ETHERGOLVEN Verdeeld loonadvies van Soc.-econ. raad Aandrang: verlaag belasting 1 januari Zonloos A.R.-partij Peter Kreuder gelooft vast in musicals Verslaggeving O.S. kost NTS f450.000 &/jdi Feest op Zonnegloren: jubilerende directeur ZATERDAG 31 OKTOBER 196» Adviesaanvrage over vrbod verticale prijsbinding j De taatssecretaris van economische Jaken eeft de commissie economische ideèging verzocht advi;s uit te bren- n o.trent een aantal verzoeken om inthefng van het besluit waarby col- iei vormen van verticale prjjsbin- j erden verklaard. Hetbetreft hier de verzoeken van Nlerlandsche organisatie van han- ilari in de kantoormachinebranche iNohKa', de Pharmaceutische handels- invftie (P.H.C.), de stichting Pharma- kleinhandelsconventie (Phar- de bij de Polisanite-regeling be id ondernemingen, de Vereniging in tyeranciers van merkspeelgoed het Nederlands tafelzilversyn- cèat, et bestuur van de Regionale ereenkmst landbouwwerktuigen voor werljebied Drente, het bestuur van Regiiale overeenkomst landbouw- frerktuigi voor het werkgebied Fries- Lnd, Huter Douglas. -Aog geen uitweg uit Bijlnermeer-impasse M typ onze parlementsredactie) /Cabinet heeft zich gisteren be- over de Bijlmermeerkwestie, nar ,s er nog niet volledig in ge- lagd een uitweg te vinden uit de im- ijoe, die dinsdag ontstond door de bvaarding van het amendement- leps <soc.) in de Tweede Kamer. 1 Kabinetsberaad zal volgende week rden voortgezet. Dan hoopt men tot t beslissing te komen, zo vernemen uit gewoonlijk betrouwbare bron. (Vervolg vau pagina 1) Dit impliceert een voortduren van de spanning op de arbeidsmarkt, waarbij een te restrictieve loonpolitiek niet te ver wezenlijken is. Een ..geforceerde beper king" van de binnenlandse bestedingen wordt bovendien niet wenselijk geacht uit vrees, dat de dan vrij komende ruimte in het produktie-apparaat niet ten goede zal komen aan de binnenlandse ontspan ning, maar in beslag genomen zal worden door een sterke toeneming van de export. Er zal zich dan opnieuw een belangrijk overschot op de betalingsbalans voordoen („dan schieten we door het gewenste evenwicht heen", zei NW-voorzitter drs. D. Roemers), terwyl ook op wat langere termijn gezien de spanning op de ar beidsmarkt zal voortduren. Van werk nemerszijde werd er bij de discussie op gewezen, dat de betalingsbalans nu al weer enigszins aan het verbeteren is. De vakbeweging gaf te kennen niet in te zien, waarom er ook nog in 1965 niet een tekort op de betalingsbalans zou mogen bestaan. De lonen Wat de inkomensontwikkeling betreft gaven werkgevers en kroonleden uiting aan hun mening, dat de loonontwikkeling het volgend jaar zal moeten worden ge richt op het handhaven van het reële in komen van de werkgevers op het dit jaar bereikte niveau. Een reële inkomensver betering wordt niet mogelyk geacht, me de door de komende verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen, Een even tuele nominale loonsverhoging dient zeer beperkt te zijn met het oog op het ge vaar van een inflatoire ontwikkeling van ll Best mogelijke loonsverhoging Ministerie werkte ook eens over (Van onze soc.-econ. redactiet De werkgeversvertegenwoordigers :n de Sociaal-Economische Raad heb- ir* m in het gisteren vastgestelde rap- )rt over de economische mogelijk- ïden voor 1965 uitdrukkelijk uitge- Iroken, dat een belastingverlaging 2r 1. januari a.s. zeer gunstig zou ll -erken ter compensatie van de ge- plgen der voorgestelde verhoging ns an de AOW- en AWW-uitkeringen I dat deze belastingverlaging bo- jndien „de best mogelijke loonsver- jging" zou zijn. de Dp een vraag of een vervroegde verla- ig van de belastingen op 1 januari jhnisch wel mogelijk zou zijn, verklaar- de heer H. J. de Koster, voorzitter 0 het Verbond van Nederlandse Werk- Ongetwijfeld. Dan moet men od t ministerie van financiën maar eens 1 paar nachten ovenverken. Dat doen j ook wel eens". Hii deelde mee. dat geveer de helft van de S.E.R. (werk- mers en een deel der kroonleden) het ït opportuun achtte om in het rapport standpunt t.a.v. de belastingveria- IET LIJKT niet waarschijnlijk dat f wij tijdens het weekeinde de zon ie- a