten te veel last veroorzaken en door een andere soort pont moeten worden vervangen Ook zou men gaarne de medewerking van de over heid inroepen bij de sanering van het „pontenstelsel", daar er in feite te veel ponten zyn. Volgens het bestuur zyn 30 van de 80 pontexploitanten bij de vereni ging aangesloten. oprichting ervan zou willen tegengaan, maar dr. Bartels ontkende dat. Het gaat alleen om de vraag of die oprichting door middel van het subsidiebeleid moet worden bevorderd. Dr. Bartels zag. evenmin als vorig jaar, heil in de instelling van een breed- samengestelde commissie die het vraag stuk van de geboortenregeling in al zyn facetten zou moeten gaan bestuderen. De socialist dr. Lamberts had hierom ge vraagd .maar de staatssecretaris vond dat zo'n commissie geen oplossing kan bieden „Trouwens, de hele maatschappij is een commissie. Er heeft bU grote groepen van onze bevolking en dan hoeft men heus niet alleen aan de bis schoppen te denken een belangrijke evolutie plaats in het denken over de geboortenregeling. Het eindpunt van deze evolutie is nog niet bereikt". Men moet de ontwikkeling niert forceren. Dit geldt ook voor het aanpassen van de plaatse lijke politieverordeningen over de ver koop van anti-conceptionele middelen. De staatssecretaris was het met zy*n partijgenoot De Vreeze (kath. v.) eens, dat er in Nederland geen reden is voor een specifieke overheidsbemoeiing met de geboortenregeling (via voorlichting, onderwys enz.). Er kunnen zich situaties voordoen waarin het wensehjk wordt dat de overheid wél iets doet, maar over het algemeen past haar grote terughou dendheid. vond de heer De Vreeze. Hy benadrukte de fundamentele vryheid van de ouders om zelf de grootte van het gezin vast te stellen. De heren Lamberts (soc.), Bruggeman (pac. soc.) en mej. Ten Broecke Hoekstra (lib.) pleitten eohter voor een meer positief overheids beleid. Zy vonden by de staatssecretaris geen gehoor. in de Tweede Kamer heeft. In ziek ten als suikerziekte en rheuma zag hy voor de toekomst geen probleem, ter wijl hij verwachtte, dat de hart- en vaatziekten beteugeld zullen kunnen worden door preventief onderzoek en door voorlichting van de huisarts. Het probleem van de toenemende bronchi tis in het urbanisatiepatroon zal alleen op te lossen zijn wanneer wij het ro ken en de luchtverontreiniging in da hand weten te houden. Toch zag de socialistische spreker de toekomst niet enkel rooskleurig. De bevolking van Nederland in het jaar 2000 negentien miljoen mensen in de steden en één miljoen op het platte land bedreigen nieuwe gevaren, li chamelijk, geestelijk en sociaal. Toene mende secularisatie zal de problemen van de geestelijke volksgezondheid ver groten, nieuwe kunstmatige chemische stoffen zullen nieuwe overgevoeligheids reacties wekken en toxicologische pro blemen zullen versneld toenemen. De grootste bedreiging van de toe komst is echter het psycho-socio-soma- tische ziektepatroon, waaronder vele ziekten van het maagdarmkanaal Hier zullen kalmerende middelen en opwek kende tabletten geen oplossing brengen. De oplossing ligt op het terrein van de intermenselijke verhoudingen. Hoe zullen de mensen op elkaar reageren, hoe zal men zijn kinderen opvoeden, welke vorm van gemeenschap zal men opbouwen, welke menselijke waarden zullen worden hoog gehouden? Dokter-ingenieur In het jaar 2000, aldus dr. Lamberts, zal de dokter-ingenieur zyn plaatsheb ben veroverd in de dan sterk gespe cialiseerde ziekenhuizen. De plastische chirurgie zal grote vormen aannemen; ieder standaardgezicht zal men zich kunnen aanmeten en de vraag daar naar zal groot zyn. De maser-laser zal bloedloze chirurgie mogelyk heb ben gemaakt, er zullen diagnose-ma chines zyn en de operatie-patiënten zullen elektrisch onder narcose worden gebracht. Men zal nog maar vier uur per dag werken en slechts twee uur slapen, omdat vermoeidheidsstoffen bio chemisch geneutraliseerd kunnen wor