Werknemer voor klein deel eigenaar onderneming Uw probleem is het onze Industrie: liever specialisatie dan brede vorming studenten Een kanttekening Geen financieel inzicht bij de middenstanders C.N.V. over vermogensaanwas Sucker volgt Niemöller op Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Een woord voor vandaag f.fl BASTION 4. J BOUCLÉ TAPIJT 2 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1964 PERSPECTIEF J^LOKSLAG zes uur gistermiddag dromden vele Eerste-Kamerleden voor de regeringstafel om de ministers Toxopeus en Bogaers geluk te wensen. Het parlement had het Rijnmond-ontwerp aangenomen en het stuk kan zijn weg naar het Staatsblad verder gaan afleggen. Als het aan minister Toxopeus ligt, zo heeft hij eerder verklaard, kunnen de stemgerechtigden van het betrokken gebied voorjaar 1965 naar de stembus om de 81 leden van de Rijnmondraad te kiezen. Het was inderdaad een felicitatie waard. Want met Rijnmond heeft Neder land zijn eers'c bovengemeentclijk orgaan. Na vele mislukte pogingen in die richting (zoals Den Haag en IJmond) is een openbaar bestuurslichaam wettelijk tot stand gekomen. De proef met Rijnmond zal voor het gehele land, waar de agglomeratieproblemen al meer in de aandacht komen, be langrijk zijn. Dat Rijnmond een compromis is, zal duidelijk zijn. Winstpunt is in ieder geval dat het gewijzigde ontwerp haalbaar is gebleken. Ook in de Eerste Kamer is ontevredenheid geuit over de naar veler mening onvoldoende bestuurskracht die het op te richten orgaan zal ontvangen. Wie in dit opzicht van de behandeling van gisteren bepaalde wendingen hebben ver wacht moeten deze hoop nu laten varen. Minister Toxopeus heeft echter een geluid laten horen dat wel enig perspec tief biedt. Hij gaf te kennen dat Rijnmond zeker nieuwe bevoegdheden kan krijgen als het daarom vraagt. De regering komt dan met wijzigingen bij de Kamers. Als we de bewindsman goed begrijpen bedoelt hij: Rijnmond zal zijn wat de bestuurderen ervan maken. Stoten zij op moeilijkheden dan dienen zij mij weten te vinden. Hebben zij bepaalde voorstellen dan zullen zij bij mij een open oor vinden. Maar voorop sta nu: aanvaard deze opzet en laat ons met de proef starten. Belangrijk is in dit verband ook dat de minister Rotterdam en Amsterdam dezelfde gezindheid blijkt toe te dragen. Uiteraard verwacht men niet anders, maar dit standpunt is nu positief gesteld. Voor het Kamerlid mr. G. van Hall, burgemeester van Amsterdam, zal dit een prettig geluid zijn geweest. Als de vorming van een Amsterdams stadsgewest aan de orde komt zal de praktijk met Rijnmond mede aanleiding zijn tot gelijke opzet van beide lichamen in een verdere toekomst, zo kan men concluderen. Ondanks alle bedenkingen, die dus blijven, kan nu het oog worden gericht op de vorming van de Rijnmondraad. Niet zonder spanning zal de benoeming van een voorzitter worden afgewacht. En de partijen kunnen zich op de kandidering gaan bezinnen. Dat zij daarbij door coördinatie zullen trachten te zorgen dat elk onderdeel van het gebied zo goed mogelijk aan zijn trekken komt lijkt bniten twijfel. Centrale chr. handelsonderwijs Prof. Van Bouwdijk Bastiaanse (77) overleden Op 77-jarige leeftijd is in Den Haag overleden prof. dr. M. A. van Bouw dijk Bastiaanse. oud-hoogleraar in de verloskunde en de leer der vrouwen ziekten aan de gemeentelijke teit van Amsterdam. Maandag en dinsdag heeft de I ringsmogelijkheden verdient huur van pa_tr,i„ I bedrijfspanden in het algemeen de voor- Lentrale voor christelijk handels- ^eur boven koop. Bovendien vraagt de, onderwijs in het congrescentrum huidige dynamiek van het economisch ,Pr°f. Van Bouwdijk