De eerbiedige lichtekooi voor K. en 0. Prachtig toneelspel van Centrum in Leiden Te kust en te keur Europa's eenheid en de Leidse christenvrouwen Wat doet een tandteehnieus hij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN Hebt u in die tandteehnieus ergens uzelf herkend Studenten in winkels bij de Sinterklaasdruk te Verlies bij Van Wijk NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 NOVEMBER 1964 LEIDEN Na het succes dat Centrumhet vorige seizoen had, met de wederopvoering van Sartre's „Huis Clos", heeft men dit seizoen „De eer biedige lichtekooi" van dezelfde schrijver op het repertoire genomen. Het geen we kortgeleden schreven naar aanleiding van „Omzien in wrok" van John Osborne, zouden we ook nu kunnen schrijven. Zowel Osborne als Sartre lijken over hun hoogtepunt heen te zijn. Ze zijn niet meer zo „in Woensdag Steenschuur 6, 8 uur: ledenvergadering Leidse Vereniging van Postzegelverzame- laars. Schouwburg, 8 uur: K. en O.-voorstel- üng, toneelgroep Centrum met „De scha duw in het dal" van J. M. Synge en „De eerbiedwaardige lichtekooi" van J. P. Sartre. Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: afd. Leiden Chr. Plattelandsvrouwen- en -Meisjesbond, huishoudelijke vergadering. Wykgëbouw Levendaal. 7 tot 9.30 uur: Ver. vrijz. Hervormden, bazaar, kinder bioscoop van 8 tot 3 30 en 3.30 tot 4 uur. Academiegebouw, 8 uur: Centre Cul- turel Francais de Leyde André Cham- son (romancier) over „La genése d'une oeuvre; entree le hasard et la fatalité" (voor ieder toegankelijk). Kleine zaal Gehoorzaal, 8 uur: lezing ds. K. V. van Oossanen (Adventkerk) over „Zijn wij op weg naar een een- heidskerk?" Museum Volkenkunde, 8 uur: Ver. van vrienden museum Volkenkunde, prof. dr. A. A. Trouwborst over „Twee vormen van Christendom in Afrikaanse gedaante", met lichtbeelden en geluids opnamen, Wijkgebouw Het Boshuis, achter Hof- laan 76, 7.30 tot 10 uur: sociëteitsavond Herv. wijkgemeente Boshuizerwijk (ko men en gaan wanneer men wil) Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Een afgehouwen hoofd". Den Haag: Diligentia. 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „Onze stad". Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Resi dentie-Orkest, met pianosolist. Donderdag Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 uur: afd. Zuid West Christen-vrouwenbond, mevrouw A. M. F. Batelaan van de Berg uit Leidschendam (gewestelijk presiden te) over facetten van het eigen bonds- Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O.-con- cert, Tsjechisch ensemble Brolm oJ.v. J. Jurasek en B. Smejkal. De Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, ir. H. H. Vos, directeur Gemeentewerken, over „Bodemvondsten binnen Delft en de opgraving van het buiten de stad ge legen Kartuizer Klooster" (met licht beelden). Leiderdorp: gebouwtje Lindelaan; 7.35 uur: spreekbeurt ds. Van den Ent Braat. Den Haag: Diligentia, 8,15 uur: Nieuwe Komedie met „Onze stad". Vrijdag Lakenhal, 8 uur: opening tentoonstel ling van werken ven Herman Dijkstra, door J. B. Charles. Antonius-clubhuis, 8 uur: uitvoering Leidse mondaccordeon-orkestvereniging Crescendo. Gehoorzaal, 8 uur: Leidse gymnastiek- en schermvereniging Excelsior, vijftigste uitvoering. Academiegebouw, 4 uur: inauguratie prof. dr. H. J. Heering, gewoon hoog leraar in de wijsbegeerte van de gods dienst, zedekunde en encyclopedie der Godgeleerdheid. Logegebouw, Steenschuur, 8 uur; Ver eniging voor Pedagogiek, dokter V. Ste- ketee te Noordwijk over „Epilepsie" (met vertoning film). Zaal bij Koningskerk (Noord), 7.30 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Restaurant Van der Heijden, 8 uur; werkavond Leidse Smalfilmliga, verzorgd door Jan de Kier en Joop de l'Ecluse. Den Haag: Diligentia, 8 15 uur: Nieuwe Komedie met „Onze stad". Zaterdag Restaurant Van der Heijden, 2.30 uur: najaarsvergadering A. R. kamercentrale Leiden, de heer J. Smallenbroek te Assen, voorzitter Tweede-kamerfractie, over „Van Wassenaar tot nu". Zoekt u moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant