als het om sparen gaat Uw probleem is het onze VERDEDIGINGSBOM NIET VEROORDELEN ^Slaap op kapokr slaap op Koopvaarclij-officieren desnoods staken Handhaaf voorlopig overgangsregeling Bestuur Leerstoelen Calv. Wijsbegeerte trad af Een ivoord voor vandaag Onmiddellijke verlichting van spierpijn en stijfheid 2 WOENSDAG 11 NOVEMBER 1964 Amerikaanse stem op concilie Bezit Iternwaneiien geen wezenlijk en noodzakelijk kwaad Gisteren heeft het concilie te Rome de besprekingen over het schema „kerk en wereld" afge sloten. Terwijl wij gisteren meld den dat er stemmen opgingen (o.a. van kardinaal Alfrink) die' zich fel tegen alle atoomwapenen uitspraken, werd gisteren de an dere zijde van dit moeilijke vraag stuk belicht. Van Amerikaanse zijde werd zelfs verzet aangete kend tegen de uitspraak, dat alle landen gelijkelijk in gebreke zijn gebleven wat betreft de bevorde ring van de vrede. De bekende melchitische patriarch van Antiochië, Maximos. trok de lijn van kardinaal Alfrink door en wilde een uitspraak tegen alle abc-wapenen, de atoom- biologische en chemische wa penen. Maar vanuit Engeland en Ame rika klonken andere geluiden Aartsbisschop Beck van Liverpool zei namens een aantal bisschoppen uit En geland en Wales te spreken. Hij meen de dat er in geval van een rechtvaar dige verdedigingsoorlog wel degelijk sprake kon zijn van gewettigde kern- aanvallen. Hij was wel van mening dat de willekeurige vernietiging van onschul- digen altijd te verdedigen is. Wettig echter zou kunnen zijn de aanval op een ballistisch projectiel of een satelliet in de ruimte. Daarom mocht het concilie naar zijn mening niet het bezit en ge bruik van kernwapenen als een wezen lijk en noodzakelijk kwaad veroordelen. De hulpbisschop Hannan van Was hington zei dat het rapport op een on- jui wijze over kernwapens sprak, om dat er alleen maar sprake was van wa pens waarvan de uitwerking groter is dan men zich kan voorstellen en die niet voldoende in de hand gehouden kunnen worden (zogenaamde „vuile" wapenen). Hij wees er op dat er nu kernwapens bestaan met precies berekende uitwer king. bijvoorbeeld voor het gebruik van de artillerie. Volgens waarnemers sprak hij over de zogenaamde Davy Crockett. Volgens bisschop Hannan zijn kernwa pens die gebruikt worden om de vrij heid te verdedigen niet te veroordelen. In I ct schema zou meer aandacht be steed moeten worden aan de verdediging van de vrijheid en er zou lof in ge bracht moeten worden aan degenen die hun leven daarvoor hadden opgeofferd. Ook mag het rapport geen veroordeling uitspreken van hen, die juist door het evenwicht der afschrikking de vrede hebben kunnen handhaven. 150 jaar vrede in Zweden Naar aanleiding van het feit, dat het dit jaar 150 jaar geleden is, dat Zwe den voor het laatst in een oorlog be trokken is geweest, moet de kerk de Zweden oproepen tot een grote „Vre- desgave" om de vervolgden en de lij denden in de gehele wereld te helpen. Dit voorstel is gedaan door het Zweedse predikantentijdschrift „Svensk Kyrkotid- ning". Sinds de vrede van Kiel en de con ventie van Moss in 1814 heeft Zweden 150 jaar vrede. Bepaalde volken worden misschien daarom voor oorlogen ge spaard, om een „ambulancedienst uit te oefenen voor de bloedende naties", zo schrijft het blad. Gewijzigde bepalingen gewetensbezwaarden In de Staatscourant is verschenen een Kon. Besluit inhoudende maatregelen ter uitvoering van de wet gewetensbezwaren militaire dienst, waarin bepaald is dat met ingang van 1 december van dit jaar de gewijzigde wet gewetensbezwaren mi- l'taire dienst (van 27 december 1962) en dit K.B. in werking zullen treden. In het ilgemeen komen de gewijzigde bepalin- Spaans predikant beboet wegens ontvangen van Nieuw Testament kregen, omdat hij uit Nederland Testament had ontvangen. Dit meldt het zojuist verschenen nummer van de „Zendingsbode" van de Stichting Spaanse Evangelische Zending. De boete was op gelegd door de goeverneur van Toledo wegens het „ontvangen van verboden lectuur." Het Nieuwe Testament was hem toegestuurd door de Nederlandse Stichting. De naam van de predikant wordt niet bekendgemaakt. De hulpbisschop van Toledo was een van de weinigen op het concilie, die zich verzette tegen geloofsvrijheid. Hij zei tijdens het debat over die kwestie onder meer: „Het recht tot onbeperkte propa ganda zowel voor de waarheid als voor religieuze dwaalleren zou een nieuwe leer in de Rooms Katholieke Kerk be tekenen." Het kwartaalblad „Tidings from Spain" van de Engelse Spanish Gospel Mission meldt nog dat in Barcelona enkele protes tanten zijn beboet wegens het versprei den van tractaten. Dit was een vorm van proselitisme, dat ook onder de nieuwe wetgeving verboden zal zijn. Bidault kondigt terugkeer aan Hubert Bassot, direkteur van het recht se weekblad Esprit Public heeft voor journalisten een bandopname van oud- premier Georges Bidault afgedraaid, waarin deze aankondigt spoedig naar Pa rijs te zullen terugkeren. Bassot zei dat hij vier dagen geleden in Campinos in Brazilië door Bidault ont vangen was. Bassot overhandigde ook een bood schap van Bidault. waarin hij er bij de regering op aandrong gehoor te geven aan de wens van maarschalk Pétain hem bij Verdun, waar hij in de eerste we reldoorlog de Duitsers tegengehouden heeft, te begraven. Prawda: meeste partijen voor conferentie Het Russische blad Prawda heeft giste ren in een hoofdartikel gezegd dat de meeste communistische partijen geloven dat de tijd rijp is voor een internationale bijeenkomst ter bespreking van de eens gezindheid in de communistische wereld. De Frawda deelde niet mee welke partij en hun steun aan deze gedachte hebben onthouden. Volgens het Russischè blad dienen de betrekkingen tussen de com munistische partijen te steunen op een juiste verhoud.ng tussen de belangen van elk land en die van de gehele communis tische gemeenschap. Het legde de nadruk op de noodzaak van een „vastberaden strijd voor de zuiverheid van het marxis- me-leninisme er. tegen het opportunisme van rechts of links, het dogmatisme en sektarisme". op verruiming mogelijkheden die de dienstplichtige ge- wetensbezaarde ten dienste staan om zijn bezwaren naar voren te brengen. De gewetensbezwaarde kan zich nu bijvoor beeld laten bijstaan door één of meer vertrouwensmannen, hem is nu een be roepsmogelijkheid gegeven en verder be hoeft hij. indien zijn bezwaren zijn er kend, nog maar 26 in plaats van 30 maanden een „vervangende burgerdienst" te vervullen. In de eerste plaats is er een nieuwe omschrijving gekomen van het begrip. In de oude formulering lag de nadruk op het gewetensbezwaren hebben tegen het doden \an een medemens. Nu wordt onder ernstige gewetensbezwaren ver staan, die onoverkomelijke gewetensbe zwaren ♦egen vervulling van de militaire dienst van hem, wiens godsdienstige of zedelijke overtuiging hem deelneming aan elk oorlogsgeweld verbieden. Dr. Ramsey bepleit fusie anglikanen en methodisten De aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, heeft in zijn rede tor opening van de nationale synode van de Anglikaanse Kerk. die te Londen wordt gehouden, om het advies van de niet- predikanten gevraagd over het vraag stuk van de vereniging van de angli kanen en de methodisten in Engeland In mei 1965 moeten de synodes van Canterbury en van York zich over deze kwesties uitspreken. Op voorstel van de aartsbisschop zullen de meningen van de leken in de debatten, die nu volgen, aan de betrokken contactcommissie van de twee particuliere synodes ter kennis worden gebracht. In zijn rede wees de aartsbisschop er op, dat de conferentie te Nottingham, waarop het vraagstuk van de eenheid der kerk is behandeld, duidelijk