supra koffie Bij verhandeling op markt is terugkopen enige oplossing Pas op, dat men uw auto niet steelt Geen papieren Minder koud Ook Nederland kent zijn diefjesdagen in wagen sa VANNELLES Documentaire „Aardgas in West-Europa NCRV-jeugd viert vandaag feest Verenigingsraad huldigde oprichters van NCR J F IE IEST sh WOENSDAG 11 NOVEMBER 1964 JN DE afgelopen nacht heeft het in ons land over het algemeen nog en kele graden gevroren. In de komende nachten nemen de vorstkansen echter af. Dit hangt samen met een zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen, die geleidelijk wat minder koude lucht zal aanvoeren. De zuidelijke win den zijn aanwezig aan de voorzijde van een diepe depressie midden op de oceaan, die zijn invloed steeds verder over de Britse ei landen en het Noord zeegebied uitbreidt. ZON EN MAAN Donderdag 12 november: zon op 7.54, onder 10.54; maan op 14.36, onder 23.34. Donderdag 12 november: eerste kwar- HET WEER IN EUROPA flopporten hedenmorgen zeven uur «««tcldh. "g- 53 Sm t I ÏÏISB e« 6ÏZS Zd.-Llmb. gh. bew Helsinki onbew. Stockholm 1 bew. Lbew^ Kopenhagen Aberdeen Londen mist Amsterdam onbew. Brussel gh. bew. onbew^ Barcelona Madrid Mallorca Lissabon windstil 4 windstil 5 windstil 9 windstil 11 windstil 14 windstil 20 windstil 16 EEN ieder heeft wel eens van een geval gehoord, waarbij de eige naar van een gestolen auto ('t kun nen ook een bromfiets en een rijwiel zjjn desnoods andersoortige, on rende goederen) z'n iegen wagen diende terug te kopen. Misschien heeft men 't niet geloofd, misschien heeft men 't „belachelijk" gevonden, misschien voelde men zich in zijn rechtsgevoel aangetast. Hoe 't ook zij, het in de eerste zin gestelde is mar al te waar. Bij uitbreiding kan voorts gesteld worden dat het te rug verkrijgen van elke gestolen wagen over 't algemeen een verve lende en langdurige procedure is. Volgens art. 2014. lid 2. van het Burgerlijk Wetboek kunnen gestolen, of verloren roerende goederen gedu rende drie jaar van iedereen terugge vorderd worden, zelfs van verkrijgers te goeder trouw. Verloren, of ont vreemd zijn overigens alleen zaken, waarvan de eigenaar onvrijwillig het bezit verloren heeft. Verduistering valt hier niet onder (bü verhuur bijvoorbeeld). Niets aan de hand dus, zal de oplettende lezer zeggen. Het recht van de bestolene ligt verankerd In de wet. Er is echter een uitzondering, die in artikel 637 omschreven wordt. Wanneer de houder het gestolen, of verloren goed op een markt, of openbare veiling heeft gekocht, behoeft hij het alleen af te geven, als de eigenaar be reid en m staat is d® koopprijs, .die op de markt werd betaald, te vergoeden. Artikel 637 dateert uit lang vervlogen tijden. Het werd opgesteld, omdat een jaarmarkt voor een stad een bijzonder evenement was, waarop men de kopers zoveel mogelijk wenste te beschermen. Nog motief Volgens verschillende juristen geldt dit motief thans in 't geheel niet meer Integendeel: er zün op '1 ogenblik markteu.met name de zogenaamde wilde automarkten, waarvan iedereen weet dat deze aangewezen plaatsen zijn om gestolen goederen aan de man Er is dus niet de minste reden de koper op de markt te beschermen. Veeleer kan uit het kopen op be paalde markten, of onder bepaalde omstandigheden, een vermoeden van kwade trouw worden afgeleid. De-koper van gestolen goed, hoezeer ook te goeder trouw, geniet in het alge- n geen bescherming. Zit er echter koop ter markt tussen deze moet wel de laatste zijn! dan krijgt hij ;ns recht op volledige schadevergoe- Zowel de professoren