Love Anjer Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten en zonder kostenverhoging. Nu blijkt bij het spelen van hun oudere stukken (de eerbiedige lichtekooi is 1946), dat zij levenskrachtiger zijn, alge mener en minder aan tijd gebonden, dan men wel eens gedacht heeft. In dit stuk wordt het verhaal niet op gehangen aan de theorie. Sartre schreef een levensecht verhaal van levensechte mensen, zo men wil voor een groot deel schurken, maar die bestaan (helaas) ook echt. Met deze mensen confronteert Sartre nu het meisje Lizzie. Uitstekend heeft Sartre het meisje ge tekend in haar primitieve domheid. Het is een echt volkskind. Veel dingen voelt ze zuiver aan, al kan ze de zaken niet begrijpen. Ze denkt er niet over een valse ver klaring af te leggen om een blanke te redden. De neger heeft haar niets ge daan, Dan komt Freds vader, de senator. Met zijn fluwelen fleemstem weet hij het kind helemaal in de war te brengen. Ze tekent en krijgt geen platen voor de muur geen vaasje met bloemen, dingen die ze zo graag had gehad. Neen. ze krijgt hon derd dollar. Bij dit type gaan geestelijke tegensla gen en financiële hand in hand. om het dramatische kracht te geven. Daar staat nu de mens, die in vrijheid zogenaamd kan kiezen. Wat weet hij? Wat overziet hij? Wat begrijpt hij? De vrijheid is voor een gedeelte een hersenschim. Er spelen te veel niet uit te schakelen factoren mee. De mens is altijd ergens gebonden. Dat is het in- en uitpraten van Sartre, die de mens een mate van vrijheid toe dicht, die hij in werkelijkheid niet heeft. Dit laatste is iets, dat Sartre, misschien ondanks alles en bovendien ondanks zich zelf, ook laat uitkomen. Voor K. en O. heeft de toneelgroep „Centrum" er een prachtige opvoering va ngegeven. Guus Hermus heeft het stuk intelligent en gevoelig geregisseerd. De jarige Els van Rooden die nog slechts een klein rolletje in naar we nen „Het dievenbal" had gespeeld, heeft zich met de creatie van Lizzie geschaard in de niet heel lange rij van onze venmaatse toneelspeelsters. Een uitschieter van haar? Wc geloven het niet. Daarvoor toonde ze in haar over te veel mogelijkheden te be schikken, zowel in haar uitbeelding als haar dictie. De ovatie die ze aan het eind vrij schuchter in ontvangst nam, wa eer dan verdiend. Haar tegenspeler Piet Römer was oo heel goed. Gerard Hartkamp als zijn va der, de senetar. was iets te ..vaderlijks' ?t was moeilijk in hem de schurk te Otto Sterman speelde de rol vai neger goed, maar was teveel type om ont roerend te kunen worden als de eeuwig opgejaagde. Iets meer van binnenuit ge speeld en deze rol zou aangrijpender zijn. Vóór de pauze speelde men een één- acter van de Ier John M. Synge „De Scha duw in het dal". Een poëtisch verhaal aaraan waarschijnlijk een volksverhaal :n grondslag ligt. Het geheel was nogal traag en zwaai aardoor de lyriek zoek was al dedei Gerard Hartkamp als de oude echtgenoot Karin Haage als de jongere vrouw erg hun best er wat van te maken. Laatstge- oemde slaagde daarin het best. Ze wer den terzijde gestaan door John Koch als ver en Ben Hulsman als de jonge herder en door een nagebootste storm, die vreselijk irriteerde. A. C. Bouwman LEIDEN. De eenheid van Europa, het onderwerp dat gisteravond op de vergadering van de Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Leiden-noord ter sprake was, is op het eerste gezicht geen vrouwelijke aangelegenheid. Met deze woorden maakte de presidente, mevrouw L. Haverkamp, het de spreker enigszins bang om 't hart. Maar de heer G. P J. van Alkemade, conrector van het Chr. lyceum te Amsterdam, wist zijn toehoorsters te boeien door op plezierige wijze en in klare taal over de eenheid van Europa te vertellen. Europa vormde zowel op kerkelijk als op cultureel gebied lang een eenheid. Onder Karei de Grote vormde Europa kerkelijk en statenkundig een eenheid. Het is grappig te weten, dat in die tijd twee Friezen zich inschreven aan de Ro meinse universiteit en volgens het „gas tenboek" Europeaan waren. Historisch gezien is het jammer dat de Hervorming