Pensioenen A.O.Wtot f 3642 verhoogd 1©©.- Speelgoedpistolen moeten uit handel in Amsterdam Hfeubel- BANKSTELLEN 398 EETHOEKEN Kuypers klopt Gligoric Verrassende selectie zaterdagelftal Prinses Irene en echtgenoot in Nederland Reeds nu wijzigingen in verkeersreglement ADR. VAN OOY ir. ADR. VAN OOY Jr. ADR. VAN OOY Jr. VERKOOP i Samsom corrector of correctrice NIEUWE IEIDSE COURANT WOENSDAG 11 NOVEMBER 1964 (Vervolg van pagina 1) Deze „meevaller" van 0.5 pet zou nu voor een verdere optrekking van de pen sioenen kunnen worden benut De tweede overweging is. dat de loonstijging in 1964 wat hoger moet worden geacht dan de 14 pet, waarvan minister Veldkamp in zijn wetsontwerp uitgaat en waarop hij zijn AOW-AWW-minima van 3540— f2478 grondde De ar. oud-staatssecre taris Roolvink veronderstelde, dat de loonstijging vanaf de indiening van het wetsontwerp tot 31 december 1.5 2 pet zal bedragen en met de heer De Kort (kath. v.) wenste hij dit per 1 januari in de uitkeringen verdisconteerd te zien. Dat zou f 40 tot f 60 kunnen schelen. Benut men daarnaast de premiemeeval ler. dan komt men voor de AOW-AWW in de buurt van de f 3640. waarop het bejaardencongres in Utrecht destijds heeft aangedrongen. De VVD-er Corver was hier furieus tegen. Hij wilde niets weten van enige poging om de premiemeèvaller zo daar al sprake van is te benutten voor een verdere verhoging van de uitkeringen. De WD-fractie acht dit onaanvaardbaar. Zij kan alleen bij hoge uitzondering, bij absolute noodzaak, met een bijdrage uit de algemene middelen akkoord gaan. nl. als het er om gaat een te hoge premie druk te voorkomen Een premiepercen tage van 12,5 pet wordt aanvaardbaar geacht. Wanneer nu blijkt, dat dit per centage te hoog is berekend, dan moet dit een aanleiding zijn om de rijksbij drage ad f 150 miljoen 0.5 pet) te laten vallen, want men dient de verze keringsgedachte van de AOW zo zuiver mogelijk te houden. De uitlating van minister Veldkamp, dat de rijksbijdrage ondanks de „meevaller" gehandhaafd moet blijven omdat men niet alleen moet letten op de hoogte van de premie maar ook op de verdeling van de premielast, wees de heer Corver van de hand. Hij achtte deze vorm van herverdeling in strijd met het verzekeringskarakter van de AOW. Minister Veldkamp liet hem weten, dat „het kabinet handhaving van de rijksbijdrage beschouwt als een aan vaardbaar soelaas ten behoeve van de drukverdeling". De bewindsman zou het betreuren als de heer Corver, woordvoerder van een der regerings partijen, dit kabinetsstandpunt niet zou willen laten wegen. De minister kon voorts bevestigen, dat het huidige loon indexcijfer aangeno men dat het tot 31 december gelijk blijft 1.7 pet hoger ligt dan dat waarvan in het wetsontwerp werd uitgegaan. Past men de AOW daaraan aan. dan komt tot uitkeringen van f 3588 voor gehuw den en f 2514 voor ongehuwden. Daarmee is een premiestijging van 0,15 pet ge moeid. Verhoogt men daarna nog eens de pensioenen tot het niveau dat het amen dement-De Kort (waarin de 1,7 pet loon stijging al is opgenomen) wenselijk acht, dan betekent dit andermaal een premie stijging met 0,15 pet. Tezamen dus eer stijging van 0,3 pet, zodat de totale pre mie voor de drie volksverzekeringen 12.3 pet wordt. Per 1 januari kan deze premie echter niet hoger worden vastgesteld dan 12 pet. Optrekking tot 12,3 pet is op z'n vroegst per 1 juli 