Bastiaanse genoot De Blije Werelt te Lunteren haar An jaarlijks congres gehouden. Dit congres vormt steeds weer een hoogtepunt in het leven van deze stichting. Het aantal deelnemers wordt elk jaar groter. Dit jaar waren het er bijna 150. [NZICHT Aan het inzicht in financiële vraag stukken mankeert bij de middenstanders meestal heel wat Ondanks het bezit van een diploma algemene handelskennis worden vaak duurzame activiteiten kort geld gefinancierd, wondt er vooi doening van belastingpenmngen nie. tijd voldoende gereserveerd en leidt de drang tot belastinglbesparinig soms tot bedrijfseconomisch niet-verantwoorde '~m vesteningen. Na elke drie jaar zou de balanstelling eigenlijk een jaar rust moeten hebben en niet verder moeten stijgen. Dit leiden tot versterking van de financiële structuur, ter waarborging van de betoogde onder tinuïtert en ter verhoging van de rentabi- kleinbedrijf liteit met behulp van een ruimere liqui- Sprekers waren achtereenvolgens de heren drs G. B. Wielenga, secretaris van het algemeen waarborgfonds voor de middenstand, drs R. Kok. directielid van het centraal orgaan tot bevordering van de bouw van mdddenstandsbedir ij fispanden (C.O.M.) en dr G. J. Stapelkamp, voor zitter van de centrale voor christelijk handelsonderwijs. De heer Wielenga hield een levendig betoog over de financiering van midden- standsbedrijven. Hij meer, dat het midden-IHBHpH veelal zün activiteiten moet aanpassen diteit i De tweede spreker, drs R. Kok. sneed ;n heel ander probleem zün financieringsmogelijkheden, ter- wül het grootbedrijf omgekeerd de finan ciering kan aanpassen aan hetgeen het (Van onze sociaal-economische redactie) Het Christelijk Nationaal Vakverbond is in principe voor ver mogensaanwasdeling. Het stelt zich daarbij in grote Ijjnen achter het rapport, dat enige tjjd geleden door een werkgroep uit de drie werknemersvakcentralen over bezitsvorming door middel van ver- mogensaanwasdeling werd opgesteld. Dit houdt in, dat het C.N.V. als eerste vakcentrale zich uitspreekt voor het laten delen van de werknemers in de overwinsten van de ondernemingen, die via zelf financiering aan het vermogen van deze ondernemingen worden toegevoegd. Het verhond gaat er daarbij van uit, dat de drie pro- duktiefactoren kapitaal, leiding en arbeid alle bijdragen tot het resultaat van de onderneming en dat daarom ook alle partijen recht hebben op het delen in de bereikte resultaten. Evenmin als de aan deelhouder en de directeur hij een goed renderen van het bedrijf genoegen behoeft te nemen met resp. een middelmatig dividend en een vast salaris, evenmin behoeft de werknemer zich te beperken tot een van te voren vastgesteld loon. Het CNV hoopt hiermee twee doel stellingen te bereiken: in de eerste plaats een rechtvaardiger verdeling van de inkomens en in de tweede plaats (en deze factor wordt als nog belangrijker aangemerkt) het ma ken van de onderneming tot eei werkelijke gemeenschap, waarbin nen de drie produktiefactoren gelijk waardig worden behandeld. Invoering van een systeem van vermogensaanwasdeling, dat uiter aard per onderneming bekeken zal moeten worden en in elk ander ge val ook weer anders gerealiseerd zal worden, vraagt van de onderne mers veel begrip voor de idealen die cle vakbeweging zich voor toekomst stelt, maar anderzijds het de verbondsraad van het CNV volkomen duidelijk, dat hier de vak beweging ook een enorme taak op zich neemt. De werknemer zal begrip bijgebracht moeten worden voor wat het „beleg ger-zijn" is. De werknemer, die vele tientallen jaren in verzet geleefd heeft tegen de liberalistisch-kapitalistische maatschappij-beschouwing van vele