hieraan een eind maakte. Na de kerkelijke breuk volgde onvermijde- een politieke. Sommigen hebben ge probeerd de eenheid gewelddadig te her stellen, zoals Philips II, Lodewijk XIV, Napoleon en Hitier, maar daaraan zijn nu niet bepaald aangename herinneringen verbonden. Nu probeert men het met overleg en de belangrijkste beweegredenen zijn na tuurlijk de beide wereldoorlogen. België. Nederland en Luxemburg zetten in 1944 de eerste stap met het oprichten van de Benelux op economische grondslag. Daar uit ontstond weer dc EE.G. en de E.G.K.S. waarbij Italië, Frankrijk en Duitsland zich aansloten. De laatste twee Clubgebouw sportpark Noord (Pieter Bothstraat Willem de Zwijgerlaan), 6.15 tot 8 uur: receptie bestuur Rooden- burg t.g.v. opening sportpark. Antonius-clubhuis, 8 uur: uitvoering Leidse mondaccordeon-orkeSt-vereniging Crescendo. Wijkgebouw De Goede Herder. Oud? Vest 13, 7.30 uur: C.J.V. „De Valk", ln- Herv. jeugdgebouw. Hoogl. Kerkgracht i, 8 uur: jongerensociëteit, vertoning in film „Bad day and black Rock". Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: Geref. jeugdverband, „Muziek voor mil joenen", inleiding en toelichting door de heer A. van Kapel. Schouwburg, 8 uur: toneelvereniging Tot Ieders Genoegen, opvoering van „Pas op voor paddestoelen". Voorschoten: najaarsrit Bromotoclub Voorschoten. Den Haag: Kon. Schouwburg, 7.30 uur: Haagsche Comedie met gala-voorstelling Shakespeare's „King Lear" (t.g.v. afscheid van Albert van Dalsum) 8.15 i Nieuwe Resi- Den Haag: Diligentia. Komedie met „Onze stad". Scheveningen: Kurzaal. 8.15 dentie-Orkest, met vioolsolist. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. De apotheek Van Breest Smallen- burg te Leiderdorp en de apotheek Voor schoten zijn ook geopend. De Oegstgees- r apotheek is zondag 8 nov. gesloten in 8 tot 24 uur. FUms Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Plantage Tamarinde (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Geen alibi voor moord (18 jaar). Luxor (2 en 8 uur): Het huwelijksle ven (18 jaar). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): tot maandag: Goud voor de heersers (14 jaar); van maandag tot donderdag: Twee vrouwen (18 jaar), Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Marnie (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Eddie slaat alles (alle leeftijden). Films van donderdag af Camera (2.30, 7 en 9.15 uur*: Plantage Tamarinde (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Mondo Cane 2) (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Het meisje, dat de Eifeltoren stal (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Het masker an Scaramouche (14 jaar). Studio (2,30, 7 en 9.15 uur): Hiroshima, ion amour (18 jaar). Trianon (2,30, 7 en 9.15 uur): Tom Jones (18 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonsteUtog tekenin gea, aquarellen en grafi«k van Ab: Yakin en H. Yakin-van Huist (van 30 okt tot 30 nov.). De Lakenhal: tentoonstelling van wer ken van Herman Dijkstra (van 14 nov 14 december). landen, die eikaars aartsvijanden waren, sloten hiermee wapenstilstand. Een verenigd Europa mag niet tot stand komen omdat het een machtig blok zou vormen tussen Amerika en Rusland. Het moet echt om de economische voordelen, die eraan verbonden zijn, gaan. De heer Van Alkemade noemde er een paar: zon der paspoorten of douane zouden de lan den samen f 800 miljoen uitsparen. Veel zou ook gespaard worden als goederen wagens niet alleen op de heenweg vol zouden zijn. Maar een verenigd Europa is nog niet voor ons weggelegd. Elke volgende ge neratie zal er steeds een stap dichterbij komen. En kan de vrouw daar geen grote rol bij spelen? Want wie beter dan een moeder kan haar kinderen het belang van Europa's eenheid met de paplepel ingieten? iaarde dame viel op glad brugdek LEIDEN De 75-jarige mevrouw N. Burger-Scheen uit Leiden is gisteravond het eerste slachtoffer van de gladheid geworden. Door bevriezing op een brug dek aan de Jan van Goyenkade viel zij gisteravond om tien uur. Met een rech terheupfractuur werd de