Van Hattum als (Van onze verkeersredacteur) E'en klein statistiekje. dat in de maand oktober is vrijgekomen, heeft weer eens de aandacht gevestigd op de dief in het Nederlanase wagen park. Een boekwerkje, door Interpol in het najaar van 1962 uitgegeven, had dit reeds eerder gedaan, zij 't dat hierin ook andere landen werden betrokken. Wat nu bij vergelijking en bestudering goed afkomt, als het om autodiefstallen opvalt, is dat Nederland er betrekkelijk gaat. In de Zuidamcrikaanse staten, in Duitsland. Engeland, de Verenigde Sta ten en zelfs in Scandinavië en Nieuw- Zeeland is de autodief een bijna nor male verschijning in het verkeersbeeld geworden. Nemen we Nederland bü de kop, dan blijkt dat er in 1%3 1228 auto's werden gestolen tegen 628 in 1959. Wat twee- wielen betreft, verdwenen er 22.506 rü- wielen (18.293 in 1959), 10.367 brom fietsen (5.021) en 496 motoren en scoo ters (367), doch daar hebben we het thans niet over. Bijna alle wagens, die in Nederland ontvreemd worden, kunnen, vroeg, of laat. worden opgespoord. Uit het boekje van Interpol, dat overigens de jaren 1959 en 1960 behandelt, blijkt voorts dat de merken Volkswagen, Opel, Peugeot en Citroen 't meest binnen onze grenzen ge stolen worden. Dit kan betekenen dat de beveiliging tegen diefstal bij deze auto's op een niet al te hoog vlak ligt. Alvorens deze conclusie te trekken, moet echter eerst worden vercalculeerd dat de eerste twee merken tot de meest verkochte in ons land behoren. Bepaald ontstellend is d" toestand in de Verenigde Staten. Iets meer dan vüf- entwintig procent van de van diefstal af komstige wagens wordt opgespoord! In Laos (4), Monaco (8), Kameroen (21), Ceylon (30). de Nederlandse An tillen (73) en India (91) werden vol gens Interpol in 1960 de minste auto's gestolen. Dit betekent niet dat men in die landen eerlijker is dan elders. De respectieve toagenparken zijn namelijk betrekkelijk klein. Winters Volgens Interpol worden in Nederland de meeste auto's in d< winter gestolen. Als „diefjesdagen" wo~ en vrijdag, zater dag en zondag aangeduid. De avond en de nacht gelden als de ongunstigste tij- In een land als N'euw-Zeeland, dat in 1960 ongeveer net zoveel wagens als Ne derland telde, werden vier keer zoveel auto's ontvreemd. In Noorwegen met nog niet de helft van het aantal wagens, ver dwenen er in het zelfde jaar meer dan tweeduizend; in Zw®d«n met bijna twee keer zoveel wage.is tegen de twintigdui zend. In Engelar-t w rden meer dan der tigduizend auto's gestolen, in Duitsland 120.000, in de Verenigde Staten bijna 350.000. Met uitzondering van een land als Duitsland worden in Eur pa büna alle bntstolen auto's achterhaald Een en ander •laat in grove tegenstelling tot de beide (Vai verkeersredacteur) Van Bemmelen hebben zich de afgelopen jaren uitvoerig in deze materie verdiept. Prof. Van Hattum stelt onder meer. dat de politie te weinig gebruik maakt van haar bevoegdheid tot inbeslagne ming. Ook zegt hij dat de opsporings ambtenaren vaak en te sterk de indruk bij de bestolenen wekken dat de gemak kelijkste en zekerste weg om ontstolen goederen terug te krijgen, is. degene, die het gekochte bezit (meestal een opko per) de prijs te betalen, die deze er voor gegeven heeft. De gewraakte werkwijze is onbevredi gend. aldus prof. Van Hattum. omdat de bestolene daardoor in vele gevallen als het ware gedwongen wordt zijn eigen dom terug te kopen, hoewel hij volgens vet .'behoudens de gevallen, die in artikel 637 worden genoemd) recht heeft op teruggave zonder meer. De