E.M.S. houdt pierprijs op een gulden ETHERGOLVEN WITTE KRUIS Minder wind Toogdag te Arnhem Chr. muziekkorpsen: vaak heel goed Groningen, Holland en Zeeland hebben de minste geboorten „Mijn antennesysteem is veel goedkoper" FEEST 7 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1964 De E.M.S. heeft bij monde van de secretaris van de raad van beheer, dr. J. Goudsmit, desgevraagd ver klaard, dat het arrest van de Hoge Raad geen aanleiding is om de hui dige pierprijs van één gulden terug <e brengen tot 55 cent, zoals minister dr. J. E. Andriessen bepaalde. De E.M.S. meent, dat voor opheffing van de voorlopige maatregelen van de officier van justitie voor het gerechts hof meer gronden zijn aangevoerd dan die, waarop het hof 2yn beschikking heeft getroffen, en waarvan thans de Hoge Raad heeft uitgemaakt, dat hij onjuist is. Het openbaar ministerie bij de arr dissements-rechtbank in Den Haag ingenomen met het arrest, dat de Hoge Raad heeft gewezen. De officier van justitie, mr. J. H. Maan, vindt, dat de voorlopige maatregel, die zijn collega jhr. mr. Th. W. van den Bosch vai comer nam, terecht werd getroffen Mr. Maan zei, dat het hem voorshands onverstandig lijkt van de E.M.S. or toegangsprijs voor de pier niet te lagen. Mr. Maan meent, dat het gelijk is opnieuw een voorlopige maat regel te treffen, wanneer weer een over treding van de prijsbeschikking zou worden geconstateerd. Overigens komt het mr. Maan voor dat het wellicht verstandig is de be handeling van het beroep van de heer R. Zwolsman bij het college van be roep voor het bedrijfsleven af te wach ten, vóór de rechtbank de zaak behan delt Giro 777 voor hulp aan Joegoslavië In verband met de overstromingen In (oegoalavlë aal bet Nederlandsche Roode Km ia op verzoek van de Lig» Rode Krala-verenlgingen te Genève per eerste gelegenheid een partU dekens en klnder- roedlng zenden aan de zusterorganisatie Eveneens ia vanaf heden het speciale fironnmmer 777 opengesteld. Giften kun- »en op dit nummer worden overgemaakt •en name van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis ln Den Haag. De Koninklijke luchtmacht heeft op nieuw een aantal helikopters van het type Aloutte II besteld bij de Franse vliegtuigfabrieken Sud Aviation. Even als de verleden jaar in december be stelde toestellen van dit type zijn deze lelikopters bestemd voor de Koninklijke andmacht. Met de aflevering zal in ïen begin worden gemaakt. 'pEN WESTEN van Schotland en bo- ven Groenland bevonden :ich voensdagmorgen hogedrukgebieden. ■erwijl zich op de oceaan een groot agedrukgebied bevond dat een uit- oper heeft over Spanje en zuid- frankrijk. Een uitloper van hogedruk itrekt zich van Schotland naar Dene narken en noord-Duitsland uit. In cms and veroorzaakte deze luchtdrukver- leling oostelijke winden, waarmede jrij koude lucht uit Duitsland werd langevoerd. Hoewel plaatselijk flinke tpklaringen voorkwamen, is de tem peratuur in de afgelopen nacht ner- jens onder nul geweest, omdat er vrij teel wind was. In de komende nacht lal er minder wind-zijn, omdat de ge- ioemde uitloper van hogedruk dan iver ons land komt te liggen. Tijdens \pklarinqen kan de temperatuur dan ilaatselijk tot iets beneden het rries- mnt dalen. Ook zal op sommige plaatsen mist mtstaan. Boren zuid-Scandihavië ligt ten front dat koude poollucht be- irenst. Dit front kan morgen in de vop van de dag de Waddeneilanden iaderen. Het vertoont echter weinig Ictiviteit. zodat op overwegend droog veer kan worden gerekend. Evenals landaag zullen plaatselijk opklarin gen voorkomen. ZON EN MAAN Donderdag 5 november: zon op 7.42. inder 17.05: maan op 8.43, onder 17,52. 