Nederland dreigt te vervuilen Zwolsman verbaasd over tegenstand iü J ubileum Res. Orkest grootse viering enoeg alle Nag infiltranten ingerekend Juweeltjes in Pfanns Rokin-antiquariaat Filiaal van De vijfenzeventig Bilt jaar J. Montauban van Swijndregt (65) overleden Fransen sluiten overeenkomst met Russen Bijzondere zorg voor blinde bejaarden 19 ZATERDAG 31 OKTOBER 1%4 Jongerenactie tegen rassendiscriminatie: 45.000 handtekeningen Dc Anti-rassendiscriminatieklub (ARK) die een handtekeningenactie heeft ge voerd in ons land. heeft daarmee 45 000 handteekningen van jongeren en ouderen k-erzameld die zioh uitspreken tegen alle tuitingen van rassendiscriminatie. Aan de jsecretaris-generaal der Verenigde Na ties zullen twee Nedelandse jongeren (tijdens de komende assemblée een oor konde overhandigen welke de handte keningen representeert. De overhandi ging van deze oorkonde is bedoeld ,als zichtbaar bewijs van de afschuw dié in (Nederland leeft over alle uitingen van (rassendiscriminatie", aldus de ARK. In januari is deze club opgericht door het 15-jarige Surinaamse meisje Maddy jTolud uit Amsterdam. De oorkonde zal (aan Oe Thant worden aangeboden door de 17-jarige Yvonne Hoogewerf (Den Haag) en de 19-jarige Reinout Burger jon ,(Leiderdorp). De rechtbank in Assen heeft gister morgen de 24-jarige chauffeur M E. juit Steenwijk veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijf maanden en ont- izegging van de rijbevoegdheid voor de (tijd van twee jaar. De chauffeur is door de rechtbank schuldig bevonden aan het ongeval «bij Papenvoort op 14 juli van het vorige jaar, waarbij vier tien jarige meisjes uit het Friese dorp Steg- gerda om het leven kwamen. Ondernemer pas na zijn dood geëerd „Ik heb me vergist. Ik heb gedacht dat een openheid zoals wij die bij de EMS hebben, in Nederland mogelijk zou zijn. De grote tegenstand heeft me verbaasd. Wij voelen er toch 1 nig voor achter de schermen die macht te verwerven die wij nu niet hebben". Dit zei de heer R. Zwols man gisteravond op een bijeenkomst van de Vereniging van studenten de sociale wetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij was uitgenodigd te spreken over „Modern ondernemingsbeleid". De heer Zwolsman zei verder, dat het verstrekken van meer gegevens door meer bedrijven de overheid meer moge lijkheden zou geven tot eventueel in grijpen. In de openheid van de E.M.S zocht de heer Zwolsman ook de voor naamste ooi-zaak van de vele kritiek die de maatschappij ondervindt. Een minder heid valt nu eenmaal meer op dan meerderheid. Eerst is het hosannah. dan nog meer hosannah en dan volgt de te rugslag Zoveel te meer gegevens mer verstrekt, zoveel te minder wordt mer geloofd, zei hij. Verkeerd Over de gang van zaken bij het af stoten van de Rutecks-zaken zei de heer Zwolsman, dat men gehoopt had een BESCHERM DESUBSTANTIE VAN UW VERMOGEN WnS& tPi &S Algemeen i;>" Fondsenbexit Maak zorgvuldig gekozen aandelenbezit tot hechte verdedigingslinie tegen voort schrijdende koopkrachtdaling van het geld. Participatiebewijzen A.F. maken U medebezitter van een collectieve porte feuille met aandelen in meer dan 250 dynamische ondernemingen. Inlichtingen bij commissionairs en bankiers. Vriendenorganiseren feest TAE Vereniging van Vrienden van het Residentie-Orkest pleegt zelden op de voorgrond te treden. Zij zorgt in stilte voor allerlei zaken en steunt financieel waar ze kan. Zij zorgt voor een vaste kern van concertbezoekers, zij let op de goede verstandhouding tussen orkest en publiek: kortom zij is de zorgende en dienende figuur op de achtergrond. En nu het Residentie-Orkest ziin zes- I tigjarig bestaan viert, heeft de Vereni ging van Vrienden de organisatie ervan op zich genomen Want het moet natuur lijk een groots feest worden, met een j warme huldiging van het Residentie- Orkest. Maar het moet ook een zinvol feest worden, waarin het orkest een waardevol cadeau aangeboden krijgt. En daarom wordt een