grootwerkgevers en kapitalisten, zal nu dit wantrouwen prijs moeten geven, zal tot een solidaire houding binnen de be- drijfsgemeenschap moeten komen en zichzelf ook de kennis eigen moeten maken van de kunst van geldbeleggen. Het CNV is er zich van bewust, dat er nog veel werk verzet zal moeten wor den om alle werknemers in Nederland mentaal rijp te maken voor het sys teem van de vermogensaanwasdeling.j ^erkeraad ring. Het C.N.V. blijft de particuliere eigendom beschouwen als een nuttig en noodzakelijk instituut, maar niet op grond van het absolutistisch karakter van de eigendom, zoals dat in de romeinse rechtsopvattingen tot uitdrukking komt. Het verbond is er van overtuigd, dat een louter arbeidscontractuele verhou ding niet weergeven kan de totale ver houding, die tussen werknemer en onder neming bestaat Een louter looncontrac- tuele verhouding doet tekort aan d e plaats en de waardigheid van de werk- Op het ogenblik ontwikkelt zich dit reeds in het bedrijfsleven, aldus het CNV. in vormen van medezeggenschap, winstdelingsregelingen. gepremieerde ipaarregelii Vragen Het CNV erkent anderzijds, dat in het rapport van de werkgroep vermogens aanwasdeling een a antal principieel- praktische en technische punten voor komt, die nog diepgaande bezinning ver eisen. Als een dergelijk punt wordt aan gemerkt de voorlopige blokkering van de vermogensaanspraken van de werk nemers. Het CNV geeft voorrang aan Sociale Beleggingsgemeenschappen per onderneming, waardoor de werknemer aandeelhouder wordt van zijn eigen on derneming en geen kapitaalverschaffer van een vreemde onderneming. Erkend wordt dat dit niet altijd mogelijk zal zïjn, zodat óók SBG's voor een hele be drijfstak of groep van ondernemingen opgericht moeten worden. De band met de eigen onderneming wordt dan echter slapper. De medezeggenschap van de werknemer op grond van zijn aandeel houder-zijn wordt voorts principieel on derscheiden van de sociale en economi sche medezeggenschap van de factor vestigingsplaatsen voo detailhandel, waarbij hij vooral aandacht schonk aan de moderne winkelcentra, zoals deze in de groe tgemeenten var ons land verrijzen. SOCIAAL Deze winkelcentra zün niet alleen eco nomische, maar ook sociale knooppun ten. Hun economische waarde is dui- delük als men weet, dat 60% van het nationaal inkomen gaat via de detail handel. Dat zün jaariyks tientallen mil jarden guldens. Elk jaar worden er in ons land 90.000 a 100.000 woningen bü gebouwd met een bevolking, die meer dan een half miljard bü de detailhandel heeft te besteden. Voor de detailhandel is het een dringende noodzaak zich te passen aan de enorme structurele wü'zigingen, welke zich in hun verzor gingsgebied voltrekken. Winkelcentra zijn echter veel meer dan plaatsen om boodschappen te doen. Het zijn ook sociale knooppunten, waar van de waarde ver uitgaat boven de louter utilitaire waarde van een koop centrum. Uitdrukkingen als „pantoffel parade- en vrijgezeUenmarkt" duiden er op. dat het winkelcentrum ook sociale ontmoetingsplaats is. STIJGING Aan de jaarrede van dr Stapelkamp ontlenen we. dat het aantal bij de cen trale aangesloten middenstandsopleidin gen is gestegen tot 142 met in totaal 3200 leerlingen. Het afgelopen jaar wer den 20.000 kandidaten ingeschreven voor het middenstandsexamen algeme ne handelskennis, waarvan er 11.000 slaagden. Een jaar tevoren waren deze cüfers respectievelijk 21.000 en 9.000. Het grote verschil in percentages geslaagden tussen de verschillende op leidingscursussen wijst er óp", dat aan de toezichthoudende functie van de cen trale grote aandacht dient te worden besteed. Verschillende sprekers hebben tijdens