AEG TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RITMEESTER Samengaan nodig, anders volledige verstarring Pech van Duitse ombudsman Amerika wijst voorstel van Peking van de hand AEG Denemarken waarschuwt Engeland Rus krijgt asiel in Engeland Rebellenleider Olenga zou zijn gedood Gerechtelijk gevecht JJH uh doKif. 5 WOENSDAG 11 NOVEMBER 1964 Tsjoe wil ontwapeningsgesprek De Britse premier Wilson heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld dat hij van premier Tsjoe En-lai van communistisch China een voorstel voor een top conferentie van alle landen ter bespreking van kernontwapening heeft ontvangen. De Britse re gering zal zich met de bondgeno ten van Engeland over het voor stel beraden, zo verklaarde Wil son. De Verenigde Staten hebben intussen laten weten dat zij geenszins van plan zijn in te gaan op het Chinese voor stel. Amerikaanse functionarissen zijn van mening dat de Chinezen bij een eventuele topconferentie over atoom ontwapening met niet-noemenswaardi- Zij wijzen er op dat de omvang vt atoombom die kortgeleden tot ontploffing is gebracht, slechts zeer gering is. Boven dien is het zeker dat de Chinezen niet beschikken over middelen om deze bom te transporteren naar het doelgebied. Zij merken voorts op dat indien Peking met goede bedoelingen aan een ontwape- CENTRIFUGE U zult ervaren, dat Uw was in een wip winddroog is! De AEG centrifuge staat bekend om zijn enor me droogcapaciteit Door de juiste verhoudingen tussen snelheid, breedte en vorm van de droog- trommel wordt een opti male droogwerking be reikt. Met veiligheidsdek sel, dus beschermd tegen grijpgrage kindervingers. AMSTERDAM ningsconferentie wil deelnemen het onge twijfeld het onbeperkte kernstopakkoord heeft ondertekend. China heeft dit tot dusver niet gedaan ondanks het feit dat de Amerikaanse president Johnson er bij de Chinezen op had aangedrongen zich alsnog bij dit kernstopverdrag aan *- sluiten. De Deense minister van buitenlandse zaken Per Haekkerup heeft gisteren de waarschuwing uitgesproken dat de Eu- binnenkort besluit tot een spoedige opheffing van de extra invoerrechten die onlangs werden ingesteld. Uit bevoegde kringen in Luxemburg wordit vernomen dat de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (EGKS) de Britse regering heeft verzocht de heffing van het extra invoerrecht van vijftien procent op staal voor dertig da gen op te schorten. Krachtens een bijzondere oveenkomst. die de Gemeenschap en Groot-Britannië in 1957 hebben gesloten, heeft de EGKS recht op een uitstel van dertig dagen voordat tariefsveranderingen van kracht worden, indien zij na besprekingen niet is tevreden gesteld. De gemeenschap zelf heeft deze procedure gevolgd, toen zij onlangis wijzigingen aanbracht in haar tarieven. Aangezien de Britse toeslag al kracht is geworden, zouden de expor teurs in de EGKS, op wier contracten de lasten van de extra heffing reeds drukken, een vergoeding van terugwer kende kracht krijgen, zo werd in ge noemde kringen gezegd. Het Britse ministerie van binnenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld, dat Vassilef Ponaref, een 39-jarige Sowjet employé van de Unesco in Parijs, in Engeland politiek asiel heeft gevraagd en gekregen. Ponarev werkte de afgelopen vijf jaar jor Unesco. Het ministerie weigert mee te delen aar Ponaref zich nu bevindt of te zeg gen of hij over gegevens beschikt die dienstig zouden zijn voor de Westerse in lichtingendiensten. De Britse autoriteiten deelden nog mee, dat de Rus gtrouwd is en een zoon heeft heeft. Zijn vrouw is uit Parijs naar de Sowjetunie vertrokken waar zich ook de, jongen bevindt I Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. lL_l VULLrJüiNS de Zuidafrikaan, Michael Hoare, majoor in het huurlingenleger