„Na de zondeval", biecht van een vertwijfeld mens few*- Stadhuis in woonflat P.T.T.-ers: Er wordt met ons gesold „Misschien nog vóór '70 50.000 volgemaakt FEEST 7 MAANDAG 9 NOVEMBER 1' TOEN Arthur Millers laatste stuk „After the Fall" in New York op de planken kwam, schreeuwde men moord en brand over de onkiesheid van deze zeer intelligente schryver, die zyn huwelijk met de ongelukkige Marilyn Monroe prys gaf aan de publiciteit. Thans heeft de Haagsche Co- medie het stuk in Nederlandse vertaling van Bert Voeten onder de titel „Na de zondeval" naar ons land gebracht. Met eigen ogen en oren kunnen we thans vernemen of de verontwaardiging der Amerikanen terecht is ge weest. Ongetwijfeld bevat het stuk autobio grafische elementen, maar om het zon der meer een stuk over Marilyn Mon roe te noemen is wat te voorbarig en te oppervlakkig. Met even goed recht kan het dan een stuk over de beurs- crisis van 1929 heten, of over de tweede wereldoorlog in Europa, of over de communistenjacht van McCarthy, of over een Amerikaanse familie, (Millers familie?), of over het huwelijksleven van een Amerikaanse advocaat, (Mil ler?). Op al deze punten zouden er autobiografische momenten zijn aan te wijzen, maar alles bij elkaar heeft Arthur Miller ertoe gebracht een uni verseel thema aan de orde te stellen. Een thema, dat indertijd door de Apostel Paulus onder woorden werd gebracht: „Allen zijn afgeweken. Er is niemand die goed doet." BU zo'n thema moeten wy christenen de oren spitsen. Hier is de vooronder stelling van het Evangelie un de orde. „Vom erschrockenen Gewissen" noem de Melanchton zijn korte geloofsleer. Wat Miller in zyn stuk onder woorden brengt is de biecht van het verschrik te geweten. Miller geeft in zijn stuk het woord aan de advocaat Quentin. Hij heeft een leven van grote verwachtingen Aanhoudend zonnig EDURENDE het weekeinde is ae- leidelijk drogere continentale lucht uit Duitsland binnengestroomd, waardoor mist en bewolking weraen verdreven. De stroming handhaaft zich tussen de diepe depressie bij Sicilië en een hogedrukgebied, dat zich vrti snel van de Noordzee naar Roemenie ver plaatste. 's Nachts vriest het een vaar graden. Overdag worden waaraen tus sen rond zeven graden bereikt. De ko mende dertig uur komt er ntet veel verandering in het heersenae weer. Bij de Golf van Biscaje komt een kleine storing voor die rijn invloed over Frankrijk gaat uitbreiden. Voor morgen wordt opnieuw overwegend zonnig weer verwacht. Nadat 's nachts u eer enkele graden worst ts opgetre den. lopen de temperaturen overdag tot ongeveer dezelfde waarden op als vandaag. De overwegend matige u'ind blijft oostelijk. In het Middellandse Zeegebied stroomt zeer warme lucht ndar het noorden. Waarueze tegen de Alpen opglijdt. valt veel n .rslag. H ZON EN MAAN Dinsdag 10 november: zon op 7.51, on der 16.57; maan op 13.35, onder 21.19. HOOGWATER SCHEVENINGEN 10 november: 6.21 van.; 18.36 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur iüiiiiiii Zd -Limb. onbew. Helsinki iw. bew Stockholm gh. bew. Oslo gh. bew. Kopenh, zw. bew. Aberdeen onbew. Amsterdam onbew. Brussel onbew Luxemb. onbew. Parijs onbew Bordeaux gh bew. Grenoble gh. bew. Nice zw. bew Berlijn gh bew. Frankfort onbew MUnch en L bew Zürlch gh. bew. Genève gh.bew. Locarno regen Wenen gh. bew Innsbruck gh. bew Madrid Mallorca Lissabon windstil t -4 windstil 7 1 windstil 6-2 0 3 windstil 24 ow 4 17 windstil 14 achter de rug. Stuk voor stuk zyn ze hem uit de hand geslagen. In een over zicht met voortdurend terugblikken. kras, in zUn verleden maakt hy de som van zyn leven op. Het loopt uit op één trieste conclusie: Toen hy geboren werd had zyn moe der grote verwachtingen van hem, de beurscrisis brak uit en alle plannen vielen in duigen. Hij echter moest en zou advocaat worden; het hele gezin zou achter