opkoper wordt hierdoor beschermd en zit op „rozen"". Door de politionele praktijk wordt het risico, dat de koper van tweedehands goederen loopt, ten on rechte op de bestolene afgewenteld. Wederwoord De publikatie van prof. Van Hattum lokte een wederwoord uit van de Haagse officier van justitie, mr. T. Semeyns de Vries van Doesburgh. In 1960 zond deze aan alle politie-autoriteiten in zijn aron- dissement een rondschrijven, dat hij tevens in het Nederlandse Juristenblad publiceerde. Hierin werd o.m. naar voren gebracht dat de politie slechts beperkte bevoegd heid tot inbeslagneming heeft, nameliik alleen bij ontdekking op heterdaad. Voorts poneerde de officier van justitie de stelling dat. zelfs bij ontdekking op heterdaad, de politie niet altijd beslag moet leggen. Het strafrechtelijk dwang middel van inbeslagneming immers is uitsluitend verleend ten dienste van de strafvordering Prof Van Bemmelen. die hier weer op inhaakte, acht de stelling van mr. Van Doesburgh da' inbeslagneming slechts mogelijk is bü ontdekking op heterdaad zeer aanvechtbaar Hoe is het te verklaren, vraagt hij zich af. dat de politie zo weinig geneigd is de eigenaar van het ngestolen goed te be schermen. terwijl de hand boven het hoofd van de opkoper gehouden wordt? Als oorzaak geeft hii aan dal de politie dagelüks met opkopers heeft te maken. „Zij kent hun noden en zij .kennen de moeilijkheden, waarmee de politie te kampen heeft". Bovendien zijn de be stolenen vaak slordige mensen, die bij voorbeeld hun auto onafgesloten parke ren en het de dief gemakkelijk maken door hun papieren in do wagen achter te laten. Kortom, de politie heeft over 'I algemeen weinig sympathie voor de be stolenen. Prof. Van Hattum, die van mening is dat de politie met tactvol en beleidvol optreden velen zou kunnen bewegen tot vrijwillige afgifte van het gestolen goed. voegt er in dit verband nog aan toe dat het opkopersgilde een gesloten geheel vormt. De politie móet deze lie den wel de hand boven het hoofd hou den. omdat er anders praktisch geen ge stolen goederen meer achterhaald zullen worden. Dit laatste betekent ook dat men vrijwel niet op het spoor van daders Resumerende kunnen we zeggen, dat de toestand, waarin de bestolene ver keert, bedroevend is. Wanneer de be stolene zijn auto terugvindt bij iemand, die dit voertuig op een markt heeft ge kocht, dan kan hij zijn eigendom alleen terugkrijgen, als hij de marktkoper schadeloos stelt. Wordt zijn auto gevon den bij een houder te goeder trouw, wordt geen beslag gelegd en weigert de koper de wagen vrijwillig af te geven, dan moet hij een procedure in kort geding beginnen, met alle narigheden van dien. Neemt de politie wel zijn auto in beslag, dan krijgt hü deze niet onmiddellijk terug. Pas wanneer de strafvordering zich niet meer verzet tegen de teruggave, dan wordt een mogelijkheid geschapen. De wapenen, welke de burger tegen het ontstelen van z'n auto heeft, zijn de volgende: Altijd afsluiten, ook tijdens het slechts even parkeren. Nooit papieren (kentekenbewijs, be- lastingkaart, groene kaart e.d.) in het handschoenenkastje opbergen, maar in de binnenzak, of het tasje. Een auto zonder papieren kan weliswaar ook verhandeld worden, doch niet zo gemakkelijk. Bo vendien ruikt de koper eerder lont, als bijvoorbeeld het kentekenbewijs ont- Om van het kentekenbewijs een eigen domsbewijs te maken, of om elke auto bezitter met een apart eigendomsbewijs uit te rusten, brengt volgens insiders veel te veel administratieve rompslomp met zich mee. Dit zou bijzonder