Missiedocument blijkt niet te voldoen Positief effect van negatieve kunst ARP gaat niet verkeerde, maar de goede kant uit Ook invalide heeft recht op arbeid Een woord voor vandaag Nieuwe r. fc. visies op geboortenregeling N.V.S.H. wil gesprek met rooms-katliolieke kerk 2 MAANDAG 9 NOVEMBER 1964 Hoewel paus het prachtig vond Kardinalen en bisschoppen, sprekend namens een groot aan tal concilievaders, hebben zater dag op het concilie een felle aan val gedaan op het document over de missietaak van de Rooms Katholieke Kerk. De tekst werd ontoereikend genoemd en aange drongen werd op een volwaardig schema en een grondigere aanpak van het probleem. Bisschop Lamont van het Rhodesische Oemtali betitelde het document als een paar droge, miserabele voorstellen, dïe geen enkele inspiratie inhielden voor de missionarissen en nimmer tot de ver beelding van de jeugd zouden spreken. Het debat over het missiedocument werd vrijdag in tegenwoordigheid van de paus geopend, die toen zei, dat er veel goeds in zat. hoewel enkele pas sages wel moesten worden verbeterd en die de hooD uitsprak dat het in zijn algemene lijnen zou worden goed gekeurd. Kardinaal Joseph Frings van Keulen, de eerste spreker zaterdag, verklaarde, dat het missiewerk van zo essentieel belang is, dat het niet in een reeks be ginselen. als in het document aange- eeven, kan worden samengeperst. Onder enthousiast applaus drong hij aan op een nieuw en uitgebreid ontwerp- Hü stel om et te richten, activiteit z raad zou v als „generale staf". Frings stelde 11e bisdommen jaarlijks een )r de missie te laten geven. het echter eens met het voor- centrale missieraad" op e in Rome de missie- noeten coördineren. Deze de paus kunnen fungeren bedrage Kardinaal Alfrink uit Utrecht zei. dat men zich niet moet laten misleiden door de successen die de missie de af gelopen jaren heeft geboekt. Het aantal missionarissen was bedenkelijk terug gelopen. Kardinaal Suenens uit Brussel haakte daarop in door er aan te her inneren. dat de christenen in de wereld een minderheid vormen en dat hun aantal verhoudingsgewijs steeds kleiner wordt. Hij zou graag een groter aandeel leken en dan vooral van autochtone leken in de i ie-arbeid zien. Joods beroep op Johnson De vice-voorzitter van de Unie van Amerikaans-Hebreeuwse congregaties, rabbijn Jay Max Kaufman uit New York, heeft een beroep op president j Johnson gedaan zijn beloften tijdens de verkiezingscampagne gedaan inzake de Joden na te komen. Johnson had toegezegd te zoeken naar praktische methoden om de positie van de Joden in de Sowjet-Unie te verbete ren. Kaufman zei. dat het anti-semitisme in Rusland ondanks alles erge vormen aannam en dat het noodzakelijk was. dat de Amerikaanse president al zijn Boekenhoek Homo militans, de psychologie van oor log en en vrede in de mens, door Joost A. M. Meerloo. Tweede herziene uitgave. Uitgave Servire, Den Haag. (204 blz., De taak van onze tijd, door José Orte- ei y Gasset Vertaling dr. G. J. Geers. itgave H. P. Leopold N.V., 's-Gravenha- ge. (200 blz., 10,90) Het kindeken Jezus in Vlaanderen, door Felix Timmermans. Zestiende druk. Salamander. Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam. (160 blz., 1,75) Meester Rembrandt, door Jan Mens. Zevende druk. Met 24 reproducties. Uit gave Kosmos, Amsterdam (414 blz., ƒ.16,50) Luchtkussenvoertuigen, door G. A. Th. Hazekamp. Alkenreeks. Uitgave De Alk, Alkmaar. (64 blz., geïllustreerd, ƒ1,90 Zeilende opleidingsschepen, door H. Hacquebord. Alkenreeks. Uitgave De Alk, Alkmaar. (64 blz., geïllustreerd, ƒ1.90) Ruimtevaart in de Sovjet-unie, door P L. L. Smulders. Alkenreeks. Uitgave De Alk, Alkmaar. (64 blz., geïllustreerd ƒ1,90) Tuinvijvers en waterplanten, door H. J. Papefuss. Nederlandse bewerking B. J. Galjaard. Uitgave N.V. Kosmos, Amster dam. (192 blz., geïllusteerd, ƒ7,90) en minnekunst, door Leonard de Vries. Uitgave J. M. Meulenhoff, Amsterdam. (207 blz., geïllustreerd, 6,50) De groene boogschutter en andere halen, door C. Bauer. Derde druk. Sala mander. Uitgave Em. Querido N.V., Am- «terdam. (158 blz., 1,75) Stoplicht, door Simenon. Vertaling K. H. Romijn. Zwart Beertje. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht (189 blz., ƒ1,75) De man die er niet was. door Willy Corsari. Derde druk. Uitgave H P. Leo pold N.V., 's-Gravenhage. (192 blz. ƒ5,90) Saha de kat, door Colette. Vertaling J. Gethmann-Sterkenburg. Zwart Beertje. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. (159 blz., ƒ1,75) en vlinder der Loeff. Illustraties Mance Uitgave Ploegsma, Amsterdam. (79 blz., ƒ3,50) Niet aangesloten Bisschop Nicholas Geise van Bogor zei namens de Indonesische bisschop pen. dat hier een berg een muis had gebaard. Luid gelach, maar ook afkeu ring van de conciliemoderatoren, oogstte tenslotte nog bisschop Lamont. die het document met een elektrische leiding vergeleek die overal gelegd was. r niet aangesloten. Minister Biesheuvel in Assen: ER wacht ons weer een tijd van moeilijk internationaal overleg." Dit constateerde minis ter mr. B. W. Biesheuvel zater dagmiddag in Assen, waar hij sprak in een vergadering van de Drentse Anti-Revolutionairen. Mi nister Biesheuvel baseerde z'n verwachting onder meer op de re- cente machtswisselingen in Rus land en Engeland. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat in de Ver. Staten niet Goldwater maar Johnson werd gekozen. ,,Een is echter gebleven", aldus de minis ter: ,,De Gaulle!" Rond de Fran se president, zo constateerde mr. Biesheuvel bestaan diepgaande meningsverschillen. ,.In de ko mende maanden zullen we ern- Gods Woord geen a.r automaat Intussen werd zaterdag het derde hoofdstuk van het schema over het herderlijk ambt van de bisschoppen goedgekeurd. Daarin zUn voornamelijk de taken van de bisschop in zijn bisdom 1 c,,<Te OOfUngen moeten doen om vervat. De eerste twee hoofdstukken van het schema zijn voor herziening ezen naar de betrokken commissie. Missionarissen in de Kongo o gevangen Belgen zijn op het ogenblik bezig met helicopters 29 Duitse missionarissen, die door rebellen in het noord-westen van Kongo gevangen genomen zijn, op te sporen. Een West-Duitse diplomaat in Leo- poldstad zei, dat men hoop koestert de missionarissen nog te redden. Onder hen bevindt zich Martin Bormann jr.. zoon van Hitiers plaatsvervanger Blanke huursoldaten, die de stad Ike- la in Noord-West Kongo hebben ingeno men. berichtten dat ze geen spoor van Bormann en de overige functionarissen hebben aangetroffen. Ikela is minder dan 320 km van Stan- leystad gelegen, de hoofdstad van de door de rebellen bezette gebieden. Men neemt aan, dat de rebellen han delen in opdracht van de leiders in Stan- leystad en trachten alle 'buitenlanders de hoofdstad over te brengen Om gebruiken. daar als gijzelaars t de moeilijkheden tot een oolossing 'e brengen", aldus de minister. Als men de gang van zaken met betrekking tot de Europese samen werking veroordeelt, zo meende de minister, dan zal men nok een alter natief moeten stellen. En er is maar één alternatief: terug naar de econo mische nationalistische politiek van de dertiger jaren. Dat zou echter rampzalig zijn. De bewindsman noemde het wat dit betreft een teken aan de wand, dat En geland. om niet in moeilijkheden te ko men, de tolmuren weer gaat verhogen, daarmee z'n eigen problemen afwente lend op de buren. Binnen de E.E.G. is zoiets niet mogelijk, aldus mr. Biesheuvel. Wie in de Europese gemeenschap de nationale belangen te sterk op de voorgrond plaatst, wordt tot de orde geroepen, als onlangs Duitsland. Dr. Colijn Dit achtte de bewindsman het grote winstpunt t.o.v. de dertiger jaren. Mr. Biesheuvel gaf dr. Colijn de eer als eer ste en als eenling voor deze supra-natio nale samenwerking op economisch ge bied te hebben