K.L.M.: het Lonen: gesprek met gaat beter de regering? Juwelen gevonden in kluis van advocate Meesterspion Sorge nu Held van Sowjetunie Mr. dr. Pos overleden REM komt met eigen tv- en radiostichting VOOR WARM WONEN FEEST VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 (Vervolg van pagina 1) Het wetsontwerp bot financiering: van de ontwikkeling van het nieuwe Fokker, straalvliegtuig F 28 zal volgens de staat»- secretaris op zeer korte termijn by de Kamer worden ingediend. De totale ont wfkkelingskosten worden geraamd op f 103 miljoen. Daarvan zullen het Rijk en Fokker elk de helft voor hun reke. ning nemen, maar het Ryk garandeert bovendien rente en aflossing van het door Fokker te lenen bedrag. In de rijks- bydrage zit al de subsidie van f 14.500.000 voor 1965 ten behoeve van het Neder lands Instituut voor Vliegtuigontwikke ling, dat by de praktisobe uitvoering van de F 26-plannen een belangryke rol Minister Van Aartsen verwachtte, dat de modernisering van Schiphol in 1966 zal zyn voltooid. Tegelijk zullen dan ook de voornaamste verkeersverbindin gen met de luchthaven gereed zyn (op rijksweg 6 na). Vermeld zy nog de mededeling van staatssecretaris Keyzer. dat de inkomsten uit het vrachtvervoer van de KLM over de eerste negen maanden van dit jaar f 1.5 miljoen boven het budget lagen. Maatschappelijk werk: enquête •"Van onse parlementsredactie Welke kennis heeft men en welk beeld vormt men zich van het maat schappelijk werk in Nederland? Dat is een vraag, waarop de minister van maatschappelijk werk. mevrouw Schouwenaar-Frans6en. gaarne een ant woord zou hebben. Zij heeft daarom besloten, zo deelde zij gisteren in de openbare commissievergadering mee. om daarnaar een onderzoek te doen in- (Vervolg van pagina 1) Niet meer Met de opsomming van dit drietal lij ken op dit moment de mogelijkheden uitgeput, zodat althans werkgevers er maar het meest voor voelen naar de re gering te stappen om te horen, waaraan de regering op loongebled voor 1965 denkt. D» werkgevers willen nameiyk op dit moment niet vastgepind worden op de verantwoordelijkheid voor maatre gelen, waarvoor de overheid evengoed verantwoordelijkheid behoort te dragen. Hert tekort van meer dan een miljard gulden op onze betalingsbalans is een ge. volg van teveel consumeren en te weiraig produceren en van te veel investeren en te weinig sparen in 1964 Hierdoor blijft de uitvoer achter bij de invoer en schieten onze middelen tekort om de bestedingen allemaal te kunnen finan- Nu blijkt in 1964 de particuliere con sumptie echter slechts een half procent te zijn uitgegaan boven de produkbie Hert volume van het nationale produkt groeide met 514 procent en het volume van de particuliere consumptie zette uit met 6 procent, Ook de terugloop bij de particuliere besparingen was niet zo geweldig ver ontrustend. Deze zakten van 12.7 naar 11,9 procent van het nationaal inkomen Veel Indrukwekkend er was de ontwikke ling van de investeringen. De investerin- gen liepen namelijk uit tot 20.1 procent van het nationaal inkomen Wanneer daarvan de besparingen (zowel van dc overheid als particulier» worden afge trokken dan blijkt er meer geïnvesteerd te zijn dan bespaard: 2,3 procent van het nationaal inkomen meer. Dit percentage spreekt veel sterker dan wat er in de particuliere sector met dc consumptie en de besparingen is gebeurd. Dit hoge percentage van 20,1 procent Verband niet roof in Amsterdam Op gerechtelijk bevel heeft de West- duitse politie de spaarbanksafe van de Duitse advocate Kreuzer, die in Am sterdam wordt gevangen gehouden, ge opend. Men vond juwelen ter waarde van ".000 mark. Deze sieraden worden in verband gebracht