12 november: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 5 november: 3.38 v.nv: 15.51 n.m. HET WEER IN EUROPA lapporten hedenmorgen zeven uur ill! «a a 5 e23 vindstil 21 10 1 EEN keer per jaar houdt de Ned. Federatie van Chr. muziekbonden een grote toogdag, waarin de beste harmonie- en fanfarekorpsen uit de aangesloten bonden met elkaar wedijveren, waarin het Nationaal Jeugd- korps zich laat horen en de Kon. Militaire Kapel de bijeenkomst afsluit met een voorbeeldig concert. Nu, gisteren in het Arnhemse Musis Sacrum bad dit alles plaats en het werd een toogdag met vele goede verrassingen. Daar was de jonge Jitze Nicolai, die met kleine gebaren de 25 leden tellen de fanfare „De Bazuin" uit Triemen- Westergeest leidde en daarmee 591 punten haalde: een geboren dirigent! Daar was de fanfare „Het Heide bloempje" uit Harkema-Opeinde, die onder S. de Boer het hoogste punten- aantal haalde, n.l. 623%, en daarmee de wisselbeker kreeg, plus een nieuwe trompet met bijbehoren. Hier hoorde men een mooie klank en een afgeron de klankeenheid. Beker voor De Lier onder Nico Houppermans tot rustig zuiver musiceren kwam en daarmee 615 punten haalde. De overige korpsen leverden een goede, ims een heel goede prestatie, maar meestal had men ietwat te kampen met onzuivere intonatie en met een wat schrale klank. Vooral in langzame tempi kon de speltechniek te kort schieten en dan zakte de klank (en de weergave) spanningsloos in elkaar. Juist het spelen van langzame tempi vergt de grootste vaardigheid! En het tweede zwakke punt vormden de overgangen in de frasering. Ook hier kon een weergave wegzakken in iets ondefinieerbaars! Maar bijzonder verblijdend was het opvallend grote con tingent jonge spelers in de korpsen. Dan ziet het er met de toekomst van de Chr. harmonie en fanfare niet slecht uit! Vooruitgang Bekijkt men de programma's, die op deze Toogdag gespeeld werden, dan valt ook hier vooruitgang te boeken: Nederlandse werken waren in elk opgegeven programma aanwe zig, originele blaasmuziek was altijd in de meerderheid tegenover arran gementen. die men bovendien met zorg uitgekozen had. Maar een op vallende, originele keuze was er Resultaten Hier zijn dan dc overige resultaten: de fanfare ,.De Eendracht" uit Aalten (diri gent E. J. Donderwinkel» kreeg 571% punt, de harmonie „Juliana" uit Nieuw Weerdinge (dirigent L Dol) kreeg 488% punt, de fanfare „De Bazuin" uit Kom merzijl 'onder Piet de Vries) eindigde met 555 punten, welk aantal ook door de fanfare „Euphonia" uit Wilsum (diri gent K. Rouw) behaald werd. Aan de fanfare ..Juliana" uit Zuidlaren (dirigent C. v. d. Veen Czn) wees de jury, be staande uit de heren A. Posthumus. Jac. Broer en P. Westerhoud, 565% punt toe, en aan „Honscls Harmonie" uit Honse- lersdijk (onder Joih. F. Pala) 598 punten. Dat de jeugd zo rijk vertegenwoordigd is in de korpsen, is zeer zeker te danken aan de stichting, vijf jaar geleden, van het Nationaal Jeugdkorps. Peet van Bruggen