dame overge bracht naar het A.Z. Bej; (A. de Meijer, kwaliteitscontroleur in het laboratorium van de kaliberwalserijen) Dat is, net als in al die andere typische Hoogoven-verhalen, vlug verteld. Meneer de Meijer zocht een baan met vaste werktijden, met meer mogelijkheden ook voor later. En als het even kon met wat meer loon. Hoogovens kon dat allemaal waar maken. Daarmee was hij overigens nog niet meteen waar hij eigenlijk wilde zijn. Eerst kwam hij bij de beitsbaan en later bij het tin-laboratorium. „Maar bij het gereedkomen van de nieuwe kaliberwalserijen kreeg ik de kans daar op het laboratorium te komen", zegt meneer de Meijer zelf. „En Hoogovens ziet je nu eenmaal het liefst op de plaats waar je je helemaal thuisvoelt. En wat de woning betreft: na veertien maanden Hoogovens kwam er een flat voor me klaar in Heemskerk. Ik heb het hier nu al met al uitstekend naar mijn zin." We zeiden het al: het verhaal van meneer de Meijer is weer zo'n typisch Hoogoven-verhaal. Carbolineum in ogen van timmerman LEIDEN Tijdens werkzaamheden in le tuin van een perceel aan de Melchior Treublaan heeft gistermiddag de 22-jari- ge timmerman L. Taverne uit Leiden spatten carbolineum in gezicht en ogen gekregen. Met hevige oogpijnen werd hij overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis. Het ongeluk gebeurde, toen eer pas ingesmeerde plank losschoot van eer aanbouw zijnde schutting. (A. de Meijer, kwaliteitscontroleur in het laboratorium van de kaliberwalserijen - zie ook elders op deze pagina) Bent u, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? Met andere woordenhebt u ook het gevoel dat u meer kunt bereiken als u maar de kans krijgt? Misschien heeft deze tandteehnieus u dan op een idee gebracht. Want de kans is heel groot dat u bij Hoogovens wèl helemaal uit de voeten komt zoals u dat eigenlijk al zo lang wilt. Hoogovens hèèft doorzijn omvang en opbouw de mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien. Denk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt u altijd bellen, schrijven of even langskomen bij de afd. personeelszaken, ge bouw „Buitenhof", Staalstraat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, van 8.30 tot 17.00 uur, bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111. HOOGOVENS IJMUIDEN Middenstandsbond LEIDEN LEIDEN Onder leiding van voorzitter W. Zwart heeft de afdeling Leiden van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond gisteravond bij Van der Heijden van gedachten gewisseld over actuele onderwerpen, die vandaag ook op de bondsvergadering worden behandeld. Als gast was aan wezig de nieuwe directeur van het bondsbureau, drs. A. G. Hilbrink, die een toelichting gaf op één en ander en vragen beantwoordde. Drs Hilbririk gaf als zijn mening te kennen, dat op het ministerie van econo mische zaken een voor het midden- er kleinbedrijf gure wind waait. Een uit vloeisel daarvan is de opheffing van dt verticale prijsbinding voor een aantal ar tikelen per 1 december. De Middenstands bond is van oordeel, dat niet voldoende is aangetoond, dat deze maatregel in het al gemeen belang is. Hij is daarom boos op de staatssecretaris op juridische gronden. Het prijzenregiem voldoet naar haar in zicht aan de daaraan te stellen eisen. Fatale datum Het was drs. Hilbrink niet gebleken, dat van een kopersstaking sprake is, nu de ..fatale datum van 1 december" nadert Eerder is van het tegendeel sprake. De omzetten beweeei. zich in stijgende lijn. Of er straks toch een kink in de prijzen- kabel komt. hangt af van de solidariteit van de bedrijfsgenoten. H t besluit de staatssecretaris moet echter in elk ge val worden betreurd, omdat de verticale prijsbinding moet worden gezien als ee waarborg voor service en kwaliteit. Vervolgens werd aangeroerd de groter wordendt premielast AOW en AWW, die de kleine ondernemers in moeilijkheden dreigt te brengen. De bond Is echter tegen hogere uitkerin gen nit de rijkskas in het premie- Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Sieger zn v R P de Groot en C M J Maaskant: Elisabeth