zullen zién. die al meer dan vijf ng gen achter een grauw wolkendek i huil gebleven. Een groot hogedruk- en bied houdt het weer bij ons rustig. larbij de temveratuur tussen de dag mm de nacht een kleine schommeling n ongeveer twee graden te zien geeft. de nacht en ochtend is plaatselijk st te verwachten en eerst na zondag n een kleine depressie die morgen est-Frankrijk nadert, verandering engen. ZON EN MAAN Zondag 1 november: zon op 7.34, ondei 12; maan op 3.52. onder 16.41. ifaandag 2 november: zon op 7.36. onder JO; maan op 5.06. onder 16.56. november nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN - il november: 0.53 v.m.; 13.18 n.m. cnrnt noveyber: 1-40 v.m.: 14.00 n.m. IET WEER IN EUROPA lend! iisch?PP°rten hedenmorgen zeven uur ging kenbaar-te maken Van de resteren de helft was een ruime meerderheid (werkgevers en een deel van de kroon leden) vóór belastingverlaging per 1 ja- terwijl een derde groep zich onge nuanceerd tegen verklaarde. Onverantivoord Namens de drie samenwerkende land bouworganisaties en de drie samenwer kende centrales van middenstandsver enigingen is na afloop van het beraad de S.E.R. een verklaring uitgegeven, arin wordt gezegd, dat zij door het thans vastgestelde rapport bevestigd worden in hun mening dat doorvoering de eerste tranche van de belasting verlaging op 1 januari a.s. economisch verantwoord en sociaal geboden is. Een verdere verkleining van het aan deel van de zelfstandigen in het natio naal inkomen, die uit een ruimere loon stijging in plaats van belastingverlaging zou voortvloeien, achten de organisaties onverantwoord. Verklaard werd verder dat een compensatie via fiscale ver lichting zal bijdragen tot beperking van ïrwachte prijsstijgingen en tot een rechtvaardiger inkomensverdeling. Agenda Stateii-Generaal (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer zal volgende 1 iet in openbare vergadering byeenko- ,en. Wel zijn er openbare commissie vergaderingen. Zo zal de Kamercom- 2 voor economische zaken aan staande dinsdag het vooroverleg ovei de begroting afsluiten. Op die dag ordt de discussie- over het x-egionale industrialisatiebeleid en over de ver- bodsmaalregelen betreffende de verti cale prijsbinding voortgezet Op woens- :n donderdag bespreekt de Kamer commissie voor verkeer en waterstaat de begroting van minister Van Aart- terwijl donderdag ook de begro- van maatschappelijk werk in de betrokken commissie wordt behandeld. Voor het eerst sedert de (experimente le) invoering van de nieuwe werkwijze Kamer, zullen donderdag twee openbare commissievergaderingen gelijk worden gehouden De Eerste Kamer behandelt volgen de week het wetsontwerp tot instelling een openbaar lichaam voor het ge bied van de Rijnmond. i fs j N.VMarid Hbs het binnenlandse prijsniveau en het ri- van een niet verantwoorde verzwak king van de Nederlandse concurrentie positie. Het reeds bij voorbaat rekening houden met een mogelijke inflatoire loon- beweging in het buitenland werd afge- Uitgesloten De vakbeweging echter acht, ondanks de reële verbetering van de AOW- en AWW-inkomens en ondanks de wense lijkheid, dat een begin moet worden ge maakt met het herstel van het evenwicht tussen middelen en bestedingen, wél een verbetering van de reële lonen mogelijk. s daarbij met name van mening, dat de omvang van de produktie en ook van arbeidsproduktiviteit een hogere waarde zal kunnen bereiken dan waar- het Centraal Planbureau in zijn o-economische verkenning van 1965 uitgaat. Over de nominale loonsverhoging ver klaart de vakbeweging een „normale" verbetering mogelijk te achten zonder daarbij uiteen te zetten, wat daaronder verstaan moet worden. Het moet volgens de werknemersvertegenwoordigers uit gesloten worden geacht, dat bij de nog steeds voortdurende spanning op de arbeidsmarkt een styging van de nomi nale lonen via de contractsvernieuwing een gering percentage mogelijk is. Ook dient er volgens de vakbeweging een zeekre parallelliteit te bestaan tussen de loonbeweging in ons land en de te ver wachten ontwikkeling in het buitenland. Meer dan 3 procent De vakbewegingsleiders komen tot de conclusie, dat de