CAMPAGNE ZONDER ,FUN' ONDENKBAAR Wil! KIEST AMERIKA? Genoeg waarborgen voor veilige vleesconsumptie? Goldwater van a-z verklaard Jjt een daafce hjj. OUDSTE ORDE ZATERDAG 31 OKTOBER 1964 mui Aanpassing delicate zaak «'J ij (Van een bijzondere medewerker) ovenAMERIKA heeft een onbe et Ni dwingbare behoefte aan nfun". De moderne consumen ten-economie verwacht van de burger» dat hij uit ïlke situatie of gebeurenis een rasje genoegen zal knijpen; dat iij elk moment in zijn bestaan todanig zal opfleuren» dat liet mag heten. Meen nu hurtooral niet, dat de gemiddelde it zoAnierikaan uit is op platte lol en er w!en opwindend leven. Men be- huujiadert zijn drang naar „fun" 'eel beter met frasen als: „Je stgraiebt er wat aan" of „Je neemt !r wat van mee". Dit zijn termen, lie nog wat meer zijn ingesteld •p de zuinigheid van een schaar- erhuite-economie. ,»Never a dull mo- nent" dus. Soms gelukt het» soms 9, ïiaiet. Maar het wordt altijd ge- perct»robeerd. teki Een spel Zo zijn de presidente verkiezingen niet ber Heen een dure en tijdrovende reeks ebeurtenissen, die op 3 november in e keuze van een bewoner van het Wit- Huis culmi pit is zo zeggen zijn tegenstan- m Jers de diplomatie van Goldwa ter: eerst schieten, dan praten. spelen van een Voor de luttele dollar kan de Amerikaan kiezer zich op het ogenblik een kje van zekere Louis H. Bean man, die lang voor de verkiezin- Democratische over- geheelh de drie grote televisie-maatschap- |en voor te zijn en met behulp van Itistische tabellen reeds in het begin li de avond als nog maar enkele »eiitc/t(slagen binnen zijn - de einduitslag [voorspellen. In een korte handleiding „How to ly" wordt verwezen naar een vol- mcn zinloze verzameling grafieken en passende opmerkingen, die samen basis moeten vormen voor het pre- entiële spel, „dat u kunt spelen, ook ■bent u geen kandidaat voor het pre- ent schap of het vice-presidentscliap, Orzitter van de Democratische of de publikeinse partij, of een politieke i-figuur in uw eigen omgeving". Tot het eind wordt de pretentie opge lden, dat het op 3 november wel --e, Uns tateren de Goldwater-Repu- keinen. dat langzamerhand iedereen, hier op deze of gene wijze ge- keinse slogan: „In your heart know he is right" (in uw hart weet u, dat hij gelijk heeft) wordt aangevuld met „But in your guts you know he is nuts" (maar instinctief weet u, dat hij niet goed wijs is). De man heeft erom gevraagd, want zijn uitspraken zijn zo vaak met elkaar in conflict, dat Life's hoofdredacteur Donovan er onlangs een uitvoerig artikel aan moest wijden, dat geen ander doel had dan vast te stellen, wat Goldwater nu werkelijk bedoelde. Warren J. Franks heeft dat ook gepro beerd, in een alfabet met prenten, die de titel draagt „Goldwater made Alfabet Voorbeelden uit het Goldwater-alfa- bet: L is for Labor (arbeid of ook wel: de vakbonden). In tegenstelling algemeen gevestigde indruk, wil ik „Labor" niet afschaffen Ik wil er niettemin wel even op wijzen, dat zodra er geen „Labor" meer zou zijn, we ook geen werkloosheid meer zou den hebben Q is for questions. Er zijn twee soor ten vragen eerlijke en oneerlijke. De eerlijke vragen zijn die. welke ik kan beantwoorden Oneerlijke vragen zijn die, welke gesteld worden door uiterst linkse groepjes, zoals de kran ten, de persbureaus en de televisie maatschappijen. R is for Republicans. Republikeinen zijn mensen, die geen democraten zijn Behalve dit jaar. Y is for yesterday Sommige denken, dat ik in het verleden („Yes terday") leef. Dit is eenvoudig niet waar. Ik heb een vooruitziende blik en heb de