vertra gend werken, ook al werd de Rijksdienst voor het Wegverkeer aanzienlijk uitge breid. Een eigendomsbewijs ten slotte kan ook verloren worden, of zoek raken. En wat dan? geniet dubbel met commentaar D' grote jubileumdocumentaire, welke de feestvierende NCRV ai steravond op Nederland 1 uitzond. is een goed stuk propaganda aewor- den voor het doel, dat de protestants- christelijke omroep zich bit de her denking van haar 40-jarig bestaan steltgeld bijeen te brengen tot steun aan christelijke radio- ontwikkelingslanden Het was feitelijk ei in twee delen een zicht van de gro NTS opent tweede EEG-serie historisch over etende NCRV- achtergrond van de tijd en de maatschappe l\jke toestanden en met recente oona- men. welke Jan van Hillo en Didier van Koekenberg in Japan, de Philio- pijnen en Ethiopië maakten En daar om zal het voor sommige kijkers mis. schien wat veel ineens zijn geweest, want er viel noaal wat te verwerken. Een treffend stukje camerawerk kreeg men als inleiding ie zien een zonsopgang boven de wolken uit een vliegtuig gefilmd en buitengewoon goed muzikaal geïllustreerd met de gospel „Oh Lord, what a morning''. Na deze indrukwekkende introductie, symbool van het christelijk omroep- werk in het oosten was het eigenlijke begin van de documentaire fris en charmant in tegenstellingde aan kondiging door de Japanse omroepsier Een leuke vondst. Wat het eerste deel van de documentaire betreft hier was heel handig en suggestief gewerkt met oude journaalopnamen, waardoor men een juiste, zij het wat rommelige in- druk kreeg van het werkelijk al heel lange bestaan van de omroep in Ne derland. Veel van wat er in de laatste dagen is geschreven en gezega over de NCRV kwam nu in beeld en dat zal tal van herinneringen nog levendi ger hebben gemaakt. Informatief en van uitstekend ge- halte waren de reportages uit de jonge la)iden, welke het tweede deel van de film vormden, In Japan werd verteld, hoe het christendom, dat daar eenmaal 'n grote rol speelde nu is geworden tot „een lege schelp'' bij de sterke bloei van het nieuwe Boedhisme en communis tische onrust (waarvan felle beelden werden vertoond). Ongetwijfeld zal dit deel van de do cumentaire de kijkers duidelijk hebben gemaakt, waarom de NCRV by haar jubileum het geldgeschenk voor de christelijke omroep in de wereld heeft gevraagd. Medegedeeld werd nog dat er al 55.000 binnen is en dat de NCRV hoopt op een som welke gelijk is aan het gironummer600.000 Vanavond zal de NTS met haar bijdrage de tweede serie televisie documentaires van de EEG-Ianden (uitgeschreven door de EEG) ope nen met een film over „Aardgas, nieuwe energie voor West-Europa", vervaardigd door de regisseur-pro ducer Harry Hogedorn, de tekst- Op reis het maken van proefboring naar zuid-Duitsland. Vandaar ging het naai de Italiaanse Po-v'akte en in Frank rijk kreeg natuurlijk het belangrijke gasveld van Lacq de meeste aandacht, schrijver Cecs Roozemond, die zich alsmede de ondergrondse gasopslag- als journalist heeft gespecialiseerd plaats bij Lussagnet. op het gebied van aardgas en olie winning, Voor het maken van de opnamen Uit Nederland komen, aangezien het Cor de gasveld Slochteren nog in ontwikkeling is, de meeste beelden van het leggen an transportleidingen voor de Ned Gas Unie. Interessant is het hier op het team de zes EEG-landen afgereisd, te merken, van hoeveel nationaliteiten Men heeft daar. met grote medewer- de aan dit project werkende king van de binnen- en buitenlandse zijn. oliemaatschappijen, tal van interessan te