Nieuwe Leidse Goiirant Minister Luns uit kritiek op Fr ankrijks druk op Erhard Nu minder optimisme over eenwording Europa Bij ..bevriezing" EEG dreigt crisis met West-Duitsland Albanië wenst eerherstel voor Stalin KLM gaat samen met Martin's Air Charter Schreiner ziet fusie gevaar in Moskou vraagt hulp van kleine landen Nieuwe boring van Mobil Oil Commentaar Staatsgreep in Soedan? Schotten net op tijd Wilsons regering met hakken over sloot Dinsdag 10 november 1964, 45ste jaargang Plaatselijke mist In de nacht en ochtend lichte vorst, morgen dezelfde of Iets lagere middag- temperaturen. Droog weer met plaatse lijk mist of laaghangende bewolking, maar ook enkele opklaringen. Matige tot zwakke wind tussen oost en zuid. (Opge- Dlracteur: F. DIEMER „Stantvastigh is ghebleven I maakt te 11.15 uur). CHRISTELUK-NATIONAAl DAGBLAD m,. ,n Studenten doorkruisten beleid Staphorst met Jan Cremer "V/IER eerstejaarsstudenten van het Amsterdams studentencorps hebben gisteren in de bibliotheek van Rouveen (gemeente Staphorst) een exem plaar van het boek Ik Jan Cremer aangeboden aan de secretaris-penning meester van de Centrale Plattelands Bibliotheek voor Overijssel, de heer A. van üxem. Een der studenten zei dat de Staphorsters alle boeken die in Nederland verschijnen, moeten kunnen lezen. De heer Van üxem wees het geschenk af omdat het boek naar het oordeel van de openbare leeszalen niet de vereiste kwaliteiten bezit. Burgemeester mr. H H. H. Haverkamp van Staphorst was ook aanwezig. Hij kon zich voorstellen dat de jongedui niet goed begrepen wat ze eigenlijk deden, maar hij nam het de ouderejaars, die de jongens deze opdracht gegeven hadden, wel kwalijk Daarom zou hij een protest indienen bij de rectormagnificus, omdat het beleid van Staphorst op deze manier wordt doorkruist door onbesuisde acties De studenten keken bedremmeld en vertrokken met stille trom, met mede neming van de spandoeken die zij niet durfden ontrollen, omdat zij vreesden dat de Staphorsters kwaad zouden worden. MINISTER LUNS heeft verklaard, dat door de betreurenswaardige houding van Frankrijk men in de nabije toekomst geen overeenkomst kan verwachten over de politieke organisatie van Europa. De minister leverde kritiek op de wjjze, waarop Parijs druk uitoefent op West-Duits land inzake de kwestie van de gemeenschappelijke graanprijzen in EEG- verband en de eventuele deelneming van Bonn aan de multilaterale kern macht (MLF) van de Navo. Mr. Luns zei dat de Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, nu minder optimistisch is over de mogelijkheid van een nieuwe impuls om tot politieke eenwording van Europa te komen dan twee maanden geleden. Minister Luns verklaarde voor zijn vertrek uit New York op een persconferentie, dat de kwestie van de gemeenschappelijke graanprijzen, die van de multilaterale kernmacht en die, ontstaan door de Britse eco nomische maatregelen, onderling nauw verbonden zijn. Hij sprak de hoop uit, dat de regering te Bonn Albanië heeft aan Moskou de eis steld dat er pas weer sprake kan zijn goede betrekkingen tussen de tw den als de Russen Stalin volledig in herstellen. Volgens de Albanezen hebben de revisionisten die door Chroesjtsjef zijn opgeleid nog steeds veel te zeggen in Rusland. Daarom is er maar een moge lijkheid om de revisionisten tot zwijgen te brengen en dat is eerherstel aan Josef Stalin. Albanië Is het enige communistische land dat niet is vertegenwoordigd op de Moskouse conferentie. Partijleider Brezj- nef heeft de delegaties gisteren een diner aangeboden waarbij hij nogmaals aan drong op eenheid in het communistische kamp. Het is niet bekend of premier Tsjoe En-lai die misschien nog enige da gen voor besprekingen in Moskou zal blij ven. op deze toast van de Russische par tijleider antwoordde. Gomoelka van Po len blijft ook nog in Rusland. Samenspreking Geref. kerken in Zwolle In Zwolle is door de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) het besluit genomen om aan de kerke' raad van de Gereformeerde Kerk (syno daal) voor te stellen een samenkomst te houden van de voltallige kerkeraden. waar de volgende punten onderwerp van gesprek zullen zijn: a. de controverse rond de leeruitspraken van 1942; b. de controverse rond kerkrecht en kerkrege- ring: c. de ontwikkeling van het kerke lijk leven sedert 1944. Deelname in kapitaal: 