de discussies op dit congres him bezwa ren uitgesproken tegen de interimrege ling subsidiëring middenstandsonderwijs. Deze regeling voorziet in een subsidie van 70% van de kosten. Algemeen was HUMP!... ioi man. komt °°rd'«J' J" Tenslotte spreekt het CNV bereidheidtot 100 dient te worden 0PSe^°erd. uit tot samenwerking met het NKV en het NW, maar het zal zich niet ont trekken aan de verantwoordelijkheid om vragen en oplossingen vanuit de eigen het algemeen getoetst worden de betekenis voor de verbreiding van de christelijk-sociale beginselen, het mede werken aan het ontstaan en de ont- wikkeling van maatschappelijke verhou- ontwik- dingen, die zoveel mogelijk bcantwoor- keling in de richting van deelgenoot- den aan de Bijbelse normen van recht schap. welke niet een aantasting vanvaardigheid en naastenliefde en het be de eigendom inhoudt, maar een zich vorderen het instituut Orthodoxe Kerken sturen paus boodschap de particuliere eigendom aftekenende erkenning van de onmisbaarheid van alle elementen binnen het deelgenootschap, dat „onder neming" heet. De vermogensaanwasdeling moet ge zien worden als een verbreiding en ver sterking van de particuliere eigendom. Tn de statuten van de ondernemingen zouden regelingen omschreven moeten worden, die gericht zijn op het toedelen Beroeninpswerk wil dit inderdaad slagen. Communistisch Bestuur en verbondsraad van het CNV menen zich echter juist als chris telijke vakbeweging achter deze zaak te kunnen stellen, omdat het een ver dere uitholling zal betekenen van het communistische stelsel, dat alle produk- tie-middelen in staatshanden wil bren gen. Ais het communisme stelt, dat de produktiemiddelen eigendom zijn van de arbeider dan is dit een leugen, aldus de heer A. Borstlap, tweede voorzitter van het CNV, maar de christelijke vak beweging wil thans langs de weg van de vermogensaanwasdeling de werkne mer werkelijk voor een klein stukje eigenaar maken van de onderneming, ter vergroting van de maatschappelijke rechtvaardigheid. Dat dit typisch geen zaak is van het linkse socialisme, valt ook te beluiste ren uit reacties van bepaalde socialis tische zijde. Hier wijst men namelijk de vermogensaanwasverdeling radicaal af De heer S. van der Ploeg, voorzitter van de (socialistische) Algemene Ne derlandse Agrarische Bedrijfsbond, wijst vermogensaanwasdeling J ondernemers ruimschoots ontvangen. De heer Van der Ploeg heeft zijn eigen so cialistische idealen om de produktiemid delen in handen van de „gemeenschap" te krijgen. De statuten van de heer Van der Ploeg getuigen i iets anders. Eigendom Amsterdam als pred. voor 'erkzaamh. (Stichting „Herv. Scholen"): G. Lans jr. te Amsterdam- W.: het beroep van de gen. synode tot zendingspred. ten dienste v. d. Soenda- nese Christelijke Kerk te Bandoeng: L. Flier, woonachtig te Oegstgeest; de be noeming tot geestelijk verz. v. h. Nieuwe Diaconessenhuis te Voorburg: J. B. Wee- ner te Assen: naar Etten-Leur: B. J. Blaauwendraad kand. te Utrecht, die hedankte voor Vlaardingen (jeugdnred.). Hulst. Marken (toez.) en Ternaard. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam (vac. J. Nawijn): J. N. Nammensma te Weesp. Bedankt voor hel beroep v. Roermond (voor de arbeid onder de schippers te Maasbracht): G. K. Geerds te Duisburg- Ruhrort. GEREF. GEM. Aangenomen naar Amersfoort: J van Haaren te Rijssen (Ov). die bedankte rseke. De Oosterse Orthodoxe Kerken, d: I het ogenblik een conferentie hebben be legd op het Griekse eiland Rhodos over maatschappelijke IT**"!»* !S d.e d>!