objecten door het camera-oog kunnen bestuderen en het geheel is een kloek aantrekkelijk stuk werk geworden. Jjf11?, de documentaire besluit met beelden van een booreiland in .de Noordzee. In totaal heeft deze documentaire f 25.000 gekost. Men is niet boven de begroting uitgegaan. Vorig jaar was er 30.000 gulden uitgetrokken voor de Nederlandse EEG-bijdrage. Alle EEG-landen zullen in deze dat wij voor de uitzending hebben week de Nederlandse documentaire kunnen bekijken. uitzenden. In de komende maanden zal Daarom Kunnen wij u nu van harte er telkens één bijdrage worden ver- aanbevelen. er vanavond om vijf vóór toond in de zes landen. Wü herinneren tien nog rustig een half uurtje voor te er nog eens aan. dat de Franse docu- blijven zitten: het programma (op Ned. mentaire over studenten in de EEG- 1) is niet alleen boeiend om te zien. landen zal handelen, de Duitse over de maar ook zeer informatief. positie van de vrouw in West-Europa, Eerst kan men zien, hoe dc olie- de Italiaanse over regionaal beleid, de maatschappijen te werk gaan bij het Luxemburgse over Europees theater de Belgische over de havens in de aardgas kun- EEG-landen. In een bijzondere vergadering van de Verenigingsraad heeft de NCRV gisteren in eigen huis drie bestuursleden, die al van de op richting af aan de jubilerende om roepvereniging zijn verbonden, hartelijk gehuldigd. Het zijn de heren P. K. Domisse. die het initiatief voor de oprichting van een prot. christelijke omroep organisatie nam, P. C. Tolk. die ja renlang de programmaleiding had en F. de Boer. De heer Domisse werd zoals gemeld voor zijn verdiensten onderscheiden door een benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. In zijn openingsrede herdacht de voorzitter, mr. A. B. Roosjen het on langs overleden bestuurslid de heer Nauta. die 18 jaren lang een grote steun voor de NCRV is geweest. Daarna herinnerde hij nog eens aan de dagen waarin de NCRV werd opge richt. hoe Johannes de Heer na een evangelisatie-uitzending van de HDO de wenselijkheid van een evangelise rende omroep beschreef in zün week blad Maranatha en de heer Domisse middels een advertentie in de prot chr dagbladen belangstellenden opriep. Het leek alles heel mooi. maar er waren ook toen al tegenstanders en wel voor namelijk in eigen kring: de NCRV is toen en ook later nog door predikan ten weggewenst. Maar niettemm groei de de vereniging uit tot een organisatie opsporen van plaatsen, volle proefboringen naa nen worden verwacht. Dan toont de film, waar het in de EEG-landen tot' zulke activiteiten is gekomen en welke resultaten daarmee zijn bereikt. Want niet altijd heeft een proefboring gunstig resultaat: men kan de grond wel bestuderen, maar er niet in kijken. Ten slotte krijgt men een indruk van de aardgasreserves, welke in de be trokken landen thans zijn vastgesteld Beelden van de aardgaswinning trekken aan het oog voorbij en dan komt er een heel interessant en goed overzicht van het transport en het vele werk dat In de schakering van feestelijk- wordt verricht bij het leggen van de heden rondom de 40-jarige NCRV buizen. Ook wordt aangetoond, welk wordt vandaag een lichtere toon aan- gebruik er thans van aardgas wordt geslagen: het is de feestdag voor de jongens en meisjes, die trouw luis teren naar de radio-uitzending jeugd land op de woensdagmiddag. Van middag zou dat uurtje een bijzonder karakter krijgen, want het zou wor den uitgezonden uit Utrecht, waar 1500 jeugdlanders in 42 autobussen naar toe zijn getrokken. Zü kregen vanmorgen al een feeste