Geen Hervormde kerk in Leiden-Z.-West? goed Materkoor gaf een concert in Leiden Te kust en te keur Wat doet een kok by Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN Alma Hebt u in die kok ergens uzelf herkend 'ASPRO' NIEUWE LEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1964 Niet veran twoord Wijkkerkeraden voor blijvend gemeenschappelijk gebruik Doktersassistenten met een diploma LEIDEN Op vrijdag en zaterdag werd het examen doktersassistente afge nomen onder toezicht van de Konink lijke Nederlandsche Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst. De uitrei king van de diploma's had plaats in de gebouwen van de Leidsche Onderwijsin stellingen. Er slaagden 31 kandidaten, te weten: J. van Aller. Leiden; J. A. Blan- kespoor. Wassenaar; H. J, M. van Dorp, Schiedam; L. M. C. van Duijn, Leiden; G. P. de Graaf. Lisse; M. I. Holtkamp. Wassenaar; D. D. Kiela, Driebruggen; A. W. Kroon. Leiden; J. H. A. M. v. d. Kooi. Kray, Voorburg; C. H. Laurijssens, Was senaar: C. J. M. van Leeuwen. Voorscho ten; W. A. E. M. Opdam, Leiden; J. C. v. d. Poel, Leiden; A. de Roode, Valken burg (Z.H.); A. C. v. d. Vis. Koudekerk a.d. Rijn. Bovengenoemde kandidaten volgden de mondelinge dagcursus van de L.O.I. ter wijl de volgende geslaagde kandidaten de schriftelijk/mondelinge L.O.I.-opleiding volgden: A C. Bout, Rotterdam; E. J. v. Es, H.I. Ambacht; M. A. Eijnwachter. Gouda; M. Geertsema, Zeist; A. de Jong- Naber, Alphen; C. P. H. de Kort, Heem stede; H. M. W. Maatman, Raalte: H. A. C. Moors, 's-Hertogenbosch; H. C. Ock- huysen-Hus, Vlaardingen; W. M. Oost hoek, Bergambacht; M. v. d. Ploeg. Zaan dam; H. Puttenstein, Wezep; L P. Reg- terschot, Wesepe; W A. v. Vlaanderen. Alblasserdam; M. Weggemans, Hilver sum; M. R. Zijp, 's-Gravenhage. Er werden 7 kandidaten afgewezen en 4 kandidaten worden in de gelegenheid gesteld een herexamen af te leggen. LISSE Bij de rijkspostspaarbank te Lisse werd in oktober ingelegd f 98.000,- en terugbetaald f 74.000,-. van de Bevrijdingskerk LEIDEN „De beide kerkeraden in Zuid-West zijn van mening, dat we samen „in de Bevrijdingskerk moeten blijven". Dat deelt de Her vormde wjjkpredikant, ds. H. Bouter, mee in de vandaag verschenen pe riodiek van de Hervormde wijkge- meente „Boshuizerwijk". In het Leidse kerkelijke leven is dat iets geheel nieuws. Zoals bekend, gebruiken gereformeer den en hervormden samen de enkele Ja ren geledlen geopende (geref.) Bevrij dingskerk, een gebouw dat voor de diensten van de beide kerken voorlo pig groot genoeg is. De geref. hebben elke zondag twee diensten, de hervorm den een of twee. Het ene jaar beginnen de geref. morgendiensten om 9 uu de hervormden om half 11. het andere jaar is dat omgekeerd. De hervormde avonddiensten (niet elke zondag dus), beginnen om 7 uur. Tussen de beide kerken is in dit nieuwe stadsdeel een hartelijke verstand houding gegroeid, die zich kristalliseert in samensprekingen tussen de beide ker keraden. bij gelegenheid een gemeen schappelijke dienst (nog niet od zon dag) en gemeenschappelijke kringen var belangstellende leden. Grond gereserveerd In de omgeving van de Beethoven- laan is enige jaren geleden al grond gereserveerd voor een hervormde Woensdag Hooglandse Kerkgracht 21, 8 uur: Ge nootschap NederlandEngeland, Mrs. M. Simpson over „Three Scots on the sum- Wijkgebouw Pniëu: bazaar ten bate van Herv. wijkgemeente. Wijkgebouw Het Boshuis, achter Hof- laan 76, 7.30 tot 10' uur: sociëteitsavond Herv. wijkgemeente Boshuizerwijk (ko men en gaan wanneer men wil). Consistoriekamers Lutherse kerk, Hoogl. Kerkgracht 28, 10 tot 12, 2 tot 6 en 7 tot 10 uur: bazaar ten bate van het orgelfonds. Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 8 uur: ds. K. V. van Oossanen (Adventkerk) over: „Zijn wij op weg naar een verenigd Europa?" Den Haag: Diligentia, 8 uur: pianore cital Elena Kudian. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: toneelgroep Centrum met „De schaduw in het dal" en „De eerbiedige lichtekooi" Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Residentie-Orkest, met vioolsolist Scheveningen: Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Brabants Kamerorkest, met viool- en hobosolist. Oegstgeest: Rijnlands Lyceum, M. H. Tromplaan 1, 8 uur: lezingencyclus „De situatie achter het ijzeren gordijn". Donderdag Gehoorzaal, 2.30 uur: Maatschappij voor Toonkunst, jeugdconcert. Gehoorzaal. 8 uur: Maatschappij voor Toonkunst, Guarneri-Trio (piano, viool Oegstgeest: rest. De Eeukenhot. Ter- weeweg 2. 3 uur: Coöperatieve Raiffeisen- bank Leiden - Oegstgeest, opening van het nieuwe kantoor De Kempenaerstraat - hoek Terweeweg, door burg. H. L. du VrUdag Aula Meisjes-H.B.S. Kagerstraat, 7.: uur: openingsavond „Ende dispereert Niet" (opvoering van toneelstukjes) De Lakenhal, 4.30 tot 6 uur: receptie t.g.v. 50- jarig bestaan N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen. Kleine zaal Gehoorzaal, 2.30 uur: Leid se Vereniging van Huisvrouwen, ir. A. Overeijnder over „Op bezoek bij de oude Egyptenaren". Academiegebouw, 4 uur: inauguratie prof. dr. J. van der Vecht (systematische dierkunde) Waalse kerk, Breestraat 64, 8.15 kerkconcert, sopraan, klavecimbel, fluit Geref. jeugedhuis, Breestraat 19. spreekbeurt ds J. A. Smink. Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, Leiden Ver. voor experimenteel Radio- onderzoek in Ned., onderwerp: „Drie Banden Beams". Café Van Meizen, Beestenmarkt 13 tot 15: Philatelistencentrum. ruil- en contact- Den Haag: Diligentia. 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met „Onze stad" (pre- Oegstgeest: Patronaatsgebouw Rhijn- geesterstraatweg 35. 7.30 uur: opening door burg. Du Boeuff van padvinders- markt (commissie Oegstgeest van het Ned. Padrvindsteregilde en de Ned. Pad- inders). Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond per soneelsvereniging De Royalisten. Herv. jeugdgebouw, Hoogl. Kerkgracht 44, 8 uur: jongerensociëteit, dr S Kooy- /oor J en beeld over een van zijn Wijkgebouw, De Goede Herder. Oude Vest 13, 7.30 uur: C. J. V. De Valk, ge- spreksavond. Den Haag: Diligentia. 2.15 uur: toneel groep Arena met „Wie is de dief?" 8 15 De Nieuwe Komedie met „Onze stad". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 ir: Haagsohe Comedde met „Na de zon deval" (première). Den Haag: Mauritshuis. 8.15 uur: con cert Hamburger Kammertrio. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: R.-K Residentiekoor. Oegstgeest: Patronaatsgebouw Rhijn- geesterstraabweg 35: padvindersmarki (commissie Oegstgeest van het Ned Padvindstersgilde en de Ned. Padvinders) Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen, apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. De apotheek Van Breest Smallenburg te Leiderdorp en de apotheek Voorschoten geopend. De Oegstgeester apotheek is zondag 1 nov. gesloten van 8 tot 24 uur. Films Camera (2 30 uur): Sjors van de re bellenclub (alle leeftijden); 7 en 9.15 u.: Mondo Cane (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Mensen van morgen (18 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Wie past op de winkel (alle leeftijden) Rex (2.30, 7.15 en 9 15 uur): tot i dag: Ivanhoe (14 jaar); van maandag tot n met woensdag: Kaïro (18 jaar) Studio (2.30, 7 en 9.15 uur); Marnie 18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): panter (alle leeftijden). Films van donderdag af Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Plantage Tamarinde (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Geen alibi voor moord (18 jaar). Luxor (2 en 8 uur): Het huwelijksle ven (18 jaar). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): tot maandag. Goud voor de heersers (14 jaar); van maandag tot donderdag: Twee (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Marnie (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Eddie slaat alles (alle leeftijden). kerk. Er werd zelfs een bouwcommis sie gevormd, die zich al heeft bezon nen op de mogelijkheden om tot kerk bouw te komen. Uit de mededeling van ds. Bouter blijkt nu, dat zich in de kring wijkkerkeraden en bouwcommissie een belangrijke meningsverandering heeft voltrokken. De predikant schrijft verder: „Tijdens „Antwoord '64" ziin deze stemmen landelijk ook telkens opge gaan: is het wel verantwoord voor iedere kerk apart kerken te gaan bouwen? Ds. Bouter is van menine dat dit niet ver antwoord is. „Een eigen kerk zou mo gelijk in allerlei opzicht gemakkelijker werken en je bent dan baas in eigen huis, maar in de kerk is nu eenmaal Jezus Christus de „Baas" en ik geloof niet dat Hij het goed zou vinden. Tegen Hem en tegenover het nageslacht zouden we ons moeten schamen, als het toch tot hervormde kerkbouw in Zuid- West zou moeten komen". Wel blijft bij de kerkeraad van d( Boshuizerwijk de wens bestaan dat ei met spoed een nieuw centrum komt al het werk in de week. Het Bos huis dient zo spoedig mogelijk te den afgeschaft „Hopelijk geeft „Antwoord '64" nieuwe vaart aan de plannen en komen wij ook in Leiden tot een grootse aanpak", al dus ds. Bouter. „Meer dan ooit zitten ïu te springen om spoedige beslls- Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat kerkbouw in Zuid-West (nog) wel voorkomt op het bouwprogramma van de centrale hervormde gemeente maar in verband met de financiële conse quenties toch niet spoedig kan wor den gerealiseerd. Het onderhoud van de oude kerken vraagt van deze kerk bijzondere inspan ningen en op het ogenblik wordt de 3e kerk na 1945 gebouwd (Vredeskerk aan Burggravenlaan De centrale kerk voogdij erkent ten volle de noodzake lijkheid van bouw in Zuid-West; het pro ject zal echter in eerste instantie aan de bescheiden kant moeten zijn. Een kerke lijk centrum met een kerk voor 600 men- •n kost wel 800.000 tot 900.000 gulden'. In deze situatie past de nieuwe ontwik keling, die dus tendeert naar een blij vend gemeenschappelijk gebruik van de Bevrijdingskerk, heel goed. Voor de ge reformeerden zitten er óók aantrekke lijke kanten aan. „Antwoord '64" heeft bovendien de vraag versterkt, of niet meer dan tot dusver het geval geweest (Utrecht, Eindhoven enz.) gemeenschappelijke kerkbouw mi wonden overgegaan. Het gebruik van t kerk staat toch in geen verhouding tot de kapitalen, die met kerkbouw zijn ge moeid. Zolang de kerken nog niet tot eenheid zijn gekomen, zal men het niet zonder afzonderlijke bijgebouwen kun- Nu deze mening van de wijkkerkera den is uitgesproken, kan men het slechts betreuren, dat men zich hierover op breed niveau niet veel eerder heeft bera den. vóórdat de Bevrijdingskerk werd gebouwd. Men had dan een vleugelkerk kunnen neerzetten met de ene kerk ht midden, geflankeerd door de beide wijkgebouwen. (P. G. van Rijs bergen, walsenombouwer Scheepskok van Rijsbergen probeerde een briefje naar Hoogovens omdat hij over het werk daar al veel plezierige dingen had gehoord en omdat hij een huis wilde. Ook al die