had zich met de leiding èn op leiding belast, maar heeft zijn taak over gegeven aan Piebe Bakker nu hij diri gent van de Joh. Willem Frisokapel te Assen is geworden. Voor zijn belangrijke werk werd Peet van Bruggen tijdens het concert het Nat. Jeugdkorps gehuldigd door de Federatie-voorzitter, de heer Y. Woudstra. En hoe voortreffelijk dit Nat. Jeugdkorps speelde! Een fris en spontaan musiceren, een uitstekende speltechniek, een uitstekend klankge halte constateerde men. Laat dit Jeugdkorps toch eens spelen op het concert van harmonie en fanfare in het Holland Festival, zo dachten wij. Wedden, dat de jeugd komt luisteren, vooral als er zo leuk „geswinged" Weer bouwreeord in september In de maand september zijn 8600 nieu- ve woningen opgeleverd. Dit is het hoogste aantal, dat ooit in een septem bermaand werd bereikt. Tussen januari en september werden 66.000 nieuwe ningen opgeleverd, tegen 51.600 in :elfde periode van 1963. wordt als in ..Half-time Strut", een dixieland mars. Maar dan is aen week eind samenkomst voor het Jeugdkorps, waarvoor de zaal spontaan bijna 400 gulden bijeenbracht, wel nodig. Pittig en luchtig Traditiegetrouw sloot een concert van de Kon. Militaire Kapel deze bijzonder geslaagde Toogdag af. De luitenant-direc teur A. Posthumus had daarvoor een pit tig en luchtig programma gekozen geen zware kost na een zo lange dag! En hoe de K.M.K. speelde! Alsof er geen vervoersmoellijkheden met de instru menten de bus zat in een verkeersop stopping vast en kon pas even voor de aanvang van 't concert Musis Sacrum be reiken! geweest was Genieter De oud-directeur van de K.M.K., de brigade-generaal dr. C. L. Walther Boer, zat openhartig te genieten van dit bril jante spel, van dit elan. Enkele goede „primeurs" werden geboden, zoals „Man hattan Symphonie" van Serge Lancen (leerling van Tony Aubin), een suite van kostelijke en met effect geschreven werk jes. het „Ansitorie Ballet" van de Suri naamse componist Eddy Snijders (vooral in ritmisch opzicht interessant», dc „American Folk Suite" van Harold Wal ters met haar sterk syncopische inslag. En daarbij kwamen dan ..Legend" van Paul Crest on en enkele marsen, o.a van de heer A. Posthumus zelf. Alle onder houdende muzieken. Was 't wonder, dat er een grote en enthousiaste weerklank De burgemeester van Arnhem, de heer B. P. Wagemans van O. K. en W., vertegenwoordigers van andere mu ziekbonden als ook van de Belgische Federatie woonden gedeelten van deze Toogdag by. Dra. H. E. Kokee-van den Berge. Peet van Bruggen werd door de voorzitter van de Ned. Federatie van Chr. muziekbonden. de heer Y. Woudstra. hartelijk bedankt voor zyn werk met het Nationale Jeugdkorps. In het zojuist verschenen jaarover zicht bevolking en volksgezondheid 1963 van het CBS zijn onder meer een aantal gegevens opgenomen over de tussen de afzonderlijke ge bieden in ons land bestaande ver schillen in vruchtbaarheid van de bevolking. Op grond van de volkstelling van 1960 is onder meer ook het aantal in elke gemeente en provincie aanwezige gehuwde vrouwen van 15 tot 45 jaar weer beschikbaar gekomen. Met deze cijfers en die over het aantal gebore- ALLEEN EEN WETENSCHAPPELIJK BEPROEFDE KOMBINATIE MAAKT U VLOT WEER FIT! Verkoudheid? Koorts? Reumatische- of perio dieke pijnen? Witte Kruis poeders helpen vlug