Nieuwe jLeid.se Courant Kamer brengt AOW op f 3642 (f 100 meer dan in voorstel) Dit is Holland op Europese school Minister Veldkamp ging niet ver genoeg.... Ook A.W.W.-pensioenen nog extra verhoogd Frans-Duits akkoordje: graanprijzen en MLF op de lange baan? Kamer is verdeeld over wegenfonds en weggeld (""O Commentaar Heye gaat al heen December: topoverleg Wilson en Johnson Dircctaur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E- DIEMER CHRISTEHJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ii ghebleveo mijn hert In teghenspoet" r~ Woen&dag 11 november 1964. 45ste jaargang Minder koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zw-aar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Minder koude nacht, morgen dezelfde of iets Ongehuwde vrouwen SER-advies over AOW met 60 jaar (Van parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gisteravond tijdens het AOW-debat met algemene stemmen 'n motie-Roolvink (a.r vaard waarin de regering wordt ge vraagd op korte termijn het advies van de S.E.R. in te winnen over de wense lijkheid om ongehuwde vrouwen, die geen weduwen- of andere sociale ver zekeringsuitkering genieten, op een vroeger tijdstip dan met 65 jaar (b.v. 60 of 62 jaar) voor een AOW uitkering in aanmerking te doen komen. De ka mer werd op haar wenken bediend, want minister Veldkamp beloofde spoe dig het oordeel van de S.E.R. over deze aangelegenheid te zullen vragen. Kamervragen over Mensen van Morgen Het Tweede-Kamerlid Meulink (AR) heeft schriftelijk aan de minister van justitie gevraagd of het juist is, dat voor de vervaardiging van de film Mensen van Morgen directeuren van jeugdopvoedingsgestichten adressen van vroegere pupillen ter beschikking heb ben gesteld. Het Kamerlid vraagt of hierdoor de reclassering van die pupil len niet bemoeilijkt wordt. Voorts vraagt hij of de minister een herhaling van dit gebeurde wil voorkomen. Stemmen-teller in Lagerhuis vergiste zich De stemverhouding In het Britse La gerhuis over de conservatieve motie van afkeuring die maandagavond werd ver worpen bedroeg in tegenstelling tot het geen officieel bekend werd gemaakt 301 tegen 307 De meerderheid van I<feour bedroeg dus zes stemmen in plaats van De teller had het aantal conservatieve en liberale stemmen op 300 vastgesteld Dergelijke misrekeningen zjjn in het Britse parlement meer voorgekomen. D (Van onze parlementsredactie) E Tweede Kamer heeft gisteravond niet alleen de verhoging van de AOW- en AWW-pensioenen tot een sociaal minimum met een grote meerderheid aanvaard, maar bovendien voor de bejaarden, weduwen en wezen nóg hogere uitkeringen bedongen dan minister Veldkamp had voor gesteld. Door een amendement-De Kort (kath.v.) aan te nemen, stelde de Kamer met goedvinden van dr. Veldkamp vast, dat met ingang van 1 januari a.s. het AOW-pensioen voor gehuwde bejaarden wordt verhoogd van f 2958 tot f 3642 per jaar (oorspronkelijk voorstel minister: f 3540) voor ongehuwde bejaarden van f 1926 tot f 2550 (voorstel minister f 2478). Dienovereenkomstig stijgt op die datum ook het AWW-pensioen voor we duwen met kinderen tot f 3642. terwijl het AWW-pensioen voor weduw zonder kinderen en de tijdelijke weduwenuitkering f 2550 zullen gaan be dragen. Ten gevolge van de amendering loopt de AWW-uitkering aan wezen tot tien jaar per 1 januari op van f 672 tot f 804 per jaar (voorstel minister: f 786), die aan wezen van tien tot zestien jaar van f 1014 tot f 1212 (voorstel minister: f 1176) en die aan studerende of invalide wezen van zestien tot zevenentwintig jaar van f 1326 tot f 1578 (voorstel minis ter: f1536). Het aldus gewijzigde (en ook nog op een enkel ander punt gecorrigeer de) wetsontwerp tot invoering van een welvaartsvast sociaal minimum ii twee volksverzekeringen werd zonder hoofdelijke stemming door de Kamer aangenomen, met alleen de stemmen van de SGP. de anti-revolutionairen Aantjes, Meulink en Schakel, de GPV- er Jongeling en de Boerenpartij tegen. De drie a.r. Kamerleden en de heer Jongeling wezen het ontwerp op prin- cipieel-politieke gronden af. De stern- motivering van de heer Koekoek (b.p.) tendeerde min of