25 pet (Van een onzer verslaggevers) De KLM gaat met 25 procent deel nemen in het kapitaal van Martin's air charter. Deze samenwerking met Mac. en via deze ook met de in dit bedrijf deelnemende grote scheep vaartondernemingen acht de KLM van zeer veel belang voor de verdere ontwikkeling van de Nederlandse luchtvaart, in het bijzonder met be trekking tot de steeds groeiende vraag naar speciale vluchten. Met deze financieële deelneming is een al enkele jaren bestaande samen werking aanzienlijk geïntensiveerd. Vrachtdiensten, die zij zelf niet kon uitvoeren, besteedde de K.L.M. dik wijls uit aan MAC en ook de charter maatschappij speelde geregeld op drachten toe aan onze nationale lucht vaartmaatschappij. Ook werd nauw samengewerkt bij vakantievluchten. Bij machinestoringen gebruikte men eikaars toestellen. Voor Martin's air charter betekent deze nauwere samenwerking uitbreiding van het aantal contacten, want door de deel neming van de K.L.M. zal MAC ook kun nen beschikken over de agenten van de scheepvaartmaatschappijen, waarmee de K.L.RL al geruime tijd samenwerkt, de Holland-Amerika-lijn, de Rotterdamsche Lloyd, de Stoomvaartmaatschappij Neder- Stemrecht in V.N. in geding De Sowjetunie heeft op de kleine re landen die lid zijn van de V.N. een beroep gedaan, op de komende Algemene Vergadering mee te hel pen het Russische stemrecht in deze vergadering te behouden. De Verenigde Staten zijn vastbeslo ten artikel 19 van het Handvest van toepassing te doen verklaren, omdat de Sowjetunie aan de volkerenorganisatie 52.600.000 dollar schuldig is voor de operaties in het Midden-Oosten en Kongo. Zaterdag heeft de Russische afgevaar digde Fedorenko bij Oe Thant een docu ment ingediend waarin het Russische standpunt dat de acties onwettig waren, wordt herhaald, met de weigering om te betalen. Dit memorandum werd gisteren gepubliceerd. Het beschuldigt de Verenigde Staten en enige andere landen van pogingen de doelmatigheid van de V.N. „als ins mem voor stabiele vrede en vrijheid land en de Scheepvaart en en Steenkolen handel Maatschappij. Begin volgende maand komen de com missarissen van MAC bijeen om te spre ken over de nieuwe verdeling van het kapitaal. Hier zal ook worden vastgesteld met welk bedrag het kapitaal zal worden vergroot. Thans bedraagt het geplaatste aandelenkapitaal f350.000. Martin Schro der, de jonge enthousiaste directeur van MAC ziet grote perspectieven in de samenwerking met K.L.M. De charter luchtvaart, aldus Schroder, heeft over de gehele wereld een eigen volwaardige taak gekregen, die een belangrijke aanvulling oetekent van het vervoer op lijndiensten. De scheepvaartmaatschappijen, die in de MAC samenwerken en de K.L.M. achten het in het belang van het wereldtransport in het algemeen en van de Nederlandse luchtvaart in het bijzonder dat Nederland op dit terrein niet achterblijft, aldus de MAC heeft sinds 1961 winst gemaakt, juist in een periode dat de K.L.M. aan zienlijke verliezen boekte. In korte tijd maakte het bedrijf een flinke groei door. Goede samenwerking bestaat er met de Sabena, de Lufthansa en de Swissair, samenwerking die in de meeste gevallen tot stand werd gebracht dank zij de vele contacten van directeur Schroder zelf. Het bedrijf beschikt over een vloot van een tiental vliegtuigen, heeft 220 personeels leden en maakte vorig jaar een kleine twee ton winst. Voor dit jaar wordt de wins.t geschat op zeker vier ton (netto). Volgens de heer Schroder zal Neder lands tweede grote chartermaatschappij, Schreiner Airways, voorlopig niet wor den uitgenodigd deel te nemen in de nieuwe combinatie. De heer B. A. M. Schreiner verklaarde desgevraagd naar aanleiding van samenwerking K.L.M.MAC niet te grijpen waarom zowel K.LJVÏ. en MAC reeds geruime tijd een vijandige houding tegen zijn bedrijf aannemen en het zelfs tegenwerken. Het gevaar van een fusie tussen K.L.M. en MAC is, volgens de heer Schreiner, de monopolievorming, die geen ruimte meer laat voor eerlijke con currentie. Hij ziet het echter niet als een nadeel niet met de K.L.M. gelieerd te zijn. Dat geeft ons de vrijheid onze eigen luchtvaartpolitiek te voeren, aldus de heer Schreiner. HU wil echter blijven streven naar een goede samenwerking met zijn concurrent MAC, O Mobiel Oil gaat een nieuwe boring aan zetten in het Friese Waddengebied. Na de succesvolle