Nieuwe Leidse Courant SER-ADVIES LONEN VERDEELD Berghuis: A.R.-partij is sociaal „links" Benzineprijs wordt lajjcr- olie duurder Stichting wacht zware strijd Amerika weert politiek plaatje WERKGEVERS: zeer beperkte stijging WERKNEMERS: meer dan 3 pet. hoger KROONLEDEN: met Commentaren werkgevers eens floskou licht bezwaren tegen Chroesjtsjef toe r~ -2. i I O IC TC Hr:li Vrijdag 3^ oktober 1964, 52ste jaargang Weinig verandering De Bilt verwacht tot hedenavond: Veel bewolking met hier en daar wat motregen en plaatselijk mist. Zwakke wind en weinig verandering in tempera- Krerfeur: F. DIEMER (oofdredacteur: Dr. E DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ia ghablavan mijn hert in teghenspoef ƒ3,35, p.kw. ƒ10,05, (Van sociaal-economische redactie) DE Sociaal-Economische Raad is er gisteren, zoals verwacht werd, niet in geslaagd eenstemmigheid te bereiken over het volgend jaar te voe ren sociaal-economisch beleid. Het advies, dat nog gisteravond op de re geringstafel is gedeponeerd, valt in grote lijn in twee standpunten uiteen, die lijnrecht tegenover elkaar staan: DE MEERDERHEID, bestaande uit werkgevers en kroonleden, is van mening dat een reële inkomstenverbetering in 1965 niet mogelijk is en dat de door contractsvernieuwing tot stand te brengen nominale loonsverho ging zeerbeperkt dient te zijn. DE MINDERHEID, gevormd door de werknemersorganisaties, meent daarentegen dat een verbetering van de reële lonen wel mogelijk is en dat er sprake kan zyn van een „normal e" nominale loonsverhoging. Dit fundamentele verschil van me-1 van de Arbeid, die volgende week ning tussen werkgevers en werkne- vrijdag beginnen, uitermate moeilijk mers over de mogelijkheden tot wel- zullen worden. „We gaan een zware teruggang van de bedrijfsinvesteringen. Van werkgeverszijde werd in dit verband de prognose van het Centraal Planbu- met name t.a.v. de exportstijging, de optimistische kant" genoemd. Niet forceren De vakbeweging daarentegen meent dat het tot stand brengen van een herstel tus- middelen en bestedingen reeds in de loop van 1965 niet mogelijk en niet wen selijk is. Gezien de bestaande grote in- vesteringsdrang verwacht de vakbewe ging dat niet een zodanige restrictieve ionetaire politiek zal kunnen worden ge voerd, dat een aanmerkelijke beperking der investeringen tot stand zal kornet (Voor vervolg zie pag. 7) vaartsverbetering in de vorm van loonsverhoging heeft tot gevolg, dat de onderhandelingen in de Stichting Cisteren zijn de doorlaatposten aan de sectorgrens weer opengesteld voor Westberlijners met pasjes, die familieleden in het oostelijke stads deel willen bezoeken. Links op de oto staan Oostberlijners op hun amilie uit het westen te wachten. Sen vrouw is uit de groep naar voren geschoten om haar oude moeder te begroeten, die door een Rode Kruwhelper ondersteund moest worden. Ï0.000 BERLIJNERS DOOR DE MUUR tuim 20.000 Westberlijners zijn giste- i door de muur in Berlijn gegaan verwanten in Oost-Berlijn te bezoe- ioals bekend stelt een op 24 septem- van dit jaar gesloten akkoord de yoners van het westelijke stadsdeel staat, vier maal per jaar door de 13 augustus 1961 gebouwde muur Ir het andere stadsdeel te gaan. ïe Oostduitsers hebben om een vlotte g van zaken te verzekeren, de weg- iperringen bij de doorlaatposten ver- ierd. Wka (Van onze parlementsredactie) "ANNEER men onder „links" vooruitstrevend verstaat, is de Anti- Revolutionaire partij een linkse party. Zij is dat van huis uit (denk aan figuren als Kuyper en Talma), maar zij is het niet minder in de benadering van de politieke vraagstukken van vandaag, sociaal gezien, zowel natio naal als internationaal. Aldus dr. W.'P. Berghuis, voorzitter van de ARP, in de rede waarmee hij vanmorgen te Utrecht het najaars-partijconvent opende. Overigens was hij van mening, dat de onderscheiding tussen links en rechts in de zin van vooruitstrevend en conservatief oppervlakkig is. Voor zichzelf wilde hij