Cornelia dr v J P Tuinhof de Moed en E van de Peppel; Hetty Michèle dr v G Kuipers en C Huijs- soon; Elisabeth Hendrika dr v J F Brantenaar en T J H Volwater: Es ther Elène dr v S Vermeer en M C Coelho; Silvia dr v D F van der Blom en T M Kroeze; Domenico Luigi zn v G Bortuzzo en M van Rijn; Teunis zn v L de Mooij en J E van Staveren; Sander zn v F Kamp- hues en J M Bij; Margaretha Catha- rina dr v C P Krul en P van Geest. Gehuwd; J P van Ham en E van Nimwegen; H Kruiniger en L Mal- herbe. Overleden: F P Schreurs, 63 jaar, man; H J Westerink, 60 jaar, man. Bij het ter sprake komen van d« stelling van een ontwikkelingsfonds werd de veronderstelling uitgesproken, dat hier als een addertje onder het gras wel eens bevoogding van een deel van midden- en kleinbedrijf kon steken. Mo gelijk is het de bedoeling, dat het fonds bij moet dragen tot een snellere sanering van deze bedrijfstakken. Drs. Hilbrink in dit verband, dat n n natuurlijk wel voor hulpverlening is. maar dat men ei aan de andere kant niets voor voelt zich- zelf op te heffen. De bijeenkomst werd met een ge zellig samenzijn besloten. Waarne mend-secretaris A. van Dorp merkte nog op, dat het Studentenwerk- bureau hem had meegedeeld, dat een aantal studenten gaarne bereid is de middenstanders bjj de Sinterklaas- drukte de helpende hand te bieden. Zij zyn bereid alle voorkomende werkzaamheden te verrichten. Na de pauze werd onder meer uitvoerig gediscussieerd over de vrije zaterdag het cadeaustelsel. Bazaar in Leidens Zuiderkwartier LEIDEN Vrijdagavond zal mevrouw M. Bongaerts-Goossens, echtgenote van de beschermheer van de vereniging, om 7 uur in het clubhuis ,,'t Zuidje" (Anje lierstraat) de officiële opening verrich ten van een tweedaagse bazaar. Het batig saldo van deze bazaar, waarvan de organisatie geheel door het dames comité o.l.v. mevrouw A. M. G. Rozier- Mooy werd opgezet, komt ten goede aan de noodzakelijke uitbreiding van het clubhuis en het clubwerk van de speeltuinvereniging. Op de bazaar zullen op het gebied van huishoudelijke-, textiel- en speel goederen tal van koopjes te halen zyn. Attracties stellen het publiek in de ge legenheid prijzen te winnen. De bazaar is vrijdagavond van 7 tot 11 uur en zaterdag van 2 tot 11 uur geopend. LEIDEN Uit een mededeling van de raad van commissarissen en de direc tie van Van Wijk en Heringa N.V. blijkt dat er op 17 november in Leiden een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders zal worden gehouden. Op de bijgevoegde tussentijdse winst en verliesrekening over de periode van 1 januari-29 augustus 1964 wordt een verlies getoond van f 5.179.070. Het nade lige saldo van de exploitatierekening be draagt f 356.404 en de liquidatieverliezen minus vrijgevallen reserves komen uit op f 4.327.757. Op de tussentijdse balans per 29 augus tus 1964 komen onroerende goederen te gen taxatiewaarde voor met f 12,5 mil joen, welk bedrag ook vermeld staat op de balans per 1 januari jl. De boekwaar de van machines, inventaris en vervoer middelen garen- en dekenfabriek wordt per 1 januari 1964 gegeven als f 3.833.127 en de boekwaarde van de dekenfabriek per 29 augustus met f 915.485. De voor raden paraisseren op de balans per 1 ja nuari met f 9.821.973 en op die per 29 augustus met nihil. De vorderingen door afstoting van bedrijven bedroegen op 29 augustus f 9.914.415 tegen nihil op 1 jan. Aan de kreditzijde van de balans staat de reserve herwaardering voor 29 augus tus vermeld met f 9.195.580 en voor 1 januari met f 6.825.000. De voorzieningen voor latente belastingen worden per 29 augustus gesteld op f 1.515.797 en per 1 januari op f 3.900.221. Opgemerkt wordt dat de cijfers een voorlopig karakter dragen en niet zijn gecontroleerd door de accountants der vennootschap. ACADEMISCHE EXAMENS LIEDEN. 10 november Doet. ex. god geleerdheid: de heer J Zuur (Ootmarsum) VALKENBURG Ds. P. Bouw van Ede zal morgenavond om 8 uur een spreekbeurt vervullen voor de Her- vormd-Gereformeerde Evangelisatie in zaal De Vries.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3