ogen op de toekomst richt en op de prachtige dingen, die wij daarvan mogen verwachten het elektrisch licht, het rijtuig zonder paard, de radio en de charleston. Het werkje eindigt met twee blanco pagina's. Boven de ene staat tekeningen" boven de andere „Littera- Button Dit soort moordend epublicaties vin den hun weerslag in dat typisch Ame rikaanse propagandamiddel, de „but ton" een flinke platte knoop, waarop een leuze gedrukt staat. Ze werden vooral bekend met de slogan „I like Ike" uit 1952. Sedertdien heeft zich een knopenkunst ontwikkeld, waarin vooral dit jaar ook de „fun" zijn plaats heeft gekregen. Vooral ten koste van Goldwater. Men kan een enorme knoop (middellijn 15 20 cm) aanschaffen, waarop in het midden het achtereind van een olifant staat afgebeeld (de oli fant is het symbool van de Republikein se partij) Rondom staat in grote rode letters: Barry is the living end" (Barry is het levende einde) Al beheerst Barry's kandidatuur de schertswereld, ook Bobby Kennedy's in vasie van New York is niet onopge merkt gebleven Een boekje met foto's uit het recente verleden zijn zodanig van spreekteksten voorzien dat zij Bob by's volslagen onbekendheid met „zijn" New York uitstekend illustreren. De pa gina's zijn aan de achterzijde bedrukt als een briefkaart, zij kunnen uit het boekje gescheurd worden en „naar een vriend verzonden worden of naar Bobby Kennedy, als men tenminste weet, die woont" :n. Velen nemen Bob Kennedy kwalijk, dat hij als politicus uit de staat Mas sachusetts naar een New Yorkse zetel in de Senaat dingt. Vandaar bovenstaand grapje. Bob Kennedy kijkt op de kaart, waar de staat New York ligt. woner van de staat te worden en zich aldus kandidaat voor een senaatszetel van New York te Bunnen stellen, heeft zijn kandidatuur veel kwaad gedaan. Johnson Johnson zelf lijkt echter onkwetsbaar. Het Jenkins-schandaal geeft weliswaar aanleiding tot wrange humor (in plaats van „All the way with LBJ" (helemaal aan Johnsons kant) is het nu „Either way with LBJ" (Beide kanten uit met Johnson). Maar zijn positie in het elec- Niet omdat Johnson het enthousiasme verwekt, dat mannen als Roosevelt, Eisenhower en Kennedy omringde. Maar waarschijnlijk, omdat het alterna tief Goldwater voor de meerder heid van de Amerikanen alleen maar be lachelijk is. Of het minste van twee kwaden. „Laat ik het u zo zeggen", merkte een taxi-chauffeur op, „Als u de keuze had tussen een schoft („crook) en een dwaas („nut") Raad chr. kerken zegt: Negerleider King bevordert geweld en spanningen De Amerikaanse Raad van Christe lijke Kerken heeft gezegd het er niet mee eens te zijn dat dr. Martin Luther King, de bekende negerleider, de we reld voorgesteld wordt als een „vreed zame christelijke dominee, die pleit voor verdrukte negers." Deze raad van kerken is de Amerikaanse afdeling van de Internationale Raad van Chris telijke Kerken, beter bekend als de ICCC. Hij staat onder leiding van dr. Carl Mclntire. Martin Luther King is de Nobel-prijs winnaar voor de vrede van dit jaar. De raad was in de Amerikaanse stad Cleveland bijeen voor een congres van vier dagen. Het congres werd gisteren gesloten. In een officiële resolutie werd gezegd: „Dr. King onderschrijft de gedachte dat er eer en deugd schuilt in het overtreden van de wet en in arrestatie. In plaats de broederschap onder de mensen bevorderen is dr. Martin Luther King samen met andere kerkelijke leiders van de oecumenische raad sterk betrokken bij het bevorderen van spanningen en ge weld onder de mensen." Het congres heeft tevens een telegram gezonden aan