vasthouden aan de (vooroorlogse) onderscheiding tus- Waslijst van tekortkomingen De nieuwe Russische leiders heb- n oud-premier Chroesjtsjef prak- ch alles wat er tijdens zijn bewind |s isg egaan hem in de schoenen schoven. In'een ruim veertig pa- tellend rapport wordt in 29 mtcn samengevat wat Chroesjtsjef cmaal heeft gedaan. De oud-premier zou verantwoorde- worden gesteld voor de volgende Iten of tekortkomingen: )p buitenlands gebied zou hy zich ten de partijleiding en het ministe- 'van buitenlandse zak. i om. aan het In een oogopslag pag. 2 Roberts pag. 2 reportage Les van Israël Gebedsgenezer in ons land Ook vandaag: uit de States pag. 5 Veilig vlees eten pag. 5 Belasting eerder omlaag! Geesink wacht hulde pag. 9 pag. 7 t Zwolsman: alléén doen pag. 19 Nederland vervuilt pag. 19 Blinde bejaarden pag. 19 En zes pagina's ZONDAGSBLAD. waarin Bungalows in Italië Kerkhervorming en Luther Samoj eden-kwekerij Kleurenfoto's in de herfst Proefballon, Christine, postzegelrubriek. Week in een woelige wereld. hoofd van de Russiche diplomatie heb ben egplaatsL Hij was de hoofdschuldige voor de Cu baanse crisis door raketter naar Cuba te sturen en prestigeverlies voor de Sowiet- unie te veroorzaken doordat hij later ge dwongen werd deze wapens terug te halen. Hem werd voorts de beruchte .schoen-affaire" in de Alge ene Verga dering van de V.N. verwete... Door gedrag zou Chroesjtsjef bij dc reis door Skandinavië. afgelopen zomer, schade hebben toegebracht aan de betrekkingen Zweden. Het rapport zou vervolgens medling maken van tegenstrijdige ver klaringen die de oud-premier tegenovei Japanse parlementaire ^.elegatie af- lc de inzake een „verschrikkelijk" wapei aarover de Sowjetunie beschikte. Op binnenlands gebied zou Chroesjtsjef het veroorzaken van een crisi in de Rus sische landbouw in de schoenen worden geschoven. Hij had le economie ontregeld door eerst decentralisatie voor te schrij om later terug te keren tot gecentra liseerde planning. Ook de reeds eerder gemelde persoonsverheerlijking en vriend jespolitiek. zouden in het rapport uit de doeken zijn gedaan. Zijn woningbouwpolitiek werd onjuist geacht ei. de Rusische leider zou de belangen van de zware industrie ten voordele van de lichte industrie en van de produktie van consumptiegoederen heben verwaarloosd. Hy stichtte verwar ring bij bestuursambtenaren, ontsloeg er velen en schiep een sfeer van wantrou wen tegenover de partijorganisatie. Zijn gedrag in het algemeen werd ten slotte niet in overeenstemming geacht met de waardigheid van een groot socia listisch leider Hij bezondigde zich aan geïmproviseerde toespraker en overhaas te besluiten, zonder deze voldoende door te denken, waardoor hij dikwijls de Sowjetunie in verlet,,.- beid bracht. Volgens communistische kringen is nog niet besloten het rapport te publiceren. Men acht het mogelijk dat d<- Russische leiding het voldoende vindt om het rap port binnen de partij-organisatie te laten circuleren en er geen behoefte aan heeft het in de Pers te publiceren. sen links in de zin van niet-confes- sioneel en rechts in de betekenis van confessioneel. Het sociaal-links-zijn hebben wij niet an de socialisten overgenomen, aldus dr. Berghuis. Veeleer hebben de socialis- op het terrein van de soc. verzekering veel overgenomen, wat oorspronkelijk uit koker kwam. Toen hebben wij het ergens echter laten zitten. Wij hebben de principieel beperkte overheidstaak wel eens te zeer als een negatieve in plaats van als een positieve taak gezien. Van de dingen, die een a.r. politiek ken merken, te weten de erkenning van het Goddelijk karakter van het overheids ambt ons ten goede, de eigen verantwoor delijkheid van de burger, de principiële beperktheid van de overheidstaak e bescherming van de zwakkere, is laatstgenoemde beslist niet het onbelang. rijkste. Die sociaal zwakkere is niet altijd de werknemer, de cuden van dagen of de weduwe of de behoeftige zonder r Het kan evengoed