met de roofover val op de juwelicrszaak aan de Heilige- weg in Amsterdam. De juwelen zouden afkomstig zijn van Petras Dom In as. die eveneens als ver dachte van deze roofoverval, in Amster dam in hechtenis wordt gehouden. De Westduitse politie had een tip ge kregen, dat de advocate een safe huurde in de spaarbank. Een rechter in Essen gaf toen bevel de kluis te openen F,en andere nieuwe ontwikkeling in deze «aak is, dat de advocate nu wordt verdacht Petraa D omina* geholpen tc hebben uit de gevangenis te ontsnappen, toen Petras haar cliënt waa. Verder zou Petraa Dombias twee revolvers van haar hebben gekregen, die hjj bü verschil lende roofovervallen heeft gebruikt. De Westduitse politie heeft dus grote Inte resse voor de advocate en heeft dan ook een arrestatiebevel voor haar. Maar voorlopig zit ze in Amsterdam vast en de Westduitse politie zal moeten wachten tot de Nederlandse justitie haar uitlevert. Ook wil men in West-Duitsland Petras Dominas graag aan de tand voelen. Maar deze hoofdverdachte, die zwijgt als het graf. wordt nog steeds verhoord. Als stateloze hoeft Nederland hem niet uit te leveren. Behalve dat de twee mannen die gear resteerd waren op verdenking van de ju welenroof uit een Zandvoorts hotel een volledige bekentenis hebben afgelegd is de hele buit intussen teruggevonden. Het resterende deel \yerd in de tuin van de twb#de Verdachte gevonden. Weinig verandering IF JET hogedrukgebxed, dat het weer i onze omgeving bepaalt, ver plaatst zich langzaam van 't zeegebied ten westen van Schotland naar het zui den. Een uitloper van dit hogedmkge- bied strekt zich over de Noordzee, naar Denemarken uit. Verder bevindt zich hij de Pyreneeën een depressiegebied waardoor de stroming in zuid-Europa nog steeds oostelijk is. Ook in ons land is de wind overal weer aflandig. Door de betrekkelijk grote vochtigheid ont staat er op vele plaatsen mist. of lage bewolking. In de temperaturen komt met veel verandering, 's Nachts daalt het kwik tot om het vriespunt, over dag stijgt de temperatuur tot waarden die ongeveer 4 graden beneden nor maal zijn voor dc tijd van het jaar Een snel uitdiepende depressie heeft in midden-Scandinavië sneeuwval veroorzaakt ZON EN MAAN* Zaterdag 7 november: zon op 7.45, on der 17.02; maan op 10 59, onder 18 00 Donderdag 12 november: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 7 november: 4.45 v.m.; 16.57 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur voor de investeringen Is voorel een ge volg van de grote overheidsinvesteringen over 1964. Genoemd kunnen hier worden de woningbouw, de wegenaanleg. '1 Del taplan, het Zulderzeeproject. de scholen bouw enz. Dit zjjn structurele uitgaven, waarvoor Nederland ook In de toekomst gevraagd, evenals de openbare nutsbe- dryven. maar dtt «Un uitgaven van Inci dentele aard geweest. De Investeringen in woningen liepen met 21 procent op en de overige overheidsinvesteringen met 15 procent. Wanneer men de overheidsuitgaven stuk voor «buk de revue laat passeren, dan blijken deze alle noodzakelijk ge weest te zyn, maar te weinig heeft de overheid zich gerealiseerd, dat toene ming van het aantal bestedingen zonder ongelukken alleen maar mogelijk i«. in- dien andere bestedingen worden gedrukt. Het een moet gaan ten koot* van het ander, willen er geen tekorten ontstaan. Dit tekort is er thans levensgroot op on ze betalingsbalans. Gal dichten De lonen moeten er thans aan te pas koenen om het gat weer te dichten. Het aandeel van de werknemers in het na tionaal inkomen moet, torngggedrongen en mag in ieder geval niet verder groei en. omdat een groter loonbedrag gepaard blijkt te gaan met een lichte ontsparing