van de Kon golese premier Tsjombe zou de bevelhebber van het Volksbevrij dingsleger, Nicolaas Olenga, zijn gedood tijdens bloedige gevech ten bij de stad Kindoe in de pro vincie Kivoe. Het overtuigend bewijs van de dood van luitenant-generaal Olenga waren volgens Hoare de twee vergulden balken 1663) In de meest primitieve samen- worden uitgeleverd om zijn verdien- leving vindt het recht op vrij een- de straf te ondergaan, voudlge wijze zijn loop. Wanneer De onbillijkheid van deze procedu- twee mensen een conflict hebben, re springt ons direct in het oog, doch gaan zij elkaar eenvoudig te lijf en we dienen niet te vergeten, dat in de overwinnaar zorgt er voor het de uitslag van het gevecht bovendien recht zijn recht tc doen zege- een soort godsgericht werd gezien vieren. Dit schijnt een wei héél bij- De overwinnaar was dus als het ware zondere opvatting van recht te zijn door God aangewezen als degene die in onze ogen althans maar bij in zijn recht stond. En daar viel in 11e kritiek die we hierover willen die dagen niet veel tegen in te bren- vellen, is het wel goed te bedenken gen. dat de staten onderling zich nog Op het eind van de middeleeuwen steeds van deze methode bedienen. behoorden de gerechtelijke tweege- Geen welgeordende maatschappij vechten zo goed als tot het verleden, kan aan het individu het recht toe- Een van de laatste vond In 1455 kennen zélf tc bepalen wat recht is, plaats tussen twee burgers van Va- noch kan het individu worden toege- lenciennes en werd door de kroniek- staan anderen tot naleving van die schrijvers van die dagen uitvoerig rechtsregels te dwingen. Daarom beschreven, gemeen schap al vrij spoe dig het recht in allerlei regels op, waaraan een ieder zich had te hou den. Week iemand daarvan af, dan zorgde diezelfde gemeenschap TOCH IS OCT ZO! Moeten we ons oordeel eerlUk ge ven, dan moet ons van het hart dat de vechtersbazen zich het strijdperk r al lerminst eerlijk ge droegen. Uitgerust met schild en knots, begon de kleinste de nodige rectificatie. Onze eigen sa- het gevecht door met de punt van menleving is hiervan een voorbeeld, het schild zand te scheppen en dat Tussen de primitieve opvatting de tegenstander in de ogen te gooien, aangaande het afdwingen van eigen Na een woedend knotsgevecht valt recht en de aan rechtregels geboden deze zandschepper op de grond en samenleving gaapt een wel zeer die- wordt op zijn beurt met zand be- pe kloof die uiteraard niet inééns kon werkt dat hem in mond en ogen wordt worden overbrugd. Naast het recht gestopt. Over het afbijten van vingers, van de overheid bleef dus een tijd- het uitdraaien van ledematen en nóg lang het eigen-rechtertje-spelen In erger dingen zullen we maar zwij- beDaalde vormen voortbestaan en als gen. Het eind van dit weinig verhef- één van de uitvloeisels daarvan moe- fende gerechtelijke tweegevecht was ten we het gerechtelijk tweegevecht in ieder geval dat de stervende ver zien. liezer door de beul werd opgehan- Het gerechtelijk tweegevecht, waar- gen. Ondanks alle vrome praatjes van ln de aanklager en de aangeklaag- tegenstanders en omstanders! de een gevecht op leven en dood le verden, speelde zich af voor tal van Wilt u na deze onverkwikkelijke hoogwaardigheidsbekleders in de geschiedenis nog weten, dat in de rechtelijke sfeer volgens vastgestel- middeleeuwen ook al tanks bekend de regelen, en de verliezer, dus die waren? in het ongelijk was gesteld uitsluitend en alléén omdat hij verloren had. Daarover een volgende keer! kon zonder dralen aan de rechters (Nadruk verboden). die de uniformpet van de rebellenleider hadden versierd, en een luipaardvel dat Olenga placht te dragen. Het lijk Olenga is echter niet gevonden. De Zuidafrikaan verklaarde dat Olenga door één van