en goed. Het geheim schuilt in de speciale kombi- natie van uiterst werkzame bestanddelen. Weten schappelijk verantwoord. Witte Kruis poeders zijn: pijnstillend, koortswerend, opwekkend. Ze bevatten géén salicylzuur dat vaak maag klachten veroorzaakt. Deze poeders zijn fan tastisch goed. Voor kinderen en volwassenenl nen is berekend hoeveel van 1.000 ge huwde vrouwen van 15 tot 45 jaar ge middeld per jaar in de periode 1959- '81 een kind hebben gekregen. Voor Nederland als geheel was dit het ge val voor 168 per 1000 van bedoelde vrouwen. Het hoogste cijfer blijkt voor Noord-Brabant '201 per lOOOi, het laagste aantal (149 per 1000) hebben de provincies Groningen en Noord-Holland een cijfer dat nagenoeg gelijk is aan dat voor Zuid-Holland (151) en Zeeland (152). Bij onderlinge vergelijking van klei nere gebieden lopen de cijfers nog ster ker uiteen. Onder de 129 economisch- geografische gebieden in ons land ver toont het Groninger Oldamht met 124 per 1000 een minimum en het Kempen- land in Noord-Brabant met 302 per 1000 een maximum. Een belangrijk verschil bestaat ook nog tussen de huwelijksvruchtbaarheid op het platteland en in da grote stad. Voor de gezamenlijke nog als platte landsgemeenten te beschouwen gemeen- bedroeg de vruchtbaarheid 205 per 1000, voor de gemeenten met een ste delijke woonkern van meer dan 100.000 ners slechts 138 per 1000. Beneden laatstgenoemd gemiddelde bleven onder Amsterdam (124 per 1000), Rot terdam (126) en in mindere mate ook 's-Gravenhage (135). In de loop van de jaren is de huwe lijksvruchtbaarheid belangrijk gedaald. Vijftig jaar terug (in de periode 1903- 11) bedroeg het huwelijksvruchtbaar heidscijfer in Nederland nog 272 per 100 (thans 168 per 1000). In 479 of bijna de helft van de gemeenten was toen hoger dan 300 per lOOO.thans nog slechts in 32 gemeenten Toch reportage van DWS-Ski Og Lyn commentaar Veel verklaring \M1 NISTER Andriessen heeft gister. Vanavond zendt de NTS van 20.10 lU. ,.ond in het AVRO-televisiepro- tot 22.00 uur op Nederland 1 toch een gramina tegenover de heer Peereboom rechtstreekse reportage uit van de toelichting gegeven op zijn inzichten voetbalwedstrijd DWSSki Og Lyn, aangaande het SER.rapport. HIJ legde die in de tweede ronde van het toer de Europacup in het Olym- de nadruk op, dat er zijns Inziens slechts beperkte mogelijkheden loonsverhogingen in 1965 zijn: de pisch stadion te Amsterdam wordt regering wil matiging met 't oog op de betalingsbalans en de prijsstijgingen. Het belangrijkste echter achtte de minister de bescherming van de werk- gespeeld. Deze uitzending is mogelijk gewordei doordat alsnog overeenstemming is be reikt tussen DWS en de NTS. Commen- gelegenheid in de toekomst. Een publi- tator is Bob Spaak. In verband met eist heeft hem verweten: dat de be- deze reportage laat de VARA haar drijven de loonpolitiek al regelden toen programma's .Achter het nieuws" en ..Durven we bang te zijn" vervallen. Dit laatste programma (een documentaire) wordt nu woensdag 2 december om 21.35 uitgezonden. Na de wedstrijd zendt de VARA wel, van 22.00 tot 22.50 uur. de aangekon digde aflevering van de Perry Mason- Het eerste NTS-journaal wordt hifn go in de luiers lag", zei de minister niet zonder bitterheid ,,in die tijd heerste er ook diepe werk loosheid en die