geijverd, helaas zonder succes. Zijn idee vond geen weerklank. „Wij werken nu in de lijn van opvatting", aldus mr. Biesheuvel, die met nadruk deze verdienste van wijlen dr. Colijn memoreerde, omdat hij het gevoel had dat sommige Anti-Revolu tionairen zich nu wel eens voor de naam Colijn schamen. Er zijn tegen zijn beleid zeker bezwaren aan te voe ren. maar kritiek achteraf is gemak kelijk. In elk geval staat vast, dat dr. Colijn de gedachte van internationale samenwerking heeft ingedragen in de partij. Mr. Biesheuvel spoorde zijn politieke geestverwanten aan om vooral ook be langstelling te tonen voor de buitenland politiek, die van uitermate groot be lang is. Een eerste vereiste zal zijn om de ge meenschappelijke Europese politiek en de samenwerking met Amerika aan el kaar te koppelen en in onderling verband te brengen. Het is niet het een of het ander, maar allebei. Resultaten Mr. Biesheuvel constateerde met vol doening, dat de E.E.G. zich economisch zeer voorspoedig heeft ontwikkeld sinds 1 januari 1958. Er is reeds 60 procent afgeschaft van de invoerrechten op dustriële produkten. De produktie in E.E.G. steeg met een derde, tegen 23 procent in de V.S. en 16 procent in En geland. De onderlinge handel is 2ti maal zo groot, de handel met derde lan den nam met 50 procent toe. Het inko men per hoofd van de bevolking steeg met 60 procent. Het is van groot belang de samen werking in de komende jaren te intensi veren. Als de samenwerking zou ophou den zou dit een ramp zijn. Verontrusten Bijzondere aandacht schonk mr. Bies heuvel in zijn rede aan de positie var de A.R.-partij, zulks naar aanleiding var de publicaties van de groep verontrus ten, waarvan de heren Schakel, Ver- Dlanke en prof. Zuidema de exponen ten zijn. Zij stellen het voor alsof alles anders is geworden in de AR-partij toen Schouten vertrok. Mr- Biesheuvel wilde de kritiek van z'n verontruste partiige noten ernstig nemen. Als zij een schei ding trekken bij Schouten dan hebben zij het oog op de leiding van vandaag Berghuis, Smallenbroek, Biesheuvel, om maar enkelen te noemen, aldus de be windsman, die fel van leer trok tegen de „zware beschuldigingen" van de ver ontrusten aan het adres van de AR- leiding van vandaag. „Wij mogen niet zwijgen", aldus mr. Biesheuvel, die uitriep: „Het gaat met smaal niet de verkeer- i gaat de goede kant beginselvast Anti-Re- Als ivij ons eigen dode hout leren zien: DE Chr, Cultureel Studiecentrum bewijst nut Van onze kunstredactie) E harde literatuur van deze tijd leert ons het dode hout in eigen boom zien. Dat is uit het negatieve voor de christenheid het positieve element. Wij moeten evenwel de lijnen scherp leren onderscheiden om te weten langs welke lijnen wij heb ben te gaan. Tot deze markante uitspraken kwam zaterdag de heer C. Rijnsdorp tijdens het eer ste door het Christelijk Cultureel Studiecentrum en studenten van de Vrije Universiteit oenrganiseer- de congres in „Otj Gouden Wie ken" te Scheveningen. Sprak senator H.Algra vrijdagavohd„c«iaiaoauv.c. JS i,cl Koeu 4u.11 over de moderne literatuur vanuit ziin realiseren dat de Renaissance nooit hÓ Puurheidens la"d had kunnen ont- hesef. de heer Rijnsdorp benaderde de 3taan Het kernpunt - de belangrijkheid hij het spoor van de Europese cultuur. Grieken waren de breukmakers: zij vonden het theoretiseren en filosoferen uit. Eigenlijk zitten wij nog in dezelfde Noor vrijheid Wie nog wil vasthouden aan een statische kijk, staat buiten de werke lijkheid. Een gevaar is ook, dat men het vermogen verliest, het eigen dode hout te zien. Dat de moderne litera tuur daarvoor de ogen kan openen, is een positief element in het negatieve. Wij dienen er echter ook oog vo hebben, dat ln het ziftingsproces onze tijd demonische krachten u zaam zyn die Gods werk pogen af te breken. De agressiviteit tegen het Christendom wordt sterker. In bewo gen tijden geven