zijn soldaten in de nek werd geschoten toen de rebellenleider de loopplank van een kleine veerboot oprende waarmee de rebellen probeerden het belegerde Kindoe te verlaten. De vluchtende opstandelingen weiden in c" ze positie door Hoare's leger afgeslacht Olenga, die, reeds geraakt door e kogel, strompelend de veerpont probeer de te bereiken, werd toen opnieuw door een kogel geraakt Met een rauwe kreet stortte de rebellenleider toen in de rivier de Loealaba, zo vertelde majoor Hoare. een keiharde soldaat die in de Tweede Wereldoorlog in Birma achter de Japanse linies heeft gevochten. Naderhand den de soldaten nog de Mercedes Olenga in de buurt van het slagveld. Over de dood van de gevreesde rebel lenleider is totdusver van de zijde van df opstandelingen geen bevestiging geko men. Opvallend is wel dat de naam var Olënga de laatste tijd niet meer wordt genoemd in de radioberichten van de rebellen. Premier Tsjombe is over de dood van Olenga ingelicht Eerste gesprek van Stevenson met Fedorenko De Amerikaanse en Russische afge vaardigden bij de VN, Stevenson en Fe dorenko, hebben gisteren voor de eer ste maal sinds enige tijd met elkaar ge sproken over de financiële crisis van de VN. Wat er besproken is werd niet be kendgemaakt. De Sowjetunie riskeert verlies van het stemrecht in de Alge mene Vergadering wanneer het land de 52.6 min. dollar schuld aan de VN niet voldoet Fedorenko had maandag in een memorandum de steun van kleine lan den gezocht om „een breuk in de VN" te voorkomen. Minister Luns, die maandag een ge sprek had met Oe Thant, bevestigde dat Oe Thant een paar eigen ideeën koes tert om de crisis tc voorkomen. Hij zou hem en de VN echter geen dienst be wijzen wanneer hij daaromtrent bijzon derheden zou onthullen, zei minister Luns. Australië verhoogt defensie-uitgaven drastisch Australië zal zijn defensie-uitgaven m« bijna de helft vergroten en voor h< eerst dienstplicht invoeren waarbij reen ten dienst moeten doen buiten Australië zelf. Premier Menzies verklaarde in het par lement dat het land radicale defensie maatregelen moet nemen om op alle mogelijkheden voorbereid te zijn in ver band met bedreiging van Zuidoost-Azië door het communisme en eventuele ver dediging van de grenzen tussen Austra lisch Nieuw-Guinea en West-Irian. Zoals bekend heeft Australië met Nieuw-Zee- Und en Groot-Britannië troepen in Ma leisië, als onderdeel van een strijdmacht van het Gemenebest De drie landen nebben de verplichting op zich genomen de nieuwe federatie Maleisië te verdedi gen. Australië heeft bovendien nog zijn verplichtingen op grond van deelneming aan de Zoavo, de Zuidoostaziatische-v dragsorganisatie. Het leger za' eind 1966 van 23.000 op ongeveer 57.000 man zijn gebracht. Zowel leger, marine als luchtmacht zullen nieu we uitrusting krijgen. Vliegvelden zullen worden aangelegd of verbeterd. Britse commissie voor ruimtevaart ingesteld Het Britse ministerie van defensie heeft gisteren bekendgemaakt, dat een commissie van onderzoek is ingesteld naar de initiatieven van Britannië op het gebied van verdediging in de kos mische ruimte. Voorzitter hiervan is de wiskundige prof. H. Bondi. die hoge functionarissen op technisch en weten schappelijk gebied van het ministerie en ruimtevaartdeskundigen als mede werkers krijgt De Britse minister var defensie, Healy, heeft de commissie op gedragen een rapport over de huidige stand en de vooruitzichten van het Brit se onderzoek op het gebied van ruimte vaartuigen en raketten op te stellen. Bevoegde kringen zeggen, dat de com missie uitspraak zal doen over de toe komst van de Engelse raket Black Knight, die enige maanden geleden in Australië met succe* is gelanceerd. Politieke unie van christenen (Van een onzer redacteuren) Wie aich