en een matige toeneming van de particu- liere consumpties. Beide factoren zijn voor wat 1964 betreft echter niet de voor. naamste oorzaak van de huidige econo mische moeilijkheden Veel meer moet naar de overheidsinvesteringen gekeken worden, wat de werkgevers dan ook doen Zij zien n-iet helemaal de billijk heid in van een sterke matiging van de lonen waardoor de winsten van de be drijven weer kunnen uitlopen, met als gevolg meer besparingen en minder con sumptie. De toenemende produktöe en produktiviteit van liet bedrijfsleven zal zo in 1964 niet primair de werknemers ten goede komen, maar onze verzwakte betalingsbalans. Met name de al te ruime overheidsinvesteringen zullen op deze wijze gefinancierd moeten worden. Deze achtergrond maakt het duidelijk, dal er stromingen zijn. die de regering heel duidelijk b\j het loongesprek willen betrekken. Tegen deze achtergrond wil len met name de werkgevers niet alleen samen met de werknemers voor het doorvoeren of het weren van loonsver hogingen. verantwoordelijkheid aanvaar- Hier leek vandaag het zwaartepunt te liggen van de besprekingen binnen het Bestuur van de Stichting van de Arbeid. PERSONALIA Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. W van Dijk te Amsterdam, adjunct-inspecteur voor de scheepvaart. DELFT Geslaagd: vliegtuigbouwk ir J C A van Ditshuizen (Baarn). J I Groeneweg (Amsterdam). A Hartlng (Amsterdam). T H P Konings (Amsterdam). S Kortenbout (Delft), P M Pauwels (Rtjswijkl. A J H Ver- heijden (Amsterdam). H Vlieger (Delft) P Wesscling (met lof) (Den Haag). TAE SOWJETUNIE heeft gisteren een van haar vroegere spionnen, Richard Sorge, posthuum onderscheiden door toekenning van de titel „Held der Sowjetunie". Sorge, zoon van een Duitse vader cn Russische moeder, was de man die destijds Stalin op dc hoogte stelde van Hitiers plannen voor een aajival op Rusland. In 1933 ging hij als dagbladcorrespondent naar Japan, waar hij later persattachc bij de Duitse ambassade werd. Als zodanig kreeg hij geheime documenten onder de ogen. hetgeen hem mogelijk maakte in 1939 Moskou te waarschuwen voor de op handenzijnde aanval op Polen en later voor de Duitse plannen'voor de invasie m de Sowjetunie. Sorge werd in 1941 door de Japanners gearresteerd en in 1944 terechtgesteld Enige tijd geleden wijdde de Prawdat reeds een artikel aan Sorge, aan wiens inlichtingen door Stalin geen aandacht werd geschonken. Het blad merkte daarbij op, dat men daarvoor wel zwaar heeft moeten boeten. Gisteren Is In het St, Elisabeth gasthuis te Willemstad (Curasao) overleden mr. dr. R. H. Pos, buiten gewoon en gevolmachtigd ambassa deur te Havanna. Pos heeft op Bonaire, eind vorige maand, de ambassadeursconferentie bij gewoond. Hij was nog aanwezig op de receptie, die de regering van de Neder landse Antillen op 29 oktober de minister van buitenlandse zaken. mr. J. M. A. H. •Luns. aanbood, doch reeds toen voelde hy zich niet goed. Kort daarna moest hy in het ziekenhuis worden opgenomen, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek Raymond Henri Pos werd op 9 maart 1910 te Paramaribo geboren. Hy bezocht het gymnasium in Alkmaar en studeerde rechten aan de rijksuniversiteit te Lei den. waar hij promoveerde op het proef schrift ..Evenredige vertegenwoordiging en volks vertegenwoordiging". Van 1939 tot 1942 was hy ambtenaar bij het gouvenement van Suriname In 1942 werd hy benoemd tot advocaat-ge neraal van justitie aldaar en in 1946 tot procureur-generaal In 1947 werd hij vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, drie jaar later volgde zijn benoeming tot algemeen vertegenwoordiger terwijl hy van 1955 tot 1963 optrad als gevolmachtigd