loonsverhoging via con tractsherziening in 1965 lioger zal dienen te zijn dan voorzien is in hel in de :ro-economische verkenning van het itraal Planbureau naar voren gebrach te alternatief van 6 procent loonkosten stijging, hetgeen betekent een verhoging de contractlonen met 3 procent, in clusief de compensatie voor de verhoogde AOW-premie Daartegenover staat, aldus de vakbe weging. dat de structurele aanpassings component uit hoofde van een eventueel nog voortdurende achterstand in het na- ionale loonniveau aan dat van het bui tenland in 1965 dient te ontbreken. Differentiatie Tijdens de discussie hebben de werk gevers voorts uiting gegeven aan hun standpunt, dat een verruiming van de differentiatiemogelijkheia bü de loonvor ming in een periode van grote schaarste de arbeidsmarkt niet dat dit het gevaar meebrengt enidelijke gemiddelde loonstijging, die uitgaat boven het niveau dat men zich aanvankelijk als aanvaardbaar voor ogen heeft gesteld. ..Gebrek aan werknemers brengt onvermydelijk met zich mee. dat ondernemer, die een mogelijk ge maakt extraatje eigenlyx niet kan beta len. tóch wel moet betalen om ztin ar beiders niet te verliezen aan een onder nemer, die wél kan betalen", zo verklaar de ir. J. Bosma. voorzitter van het Cen traal Sociaal Werkgevers Verbond. Hij voegde daaraan toe. dat de werkgevers op langere termijn zeker niet van differen tiatie bij de loonvormir afkerig zijn. De vakbeweging evenwel acht een ver dere aanpassing van de situatie aan het buitenland in de zin van een grotere dif ferentiatie wél gewenst, zonder dat dit een verdere verhoging van het gemid delde loonniveau t.o.v. dat in het buiten land tot gevolg mag hebben. Daarbij is zij van mening dat van de aanwezige mogelijkheden t»i differentiatie vooral ondernemingsgewijs gebruik dient te worden gemaakt. Dreiging aan prijzenfront De werkgeversvertegenwoordigers, daarbij gesteund door de kroonleden, spraken als hun oordeel uit. dat bij hand having van het reële inkomen van de werknemers op het dit jaar bereikte ni veau het prijsbeleid op dezelfde alge mene beginselen kan blijven gegrondvest als thans het geval is. Dreigend werd daaraan echter toegevoegd (de heer H. J. de Koster, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, noemde dit een „keihard standpunt"), dat een prijs beleid praktisch onmogelijk wordt, in dien de gemiddelde loonkostenstijging niet van een zeer beperkte omvang blyft. De vakbeweging acht ook in 1965 hand having van de algemene beginselen van het prijsbeleid wenselijk, doch zij erkent, dat een verdere aanpassing aan de bui tenlandse loonstructuur gevolgen heeft het 1 prijzen. i de 1 de (Vervolg van pagina 1) Op deze punten mogen kabinetten als het er op aankomt vallen, aldus dr. Berghuis. En hij vervolgde: „Het zou wellicht goed zijn, dat zij er maar eens op vallen, in plaats van bijvoorbeeld op tydelyke belastingmaatregelen, hoe zui nig wij, terecht, ook op onze kabinetten ijn. Het zou ons wat meer met de neus drukken op de politieke betekenis van dpze dingen". ARP en CHU Sprekende over de verhouding van anti-revolutionairen en christelyk-hislo- rischen. merkte de voorzitter van de A.R.P. op: „Op de vraag, die ik in mijn ope ningsrede van de vorige conventsver gadering aan het adres van de C.H.U. stelde, namelijk of zij de ene refor ms torisch-christelyke partij in ons land wil of niet wil, heb ik niet het antwoord gekregen, dat ik zo graag gewild had. Het antwoord, dat ver vat is in het officiële communiqué van de C.H. Unieraad van 10 oktober j.l, is teleurstellend en in feite voor dit ogenblik: nee. Ik wil daarover in de gegeven omstan digheden niet teveel zeggen. Ik wil de voortzetting van de samensprekingen tus- de dagelijkse besturen onzer beide partijen, die ook door de Unieraad wordt gewenst, noch het zoeken naar vormen van samenwerking, hetwelk de Unieraad ook wenst, in de weg staan, integendeel bevorderen. Ik wil de C.H.U. niet irri teren en mij ook niet, voor wat de C.H.- kring betreft, beroepen op de uitslagen opinie-onderzoeken, noch stoken in die C.H.-kring. zou alleen willen stellen, dat wij de motieven, welke de C.H.