meer in dezelfde richting. De bezwaren van de SGP die in 1956 tegen de Algemene Ouder domswet stemde waren echter van zakelijk-<politieke aard. De Kamer verwierp met 81 tegen 46 stemmen een amendement van de socia list Berger om de AOW- en AWW-ultke- ringen op te trekken tot f 3870 (gehuwde bejaarden en weduwen met kinderen) en f2712 (ongehuwde bejaarden, weduwen tonder kinderen en gcnietsters van tij delijke weduwenuitkerlngcn)Vóór dit voorstel stemden alleen PvdA, PSP en CPN. Minister Veldkamp vond de door de heer Berger c.s. gewenste verhoging .buiten proporties". De premiedruk zou hierdoor ln onaanvaardbare mate toe- De heer Berger wilde uiteraard geen De Gaulle zou Adenauer het voor stel hebben gedaan, toe te stemmen in een latere toepassing van een uni forme graanprijs in de E.E.G., als West-Duitsland het tot stand komen van de MLF zoveel mogelijk zal ver tragen. Dit zou enerzijds betekenen, dat West-Duitsland zijn graanprij zen niet behoeft te verlagen voor de verkiezingen van de herfst van vol gend jaar. Anderzijds houdt het ech ter in. dat voor die tijd ook de MLF niet tot stand kan worden gebracht. Dit werd gisteravond gemeld uit een bron. die volgens Ass. Press zeer nauw betrokken is geweest bij de besprekingen tussen De Gaulle en Adenauer. Dp .- laatste, die gisteren in Bonn is teruggekeerd, zou van- In een oogopslag Koopvaardijofficiere: len meepraten wil- pag. Gevraagd commentaar: Politieke unie van chris tenen pag. 5 Het ontslag van Heye pag. 5 1 Obenga zou zijn gedood pag. Amerika wijst voorstel van Peking van de hand pag. Nieuws over het jubileum van de NCRV pag. daag deze kwestie met bondskanse lier Erhard bespreken. Voor zijn vertrek uit Parijs ver klaarde Adenauer, dat de resultaten vay zijn gesprekken met De Gaulle in de komende maanden zullen blij ken Ongeveer terzelfder tijd zei Kia Uwe von Hassel, de Westduitse minister van defensie bij aankomst in New York, dat de Franse tegenkanting geen wijziging zal brengen in de Westduitse rol in de MLF. Geruststellend voegde hij er aan toe: „de Fransen willen een eigen kernmacht be zitten. Wij Duitsers bezitten er geen, krij gen er geen en zullen er ook niet om vragen." Intussen ls van gezaghebbende Franse zijde medegedeeld, dat Frankrijk niet speciaal zal vasthouden aan de datum van 15 december, als tijdstip waarop een gemeenschappelijke graanprijs binnen de EEC moet zijn vastgesteld Ir antwoord op een vraag of deze Ler.idheii in ver band staat met een verzoek aan de re gering te Bonn. een beslissing over deel name aan de voorgestelde M.L.F uit te stellen, zei de zegsman dat het volkomen onjuist zou zijn, die twee zaken aan el kaar te koppelen. In de ministerraad van de EEG te Brussel verklaarde de Fransman Boegner, dat er geen sprake kan zijn van een ver snelde afbraak van ae douanerechten in de EEG. als er geen vooruitgang wordt gemaakt op het gebied van de landbouw. Gisteren heeft Adenauer in het Louvre nog een aantal scnilderijc van Rem brandt bewonderd, die speciaal voor hem waren tentoongesteld. Tot die schilderijen behoorden Bathseba vier zelfportretten, de heilige Mattheus en de geslachte os. Na te hebben geïnformeerd naar de problemen met de war c en de voch tigheidsgraad in het Louvre vertelde Adenauer zijn gastheren, dat hij als burgemeester van Kernen eens de schilderijen van die stad aan München had uitgeleend. Hij had ze laten ver zenden in een lijkwagen, ,.het voertuig dat de grootste mate van veiligheid biedt premieverhoging, maar bepleitte een aan. zienlijke uitbreiding van de mede-finan ciering door het rijk van het sociaal minimum. Hij kwam met een amende ment om de rijksbijdrage van f 150 mil joen, die dient om de premiestijging gevolge van de komende AOW-AWW- verhoging binnen de perken te houden te verhogen tot niet minder dan f 500 miljoen. De c.h. afgevaardigde Kikkert was ietwat bescheidener. Hij diende amendement in om de schatkistbijdrage te verhogen tot f 250 miljoen, waardoor de premielast voor bepaalde groepen zou kunnen worden verlicht. „Onaanvaardbaar" Minister Veldkamp heeft over deze voorstellen het „onaanvaardbaar" uitge sproken. Zijn