gemaakt heeft, dat er een toenemende overtui ging bestaat, dat intercommunie tussen de kerken niet voldoende is. Dr. Ram- siey wees op de grote veranderingen, di een vereniging tussen de anglikanen en de methodisten teweeg zou brengen, maar was van oordeel, dat deze veran deringen de Anglikaanse Kerk goed zou den doen. Wanneer dr. Billy Graham in 1966 in Engeland komt voor een nieuwe grote evangelisatie-campagne, kan hij rekenen op de steun van de Anglikaanse Kerk. De s>node besloot het werk van dr. Graham aan te bevelen in de voorbede van de gemeenten. Ds. Karres over noodgemeenten (Van onze kerkredactie) De classis Den Haag wil de tij delijke overgangsregeling in de Hervormde Kerkorde voorlopig nog gecontinueerd zien. Dit schrijft ds. D. J. Karres in het jongste nummer van het veer tiendaagse orgaan „Woord en Dienst". Het gaat om de regeling 238 a-h, waarbij minderheids- groepen in staat gesteld werden, j In deze voorstellen steekt het gevaar dat de status quo van dit moment voor onafzienbare tijd wordt gehandhaafd. Er vindt een uitschifting plaats van de leden van de gemeente die in een apart register worden ondergebracht. Volgens ds. Kar res rijdt men dan het oude huis uit om in een motel onderdak te vinden. De classis Den Haag zou daarom liever de huidige situatie nog een tijd willen continueren. Dan zou er tijd zijn voor een diepergaande bezinning op de plaats en de taak van de paraparochie. onder het toezicht van de provin ciale kerkvergadering, een eigen bestaan te voeren naast de plaat selijke hervormde kerkeraad. De ze overgangsregeling loopt op 31 december af. In de hervormde synode is reeds uit voerig besproken wat er nu moet gebeu ren. De overgangsregeling was bedoeld om de plaatselijke kerkeraden en de minderheidsgroepen in staat te stellen tot elkaar te komen, opdat er een integratie zou kunnen plaats vinden. De minder heidsgroepen zijn nu nog in vele gevallen „georganiseerd" in „noodgemeenten". De gehoopte integratie heeft in vele gevallen (nog) niet plaats gevonden. Op een vorige zitting van de hervorm de synode is gesproken over een aantal nieuwe bepalingen, waarbij de mogelijk heid werd geopend om tot „buitengewo ne wijkgemeenten" te komen. DOLEANTIE In dit plan wordt het minderheidsgroe pen mogelijk gemaakt „dat haar leden zich zelfstandig organiseren, onttrokken worden aan het register der wijkgemeen- De Braziliaanse politie heeft bekend- te, eigen financiering kunnen organiseren gemaakt, dat zij een poging heeft ver- j en enkel nog via haar afgevaardigden in ijdeld om een trein op te blazen, waar- de centrale kerkeraad de band met het de staat i gouverneur Lacerda Guanabara zat. Lacerda is, zoals bekend, van plan zich kandidaat te stellen bij de presidents verkiezing, die in 1966 in Brazilië gehou den zal worden. Het hoofd van de staats politie liet weten dat de samenzweer ders eerst de trein hadden willen opbla zen en daarna de overlevenden met ma chinegeweren hadden willen neerschie- teerd en hebben al bekend geheel der plaatselijke gemeente bele ven," aldus ds. Karres. Hij meent volgens zijn artikel in „Woord cn Dienst", dat op die wijze de wezenlijke gedachte van Gemeenteop bouw vaarwel wordt gezegd, er ccn .in nerlijke doleantie" plaats vindt, waarbij men elkaar als leden van één gemeente in werkelijkheid loslaat. Ds. Karres meent dat daardoor de worsteling om de eerders zijn gearres-..eenheid bij verscheidenheid" dreigt ver- Mocht dat onmogelijk zijn dan zou ds Karres liever alleen nieuwe overgangs- al wat zweemt permanente oplossing is wegge- Om financieel beleid (Van een onzer redacteuren) Het bestuur van de Stichting Bijzondere Leerstoelen voor Cal vinistische Wijsbegeerte is deze zomer afgetreden en heeft zijn zaken overgedragen aan een nieuw bestuur, dat in september benoemd is. Dit blijkt uit het no