de Australische premier. De regering van Australië wordt daarin geprezen dat zij onlangs heeft geweigerd een visum te verstrekken aan aarts priester Alexius van de Russisch-Ortho- doxe Kerk. De Australische Oecume nische Raad had aartspriester Alexius uitgenodigd om een kerkelijk congres bij te wonen dat zou spreken over interna tionale samenwerking en ontwapening. (Van een onzer redacteuren) Wie 'het recente bericht over hetsvleessohandaal in Montfoort op zich in laat werken zoals men zich zal herinneren slaag den onverantwoordelijke elemen tten erin minderwaardig en voor de volksgezondheid schadelijk vlees in de consumptiekanalen te brengen zou gevoeglijk tot een nóg scherpere controle dan er reeds is kunnen besluiten. Want ook al behoren kwalijke praktijken als deze, mede door de goed functionerende vleeskeu ring in ons land tot de uitzon deringen. dit geval lijkt een re den te meer om het controle systeem zo mogelijk nog verder te verfijnen. Echter wordt in sommige kringen uit opportuniteitsoverwegingen het tègenge- stelde van verfijning aanbevolen en gaan er stemmen op een belangrijk onderdeel van de vleeskeuringsprocedu re „als hebbende afgedaan" te laten vervallen. Het zijn met name de grootwinkelbe drijven als gevolg van het zich ont wikkelen van supermarkets zijn zij im mers ook in vlees gaan „doen"? die zich tegen de bestaande zogenaamde „nadere keuring" verzetten. Wat is dat: nadere keuring? Zoals Goldwater is voor de Ver. Naties, dat wel. Maar hij vindt het verve lend. dat er zoveel buitenlanders in zitten.... Met als actuele aanleiding het vleesschandaal te Montfoort heb ben u-ij een gesprek gehad met enkele heren t an het Bedrijfschap Slagersbedrijf. voorzitter C. Bur ger en secretaris Weueling, over de veiligheidsteaarhorgen die in deze bram daat than algemeen wat kwaliteit betreft kwets baar produkt, dat vooral uit een oog punt van volksgezondheid met vele vei ligheidswaarborgen dient te worden omgeven. Welnu, die veiligheidswaar borgen zijn er. Ons land is namelijk in 210 keurkrin- gen verdeeld. In zo'n kring verkerende voor de slacht bestemde dieren dienen volgens de Vleeskeuringswet van 1922 tweemaal te worden gekeurd: in leven de en in geslachte toestand. In grotere plaatsen zetelt de keurings dienst in de abattoirs: in keurkringen ten plattelande is het een als hoofd van de keuringsdienst aangestelde dierenarts, die de controles verricht. Opnieuw keuring Nogmaals: vérs vlees is een teer pro dukt. Wordt nu bijvoorbeeld vlees uit Ede naar Rotterdam vervoerd, dan mag dat daar niet zonder meer naar de winkel, ook al staan de voor de kring Ede vereiste stempels op het vlees. Neen, dit „ingevoerde" vlees (van de ene keurkring in de andere) moet ter nadere keuring De bedoeling van die nadere keuring is het nagaan of door het verlopen van tijd na de slachting wellicht bederf is gaan pptreden; voorts is het een extra waarborg voor de deugdelijkheid der eerste vleeskeuring. Maar ook gaat van de nadere keuring een grote preventieve werking uit: enerzijds wordt er fraudu leuze invoer van vlees moeilijker doo» gemaakt en anderzijds werkt het aan voer van levend vee in de keurkrinp waar het tenslotte geconsumeerd zal worden in de hand, hetgeen een aan tal risico's van bederf uitsluit. Nu is er zoals gezegd een streven on die nadere keuring te laten vervallen als gevolg van structurele wijziginger die zich in verband met vee en vlees ir ons land zijn gaan voordoen. Wijzigin gen overigens waarvan het einde voor alsnog niet in zicht is. De redenering it dan dat door de wijzigingen