-Unieraad noemt, in het licht van de taak van een reformatorisch-christelijke politiek in de wereld van vandaag, niet doorslaggevend achten, en dat wij, anti-revolutionairen, zonder ons te schamen en zonder te wil len leuren, blijven vasthouden aan het streven naar die ene reformatorisch- christelijke partij, niet zonder meer be doeld als een fusie tussen A.R. en C.H., maar als een samen opnieuw beginnen, en dat wij ons dienovereenkomstig ook in de toekomst zullen opstellen". Rome-Reformatie Dr. Berghuis was z'n rede begonnen met er aan te herinneren dat vandaag precies 447 jaar geleden Luther z'n stel lingen aan de poort van Wittenberg aan sloeg. Sindsdien is er veel veranderd. In onze tijd mogen we beleven, dat rooms- katholieken en reformatorische christe nen elkander weer in directe zin gaan benaderen. „Wy zien duidelijke symptomen dat wat de Reformatie heeft bewogen in de R.K Kerk doordringt, zoals wy aan de kant der Reformatie constateren een duidelijke jaloersheid op de R.K. Kerk, dat zij de eenheid heeft weten te bewa ren. Wy moeten God vanuit de volheid van ons hart dankbaar zjjn, dat wjj dit mogen meemaken. En wanneer wij die 31ste oktober blijven gedenken, kan het alleen maar in christelijke verbonden heid met de rooms-katholieken". Builenlaiicl In de buitenlandse „paragraaf" van z'n rede schonk dr. Berghuis o.m. aan dacht aan het aftreden van Chroesjtsjef. Hij noemde het een verdienste van Chroesjtsjef waarvoor wy God dank baar mogen zyn dat hij zich in het conflict om Cuba z'n verantwoordelijk heid bewust is geweest en daarom een nederlaag in de koude oorlog aanvaard de. Sprekende over De Gaulle en Gold- water, merkte hij op, dat zij voedsel ge ven aan een mentaliteit, die door de ge hele geschiedenis heen gevaarlijk voor de internationale verhoudingen is ge weest. Wij staan blijkbaar weer zover van de tweede wereldoorlog af, dat velen menen zich deze mentaliteit weer als een aantrekkelijke te kunnen permitte- Als gevolg van het Gaullisme is de po litieke ontwikkeling van Europa danig in een impasse geraakt. Wanneer het plan-Spaak uitloopt op het accepteren van een compromis tussen de Gaullis tische en de supranationale concepties van Europa, betekent dat een stap terug. Dr Berghuis sprak zich uit voor een M.L.F. teneinde een begin te kunnen maken met éen inspraak van Europa in het Amerikaanse kernwapen en in het bepalen van een Atlantische kernmacht- strategie. De Koningin zal op 25 november in Euro Cinema in Den Haag de première bijwonen van de film The finest hours, een documentaire over het leven van sir Winston Churchill. De baten van deze voorstelling zijn bestemd voor de Stichting Het vierde prinsenkind. (Van een onzer verslaggevers) De Duits-Oostenrijkse componist, pianist en orkestleider Peter Kreu der, die een paar dagen in Nederland is om voor enkele omroepverenigin gen, waaronder de NCRV, radio-op namen te maken van zijn populaire operette-melodieën, gelooft in het blijvend succes van musicals. Wy ontmoetten hem in Hilversum en daar vertelde hy van de grote verove ringen welke zyn eigen musicals zowel in West- als in Oost-Europa hebben gemaakt. Ook in Amerika en Canada wordt voor zyn werk veel belangstel ling getoond. Verleden week werd in Wenen de wereldpremière gegeven van zijn derde musical „Lady aus Wien", op tekst van Carol Var kas, die een bewerking maakte van het boek „Lady Windemere's waaier" van Oscar Wilde. De bejaarde acteur Paul Hörbiiger en Zarah Leander (jazeker, zy treedt nog altijd op!) spelen daarin de hoofdrol len. Met trots vertelde Peter Kreuder dat na de eerste uitvoering het doek wel 63 maal moest worden gehaald. Op hel ogenblik is hy met een Amster damse uitgeverij in bespreking over de wereldrechten van deze uitgave. Waarschynlijk. aldus Peter Kreuder, volgt er ook nog wel eens een Neder landse versie van deze musical. De musicus sprak er z'n spijt over uit dat in West-Europa helemaal geen op leidingsinstituut bestaat waar begaafde jongeren zich kunnen voorbereiden op de ongetwijfeld grote toekomstmoge lijkheden van de musical. De Amen- kanen zyn ons daarin ver vooruit, zo