campagne gevoerd om gelden te verzamelen voor het Jubileum- Instrumentenfonds. dat indertijd bij het Gouden Jubileum van het orkest ge sticht is. Maar het fonds is nu bijna uitgeput, zodat een aanvulling heel nood zakelijk is Men wil nu goede strijk instrumenten aanschaffen, die in bruik leen zullen worden gegeven aan de orkestleden. Alle steden, waarin het Residentie-Orkest regelmatig concerteert, worden in deze campagne betrokken, en zo hoopt men in elk geval evenveel bij een te brengen als tien jaar geleden, nl ruim f 60.000 Een bijzonder aardig on derdeel van deze actie zal vormen het grammofoonplaatje, dat in januari 1965 zal worden uitgebracht Dit plaatje zal ook dienst doen bij de ledenwerving van de Vrienden. Op het ogenblik telt de Vereniging Vrienden iets meer dan 2000 leden en dit is warempel niet te veel voor een stad als Den Haap en zijn randgemeenten. Wat omvat het feestprogramma nu? Het Jubileum start op vrijdagavond 20 november met een galaconcert in de Kurzaal. Willem van Otterloo dirigeert een uitsluitend Nederlands programma, dat twee nieuwe in opdracht geschreven werken vermeldt, nl. het Pianoconcert van Kees van Baaren (dat Theo Bruins zal spelen) en Symfonische Klankfigu ren van Henk Badings. Verder worden gespeeld Pijper's Derde Symfonie en de Electra-Suite van Diepenbrock. Dit con cert wordt aangeboden door de Vereni ging van Vrienden aan genodigden, zoals autoriteiten van rijk, provincie en ge meenten. culturele verenigingen etc. (waaronder ook de trouwe ..Vrienden") Na afloop geven burgemeester en wet houders een receptie. De volgende avond, dus zaterdagavond 21 november, heeft plaats de ..Grande Folie Orchestrale". waarvan het batig saldo bestemd is voor het Jubileum Instrumentenfonds. Een grote kolder- avond. waarin het volledige Residentie- Orkest onder Willem var. Otterloo derne dansmuziek speelt, dwaze sketches worden opgevoerd, allerlei mallotige tentjes met rariteiten Guignol in de kelder dit alles 1850-1860. Verder komt er een tentoonstelling werken van elf kunstenaars in het Kur- haus. zoals Willem Hussem. Renske Morks, Nol Kroes. Ed Valk, Piet Frantz. George Lampe. Aat Verhoog, Hans v d Lek, H. de Vries, Gerard Verdijk en itinden zün. En i entourage uit de jaren Kees van Bohemen, Bob van Leersum directeur Kon. Schouwburg, zal twee werken van Renske Morks en Willem Hussem op Amerikaanse wijze verkopen verder kan ieder daar een werk ko pen. Intussen zijn al vyf werken van de hand gegaan! Ook aan het educatieve gedeelte is gedacht: een serie lezingen wordt ge- houden in de RolzaaL o.a. door Jaap Stotijn over de hobo, Hans Citroen over 'elke werken 60 jaaT geleden gecompo neerd werden, door Pierre Boulez over igen werk, door Willem van Otterloo ver Bruckner's Achtste Symfonie. De Jeugdpaspoorters hebben gratis toegang. De kamermuziekavonden krijgen heel bijzondere programma's, o.a. het optreden Herman Krebbers. Theo Olof en Willem Noske samen in concerten van Vivaldi en Telemann. en zullen door het Residentie Kamer-orkest gegeven wor- Ten slotte komt aan het einde van het iizoen een ..Vriendenconcert", nl op i mei in de Kurzaal, dat het Residentie. Orkest aan de Vrienden aanbiedt. Dan zal ook het resultaat van de inzamelactie het Jubileum Instrumentenfonds be kendgemaakt worden. PERSONALIA 0 Per 16 november is benoemd tot burgemeester van Zijpe drs. G. J. Glijnis uit Gouda. Dc heer Glijnis (35) is admi nistrateur bij het ministerie van land bouw en visserij, Nederlands hervormd lid van de WD Per gelijke datum benoemd tot bur gemeester van Schiermonnikoog: de heer Oosterhuis te Sellingen, gemeente Vlagtwedde. Dc heer Oosterhuis (46) is hoofdcom- ïies ter gemeente-secre-arie in Vlagt wedde. Hij is Nederlands hervormd en van de VVD. Dc heer P. Cellarlus, oudste directeur i liet H.V.A.