verdiepen wil in de vraag of politieke eenheid van christenen in Nederland gebie dende eis is ja of neen, zou om te beginnen de thans bestaande partij-indeling eens in ogen schouw kunnen nemen. Hij zal dan constateren dat onze partij indeling stamt uit de negentien de eeuw. De Hervormde kerkvader Noordmans heeft het eens zo gezegd: „De negen tiende eeuw heeft het griezelige vermo gen te duren". We zien nu, wat onze partij-indeling aangaat, dat ook in de tweede helft van de twintigste eeuw de negentiende nog voortduurt. Anders ge zegd: we merken hoe langer hoe meer, dat de partij-indeling zoals we die op het ogenblik kennen een zekere on waarachtigheid heeft. Prof. v. Niftrik gaf commentaar eu hoofdbestuurslid der Christe- lijk-Historiïche Unie eeu bew ogen pleidooi gehouden voor politieke eenheid der Nederlandse christe nen. Hü deed dit voor de CH- en AR-kiesverenigirigen te Den Helder. Aangezien dit referaat ons be langrijk leek ter overdenking in bredere kring hebben wjj dc hoog leraar gevraagd zfjn treft i irwerkt i Dit be b ij- Het duidelijkste wordt dit wel aange toond doordat er mensen in die verschil- n...cU lende partijen zitten die eigenlijk bij gezichtspunt dienen ?n beginsel: dat w< illen dienen, dat w willen gehoorzamen. elkaar horen. Een paar voorbeelden. Wanneer ik in papier t de CH moest spreken met thans wij- len. die len prof. Gerretson, dan viel mij dat van de altijd bijzonder moeilijk, omdat we wel 1964! Samen dus heel erg uit elkaar lagen. Met daarente- ken. -minister Zijlstra of Jezus Christus het Evangelie Vanuit dat ene re naar elkaar te proberen op te ontwikke- r moge blijken uit de minder aan minieme belangstelling die jongeren vandaag-de-dag voor bijv. de grote pro testantse partijen aan de dag leggen. Immers op vergaderingen van AR en CH ziet men immers geen jeugd meer en onze politieke jeugdbewegingen flo- ren immers allesbehalve? En dat, terwijl het een vaststaand feit is dat op dit ogenblik in studentenkrin gen de politieke belangstelling vergele ken met zo'n twintig jaar geleden bij zonder is toegenomen! We kunnen der- hawe nooit zeggen dat er onder de huidige jeugd geen politieke belangstel ling zou bestaan. Alleen hebben de be staande partijen, met name de confessio nele, blijkbaar geen visie die ze weet te Over die visie tenslotte nog een enkel woord. Ter illustratie voeren we Frank rijk ten tonele. Wat zagen we daar op een gegeven moment? Een volk was de politieke partijen zó zat dat het voelde alleen maar als volk verder te kunnen indien het weer over de belichaming van de Franse grandeur beschikte. Die belichaming werd De Gaulle, waarbij overigens geen enkel oordeel over deze man wordt uitgesproken. Koehandel Een volk heeft namelijk zoiets nodig, de vormgeving omdat dit inspireert Echter is er bij ons de politiek moeten zijn in het jaar geen inspiratie meer, in tegenstelling land als Engeland, dat nog Dus niet met AR-partiji voorzitter Berghuis kan ik historische en psychologische bij zonder en twee dagen een nieuwe regering vormen tegen bij ons een termijn drie maanden, die bovendien maan- heel gemakkelijk spreken en ik heb dan heden, die juist nadrukkelijk géconser- den van koehandel blijken te zijn. eigenlijk net gevoel: we denken over de veerd dienen te worden, maar eenvou dig uitgaan van de gedachte: „We willen in het jaar 1964 Jezus Christus dienen en het Evangelie politieke erf". Misschien is het ook wel verhelderend oens te zeggen hoe ik op het spoor van partij- denken, handelen en propageren van het bovenstaande ben gekomen. Ik moet dingen helemaal niet verschillend... Voorts heb ik op een jeugdcongres eens een keer pater Perquin moeten verdedi gen tegen.... roomse aanvallen! Opi grond van de dagelijkse praktijk dus kan men