de middenstander of de agrariër zijn, die dreigt vermalen te worden in de op zichzelf wellicht goede structurele ontwikkeling van onze maat schappij. Wanneer de „avant-garde", de voorhoede-eis, de eis van vooruitstre vendheid aan de politiek mag worden ge steld, zal dit in de allereerste plaats voor de christelijke politiek gelden. Alvorens de sociale politiek aan te stip. oen, had dr. Berghuis er op gewezen, dat de christen-democratische partijen duide lijk een eigen richting moeten voorstaan. De indruk moet worden vermeden, dat zij ergens tussen liberalisme en socialisme Hoeveel belangrijke zaken ook naa internationale vlak zijn verschoven, bin nen het eigen land zijn nog zoveel zelf standige politieke aangelegenheden ook van principiële aard overgebleven, dat zij een echt gerichte politiek en ook echte strijd over richtingen mogelijk noodzakelijk maken. In dit verband noemde dr. Berghuis: de besteding van een welvaart maatstaven van economisch evenwicht en sociale rechtvaardigheid. Niet ont kend kan worden, dat dit punt en ook de strijd daarover in ons land wel aar zijn trek komt de maatschappij-structuur en de her vorming daarvan, zich toespitsend op de herziening van de rechtsvorm de onderneming. Men kan nauwelijks zeggen, dat dit punt een levend ele ment in ons politieke denken is. het organisatie-bestel in ons land, dat gaarne in negatieve zin met de „zuilen" wordt aangeduid. De waarde van dit punt en van de strijd daarover is gelukkig levend geworden door de toespitsing van de strijd over radio- en televisiebesteL het punt van de ruimtelijke ordening, gelet op de voortstormende bevolkings- en welvaartsontwikkeling binnen-c grenzen. De toenemende betekenis dit punt leeft nog lang niet voldoende (Voor vervolg zie pag. 7) Voornamelijk als gevolg van de in voering van gemeenschappelijke buitenrechten voor aardolieproduk- ten zullen op 1 november de prijzen van een aantal van deze produkten worden herzien. Voor autobenzine normaal en super heeft een verlaging plaats van 0,6 cent per liter. De prijs van petroleum voor verlichting en verwarming, alsmede die voor tractorpelroleum wordt verlaagd met een halve cent per liter. Voor autogasolie uit pompen, gasolie voor nadere doeleinden, huisbrandolie 1 en 2 en dunne stookolie zullen de prijzen dertig cent per honderd liter hoger wor den. Voor zwaardere stookolieën bete kent het nieuwe buitentarief een prijs verhoging variërend van 2.20 per dui zend kilogram tot 2.45 per duizend li ter, afhankelijk van de kwaliteit. strijd tegemoet", zo hoorden we gis teravond uit de mond van een vak bewegingsleider. Ook de werkgevers zijn er van overtuigd, dat de komen de onderhandelingen niet gemakke lijk zullen zijn. Daarvoor bestaat te meer aanleiding, omdat zowel werk gevers als werknemers er angstvallig voor willen waken de „ruimte" ir 1965 in een percentage uit te druk ken, teneinde „magneetwerking" zo veel mogelijk te voorkomen. Dit zal het beraad in de Stichting var Arbeid nog extra bemoeilijken. De kloof Uit het gisteren vastgestelde vijfde halfjaarlijkse economische rapport de S.E.R. blijkt, dat er in dc raad geen verschil van mening bestond ove wenselijkheid om de overbesteding te beteugelen, zulks met het oog op de gewenste ontspanning op de arbeids markt en een herstel van het e wicht op de betalingsbalans. De grote kloor tussen het werkgevers- en werknemersstandpunt wordt evenwel gevormd door het verschil in z: wijze over het tempo, waarin deze be teugeling van de overbesteding moet worden geëffectueerd. Werkgevers en kroonleden zijn var ning. dat deze reeds in de Iood van 1965 tot stand dient te worden gebracht. Daar toe zal huns inziens een effectieve restrictieve monetaire Dolitiek m< worden gevoerd en zal oe loonkostenstij ging slechts van destrictieve aard mogen zijn. Een dergelijk beleid wordt nood zakelijk geacht omdat een voortduren van de overbesteding het gevaar inhoudt van een ernstige recessieve terugslag 1965, zulks als gevolg van een te grote Kroonleden lieten verstek gaan (Van onze soc.