-concern, heeft vandaag zijn 40jarig jubileum bij de maatschappij gevierd. Hij werd onderscheiden met het ridderschap in de Orde van de Neder landse leeuw 0 De directeur-generaal van hetlooda- wezen schout-bij-nacht A. M. Valken burg zal op 1 november worden opge volgd door kapitein ter zee J F. Drijf hout van Hooff. die met ingang van deze datum bevorderd is tot schout-bij-nacht. Kapitein ter zee ir. W Langeraar. chef van de hydrografische dienst der nklijke marine, is metingang van 1 november bevorderd tot tiidelük com mandeur, 0 Benoemd is tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap voor het Land van Heusden en Altena. A. D den Dekker te Neuwendijk (gemeente Almkerk. 0 Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau N. C. den Toom. oud- hoofd en tijdelijk vakonderwijzer bij het bijzonder uitgebreid lager onderwijs te Amsterdam. 0 De staatssecretaris van buitenlandse zaken dr I. N. Th. Diepenhorst zal als ambassadeur :n bijzondere zending e hoofd van de Nederlandse missie de dracht van het presidentschap op -1 vember te Santiago in Chili bjjwon de organisatie aan te treffen en die te gebruiken als uitbouw van een groepe ring van motels. Dit bleek niet mogelijk. Het is niet prettig toe te geven dat je iets verkeerd gedaan hebt, maar h beter de consequenties te trekken dan op een gegeven moment met een lege kas te zitten. De zaken die niet rendabel ble ken, zijn afgestoten. Wij hebben gemeend dit tijdig te ten doen in een periode dat de me die er werkten nog gemakkelijk ergens anders terecht konden cn zo dat de aan deelhouders toch winst maakten. De heer Zwolsman vergeleek zichzelf in dit band met een chirurg. Maar: „Ik kan niet verdoven". Eén man Hij zei voorts dat men bij een groot aantal overgenomen bedrijven zelf meer in staat was tot voortzetting er Bij een wijziging in de conjunctuur het misgegaan zijn. Zoiets gebeurt m tal als het personeel niet gemakkelijk- elders terecht' kan. De heer Zwolsman merkte ook op, dat er in een onderne ming één man moet zijn die, na zijn medewerkers gehoord en alle gegevens bestudeerd te hebben, een besluit neemt. ..Vele bedrijven gaan ten gronde doordat de collectieve verantwoordelijkheid voor opstaat en men collectief niets doet". De ondernemer is altijd iemand uit de loop graaf Hij zal pas na zijn dood geëerd worden omdat men hem niet begrijpt, zei hij verder Over de kritiek zei de heer Zwolsman ten slotte dat de ondernemer ze moei kunnen verdragen ei moet kunnen zün. Wi tendbladen ongunstig geschreven neemt hij, de, de kranten van hui komen dat zqn familie rustig onder hem wordt hü verklaar- om te voor- d ander leest. Besluit honden en katten morgen van kracht Het honden- en kattenbesluit treedt morgen in werking. Dit besluit bindt de handel in honden en katten aan vergunning van burgemeester en houders. Men wordt geacht zijn bedrijf met vergunning uit te oefenen als mer vóór 1 februari aanstaande een vergun ning heeft aangevraagd en na die da tum tot op de aanvraag om een ver gunning onherroepelijk is beslist. Belangrijke bepalingen uit het besluit zijn een koorschrift tot registratie de dieren en een voorschrift tot i ting etgen honde- en katteziekte Met behulp van troepen van het Ge menebest heeft Maleisië snel en onbloe dig een einde gemaakt aan de jongste landing van Indonesische guerilleros op Malakka. Nog geen 36 uur na de landing waren reeds 53 Indonesiërs gegrepen en op de drie overigen wordt nog jacht ge maakt in het moerassige oerwoud bü de monding van de rivier Kesang ten zuiden Koeala Loempoer. Een fotobureau in Washington maakte deze foto van mr, E. L. C. Schiff. laatstelijk gevolmachtigd minister aan de Nederlandse am bassade in Washington, die tot am bassadeur in Djakarta is benoemd. (Van een onzer redacteuren) Hendrik Daniel Pfann Senior was bezeten van een mateloze liefde het oude kunstvoorwerp. Hij, stichter van de Amsterdamse twee dehandsboekenzaken, die onder de naam „De Boekenwurm" in het hele land bekendheid kregen, zou graag zijn laatste cent hebben uitgegeven voor een bijzonder handschrift. Als hij zoiets