de nader; keuring niet meer zou zijn te handha Inderdaad zal niemand die op di hoogte mag worden geacht van alle.' wat des slagers is genoemde structured wijzigingen kunnen ontkennen. Vroege» toch slachtten alle slagers zelf en koch ten zij ook hun eigen slachtvee. In oudt schoolboekjes lezen we niet voor niet? van onwillige varkens of andere slacht dieren, die voorvoelende hun nade rende einde zich uit alle macht ver zetten als zij de veewagen moesten ver laten teneinde de slagerswinkel binnen De eerste veranderingen van structu rele aard kondigden zich aan bij het opkomen van de gemeentelijke abattoirs, die de keuring centraliseerden en het slachten bij de winkel sterk deden ver minderen. Het vervolg kwam met de opkomst van de grossiersstand binnen de slagers- branche, die de individuele slagers in staat stelde ook onderdelen van geslach te dieren te kopen. Aanvankelijk koch ten de slagers van grossiers bij wijze van aanvulling op hun vleessortering maar gaandeweg gingen ze bijna uit sluitend van deze tussenhandel be trekken. Het veranderende consumptiepatroon was hieraan uiteraard niet vreemd Want het is, enkele gebieden, zoals bij voorbeeld Mcppel uitgezonderd, van daag voor een slager praktisch ondoen lijk een door hem aangekocht slachtdier volledig „aan de man" te brengen. Ver schillende delen raakt hij niet kwijt om maar te zwijgen van al het vet waar hij mee blijft zitten, omdat bijna geen con- zaak geldt die ie aangaat, leek ons artikel dienstig. sument tijd van welvaart; tijd ook van veel minder verrichte zware arbeid dit meer belieft. Globaal kan gezegd worden dat 80 procent van het varkensvlees en 70 procent van het andere vlees via de grossiers bij de slagers belandt. Gros siers, die op hun beurt weer delen van slachtvee aankopen van onder meer ex- portslachterijen. die uiteraard alleen zo danige vleessoorten uitvoeren, waarnaar in het buitenland vraag bestaat en die op de binnenlandse markt hun ..over schotartikelen" willen afzetten. Een andere fundamentele verandering in het slagersvak betekende de moderne diepvriestechniek waarvan het voordeel is dat het vlees langer houdbaar wordt. quentie moet worden geacht dat daar door controle op kwaliteit volledig on mogelijk is geworden. Nu ondervindt het grootwinkelbedrijl de moeilijkheid dat het zijn voorverpak te vlees niet vanuit te stichten centrale verwerkingsinrichtingen naar zijn filia len-supermarkets kan vervoeren, omdat dan meestentijds keurkringgrenzen wor den overschreden met als gevolg: het moeten aanbieden van dit vlees ter na dere keuring. Een door het grootwinkelbedrijf alge meen als zeer nadelige factor ondervon den verplichting, die haar veel tijd kost (het vlees moet formeel bij abattoir of elders gevestigde keuringsdienst ter na dere keuring worden aangeboden) èn geld: niet alleen dat het zogenaamde invoer-keurloon, hetgeen per kg ge keurd vlees wordt geheven en van plaats tot plaats in hoogte kan verschil len betaald moet worden, ook zijn er ex tra onkosten doordat nu praktisch elke supermarket zijn eigen slagerij moet hebben, met andere woorden, dat men wat het vlees betreft in dit grootwinkel bedrijf gecentraliseerd moet werken, wat duurder is. Wèg ermee Deze (preventieve) nadere keuring moet daarom maar snol verdwijnen vin den de grootwinkelbedrijven, terwijl ook al elders stemmen gaan die hetzelfde bepleiten. Het alter natief is dan, dat hiervoor in de plaats een veel uitgebreidere controle in de slagerswinkels-zèlf, een z.g. repressieve controle, zou moeten komen. Daarmee zouden dan de bezwaren