1965 mogelijk. Van 1 januari tot 1 juli zullen dus hogere uitkeringen worden verstrekt, die niet kloppen met het premiepercentage. In de per 1 juli vast te stellen nieuwe premie zal dus zekere „inhaal" moeten worden ge calculeerd wegens gederfde premie over het eerste halfjaar 1965, maar dat is niet erg, want het gaat hier om een meer jarige premie, die over enige jaren kan worden verdeeld. De heer Corver kwam daarop verkla- in, dat zijn fractie niets voelt voor een premieverhoging van 0.3 pet en daarom ook niet voor het amendement-De Kort. Tevoren had de heer Berger (soc.) ge zegd, dat sommigen van zijn fractiege noten een optrekking van de AOW-AWW tot f 36422550 zónder verhoging van de schatkistbijdrage niet kunnen accepteren met het oog op de premiedruk. Zelfstandigen Minister Veldkamp betreurde het mét de Kamer, dat de AOW-Aw*V-verhoging niet gepaard kan gaan met een gedeel telijke belastingverlaging De samenloop was echter om conjunctuurpolitleke re denen niet mogelijk. De regering heeft oog voor de moeilijkheden van de mid denstand, de boeren, de vrije beroepen en met name de kleine zelfstandigen, welke groepen straks met een extra las tenverzwaring worden geconfronteerd Besloten is de Inkomensgrens in de Kin derbijslagwet Kleine Zelfstandigen te verhogen van f 4000 tot f 4400, dit bij wijze van aanpassing aan de kosten van levensonderhoud. Verder wordt de zg premiefranchiseregeling. d.i. de inko mensgrens waar beneden gehele of ge deeltelijke vrijstelling van premiebeta ling voor de volksverzekeringen wordt gegeven, niet onbelangrijk herzien. Verdere verlichtingen kon de minister niet in het vooruitzicht stellen en voor de SGP-fractie deed dat de deur dicht Ir. Van Dis verklaarde tegen het sociaal te zullen stemmen, en dat niet op principiële gronden („De principiële beslissing over de AOW is al in 1956 '57 gevallen. Het gaat nu alleen maar graduele kwestie"), maar omdat de ongecompenseerde lastenverzwaring grote groepen van ons volk voor hem onverteerbaar is. Hij vond het overigens erg moeilijk om in deze dure tijd tegen de hogere uitkeringen te stemmen wekte de indruk dat hij er zijn stem zou hebben gegeven als de rege ring de AOW-AWW-verhoging had wil len uitstellen tot de invoering van de belastingverlaging (in de tussenliggende periode zou dan een tijdelijke toeslag de bejaarden enz. moeten worden bijdrage betekent een verdere tegemoet koming aan de gedachte van het zuivere staatspensioen. De optrekking tot een sociaal minimum is voor velen niet no dig. Ze betekent wél een niet geringe erzwaring van de premielast voor de zelfstandigen. De GPV-er Jongeling sprak in dezelfde geest. Na de aanvaarding van het sociaal minimum nam de Kamer nog z.h.s. twee andere sociale wetsontwerpen aan. t.w. de aanpassing van de zie kenfondsverzekering voor bejaarden de AOW-AWW-opt rekking en voorstel tot gedeeltelijke liquidatie van de verzekeringen dit in de invali diteitswetten zijn geregeld afschaffing rentekaart en zegeltjesplakkerij) Schaakolympiade De Nederlandse schaakvertegenwoor diging is in de eerste ronde van de fi nalepoule niet slecht begonnen tegen Zuid-Slavië Vooral Kuypers speelde een verbluffend goede partij tegen de sterke Gligoric en had al direct voordeel uit "s opening Hij veroverde de kwaliteit i bij de 46e zet was de stryd gestreden. De partij tussen Bouwmeester en Ivkov een