bemachtigd had. droeg hij het de eerste dagen in zijn binnenzak. Hij kon er geen afstand van doen. En als iemand hem wist te bewegen toch tot verkoop over te gaan, was hij er dagen lang stil van De liefde tot het anti quariaat was hem aangeboren. En de zakelijke inslag, die hij daarnaast ook had, vormde met die liefde een u kende combinatie om zich met succ de handel in oude boeken, handschriften, etsen en kunstvoorwerpen te begeven. Toen H. D. Pfann in 1957 overleed, zette zijn zoon, die dezelfde naam draagt, de traditie van vader voort en hij bouw de de zaak uit: er kwamen depotzaken in Haarlem, Hilversum. Den Haag. (Van een onzer redacteuren) Het 75-jarig bestaan van de Fi liaalinrichting van het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut te Rotterdam is vandaag feestelijk gevierd met een grootse bijeenkomst in de Burgerzaal van het stadhuis. Aan de viering, bijgewoond door tal van autoriteiten, werd meer luister bijgezet door de aanwezigheid vai prinses Margriet. Het petekind van de Nederlandse koop. vaardij reikte de medailles uit. die de Koningin heeft toegekend aan gezagvoer ders en de beloningen van de min van verkeer en waterstaat aan stuurlie den en radio-officieren, wegens bijzon dere verdiensten op het gebied van teorologie. Het was het hoogtepunt de stijlvolle samenkomst, onvergetelijk voor de gedecoreerden, die later aan d( Prinses werden voorgesteld. Kort voor half elf arriveerde de Prin ses bij het stadhuis, daar beeroet door burgemeester mr. G. E. van Walsum de hoofddirecteur van het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt i J. Warners, en (minder officieel) door de negenjarige tweeling Johanna Adria- na en Willem, kinderen van de Scheve- ningse schipper Z. G. Blok (een van de beloonden), die prinses Margriet een tuiltje bloemen aanboden. Nadat de Prinses de met fraaie bloem stukken versierde Burgerzaal, waar reeds een illuster gezelschap bijeen was, was binnengeleid, werden drie toespra ken gehouden, waarin de betekenis van de jubilerende Filiaalinrichting en in het bijzonder de betekenis van de meteorolo gische en oceanografische observaties werden belicht. minister van verkeer en waterstaat J. van Aartsen zei o.m.: „Treffend het oog van vandaag is, dat onver minderd, hand in hand in een groot in ternationaal systeem van ongedwongen ngaan van overheid, wetenschap, 'ordt techniek, reder en zeevarendei voortgearbeid aan de perfectionering zeekaarten, aan de toenemende precisie van richtmiddelen en navigatie-instr menten, aan de verbetering van ve wachtingsmethoden voor weer en k maat en daaruit de prognoses voor ze gang en deining op de routes, die i vrachtvaarder kiest voor een snelle veilige overtocht van schip en lading". De heer A. A. Fresco, directeur vi de Filiaalinrichting, gaf een korte schets van haar ontstaan en haar ontwikkeling, en ir. Warners bepaalde zijn aandachtig gehoor tot de ontwikkelingen in de r te toekomst, daarbij opmerkende dat de waarnemingsgegevens door middel van een netwerk van telecommunicatie- satellieten radiografisch van de ene mag netische band op de andere zullen wor den overgeseind. Toen brak het plechtige ogenblik aan waarop de Prinses overging tot het uit reiken van de medailles en de belonin gen. Een medaille was toegekend aan 21 gezagvoerders, een beloning aan 31 stuur, lieden, aan acht radio-telegrafisten, aar de stuurman van het hospitaal-kerkschip De Hoop en aan de schipper van een vis sersvaartuig. Hierna was er nog een ge varieerd programma. Na een langdurige ziekte is woensdag in Den Haag op 65-jarige leeftijd over leden de heer J. Montauban van Swijn- drecht, die zich vooral heeft bewogen op het gebied van de sportluchtvaai t en van het organisatie-leven in de Nederlandse luchtvaart Directeur stichting Recreatie: „Een treurige aangelegenheid". Zo noemde de directeur van de Stichting recreatie, de heer J. Swart. gistermiddag in Utrecht op de vak beurs ..Tuin en park" de