°°e n>« d* R»»™ de werknei (Van onze Kerkredactie) Tot opvolger van ds. Martin Niemöl ler als praeses van de Kerk van Hessen en Nassau is gekozen de plaatsvervan gende praeses. prof. dr. Wolfgang Suc ker. Hij zal zijn nieuwe functie op 1 ja nuari 1965 aanvaarden, de dag waarop dr. Niemöller officieel met emeritaat gaat. Sucker begon zijn geestelük werk in 1933 toen hij tot studentenpredikant werd bevestigd. Bovendien werd hij een jaar later docent aan een kweekschool, De oorlog bracht hü onder de wapenen door. In 1945 ging hij de gemeente in om twee jaar later reeds gekozen te worden tot voorzitter van de Evange lische Bond voor Hessen en Nassau. Deze organisatie stichtte in 1949 een in stituut voor de studie van het rooms- katholicisme. Dr. Sucker werd de leider van dit instituut. In 1957 koos de kerk van Hessen Nassau hem als de plaatsvervanger 1 Niemöller. Men zag prof. Sucker toen Katholieke Kerk hebben gisteren boodschap aan paus Paulus gestuurd. De boodschap is in zeer vriendschappe lijke bewoordingen gesteld en is het antwoord op die van de paus, waarin hij de leiders van de orthodoxe kerken mee deelt. dat de gehele Rooms-Katholieke Kerk met belangstelling het werk, dat op Rhodos gedaan wordt, volgt De besloten zitting van de conferentie, die twee weken zal duren, is maandag begonnen. zich echter tegen de verwachtingen herkiesbaar en werd met drie stemmen meerderheid herkozen. Begin van dit jaar werd dr. Sucker gevraagd een nieuwe leerstoel te bezet ten in de practische theologie en kennis van de belijdenisgeschriften aan de versiteit van Marburg. Hij wees dit bod evenwel af. Juist daarom wenst het CNV als eer ste „ja" te zeggen tegen vermogens aanwasdeling voor de werknemers. Het hebben van bezit kan het kader schep pen voor een verdergaande ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid en de christelijk geladen verantwoordelijkheid i ten opzichte van medemens_ leving, aldus met de wonderbalsem, die doordringt tot diep in de haard van de pijn. Niets werk! sneller, niets werkt aan genamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Als enige middel, dat een speciale emulsie van een nieuwe werkzame stof met hoog doordrin gingsvermogen bevat (U.S. Patent N* 2596674), dringt Algesal diep door in het weefsel tot in de haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlichting ont staat, zonder een oppervlakkige warmte- sensatie of irritatie van de huid te veroorzaken. Overtuigt U proefondervindelijk van dit buitengewone doordringingsvermo gen zodra U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze actieve balsem vrijwel onmiddellijk in de poriën verdwijnt en z'n pijnstillende werking het weefsel en de spieren tot in de gewrichten door straalt". Rheumatische pijnen en stijf heid maken spoedig plaats voor een du rend gevoel van verlichtingen welbehagen Wacht niet tot de pijn uitbreektZorg dat U thuis altijd een tube Algesal bii de hand hebt om zodra het nodig is d' pijn te verlichten. Algesal alle drogisten. Nieuwe synagoge De Liberaal Joodse Gemeente te Am sterdam wil aan de Europaboulevard een nieuwe synagoge stichten De gemeente raad van de hoofdstad krijgt binnenkort een voorstel te behandelen over de ver koop van de hiervoor benodigde grond. de universiteit van Leeds en ere-lid van zeer vele, vooral buitenlandse weten schappelijke verenigingen. Prof Van Bouwdijk Bastiaanse verwierf zijn be kendheid o.a. door zijn theorie over de oorzaak van de zwangerschapstoxicose en door zijn medewerking aan de verbete ring van de operatieve behandelingsme thode van kanker en andere kwaadaardi ge gezwellen. Ook ontwikkelde hij spe ciale technieken voor fisteloperaties. Als hoogleraar te Amsterdam had hij naast de opleiding, mede van specialisten, de totale