hem staan, maar hy gaat zijn eigen weg. Vader en moeder sterven alleen en verlaten; zonder enige band met de i wie zy zoveel hadden ver- HU trouwt met Louise, maar het hu- welyk eindigt in een totale onverschil ligheid: zyn aandacht voor zyn werk zyn aandacht voor andere vrouwen doen hem zyn «igen vrouw vergeten. Maar altijd opnieuw klemmen de men- zich aan hem vast: hy wekt zulke grote verwachtingen. Een jonge vrouw, die hij helpt in een echtscheidingspro cedure, verwacht alles van hem; zy laat zelfs haar neus verfraaien. De kor te ontmoetingen met hem veranderen haar hele leven, maar hij heeft er nauwelijks aandacht voor. Een hooggeleerde vriend wordt het slachtoffer van het McCarthyisme. Hy stelt al zijn vertrouwen op advocaat Quentin. Maar als puntje bij paaltje komt," vergeet" deze eeen beslissing en de vriend gooit zich zyn vertwijfeling voor de ondergrond- In zijn hart Is Quentin opgelucht, want deze dood verlost hem uit een netelige positie. het meisje Maggie, een on benullig stukje heel mooi lijf een pop-singer, bewierookt door velen. Mag gie worjlt zyn grote liefde en hij de hare. Maar Maggie kan niet tegen het leven op. Zij raakt aan de drank de verdovende middelen. In haar totale verworpenheid roept zy het uit. dat Je- s schepsels zoals zij is, heeft liefgehad. En ook Quentin w alleen een grenzeloze liefde zou haar kunnen redden, maar deze liefde brengt hy niet op. Hij laat haar onder gaan in haar eenzaamheid. Herder of huurling Overal stoot men in dit stuk op By- else reminiscenties. De mensen zien in Quentin een goede herder. Van De Goede Herder geldt het, dat Hy zyn leven geeft voor «yn schapen, maar Quentin ziet het voortdurend steeds scherper: hy Is geen goede herder, als de wolf komt handelt hy als een huur- ng en vlucht. Dat wordt zyn schuld. Ten slotte is daar het Oostenrijkse meisje Holga. Hij ontmoet haar op rondleiding door een vroeger con tratiekamp, waarin zy zelf ook gezeten heeft. Zij zegt: „Wie hier de dood niet vond, mag nooit meer onschuldig he- Zij althans weet, dat de mens schuldig wezen is. Zal zij een goe de metgezellin zijn voor hem voor het leven, omdat zij beiden weten, dat men eigen schuld nooit ontvluchten kan? Quentin huivert ervoor terug haar zijn leven te binden, want altijd gaat een mens weer leven in verwach tingen. verwachtingen die m vervullen kan. Quentin is geheel en >1 het beeld in de moderne ontkentende mens. Hy Is sis Faust: hy hoort de Boodschap wel, maar hem ontbreekt het geloof. Hy ziet zyn schuld en biecht hem op, maar hy biecht voor zUn eigen gewe- dit geweten is niet by machte de „vreemde vryspraak" te verlenen. Met zyn schuld kan hy niet leven. Iiy weet het heel goed, dat er een gren zeloze liefde moet zyn. liy weet heel goed, dat hy alleen nog maar kan le ven uit de vergeving. Maar er is geen God, die hem vergeven kan. Althans, hy kan ln God niet geloven. En zo wordt by een gevangene van het ge weten, dat hem wel zyn schuld toont, maar hem niet verlossen kan. De meeste mensen komen niet eens hier aan toe. Zy leggen hun geweten het zwijgen op. Zyn confrater zegt: „Je moet jezelf niet voor schuldig hou den," maar Quentin kan Hy kan zijn geweten niet op stal zet ten. Hij weet dat zUn leven schuld is en dat by ieder verder leven deze schuld alleen maar vergroot wordt. Hij weet, dat een mens alleen maar uit vergeving kan leven: vergeving van nensen aan elkaar en van God aan allen Maar als men dan niet in God gelooft? Als men wel de Bood schap weet, maar niet kan geloven? Dan stoot men eerst recht op het vol ledig tragische van de condition hu- e: de mens opgesloten in een kooi schuld, met het geweten als een machteloze cipier, die de gevangenis niet verbreken kan Zie, dat is de heL Miller rekent restloos af met alle menselijk optimisme. Wat verbleekt bij hem vergeleken alle