moeten wij in de toe komst tof elks prijs vermijden". De bewindsman moest zich zowaar ook verantwoorden wegens 't feit dat hij wel eens grapjes maakt in ernstige rede ringen. ,J)at doe ik om wat ont- uitgezonden van 20.00 tot 20.10 v gekondij 20.00 uu 1 22.50 tot 22.55 uur. Het aan- ie programma van 1900 tot blyft ongewijzigd. het spanning te brengen als ik veel Bekroonde film uit Mexico voor NTS Deventer radiohandelaar: mijn gehoor moet vergen bij het luiste ren maar de behandeling van zware onderwerpen". En over het feit dat hij nog tijd heeft durven vinden om zijn boek te schrijven: ,Jk had het al half af toen ik minister werd en ik heb het verder op zaterdagen en zon dagen afgeschrevenmaar nu zou ik er heus geen tijd meer voor hebben". Die meneer Peerboom toch! De NTS zal in het avondprogramma Op Nederland, 2 zond de KRO een j tDuitse documentaire over het rassen- van W«n,d« 11 nov.mber it door blem Amerika Alrika „it. de KRO geïmporteerde Mexicaanse hierin kwam van alles aan bod: ont- speelfilm van Servatos Gonzales ..Tan- stellende rituelen welke onder bepaalde co" op Ned. Z uitzenden. negerstammen nog voorkomen, ver- Deae film. welke op het festival van klaringen van moderne negerleiders en Vancouver en dat van Melbourne is opnieuw vele indrukken van de strijd, welke in blide landen wordt gevoerd bekroond, beleetl op die «rond baar „„„billende aspecten heet,. Veel Nederlandse premier*. daarvan hebben wij in de laatste toeken De hoofdrol in „Yanco" speelt de al eerder op de televisie gezien, maar tienjarige Juanito. Hij is het jongetje, het onder aandacht brengen van dit aan wie een oude man vioollessen geeft, grote menselijke probleem kan nooit Het kind mag zelfs op diens eigen viool te veel geschieden. oefenen De tweede aflevering van de AVRO- Maar de oude man sterft en de viool rubriek „Man tgen man" kwam een verdwijnt, hetgeen voor Juanito een «uk beter uu de verf dan de eerste, dubbel verlies betekent. Daarom begint Twee studenten traden fel en onver hij een zwerftocht door de stad om de schrokken tegen elkaar in het veld: viool to zoeken en ten slotte vindt hij de studentenvakbeweging was het het instrument ergens in een étalage onderwerp. Vurig verdedigd door voor- en Juanito besluit, hem te stelen. man en supporters, even vurig aange- Het merkwaardige van deze film is. *°t>r "n vertegenwoordiger van dat er bijna niet in wordt gesproken dNederlandse studententraad en zijn en dat de regisseur dus gebruik maakt aanhang. van suggestieve beelden om de geschie- foor tme Jeter keek- was Jf* denis duidelijk te maken, hetgeen tot ook ^el duidelijk een ontmoeting zeer speciale opnamen aanleiding geeft, tussen twee maatschappelijke klassen, die elkaar fris van de lever tn de haren vlogen. Gespreksleider Piet Beis- Hobokwartet van NRU ZZT'^h ?-'c" voor Duitse radio Het Nederlands Hobokwartet, ge vormd door musici in dienst van de Ned Radio Unie. zal volgende week op uitnodiging van de Sliddeutsche Rund funk in Stuttgart opnamen maken van enkele speciaal aan dit ensemble op gedragen werken. Hiertoe behoren o.m kwartetten van de Nederlandse componisten Will Eis- des Heilakwartier 19.45 Klass kaï ma en Joep Strasser. Het kwartet be- (gr». 