vembernummer van de Medede lingen van de Vereniging voor Calvinistische Wijsbegeerte. Het blad schrijft, dat een diepgaand verschil van inzicht omtrent de financiële mogelijkheden hiervan de oorzaak is. Het bestuur van de Stichting Bijzon dere Leerstoelen wordt benoemd door het bestuur van de Vereniging voor Calvinistische Wijsbegeerte. Ook de raad van toezicht van de Stichting wordt benoemd doqr de algemene ver gadering van genoemde Vereniging. In de afgelopen maanden is er een diepgaand verschil van inzicht naar voren gekomen tussen het bestuur van de Stichting enerzijds en haar raad van toezicht en het bestuur van de vereni ging anderzijds. Het ging hierbij om de financiële mogelijkheden voor de toe komst en het in overeenstemming daar mee te voeren beleid. Constaterende, dat het niet meer het vertrouwen van het verenigingsbestuur genoot, is het stichtingsbertuur in zijn geheel afge- In het aftreden van het bestuur heeft ook de administrateur, de heer Wede- meyer Krol reden gevonden om af te Christus wil Zijn discipelen meenemen naar een rustig plekje, maar de menigde is Hem voor en weer wordt het een drukke dag. De mensen nemen het er van en kunnen maar niet genoeg krijgen van Zijn Woord. Langzaam gaat in het westen de zon onder. Dan komen de discipelen bij de Heiland, dezelfde discipelen die juist een evangelisatietournee achter zich hebben en nog onder de indruk zijn van wat zij hebben beleefd. Zij zeggen tot de Heer „Zend hen lueg." Dan zegt Christus tot hen: „Geeft gij hun te eten." Ze hebben duivelen uitgeworpen. Ze hebben zieken de handen opgelegd en genezen. Ze hebben zondaars de weg van vergeving geleerd. Maar ze zijn vergeten, hoe zij dat alles konden doen: namelijk door de kracht van Chrisr tus die met hen ging. Nu vergeten zij die kracht en denken zij alleen maar aan hun vrijwel lege beurs. In de vraag van Jezus ligt een soort examen opgesloten. De discipelen zijn blij om de reacties op de boodschap, die zij verkondigd hebben. Maar het gaat de Heer om hun eigen reacties. Hebben zij begrepen dat zij niet in eigen kracht, maar in Zijn kracht werden uitgezonden? Het antwoord is: „Neen." Zij zijn nu al vergeten dat Hij hun beloofd heeft te helpen. Dan laat Christus hun opnieuw Zijn macht zien en voedt die menigte met vijf broden en twee vissen. Hij wil hun en ons leren: Vergeet toch niet dat Ik er ben. En als Ik een opdracht geef, zal Ik zorgen dat u ook de kracht ontvangt om die opdracht uit te voeren. Aalmoezenier niet op expositie van Veldhoen Aat Veldhoen, Robert Jasper Groot- veld, een cameraploeg van de KRO, tientallen studenten en het bestuur van de Utrechtse studentenvereniging „Prometheus" hebben gisteravond drie kwartier tevergeefs gewacht op de komst van de waarnemend hoofdaal moezenier luitenant-kolonel G. Went- holt. De aalmoezenier had toegezegd, dat hij de prentenexpositie van Veld hoen, die ter gelegenheid van de ne gentiende dies van de studentenver eniging in de sociëteit van Prometheus wordt gehouden, zou openen. De plechtigheid moest om half negen beginnen. Toen er om kwart over negen nog geen aalmoezenier was verschenen, gingen verschillende bestuursleden buiten in de nogal duistere straatjes kijken of hij misschien de weg was kwijtgeraakt. Daar ontmoetten ze de Utrechtse aalmoe zenier Gastman. Deze had van overste Wentholt de opdracht gekregen, Prome theus mee te delen dat hij de tentoonstel ling niet zou openen. Een reden wilde hij niet opgeven, maar aalmoezenier Went holt zal vandaag contact opnemen met het bestuur van de studentenvereniging en met Aat Veldhoen. Conferentie op Rhodos uit impasse De derde panarthodoxe conventie, die eind vorige week in een impasse was ge raakt over de vraag hoe een gesprek over christelijke eenheid met het Vaticaan moet worden begonnen, scheen maandag avond een uitweg