racicalen de toon aan. Daarom moeten wij wakker zijn, dus radicaal Christen durven zijn. Waarheen wij gaan, zo besloot de heer Rijnsdorp zijn instructief betoog, weten wij niet, maar dat de nieuwe kunst religieuze trekken zal vertonen, lijkt wel Mens achter kunst gesDrekstof als de bezonken literator criticus. Hij gaf een heldere analyse vat de kunst als verschijnsel in beweging. N« Er is nog een te grote afstand tus sen de gezonden en de partieel inva lide. In al onze plannen op het gebied van woningbouw, het vervoer, de mogelijkheid van kerkbezoek enz. wordt alleen maar rekening gehouden met mensen zonder beperkingen. Zelfs oudere mensen die wij graag verzorgd willen zien, hebben de grootste moeite van trams en bussen gebruik te ma ken, laat staan de hoge trappen van de stations te beklimmen. Belemme ringen dus, die naast deze ouderen voor zeer vele anderen tellen. Ook voor de werkende huisvrouw wordt te weinig gedaan om wonin gen aan te passen. Gelukkig wordt de laatste jaren hier aandacht aan besteed. Maar zolang niet een ieder van deze noodzaak is doordrongen zijn we er nog lang niet. Men zegt wel eens dat in het maatschappe lijke leven geleidelijk aan bepaalde groepen zijn geëmancipeerd en noemt dan bijv. de vroegere slaven, de arbeiders, de vrouwen en de ge handicapten. Maar ik geloof dat wij s denken. nog „gr Ve langrijke gever (mecenas) en kunstenaar elkaa „van aangezicht tot aangezicht" kenden. Het Calvinisme heeft er krachtig too bijgedragen, de kunst te maken tot een vrije, maatschappelijke bezigheid en de Romantiek heeft de Renaissance ge completeerd met innerlijkheid. Het goedkoop afgeven op de Romantiek '3, aldus de heer Rijnsdorp, niet te verde digen. want zij heeft veel zeer moge lijk gemaakt, met name ook op het terrein van wetenschap. Basis kwijt Thans bevindt de kunst „En als hij hem gehoord had, was hij in grote verlegenheid, maar hij hoorde hem gaarne." Dat schrijft de evangelist Mar cus van Herodes, die graag luisterde naar Johannes de Doper. Diep in zijn hart is Herodes op zoek naar God. Als hij JohanneS de Doper hoort spreken verlangt hij naar het nieuwe leven. Diep in hem huist een zekere onvoldaanheid, die zijn troon noch zijn macht kunnen wegdrijven. Hij is koning, maar weet dat er Eén is Die boven hem staat. Het luisteren naar Johannes de Doper is een soort zelfkastij ding. Hij zegt niet na afloop dat deze profeet mooi gesproken heeft. Hij is dan stil. Hij trekt zich terug. Zo iemand, kan maar twee dingen doen. Hij kan de stem die tot hem komt gehoor zamen. Hij kan ook die stem het zwijgen opleggen. We weten wat hij gedaan heeft. Herodes zweert dat hij zijn pleegdochter alles zal geven wat ze vraagt. En als ze hem vraagt om het hoofd van Johannes de Doper is hij bang voor zijn gasten. Wat zullen zij zeggen als hij zijn woord niet gestand doet? Hij brengt de stem van Johannes de Doper tot zwijgen, omdat hij banger is voor wat mensen zeggen, dan voor wat God zegt. Herodes leeft in het hart van een ieder van ons. „Wat zullen de buren zeggen?", is een vraag die vaak ons leven regeert. Dat is misschien niet erg als het gaat om de kleur van de raamkozijnen, of de breedte van onze broekspijpen. Maar het wordt wel gevaarlijk als het gaat om de stem van God. Be langrijker dan de vraag „Wat zullen de mensen zeggen?" is de vraag „Wat zegt God?". Maar menigeen heeft God het zwijgen opgelegd uit vrees voor de stemmen van mensen. Wij lezen vandaag: Efeziërs 11-14 Statisch en dynamisch Wij laten ons niet doelloos een collectivistische richting, zo ver volgde mr. Biesheuvel, die verklaarde het volmondig eens te zijn met prof. Van der Kooy van de V.U., die in het .Gereformeerd Weekblad" een analyse jubliceert over tweeërlei groeperingen n de AR-partij: de statisch (klassiek, ouderwets) denkende mensen, die alle veranderingen in de maatschappij als een verslechtering beschouwen