20.00 Oogst en Ark: dankstond voor staat uit de NRU-musici Victor Swil- gewas en arbeid 21 0o Oude kamermuziek lens. hobo. Jan Wittenberg, viool, f' sterdam* kamerorkest en vocaal ensemble: Adriaan van t Wout. altviool en Max Was en moderne muziek 2 00 Kanttekenm- Werner. cello gen de Amerikaanse Presidentsverkiezin gen 22 10 Koorzang 22.30 Nieuws 22.40 Avondoverdenking 22.55 Klavecimbel-reci tal: klass muziek (gr) 23.10 Leven otn te spreken spreken om te leven, lezing 33.43 Stereofor.lsche uitzending: Lichte orkest muziek (gr) 23.5524.1» Nieuws. Hilversum n. 298 m. 19.00 Voor de kin deren 19.10 Jazzmuziek 19.30 Artistiek* Staalkaart 30.00 Nieuws 20 OS Reportage van de voetbalwedstrijd DWS—Ski og Lyn grote felheid dreigde Het geheel was het aanhoren bepaald De Deventer radiohandelaar F. Krebbers. die met zijn eigen televi sie-antennesysteem de laatste tijd nogal van zich heeft doen spreken, wil gaan praten met de PTT. Hg de hoofddirectie wyzen op de voor delen van zyn systeem, dat naar hg zegt simpeler en aanzienlijk goedkoper is, dan het door de re gering gepropageerde centraal an tenne systeem (CAS). 59 Het Huis is een herberg van de dood gewor den. Alle vensters zijn gesloten. Nergens een spoor van leven of beweging. Zelfs de zware, donkerrode beuken staan weerloos, door geen windzucht in trilling gebracht. Zelfs de hemel boven het Huis lijkt zwaarder dan elders betrok ken door een floers, waarvan de herkomst niet duidelijk is. Op zijn tenen bestijgt Frans Appelaar het bor des, zijn hand aarzelt naar het handvat van de koperen trekbel. Mag men het leven laten luiden in een huis. it zo demonstratief een herberg van de dood is geworden? Maar 't gebaar is al volbracht, de til te is verbroken. Johan Broos komt opendoen. Zün toch al vale trekken van oude dienstbare grauw en verstild, als waren ze zelf een dodenmasker geworden. „Meneer Appelaar", klinkt zijn fluistergroet. Dan treedt Frans binnen en volgt de oude man over het zware hallkleed, dat iedere voet stap dempt. „Wou u mij gesproken hebben, meneer?" „Ja Broos, dat ook." „Ik ben blen dat u komt meneer. IK moet u ook wat vragen, 't Gaat over de krans van 't personeel. We wilden u vragen om die te le veren." „O ja", zegt Frans werktuiglijk. „Ik heb een zaak", denkt hij verbaasd. „Ik ben bloemist ik krijg een bestelling." Waar de haU zich splitst in twee gangen links en rechts, zijn ze stil blijven staan. Onzeker. at nu volgen moet. Vragend ziet Johan Broos op naar de bezoe- ;r. Wat is het eigenlijke doel van diens „Ik wilde de overledene graag nog eenmaal zien. Kan dat nu, Broos?" „Zeker, meneer. Dat kan. Wil u mij dan maar volgen? Ze zijn al geweest, u weet, wie ik bedoel. Hij in de Mussenstraat door M A M. Renes 8oldiogh heren stonden opgebaard in de bibliotheek. De gestorven dames in het blauwe salon, dat is in de andere vleugel." Door een gordijn, dat weggeschoven is van het halfgeopende venster, valt een iets natuur lijker licht in het grote vertrek. Een paar zonnestralen hebben zelfs kans ge zien hier binnen te glippen. Ze vonden rust op het schrijfbureau, waar ze spelenderwijs, de voorwerpen in goudgloed zetten. Wat koperwerk, een halfbeschreven vel papier, een vulpen, de bijbel. Broos heeft de blik van Frans gevolgd. „Ik heb het zo laten liggen, meneer. Men moet 't laatste, waarmee een dode bezig is ge weest, niet plotseling opruimen, 't Zou lijken, alsof men ook zijn herinnering wilde wegdoen." „Voor wie zal 't zijn?" zegt Frans. „Dat weet ik niet, meneer. Eigenlijke erfge namen zijn er niet.". „Ik heb ook de rouw niet opgehangen, meneer." gaat Broos voort. ,.'t Was hier de gewoonte om van de bibliotheek een chapelle ardente te maken met floers en kaarslicht. Ik ben zo vrij geweest, dat nu niet te doen. 