hoe langer hoe de ontdekking komen dat on.. t indeling niet helemaal waarachtig c. £ati de conJroversen op het ogenblik namelijk geregeld vanwege de CHU Versleten, maar toch Maar aangezien wij Nederlanders zijn die nimmer oude schoenen zullen weg gooien voor. er nieuwe kunnen worden aangetrokken en aangezien er niet duidelijk gezien wordt nieuwe zijn. sukkelen we maar wai voort op onze oude stappers, ook al zitten ze vol gaten en zijn ze tot de draad toe afgesleten. naar internationale conferenties christen-democraten, die dus in Neder land een „nouvelle équipe internationa le" vormen: KVP, ARP en CHU. Het is Zo goed als het Franse volk destgds zijn politieke partgen geven op het was, zo goed kan dat ons in de toekomst gaan overkomen. De tekenen wijzen er in elk ge. val op dat we ons in die rich ting bewegen. Opnieuw dus een argument om de huidige impasse koste wat wil te doorbreken. bij de contacten die ik daai naa nimmer gelukt om aan een buiten lander, "die dan bovendien nog christen was en in de christelijke democratie bovendien geïnteresseerd, duidelijk te maken waar precies het verschil ligt tussen AR i CH. Want ook al kan men met behulp van de kuyperiaanse theologie wel het een en ander duidelijk maken, daarmee kon op hem terecht in de verste verte creatieve geest, die nog niet klaar voor ogen worden gesteld nieuwe dat dit Het wachten een scheppende, een nieuwe conglomeratie, verzameling van gelijkgezinden weet te partijen te hebben! bewerkstelligen. Zelfs kan men zo ver gaan te zeggen het niet uitgesloten te voldoende om twee owordt nog maar gezwegen over zoiets zouden kunnen socialisten en liberalen in het buitenland Nederlandse C.D.U., die die het onderscheid duidelijk achten dat krijgen als niet alleen protestantse christenen zou omvatten. Waarom inclusief rooi... Kort gezegd: Als gevolg van-de gewal- dige veranderingen die er óp het; Ogen- jj i~ J~ gI-katholieke theologie worden gemaakt. Kort en goed: Men voelt zich in die gevallen een duivels- •katholieken? kunstenaar; in één woord: beschaamd! Actie hoe de Anti Revolutionairen zo'n twin tig jaar geleden konden spreken over „eeuwige beginselen". Maar ook zij za gen dat er geschiedenis is dat alles aan evolutie onderhevig is. Evenzo hadden de rooms-katholieken een totaal van waarden, een architectonisch, indruk wekkend geheel. Tot ook zij hebben gezien dat er geschiedenis is. Zou het nu niet zo zijn, dat alle mensen die aan de ene kant wel meta fysische overtuigingen willen handha ven, maar aan de andere kant ook het grote belang van de geschiedenis in hebben gezien bij elkaar horen? Remmingen Waarom, zo zou men kunnen vragen, houdt men nu met name van CH-zijde de boot af? Dit hangt samen met psy chologische en met historische gronden. Psychologische gronden een zekere angst voor de anti revolutionaire agres- Er moet dus veel meer geschieden uit een oogpunt van politieke eenheid onder Nederlandse christenen, anders leidt de huidige ontwikkeling nog tot volkomen politieke verstarring. De tijd is nog kort, hetgeen PROF. DR. G. O. VAN NIFTRIK i de zekerheid dat als je bij siviteit JW elkaar gaat zitten de AR. de lakens zullen uitdelen en dat de C.H -ers zullen worden tot de befaamde houthakkers en waterdragers. Het is verder psycholo- i ^at jjg cffU-ers een gemakke- „makker" sóórt zijn. Een historische grond is, dat Kuyper Savornin Lohman maar moeilijk met elkaar overeen konden komen en dat wanneer je nu tot fusie overging, je dan misschien wel binnen een jaar een her haling zou kunnen beleven van de oude geschiedenis dat wéér „een" De Sav nin Lohman het zou vertikken zich a „een" Kuyper te onderwerpen en we dan nog verder van huis zouden Voorts is de kans niet uitgesloten dat bij fusieplannen onmiddellijk