boring op Ameland gaat de maatschappij nu speuren naar olie of gas op Terschelling en even ten zuiden van het dorpje Hoorn. Bejaarden gratis naar de dokter Iedere inwoner van Arnhem van 66 jaar en ouder kan met ingang van 1 januari naar de hulsarts om zich te laten onder zoeken op sluimerende kwalen. Dit is een initiatief van het ziekenfonds maatschap pij Voorzorg. De raad heeft besloten voor f 15 in elk onderzoek deel te nemen, de maatschappij betaalt de resterende f 10. voor 15 december een oplossing zal vinden voor het probleem van de graanprijzen, die voor de andere EEG-landen aanvaardbaar is. Als dat niet gebeurt, zal de EEG „bevroren" worden. Mr. Luns gelooft niet, dat Frankrijk uit de EEG zal tre den. Parijs zal echter verdere sai werking weigeren en er zou een stige crisis ontstaan in de relatie tussen Frankrijk en West-Duitsland. Cver de MLF zei mr. Luns, dat de Ver- Staten een zeker uitstel hebben geac cepteerd. De Nederlandse regering heeft nog geen standpunt ingenomen, maai er volgens de bewindsman wel belang rijke politieke voordelen in. zoals nauwere inschakeling van West-Durts- land in het Europese geheel en het komen van de verspreiding van kern wapens. Overigens is Nederland volko men tevreden over de huidige stand zaken, waarbij alleen de Ver. Staten v antwoordelijk zijn voor de bescherming van Europa met kernwapens Feiten Voorts hebben zich de volgende ont wikkelingen voorgedaan; 9 Een Frans diplomaat heeft verklaard, dat Frankrijk van nu "af aan in de EEG het nemen van alle belangrijke besluiten onmogelijk zal maken. 0 Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse zaken, zal volgende week niet de bijeenkomst van de West- europese unie bijwonen, die te Bonn zal worden gehouden. De defensiecommissie van de WEU heeft in Bonn een afwachtende houding aangenomen tegenover de MLF. met het oog op in de naaste toekomst te verwach ten ontwikkelingen. 0 Aan de vooravond van de bijeenkomst van de EEG-ministerraad in Brussel heeft een Franse woordvoerder gezegd, dat de „waarschuwingen van de Franse regering zeer ernstig genomen dienen te worden". Op een diner te zijner ere (in Parijs) heeft ex-kanselier Adenauer gezegd, ,,zich niet te kunnen voorstellen, hoe de wereld eruit zou zien en wat er van allen geworden zou zijn, als De Gaulle niet had bestaan". Hij zei te geloven, dat de Frans-Duitse verzoening „door God was gewild". In een vraaggesprek met Die Welt heeft Adenauer zich voor de MLF uit gesproken, van Europees standpiint be keken. Hij meent dat de veiligheid Duitsland niet gewaarborgd kan worden zonder een nauw bondgenootschap met Amerika, aldus Die Welt. 9 De Franse autoriteiten zijn volgens Reuter verstoord over de komst Adenauer naar Parijs als een soort tus senpersoon tussen West-Duitsland Frankrijk. Fabrieken Zevenbergen T"\E minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. Bogaers, heeft in een rede te Helmond nogal uitvoerig gereageerd op een artikel in ons blad, waarin de aanwezig heid werd geconstateerd van een omvangrijke (voor de woningbouw) onbenutte capaciteit onder de klei nere en middelgrote aannemers. Nimmer te voren heeft de minister zich over dit probleem zo duidelijk uitgesproken. Talrijke aannemers, die ermee worstelen, zullen daar over verheugd zijn. Wij zijn van de argumenten, waar mee minister Bogaers geprobeerd heeft de ernst van de zaak af te zwakken, echter niet ondersteboven. Integendeel, zij hebben ons juist versterkt in de mening dat er ten aanzien van deze grote groep aan nemers dringend een aantal ge- eigende maatregelen nodig is. Te meer, omdat de betreffende bou wers, gezien het bijzondere karakter van hun bedrijven, zich in het al gemeen niet bij de door de minister gewenste structuurverandering in de bouw zullen aanpassen zolang zij mondjesmaat toch woningen krijgen toegewezen. Indien de bewindsman een sanering van het bouwbedrijf op het oog heeft, is die pas goed te verwezen lijken door de kleinere en middel grote aannemers, maar doelbewust helemaal van de woningbouw af te snijden. Niettemin heeft minister Bogaers verklaard, dat deze bouwers wel degelijk bij de woningbouw beter aan hun trekken kunnen komen, bijv. door meer samen te werken of zich meer in te zetten voor de bouw van de zgn. 16.000-woningen. Deze mogelijkheden liggen er inderdaad, doch het feit alleen