supervisie tot taak van alle patiën ten. die in zijn kliniek werden behan deld. Voordat hij in Amsterdam hoogle raar werd, had dr. Van Bouwdijk Bas tiaanse o.a. een aantal jaren een praktijk als vrouwenarts te Rotterdam. De Neder landse gynaecologische vereniging heeft hem geëerd door hem tot ere-lid te benoemen. Voorts was prof. Van Bouw dijk Bastiaanse ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Prof. J. Winsemius overleden Prof. dr. J. Winsemius, hoogleraar in de economische geografie aan de rijks universiteit van Groningen, is onver wacht overleden, Hij werd 54 jaar. Prof. Winsemius is onder meer enige jaren lid geweest van de Leidse gemeenteraad voor de P.v.d.A. Als facetplanoloog heeft prof. Winse mius onder meer de regering van Israël geholpen bij de planologie van het land. Ook maakte hij een studiereis naar de Nederlandse Antillen en Suriname. De trouwring van Luther is weer terecht. Reeds enige dagen geleden berichtten we dat de ring in Oost-Duitsland was te ruggevonden. Op de foto is dui delijk te zien hoe prachtig deze ring bewerkt is met aan de .bui tenkant een Christusfiguur en een zwaard en boven het kruis de letters INRI. De Here Jezus is met Jairus op weg naar diens huis, waar zijn dochtertje ernstig ziek ligt. Er is een menigte van mensen. Allen draaien en dringen om Hem heen. Marcus zegt zelfs: Zij drongen tegen Hem op. En dan komt er in die menigte één vrouw, die reeds jaren ziek is naar Hem toe. Zij raakt Hem in geloof aan en wordt genezen. Onmiddellijk staat de Heiland stil en vraagt: „Wie heeft mijn klederen aangeraakt?" De discipelen lachen om die vraag. Iedereen heeft Hem immers aangeraakt. Maar Christus merkt het verschil. Augustinus heeft van dit bijbelgedeelte eens geschreven: „Het vlees dringt zich op, maar geloof raakt aan." En dat is nog zo. Mensen willen wel iets van Christus horen. Ze gaan graag naar een geliefd spreker. Ze vullen dan de banken en de trappen van -de kansel. Ze zeggen naderhand dat het een mooie dienst was, een prachtige preek. Maar vaak is er tussen die velen één, die Christus in het bijzonder nodig heeft, die de handen van het geloof uitstrekt naar de Heiland en genezen wordt. En altijd is Christus dan bereid zelfs zijn tocht naar een stervende te onderbreken om persoonlijk die ene te laten voelen dat Hij hem of haar wil kennen, om te zegenen en te zeggen: „Ga heen in vrede." Christus merkt onder de miljoenen die ene op die Hem nodig heeft. Wat wij ons daarom moeten afvragen is: Dringen wij ons op, of raken we Hem in geloof aan? We lezen vandaag: Psalm 145. BASTION: gedessineerd bouclé van uiterst solid® konstruktie. Breed tes 1.30 men 3.80 m. (broadloom). Prijzen: f 33.50 resp. f 104.- p. str. meter. Vraag folder B2 aan Veneta N.V., Hilversum. Stelling op congres SSRA ,,De industrie acht een te brede en daardoor ondiepe vorming van academici verwerpelijker dan de diepe maar eng-specialistische vorming, die in sommige univeiv sitaire kringen wordt betreurd". Dit is een van de stellingen die het hoofd van de stafgroep soci ale zaken van N.V. Philips Tele communicatie Industrie te Hil versum, de psycholoog drs. N. J. P. Dohmen, gistermiddag poneer de in een referaat over „acade micus en bedrijfsleven". Deze rede werd uitgesproken op het jubileumcongres van de Amsterdamse protestants-christelijke studenten vereni ging „Societas Studiosorum Reformato- rum Amsteldoamensis" in het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Thema van genoemd congres is „Academicus ge vraagd". Een vijftal andere stellingen, die drs. Dohmen naar voren bracht zijn: Het Nederlandse bedrijfsleven heeft meer behoefte aan wat