lijk programma te zien, waarin zy na tuurlijk zelf ook deelden; er was een fijne maaltyd met pannen vol boeren- met meer dan 450.000 leden, en zy tt "H*" groeit als enige omroeporganisatie in g war|n- Nederland nóg (de andere leden in het heren Plokhooy en Soetekouw afgelopen jaar verliezen) niettegen- "adden er druk mee, en alles was staande alle geroep van zuilenmacht, gericht op de klok van vieren, als de apartheidspolitiek, schotjesgeest en wedstrijd tussen 21 jongens en 21 dergelijke: „als er zoveel wordt ge- meisjes zou worden uitgezonden, waar- schimpt zullen wy dat met Vader Cats bij tussen allerlei maar blijmoedig dragen aldus mr. Bromsnor en Swiebentje Poosjen. „want Cats zei; het zyn de slechtste vruchten niet, waaraan de wespen knagen De dank voor deze groei en welstand van de NCRV komt echter geen men sen, maar alleen God toe. die de was dom geeft. Wel is de NCRV een groot aantal mensen dankbaar voor hun trouw, en dat zijn de leden, die ook nu weer vele waarderende en complimen- -- terende brieven schreven. „In andere omroeporganisaties", aldus mr. Roos- Nazareth, klankbeeld over veertig jaar jen. „is men wel eens jaloers op de cultuur rondom de NCRV 21 50 Lichte gram saamhorigheid in de NCRV". 22 30 Nieuws 22.40 Avondoverdenking 22 55 Moderne gram 23.10 Het Tweede Vaticaan- ?e Concilie, commentaar uil Rome 23.25 UI) een l).hi. Lichte gram 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum U. 298 m. 19 00 Voor de kin- By de huldiging van de drie be- deren 19.10 Stereofonische uitzending- Mei^- stuursleden. veroorloofde mr. Roosjen ieskoor met piano 19.30 Artistiekestaal- zich een van zijn grapjes. Memorerende. Nieuws 20.05 Lichte gram 20 35 hoe de heer P. K. Domisse uit Maas- rwfoSe SdiM n sluis het initiatief nam tot de oprich- Jazzmagazine 23.55—24.00 1 ting van de NCRV zeide hü, op de voorletters van deze voorvechter doe lende: „Met recht kunnen tvü constate ren. dat de NCRV op écn p k. is be gonnen en dan wil ik nog niets zeggen van het feit. dat de voorletters van de heer Tolk P. C. luiden vanavond I. 402 19.00 i Heilskw uziek 23 15 vanavond 20 50 AVRO' 65 Waarom doet Frans niets! Hij zit maar op de klok te kijken. Hij eet zich zelf op. Waar- jaagt hy de bende niet uit elkaar! 't Is r, vader is hier de baas. Niet de oudste zoon. En Frans heeft ervaring. Frans Appelaar heeft trekkingen in al zijn ledematen. Zyn voeten bewegen in zyn mo lières, de tenen trekken en ontspannen zich als kramptoestand. Zyn innerlijk is een door stormen gezweepte zee, waarvan de golven dreu nend te pletter slaan tegen zyn levenskust. Er gens, heel ver weg, aan de andere oever van deze verbolgen oceaan, ligt de Lynnehoek met Joke en Anjo. Ook ligt daar het Huis met zijn stille slaper. Maar hij zelf is hier, hy moet blij ven, hy wacht op de wenk, die zo duidelyk is, dat hij volgen mag. „Mensen laten we hier bijtijds een eind aan maken", raadt hy. 't Loopt tegen middernacht. Morgen moeten we allemaal weer op ons werk zijn. Laten we naar huis gaan mensen." „Naar huis? Nou al? Man, laat naar je kij ken!" ,We gaan nog niet naar huis, nog lange niet nog lange niet", zet Bloem in. Zo goed dat nog gaat, zingen ze mee. Dan staakt Frans zijn pogingen maar weer. Het dreunen van zijn zee wordt echter oorverdovend en bedwelmend tegelijk. Kitty steekt haar tong tegen hem uit. want Beek schuift haar zyn opnieuw gevulde glas toe. „Och, nou heb ik zelf niks meer!" zegt hy zo naïef, dat een nieuw lachsalvo losbarst. Nog loopt 't zonder incidenten af. maar dan wordt