zeer onoverzichtelijke en moeilij ke geweest. Beide spelers waren zeer goed tegen elkaar opgewassen en de ge sloten verdedigingen gaven weinig kan sen. Na veertig zetten werd tot remise besloten. Matanovic zegevierde over Zuidema na een fraaie partij en Prins en Matulowicz braken de partij af in een iets voordeli ger stelling voor de Zuidslaviër. In tijd nood vond Prins niet de beste voortzet ting, maar een foutje van Matulpwicz maakte, dat er toch nog mogelijkheden voor Prins inzitten. Zuid-SlaviëNederland lVè1% 1 Hoe hom ik in het nationale boek Mede namens zijn fractiegenoten Meu- link en Schakel motiveerde de anti-re volutionair mr. Aantjes in een korte stemverklaring zijn afwijzend standpunt ten opzichte van het wetsontwerp. Hij gaf uiting aan zijn principiële voorkeur voor een stelsel van sociale verzekeringen, dat de eigen en dc groepsverantwoorde- lijkheid niet uitholt, maar benadrukt De AOW zien hy en zijn twee collega's als een pensioen, dat niet uit premie-op brengsten. maar uit een pensioenbelas ting wordt gefinancierd. Het bodempen sioen wordt nu gewijzigd in een sociale uitkering met staatsbijdrage. Daardoor wordt een essentieel stuk eigen verant- woordelijkheid overgenomen. De rjjks- (Van onze sportredactie) De keuze-commissie voor het zater dagvoetbal heeft een verrassende sa menstelling bekend gemaakt van de selectieploeg die zich op 16 en 23 no vember, alsmede op 7 december gaat voorbereiden op de ontmoeting tegen het Nederlands amateurelftal op woensdag 16 november te Leeuwarden. Een verrassing overigens in negatieve zin, want hadden velen zich optimistisch uitgelaten over enkele nieuwe krachten in de districtselftallen, die onlangs in Nunspeet speelden, voor de KC zijn deze wedstrijder, vrijwel waardeloos geweest. Alleen keeper Beukes van Spakenburg en Heinen van IJsselmeervogels hebben de toets der kritiek kunnen doorstaan. Zij zijn opgenomen in de groep van veer tien bekende spelers. De keuze van Zui derveen komt ons wat ongegrond voor. Bovendien vinden we het frappant da» Van Elderen die geen plaats kon krijgen in de westelijke selectie en reserve stond, wel bij de nationale keuze is en vrij ze ker lijkt van een plaats in het elftal. Noch voor de gewestelijke keuze-commis. sies, noch voor jongeren als v. d. Giesen, De Ronde en Verhagen om er slechts en kelen te noemen, is een dergelijke keuze animerend, daar zij zich niet alleen de gelijke, maar de betere hebben getoond van knapen die nu in de selectie zijn opgenomen. Wie eenmaal ln het nationale boek staat, komt er nu eenmaal heel moeilijk uit. Dat is fijn voor de knapen die het zo ver hebben geschopt, maar ontmoedi gend voor anderen. Overigens ontbreekt voor het eerst sinds veertien jaar de naam van Woudsma ln de rij var kozenen. De selectie bestaat uit: keepers: Beu kers (Spakenburg), en Dam (ONS); backs: Korving (Scheveningen), Meule- man (Apeldoorn) en Koelewijn (IJssel meervogels); midden: Visser (Heerjans- dam). Kerkdijk (Sparta E» en afgebroken partij: Kuypers-Gligoric 10. Bouwmeester-Ivkov 'i',i, Zuidema-Ma- tanovic 01, Prins-Matulowicz afg. Overige resultaten: W.