gedachteconstruc- •an Sartre als een onbenullig ge snater. Maar Sartre krygt de Nobel prijs en Miller wordt uitgemaakt voor slecht mens, die de reputatie van Marilyn Monroe over de straat gooit de tijd. Machtig stuk U begrypt, dat ik dit stuk bij al zijn rauwheid en machteloosheid een mach- nooi stuk vind. Dit is het stuk i erschrockenen Gewissen". Dit is de tragedie van onze tijd. Niet dat ik de vorm zo waardeer. Miller heeft een vorm gekozen, die mij niet ligt Dit is verbrokkeld partjes toneel met allerlei kleine scènetjes kan ik niet pruimen. Miller haalt ook veel veel overhoop. Naar de vorm komt er dan ook niet uit. Maar het is i daad van moed om zo onbewim peld te durven spreken over de mens iet is een daad van moed van de Haagsche Comedie om dit stuk, on danks alle sensatie eromheen naar ons land te brengen. Bij het publiek zal het wel niet inslaan, maar de toneeldaad is er niet minder om. Paul van Steen bergen heeft het een prachtige, strakke regie meegegeven. Van de scènes met Maggie (verbluffend goede rol van My- ra Ward) heeft hij werkelijk groots toneel weten te maken. Zelf is hij advocaat Quentin. Hij spaart niemand in deze rol, zichzelf wel het allerminst Voorts prachtige creaties van Trins Snijders als de ver laten vrouw Louise, hard, koud, maar met een verbeten allure. Anne-Marie Heyligers als Holga, de vrouw op de achtergrond. Durven leven in de schuld: liefelyk en majestueus tegelijk. Andere korte creaties: Georgette Hage- doorn als de moeder. Jan van Ees als de vader, Guido de Moor als de broer, Camille de Vries als de verleidelijke vrouw, Pim Dikkers als de ongelukkige Lou, Eric van Ingen als de hoogmoedi ge confrater en anderen meer Sinister decor van Hep van Delft met daarbij muziek van Jurriaan Andries- sen. Een uitbeelding die werkelijk recht doet aan het stuk. Een overladen stuk, soms herinne ringen opwekkend aan Ibsens „Peer Gynt", soms (frivool) aan „De blau we engel," maar altyd op de ach tergrond de Bybelse boodschap, waaraan men niet kan geloven, maar diei des te stralender naar voren akomt voor allen die wél de weg naar dat andere woord van Paulus gevon den hebben: „wy dan gerechtvaar digd zynde door het geloof hebben vrede by God door Jezus Christus onze Heer." Ev. Grolle. Beverwijk krijgt een nieuw stadhuis, dat deel zal uitmaken van een toren flat van ln totaal vUftien verdiepingen De twee onderste lagen van dit ge bouw zullen het stadhuis vormen, op de 13 andere verdiepingen komen 143 wo ningen. Dit voor ons land unieke stad huis (het heeft ook een unieke naam. want het wordt in deze plaats „stads kantoor" genoemd) zal woensdag 16 Januari aanstaande door de Commlssa ris van de Koningin in Noord-Holland, mr. F, J. Kranenburg, worden geopend Het stadhuis staat aan het John Fitz gerald Kennedy-plein en voordat het wordt geopend zal de Amerikaanse zaakgelastigde in ons land, de heer Fisher Howe, een monument ter nage dachtenis van president Kennedy op dit plein onthullen. Daarmee zullen de plechtigheden in Beverwijk die dag nog niet afgelopen zUn: later op de dag zal de staatsse cretaris van economische zaken, drs. J. A. Bakker, een winkelcentrum, de Wijkerbaan, bij het nieuwe stadhuis op«- Paul Steenbergen en Myra Ward in de zondeval". Protestvergadering in Den Haag (Van onze soc.