er nieuwe drank uit de keuken gecom mandeerd. „Van my krijgen jullie niet meerl", zegt Gerdien. „Van my ook niet", zegt Corrie. Ze heeft een brandend rode kleur gekregen. Gerben! denkt ze met toenemende verontrus ting. Leeuwarden! Ben ik niet verplicht 't af te maken? Kan ik Gerben in zo'n zootje brengen? Haar hart schreeuwt om recht. Ze voelt tranen opstuwen. „Ger, wat móet dit!" Ze vraagt 't in de keuken. „Weet ik veel. Dan langzamer: „Nu ik zoveel jaren bewust, hoor je, Cor be-wust dit zaakje meemaak begrijp ik, hoe een vrouw haar man vermoorden kan. Ook, ai hebben ze in de Mussenstraat door MAM. Renes-Boldlrvgh samen tien. twaalf kinderen, en al is hij van z'n leven niet naar een ander gelopen. Dat heb ik hier leren begrijpen." „Maar waarom doet Frans niets!" „Frans durft niet. Omdat hy zich zelf niet vertrouwt." Appelaar strompelt het keukentje binnen, op zoek naar meer drank. „Wat staan jullie hier te grienen en te smoezen!" Dan ontdekt hy de flessen vermouth en neemt die in triomf mee naar de kamer. „We gaan nog niet naar huis, nog lange niet, nog lange niet!" „Hier mensen, bedien je eigen. Ze gunden 't ons niet, die twee meiden." „Goed wijntje", constateert mevrouw Beek. ..Kom bruid dit kan beslist helemaal geen kwaad. Je kikkert er nog wat van op mens, op de late avond." Daarmee is in Gerrit Appelaar de kolder wakker geroepen. Een glaasje ploft voor haar neer. Woordt met bevende hand bordevol gego ten. „En nou jij, Anna!" „Goed zo, bruigom, laat je en vrouwmens!" niet nekken door „Wees verstandig, bruid, neem een slokje." Maar Anna Appelaar klemt haar lippen vas ter opeen en schudt haar hoofd. „Je zult!" ..Ik drink niet", zegt Anna volkomen be heerst. „Je weet, dat ik nooit drink, ik heb er te veel van ondervonden. En vandaag drink ik zéker niet!" „Vandaag zéker niet? Op onze trouwdag niet? Waarom vandaag geen slokje? We hebben om- mers een erepoort met hulde aan het bruids paar. En muziek gehad vanmorgen! Waarom wil jy dan nou geen slokje?" Zyn dronkemans- gehakkel slaat over in een dronkemansgelach. Meteen wordt de ellende-zee van Frans één kolkende massa, gereed om de laatste vastig heden mee te sleuren. De wemk! de zeker heid dat nu de tyd gekomen is! „Hou op, vader." „Ik ophouden? Laat me lachen? Lach mee, mensen! De bruid is ook in 't zwart! Ze is weduwe geworden vandaag! daarom zit ze te kniezen! Ze is weduwe geworden vandaag!" Vlugger dan iemand verwachten zou grijpt hy haar nek en wil haar mond in 't gevulde glas duwen. Anna Appelaar schreeuwt en slaat het glaasje weg. 't Teken, 't teken! Er is een gekraak van stoelen, opgeheven po ten die een doelwit zoeken, een gedrang om weg te komen Appelaar ligt op de grond, de in houd van 't glas is over hem uitgestort en ver mengt zich met een dun straaltje bloed, dat ergens van zyn hoofd afsijbelt Boven hem staat Frans. Zijn zee heeft iedere begrenzing door broken. 't Is een zondvloed van toorn, die door de kamer kolkt. „Jullie eruit!" gebiedt hy de vreemdem. En als de bliksem, voordat er méér gebeurt." „We gaan al, man bedaar een beetje, we gaan al!" „Jij naar je nest!" klinkt 't tegen Kitty. „Geen kik meer, denk erom. Cor en Ger, jul lie nemen moeder mee naar de keuken, maak een sterke kop koffie klaar. Met hem hier speel ik 't wel klaar. Die is direct weer bij zyn positieven." De mussenmassa voor 't raam is aange groeid tot een volledige volksstam De een over de ander leunend hebben ze 't schimmen spel uit de afgrond meegemaakt. Bij 't knal lende eind stijgt een diepe zucht van voldoe