-DuitslandVer. Staten 22; BulgarijeHongarije 31: SpanjeCanada 22; RuslandIsraël Vz en 1 afg.; Polen—Tsjechoslowa- kije 22; ArgentiniëRoemenië 13. Paar maal op Soestdijk Prinses Irene en prins Hugo lo geren sedert zaterdagmiddag bij prinses Armgard op haar kasteel ..Warmelo" in Diepenheim. Volgens de R.VD. hebben de Prin ses en de Prins enkele malen een be zoek gebracht aan hun ouders op het paleis Soestdijk. Tevens hebben prin ses Irene en prins Hugo van de ge legenheid gebruik gemaakt om enkele oude vrienden op te zoeken. Prins Hu- go zou gisteren weer van kasteel Warmelo vertrekken; prinses Irene waarschijnlijk morgen. Prinses Irene en prins Hugo zijn zaterdag in aansluiting op het persbal te Bonn, waaraan zij hebben deelge nomen. per auto naar Nederland ge komen. Men heeft het bezoek van prinses Irene en prins Hugo aan Diepenheim zorgvuldig geheim weten te houden. Hoezeer men hierin is geslaagd, blijkt wel uit het feit, dat zelfs de burge meester van Diepenheim eerst gister middag van het bezoek vernam. Regering ivacht niet op prof. Belinfanle (WHC); voor: Heinen (IJsselmeervogels), Nieuwstraten (Zwart Wit), Bosma iVW), Van Elderen (Zwart Wit). Slag boom iDe Zwerver) en Zuiderveen (Oranje Nassau). Op 2 december speelt het elftal nog dc andere weghelft terechit. wa< een oefenwedstrijd tegen een nader aan nogmaals overreden werd door te wijzen sparringpartner. Duitse vrachtauto. De 13-jarige scholier Paul Stoeven- belt uit Overbinkel (gem. Losser) is gisteren om het leven gekomen toen hy by het oversteken werd aangereden door personenauto. De jongen kwam op h« (Van onze verkeersredacteur) "1700RUITL0PEND op de invoering van de nieuwe verkeersregel van prof mr. A. D. Belinfante wordt het huidige wegenverkeersreglement op aantal punten gewijzigd. De acht veranderingen, die alle gezicht zijn op de verhoging der verkeersveiligheid en op de vlottere doorstroming van het verkeer, zullen voor. of onmiddellijk na 1 januari 1965 bij Koninklijk Be sluit worden afgekondigd. Sommige gaan onmiddellijk in. Voor een enkele wordt een overgangs- of aanpassings periode gesteld. Aan het leven van de zogenaamde khuipauto komt een langzaam einde. Waarschijnlijk reeds de volgende maand zal worden bekend gemaakt dat dit stagnerende obstakel uit het ver keer zal dienen te verdwijnen. Land bouwtrekkers en de kleine, overdekte voertuigen van dienstverlenende in stanties (bakkers, melkleveranciers, gemeentelijke diensten. PTT enz.) zul len worden vrijgesteld. Wat men dus wil doen. is de mazen de wet dichter aanhalen. De kruipauto heeft ten slotte zdn ont staan te danken aan bepalingen, die voor een nieuwe categorie voertuigen waren bedoeld. Iedereen Is achter het stuur gekropen, ook lieden, die volgens de eisen van het moderne verkeer abso luut niet op de weg thuishoren. In de vergadering van vanavond van de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat zal de periode, waarin de kruipauto zal moeten verdwijnen, ter ta fel komen Als de tekenen niet bedrie gen. wordt tenminste een jaar en ten hoogste anderhalf jaar in het vooruit zicht gesteld. Slechts in zeer hoge uitzon deringsgevallen zullen vrijstellingen wor- Vonnis van kantonrechter: DE plastic speelgoedpistooltjes uit Japan die dc politie reeds in enkele steden in beslag heeft geno men omdat zij bedriegelijk geleken op een semi-automatisch pistool van Duitse makelijk, moeten in het ar rondissement Amsterdam uit de speelgoedhandel worden genomen. Dat is de consequentie van het von nis dat de kantonrechter te Amster dam gisterochtend tegen de direc teur van een im- en exportfirma in speelgoed