die van de opheffing der nadere keuring het gevolg zouden zijn meteen vervallen. Maar dit is wat al te gemakkelijk geredeneerd. Immers afgezien van het veel duurder en tijdrovender zijn van de uitgebreider repressieve controle in de winkels (die er immers reeds is) sorteert deze con trole ook minder effect omdat het hier om een uiterst gedecentraliseerde me thode gaat. Bovendien is het probleem: waar haalt men ineens al die extra keurmeesters vandaan die naar overal moeten uitzwermen? Want men heeft in dit opzicht thans reeds met personeels- schaarste te kampen. Nu wordt nog maar gezwegen over allerlei andere nadelen bij het wegval len der nadere controle, zoals, door het dan niet meer verschuldigd zijn van invoer-keurloon, het onafwendbaar toe nemen van het vleesv ervoer. Zulks weer ten koste van het thans forse aantal slachtingen in de abattoirs der consumptiecentra, dat uit een oogpunt van volksgezondheid veel veiliger is dan het (meestal verre) transport van ge slachte dieren, waarvan de vleeskwali teit altijd heeft te lijden. Heel wat Voorts wijzen (bijna dagelijkse) cij fers over afkeuringen en voorwaardelij ke goedkeuringen bij nadere controle, met name in de grote steden op het eminente belang van deze methode. Misschien is echter wel het belang rijkste bij een wegvallen der nadere keuring dat met betrekking tot vlees schandalen. zoals dat in Montfoort aan het licht is gekomen, het hek van de dam zou zijn. Immers juist wantoestan den als deze hebben destijds de wetge ver tot het creëren van artikel 8 der Vleeskeuringswet, dat de nadere keuring regelt geïnspireerd! Kort en goed men zij juist in een tijd van revolutionaire veranderingen ook al op het ge bied van vleesverwerking en distributie, uiterst voorzichtig met het elimineren van bestaan de veiligheidswaarborgen, zon der dat men daarvoor beproefde andere uitvoerbare (en meer bij die ontwikkelingen aangepaste) veiligheidswaarborgen in de plaats stelt. Zo ergens, den is hier bezonnenheid nodig. Het bestuur van het produktschap ir pluimvee en eieren heeft in een telegram aan dr Mansholt gevraagd.- de Duitse regering niet te machtigen, dc heffingen op de import van geslachte kalkoenen uit derde landen te verlagen. B Een tentoonstelling van foto's en documenten uit het concentratiekamp zal van 10 november tot 20 december in Frankfort een beeld geven van de gruwelijke misdaden, waarvoor momenteel in de Mainstad twintig ex- leden van het kampper soneel zich moeten ver antwoorden. De expositie zal daarna ook in andere Westduitse steden en in Wenen te zien zijn. De Amerikaanse Society for the family of man, in 1963 opgericht door de protestantse raad van de stad New York, heeft een aantal personen onder scheiden onder wie de leider van de beweging tegen apartheid in Zuid- Afrika, Loethoeli, oud president Eisenhower en Adlai Stevenson, de per manente afgevaardigde van de VS bij de Ver enigde Naties. Het ge nootschap streeft onder meer naar verheffing van het morele en spirituele klimaat in New York en elders. I „Je zult fabelachtig ge luk hebben in Duitsland" zei een zigeuner tegen een Spaanse schoenmaker die daar wilde gaan wer ken. Vorige week won hij in de lotto 500.000 Duitse mark zijn derde prijs sinds hij in Stuttgart woont. Eerder had hij al 3.500 DM en 5.000 DM uit deze lotto in de wacht gesleept. I In Moskou doen geruch ten de ronde dat de prij zen van levensmiddelen binnenkort verlaagd zul Ien worden. Aangezien deze maatregel genomen is kort na de val van Chroestsjef hebben de Moscovieten n u een rijmpje bedacht dat als