pogingen worden ondernomen weer een „zuivere CH-, resp. AR-partij op te richten, ter wijl wellicht ook ontevredenen naar he. Geref. Politiek Verbond kunnen afvloei en. Het eindresultaat zou dan zijn dat je in plaats van met nu twee partijen, straks met drie partijen kwam te zit ten... Hiertegen is echter dit op te merken. Voor wie waarlijk ernst maakt met zijn behoren tot een confessionele partij waarmee hij dus bedoelt dat alles wat bij historisch en psychologisch zegt en doet voortvloeit uit het feit dat hij zen belijder is van 's Heren naam of een volger van het Evangelie, is het toch op zijn minst een merkwaardige zaak als hij niet vanuit deze belijdenis gezamen lijk kan komen tot een politieke vorm geving. Reductie nodig I Een in de Verenigde Staten wonende Tsjechi sche vluchteling heeft ex- premier Chroesjtsjef een Kerstpakket gestuurd met kaviaar, chocola, suiker, meel en graan. De inhoud vertegenwoordigde een waarde van 20 dollar. Hij kreeg dezer dagen be richt van de firma die het pakket had samenge steld en verzonden. „Het spijt ons u te moeten be richten dat de Russische autoriteiten het pakket niet hebben doorge stuurd, aangezien het adres niet juist was", al dus de firma. Omdat de verblijfplaats van Chroesjtsjef op het ogen blik niet bekend is had de schenker zijn gift naar het „internationale Russi sche hoofdkwartier" in Moskou gestuurd. I De hand van een jon geman, afgerukt door een machine, is in een zie kenhuis in Brno (Tsje- choslowakije) op zijn plaats gezet. Na veetien dagen kon de jongeman de hand weer gebruiken. I Prins Pierre, da vader van Prins Rainier van Monaco, is gisteren in een ziekenhuis in Parijs overleden. I Dc in augustus overle den Britse schrijver Ian Fleming, schepper van de Jamés Bond-figuur, heeft bezittingen ter waarde van bijna 4 miljoen gul den nagelaten. De nala tenschap wordt verdeeld tussen zijn vrouw, enkele vrienden en een paar uit gevers. I De politie in Djakarta heeft onlangs een feestje onderbroken en de orga- (Van onze correspondent in Bonn) Het schijnt een écht pechbe- roep te zijn, dat van parlemen- tair gecommitteerde bij de West- duitse strijdkrachten, kortweg „Wehrbeauftragter" (van Bondsdag), waakhond over de demokratische rechten der sol daten in de Bundeswehr. Ontoelaatbaar Admiraal b.d. Hellmuth Guido Alexander Heye. vroeger C.D.U.-lid de Bondsdag, heeft Bondsdagpresident dr. Eugen Gerstenmaier zijn ontslag aangeboden, a. vanwege zijn gezond heid en b. (de belangrijkste reden?) omdat hij zich op zijn leeftijd niet meer gebonden kon achten aan de grenzen, die aan de job van „Wehrbeauftragter" zijn gesteld. Dat wil zeggen: het is ad miraal Heye moeilijk gevallen alleen maar te letten op de uitvoering van de defensie-politiek en niet zelf defensie- >olitiek te maken. Als hij dét had wil- en doen, had hij lid van het Westduitse parlement moeten blijven. Zich in tijd schriften-artikelen en pers-verklaringen tegenover het parlement stellen, was in zijn funktie ontoelaatbaar. Vrees In maart j.L schreef admiraal Heye i_ het Westduitse geïllustreerde weekblad .Quick" een serie van drie artikelen, vaarin hij kritiek leverde op de mense lijke leiding in de Westduitse strijd krachten en de vrees uitsprak, dat de Bundeswehr zich tot een ,,3taat in de staat" ontwikkelt. (Dit begrensde hij la ter met de verklaring, dat hij dit in so ciale zin had bedoeld: de strijdkrachten zijn niet populair, de burgerij wil er nie' veel mee te maken hebben en finan cieel kunnen soldaten en officieren met de burgers niet meekomen.) Door deze artikelenserie kwam adm. Heye in ernstige moeilijkheden. Men ar gumenteerde niet ten onrechte, dat het parlement en niet de openbaarheid het klankbord had moeten zijn voor zijn kri tiek op de Bundeswehr. Consequentie De vorige week ging de admiraal nog verder over de schreef: op een lunch met buitenlandse journalisten in Bonn zette hij zich schrap vóór een beroeps- n 250.000 man. Als parlements- de C.D.U. heeft echter admiraal Heye destijds mede-bepaald dat West- Duitsland een leger van gedeeltelijk vrij- Duitsland een leger van gedeeltelijk willigers en gedeeltelijk dienstplich tigen zou krijgen, dat in laatste instan- circa 500.000 man sterk zou moeten de N.A V. O.