-econ. redactie) „Er wordt geslod met de belangen van de PTT-ambtenaren. Er wordt gemeten met twee maten. Het per soneel is misleid en onrecht aange daan en dat zal zo gauw mogelijk hersteld moeten worden". Ruim zes honderd PTT-ers onderstreepten deze woorden van de heer C Vries met een donderend applaus toen zij zaterdagmorgen in de roton de van de Haagse Houtrusthallen bijeen waren om te protesteren tegen het personeels- en promotiebeleid, zoals dit bij PTT wordt gevoerd. Een actiecomité, samengesteld uit leden van diverse bonden van overheidsperso neel. had deze protestvergadering geor ganiseerd. die bezocht werd door PTT-ers uit alle delen van het land. Tegen de achtergrond van allerlei spandoeken met leuzen en herhaaldelijk onderbroken door applaus hield de heer De Vries. PTT-employé te Den Haag, een rede. waarin hy de grieven van 't actiecomité uiteenzette. Grieven, die hij, zoals be kend, ook reeds heeft neergelegd in een omvangrijke brochure. f 1.000 tekort Hij verklaarde, dat het met de promo- tiemogelykheden van het PTT-personeel maar droevig gesteld is. BU de belasting, dienst bijvoorbeeld zijn de promotiekan sen van 1956 tot 1963 gestegen van 79 tot 402 procent, terwijl deze bij PTT in dezelfde periode slechts gestegen zyn van 55 tot 98 procent. „Dit betekent voor ons een verminderd inkomen van f 1.000 tot f 1.300 per jaar en in de afgelopen tien jaar dus een Inkomensderving van maar liefst f 10.000 tot f 13.000" De heer De Vries vroeg zich af op wie de PTT-ers dit kunnen verhalen: op de overheid, op de vakbonden of op beide, want volgens hem hebben ook de vakorganisaties te weinig gedaan om verbetering in de situatie te brengen, dit in tegenstelling tot hetgeen de bonden (o.m, door middel van een grote protestvergadering in 1961) bereikt hebben voor het belasting- personeel. De PTT is echter altijd blijven hangen aan een rangbevorderingsrege- llng van vlak na de oorlog, toen we „bezig waren zo eeriyk mogelijk de armoe te verdelen" Telegrammen Uit diverse plaatsen in het land kwa men telegrafische adhesiebetuigingen binnen. Ook de protestvergadering ver zond telegrammen en wel naar de minis ter van verkeer en waterstaat, de direc teur-generaal voor de PTT. de voorzit ters van de Eerste en de Tweede Kamer en naar de bonden van overheidsperso neel. Hierin werd met klem aangedron gen op een „onmiddellUke en recht vaardige behandeling van de achterge bleven groepen personeelsleden". Namens het organiserend comité werd meegedeeld, dat de begonnen actie krach tig zal worden voortgezet De actie wordt door de bonden van overheidspersoneel afgekeurd. Zy zUn eensgezind van mening dat aan het door de heer De Vries verzamelde vergelü- kingsmateriaal niet de conclusies kun nen worden verbonden, die bet actie comité propageert. Dit betekent uiteraard niet, dat de bonden van overheidsperso neel niet van mening zonden zUn dal er by verse diensten van PTT geen situaties bestaan, die voor verbetering in aanmerking komen. Via radio en tv. Herdenkingsdienst NCRV vanavond De NCRV houdt vanavond In de Arnhemse Eusebiuskerk een herden kingsdienst ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan. Een volledige reoor- tage van deze dienst wordt tussen 8.20 en 9.30 uur via radio en televisie uit gezonden. m De kerk is niet zo grjoot. dat zij bil alle genodigden zeer vele NCRV-luiste- raars kan bevatten, maar dat is geen bezwaar, want wie thuis luistert of kijkt, behoeft mets te missen van al. wat er in de kerk gebeurt. Wij herinneren er nog eens aan. dat de bijeenkomst wordt geopend met een zgn. „Collectief', geschreven door Kees van Langeraad en Ab van Eyk. Dit wordt uitgevoerd door leden van het Nationaal Ballet, die zich bewegen tegen op reuzenschermen (eidophoren) geprojecteerde achtergronden, bii mu ziek en orgelsoli van Tera de Marez Oyens. U hoort voorts de stemmen van Hans Veerman. Fred Emmer en Tanja Koen. en u ziet marionetten van Feike Boschma. Na samenzang en schriftlezing door ds. G. N. Lammens zingt het NCRV- kinderkoor. later in de dienst treedt ook het NCRV Vocaal Ensemble op. Toespraken worden gehouden door mr. A B. Roos jen, voorzitter van de NCRV en dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris van de Wereldraad van Kerken. In verband met deze uitzending heeft De NCRV zendtyd geruild met de NTS, en daarom zal de zendtyd voor