den. De natuurlyke ouderdom zal on geveer honderd jaar worden. Dr. Lamberts ging er van uit. dat de eisen aan preventieve en positieve gezondheidszorg enorm zullen toene men. Steeds meer mensen zullen zich met hun psycho-sociale onvrede wen den tot het team van artsen, social-ca- se-workers, revalidisten, health-educa tors. verpleegsters enz. De arts zal meer met gezonde mensen te doen hebben, meer de adviseur in gezond heidsproblemen. Dat betekent, dat wij driemaal zoveel artsen zullen nodig Nota in de maak Minister Veldkamp merkte op. dat dit soort problemen ook zal worden behandeld in de aangekondigde volks- gezondheidsnota. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden zal de nota on geveer gelijk met de nieuwe begroting worden ingediend. Inpoldering Waddenzee nog toekomstdroom De eerste jaren kan. naar de mening van minister Van Aartsen, nog niet ge dacht worden aan inpoldering van de Waddenzee. Het zal misschien wel eens doorgaan, maar dan pas na de voltooiing van de Deltawerken, dus na 1978". De bewindsman van verkeer en waterstaat zei dit gisteravond bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede-Kamercom- Weer politieke partij rijker In Den Haag is opgericht een nieuwe politieke partij, die zich de Party voor Volkswil en Referendum (PVR) noemt Voorzitter van de partij is de oprichter mr. P. J. H. C Koot te Den Haag, be stuursleden zyn ir. A. G. Schuyffel te Den Haag en de heer J. H. P. Koot ing., te Den Haag. Het voornaamste doel van de PVR is invoering van het recht van referendum zoals dit bijv. in Zwitserland bestaat. Minister Van Aartsen, staatssecreta ris Bartels en minister Scholten, heb ben een wetsontwerp ingediend w bij maatregelen worden aangekondigd tegen verontreiniging van oppervlak tewateren. Zonder vergunning van provinciale staten zal het verboden zijn hinderlyke en schadelijke stoffen kunstmatig op op pervlaktewateren te lozen. Oppervlaktewater zal moeten voldoen aan de volgende eisen: Het moet kunnen worden gebruikt als grondstof voor drinkwater zonder aangename smaak, dat tegen redelijke prijs kan worden gedistribueerd. Het moet voor verschillende indus triële doeleinden bruikbaar zijn en ge schikt zijn om op economisch verant woorde wijze industriewater te bereiden dat aan minder hoge eisen voldoet dan leidingwater. Het moet voldoende zuiver zijn om voor landbouwdoeleinden te dienen. Het mag geen gevaar voor de volks gezondheid opleveren bij recreatie te Het moet een behooriyke visstand mogelijk maken. De huidige voorzieningen blijken, zo wordt in de memorie van toelichting op gemerkt. dikwyls onbevredigend te zijn. Bij de bouw van nieuwe woonkernen en nieuwe industrieën zal dit vraagstuk begin af aan bekeken moeten wor den Tot dusver werd een bedrag van rond f 350 miljoen ten koste gelegd aan de be strijding van waterverontreiniging. Vol gens een zeer globale raming zal sane ring van de oppervlaktewateren nog een investering van een miljard gulden ver gen. Een belangrijk deel van dit bedrag zal worden opgebracht door middel van heffingen, die zullen zyn verbonden aan de vergunning hinderlijke en schadelijke stoffen te lozen. Vivisectie heeft aandacht van regering (Van onze parlementsredactie) Staatssecretaris Bartels (volksge zondheid) zal nagaan welke ervaringen men met name in Engeland en in Duitsland heeft opgedaan met de wet geving op het terrein van de vivisectie. Onlangs, aldus de staatssecretaris gis teren in de openbare commissieverga dering, is een rapport gereedgekomen. zeer waardevolle gegevens bevat. Deze gegevens zijn door middel van enquête verkregen. Zij moeten ech ter nader worden geverifieerd en in enkele opzichten aangevuld. Daarom van de zijde van de regering thans nog niet worden gezegd of een wette- lyke regeling (bijvoorbeeld een vergun ningenstelsel» haars inziens gewenst erf misschien wel noodzakelijk is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11