-verplichtingen slag in. De socialistische oppositie stelt het nu zo ver, alsof de C.D.U.-C.S.U. admiraal Heye heeft „opgejaagd" om hem de mond te snoeren. Het weekblad „Quick" heeft de admiraal onmiddel lijk zijn kolommen weer ter beschik king gesteld. Zorgenkind Zeven jaar geleden nam de Bonds dag de wet aan, waarbij het ambt van .Wehrbeauftragter" naar Zweedse „om" budsman"-voorbeeld werd ingesteld. Het is sindsdien het zorgenkind der Bondrepubliek gebleven; 24 lieden boden zich voor het ambt aan, onder hen een vrouw, die verwees op de gelijke rech ten der vrouw in West-Duitsland. Het aantal sollicitanten verhoogde zich la ter lot 111, onder Georg Freiherr von Fritsch. een familielid van General- oberst Werner von Gritsch, die in 1938 valst beschuldigingen door Hitier uit de Wehrmacht werd verwijderd en later vermoord. Voorts Fabian von Schlabrcndorff een van de mannen van de 20e juli 3944 (bet complot tegen Hit- Ier) en Klaus von Bismarck (die later de stabielere baan kreeg van intendant der Westduitse Omroep in Keulen. Tenslotte werd de 60-jarige staatsse cretaris in het ministerie voor vluchte lingenzaken van de deelstaat Nedersak- luitenant-generaal b.d. Helmuth Groiman gekozen. Het was in middels 1959 geworden. Zijn vijfjarig ambtsperiode diende hij niet uit: in juli 1961 kwam aan het licht dat Von Grolman zich éénmaal aan een zeden- delikt) volgens par. 175 (homoseksuali teit) had schuldig gemaakt. Kort daarop werd het Bondsdaglid Helmuth Heye, vice-admiraal b.d., tot opvolger gekozen. Ook hi) heeft zijn ambtsperiode bü lange na niet uitge diend. Het is een pechberoep en er zullen nu wel geen 111 kandidaten zich aanmelden nisator gearresteerd dat er de „twist" werd gedanst, aldus een in Dja karta verschijnend blad. In Indonesië zijn „gekke Westerse dansen" verbo den, zo voegt het blad er nog aan toe. I De 44-jarige Hongaarse slager Goszei Szabo is gisteren na vijf dagen in een koelwagon te hebben doorgebracht veilig in worden J| West-Duitsland aangeko- der Bondsrepubliek te kunnen naTco- men. De vluchteling had'S"1- Mf4 dfz,f verklaring steld adm. zich met een mnndvoor ve 21ch wel linea recta in tegenspraak S I; m£t zyn onmiddellijke opdrachtgever, tWee, ?agen mlh€t Parlement. Hl) trok - ietwat laat do consequentie# en diende zijn ont- de wagon opgesloten. Weer roofoverval in België In België is maandagmiddag opnieuw een gewapende overval gepleegd. Het ooel was ditmaal een hulppostkantoor in Kortrijk, waar enkele jaren geleden een geslaagde overval werd gedaan op het bijkantoor van de nationale bank. De aanslag op het postkantoor werd uitgeyoerd aoor drie jonge mannen, wier leeftijd wordt geschat op tussen 18 en 20 jaar Zij hielden de enige aanwezige PTT- atnbienaar met revolvers in bedwang en maakten zich met 200.000 frank (15.000 gulden) uit de voeten. De overval was in twee minuten gebeurd. het afgelopen jaar zijn in België talrijke overvallen gepleegd op banken, wisselkantoren en juwelierszaken. Enkele kranten hebben naar aanleiding daarvan aangedrongen op krachtige maatregelen, waarbij ondermeer werd gewezen op da scherper toezicht op noodzaak op het toenemend aantal buitenlandse arbei ders, dat in België de laatste jaren la toegelaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5