politie ke partyen ditmaal naar de dinsdag avond (8.208.30 uur) worden ver schoven. Morgenavond zal de NCRV trouwens weer via Ned. 1 op het scherm zijn. Dan kan men weer kijken naar een jubi leumuitzending en wel naar de grote jubileumdocumentaire „Christelijke omroep in de wereld", waarover wij u reeds alle bijzonderheden meldden. Teleac begint op 1 febr. 1965 Bogaers tot Bouwfonds Ned. Gem.: Gelet op het tempo van de laatste ja ren zal bet misschien niet eens tot 1970 behoeven te duren voordat u de eerste 50.000 hebt volgemaakt. Dit zei vandaag in Enschede de minister van Volkshuis vesting en BouwnUverheid, drs. Bogaers, hy daar de N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten complimenteerde met het gereedkomen van de 25.000ste wo- ing. De bewindsman sprak deze verwach ting uit naar aanleiding van het feit dat het bouwfonds voor het bouwen van de eerste 10.000 huizen elf jaar nodig had 1946 tot 1957), mahr over de vol gende 15.000 slechts zeven jaar bouwde. Drs. Bogaers bleek ook erg gelukkig over het feit dat de woning zoals die door het Bouwfonds wordt gesticht, een zaak blijkt te zyn van de lagere inkomens klassen. In 1962 bUvoorbeeld is 60 Dro- van de leningen verstrekt aan per- li met een inkomen van f 8000 of minder en ruim 80 procent van de lenin gen ging naar mensen met een inkomen dat niet hoger lag dan f 10.000. Helft van Solent geborgen Bergers van Van den Akkers ber gingsbedrijf zijn er zaterdag in ge slaagd de helft van de op woensdag 28 november gezonken kustvaarder So lent te bergen De Solent maakte bij Hoek van Holland slagzij en zonk ach ter de sleper Humber bij het zuider- hoofd. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. stad in Nederland. 10. elkaar. 12. ad vocem (alk.), 14. kieskeu rig. 15. term by het boksen (afk.). 16. roodachtig, 18. plaats in de N.O. Polder, 19 aanwijzend voomaamw 20. gaan. wijze, 24. bloem, 25. hovkpijler. 26. weekte, 28. eenjan* kalf. 29. kookt op, 30. water in Z.H.. 32 plechtige ge lofte, 33. voegwoord. 34. dwarsligger voor spoorrails 'meer» 36 muzieknoot, 37 gemeente in Z. Holland. 39. gemeente in N. Brabant. Vertikaal. 2 deel van het jaar (afk.), korte kous. 4, hoog bouwwerk, 5. iemand de achting geven, welke hem toekomt, 6. riviertje op de gren* van Drente en Overijsel, 7. boom, 8 meisjesnaam, 9. gemeente in Friesüand, 11 stad in Zuid- Holland. 13. bijwoord. 15. 'Lnne. 17. pun tig. 19. Italiaans dichter, 21. Europeaan, 23. gemalin van de zeegod Aegir, 27. pro feet, 28. gemeente in Drente. 81. droog- t tot het roosten van graankorrel^ 34. 63 Anna Appelaar ziet, hoe haar zoon als een wanhopige de klok bestudeert. Ze vangt zijn seinen op en seint terug. „Ja, 't is al laat, te gen tienen al." Ze knikt hem bemoedigend toe. ,,'t Gaat voorbij, mijn jongen, 't gaat wel voor bij. Ik weet dit immers. Alles gaat voorbij, wan neer het zijn tijd gehad heeft. Dan komt de rust." Hoelang leeft ze, heel in 't geheim, al naar die rust toe? Veertig jaar? Vanaf haar twintig ste? De beste jaren van een mensenleven, 't Is moeilijk, om niet te vloeken. „U zou er latei- spijt van hebben", zei Broos. Broos is weer de hoeder zijns broeders geweest. Na dit korte, woordeloze gesprek duikt Anna Appelaar weer terug in zich zelf. Haar leven is deze avond als een duiventoren. Men treft ze soms aan in de schaduwen van een oud kasteel of roemruchte buitenplaats. Een stenen droom, grauw, massief, een schu lplaats voor in- en uitvliegend gevogel te. Zo zwermen ook haar gedachten uit. wieken rond, zoeken een vaste rustplaats. Slechts een plek, waar ze een ogenblik verwijlen kunnen, vin den ze. Dan keren ze terug, moe en opnieuw beladen. Zal zo eenmaal heel haar gedachten- wereld moe en beladen terugkeren tot God de Heer, hunkerend naar een vaste rustplaats? Ze Ilimlacht dromerig, 't Wordt wel