vervuiling van Nederland. We zijn het land ge worden van de vette pata-zakken op de trottoirs, de in vuilnisbelten ver anderde stranden, de grachten vol afval en de door honden bevuilde trottoirs. Volgcs dc heer Swart ontdoet de ge middelde Nederlandse stedeling zich jaarlijks op straat en op recreatieterrei nen van vijftig pond afval en kost het twintig miljoen gulden om al die rom mel weer op te ruimen. Nederland lijdt aan de ziekte van de verontreiniging en dank zij domma nonchalance en on wetendheid wordt ons land langzaam on- bewoonoaar, zo merkt hij op. De moderne verpakkingen worden niet meer door de natuur zelf vernietigd en de mogelijk heden om afval kwijt te raken nemen in onze welvaartsstaat minder snel toe dan de hoeveelheid afval zelf. Het is natuurlijk prüzenswaardig. al dus de heer Swart. dat men op recreatie terreinen de afvalbakken zo camoufleert, dat ze het landschapsschoon niet beder ven. Maar eigenlijk gooit men het kind mte het badwater weg, want als de sen de afvalbakken niet vinden, gooien door wordt het landschapsschoon even min bevorderd. Verpakking De opmars van de zogenaamde ..weg gooi verpakking" vervult de heer Swart met zorg. Volgens hem wordt het tijd. dat de overheid een stem in het kapittel krijgt en niet alleen maatregelen technische aard neemt, maar ook o\ leg gaat plegen met het bedrijfslef Overigens zou hij het een mooi gebaar vinden als de verpakkingsindustric zelf nu eens het initiatief nam om het ge sprek op gang te brengen en mee helpt bij het zoeken naar een oplossing Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Marine Vrouwen Afdeling is gistermiddag in de grote kantine van het Marine etablissement in Amsterdam een reünie gehouden, waaraan meer dan 900 oud-Marva's hebben deel genomen. Wat zal er veel gebab beld zijn het verontrustende probleem van de vuiling dat tot een nood-toestand dreigt te leiden. Heel belangrijk vindt de heer Swart de opvoeding en voorlichting van het pu bliek, omdat de vervuiling voornamelijk mentaliteitskwestie is. Hij meent dat de politie vooral een waarschuwende taak heeft. Voorts strenger optreden heeft zij door het personeelstekort geen tijd. Bovendien zou het onbegonnen werk zijn om bij voorbeeld bekeuringen te delen aan ale overtreders onder de 450.000 Nederlandse hondenbezitters die tweemal per dag hun hond uitlaten of onder de drie miljoen gezinnen die hun vuilnisbak niet volgens de voorschrif ten neerzetten, vullen of sluiten. De heer Swart acht forse maatregelen wel ge wenst voor de „kwaadwillige overtre ders". zoals de groenteman die een kist met afval in een goot kiept, de lorren- koopman die zijn onverkoopbare spul len op het plein achterlaat of de vracht wagenchauffeur die de inhoud van zijn vrachtwagen over de weg strooit In het algemeen ziet de Stichting recreatia dc strijd tegen de toenemende verontreini ging van straat, park. bos en plantsoen in de eerst plaats als een zaak van lichting, goede wil en geduld en niet dwangmaatregelen. Apeldoorn en gisteren werd in het ge bouw ..Arti et Amicitiae" op het Rokin, hoek Spui de derde Amsterdamse neder zetting officieel geopend. Hier Is het an tiquariaat ondergebracht, een tak. die steeds meer in de belangstelling komt. Voor de liefhebber van het oude druk werk zijn daar in die nieuwe zaak ju weeltjes te bewonderen: een door De Vouw getekende kaart van Rotterdam, daterend van eind 1600. een prachtige bijbel in Magnusband. een zgn. Fouquet- atlas met gezichten uit het Amsterdam in de 18de eeuw. kloosterhandschriften, kaarten van Blaau en Mercator, etsen van Rembrandt. Ook het zgn. moderne antiquariaat ihet betere boek na is in ruime mate vertegenwoordigd. Zeer vele-n hebben vrijdag bewonde rend en benijdend het oog over deze unieke (en vaak zeer dure) collectie laten gaan. Caransa wil in drie badplaatsen Saturnespel Volkomen onverwacht. Zeer goed nieuws. Ik had gedacht dat ik door zou moeten vechten. Nu blijkt dat de