en de dy namisch denkende mensen, die verder zien dan hun neus lang is en vanuit de aloude AR-beginselen proberen invloed uit te oefenen op de maatschappij van morgen. En dat is iets heel anders dan doelloos achter de socialisten en libera- aanhollen. t. Biesheuvel deelde de „boetepredi ker Zuidema" in bij de statisch denkende mensen, evenals z'n secundanten Schakel en Verplanke. Zij hebben geen antwoord op de moderne vragen van onze tijd. Zij hebben geen oog voor de noodzaak van herziening van de rechtsvorm der onder neming, de bedrijfsorganisatie (de P.B.O.) en zien niet in, aat de centrale overheid niet goed functioneert als niet met de verantwoordelijke organen van het bedrijfsleven wordt overlegd. Zij denken dat de maatschappij van vandaag goed, die van gister beter en die van morgen slecht is. Mr. Biesheuvel constateerde dat men In de artikelen van prof. Zuidema een kar- rikatuur aantreft van wat de leiders van vandaag beweegt In de A.R.-partlj. „Het grote gevaar ls In de A.R.P. aanwezig", aldus de minister, „dat men beginselen gaat afleiden uit een tijd, die al weer voorbij is, dat men het princi piële denken gaat richten op een voorbije tijd." Congres in Nijmegen De Medische Faculteitsvereni ging van de rooms-katholieke universiteit te Nijmegen heeft een congres gewijd aan „optimale na- taliteit", waar vooral de geboor- tenbeperking ter sprake is geko men. Een keur van sprekers leid de verschillende aspecten van dit onderwerp in. Voor het congres bestond grote belangstelling. Dit weekeinde werd het onderwerp Mr. Biesheuvel stelde met grote ernst, vooral belicht vanuit lcvensbeschouwe- dat de AR.-partij moet waken over haarjjbke^ vlsie- roojns-katholieke grondslag, Gods Woord. „Maar", zo zei hij, „dat Woord is geen automaat: een kwartje er in en cr komt wel uit, wat de A.R. moet doen." Vrijheid De A.R.-politiek moet in overeenstem ming zijn met de eis der gerechtigheid, maar de rijkdom van de chr. politiek is juist de vrijheid, die je krijgt om die eis der gerechtigheid toe te passen op de situatie van vandaag. God heeft geen automaten geschapen, maar mensen, al- is mr. Blesheuvel, verantwoordelijke De bewindsman was niet zo gelukkig met de uitdrukking „sociaal links", die na de rede van dr. Berghuis circuleerde. Christelijke politiek sluit alles in, zo betoogde mr. Biesheuvel. „Wie aan chr. politiek doet neemt nooit genoegen met de maatschappij van vandaag. Chr. poli tiek is nog even noodzakelijk, zo niet noodzakelijker dan in de dertiger jaren. Onze maatschappij schreeuwt om gerech tigheid. De chr. politiek kan daar ant woord op geven. In de schepping ligt ontwikkeling besloten", aldus de minister «an het slot van zijn rede, waarin hij aan het begin een overzicht had gegeven van de belangrijke sociale verbeteringen, die het huidige kabinet heeft tot stand ge bracht of op staDel heeft staan. Basisvoorzieningen, aldus de minister, ■odat het element van de persoonlijke zorg belangrijk blijft. Parade-humor Bij de beantwoording van de vele vra gen koos mr. Biesheuvel positie tegen degenèn. die een afkeurend oordeel uit spraken over Ben van Kaam's boek: „Pa rade der Mannenbroeders". Hij bespeur de bij de critici gebrek aan humor. De kracht van het boek is, dat h« betrekkelijkheid van de dingen laat „Laten we elkaar ook wat het bedrtj- n van humor betreft ernstig nen aldus mr. Biesheuvel. De minister bleek de Franse bedreiging de recente verschijnselen in de beeldende kunst. Een welhaast onmoge lijke opgaaf voor de sympathieke Vla ming, want hij moest proberen, met overslaan van negentien eeuwen kunstge schiedenis, zijn toehoorders te trekken naar de staart, een terrein dat voor d« meesten volslagen onbekend is, Een han dicap was evenzeer, dat hij slechts dia's i niet zijn kunst ln natura Ihans bevindt de kunst zich aan de emancipatie van de mens vacuüm. Zy is de statische basis nog