-econ. redactie) Van de vijftien kroonleden. die de Sociaal-Economische Raad telt, waren er in de vergadering van gisteren tien aanwezig, ter wijl dit aantal in de loop van het beraad nog met twee werd inge krompen, omdat zij geen tijd hadden de besprekingen over de sociaal-economische mogelijkhe den in 1965 nog verder bij te De heer H. J. de Koster, voor zitter van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, sprak hierover zijn teleurstelling uit. „De wegblijvers zullen stellig wel een geldige reden hebben, maar ik betreur het, dat in een derge lijke belangrijke vergadering zóveel kroonleden verstek heb ben laten gaan", zo zei hij. Ook over de lippen van drs. D. Roemers, voorzitter van het N.V.V., kwam een woord van (bedekte) kritiek op de kroon leden. „Zij staan alwéér achter de werkgevers", zo verklaarde hij een beetje mismoedig. „Dat begint zo langzamerhand usance te worden. In de beginperiode van de S.E.R. kreeg de vakbe weging wel eens méér steun van de kroonleden. Gistermiddag arriveerden op Schiphol zestien Philippijnse ver pleegsters, die in het Stads en Academisch ziekenhuis te Utrecht zullen gaan werken. Op de Philip- pijnen is namelijk een groot over schot aan verpleegsters, hetgeen prinses Beatrix ter ore kwam op haar reis in het Verre Oosten in 1963. Zij stelde hiervan de medi sche organisaties in Nederland op de hoogte, die onmiddellijk aan het werk gingen met dit resultaat. In de komende weken zullen nog meer Philippijnse verpleegsters arriveren. Op de foto de hele groep (25-35 jaar) met de leidster, Miss G. D. Guzman (dir. Int. Program of Nursing) met bloemen. Het Nederlandse zangeresje Het lag in de bedoeling het kreeg dat haar liedje te poli- heeft de reis van het pas ge- haar bezoek aan een van de Ciska Peters, die twee weken plaatje, waarvan de helft van tiek getint was en dat men trouwde paar enkele onver- grootste platenmaatschap- geleden met haar man naar de opbrengst bestemd is voor het vanwege de verkiezings- wachte successen geboekt. In pijen onmiddellijk werd ver- Amerika vertrok om op het de UNICEF, ook op de Ame- strijd voorlopig niet wilde Philadelphia heeft Ciska Pe- taald cn binnenkort zal wor- hoofdkantoor van de UNICEF rikaanse platenmarkt uit te uitgeven. De „Button" die de ters in een showprogramma den uitgegeven. Dit is het haar onlangs in Nederland brengen. Het was echter een grote politieke leider „K" voor de televisie mogen op- eerste van een hele reeks verschenen grammofoonplaat grote teleurstelling voor het er wordt in het midden ge- treden. Het grootste succes plaatjes die op de Amerikaan- Nederlandse tieneridool, toen laten wie dat is niet mag voor het Nederlandse zange- se platenmarkt zullen uit- Don't press that button mr. zij na de aanbieding van het indrukken is de rode knop resje, dat voor het eerst in komen en waarvoor Ciska K" aan te bieden, is gisteren grammofoonplaatje aan de van de atoombom. Amerika kwam, is dat een nog voor het einde van dit uit New York op Schiphol UNICEF van de Amerikaanse van haar platen, nl. „Oost is jaar voor de tweede maal teruggekeerd. platenmaatschappij te horen Ondanks deze teleurstelling oost en west is west", tijdens naar Amerika zal vertrekken. JAE Sociaal-Economische Raad is er gisteren niet in geslaagd een eenstemmig advies aan de regering uit te brengen over de loonontwik keling in 1965. Werkgevers en werk nemers hebben een onderling sterk afwijkend standpunt ingenomen. De meeste Kroonleden bleken de zijde van de werkgevers te kiezen en slechts een enkel Kroonlid het stand punt van de werknemers Met een dergelijke verdeeldheid van meningen zal het uitermate moeilijk zijn in de toekomst te werken. Dc werkgevers menen, dat ten hoogste voor 1965 het gemiddelde, reële loonniveau van 1964 te handhaven is, omdat er ook al een forse verho ging plaats vindt van de