redenering was: „Als men aanvaardt dat de rijksbijdrage uit het structurele accres van de begroting moet worden gefinancierd, dan impliceert dit, dat het bedrag van f 150 miljoen per jaar ln de resterende kabinetsperiode niet kan worden overschreden, tenzij zou willen tornen aan de komende belastingverlaging (die niet nit de be schikbare ruimte komt) Maar met dit laatste zou men Ingaan tegen de afspra ken die tijdens de kabinetsformatie zijn gemaakt. En dat kan men van het kabi net niet verlangen. Met grote beslistheid de regering dan ook elke hogere bijdrage dan f 150 miljoen van de hand ijzen. Dat Is voor haar niet aanvaard baar". De heren Berger en Kikkert wisten toen waar zij aan toe waren. Hetzelfde gold voor een minderheid van de KVP- fracfie. die. blijkens het betoog van de heer De Kort (kath. v.) óók voor een hogere schatkistfinanciering voelden. De heer Kikkert trok zijn amendement on- Terwijl gisteren de woordvoerders van de politieke partijen het hunne zeiden over de verhoging van de A.O.W. luisterde de minister van sociale zaken. dr. G. M. J. Veld kamp aandachtig. der protest in: „om geen andere poli tieke belangen te schaden", zoals hij het uitdrukte. Hij betreurde het echter zeer, dat door deze onaanvaardbaar-verklaring bepaalde groepen van ons volk en niet de meest draagkrachtigen de premie last zien verzwaard. Het f 500-miljoen-amendement van de heer Berger werd door de Kamer „bij zitten en opstaan" verworpen, met alleen de PvdA. PSP en CPN vóór Meer succes had de heer Berger met zijn voorstel om de rijksbijdrage waardevast te maken, dus te relateren aan de ontwikkeling van de loonindex. Dit amendement werd aan vaard (WD, SGP, Boerenpartij, de GPV-er Jongeling en een enkele anti revolutionair en KVP-er tegen). Minis ter Veldkamp had wel bedenkingen tegen deze waardevastheid, maar wilde de be slissing aan de Kamer overlaten. Amendement-De Kort Tegen het amendement-De Kort (mede- ondertekend door de heer Kikkert) om de door de minister voorgestelde sociale minima nog wat te verhogen, stemden de VVD. SGP, Boerenpartij, de anti revolutionairen Aantjes en Meulink, de socialisten Roemers, Goedhart, Daams en Voogd en de GPV-er Jongeling, Een ruime meerderheid was dus vóór. De voorstanders van het amendement baseerden hun Dleidooi voor een extra verhoging op twee overwegingen. Bij de indiening van het wetsontwero is de to tale premielast voor de drie volksverze keringen een half procent te hoog be rekend. De rijksbijdrage van 0.5 pet in aanmerking genomen, blijkt het premie percentage niet 12.5 maar 12 pet te zijn. (Voor vervolg zie pag. 6) genfonds en het weggeld. Dit blijkt uit het voorlopig verslag van de bij zondere commissie voor dit wetsont werp. Vooral het weggeld moet het ontgelden. Wegen dienen econc recreatie, veiligheid etc. Men mag autorijdend Nederland niet voor deze algemene belangen laten opdraaien, zo menen vele leden. Gesuggereerd wordt de voorgestelde differentiatie het tarief van de vennootschaps belasting te laten vallen. Daardoor zou 75 miljoen gulden be schikbaar komen. Anderzijds wordt gedacht aan verhoging van de motor rijtuigenbelasting en van de belas ting op benzine, die in het Wegen fonds zouden moeten vloeien. Buiten landse automobilisten zouden dan ook tot de versnelde wegenbouw kunnen bijdragen. Vele leden vinden, dat eventueel weg geld voor alle wegen moet gelden, om dat veelvuldig gebruik van alternatieve routes hogere onderhoudskosten daar- >or zal vergen. De kleine man met de kleine wegen moet evenveel betalen als de grote man met de grote wegen; dit wordt door vele leden sociaal onbevredigend geacht Ook het profijtbeginsel spreekt zeer velen niet aan. Vele andere leden hebben bezwaren tegen de „tijdelijkheid van 15 jaar" en de speculatieve grond daarvan. Omdat de groei van het wagenpark zoveel zal bijdragen tot de algemene middelen, dat het voorgestelde tarief van weggeld wellicht tot een kwart zou kunnen wor den gereduceerd. Verscheidene leden speelden met het idee om het weggeld als een gedwongen, rentengevende lening te presenteren. Velen menen dat het grote wegenplan uit de algemene