goed, later, door- als heel deze zware levenslast van haar schou ders zal zijn genomen. Daarna zucht ze. Gods handen werken langzaam. Ze is pas zestig jaar. Nu gebeurt 't, dat die onverhoedse zucht juist valt in een kleine gesprekspauze en dus veel .uider klinkt, dan de bedoeling was. Verontrust spitst 't gezelschap de oren. „Bruid, bruid, wat betekent die zucht?" infor meert mevrouw Beek met een heel klein tikje ondeugd. „Nou, nou, Appelaar, je bruid zucht, hóór je dat?" „Jij verwaarloost je bruid, bruigom, schaam je wat!" Breed, vierkant en massief zit Appelaar op zijn omrankte stoel. Zijn hemdsmouwen staan pofferig uit, zijn hoofd is rood aangelopen van de hitte. in de Mussenstraat door M A. M. Renes Boldingh „Zuchten? Vanmorgen in de vroegte zuchtte ze ook al en nog veel dieper. En' toen ver waarloosde ik haar niet", grinnikt hij dubbel zinnig. De gasten nemen dat grif over. vooral nu ze merken, dat Anna bloost. „Geneer je niet bruidje. Als je veertig jaar getrouwd bent, ken je 't klappen van de zweep langzamerhand wel." Cor en Gerdien kijken elkaar gegeneerd aan. „Gerben", denkt Corrie. „Theo de Wit en Ro- zemarietje". denkt Gerdien. Frans spitst zyn oren. Komt de wenk nu? Is 't tyd, om in te grijpen? 't Is klaarblijkelijk de tijd nog niet. Lang moet deze bezoeking echter niet meer duren, dan is de inhoud van de grol len niet eens meer te voorspellen. Cor en Gerdien staan op om de koffiekoppen weg te ruimen. Dat is waar ook, 't gloriepunt, de drank, moet nog komen. Anneke maakt van de decorverwisseling ge bruik om te verdwijnen. Joost moet vroeg op om de oven te stoken. Neen, ze kan onmoge lijk langer blijven. Een rondje slappe warme handen, weg is ze. Benijdenswaard! In 't keukentje overleggen Ger en Cor. Hoe maken we aan deze misselijke fuif een eind. Ze weten 't niet. Binnen is 't lachen overgeslagen naar bulde- Boven alles uit klinkt Kitty's schrille stem. „Wéét jij dan nog niet, Gerdien? O nee. Je was er niet en later kon er niet meer over ge praat worden." „Nou, wat dan, is 't niet pluis met Kit?" „Ze is in verwachting. Haar mevrouw kwam 't vertellen." Dan smeekt ze tot haar jongere zuster: „Wat vind jij, Ger, kan ik nou uit huis trou wen? Kan ik nou riskeren, dat zo iets op mijn bruiloft passeert? En Kitty erbij, met een baby? 't Is voor Gerben en zijn ouders toch om zich dood te schrikken?" „Heel niet doen", zegt Ger hard. „Wees wijs, Cor, en trouw daarginds, in Leeuwarden. Je hebt niet eens meer toestemming nodig. Als ik ooit nog ga trouwen, dan doe ik 't ook niet hier. Je moet eenvoudig als een vaststaande zaak aannemen, dat 't niet kan. Er is een kans, ik kryg dezer dagen een aanzoek, en dan zeg ik ja. Ook om Ireen. begrijp je?" „Meid! Maar toch ook om je zelf?" ..Ook om me zelf", zegt Gerdien met een nieuwe klank in haar stem. „Hoor ze nóu eens te keer gaan, binnen. Wacht, ik zal ze helpen". Kordaat stapt ze de kamer binnen, die nu blauw is van tabaksrook. „Mensen", klinkt haar stem boven alles uit, „willen jullie eraan denken, dat vlak hierboven Ireentje slaapt?" „Ireentje? Wie is dat nou weer! Heb je er nog een bij gekregen Appelaar?" „Ireentje is mijn dochtertje", verklaart Ger met heldere stem. „Tot nu toe zijn we samen hier in huis geweest, 't Kind slaapt hierboven, ik zou niet graag willen, dat ze wakker werd en al dit moois aanhoorde." „Dat arme kind, mag ze d'r hele leven geen grapjes horen? Dat is toch ook wat!" „Nou, jullie zorgt maar, dat ze kan blijven slapen", zegt Gerdien afdoend. En dan tergend: „Moeten we nog wat op tafel zetten, moe der? Een kopje chocola?" „Goed, kind", klinkt 't antwoord. (wordt vervolgd) In zün felicitatierede gaf de bewinds man ook nog wat cyfers over het eigen- woningbezit in geheel ons land. B(j de woningtelling in 1956 bleek bet percen tage eigen woningen 29,3 te zün. In 