S. K., heeft gewezen. Deze was ten laste gelegd speelgoed pistolen in zijn bezit te hebben die ge schikt zouden zijn voor „afdreiging en bedreiging" en daardoor onder vuur- wapenwet vallen. De kantonrechter is van mening dat het speelgoed inder daad onder deze wet valt en veroor deelde verdachte tot een boete vai of 2 dagen hechtenis. De officier van justitie had boete of 30 dagen geëist. Hy betoogde in zün requisitoir dat het in deze zaal ging om de verwarring van werkeiyk- beid en schün. In dat verband wee* hy o.m. op de in de oorlog gebruikte taktiek om de vyand door middel namaak-tankinstellingen vrees in boezemen. De raadsman, mr. J. K. M. huisen, had ter adstructie van pleidooi een grote hoeveelheid speel goedwapens meegenomen, die volgens hem eveneens zeer geschikt zijn bedreiging, maar niet onder de \i wapenwet vallen. Mr. Mathuisen ir de dat het hier ook om een „redelijke wetsinterpretatie" ging. „Het is verboden om met een alarmpistool te lopen, als deze niet onder de vuu penwet valt. Maar als een vi avonds met een alarmpistool wordt bedreigd, lijkt het my niet waarschijn lijk dat zij zegt: laat mij eens even kijken of dit wapen wel onder de vuur- wapenwet valt" aldus mr. Mathuisen De kantonrechter, de officier en de raadsman waren het erover eens dat de vuurwapenwet „ondoordacht geridi- geerd" is In plaats van Jong Oranje Nederlands elftal tegen Israël den verleend, doch nooit voor gebruik op de grote weg. Gewezen zal voorts worden op het zogenaamde rijbewijs restreint: het beperkte rijbewijs dat aan lichamelijk gehandicapten kan worden uitgereikt, vanzelfsprekend na het voldoen aan mi nimum voorwaarden Van de andere maatregelen, welke bin nenkort zullen worden afgekondigd, zien de voornaamste er als volgt uit: een liftverbod voor de grote wegen, ook voor die delen, waar de rijkspo litie thans niet kan optreden, omdat ze onder gemeentelijke bepalingen vallen. het opvorderen door de verbalisant van het kentekenbewijs van een wa gen, die bij een aanrijding ernstig be schadigd is. Pas als dc betreffende auto in gerepareerde staat aan de keu ringseisen van de rijksdienst voor het wegverkeer heeft voldaan, kan het kentekenbewijs worden terugverkre gen. de verplichting om bij opstelling n een wegvak de aangewezen richting (meestal op het wegdek geschilderd) uit te gaan. Het voorsorteren geschiedt dus niet meer vrijblijvend. het rechts inhalen by de vorming een file, speciaal in stadsverkeer belang (en in de praktijk eigenlijk al in zwang) bijvoorbeeld bij het opstel len voor een verkeerslicht. Met de afkondiging van deze maatrege. len wenst de regering prof. Belinfante beslist niet te overtroeven. Wel ligt de gedachte er aan ten grondslag dat het verantwoord gevonden wordt nog langer op het totale pakket nieuwe verkeersregels te wachten, reeds als een derde ontwerp aan de be trokken instanties is gestuurd. Zoals de zaken thans staan, kunnen de (hier en daar geamendeerde) voorstel len van de verkeersjurist niet eerder dan over een jaar worden verwacht, schien zelfs pas in 1966. De invoering ervan kan tenminste op een half jaar later worden gesteld, in verband met de vereiste aanpassingspe riode. Prof. Belinfante, die als een jaar oI vüf aan de studie Is, werd voornamelijk opgehouden door een uitbreiding van zijn nameiyk ook monisatie streven met in andere EEG. landen geldende