officier hoger beroep heeft aange tekend. Zo reageerde de heer M. Caransa gisteren op de uitspraak van de rechtbank e Haarlem in de Saturne- zaak. De heer Caransa verklaarde ver der plannen te hebben tot stichting van een afzonderlijke maatschappij om .het Saturne-spel in Zandvoort Noordwijk en Schcveningen te exploi teren. Er zijn palnnen, waarvoor bü hei gemeentebesuur van Den Haag reeds vergunning is aangevraagd om in de laatste badplaats een casino in te richten op het vierde piereiland. Hierover moet nog nader onderhandeld worden met de Exploitatie Maatschappij Schevenin- gen. De maatschappij die het saturne-spel moet gaan exploiteren zou, aldus de heer Caransa. zoals de sporttoto op het gebied de sport doet, het toerisme kunnen gaan stimuleren. Het leek hem op deae er „een haalbare kaart" in een van de Nederlandse badplaatsen ccn sons- festival te houden zonder dat het geld gaat kosten. Weinig kritiek uit Senaat op anli-REM-wet Het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de „Wet installaties Noord- het anti-REM-wetje, bevat geen ernstige bedenkingen. Verscheidene le- menen, dat het wetsontwerp vol kenrechtelijk en constitutjope?! binnen de perken blijft. Er wordt onder meer gevraagd de betekenis van een bericht, dat Ne derland bij onderhandeling te Straats burg inzake piratenzenders zou hebben voorgesteld een bepaling in de ontwerp- ;ntie op te nemen, waardoor op treden tegen piratenzenders alleen mo gelijk zou zijn indien zij geoorloofde uit zendingen storen. Sommigen huldigen de opvatting, dat is land als kuststaat in beginsel geen bevoegdheid heeft in volle zee in te grij pen, omdat zulks een internationale aangelegenheid is. Desondanks, zo me- zij, kan de individuele staat zon der volkenrechtelijk bezwaar optreden zonder eigen bevoegdheid, indien het om de bescherming van nationale of internationale belangen. Elders wordt op grond hiervan betoogd, dat de re gering ook zonder de thans voorgestel de procedure had kunnen ingrijpen. Men heeft echter begrip voor de gekozen om eerst het rechtsvacuüm op te vullen, al wekte dit politiek-psycholo- gisch de indruk, dat het optreden van de REM voordien geoorloofd zou zijn geweest. ff eer namen op strookjes Giro reageert op klacht bedrijfsleven Het experiment met de automatisering van het giroverkeer kan voorlopig als afgelopen worden beschouwd. Dit sluit functie van het giroformulier als stor- echter nite uit. dat op het stuk van de tingsbewijs nog verfyningen zullen wor den aangebracht. Zo zullen binnenkort op het afschrüvlngsformulier niet alleen de rekeningnummers worden vermeld, maar ook de namen van degenen op wier rekening bedragen zün overgeschreven. Dit is de reactie van de postchèque- en girodienst op dc klacht van de zijde van het bedrüfsleven dat deze dienst bij zijn streven naar automatisering van het giroverkeer de functie van het betalings bewijs meer recht had moeten doen we- Fusie v. cl. Heem en Indola Van der Heem NV en Indola NV hebben besloten tot samensmelting van hun bedrijven onder de overkoe pelende combinatie Indoheem. Aan deelhouders kunnen hun stukken rui len in de verhouding 1.000 aandelen Van der Heem voor 800 Indohcem en 1.000 Indola voor 1.000 Indoheem. Het fusiebericht verschijnt begin 1965. Wallstreet hoger De New Yorkse effectenbeurs ging gistteren opnieuw vooruit met betrèkke- lÜ'k trage handel door voorzichtigheid bij de weekwisseling en onzekerheden over de verkiezingen van dinsdag. De meeste fondsen sloten rondom het beste punt met winsten van fracties tot een Directie Arch neemt ontslag Het onderzoek, ingesteld naar aanlei ding van de bij Arch N.V. gerezen fi nanciële moeilijkheden, heeft uitgewe- ïen grondige reorganisatie nood zakelijk is. or deze reorganisatie benodig de medewerking werd van belangheb benden verkregen. Zodra de reorgani satie haar beslag heeft gekregen, ver trouwen de commissarissen nadere me dedelingen te kunnen doen. De direc- de