't Past niet by deze overledene." „Nee," beaamt Frans, „by hem past het niet. 't Is beter zo, Broos." Rouw en kaarsen, rouw en kaarsen. Vreemd, ik heb dit vroeger gez:en; ik weet, hoe 't is; ik zie 't nu nog. Toch ben ik nooit tevoren zo diep in 't Huis geweest! Ben ik helderziende gewor den? Of draagt mijn bloed herinneringen mee? Heb ik hier werkelijk eens gestaan, toen het rouwfloers langs de wanden hing en hoge kaar sen brandden? Maar dat is niet zo! Met zijn lange, smalle hand probeert hij de wolken te verjagen. Hij verneemt de stem van „Komt u gerust dichterbij, meneer. E niets, dat afschrikt. Kijk u maar, alsof me neer Joachim slaapt, zo ligt hij hier. Vrede, me neer, enkel vrede." Met een oneindig devoot gebaar neemt de oude man de witte doek van het gezicht. Nu eerst kan Frans zijn schroom overwinnen en op het laatste rustbed toetreden. Met hun beiden zien ze dan zwijgend neer op 't smalle, nobele gelaat, 't zilverwitte haar, de in diepe rust ge loken ogen. De mond, waarom de mysterieuze glimlach zweeft van hen, die in hun laatste ogenblik de hemelvreugde hebben mogen zien. Frans staart op de brede plooien van het witte doodskleed, op de ivoren gevouwen handen. Zelf staat hy ook met gevouwen handen. Hij voelt de krachten van een heiligdom om zich heen, strijdbare helden Gods, die zijn laatste ge bondenheden overmeesteren en hem maken tot een volkomen vrye, tot een koningskind. En dit koningskind spreekt zonder schroom de naam uit, die het de laatste uren in zijn gedachten heeft geleefd met allesbeheersend vermogen. „Vader". Als een koninklijke gave legt hy de naam hier neer. Hy zegt het tot de dode. die hier voor hem ligt; hy belijdt het voor Broos, de kleine dienstbare, die naast hem, bij het voeteneind staat. Hij moet dit zo doen. Éénmaal belijden. Éénmaal hem noemen. Één maal deze wonderbare vadernaam vastleggen voor de eeuwigheid. Opeens weet hij, dat dit het uiteindelijke doel van zijn komst is ge weest: de band, die in* dit leven nooit zal mo gen gelden, vaststellen voor de eeuwigheid Daarom zegt hy nog eens: „Vader." En Johan Brooi zegt stil en bescheiden: (wordt vervolgd) ..Binnenkort waarschijnlijk vol gende week verwacht ik een uitno diging om naar Den Haag te komen", zegt de heer Krebbers. „De PTT heeft mij gevraagd hierover verder geen mededelingen te doen. Ik kan pas pra ten als het gesprek achter de rug is." Een woordvoerder van de PTT ver klaarde desgevraagd echter, dat by de directie van een bezoek van de heer Krebbers niets bekend is. Volgens de Deventer radio-handelaar is het grootste voordeel van zijn systeem, de kostenbespa.ing. Zal de aanleg van een CAS zoals de regering dit voor ogen staat, een slordige f 16O miljoen gaan kosten, zijn systeem zou met niet meer dan f20 miljoen zyn uit te voeren. Zendertjes Het plan van de heer Krebbers voor ziet, zoals bekend, in het plaatsen van een groot aantal losse zendertjes met be perkt vermogen, die