mogelijkheden bij Hoogovens trokken hem aan. Dat huis kreeg hij al veel eerder dan hem was beloofd. En als u hem zelf nu eens naar "het werk vroeg. „Meegevallen. Reusachtig meegevallen. In het begin was ik bang in de massa te verdwijnen. Maar de ploeg is klein. En prettig. De overgang van water naar wal was wel erg groot. Maar dat is nu over. Ik heb m'n draai gevonden, goed werk, veel vrije tijd met de ploegendienst. Goed loon ook. Best loon zelfs." Aldus kok van Rijsbergen. En aldus de meeste Hoogovenaren die vroegei totaal ander werk deden. Ze hebben gewaagd èn gewonnen. LEIDEN Het R.-K. Alma Mater-koor gaf gisteravond in de goed ge vulde Stadsgehoorzaal een zeer afioisseleiMl concert onder leiding van de sinds kort in deze functie aangestelde dirigent Wim Wakelkamp, met medewerking van het Residentie Kamerorkest en van de sopraan Annette de la Bije, de has Max van Egmond en de organist Pieter Jansen. Het pro gramma vermeldde vijf naar stijl en inhoud tamelijk uiteenlopende werken, waarvan eigenlijk alleen Mozarts Exultate Jubilate algemene bekendheid geniet. (P. G. van Rijsbergen, walsenombou\ ook elders op deze pagina) Bent u, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? Met andere woorden: hebt u ook het gevoel dat u meer kunt bereiken als u maar de kans krijgt? Misschien heeft deze kok u dan op een idee gebracht. Want de kans is heel groot dat u bij Hoogovens wèl helemaal uit de voeten komt zoalsudat eigenlijk al zo langwilt. Hoogovens hééftdoorzijnomvang en opbouw de mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien. Denk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt u altijd bellen, schrijven of even langskomen bij de afd. personeelszaken, ge bouw „Buitenhof", Staalstraat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, van 8.30 tot 17.00 uur, bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111. HOOGOVENS IJMUIDEN De uitvoeringen stonden in het alge meen op een zeer behoorlijk peil, het enigszins versterkte koor zong muzikaal en gedisciplineerd, vrij strak van klank en met duidelijke dictie In dit opzicht wist Wakelkamp de door zijn voorgan gers geschapen goede traditie hoog te houden. Ook het orkest en de organist lever den uitstekende prestaties, zodat we steeds met genoegen hebben kunnen luisteren. Max van Egmond opende de avond met een fraai werk van Purcell, Unto Thee will I Cry, waarbij we zijn rijke stem en uitstekende adembeheersing konden bewonderen. Zijn gemakkelijke intonatie, ook in de hoge registers, viel weer s te rik op Tezamen met Annette de la Bije was hij daarna opnieuw solist in een motet Plange Lingua van de vroeg 18de eeuwse Franse componist Campra. Dit is een indrukwekkend koorwerk met alternerende delen voor soli, geschreven in een dramatisch getinte typisch Franse Barokstijl en waaruit duidelijk naar vo ren komt, dat Campra indertijd allereerst bekendheid verwierf als opera-compo nist. Een goede aanwinst voor het reper toire is dit motet zeker. Annette de la Bije kreeg haar grote kans in Mozarts bekende motet Exultate. waarin ze, na aanvankelijke onzekerheid, haar grote talenten voor de coloratuur zang op overtuigende wijze toonde zon der de uitdrukkingskracht van de toon- vorming te verwaarlozen. Een schitte rende prestatie was deze vertolking, die opnieuw bewees, dat deze zangeres dra matische mogelijkheden moet bezitten. Haar optreden werd met geestdriftig ap plaus beloond. Na de pauze vroeg het koor onze bij zondere aandacht met een ons onbekend werk van Herman Strategier, „Van der mollen feeste" op een laat-middeleeuws gedicht waarvan we graag de auteur, in dien