AOW-uit- keringen. Op de achtergrond leeft voorts de gedachte, dat het econo misch evenwichtsherstel in 1965 vol ledig gerealiseerd zou moeten wor den. De werknemersleden in de SER bleken van deze opvatting nogal af te wijken. Zij menen, dat er in 1965 wel reële loonsverbeteringen moge lijk zijn en dat het herstel van het economisch evenwicht zich in 1965 niet volledig behoeft te voltrekken. Zonder meer mag hieruit geconclu deerd worden, dat het privaatrechte lijk overleg, dat volgende vrijdag in het bestuur van de Stichting van de Arbeid begint over de loonontwik keling voor volgend jaar. uitermate moeilijk zal worden. Het is gelukkig, dat tot nog toe niemand er behoefte aan gevoeld heeft voor volgend jaar, een percen tage te noemen, waarmee de lonen verhoogd zouden moeten worden. Een dergelijk percentage functio neert in de praktijk altijd als 'n mini mum met 't gevolg dat 't gemiddelde loonniveau er nog belangrijk bovenuit stijgt Het is te hopen, dat alle par tijen in het niet noemen van een percentage zullen volharden. Dit zou een eerste bijdrage kunnen zijn tot het beperkt houden van de loonstij gingen voor 1965. Niemand verkeert er immers over in twijfel, dat voor volgend jaar in ieder geval geen sterke loonbeweging mag ontstaan Onze nationaal-economische positie laat dit niet toe. Ook lijkt het erop,, dat althans in dit stadium geen van de partijen naar een loonstop wil voor 1965. Hierin schuilt immers een aanzienlijk risico in de richting van de zwarte loon vorming. Komt het tot loononder handelingen in de verschillende be drijfstakken, dan moet afgewacht worden, of dc werkgevers in de af zonderlijke bedrijfstakken even pes simistisch gestemd zijn als hun col lega's op centraal niveau gisteren bleken. Van de zijde van de vakbeweging is men hierover wat optimistischer, maar ook hier zal men zijn verant woordelijkheid moeten verstaan ten aanzien van de niet zo rooskleurige situatie, waarin ons land economisch verkeert. VYTIE kennis neemt van de rede, waarmee dr. Berghuis van morgen het A.R.-partijconvent heeft geopend, wordt getroffen door de radicale inslag. Evenmin als de nieuwe voorzitter van de A.R. frac tie in dc Tweede Kamer, de heer J. Smallcnbroek, laat dc partijvoor zitter er twijfel over bestaan, dat christelijke politiek zijns inziens niet anders dan sociaal-vooruitstre vende politiek kan zijn. Een chris ten en dus ook een christen-politi cus moet wel kritisch staan tegen over de bestaande orde, omdat hij weet heeft van de denaturerende werking van de zonde en leeft uit de verwachting van het komende rijk, waarin recht en gerechtigheid heersen zullen. Telkens weer grijpt men in anti revolutionaire kring tegenwoordig over de Colijn-periode heen naar Kuyper en Talma. Deze mannen, ook nu weer met name genoemd, hebben vanuit het geloof in de Heer, die het recht der armen, der verdrukten gel den doet, een sociale strijd gestre den, die thans opnieuw inspireert. Dat betekent niet, dat de A.R.P. op weg is om een socialistisch ge tinte arbeiderspartij te worden, zo als men in sommige kringen sug gereert. De sociaal-zwakkere, zo heeft ook dr. Berghuis duidelijk ge steld, is niet per definitie dc werk nemer. In de zich wijzigende maat schappelijke omstandigheden kan het op een gegeven ogenblik de kleine middenstander, de gepensio neerde of dc agrariër zijn. Christe lijke partijen hebben geen voor keur voor bepaalde volksgroepen. In het grote geheel, dat maatschap pij heet, heeft ieder een waarde volle plaats, heeft ieder een roe ping van Godswege te vervullen. Dit is een beginsel, dat van natu re tegenover elkaar staande belan gengroepen kan verenigen cn nogal verschillend denkende figuren kan samenbinden. Zij kunnen elkaar vin den in een partij, die juist omdat deze in principe zo veelomvattend is, geen gevaar is voor de werking van de parlementaire democratie, maar een zegen. LEVENSVERZEKERING

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1