minis ter voor Suriname. Zijn laatste functie was ambassadeur in Cuba en Haiti. Dr. Pos heeft een zeer belangrijk aan deel gehad in de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde van het Koninkrijk der Nederlanden. Zoals bekend werd mr. dr. Pos door de Surinaamse regering voorgedragen voor het gouverneurschap van Suriname. Oktober veel te regenrijk (Van onze weerkundige medewerker) EEN KWAAD woord over de herfst? Dat is, vooral voor het hele westen van ons land toch iets te mooi voorge steld, want de oktobermaand heeft daar veel regen gebracht. Normaal 80 a 90 mm; dit keer tussen Texel en Zeeland 120 tot 190 mm regen tegen 45 a 65 mm in het oostenwaar oktober heel wat minder buien bracht. Ook was oktober te koud. In De Bilt was het gemiddeld ruim twee graden kouder. Voor een lager gemiddelde moeten we tot 1939 teruggaan. De maand begon zeer zonnig maar eindigde somber. De Bilt kwam op totaal 116 tegen normaal 102 uren zonneschijn. De novembermaand is deze eerste week gestart met een hoge- drukgebied, dot wel iets te koud maar droog weer brengt met in het binnen- land plaatselijk nachtvorst. Van onze regenwaarnemers kregen wij voor oktober de volgende neerslag- opgaven: Den Haag 162, Leiden 177, Katwijk 144, Hazerswoude 150, Alphen aan den Rijn 123. Noordwijkerhout 153. Avro begint weer tv.-sport rubriek Ageetli Scherphuis in tv.-magazine j j Ageeth Scherphuis op Ned. 2 tussen sportrubnek gaan uitzenden onder de s£ï 0« >.>,r hrt het titel Sportpanorama. Deze rubriek destijds geruisloos van het scherm dwenen, maar komt wel via Ned. 1 De samenstellers. Bob Bremer Koen Verhoeff. zullen e direct na de uitzending voor het eerst het nieuwe, speciaal voor haar opgezette, televisie-magazine van 'de AVRO pre senteren. Dit programma zal handelen over allerlei televisiekwesties. Ageeth zal het per maand hebben over het feit dat kinderen het NTS- voornameiyk tot de televisie worden commentaar Niet gaaf H" valt wel zeer te betreureni dat de opvoering van „Oompjes droom", tragi-komedie vaar de bekende novelle van Dostojewski. gisteravond «Ut gaaf op de beeldbuis Is gekomen. De grote scènes, waarin Loudi Nijhoff, Jan Ten. lings en Maxim Hamel de belangrijkste aandelen hadden, mochten er zijn, maar de overgangen waren onvoldoende en de tussenscènes lieten veel te 1 wordt er gesproken over de KNVB welke in december 75 jaar bestaat. Er worden enkele hoogtepunten de activiteit van de Bond vertoont, flitsen van de 6—0 overwinning van het tra al antennesysteem. Nederlands elftal op de Belgen In 1936 zo goed als de 6—2 nederlaag tegen de Britten In 1946 en de fameuze kopbal van Bep Bakhuys in de derby der lage landen op 11 maart 1934 zal ook niet ontbreken Ook worden er gesprekken gevoerd met de heer Boeljon. hoofdconsul van de KNVB. ir. A v»n Emmenes. voet- ba] expert, dr. M. Gübel, de legenda rische voetbalfiguur in de tyd van d« eerste wereldoorlog. Dirk Lotsy. een van de spelers in het eerste Neder landse elftal van 1905 e a. Presentatie van Sportpanorama heeft Jean Smits Hilversum die wel 25 jaren kan duren en over de mening dat iedereen over tien jaar kan profiteren van het cen- raal antennesysteem. TV-gesprek met Peter Scharoff In het televisieprogramma dat de KRO op de avond van 11 november a.s. uitzendt zal de rubriek „Theater '64" weer zün opgenomen en deze bevat een vraaggesprek met de zeer bekende Rus sische regisseur Peter Scharoff. die wordt ondervraagd door Ton Lutz. Peter Scharoff is. zoals de kijker zal ervaren een opmerkelijke man Hij laat zich nooit uit over zijn leeftijd, noch over de plaats waarin hij werd geboren. Dat hij niet al te jong meer is moge blijken uit