1957 was het 29, in 1958 26. in 1959 büna 31, in 1960 34, in 1961 38, in 1962 büna 41, en in 1963 was bet büna 37. Ds. L. G. Bruijn (77) overleden Afgelopen zaterdag is in het Nebo-zie- kenhuis in Den Haag ds L. G. Bruiin overleden, emeritus-predikant van de Ned. Hervormde Kerk Ds. Bruün werd 14 oktober 1887 in Den Haag geboren. Aanvankelijk was hii werkzaam in het typografisch bedrijf. Maar na enkele jaren ging hij. hoewel hii gehuwd was, theologie studeren Op 34-jarige leeftijd werd hy beroepen naar zijn eerste gemeente Ameide. die hij tot 1923 diende. Daarop volgde Oene op de Veluwe. in 1927 Bergschenhoek en in 1930 Katwijk aan den Rijn. Gezond heidsredenen maakten daar in 1933 een tijdelijk emeritaat noodzakeliik. Maar al enkele maanden later volgde het beroep naar Heteren, waar hij zijn langste ambts. periode doorbracht, tot 1948. In dat jaar werd hij beroepen naar zijn laatste ge meente. Ter Aa (Utrecht). Nog dat zelfde jaar legde hü zün ambt neer. na dertig jaar dienst. Ds Bruijn was een fel tegenstander van sectarlsme maar had ook een diep geworteld wantrouwen tegen het litur- gisme van de naar zijn mening veel t* ver gaande oecumenische infiltratie in onze dagen. Hy stond principieel tegen over alle afwijkingen van de reformato rische belijdenis. ACADEMISCHE EXAMENS Duits; C d (Kampen). AMSTERDAM Gem. Un. Geslaagd: kand wljsbeg G M de Gelder (Den Haag). KAMPEN, Calvijnstichting Geslaagd, doet ds G P Nooteboom (Purworedjo. In donesiër GRONINGEN Kand gen. II A: P E de Bruljne (Amsterdam). A W J Hanckamp (Sappemeer): arts le ged.: J E Beukema (Usquert), B J Graatsma (Sneefc), R E Lappöhn (Zwolle). H P J Vos (Smllde): arts J Leeser (Arnhem): kand. econ P D Bredt (Aerdenhout). ROTTERDAM Geslaagd: kand: H Schrlpsema (Vlaardingen). H B Abrahams (Rotterdam). E Kustner (Den Haag). Chr Sas (Dordrecht), H Vaatstra. B S van der Laan. M Rahusen, D de Boer (allen Rot terdam): doet.: B Donker (Rotterdam). UTRECHT Geslaagd: kand. recht; mej. G M de Zeeuw (De Bilt). J J P M Storl- mans (Rijswijk): doet geneesk: J H H Lui- gies iDoetlnchem). C Vothengatter (Soest). H Spiegelaar (Apeldoorn). J A Siemellnk (Utrecht). P J Stijncn (Wageningen). J C J Wereldsma (Rotterdam); doet gesch.: L J van Rossum. cum laude (Utrecht); doet. recht: mej. M Postuma (Arnhem). UTRECHT Geslaagd: kand. recht: mej. M R Oosthoek (Oegstgeest). J P E Barbas (Utrecht), D van der Poppe (De BLltt. P J _A Wiarda (Haarlem), sie Academie) met uitzendingen begin nen. Overeenkomstig de doelstelling van Teleac zullen de programma's zich in het bijzonder richten op onderwijs en scholing in de ruimste zin des woords en dus bestemd zyn voor speciale groe pen kijkers. commentaar „Koning David TkOOR de toewijding van op ver- schillend gebied begaafde mede werkers is de camera-opvoering van het uit vergeten werken van Vondel samengestelde treurspel ,,Koning Da vid", waarmede de NCRV gisteravond haar reeks jubileummanifestaties in zette een artistiek verantwoord ge heel 'geworden. De zeggingskracht van Vondels ly rische verzen kwam bij voortreffelijke directie door een keur van tonelisten, aan verschillende Nederlandse gezel schappen verbonden, uitstekend tot recht. Wel werden ten bate van de moderne aanpassing tal van uitwijdin gen door de Neerlandicus Frans Hes- merg gekapt. Een vrij logisch spel- verloop bleef over, maar de echte Von. del-liefhebber miste toch dikwijls de gedragen exclamatie waarin „de prins onzer dichterszo sterk was. Toch konden wij het spel niet kri tiekloos aanvaarden. Kees van Lange raad regisseerde rustig bijna mat, het geen vooral in de massale scènes uit kwam. Van de oude Joodse heftigheid bleef weinig over. Alleen Joris Diels, die de erepalm in de opvoering ver diende. was als de veldheer Joab een vorstelijke verschijning vol vuur en hartstocht. Tegen