middelen moet worden gefinancierd, temeer daar Deltaplan. Zuiderzeewerken en havenaanleg met bestekken, onder de gewone uitgaven vallen Ofschoon vele andere leden verklaren geen onoverwinnelijke bezwaren tegen het rijkswegenfonds te hebben, valt het hen toch moeilijk akkoord te gaan met de voorgestelde financiering. Britse Lagerhuis keurt programma Labour goed Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond na een debat van een week, het wetge vende program van de regering met 315 tegen 294 stemmen goedgekeurd. De libe ralen steunden de regering. De liberalen sloten zich bij Labour aan bij het stemmen over een motie van af keuring waardoor Wilson ten val ge bracht had kunnen worden. Dit betekent een nieuwe motie van vertrouwen voor de regering en haar tweede parlementaire overwinning in twee achtereenvolgende dagen. Maandagavond hadden de liberalen tegen de regering gestemd. Zij sloten zich aan bij de conservatieven in een motie, waarin kritiek geleverd werd op de plannen van Labour om de staalindustrie te nationaliseren. De stemming was toen 307-301. De Duitsers hebben de Belgen inge haald als drinkers van het meeste bier. De laatste 12 maanden was htm verbruik per hoofd 120.6 liter, dat der Belgen 118 liter. In de Amsterdamse Vijzelstraat is men blijkbaar bang voor het grote aantal Sinterklazen, dat ons land rond deze tijd plotseling pleegt te bevolken. Grappenmakers hebben dan ook een „nieuw" verkeersbord opgehangen Overstekende Sin terklazen De Euromarktcommissie heeft beslo ten de extra-heffing by de invoer van eieren uit derde landen op 13 november af te schaffen omdat de prijzen gelijk zijn aan of hoger dan de sluisprijzen. "W/AXR ligt de grens aan wat de staat voor zijn burgers heeft Ie doen? Deze vraag vormde de achter grond van de discussies gisteren in de Tweede Kamer. Enkelen lieten weten dat de staat deze grens nu wel heeft bereikt. De eigen verantwoordelijkheid gaat er aan tekort komen. Het betreft hier metterdaad een belangrijke zaak. Trouwens, vergeten wij niet dat wat de staat betaalt niet eens zo erg uit eindelijk door ons zelf wordt betaald. In de vorm immers van niet zo lichte belastingen. Zodat de vraag des te klemmender wordt, of het dan niet de voorkeur verdient eer de verant woordelijkheid van de burgers aan te scherpen, dan hun een verder deel van die verantwoordelijkheid van de schouders te nemen. Het is in de Kamer tot een stevig debat gekomen. De materie is ook ingewikkeld. Dit laatste niet alleen in wetstechnisch opzicht, maar omdat het ene onderdeel van het regerings beleid zozeer met het andere onder deel samenhangt. Zo werd gisteren soms reeds duidelijk vooruitgegrepen op de belastingver laging, die echter nog komen moet, maar die gisteren al mocht dienen tot verzoening met de verhoogde premie. Het een grijpt zo in het ander. Die aangekondigde belastingverlaging heeft er gisteren overigens al toe bijgedragen, dat voor de sociale voor zieningen, gisteren aan de orde, niet nog een heel wat steviger greep uit de schatkist werd gedaan. Het was nu eenmaal een kwestie van of-of. De regering heeft in deze laatste weken van het jaar aan te nemen beslissingen op sociaal, economisch en fiscaal gebied wel de handen vol. Dit dan in figuurlijke zin. In werke lijkheid blijft het ook in een wel vaartsstaat als wij beleven een kwes tie van passen en meten. Maar dat is onvermijdelijk. Na felle aanvallen PONDSDAGCOMMISSARIS (Om budsman) voor defensiezaken, vice-admiraal b.d. Hellmuth Heye, heeft de steeds feller wordende aan vallen na de publikaties van zyn ar tikelen in het Münchense blad Quick de geest in de Bundeswehr, niet kunnen doorstaan. Hy heeft gisteren de voorzitter van de Bondsdag, dr. Gerstenmaier, verzocht hem onmid dellijk van zijn functie te ontheffen. Heye verzocht hem met ingang van maart 1965 ontslag te verlenen. Een hoge ambtenaar van het bureau van Heye. dr. Engst, wordt nu waarnemend commissaris. Engst zal waarschijnlijk aanblijven totdat een nieuwe Bondsdag- commissaris is gekozen. Hij heeft wette lijk alle bevoegdheden van een ombuds man, behalve de bevoegdheid tot het bezoeken van