verkeersregels. In tegenstelling tot wat eerder be richt werd zal op 27 januari niet Jong Oranje, maar het Nederlands elftal te Tel Aviv de tegenstander zyn van het nationale team vap Israël. De KNVB heeft deze ontmoeting op het programma gezet in het kader van het oefenprogramma voor de wedstrij den in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. Men vreest namelijk, dat in januari in Neder land de terreinen niet bepaald geschikt zullen zijn voor een oefenduel. AMSTERDAM V.U. Geslaagd: kand politiek; C van Hoegee (Enten, A van der Meulen (Drachten); kand. soc lol H M Zaalberg (Ommen), mej. A A C M Bos (Delft): kand. geneesk.: J Ekhart (Soest). AMSTERDAM. Gem. Un. Geslaagd: doet notar.: J de Hartog (Vlardingen). ROTTERDAM Kand econ F B Lem pers en R W Roseval (Rotterdam); doet. econH Helder (Rotterdam). Studentenraad keurt ontvoering Huif) Luns af Het bestuur van de Nederlandse Stu dentenraad heeft in een brief aan m; nister Luns geschreven, dat de ontvoe ring van zijn zoon Huib. uitgevoer door drie eerstejaarsstudenten uit Gro ningen, buiten het kader valt van h« programma dat het landeiyk actiecomiti van de N.S.R. tegen de vergoging het college-geld heeft opgesteld, bestuur meent dat een dergelyke act: vtiteit, Op eigen initiatief ontplooid, d actie die door de Nederlandse studen tenraad gevoerd wordt tegen de verho ging van het collegegeld kan schaden. AABE van WIJK - SOLE MIO Zuivere wollen dekens Breestraat 39 - Leiden Vaste vloerbedekking alle bekende merken en kwaliteiten Breestraat 39 - Leiden „Het huis van vertrouwen dat vertrouwen geeft" Breestraat 39 - Leiden voor alle UBICA matrassen IIIMlIlllWllllllBllllllBinWllllllllllllllllllll' een pracht bankstel 3-zitsbank en 2 fauteuils DIVERSE KUNSTLEERSTOFFERING in zwart - wit - rood en groen, met losse kussens. Polyethervulling. Alleen deze maand K slechts een teak eethoek 4 STOELEN pracht stoffering in diverse klei en TAFEL t rond, lang of vierkant Alleen deze maand slechts UAA£L£MvBföTBAAT 60 LDDOJ Wilt U nadere inlichtingen, zoals over bezoek dan de die gehouden wordt te HET SALARIS, DE SOCIALE VOORZIENINGEN EN DE REISFACILITEITEN VOORLICHTINGSAVOND LEIDEN Bent U verhinderd, maak dan gebruik van neven staande bon en stuur deze aan: N.V. NEDERLANDSE SPOORWEGEN, Dienst van Personeelzaken, 2e Afdeling, UTRECHT. Naam;. Adres; Leeftijd:jaar Woonplaats: 513/11-11/- 59 I wenst nadere inlichtingen omtrent stationsdienst*), wegonderhoud*), «ai» werkplaatsen*) va Doorhalen hetgeen niet wordt verlangd. In onze correctiekamer zoeken wij voor spoedige indiensttreding een Leeftijd 20-30 jaar. Tenminste mulo-opleiding. Goede kennis van de Nederlandse taal. Uw sollicitatie wordt met belangstelling tegemoet gezien door de afdeling Perso neelszaken van N. Samsom nv, Wilhelminalaan Alphen aan den Rijn. in envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan het bureau van dit blad Datum i betaling pet ff EEK! MA AN Dl Kif ART A AI.IGIRO (doorhalen tvat niet van toepassing Zelf ben ik al abonnee. Voor het aan- brengen van nevenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op „DE DOKTER ZEGT" (Ij „DE DOKTER ZEGT' <2, Elk deel is een (ander) geheel. TIPPARAUh TWEE Een zaklantaarn met knipperlicht (zonder batterij) Vul het hokje in voor uw wens) Schrijf hier uu> eigen naam en adres t

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 6