al, dat ze in de praktijk vaak weinig of niet worden benut, wijst erop, dat er aan de hui dige regelingen toch wel iets schort. De bewindsman heeft in zijn rede erkend, niet te weten hoeveel aan nemers zich noodgedwongen bezig moeten houden met „klusjes" buiten de woningbouw om. Hier nu ligt volgens ons de kern van het hele probleem. Wil men een kwaad be strijden, dan moet men het kennen. Het zijn nu juist de gemeentebestu ren. die de plaatselijke omstandig heden en mogelijkheden op dit ter rein het best kunnen beoordelen. Er zou al veel gewonnen zijn, indien op het ministerie van bouwnijver heid de verlangens, die door de ge meenten naar voren worden ge bracht. niet al te gauw met een af wijzend briefje, gebaseerd op de landelijke gegevens, zouden worden afgedaan. Het Soudanese leger heeft gisteren opnieuw een staatsgreep gepleegd en heeft de macht in Soedan overgenomen, .zo is uit Beiroet vernomen. Radio Om- doerman deed gisteravond een beroep op het Soedanese volk. tezamen met de ..heldhaftige politie" het station te be schermen. Gezegd werd dat tanfrs op rukten om „een reactionaire militaire staatsgreep" te ondernemen. Tevens werd opgeroepen te demonstreren en het re geringsgebouw te beschermen. Vanmorgen vroeg heeft de Soedanese regering officieel verklaard niets van een staatsgreeppoging af te weten. Premier sir El Khatem el Khalifa noemde de berichten over de staatsgreep geruchten en verklaarde voor radio- Omdoerman: „Wij willen nadrukkelijk verklaren, dat de regering geen kennis draagt van dergelijke geruchten en ik verzoek u allen niet op die geruchten in le gaan en te beseffen dat uw regering uw belang goed behartigt". De Amerikaanse ex-presidentskandidaat Barry Goldwater na een duik in de Montegebaai op Jamaica, waar hij zaterdag met zijn vrouw en een aantal vrienden arriveerde om wat te bekomen van de inspannende verkiezingsstrijd. De nieuwe Britse regering van premier Wilson heeft gisteravond haar eerste krachtproef in het La gerhuis goed doorstaan. Met 30 tegen 300 stemmen werd een motie van afkeuring van de oppositie (conser vatieven) tegen het plan van Labour om de staalindustrie opnieuw te na tionaliseren, verworpen. De overwinning voo. labour was er een met-de-hakken-over-de-sloot. Negen Schotse Labour-afgevaardigden kwamen Radeloos, omdat haar kleine baby huilde en ze het kind niet stil kon krijgen belde mevrouw Diana Davies haar moeder op. Oma-lief bedacht zich geen moment, voorzag zich van een lijvig werd over kinderopvoe ding en snelde naar haar be droefde kleinkind. Op zichzelf nog niet zo gek. Wei een beetje ongewoon was het, dat oma geen overstapje op lijn 8, maar een vliegticket Bornemouth Enge landMiami (Florida) moest vemen om haar kleinkind troos tend over de bol te kunnen strijken en haar dochter een les je pedagogie te geven. Samen met het S.O.S.-telefoontje van haar dochter kwam het hele grapje de Britse grootmoeder op een goede twee mille kort voor de stemming het Lagerhuis binnenvallen na een wedloop met de tijd. Na urenlang op vliegvelden in Schotland te hebben vastgezeten wegens mist werd alles en met succes in het werk ge steld om nog op tijd in Londen te arri veren. De moeite was niet tevergeefs, want de meerderheid van Labour is zo als bekend zeer gering: slechts vijf zetels. Bovendien waren er twee afgevaardigden ziek. Met de negen Schotse stemmen kon nu toch een meerderheid worden verkre gen. De kans was overigens groot, dat de conservatieven de socialisten toch een meerderheid zouden hebben bezorgd. Bij afwezigheid van de negen Schotten zou een gelijk aantal conservatieven de zaal voor de stemming hebben verlaten. Al» reden voor deze sportiviteit ziet men het feit. dat geen van beide grote partijen in staat is op dit moment een nieuWe verkiezingscampagne te voeren. Boven dien geven de Tories de voorkeur aan de regering ten val te brengen als de defi nitieve wet op de naasting van de staal industrie behandeld wordt, niet voor het komende voorjaar. Prins Pierre van Monaco, de vader van prins Reinier van Monaco, is vanmorgen in een ziekenhuis in Parijs overleden, zo heeft een woordvoeder van de familie bekendgemaakt. Prins Pierre had al enkele dagen in het ziekenhuis gelegen en was al geruime tijd ziek. De doodsoorzaak is niet bekendge maakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1