het feit dat hij in 1954 zijn gouden jubileum als toneelregisseur vierde. Hierbij werd hij in Den Haag hartelijk gehuldigd. Nu zijn wij weer tien jaar verder en nog altijd is Scha roff een dynamische persoonlijkheid, die boeiend kan vertellen over zijn le ven in Rusland en in Nederland. Uit het gesprek zult u om. kunnen hoofdartikel ieren dat Peter Scharoff het Neder landse toneel van goed gehalte acht. Hij „zal ook daarover praten en vergelijkin- stichtmg T®l^<^welke gori trekken met het toneel in het bui- tenland. o.a. in Duitsland. Waarom geen NTS VPRO-reactie op Teleac Dr J. A. de Koning, de VPRO. achryft in e in het pas-verschenen programmablad Vrije Geluiden waarderende woorden de i februari a.s. met haar uitzendingen voor onderwijs en scholing gaat be ginnen De VPRO acht deze pro gramma's „een verheugende voort-ont wikkeling in de Nederlandse omroep'' (zo drukt dr Koning het uit), en prijst de opzet van Teleac als „voortkomend uit in onze samenleving gegroeide organen als onmisbare bijdrage in de culturele democratie, welke zich in de omroep van ons volk behoort te mani festeren"' Peter Kreuder treedt op voor de radio De vooral vroeger bijzonder popu laire Oostenrijkse componist en pianist Peter Kreuder, thans 59 jaar. is dezer Wettam» wordt er een bemerkte, «bonrteted Wenen op bij ««.kt -Hoeveel beter, «ronde. SchoolJtatpkonum. fa de Jpfcn- juister zou het echter ztjn geweest, indien de bestaande omroep uit zich zelf de wijsheid en de visie had be zeten. om zelf en eigener beweging het die enkele initiatief tot Teleac, als een gezamen- spelen.^ lyk N'TS-programma. te nemen. Daar- door werden afgelegd''. "de NCRV en de KRO zullen op namen worden gemaakt van het Ra dio Symfonie- en Promenade-Orkest. ■erken zullen Er was aarzeling en gebrek aan rol- vastheid. De sledevaarten waren on aannemelijk ook al werd er fraai met sneeuw'' gestrooid, de balzaalfrag- m enten sterk toneelmatig, de ipassa- srêne met dn deftige dames veel te slap van actie, waardoor het hoogte punt van het spel, oompjes dood. de mist in ging. Er zijn oorzaken voor deze misluk kingen. Regisseur Frits Butzélaar had voor deze veelomvattende opvoering in bijzonder veel decor slechts de be. schikking over de kleine Vitusstudio, waarin alles op elkaar gepropt stond en de acteurs zich niet vrij konden bewegen. In tweeëneenhalve dag moes ten opnamen worden, gemaakt. Het ge heel was nauwelijks te overzienbij massale scènes wisten de spelers zich niet te bergen. ,.Wij hebben in een kramptoestand moeten werkenver klaarde de regisseur na afloop. En dat was aan alles te merken. Een dergelijk groot werk kan men niet op een beperkt aantal vlerkante meters tot realisatie brengen. Dan moet er teveel worden geïmproviseerd, ge. knutseld en gemonteerd en helaas was dat allemaal hinderlijk te merken in de uitzending. Dat verstoorde de sfeer in het spel en de aandacht van de kij- Een teleurstelling, ook voor de ac teurs zelf. Want er werd% vooral doof Loudi Nijhoff in haar zoveelste anti. pathieke rol van meedogenloze sluwe vrouw en door Jan Teulings als de af tandse prins, dikwijls vorstelijk spel geleverd. Shireen Strooker dramatiseer, de de belaagde dochter te veel: Dosto- jewski zag haar tragischer en zwakker, meer ais speelbal dan als persoonlijk - heid.Maxim Hamel is veelzijdig als acteur, maar hij kon. deze rol niet toer. kei ijk aan Er bleef niet genoeg over van de geldzuchtige en ijdele salon- Wel hebben wij bij alles een redelijk goede indruk gekregen van Dosto. jewski's bedoeling in het aan de kaak stellen van menselijke karakters, door fatale emoties en duivelachtige zelf zucht misvormd. Maar het had zoveel