uit de moeilijkheden te hebben gevonden. De veertien afge vaardigden waren verdeeld in drie groe pen met verschillende zienswijzen. Het grootste obstakel vormden de zes ortho doxe kerken in de communistische lan den en die van Antiochië, die van mening waren dat dit gesprek niet moet worden aangekondigd en dat er niet aan begon nen moet worden voordat het Vaticaanse concilie is beëindigd, zo zeiden nauw bij de conventie betrokkenen. Maandag werd besloten tot oprichting Van een zeven leden tellende speciale commissie, die een resolutie over de dia loog met het Vaticaan moet opstellen. De voltallige vergadering werd hierdoor in staat gesteld over te gaan tot andere agendapunten, zoals theologische ge spreken met de Anglicaans en Oud- Katholieke Kerken. De bijeenkomsten zijn besloten, maar men zou tot de volgende besuiten geko men zijn: het voorstel een gesprek over christelijke eenheid te beginnen zal „spoedig" aan het Vaticaan gedaan wor den. Dat zal zondag op de sluitingsbij eenkomst bekend gemaakt worden. Wan neer het aanbod door het Vaticaan wordt aanvaard, zullen de besprekingen eerst na beëindiging van het Vaticaanse con cilie volgend jaar worden geopend. Het bestuur bestaat thans uit de vol gende leden: Ir. H. C. van den Berg te Delft, voorzitter; Ad Kuiper, Karei Doormanlaan 185 te Utrecht, secretaris; drs. H. W. de Jong te Amstelveen, pen ningmeester; J. Smallenbroek te Assen. Het oude bestuur stond onder leiding van mr. K. Groen te 's-Gravenhage. Verder hadden zitting mej. J. van Leeuwen te Rijswijk en drs. C. van Dijk en mr. H. de Wilde, beiden te 's-Graven hage. Sloeg Luther stellingen niet aan Volgens de Westduitse rooms- I katholieke hoogleraar in de theo logie dr. Honselmann is het aan slaan van de 95 stellingen aan de deur van de slotkapel van Wittenberg door Luther niet dan een legende. Honsel- die deze opvatting verde- I digde op een vergadering van historici in Münster, baseerde zijn theorie op de historische on derzoekingen van het seminarie voor kerkgeschiedenis, dat hij leidt, en op eigen bronnenonder zoek. Ook een ander rooms-ka- tholiek hoogleraar in West- Duitsland, prof. Iserloh van Münster, wil de gebeurtenis van 31 oktober 1517 naar het rijk der legenden verwezen zien. Zij worden bestreden door eni ge protestantse geleerden, van wie de historicus prof. Volz uit Göttingen overigens van mening is, dat Luther zijn stelling niet op 31 oktober aansloeg, maar iag later, op 1 november. We lezen vandaag: Efeziërs 2:1 10. EEN KWALITEITSPRODUCT VAN KAPOKFABRIEK -DE ZWAAN. N.V., MOOK VNKO wil bij c.a.o.-overleg (Van een onzer redacteuren) lijke bedrijfsgroep van zeevarenden St 1 Bonifacius (aangesloten bij het N.K.V.). Welke stappen gaat de Vereniging j Dit kort geding zal op 1 december des van Nederlandse Koopvaardij-officie- morgens om kwart over tien dienen voor ren ondernemen als zij niet woedt I i' president van de rechtbank te Den betrokken bij het eeorsaniseerd over- "L?"rechtelijke uit- leg toor het vaststellen van de loon- spraak genoemde organisaties te en arbeidsvoorwaarden en niet wordt dwingen haar tot het georganiseerd toegelaten tot de sociale verzekerings- - organen? De voorzitter mr. A. F. W. Rapati antwoordde gistermiddag op die vraag: „We zullen niet terugschrikken voor drastische stappen. Als een sta king het uiterste middel is om ons doel te bereiken, is het niet onmoge lijk, dat we het aangrijpen". laten. Mr. Rapati: „Mocht de gerechtelijke uitspraak in. ons nadeel uitvallen, dan vechten we door tot in hoogste instan- VREES Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Koopvaardijofficieren meent, no vMvr» j 4- dat de reders de V.N.K.O., die met meer be?eed om nSê Se^c dan 4100 lcdcn 50 pct" van alle varende uratfü u/ii 1 mm i kooPvaard'i"°tt'c'ercn omvat, niet tot het wat zij wil en hoe dc