zei hy. „Ik heb helaas geen kinderen", zei Peter Kreuder tenslotte, ,jnaar by mijn dood zal mijn gehele kapitaal en De totale televisleverslaggevlng van de Olympische Spelen in Japan gaat de NTS f450.00 kosten, zoals reeds van te voren was geraamd. Het is vooral het Syncomprogramma, dat zo duur Is geweest: de totale kosten hiervan be droegen maar liefst 850 a 900.000 dollar. Vyf grote landen hebben hiervan zo veel voor hen rekening genomen, dat de kleine televisielanden, waaronder ook Nederland, tezamen niet meer dan 200.000 dollar behoeven op te brengen. De satelliet Relay kon voor niets worden gebruikt, alleen moet er een kleine vergoeding worden betaald voor de activiteiten in de grondstations, waar de programma's uitgezonden resp. op gevangen en doorgegeven werden. de opbrengst van auteursrechten wor den gestoken in een stichting met dat doel. Om de twee jaren zullen dan studietoelagen worden uitgereikt aan begaafde jongeren uit de gehele we reld. Maar onder voorwaarden dat zy moeten beginnen met een goede klas sieke muzikale opleiding met Bach en niet met de Beatles. Minister Marijnen woensdagmorgen voor de radio De vier grote omroeporganisaties zul len, zoals wy reeds meldden, gezamen lijk de radioverslaggeving van de Ame rikaanse presidentsverkiezingen verzor gen. Hiervoor zal afwisselend van de zenders Hilversum I en II gebruik wor den gemaakt. Mr, V. G, M, Marijnen, minister-pre sident, heeft toegezegd woensdag ochtend (4 november) tussen 9 en 9.30 uur commentaar voor de radio te zullen geven. Ook enkele leden van de Tweede Kamer hebben reeds toegezegd te zul len spreken. De uitzendingen beginnen dinsdag1- avond (3 november) in de rubriek Echo van de KRO (19.10 uur. KRO). Over dezelfde zender volgt om 22.25 uur de eerste gezamenlijke uitzending, om 23.25 uur de tweede en dan neemt de zender Hilversum II de berichtgeving over van 0.00 tot 4 uur. Men kan dan uitslagen (waarvoor de Radio Nieuwsdienst zorgt), commentaren en reportages uit verschillende landen horen. Om 4 uur komt Hilversum I weer in de lucht; dit programma wordt dan tot 9 uur ver- Van 9.05 tot 12 uur zullen de geza- menlyke uitzendingen het normale VARA-programma onderbreken op Hil versum II en is het nog nodig, dan gaat men na 12 uur verder op Hilversum I in het NCRV-programma. Alle activiteiten zijn nu geconcen treerd in de VAR A-studio, waar de NRU twee transcontinentale ontvangstinstal laties plaatst en de PTT voor 5 telefoon- lynen zorgt. Tal van verslaggevers, corresponden ten en andere medewerkers van de vier omroepen zullen in touw zyn om zoveel mogelijk nieuws en beschouwingen in de huiskamers te brengen. Elisabeth Mooy tobt weer met haar stem Het is hoogst onplezierig voor de AVRO-omroepster Elisabeth Mooy. dat zy opnieuw moeiiykheden heeft gekre gen met haar stem. Een keelaandoening heeft haar enige tijd van het sqherm weggehouden, maar kort nadat zy weer was begonnen liet haar stem haar op nieuw in de steek. imma 21.30 Zangsolls- ten en instrumentaal ensemble: Liedjes uli Vlaanderen en Nederland 21 50 Rou lette muzikaal spelletje 22.15 Wereldoor log I: documentair programma 22.30 Nws 22 40 Epiloog 22.45 Kruispunt: gesprek over Chrlsten-zUn ui kerk cn wereld van vandaag 23j15 Nieuwe klass gram met commentaar 23.55—24 00 Nieuwe. Trammelant in Loeren aan de Hor: licht programma 21.00 Socialistisch commentaar 21.15 Metropole-orkest en zangGOHsten: vanavond Oktot het t - '54: muzikaal programma 21.30 2 gallig •lsch programma 22.10 Theater thuis, licht programma. NTS: 22.4022.45 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws tn het kort 20.011 Die Karte mlt dem Luxkopf. detectivefilm. NCRC: 20.25 Acht plus de Spotlights. muzikaal pr Ceylon en het geschenk J jrkes 20.50 BUM_JBB_ l ffim- irtage 21 30 "Tsjechisch Filharmonisch klass luzlek [opn) 21.50—22.10 pl.m. 18.50 uur: Popeye the Sailorman. te kenfilm: pl.m. 19.06 uur. Kunstlicht op: Ad Selhorstplan. 19 30 uur: De onzicht bare man. thriller; 22.00 uur: Jacht oP het Jungle goud. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. NCRV: 8.00 Nieuws cn weeroverzicht 8.15 Geestelijke liederen (gr) 8 30 Morgenwijding 9.00 De Platcnbil- bel 9.45 Nieuws cn waterstanden KRO: 10.00 Inleiding Hoogmis 10.05 Hoogmis 11.15 Klass gram 12.10 Boekbespreking 12.20 Lichte gram 12.30 Amerika kiest ook voor ons. documentaire 13.00 Nieuws 13.10 De drie musketiers, licht programma 13.30 Stereofonische uitzending; Concertgebouw orkest en solisten: klass en moderne mu ziek In de pauze: gedichten cn eventueel gram 16.15 Sportuitzcndlng en toto-uitsla gen 1630 Stereofondsche uitzending: Ope rettemuziek 16.45 In café San Pletro: 't Concilie, bekeken vanuit de wandelgangen CONVENT VAN KERKEN 17.00 Gerefor meerde kerkdienst. NCRV: 18.00 Negro Spi rituals (gr) 18.10 Geestelijke huismuziek (opn) 1830 Leven en overvloed, reportage 18.45 Meerstemmige psalmen uit de kring rondom Calvijn: muzikaal klankbeeld van gewijde muziek 19.15 Alledaags geloven, lezing 1930 Samenzang van geestelijke lie deren 20 00 Nieuws 20.07 Reflex: meditatie. KRO: 20.15 De Zilvervloot: Internationale volksliederen 20.40 Goldwaterta Nieuwe Wereld, klankbeeld 21.30 Pianorecital: klas sieke muziek 22.05 Wlssewassen: licht pro gramma 22.25 Boekbespreking 2230 Nieuws 22.40 Epiloog 22.50 Radio Kamerorkest: klein Omroepkoor en solisten: moderne gewijde muziek 23.50 Harpspel 23 5524.00 Nieuws. Hilversum IT. 298 m. VARA: 8 00 Nieuws, sportmededelingen en socialistisch strlld- lied 8.18 Weer of geen weer, gevar progr kerkdienst 1130 Oecumenisch nws rubriek in het raakvlak van kerk i ltuur AVRO: 12 30 Tout (t tol, orogram- a over Parijs 13.00 Nieuws 13.07 De toe- Hulde voor dr. Berghauser Pont Tal van genodigden vonden gisteren ■eg naar het santorium-zieken- huis Zonnegloren in Soest, waar de geneesheer-directeur dr. J. A. W. Berghauser Pont zijn zilveren jubi leum vierde. 's Morgens werd de jubilaris door bestuur, personeel en patiënten ge huldigd, 's middags was er een wei- bezochte receptie. Heel veel oprecht gemeende goede woorden zijn dr. Pont op deze dag ge zegd. Terecht werd hy van alle zyden gecerd om zyn ijver voor de uitbouw dat thans gedeelte- vlndstü 15 10 De jongens houden de rywielsturen der meis- s omklemd, hand op hand. Wyd hangen hun trekkersblouses open en de jonge figuren van de meisjes komen brutaal en uitdagend naar voren in de dunne zomertruitjes. Straks worden de tenten opgezet. Dan komt de nacht. „Ze doen 't immers allemaal zo." zei Kitty, „wist u d&t nog geeneens?" „Voor wat hoort wat." En; „Wij willen ook wél eens wat anders hebben, dan wérken, wér ken!" En de ouders dan? Vinden ze dit goed? Of staan ze machteloos tegenover deze jeugd, die de rijkdom van het leven zoekt langs zul ke gevaarlijke paden? Die leven wil van roof, plaats van het gegevene! Er staat een kerk langs de weg, die Dingena Brouwer nu fietst. Een mooi kerkgebouw, ge bouwd naar moderne opvatting van architec tuur. Zij zelf kent de kerk van buiten en van binnen. Van binnen waarschijnlijk nog beier dan van buiten, want 't valt haar nu voor de eerste maal op, dat deze kerk geen eigenlijke toren heeft. Wel een omhoogstrevend bouwsel, het midden tussen klokkestoel en kerktoren. De pa rochieleden hebben dat indertyd mooi gevonden en toegejuicht, 't Was eens zo iets geheel an ders dan die gewone, ouderwetse torenspitsen met hun vervelende, heidense haan. Nu Kitty Appelaar met haar meegaat, mist Dingena Brouwer opechs die oude, vertrouwde torenspits. De onwrikbare wijsvinger, die om hoog wys, afwaarts van alle menselyke strijd en woelen. De vinger, die een boodschap is voor al len. De Boodschap. God en het evangelie. Heeft de kerk vergeten, dat ze de Boodschap moet uitstoten in een wereld, die ondergaat aan zijn eigen streven? Als 'n zwaar beladen mens fietst mevrouw Brouwer uiteindelijk ook de vogelenbuurt binnen. Ze probeert haar donkere bril af te zetten, maar 't lukt haar niet. Die bril is deze middag zo klem gaan zitten, dat er geen bewegen aan is. Zo fietst ze dus door de Mussenstraat, die levensgevaarlijk is door de fanatieke beoefening van allerlei wilde sport. Vlugger dan ze wenst, heeft ze nummer vijf- door M A M. Renes-BoldirvgH bit tien te pakken. Daar zet ze grote ogen op. Ze ontdekt