vennootschap heeft inmid dels ontslag genomen, aldus een com muniqué van het bestuur. Handel verdubbeld Frankrijk en de Sowjetunie heebben een nieuwe handelovereenikomst onder tekend waarin de Franse regering voor het eerst kredieten van zeven jaar toe staat voor Russische aankopen van ka pitaalgoederen. De handelsovereenkomst heeft een looptüd van vüf jaar en treedt op 1 jannuari 1965. in werking. Verwacht wordt dat de omvang van de handel tusen beide landen er door zal ver dubbelen. De Sowjetunie zal kapitaalgoederen tot een bedrag van 3.4 miljard frank kopen, waarbij volledige uitrustingen voor chemische fabrieken, en fabrieken voor kunstmeststoffen, voor de produk- tie van synthetische rubber, voor papier pulp en voor petrochemische produkten. Bü oefeningen vanaf de Karei Door- lan ter hoogte van Kaap Finisterre (Noord-Spanje) is gisteren een Sikors- ky-helikopetr ten gevolge van motor storing in zee gestort. De hele beman ning, bestaande uit vier personen, werd ongedeerd, deels door andere helikop ters. deels door sloepen, opgepikt. De helikopter kon later aan boord van het vliegkampschip worden geborgen. Speciale centra voor dubbel gehandicapten (Van een medewerker) Op de studieconferentie van Wer kers voor de blinden, in Beekbergen, heeft dc directeur van het Christe lijk Blindeninstituut Bantimeus te Zeist, ds. A. de Vries, een inleiding ge houden over hei vraagstuk .,De blinde i slechtziende bejaarde". De mening van de inleider èn van de conferentie was. dat de vereniging Het Nederlands-blindenwezen zou dienen te komen tot het instellen van een com- e die zich op intensieve wijze met dit onderwerp zou bezig houden. De inleider noemde als taakomschrij ving voor deze commissie de volgende punten: 1. Het organiseren van een revalidatie, die blinde en slechtziende bejaarden tot een grotere zelfstandigheid moet 2. Het organiseren van een goede infor- matiemogelükheid. opdat de bejaarde die te lüden krijgt aan een vermin derd gezichtsvermogen door huisartsen, oogartsen, maatschappelük werksters, wijkverpleegsters enz. kunnen worden gewezen op mogelükheden die open 3 Voor deze belangrijke groep zal moe ten worden ingesteld een dienst, die zich bezig houdt met de materiaal voorziening. waarmeede zij hun zelf standigheid kunnen bevorderen en tegelijkertijd kunnen komen tot een tijdsbesteding. Zowel de inleider als de deelnemers aan de conferentie spraken als hun me ning uit dat de blinde bejaarde moet worden ondergebracht in gewone be jaardencentra. Maar indien de betrokkene „dat wil moet hij kunnen worden opge nomen in een bejaardencentrum speciaal voor blinde en slechtziende bejaarden. Huisvesting De adjunct-directeur van Bartimeus, drs. K. Heslinga. gaf een schokkend beeld van de problematiek van het meervoudig gehandicapte blinde kind. Het is een bekend verschünsel dat dooi de vooruitgang in de medische weten schap en door de hygiënische verbeterin gen in de samenleving, de geboorte van visueel gehandicapte kinderen afneemt. Tegeiykertüd echter doet zich het ern stige probleem voor dat nog steeds visueel gehandicapte kinderen worden geboren, die eveens hebben te lüden aan de beschadiging van de hersenen. Voor deze kinderen zullen zeer speciale centra moeten worden gebouwd, waar zü kunnen worden verpleegd, maar ook zo mogelük kunnen worden geschoold tot een bepaald beroep. Het is bekend, dat zwakzinnige blinde kinderen door belangrijke verbeteringen van levensomstandigheden een leeftijd kunnen bereiken van ongeveer 47 jaar cn het ligt in de lün der verwachtingen dat deze leeftijdsmogelükhcid in de komende decennia aanzicnlük zal worden vergroot. Dit houdt dan weer in. dat men ook zal moeten zorgen voor definitieve huis vesting. Zowel de Protestants-Christelüke als de Rooms-Katholieke en algemene instel lingen binnen het Nederlandse blinden wezen houden zich in belangrüke mate met dit vraagstuk bezig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 19