beier gekund met deze groep bekwame De thans in Zwitserland woonachtige «anavBfltf Tc Amsterdam is ten overstaan van notaris mr. P. J. Blauwhoff de stich tingsakte gepasseerd van de ..Tele visie en Radio Omroep Stichting", afgekort de TROS. De stichting heeft ten doel het bevorderen van lande lijke en regionale uitzendingen van Lissabon regenbui 61 „Ik bedoel ook de aardse boeken, meneer Ik bedoel het testament. Meneer heeft veel met me gesproken, de laatste weken. Met het oog op de reis, die hij ondernemen wilde. Hij noem de mij zijn vriend. En God weet, ik was het ook". .,Ja", zegt Frans verward. Hij voelt een do delijke moeheid in zich opkomen Hi.i reikt de oude man de hand cn wordt uitgelaten. Alsof hij de meester was van 't Lynneveldt. Broos blijft in de deuropening staan, totdat hij het bordes is afgedaald en zijn rijwiel heeft geno- Dan eerst trekt de oude getrouwe zich te rug en sluit de toegang af. Zonder omzien fietst Frans de plaats af, door de donkere sparren laan. dc wereld tegemoet. Als een volkomen vreemdeling benadert hij die wereld weer. hij constateert het met angsl Zijn hart kent nog slechts één verlangen: Joke! Veiligheid! Hij raadpleegt zijn horloge. Op slag van zes; 't kan onmogelijk. Moeder heeft hem nodig. Sedert vanmiddag weet hij zich aangesteld tot bijzon dere hulp, bewaker en beschermer van zijn klci- moeder, die door lijden wijs is geworden. Sneller fietst hy in de richting van de Mus- senstraat, onderweg al zijn krachten cn gedach ten terugroepend lot gewone banen. Vanavond nog feest in de Mussenstraat. Dit lykt hem zwaarder dan alles, wat hij tot nu toe heeft be leefd. t is een broeihete avond geworden, verza digd van waterdamp en electriciteit. 't Lichte floers, dat Frans Appelaar als begeleidend ver- ichijnsel van het doodmysterie boven 't Lynne veldt heeft zien hangen, is geen droomspinsel geweest. Nadat de zon is ondergegaan in ver vaarlijk rode kleurengloed, is het luchtige ipinsel verdicht tot een wade. die 't licht van boven onderschept en de aarde maakt tot een in zich zelf afgesloten wereld, bezet gebied, ge vechtsterrein van machtige legerscharen. Frans Appelaar voelt de strijd, 't grijpt hem aan, hij heeft een razende behoefte, zich midden in de Iheen- cn weer gaande golven te werpen Maar Ihy is tot werkeloosheid gedoemd. De grote re- in de Mussenstraat door M. A. M. Ronos-BoMlngh yiisseur heeft hem duidelijk gemaakt, dat hy voorlopig mee moet doen in niet veel meer dan een figurantenrol, 't Wachten is op de wenk. die hem zal oproepen tot werkelijk groot spel. Of die wenk deze avond nog komén zal, betwijfelt hij. Ondanks de zwaarte van de las ten. die ze moesten dragen zyn de uren toch voortgeschreden, 't loopt tegen negenen, 't eind is in 't zicht, 't Eind van een dag. die veertig jaren heeft omspannen. Hoe is 't mogelijk, dat een mens zo'n dag beleven kan met iedere vezel die hem vormt! En dan nog kan hunkeren naar 't grote spel. Of heeft God de scherpe, bittere spijs van zulk een dag juist nodig, om de zijnen rijp'en vaardig te maken tot de daad? Eén daad heeft Frans reeds gedaan, die hem zelf met verwondering vervult: de wenk kwam, en hij gehoorzaamde. Dat was tijdens het feest maal, toen eindelijk allen een plaatsje gevQnden hadden rondom de dubbel uitgetrokken tafel, 't Bruidspaar; Anneke en Joost met hun drie kin deren; Gerdien met Ireentje: Cor; Katrien, en hij zelf aan een van de smalle kanten. In de wei felende stilte, die na het aanschuiven ontstond, zullen we bidden voor 't eten, of niet heeft hij uit de binnenzak van zijn colbertje het bij beltje van de heer van 't Lynneveldt te voor schijn gehaald. Mensen, 't is hier