volgt luidt: „Kameraad, je kunt het geloven, de oude prijs van wodka komt weer, want Nikita (Chroestjsjef) Is niet meer". I De Israëlische presideni Alman Shazar heeft na 40 jaar zijn broer, Abra ham Rubashof, weer ont moet, die in Leningrad woont. Het blijde weer zien had plaats op de luchthaven Lydda bij Je ruzalem. De 75-jarigi president Shazar, wiens vroegere Russische naan* Rubashof luidt, heeft na melijk de Russische auto riteiten enkele maander geleden verzocht zijn 71 jarige broer toestemming te geven naar Israël te emigreren. Het verzoek werd ingewilligd. Abra ham Rubashof is arts van beroep. 1655) Over het woord ridderorde kan makkelijk misverstand ontstaan, want de een zal er het onderschei dingsteken mee willen aanduiden, terwijl de ander juist het oog heeft op de gemeenschap der ridders die er zo treffend door wordt omschre ven. Weer een ander zal zowel bet één als het ander bedoelen, vooral wanneer hij het ordeteken heeft ont vangen als blijk dat hij in de orde werd opgenomen. Dc oudste ridderorde van ons land werd in 1290 gesticht door graaf Floris V cn heette „Het order van St. Jacob in Holland" Deze geogra fische aanduiding was beslist niet overbodig want in Portugal was in hetzelfde jaar dc „Orde van de Hei lige tacob van het zwaard" gesticht. Zodat Floris V om de schijn van on eerlijke concurren tie tc ontlopen wel gedwongen was duidelijk aan tc geven dat hij géén filiaal hat geopend. De meeste Hollanders hadden wei nig kans om in de door Floris ge stichte orde te worden opgenomen want de gemeenschap mocht slechts 13 leden (men denke aan Christus en de Apostelen) tellen Mogen wr uit dit aantal opmaken, dat vrome gedachten bij de stichting hebber voorgezeten, van het doel van d» orde is vrijwel niets hekend. noch van haar geschiedenis Dat de Fran sen deze orde als ..orde met de schelpen' aanduidden omdat in hei ordeteken schclpmotieven warer verwerkt brengt ons weinig verder We kunnen onze landgenoten echter de verzekering geven dat zij geen vrees behoeven te hebben met eer keten van schelpen te worden ge tooid want de orde bestaat al lang niet meer, dit in tegenstelling tot de Portugese „Orde van de Heilige TOCH IS ZO! bestaan. Toch is dit nog niet eens de oud ste, nog bestaande, orde in dat land. want de „Orde van Aviz" is nog 28 iaar ouder Portugal heeft nog een oude orde, waarbij als stichtingsjaar 1318 staat aangegeven. t.w de „Christus-Orde", een voortzetting van dc „Orde van de Tempeliers" die in 1119 werd gesticht om de pel grims in het Heilige land te be schermen. Een soortgelijk doel hadden ook dc Johannietcr Or de (ca. 1050) en de Duitse Orde (1191) die ook afdelingen in Noord-Nederland hebben gesticht, maar die we toch onmogelijk als Ne derlandse orden kunnen zien, van daar dat we deze twee niet als mcdedin-gers van Floris' oudste stichting hebben genoemd Tot de oudste orden die thans oog worden verleend, behoren dus de „Orde van Aviz' cn dc Portuge se .Orde van de Heilige lacob van het zwaard". De Spaanse naamge- aoot vai deze laatste orde is wel iswaar van hogere ouderom, t.w van 1170, maar wordt niet meer /erleend Toch moeten wc voor de nestc onder de orden nog even in Spanje blijven. omdat zowel de Militaire Orde van Alcantara (1156) ïls de Militaire Orde van Caiatrava '1158) nog als verenigingen bestaan In verband met de uitdrukking .drinken als een Tempelier' moeten we ove» de Tempeliers en de Jo- hannieters maar ook over de kruis tochten nog een cn ander vertellen, lat is een heel programma! sadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5