onvoldoende toe zijn. Renaissance kwijtgeraakt, de kunstenaar Op de zaterdag in Krasnapolsky te is een gecompliceerd wezen geworden en Amsterdam gehouden algemene ver-j er zijn zulke radicale wijzigingen aan de gadering van de Vereniging tot steun gang, dat wij niet kunnen overziei aan het Nederlands Astmafonds heeft heen wij gaan. de heer M. Steinmetz, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Den Haag dit pleidooi voor de gehandicapte mens gehouden. Volgens de heer Stein metz wordt dikwijls te gauw gesteld dat een partieel valide een bepaald beroep niet kan uitoefenen, zonder dat men precies weet wat dat beroep inhoudt. De bemiddeling ontdekt bij de patiën' soms bepaalde weerstanden omdat hij te veel aan zijn ziekte is aangepast en niet voldoende overtuigd is dat bepaald werk niet schadelijk voor hem Het 'nbrengen in het arbeidsproces is alleen mogelijk door goede samenwer king. Uitermate verheugend noemde spreker het dat zovele doktoren, vooral specialisten en maatschappelijke werk sters bereid zijn om o.a. in revalidatie- werkcommissies mee te werken om ge zamenlijk tot een oplossing te komen. Ook de partieel valide heeft recht op arbeid en plicht tot arbeid. Hij heeft ook behoefte aan andere contacten en vrije-tjjdsbesteding, zo zei de heer Stein- De architectuur is er nog. het best toe, zij is praktisch bruikbaar. In de schilderkunst echter treedt de worsteling tussen oude en nieuwe tijd feller naar voren. De grote oorlogen hebben de ogen geopend voor het demonische, wijheb ben de mens verkeerd bekeken en de werkelijkheid heeft ons bedrogen; zij heeft meer dan één gezicht. Echter, als het vertrouwen in de werkelijkheid te rugkeert. zo zei de heer Rijnsdorp, zal de realiteit terugkeren in de kunst. Ook de muziek is van de basis afge raakt. Door terug te vallen op het lied, tracht men (met stem en tekst) het verloren gegane contact te herstellen. Waar in de literatuur het estheticisme is losgelaten, krijgen wij extreme dingen tieve elementen springen het meest voren. Het zijn uitingen van een nieuw levensgevoel (met als aspecten o.a. ont luistering en ontmaskering, zelfpresenta- Van Hoeydonk is gebiologeerd door cosmos en ruimtevaart. Zijn bezig zijn daarmee tracht hij zichtbaar te maken in constructies die hij opbouwt uit delen van etalagepoppen en met objecten huishoudelijke- en speelgoedwinkels. Een brug te slaan tussen het kritisch auditorium en zijn kunst was de heer Van Hoeydonk uiteraard niet mogelijk; dc i hij koesterde dienaangaande zélf trou- wens geen enkele verwachting. Uit de corns felle discussies kwam toch als winstpunt naar voren het besef, te zijn geconfronteerd met een gevoelig en den kend en zoekend kunstenaar, die tegen over het pessimisme van bijv. Sartre er Picasso het leven met optimisme tege moet treedt. tie en materialisme). Congres geslaagd Leerzame discussies ontsponnen zich ook na dc lezingen van dc heren Algra en Rijnsdorp. Aan den dag traden een verheugend brede interesse voor heden daagse verschijnselen, een ernstig bezig- zijn met de vraagstukken van het leven In relatie met religie, kunst en cultuur, behoefte aan contacten en een verlangen, door persoonlijke inzet een waardevolle bijdrage te leveren. Hoe daaraan koerz te geven en hoe een en ander is te intensiveren, dat behoort tot de moeilijke maar zeker ook perspec tiefrijke oogmerken van de jonge stich ting Christelijk Cultureel Studiecentrum, waaraan secretaris lr. J. Bulers gaarne adhesiebetuigingen en bewijzen van moedgevende steun ontvangt. Zijn adres is: Biltseweg 8, Iluis ter Heide (ütr.). hoogleraar W. H. M. van der Marck dat men niet langer aan kan komen met „moraaltheologische fabeltjes. Aan de moraal theologische beschouwing dient een fundamenteel theologische vooraf te Naar zijn mening moet de huwelijks vruchtbaarheid niet apart worden nage streefd, omdat zij deel uit maakt van