hem kon Johan Schmitz het in de titelrol niet hele maal opnemen. Vooral in de klacht om Absalom, climax van het spel, bleef hij te vlakal maakte hij in de slotscène weer veel goed. Maar als de uit de Bijbel zo beken de martiale strijdersfiguur voldeed hij toch niet, hoewel er verder op zijn spel niets was aan te merken. Ellen Vogel en Anne-Marie Heyligers speel den hun kleine rollen tot in de per fectie, maar hun optreden viel weg tegen dat van Joris Diels, die in feite het gehele stuk beheerste. Jammer genoeg was er van de ge zongen reien, artistiek met hulp van leden van het Ssapinoballet ingevoegd, vrijwel niets te verstaan. Voor de NCRV heeft deze voorstel ling, afgezien van enkele zwakheden in de opvoering, op zichzelf een waar dige en boeiende inleiding op de ju- bileumweek betekend. Boeiend voor al om de originele keuze, waardoor men een geheel nieuw treurspel van Vondel kreeg te zien. vanavond Hilversum I. 402 m. 19.00 Nieuws en weerpraatje 19.10 Radiokraot 19.30 Arnus muziek (gr) 19.55 Op de man af, praatje 20 00 Klass gram 20.20 Jubileumviering van de NCRV 213o Gram 21.50 Wereldpa norama 22.00 Licht instrumentaal en vocaal ensemble 22.20 Boekbespreking 22.30 Nws 22 40 Avondoverdenking 22.55 Aan de kand. kunstgesc) geneesk.: R .Baat. brink (Arnhem). H Heering (Utrecht), G P A Joostcn (Utrecht). J A F Koerselman (De Bilt), R F M Lai-a-Fet (Utrecht); semi- arts: J F M Panhuysen (Maastricht). J Rij ken (Sprang-CapeUe), M H Kramp (Lelden). J H Begeer (Utrecht); arts: P H Mlnderaa (Zeist) J C Ogterop (Utrecht); tandarts: F N den Harog (Beesd), L J Hoogkamer (De Meern). H Kempes (Apeldoorn). L J Lex- mond (Leidschendam). i II, 298 m. 19 00 One de af- P_„__19.30 Parlementair overzicht 19.45 Regeringsuitzending: Den Haag aan de lijn 20.0o Nieuws 20.05 In strumentaal ensemble en zangsolisten 2030 Etherforum 21.00 Klein gedrukt: licht pro gramma 21.20 Het hangt aan de i vanavond mentaire. NTS: 20.00 Jo) overzicht. NCRV: 2030 Jubileumviering in de Eusebiuskerk te Arnhem 2130 La belle Américakte, speelfilm (alle leeftij den). NTS: 23.10—23J5 Journaal. Nederland U: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20 01 Het gesprek van de dag. actuele zaken 20.40 TV-Magazine: Te levisie op televisie, documentaire en film- reportage 2135 Jazzmuziek 21.55 Sterren kijken: programma over waarnemingen aan de nachtelijke hemel PROGRAMMA TV-N'OORDZEE 18 30 uur: Super Car: Hoog gemikt; plm. 19 00 uur: Popey. tekenfilm; pl.m. 19 09 uur: Wist u dat „Rijst" (Informatief); plm. 1934 uur: _Danger Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 710 Het levende woord 7.15 Ouverture: licht programma 8.00 Nieuws 8.15 Voor de jeugd 8 20 Ouverture (vervolg) 8.50 Voor de huisvrouw 935 Waterstanden 9 40 Schoolradio 10.00 Wereldradioweek 1964: te gra tzlek i 11.00 (herhaling van zaterdag jl) 15 00 sen gevar programma (herhaling van zaterdag jl) 16.00 Voor de zieken 16.30 On derweg: godsdienstig programma 17.00 Voor de jeugd 1735 Voor de leden van de jeugd beweging 17 50 Regeringsuitzending: Filmen in de Nederlandse Antillen - L Spreker: Raymundo Debrot 18.00 Liedjes (gr) 1830 Uitzending van het Gereformeerd Politiek Verbond: PBO. en het landbouwschap. Tot u spreekt de heer J Poppe 1830 Ra dio Volksuniversiteit 19 00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. AVRO. 7.00 Nieuws 7.10 ochtendgym 7.20 Carillonbespeling 7.30" Lichte gram VPRO: 7.5q Dagopening. ar de landbouw 12.30 Meded t 1 land- en tuinbouw 12.33 Licht instru- zangsollsten 13 00 18.ia Mededeling gram 13 25 Be Lichte orkestmuziek 14.00 1 14.40 Schoolradio 15 00 Lichte gram 15.30 VUf eilanden, lezing (UI) 15 45 Lichte gram 16.00 Nieuws 16.02 Stereofonische uitzending: Bariton en plano: klass en i 16 30 Voor de jeugd 17.30

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7