de erepoort met het flodderige, slap hangende groen; ze ziet de A-H-vlaggetjes en leest het opschrift. Het bruis Paar! Ook dat nog! Had Kitty dit nu niet kunnen vertellen? Ze laat haar gewoonweg in de fuik lopen. En terugkeer is uitgesloten, want reeds is er bin nen iemand opgerezen om de deur voor haar openen. Voorlopig zal ze de felicitante moeten spelen. Dit staal echter als een paal boven wa ter: ze kan deze tocht niet nog eens overdoen. Er móet gezegd worden, wat er te zeggen valt. Veertig jaar! En Kit het nakomertje van am per zeventien, 't Kind heeft waarschijnlijk nog slechte kansen meegekregen ook. „Een vreemde dame", kondigi Frans aan. „Dat is de mevrouw van Kitty", verklaart Anneke monter. „Nou dat vind ik reuzeaardig! Kit heeft 't zeker verteld. Ik zal haar wel bin nenloodsen moeder." Mevrouw Brouwer zit dan even. Ze past aan. drinkt een kopje thee en neemt een petit-fourtje erbij. „Je kunt wel proeven, waar die vandaan komen", prijst ze met veel waardering, zodat Anneke er een kleur van krijgt. Verder babbelt ze nog wat over het weer en dat veertig jaar toch wel een hele tijd is. Zy zelf is nog niet eens aan de vijfentwintig toe, maar mevrouw Ap pelaar is zeker heel jong getrouwd? Met twin tig jaar? Dat was dan ook vroeg in de zorgen, hè? „En de grootste zorg komt nog", denkt ter. En omdat ze zich nu niet goed meer ca moufleren kan. slaat ze op. „Ik had u nog niets over Kitty willen vragen", zegt ze terloops te gen Anna Appelaar. „Dan zal ik u uitlaten", zegt deze zo toon loos, dat Cor en Anneke elkaar met opgetrok ken wenkbrauwen vragend aanzien. „De achterdeur dan maar", zegt Anna, „dan kunnen wé in de keuken even praten". Ze trekt de keukendeur achter zich dicht en daarover halen de beide zusjes de schouders op. „Is er wat, Frans?" „Ik weet van niets", zegt Frans en presenteert een sigaret. „Overigens kunnen we hier altijd van alles verwachten. Dat is vanouds bekend." In 't kleine keukentje met 't gezicht op twee taartendozen, valt Dingena Brouwer meteen met de deur in huis. Ze ziel geen andere weg. „Ik heb vanmorgen een heel gesprek met Kit ty gehad, ze voelt zich niet goed, de laatste tyd. Weet u, dat ze in verwachting is?" Hoewel Anna Appelaar zich misselijk voelt worden, nu de slag neerkomt, zegt ze geresig neerd: „Ja". „Wist u 't?" „Zoals een moeder dat kan weten. Zonder te weten, wist ik 't, als mevrouw dat begrijpt." Nu zegt Dingena Brouwer na een korte aarze ling: „Ja". „Ze heeft 't u dus nog niet verteld. Ze leeft in doodsangst. Ze is bijna drie maanden heen. Ze heeft me alles gebiecht, hoe 't zover geko men is. 't Ergste is, er is geen vader". „Nee", zegt Anna Appelaar en strijkt met haar hand langs voorhoofd en ogen. „We praten nog wel eens," zegt Dingena Brouwer meelijdend, ,,'t is er nu niet de ge schikte tijd voor. 't Spijt me dat ik op uw feestdag gekomen ben. ik wist 't niet, Kitty heeft 't me niet verteld." „O, die feestdag," zegt Anna Appelaar moe. ..'t Leven gaat vóór en 't leven rekent niet met feestdagen." (wordt vervoled) personeel. lyk is overgeschakeld op ziekenhuis- accomodatie, maai- toch in dc eerste plaats blUft beantwoorden aan het oor- spronkelyke doel van de vereniging die de gebouwen stichtte: de bcstryding van tuberculose. „Want", zoals de jubilaris zelf in een feestrede zeide, „al kunnen wy thans heel veel doen tegen deze gevreesde ziekte en al loopt het aantal patiënten voortdurend achteruit, recente gevallen van massale besmetting in twee ge meenten leren ons toch dat zU nog altyd op de loer ligt en dat sanatoria en consultatiebureaux actief dienen te biyven. Dr. Berghauser Pont gaf ook de jongste cijfers over de ziekte: in 1963 waren er door consultatiebureaux in totaal 417 patiënten ingeschreven. In 1949 waren dat er 17.508. in 1954 10.241 en in 1962 4.993. Van deze patiënten werden er in -962 273 in Zonnegloren en 2479 in andere sanatoria verpleegde te con stateren, maar nog altyd is er geen reden om alle sanatoria te sluiten. Het dalingspcrcentage van het totale aantal in Nederland voorkomende tb.c.