minder evenwich tige medewerkers met een opvallende mate van creatief en zelfstandig denkver mogen. dan aan braaf aangepaste acade mici wier aangepastheid een surrogaat moet zijn voor onvoldoende denkbegaaf- heid. Hoe jonger verstandelijk hoogbe gaafde wetenschappelijk goed getrainde academici het bedrijfsleven binnengaan, hoe gemakkelijker de aanpassing aan het zich openstellen voor beïnvloeding vanuit het maatschappelijk leven zich zal vol trekken. Te lang; Vele begaafde academici komen door een te lange studieduur het bedryfs- leven binnen op een leeftijd, waarop zij reeds over het hoogtepunt van hun creatief denken heen zijn. De gevaren van eenzijdige verabsolute ring van wetenschappelijke kennis moe ten niet door minder, maar door meer studeren overwonnen worden. Leiderschap is geen aangeboren eigen schap, maar een mentaliteitskwestie en kan dus ontwikkeld worden. Een tweede spreker op het studenten congres was prof. mr. P. J. Verdam, hoogleraar in het Romeins recht en het internationaal privaatrecht aan de vrije universiteit te Amsterdam. Deze zei o.m.: „Binnen de universiteit bestaat nog een soort koudwatervrees voor alles wat in strijd zou kunnen komen met de hiërar chische verhouding. Meer inspraak van de student zou de universiteit ten goede komen. Een student in de academische senaat zou bijvoorbeeld geen misplaatste grap zijn". Prof. Verdam meende dat de universi taire opleiding vaak ten onrechte tot een hoogleraarscursus wordt gemaakt. Vol gens hem werd het accent van de studie te veel op kennis en wetenschappelijke routine gelegd en te weinig op inzicht in maatschappelijke verhoudingen. Voorts uitte hij kritiek op de studen tenorganisaties, „die er geen blijk van geven in te zien dat een fabriek en een universiteit niet hetzelfde zijn". Prof. Verdam is voorts van mening dat de studentenorganisaties vaak zoveel beslag op de tijd van de eerstejaars student leggen, dat er te weinig tijd overblijft voor studie en studiebegeleiding. Spreker acht het mogelijk dat de eerstejaars stu dent zich om die reden in de toekomst van de studenten-organisaties zal distan- Vraag: Ik zou graag willen weten hoeveel rente een bank mag berekenen. Wat zü zelf wil? De ene bank berekent 5 pet., de ander wel 8 pet. en weer een ander 10 pet. Mag dat allemaal maar zo? Zijn daar geen grenzen voor getrokken? Antwoord: Een duidelijk rentepercen tage voor gewone leningen kent de wel niet. De rechter kan echter uitmaken dat een bepaalde rente een woekerrente is, maar hiervoor is geen bepaalde grens in cijfers aangegeven. Bona fide banken zullen zich echter houden aan de rentestand, welke door de markt bepaald wordt. Dat kan trouwens niet anders met het oog op de concurrentie. De rentestand is op hei ogenblik zeer hoog. Het rijk heefi praktisch voor 5,4 pet. geleend. De rente der pandbrieven was onlangs nog 6 pet zodat de hypotheekrente nog hoger moet zijn om die rente te dekken. Rente van persoonlijke leningen en afbetalin gen is 10 pet., in verband met de grote risico's en onkosten, De berekende rent' hangt nauw samen met de soort van d' lening en het risico. Vraag: We hebben een eigen woning Nu is onze vraag: Als wij willen dat d< langst levende het huis behoudt, moeter wij dat laten beschrijven, of is het zr met de wet dat het vanzelf op de langs levende overgaat. Het huis wordt dooi ons zelf bewoont. Antwoord: Als geen der beide echtge noten kinderen heeft, en als er geer andersluidend testament is. gaat bij dt door van de ene echtgenoot alles naar de langstlevende echtgenoot. Zijn er kinderen, dan delen die geval is het raadzaam ee daarna de hulp in te w notaris. versje en