de gehele huwelijksliefde. In de vorm en gestalte van deze laatste, wil ze werke lijk liefde zijn, moeten de biologische voortplantingsmogelijkheden mede verre kend worden, toegelaten of effectief uit gesloten worden. Kennelijk waren niet alle toehoorders het met deze voor rooms-katholieken bij zonder revolutionaire visie eens. Een aan tal aanwezigen onder wie enkele rooms- katholieke hoogleraren verlieten de zaal. Andere visies e beter dan het huidige negatieve stand punt. Het gebruik van anti-conceptione- le middelen is voor de niet-kerkelijke geen principieel probleem meer. Er zijn echter nog wel open vragen wat betreft medische aspecten en doeltreffendheid, aldus prof. dr. Kruithof. De paus Ook in Rome kwam dit onderwerp ter sprake. Kardinaal Suenens van Brussel heeft vandaag gezegd dat Iedere wijziging In de voorschriften van de Rooms Ka tholieke Kerk met betrekking tot ge boortebeperking de goedkeuring zullen moeten hebben van dc paus. De kardinaal legde een verklaring af op het Vatlkaanse Concilie. HU zei dat hU ieder misverstand wilde opheffen dat het gevolg zou kunnen zUn van zUn toe spraak over geboortebeperking die hU de vorige maand heeft afgelegd. In die toespraak op 29 oktober zei de Belgische kardinaal dat terwijl de kerk niet de algemeen aanvaarde leerstellingen kon prijsgeven, niets een diepgaand on derzoek in de weg stond om te zien of alle aspecten van het probleem volledig onderzocht waren. De kardinaal gaf zaterdag antwoord op reakties op zijn toespraak oyer de ethiek van het huwelijk. Sommige kringen sche nen de toespraak te hebben uitgelegd alsof hij verklaard had daat de leer en de tucht van de kerk waren gewijzigd. Kardinaal Suenens merkte op dat hy alleen maar gesproken had over een stu die over we geboortenbeperking door een kerkelijke commissie. De conclusies van de commissie zullen dieren te worden I voorgelegd aan de paus en zullen door I hem dienen te worden beoordeeld, zei Convent verstevigt contact Indonesië (Van onze soc.-econ. redactie) F\RS. R. ZIJLSTRA, voorzitter van de Nederlandse christelijke boe- 0de vijn wil doen niet erg serieus te nemen. Frankrijk zou zichzelf ontstellend in de vingers snijden. „We gaan rustig verder met het ver sterken van de E.E.G.", aldus de be windsman, die de hoop uitsprak, dat ook in de Europese betrekkingen De voorzitster van de Nederland se Vereniging voor Sexuele Her vorming (N.V.S.H.), mevrouw dr. M. Zeldenrust-Noordanus, ziet in de op het concilie in Rome geble ken wijziging in de rooms-katho lieke visie op de menselijke sexua- liteit en de toenemende erkennning de ruim 200.000 leden tellende N.V.S.H. en de Rooms-Katholieke Kerk. In haar openingsrede ter gelegenheid van het tijdens het weekeinde in Utrecht gehouden N.V.S.H.-congres heeft zij ver klaard dat de N.V.S.H. prijs stelt op dit gesprek. Mevrouw Zeldcnrust besteedde in haar rede bijzondere aandacht aan de concilie- uitspraken van de kardinalen Suenens, Legér en patriarch Maximus, die niet "«voortplanting maar d® wederzijdse liefde als voornaamste doel van het hu welijk verdedigden, alsmede het pleidooi van kardinaal Alfrink om in deze pro blematiek te luisterenn naar de vele be oefenaren van de wetenschap. Erkenning Mevrouw Zeldenrust constateerde voorts met genoegen dat in 1963 het stil zwijgen rondom de sexualiteit over de hele linie is doorbroken. Deze doorbre- ig heeft zich in 1964 voortgezet en :ft geleid tot een bijna gehele erken ning van de N.V.S.H. Deze erkenning betekent in de eerste plaats dat in steeds toenemende mate een beroep wordt gedaan op de N.V.S.H. voor een concreet stuk werk. In de De protestantse spreker, dr. P. J. F. de kardinaal. Dupuis, gaf als zijn mening te kennen dat in een normaal vruchtbaar gezin gebi ortenregellng plicht is. Het middel daartc is irrelevant. Het gaat er om hoe de gezindheid ls. De liefde voor el kaar is de