nooit gewoonte geweest, om de bijbel erbij te halen, maar ik weet, dat moe der 't prettig vindt. Cor en ik zyn ook die kant opgegaan en ik vermoed ook Gerdien. Daarom wil ik nu de psalm lezen, die we op de Lynne- hoek bij feestelijke gelegenheden lezen. Dat is de honderdderde psalm." Nog hoort hij Ireentjes blijde stemmetje kraaü en: „Is dat. de kinderbijbel, mam? U weet wel?" en Gerdien dapper antwoorden: „Nee, Ireen, dit is de bijbel van oom Frans. Morgen gaan wij een kinderbijbel kopen, hoor." Nog ziet hy ook de stralende blik van zijn moeder. Dit lezen, door hém, was haar schoon ste feestgeschenk. Sedert is Joost met het drietal afgetrokken en Ireentje boven in haar bed gelegd De tafel van het bruiloftsmaal is veranderd in de tafel voor het avondfeest en Frans is teruggezonken m zijn figurantenrol. Cor en Gerda hebben de zaak zo goed moge lijk geschikt, ook toen tegen acht uur de uit verkoren gasten van Appelaar arriveerden. „Om te helpen, de blommetjes buiten te zet ten", vólgens de mondelinge uitnodiging. „Kunnen ze dat bij jou dan niet, Appie?" „Toe nou. man. die lui daar bij mij zitten al tijd in de penarie." ..En dat heb jij ze in veertig jaar tijd nog niet kunnen afleren?" „Welnee, man. er zijn immers hele volks stammen. die niet anders willenl" „Maar dan wij. hè Appie? Zorg jij nou maar. dat er wat onder de kurk is, dan komt de rest vanzelf wel in orde." Wel. er is heel wat onder de kurk, dank zij de telefoon en het prompte bezorgen En de gasten zijn ook gekomen, in feestelijke dos. bla kend van welwillendheid en hulpbetoon. Wat? Is er niet eens voor een paar versierde stoelen gezorgd? Hoe bestaat het! Mensen, zijn jullie van stopverf, dat je niet weet. wat een bruids paar toekomt? En dan met zoveel jong volk in huis? Nee maar.dat zullen de dames Bloem en Beek wel eens even netjes opknappen! Er staat hier buiten toch zeker wel wat klimop of ander groen? (wordt vervolgd) radio- en televisie-programma's van voorlichtende. leerzame en ontspan nende aard. Zy staat vrij van eniger lei godsdienstige of politieke groe pering. De N.V. Reclame Exploitatie Maatschappij treedt als voorlopig bestuur van de Stichting op. In de afgelopen weken zijn door de REM besprekingen gevoerd met verschil lende stichtingen en ondernemingen, die een gelijk of soortgelijk doel als de TROS nastreven. De besprekingen ontwikkelen zich gun stig. In verband hiermee heeft dc REM besloten de Televisie en Radio Omroep Stichting in het leven te roepen, die naast de bestaande omroepverenigingen in nanwe samenwerking met andere gega- digden een eigen plaats kan innemen in het Nederlandse radio- en televisiebestel. De TROS kan haar doel pas bereiken en zo deelt men in een communiqué mee indien teer vele Nederlanders zich als deelnemer zullen aanmelden. Daarom zal zowel via de pers als door middel van radio Noordzee en TV-Noordzee in de ko mende weken een intensieve campagne worden gevoerd om deze opzet te verwe zenlijken. De NV REM zal als voorlopig bestuur zo spoedig mogelijk aftreden om plaats te maken voor een nationaal represen tatief bestuur, dat in overleg met een door dit bestuur in te stellen programma raad. bindende richtlijnen zal verstrekken aan de uitvoerende organen. De NV REM is als voorlopig bestuur van de Stichting ervan overtuigd dat straks o.l.v. het definitieve bestuur het vraagstuk van het Nederlandse radio- en tclevisiohestel tot een voor ieder be vredigende oplossing zal kunnen worden gebracht. Parijs bezorgd (Vervolg van pagina 1) Gerhard Schroder, binnenkort naar Washington zal verlxeicke-. voor bespre kingen met zyn Amerikaanse collega, Dean Rusk De besprekingen maken deel uit van