ning uit hun rijen op. „Hij leit op de grond." „Zo dood als een pier." „Jó, wat sloeg die vent erop. hè?" „En meteen ging-ie down.' twordt vervolgd kort KRO: 20.01 Thi NTS: 20.20 Yanco. Mexicaans 21.46-22 10 Onze man ln Lo: In het mede-jubilerende drietal prees en dankte mr. Roosjen allen, die in de loop van deze 40 jaren voor de NCRV. op welke wijze dan ook. heb ben geyverd en gewerkt. Het alge meen bestuur erkent en waardeert alle prestaties op elk gebied, volbracht voor de vereniging en de omroep, al werden NTS 20.20 Y; vandaag alleen „de drie muske bü name genoemd. De heer M. van Veen. regering; missar.s voor het Radiowezen, sprak ^ij Beaver; P1-" ook namens de minister van onderwijs. J? kunsten en wetenschappen geluk- -ame' wensen uit. Hij merkte op. dat de NCRV wel is voortgekomen uit een bepaalde groepering van het Nederlandse volk en in het begin ook de bedoeling had 1 speciaal voor deze groep uit te zenden, 7.1. maar dat het wellicht typerend is dat Rcl de NCRV als enige omroeporganisatie het woord „Nederlands" heeft voorop rat Daarmee geeft zy de I: AVRO: 19 30 Dick Dyke Show. NTS: 20.00 Journaal en :ht. AVRO: 20.29 Sportpar.oran-.a v- Televizier 21.05 De Verdedi- NTS: 21.55 Aardgas, docu- -22.30 Journaal, id n: NTS: 20.00 Nie '64: film. KRO: Les Grands Seii for Today Legerar't parels. 22.00 Proaramma voor morgen lilvcrsum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws Het levende Woord 7 15 Ouverture: 8.00 Nieuws 8.15 Concilie- - ,ig) 8 50 Voor haar 1 o te kennen, tot het gehele volk'te 1 len spreken en z ook ontwikkeld 0.00 i (gr) 11 00 Voor Sie™eni VPRO: 1145 Wereld radio week weck 13.00 1 De regeringscommissaris wendde «..v. erder uitsluitend tot de heer Domisse. 'SU U-35 Licht hem prijzend om de lange lüst van Llchte ctiviteiten welke hü voor de NCRV richt, en dat niet om gelde- 15.00 Chi 13.15 Klass gram :RV: 14.15 Marsm ensemble igr) 'lijke c heeft lijk gewin. daarmee in woord en daad uiting ge vend aan zün geloofsovertuiging. Na de mededeling van de hem toege- irocp wijd her- 'i* 8™an Z0ndas i" '5.3o Moderne gram la.40 Claveclmbelrecltal (gr): klass mu- f'®* 1600 Bijbeloverdenking 16.30 Licht instrumentaal trio 17.00 Voor de jeugd 17 20 Lichte vfaïï*17^k°g Ki"de"anS (gr) 17.45 orkls? m*? cI'm Sportrubriek 18.10 Licht -,^.b. oncest 18 30 Sociaal perspectief 18 40 Gtr. vallen onderscheiding speldde de rege- reofonische uitzending: Licht orkest (opn) mgscommissaris de heer Domisse de Hilversum 11. 298 m. AVRO 700 Nie»« versierselen van de orde op. f Ochtcndgym 7.20 Lichte gram VPRO Ten slotte werd een film vertoond L,>hte !rfenln08=n A^rRO 8 00 Nws B is Veertig jaar NCRV", wa, lude en nieuwe beelden uit h I de omroepvereniging te zien kreeg. ,0-50 Voor 15 Pa- Huishoudelijke ws 11.02 Program ma-advies raad van Vara Jrogra 12.00 Melro muziek 12 30 Meded ten behoeve v H?n„ £bOUW, 12 33 Stereofonische" üi'üën- 335' 8SS2&? sYrumtS Bensemb!eHn 00'3p L'Cht 'n' De voorzitter van de VARA, mr. J, "SVIupT-bSoiIbJ?: A. W. Burger, heeft een Prom-ammi: BHttL 15 45 IMrumSUl SS advies-raad geïnstalleerd Deze bestaat lalre gram"l7 óo'MiïSïeïSV' 25 p°hu- uit 15 leden, drie van hen zU„ benoemd ««ntSSf ."1= aa. de drie door voor TTSSUSm? Stem van de WD 18 30 het NW en de overigen door de VARA Fl1!ft.erl zelf. De heer R. Wijkstra werd tot voor- lch,e orkestmuziek en zangsolis zitter gekozen en drs A. Vermeer tot ,,3>eleVisic' Nederland i: vara vice-voorzitter. ™?rn de vr°"w i6.oo_i6 15 Voor d«

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7