allesbesllssende factoc in het huwelijk Drs Dupuis was het niet eens met de rooms-katholieke visie dat de „pi'" een meer natuurlijk karakter zou hebt-en dan andere middelen. Prof. dr. J Kruithof uit Gent vertegen- woordgde de niet-kerkelyke opvattingen. - Hij gaf als zijn mening te kennen dat1 ren- en tuindersbond. brengt van 10 de regering abortus moet legaliseren en to« 19 december een bezoek aan Indo- zo onder controle moet brengen. Dat wa-1 nesië Narae„s het convent van Chris- I telijk-sociale organisaties gaat de heer Zijlstra contacten leggen met maatschappelijke en kerkelijke groe peringen in dat land. In het recente verleden werden er reeds dergelijke contacten gelegd tussen de Neder landse convent-organisaties en maat schappelijke groeperingen in Indo nesië. De Raad van Kerken in Indo nesië heeft thans een vertegenwoor diger van het Convent in Nederland uitgenodigd voor een nader gesprek. Zoals bekend zijn de kerken in Indo nesië ook actief op maatschappelijk, sociaal en economisch terrein, zodat een vruchtbaar' contact met het Ne derlands Convent mogelijk wordt ge acht. De heer Zijlstra brengt tevens een bezoek aan een landbouwproject bij Salatiga. dat met medewerking van de zending en de Novib tot stand kwam. De CBTB-voorzitter zal na- v mens de Nederlandse' landbouworga nisaties voorts de algemene vergade- ring van de internationale federatie van agrarische producenten bijwonen, die van 23 november tot 3 december in Rotorna (Nieuw-Zeeland) wordt 1 gehouden. i De heer Ziilstra. die via Californiël reist, waar hij ook nog de algemene j vergadering van de boererorganisatie in dit land bijwoont, vertrekt a s. vrij dag. t een antwoord op belangrijke maatschap pelijke vraagstukken. In vele gespeciali seerde studiegroepen wordt hieraan thans aandacht besteed (bijvoorbeeld sexuele nood van gedetineerden, voor lichting op school, maatschappelijk werk en dergelijke). De vraag of in deze ontwikkeling een ideële organisatie die streeft naar sexuele van de resultaten van de versehiü j S?™iïIsr^.r„,Uw""Zerd1eaSl"u,1vi"mde,i lende wetenschappen op dit gebied overtuiging bevestigend, een basis voor een gesprek tussen Wetenschappelijke raad Besloten werd dat het hoofdbestuur van de vereniging zich in de toekomst kan laten adviseren door een wetenschappe lijke raad. waarin vijf tot elf vertegen woordigers van verschillende takken wetenschap zitting zullen nemen. hoofdbestuur van de N.V.S.H. acht het dringend gewenst, dat verschillende door haar ontplooide activiteiten door weten schappelijk onderzoek worden begeleid. levei reeds jarenlang een medische raad als adviescollege kent. Het congres besloot voorts tot instel ling van een curatorium voor de Ni landse Stichting Consultatiebureaus Huweliiks- en Geslachtsleven. Tot algemeen secretaris werd gekozen de heer J. Muylwijk uit Vlaardingen, die de heer L. Hoorweg uit Schiedam op volgt. Mevrouw Zeldenrust werd nis voorzitster herkozen. Nieuwe hoofdbe stuurleden werden dr. B. S. Aussen uit Huizen (N.H.de arts T. E. Halbertsma uit Wirdum. drs. C. E. Vervoort uit Lei den en C. H. Ruyg uit St. Pancras. Beroeoin"swerk GEREF. KERKEN Aangenomen na?r Wagen1..<*en (vac. I' H. J. Kouwenhoven). drs. H. Steendam te Onnen (Gr.). 1 In 16 uur „sloegen" N.S. een spoorbrug In iets meer dan een halve etmaal heb ben de Nederlandsche Spoorwegen in Noord-Holland een nieuwe (definitieve) j brug geconstrueerd d:e de oude spoor- draaibrug is gaan vervangen Het ging - om een spoorbrug bij Krommenie-Assen- delft Tachtig man begonnen zaterdag avond aan het karwei en om twaalf uur gistermiddag was de plaatsing een feit. Het in die periode schaarse treinver keer werd overgenomen door bussen. Zo snel verliepen de werkzaamheden dat verscheidene uren eerder dan men dacht; de eerste trein (nog voorzichtig) over de brug denderde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2