de reeks conferenties, die de re- gering-Johnson met 'Westeuropese staats lieden wil voeren, nu de verkiezingen achter de rug zyn. Vermelden we nog. Jat de socialistische ministers van buitenlandse zzken van En geland on Italië gisteren overeenstem ming hebben bereikt over de behoefte aan dc grootst mogeiyke onderlinge af hankelijkheid op het gebied van kernwa pens binnen het Atlantische hondgenoot schap. Deze uitspraak aldus waarne mers ts duidelijk gericht tegen het be sluit van De Gaulle, een onafhankelijke kernmacht voor Frankrijk op te bouwen Hilversum I. 402 ra. 19.00 Nieuws Tf.tO Actualiteiten 19-35 Vliegende schijven: ver- zoekprogramma voor de militairen 20-20 Metrooole orkest: amus muziek 21 00 Zang en gitaarmuziek 21 ZO Onderdak bU buur man Belg. documentaire 31 40 Licht Instru mentaal combo 22.00 Lichte gram 22.15 Zwart op wit: actuele publicaties over kerk en wereld 2230 Nieuws 22 40 Epiloog 22 43 Drijfjacht, hoorspel Ais voor- en naspel: gram 23.55—34 00 Nieuwe. Hilversum n, 298 m. 19 00 Kiosk: arti kelen uit de weekbladen 19 10 Muzikale aanwinsten 1930 Uit de Kunst: een veer tiendaags magazine 19.55 Eerste kolom 20 00 Nieuws 20.05 Al of niet Cremer-(en). literaire lezing 20.20 Radiophilhartnonisch orkest: klass muziek 20.50 Boakbespre- kirc VARA: 21.00 Promenade orkest 21.45 vanavond Televisie, Nederland I: NCRV: 19.30 Ba rend de Beer 1935 De Beverly Hillbillies: Jed lost de ruzie op. TV-filtn. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: F* Pa Pinkelman en Tante Pollewop. beeldverhaal 2035 Atten tie 20.ö0 Stiefbeen en zoon, TV-spel 2125 Ooggetuige: reisreportage over Suriname. NTS: 22.20 Opsignooorke: muzikaal pro gramma. NCRV; 28.35 Dagsluiting. NTS: kort. VARA: 20 0j Iedereen houdt Sweeney. TV-ftlmu it de Dick Powell-i NAS: 2030 In vertroiJ" programma. VARA handen, medisch 0 The Go spel- ins: gospels, blues en spirituals 2143 pj.m. 19.07 uur. Jazz Noordzee: Jimmy Smith op het hammondorgel: plm. 1931 uur. Hollywood star Playhouse; 22.00 uur: Boekaniers der z Caraïbisch gebied Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7 00 Nieuws 7.20 Het levende woord 7.15 Klass gram Geestelijke liederen 735 De Kerk zijt ten behoeve van land- Instrumentaal kwartet Regeringsuizending: Westen 1230 Meded u inbouw 1233 ngsollste 12 50 landbouw 13.00 Nieuws 13 15 Marktberichten 13.18 Voor de jeugd 14.10 Musicerende dilettan ten: Mannenkoor 1430 Voor de kleuters 14 40 Franse les 15 00 Lichte orkestmuziek mgsolisten 15 30 Brussel in de Neder - periscoop 16,40 Jazzmuziek 17.0( orkestmuziek 17.30 Kunstkroniek 18.00 Licht instrumentaal ensemble 182o Jazzmuziek met commentaar 18.50 Lichtbaken, praatje. Hilversum n. 298 m, VARA: 7.00 Nieuws 7 10 Ochtendgym 7 20 Socialistisch strijd lied 7.23 Liche gram (om ca. 730 Van de voorpagina) 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied 8.18 Operamuziek (gr) 8 40 Or gelspel: lichte Nederlandse muziek 9.00 Loon naar werken, lezing 930 Stereo foni sche uitzending: Oude en klass muziek (gr) weekoverzicht VARA-varia 13.00 Nieuws 13.15 Stereofb- nlache uitzending: Licht orkest met licht vocaal ensemble en zangsolisten 13.40 Voor de jeugd 14 15 Radio Jazzclub 14.45 Mo rele buitelingen op fiscaal terrein, lezing 15.00 Operamuziek (gr) 16.00 Nieuws 18.02 Boekenwijsheid 16 20 Stereofonlsche uit zending: Licht orkest 16.45 Stereofonlsche uitzending. Licht instrumentaal kwintet 17.05 Stereofonlsche uitzending: Salonor- kesl en zangsoliste 17.30 Actualiteiten 16.00 Nieuws en commentaar 18 20 Voor de jeugd. f TeleTisie. Nederland I; NTS: 15.00 Weejf- -- I* op George. v* v

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7