-patiënten bèdraagt over de jaren 1949 tot 1963 74 pet. van in zieken huizen verpleegde patiënten 81 pet., thuis of ambulant behandelden 77 pet., van de in andere sanatoria verpleegden 67 pet. en van de in Zonnegloren verpleegden slechts 19 pet., hetgeen wel uitwijst, hoe vooraan het Soester sanatorium staat op de lijst. Gelukwensen Van dit laatste feit getuigenden ook verscheidene sprekers uit medische krin gent die ter receptie aanwezig waren dr. Pont en zijn echtgenote te com plimenteren. Dr. Drion zeide dit namens de vereniging van ilongartsen. Dr. E. gewaardeerd lid van de sectie sanato- Wams noemde de jubilaris een riumdirecties en eveneens werden harte lijke woorde gesproken door vertegen woordigers van dc geneeskundige vereniging, de wijkverpleging, de oud patiëntenvereniging enz. Ook uit kcrkeiyke kringen was er veel belangstelling, want dr/ Pont heeft jarenlang verscheidene functies in de Ned. Herv. kerk te Soest bekleed. Het bestuur van de vereniging Zonne- ">ren schonk de jubilaris een flinke tegemoetkoming in de kosten voor een Israël en onder de vele andere geschenken bevond zich ook een stel kandelaars van de medi sche staf en een flimprojector van het alle kanten opgaat 14.15 Bariton I6.O5 Lichte grammofoon 16.30 Sportre vue 1" Voor slagen 18.05 Sportjournaal 1830 Stereota- nische uitzending: Walsorkest 19.00 BU na der inzien, forum 19 35 Vrtj entree, caba retprogramma AVRO: 20.00 Nieuws 20.05 Apollo in wapenrok, een serieprogramma over het lied uit dc Eerste Wereldoorlog (deel 3) 20.45 Opera-aria's (gr) 2130 Woe dende welvaar:, klankbeeld (deel 2) 22.15 Lichte gram 2230 Nieuws 22.40 Actualitei ten 22,55 Mededelinge«i en sportuitslagen 2e klas voetbal 23.00 Viool cn plano: klaas en moderne muziek 23 55-24.00 Nieuw». Televisie. Nederland I: KRO: 11.0011.4S H. Mis CVK/IKOR: 19 30 Leer om leer: teievisiecathechisaWe. NTS: 20.00 Journaal 20.05 Sport ln beeld KRO: 20.30 Stadhuis op Stelten. TV-spel 21 00 De Undine von il 22 05—22 20 Sport in beeld. CVK/ IKOR: 22 10— 22.35 Paulus en Freud: denk beeldig gesprek. TV-Noordzee: l«3o uur: Robin Hood: pl.m. 18.58 uur: Zondageeditie III. Iets over het fonds voor oude artisten en lets over ..Ectetische Chirurgie door dr. Bes uit Hilversum: pl.m. 19.31 uur: Laurel en Hardy: „Het Legioen op Stelten", film klucht: 22.00 uur: Dr. Ben Casey. Programma voor maandag Klass gram 7.35 Sportuitslagen van dag 7 45 Radiokrant 8.00 Nieuws 8.15 Ge wijde muziek (opn en gr) 8.30 Lichte gram 9.00 Verzoekprogramma voor de zieken 9.35 Waterstanden 9.40 Voor de hulsvrouw 10.10 Oude kamermuziek (gr) 1030 Kona- om het Woord: theologische etherleergang 11.05 Lichte gram 12.00 Musette-ensemble en zangsolisten 12,25 Voor boer cn tuinder 1230 Meded ten behoerve van land- en tuiobonw 12 33 Meisjeskoor en Instrumen taal sextet 12.53 Gram. eventueel actuali teiten 13.00 Nieuws 13.15 Licht Instrumen taal trio 13.45 Lichte Franse muziek (gr) 14.00 Koorzang (gr) 14.10 Voor de Jeugd i Viool, i o. klas Als de programma 15.30 Klass orkestwerken (gr) 18.00 Bijbeloverdenking 1630 Dubbelkwar- tet met orgel: geestelijke liederen 17.00 Voor de kleuters 17.15 Voor de jeugd 17.30 Lichte gram voor de tieners 17.50 Rege ringsuitzending: Filmen ln Suriname. Vraaggesprek van Raymundo Debrot met cie cineast Peter Creutzberg 18.00 Konink lijke Militaire Kapel 18.20 Uitzending van de Christelijk Historische Unie. Polltoe- ren. Nieuws en kommentaar van de Chris telijk Historische Unie 1830 Klass gram. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7 00 Nieuws 7.10 Ochtendgym 7.20 Gram voor en door kinderen 8.00 Nieuws 8.15 Amus muziek (gr) 8.50 Ochtendgym 9.00 De groenteman 9.05 Klass pianotrio (gr) 9 40 Morgenwij ding 10.00 Lichte gram 10.50 Voor de klcu- alnbouw 12.33 Voor Licht orkest 14.00 Ik hoor. Ik hoor wat u niet hoort, lezing met gram 14.40 De nachtegaal, opera (gr) 15 3o Een goed kin derhoek is van groter waarde dan u denkt lezing 15.40 Lichte gram 16.00 Nleuwk 16.02 Stereofonlsche uitzending: Pianorecital: klass en moderne muziek 16 30 Lichte gram 17 00 Voor de padvinders 17.05 Jazz Corner 17 50 Militair commentaar 18 00 Nieuw»

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7