stand van aken op| ge0rganiseerd overleg willen toelaten omdat zij er de voorkeur aan geven dit ogenblik is. Zoals reeds gemeld heeft de vereniging een kort geding aanhangig aakt tegen de raad van bestuur voor eevaart (waarin de reders zijn geor ganiseerd) en de drie thans bij het geor ganiseerd overleg in dc zeevaart betrok ken werknemersorganisaties van koop- vaardij-officieren. n.l. de centrale van zeevarenden ter koopvaardij en visserij (aangesloten bij het N.V.V.), de christe- Wonderbalsem, buitengewoon afdoend ter verlichting van rheumatiscbe pijnen, zenuwpijnen, spit, verstuikingen, stijve nek en ledematen. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Als enige middel, dat een speciale emulsie van een nieuwe werkzame stof met hoog doordrin gingsvermogen bevat (U.S. Patent N* 2596674), dringt Algesal diep door in het weefsel tot in de haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlichting ont staat, zonder een oppervlakkige wanmtc- sensatie of irritatie van de huid te veroorzaken. Overtuigt U proefondervindelijk van dit buitengewone doordringingsvermo gen zodra U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze actieve balsem vrijwel onmiddellijk in de poriën verdwijnt en z'n pijnstillende werking het weefsel en de spieren tot in de gewrichten door straalt". Rheumatische pijnen en stijf heid maken spoedig plaats voor een du rend gevoel van verlichtingen welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorg dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is dc pijn te verlichten. Algesal I loren te gaan. Vraag: Wat is de waarde van het in de Nederlandse bodem aanwezige aardgas? Wat is de verhouding tot het totale na tionale vermogen en het totale vermogen van de staat? Antwoord: Elk antwoord op de eerste vraag zal volkomen een slag in de lucht blijven? De schattingen van de voorraad kunnen spoedig weer ondersteboven ge worpen worden. De waardeschattingen kunnen de gekste schommelingen ver tonen. Enige aanwijzing kan men vin den in de schatting van de zijde der regering, dat de uitvoer jaarlijks in later jaren 1 miljard kan bedragen en dat er per jaar in totaal ƒ2 miljard op allerlei wijzen aan onze betalingsbalans kan ten goede komen Wat de tweede vraag betreft, zou een berekening jaren vergen en nooit zuiver zijn. De taxaties der vaste goederen zul len van jaar tot jaar grote schommelin gen vertonen, evenals die van het aan delenbezit. Onze regering heeft de op brengst der vermogensbelasting geschat op ƒ210 miljoen in 1965. Er is dus een belastbaar vermogen van ƒ35 miljard, doch dit is maar een fractie van het gehele nationale vermogen. Het vermo gen van naamloze vennootschappen werd in 1964 geraamd op ƒ24,5 miljard, maar dat is weer grotendeels in handen van aandeelhouders, onder wie buitenlan- dera, institutionele beleggers en de staat vonders7 de verstrekkers van lang krediet. Het Antwoord: De meeste houders vertel- gers, dat op ƒ44 miljard werd gesteld, boekje c J. Eyma worden Het netto-staatsvermogen werd door de er dikwijls 3 tot 4 stuks geboren en dfct- Twentsche Bank berekend op ƒ2.3 mil- wijls ook vijf. Eén keer is er zelfs een worp van negen jongen voorgekomen. Vraag: Wat is de betekenis volgende epigram: ..In acerbam venustam", Pulchra fuit olim pariterque maligna puella. Tempus et illud en hoe, non dubito, minuet; Sic se consolans speransque locutus amator Nunc est pulchra minus nuncque maligna magis." Eigenlijk zijn het geen marmotjes, die het in Nederland gehouden worden maar Guinese biggetjes, de cavia cobaya, die ook wel porcellus indicus of Indisch varkentjes genoemd worden. Die beest jes komen echter niet uit India maar zijn oorspronkelijk afkomstig uit Zuid- Amerika. By de Inca's waren zij huis dieren en zij werden ook wel gegeten. ?aD naam eD adres, kunnen nlei ui behandeling