bekend, hadden vernomen. De tekst is een soort Memento Mori, een oproep om de tijdelijkheid van alle aardse be drijvigheid en glorie niet te vergeten, immers alle groepen van de samenleving worden nadrukkelijk opgeroepen tot het bijwonen van het ondergrondse mollen- feest, waarbij uiterlijkheden en opschik geen zin meer hebben aangezien de mol len blind zijn. Het zal wel de bedoeling van de i ponist zijn geweest aan ae verxlanking van dit gedicht, waarin overigens de dood nergens met name genoemd wordt, iets te leggen van de dreiging van het macabere perspectief van al het aardse. Een enigszins Mahler-achtige marsrit- miek, met pizzicati in de lage strijkers, waartegen de diverse koorgroepen afwis selend of tezamen hun ballade-achtige tekst zingen, wekte aanvankelijk zeker min of meer de gewenste sfeer. Doch Strategiers klankidioom is eigenlijk te beperkt, evenals zijn muzikale fantasie, om een vrij lange en op zichzelf contrast- loze tekst voldoende boeiend uit te beel den en zo vervlakten ten slotte ook onze ervaringen. De koorzang was hier overi gens uitstekend. Eeri vrolijker geluid viel ten slotte te beluisteren in het Te Deum van Mozarts tijdgenoot Cimarosa Het werk is uiterlijk en oppervlakkig, doch bij e wichtige vertolking en goede tempi laat het zich wel aanhoren. Een zekere i chalance ten spijt werd dit Te Deum goede afsluiting van dit afwisselende concert, waarbij de vocale solisten nieuw hun uitstekende kwaliteiten toon den. Stadfauisbeiaard LEIDEN Dezer dagen heeft de half jaarlijkse versteking van de speeltrom- mel van de stadhuisbeiaard plaatsgehad. De volgende melodieën zijn thans te be luisteren: Hele uren; „Air", van Johann Fisscher; Kwart over: Gedeelte van „Hij die geen liedje zingen kan"; Half uur: „Als de Rombom heeft geslagen": Kwart Thema uit „Te Deum" van Charpentier. Receptie Roodenburg LELDEN Zaterdagavond 14 no vember recipieert het bestuur van de Leidse voetbal- en atletiekvereniging Roodenburg van kwart over zes tot acht uur in het clubgebouw van sport park Noord. Dit ter gelegenheid van de officiële opening van het sportpark Noord en het clubgebouw gelegen aan de Pieter Bothstraat (Willem de Zwij- gerlaam). Ruilbeurs munten en postzegels LEIDEN De filatelistenverendging „De Rijnstreek" heeft op de laatste leden vergadering besloten voor de jeugd een algehele ruilbeurs te houden en voor de senioren behalve het ruilen van postze gels tevens het verzamelen van munten te bevorderen. De ruilbeurs zal gehouden worden elke tweede maandagavond van de maand voor de junioren van 18.45 tot 20 uur en voor de senioren van 20 tot 23 uur in het Dorpshuis, Kerklaan 1 te Leiderdorp. BESCHERM UW GEZIN! Het gevaarlijke jaargetijde is aan gebroken. Verkoudheid en griep lig gen weerop de loer. Haal dus direct een 'ASPRO'-GEZINSDOOS in huis: 100 tabletten voor f2.40. Een veilig gevoel: nu altijd'ASPRO' bij de hand. Dag en nacht. Ook als apotheek en drogist gesloten zijn. 'ASPRO' - de betrouwbare pijn stiller met snelle, doeltreffende werking. HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, GRIEP vertrouw ob Verkoopdagen in „Levendaal" LEIDEN. De handwerkclub van de „Vereniging van vrijzinnig hervormden" houdt volgende week dinsdag en woens- in het wijkgebouw Levendaal ver- koopdagen. Men kan er terecht van half half 6 en va.i 7 uur tot half 10; dins dagochtend bovendien nog van 10 uur tot half 1. De sluitingsavond draagt het ka rakter van een gemeentebijeenkomst en deze zal worden verzorgd door de heren Anseaux en Sanders Voor de kinderen worden 's middags films vertoond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3