de opgevangen tv- signalen in de directe omgeving na een frequentie-wisseling in de huiskamer brengen. Antennes op de daken zouden daarbij overbodig zijn: met slechts kleine sprietjes op de toestellen zouden de uit zendingen kur -r\ worden opgevangen. Do kijkers zouden met dit systeem evenals met het CAS beide Nederlandse programma's, plus de Duitse en Belgische programma's op het scherm kunnen krij gen. Een kostbaar kabelnet, zoals dit voor het CAS nodig is, zou voor het systeem van de heer Krebbers niet nodig zijn. Steun Volgens de radio-handelaar vindt zyn systeem steun by verscheidene Kamer leden. die hij ook wil uitnodigen samen met hem bij de PTT te gaan praten. Het al eerder door 0 regering geuite bezwaar tegen het systeem van de heer Krebbers nl. dat er gei frequenties voor beschikbaar zijn, ontzenuw i deze door er op te wijzen dat er bijv. in Duitsland al 300 zenders zijn. p kanaal 11 (waarin in Nederland de REM uitzendt) erken bij onze oosterburen niet minder dan vyftig verschillende zenders. Deze zenders zouden niemand hoeven J te storen omdat ze met een gering vermo- gen werken; slechts de directe omgeving J hoeft te worden bediend. ding: Dansorkest e NTS: 19.00 Jour- :rkiezingen in de zending. VARA. 19.30" Contract: actuele politieke vraagstukken. NTS; 20.00 Jour naal. VARA: 23.20 Achter het nieuws 20 45 Perry Mason Een kwestie van auteurs recht, TV-tllm 21.35 Durven we bang te Zijn: gesprekken. NTS: 22.15—22 J0 Jour naal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws ln het kort 20.01 Minna von Barnhelm. TV-apel "t Duits). NCRV- 20.45 Literair kiik- Star for Today; 22.00 Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7 00 Nieuws 7.10 Het levende woord 7.15 Ouverture, radio voor vroege mensen 8 00 Nieuws 8.15 Conciliejournaal 8.25 Ouverture verv 8.50 Voor de huisvrouw 9.35 Waterstanden 9.40 Lichte gram 10.00 Am us muziek (gr) RO: 11.45 No- Leven op het •n behoeve van lana- en tuinbouw 12.33 Deze week 13.00 Nieuws 13 15 Klass en moderne gram 13 45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Lichte gram 14.25 Koorzang (gr) 14.345 De man in de palmboom, hoorspel (herh van 2-11-1964! 15.35 Klavecunbelrecital: klass muziek 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 Vocaal en instru mentaal ensemble (opn) 17.00 Voor de jeugd 1720 Kinoerlieajes 17.45 Gram 17.55 Sportrubriek 18.10 Lichte orkestmuziek en ingsollste 18 30 Sociaal perspektiet lezing 11.00 Voor de zieken. :nding: licht* 18.40 Stereo f 01 kestmuzlek (gr». Hilversum n. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7 10 Ochtendgym 7 20 Lichte grain. VPRO: wijding 10.00 Lichte gram 10.30 Voor de klueters ll.Oo Nieuws 11.02 Huishoudelijke zaken, lezing U.15 Gram 1140 Een dagje biljartvereniging 12.00 Licht* land- solisten 1 eventueel richten 13.30 Zang Meded ten behoeve w 12.33 Dansorkest 1 »0 Nieuws 13.15 Mededelingen. gram 13 25 Beursbe- piano 14.00 Stereo- m. ..ooi en piano: klass 14.30 Lichte gram 15 30 Radio Ka- 1moderne muziek 16.00 Nieuws 6 02 Van vier tot vut een radioprogramma ln een Notedop 17.00 Voor de jeugd 18.00 Nieuws 18.15 Eventueel actueel 18.20 Uit zending van de Anti Revolutionaire Partij Tot - T1T T» fonische uitzending: Viool 16.00I6.I5 Voor de )üeu-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7