worden genomen Geheimhoudlg is verzekerd Vra gen. die niet onderling met elkaai in verband staan moeten In at wonderlijke brieven worden ge steld. Per Oriel dient een gnldeD aan postzegels te worden Ingeslo die in hun jeugd Latijn hebben geleerd, zullen er moeite mee hebben. Men kan Vermoedelijk door de Hollanders zijn het wat vrij vertalen door: Door traag- i meisje met :n het luidt: „Vroeger was het meisje even schoon als kwaadaardig Maar 't één en ander ongetwijfeld slijt met de tijd, Zo spreekt zich troostend, hoopvol de minnaar. Maar nu is de schoonheid minder, doch de kwaadaardigheid meer." scherpe tong clopedie tot de familie der halfhoevigen van de orde der knaagdieren. De eigenlijke marmotten werden vroe ger door Italianen in Nederland ge bracht en leven in de Alpen. Zij zijn groter en behoren ook tot de orde der knaagdieren. Vraag: Te Jochberg in Oostenrijk zag ik de volgende spreuk: Omnis hora dlei mora sine mora volans. Wat betekent dit Vraag: Kent u het gedicht: Het A.B.C uit de oude doos? Het begint met: Al wat kwaad is moet men mijden. Bidt steeds op gepaste tijden. Sier u met geen ijdel kleed. Doe uw naaste nimmer leed. Elk, die meer is, moet men eren. Feest gaan moet geen werken Wij zien met belangstelling naar het antwoord uit. Antwoord (voorlopig): Helaas kennen wij dit gedicht niet, maar onze lezers hebben ons nog nooit in de steek gelaten onderhandelen met de zwakke vertegen woordiging van de drie erkende organisa ties. En deze werknemersorganisaties staan op het standpunt aldus het be stuur van de V.N.K.O. dat zij een monopolie-positie behoren in te nemen en te behouden. En waarom staat de V.N.K.O. er nu op, dat zij tot het georganiseerd overleg wordt toegelaten? Mr. Rapati: „Omdat onze leden bijzonder ongelukkig zijn met de huidige collectieve arbeidsovereen komst. Voor het uiten van concrete wen sen is de tijd nog niet rijp. De gages of lonen zijn beslist niet primair. We zijn van oordeel, dat in de eerste plaats de arbeidsvoorwaarden verbeteringen be hoeven. Op het ogenblik is onze vereni ging een lege dop cn zij moet een ei wor den wil zij met de overige organisaties kunnen samenwerken". GESPREK Tot het laatste ogenblik heeft de V.N.K.O. getracht- door een gesprek re sultaat te bereiken, maar, aldus mr. Ra pati, tot een gesprek is het nooit geko men. „Op vrijdag 6 november hebben wij zowel de raad van bestuur voor de zeevaart als de drie erkende vakbonden gesommeerd onze vereniging binnen drie dagen toe te laten tot het georganiseerd overleg, bij gebreke waarvan wij een kort geding tegen hen zouden aanspan nen. Hoewel de termijn pas op 11 no vember afloopt, hebben we toch maar vast dat kort geding aanhangig gemaakt, omdat wij geen enkele reactie op on ze sommatie verwachten Wel heeft de raad van bestuur voor de zeevaart laten weten, dat hij op 18 november een be stuursvergadering houdt". De belangen van de V.N.K.O. zul len voor dc rechtbank worden behar tigd door mr. Y. H. M. Nijgh. Mr. Rapati: „De procedure stelt een bij zonder juridisch probleem aan de or de, dat in deze vorm voor zover mij bekend, nog nimmer aan de Neder landse rechter is voorgelegd: „Is er in de onderhavige verhouding nog sprake van contractsvrijheid en zo ja, ondervindt die dan een beperking door het leerstuk van de onrechtma tige daad?" Beroppingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zuilichem: S. de Jong te Houten (Utr.). Bedankt voor Klazienaveen: T. Ste- houwer te Woudsend (Fr.); voor Vijf huizen: F. J. Veldman te Drachten. GEREF. KERKEN Beroepen te Vlaardingen: D. Bouw- knegt te 's-Gravenhage-Mocrwijk; te Lut- ten a. d. Dedemsvaart: W. Netjes te Stel lendam: GEREF. GEM. Bedankt voor Sint-Annaland: A. Kok MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te luncht

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2