zal het wel altijd een raadsel blijven, wie de maker is geweest. Ook is het mogelijk dat iemand in Scheveningen zich het nog herinnert. Vraag: Als particulier heb ik een rekening-courant lopen bij mijn bank. V| HJfJ J§P1(i Mijn vraag is of de in voorkomende gevoerde zogenaamde bromfietsschoenen gevallen hierop verschuldigde debetren te aftrekbaar is voor de inkomstenbelas ting. Antwoord: Inderdaad. Alle betaalde rente is aftrekbaar, hetzij als hypo theekrente ten laste van het betreffende pand, hetzij onder het hoofd persoonlij ke verplichtingen. De rente is aftrek baar in het jaar van betaling, dat is het laar waarin uw rekening is gedebiteerd Vraag: Wij hebben enkele vakantie gangers gehad, die de tentoonstelling ,Rijk is de zee" (visafslag Schevenin gen) hebben bezocht. Die hebben, een gedicht overgeschrc en, dat op een houten bordje op de entoonstelling aanwezig was. Nu vroe gen ze mij, wie dat gedicht geschreven <eeft, Het is uit 1892, De tekst is: „Wees toch mijn leidsman overal, O Heer! Waar dat ik varen zal. Geef mij bijtijds een goede ree En geef dat in de jongste dag Mijn ziel geen schipbreuk lijder 'satoren"van de tentoonstelling, ronder redultaat U weet echter da) •chippers heel dikwijls een versj. de schuur stonden te schimmelen. Er bleek een fles melk in leeggelopen te zijn; waarschijnlijk al een maand of twee geleden. Een groene kleur en een ondraaglijke stank. Omdat de schoenen nog betrekkelijk nieuw waren, vraag ik beleefd uw advies als dat hier tenminste nog te verstrekken valt of moet ik ze maar aan de gemeentereini ging meegeven? Antwoord: Helaas is er geen enkel middel, waarmee u uw schoenen nog zou kunnen redden Het bederf is vee) te ver voortgeschreden dan dat er nog een middel afdoend kan helpen. Vraag: Wie was Victor Hugo, wanneer an waar is hij geboren, wanneer is hij overleden en waar? Hij heeft het boek geschreven „De ellendigen". Antwoord: De Franse schrijver Victor Hugo leefde van 1802 tot 1885 en was de '.oon van een generaal van Napoleon Hugo heeft een zeer belangrijke plaats bekleed in het culturele leven van Frankrijk in de negentiende eeuw Lange tijd was hij de onbetwiste leider van de romantische school in Frankrijk hetzij door zijn theoretische uiteenzet tingen in de Muse frangais. hetzij eigen creatieve arbeid (b.v. zijn toneelstuk Hernani). Aanvankelijk royalist, plaatst hij zich door zijn Philheleense gedichten tegenover de regering. Door zijn toneel- «i-ieven, die mei zijn voorzien vaD naam en adres, kunnen niei in behandeling worden genomen Gehelmhoudlg is verzekerd Vr® gen, die niet onderling met elkaar In verband staan moeten Id al wonderlijke brieven worden ge steld Per brie! dient een gulden aap oostzegels te worden Ingeslo ten meer in de oppositie gedrevc ontwikkelde zich steeds meer naar links cn werd de aanhanger van een vaag, humanitair socialisme. Na de staatsgreep van Lodewijk Napoleon stond zijn naam op de proscriptielijsten. Hij vluchtte naar het buitenland en keerde pas na de val van het keizerrijk naar Parijs terug. Hij was een vruchtbaar schrijver met een enorme veelzijdigheid. Hij schreef satirieke en mystieke gedichten, toneel stukken als Hernani en Ruy Bas. alsmede romans. „Notre Dame de Paris is een grootse herinnering aan het Pa rijs van Lodewijk XI. „Les Miserables" 'de ellendigen. van 1862) is het epos van de galeiboef Jean Valjean en dit kan beschouwd worden als een sociale roman, die veel heeft bijgedragen tot verzachting van de Franse strafwetple- ging. Deze gegevens zijn ontleend aan de Winkler Prins, waarin veel meer over hem geschreven is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2