legerplaatsen. t rumoer om Heye, die op het ogenblik met een gebroken arm in een ziekenhuis ligt, ontstond afgelopen zomer na de publikatie van artikelen van zijn hand in Quick. In deze artikelen wierp Heye de leiding van de Bundeswehr onder andere voor de voeten dat zij de militairen van vandaag in de geest gisteren opvoedde Hij leidde daar door een van de felste debatten om de Westduitse strijdkrachten in het parle ment in. (Zie ook pag. 5). MLF hangt voor groot deel van conferentie af QP 7 en 8 december zullen, in Wash ington tc*pbesprekingen worden ge houden tussen premier Wilson van En geland en de Amerikaanse president Johnson, waarbij voornamelijk de her- zienoing van het akkoord van Nassau, de kwestie van de MLF, de Kennedy- ronde en de Britse deelneming aan de EEG, onderwerpen van gesprek zullen worden. Wilsops bezoek aan Washing ton gebeurt op uitnodiging van presi dent Jolhmson. Het Ecrste-Kamerlid Kap- teyn (soc.) bezorgt zijn mede-senatoren en staats secretaris Grosheide een lachertje met een zoals dat hoort ernstig gefor muleerde schriftelijke vraag aan de staatssecretaris, waarin hy citeert: dat Amsterdam de hoofdstad van de provincie Holland is en dat de haringvisserij Amsterdam tot rijkdom heeft gebracht, Deltaplan de monden van Rijn, Maas en Schelde door dijken sluiten wil, lat de Nederlanders nog en- dat de Nederlandse landbouw kele brokstukken van hun oude koloniale rijk bezitten, at de grote rivieren in Ne derland zich in zee storten door enorme sluizen, die bij opkomende vloed wor den gesloten en dat de wa terstaat door verwezenlij- hoogwaardige tabak produ ceert voor export, at in Nederland de hemel altijd bewolkt is en het kli- constateringen maat de huivrouwen tot glorie generaal Pichegru in 179lerlandse kinderftn hun voor Den Helder de Hol- van de Nederlandse ge- landse vloot hebben ver- schiedenis op. De heer Kapteyn overd, die door het ijs im- twtifelt aan de juistheid van de mobiel was geworden? voorstelling van zaken die het aardrijkskundeboek in kwestie De heer Kapteijn haalt deze doet en hy vraagt de staatsse- Hollands cretaris voorzover deze al- volmaaktheden uit thans de twy'fel van de heer rigoureuze netheid noopt een Franstalig aardrijkskunde- Kapteyn deelt zijn invloed teneinde schimmel en roest boek, dat op de Europese aan te wenden, opdat het boek school in Brussel wordt ge- van de boekenlijst van de Euro- uit hun huizen te i king van het zogenaamde dat de huzaren van de Franse bruikt. Aan deze school doen pese school wordt geschrapt. Waarnemers zijn van mening dat dit Brits-Amerikaans overleg wel eens be slissend kan worden voor de toekomst van de NAVO. Het lot van de voorge stelde multilaterale NAVO-kernvloot (MLFU) hangt voor een belangrijk deel van het resultaat van dit overleg af. Amerikaanse functionarissen hopen, dat de impasse in de gedachtenwisselingen over de MLF doorbroken kan worden door concrete Britse tegenvoorstellen. Zij verklaarden, op grond van wat zij verno men hadden van. gevoelen te zijn. dat de Britse plannen niet onverenigbaar zijn met de Amerikaanse denkbeelden. De Briten zouden een kleinere vloot van oppervlakte schepen voor ogen hebben, versterkt met luchtmachteenheden van de verschillende landen en raket-installaties te land met internationaal bedieningsper soneel. Met veel belangstelling wordt in Ame rika ook het resultaat afgewacht van de besprekingen, die de Britse en Westduitse ministers van buitenlandse zaken resp. Gordon Walker en Schroder zaterdag in Bonn zullen voeren en waarbij de NAVO de hoofdschotel zal vormen. Volgens Amerikaanse functionarissen blijft Washington vastbesloten een kern macht in het leven te roepen, waarin alle deelnemende NAVO-landen een stem zullen hebben. West-Duitsland is de fel- voorstander van de MLF en heeft aangedrongen op het sluiten van een overeenkomst tegen het einde van het In Amerika is man er zich van be wust, dat dit moeilijk zal gaan als ge volg van president De Gaulles verzet en het feit, dat de nieuwe Britse regering tijd nodig heeft voor het bepalen van haar standpunt

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1