Kinderen oefenden grote invloed op Luthers werk Eschatologisch GEESTELIJK KERKEN WILLEN SAMEN HUN ZENDINGSOPDRACHT UITVOEREN VOOR U GELEZEN: Theologische catalogus DÉZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZATERDAG 31 OKTOBER 1961 Herdenk die van ons gingen... Ben 'k, Heer, Uw kind, door U herschapen, Zodat G' in mij Uzelf hervindt, Ik in U leef en eens ontslapen Voluit ervaar hoe Gij mij mint? Een heimwee kwelt als vaag vermoeden Van hoe 't hierna eens wezen zal, Voorbij de dood, voorbij al 't woeden Des duivels: Gij dan 't Eén en 't Al. Van al wat Gij niet zijt genezen, Uw omgang als eer} nieuwe wijn, Voorgoed bij U geborgen wezen, Met U volmaakt gemeenzaam zijn. Dan zullen wij U mogen kennen Zoals Gij ons hier hebt gekend, Uw liefde ons door en door verwennen In 't teerst verkeer, hier onbekend. En d'een zal d'ander niet benijden. Elk vol van U, elk even rijk. En aan het einde van de tijden In 't Vrederijk elk U gelijk. Vergeef mij, Heer, dit dwaze staam'len Van wat geen woord hier ooit omvat: Een kinderspel, dit blij verzaam'len Van glinstrend woordgruis als een schat. Gij zegt, dat dwazen zelfs niet dwalen1) Waar Gij Uw lampen brandend houdt, Hoe hoog de zeeën, diep de dalen, Thuiskomt die op Uw koers vertrouwt. Sterk 't zwak geloof; wil 't, Heer, verdiepen Hoe dichter 'k nader d' overzij, Totaal 'k met die in U ontsliepen, U schouw: in allen alles Gij. A. WAPENAAR 1) Jesaja 35 „In de hemel groeien krentebollen aan de bomen, de rivieren zijn er van melk. En prèt dat ze er hebben: 'e doen niets anders dan smullen en dansen!" Dat fantaseerde Luthers zoontje Hans eens op de echt kinderlijke manier, die je ook vandaag nog bij de jongsten tegenkomt. Hans had het niet van een vreemde. Maarten Luther zelf docotor der Heilige Schrift en reformator der kerk kon op een bemin nelijke naïeve manier over „de lieflijkheen van 't *alig hemelleven" praten. Wij constateren dan met een gewichtig gezicht dat dit de middeleeuwse invloeden zijn die bij Luther na werken. Maar wie de moeite neemt om Luther wat nader te leren kennen, ontdekt dat doctor Maarten volledig gegrepen was door het evangelie waarin Jezus een kind bij zich roept en verklaart: „Wie zich niet bekeert en wordt als de kinderen, zal het konink rijk der hemelen niet binnengaan' Luther is laat getrouwd, op 41- jarige leeftijd. Maar het huwelijks leven heeft hem een onvoorstel baar grote zegen geschonken. Niet alleen omdat hij in zijn Kathe (Katharina von Bora) een bijzon der flinke vrouw bezat, maar voor al omdat de kinderen voor zijn leven en werk je zou haast zeggen: voor heel zijn theologie ingrijpende betekenis hebben ge had. Het echtpaar Luther kreeg zes kinderen. Te oordelen naar wat Luther over zijn kinderen schrijft en naar wat tijdgenoten en gasten van Luther beweren, heerste er een opgewekte en blije sfeer in het gezin van de reformator. Er bestaan verschillende afbeeldingen van, allemaal gefantaseerd. Ze la ten ons een niet zo jong echtpaar zien met jeugdige kinderen. Mu ziek, zang en vrolijkheid hebben er een grote plaats gehad. VERDRIET Verdriet is er overigens ook ge weest. Het oudste dochtertje stierf al toen zij een half jaar oud was „Elisabeth heeft ons vaarwel ge zegd om tot Christus te gaan, door de dood tot het leven. Ik heb nooit gedacht dat een vaderhart zo week kon worden over het sterven van kinderen", zei Luther. Veel moeilijker viel het hem later zijn tweede dochter. Luther willen blijven, er toch gauw mee verzoend om naar de Vader in de hemel te gaan. „Zoals de kinderen leven is het toch verreweg het beste", zei Luther. „Zij maken zich geen zorg over de tijdelijke dingen, ze zijn niet bang voor dood of hel Ze hebben alleen reine gedachten over God en de hemelse dingen; ze zijn nog als in het paradijs KERSEN U weet: Luther was een gulle gastheer niettegenstaande zijn schraal inkomen. Dagelijks ont ving hij geleerden en studenten m zijn huis. Aan tafel zaten zijn kinderen tussen deze gasten in. Als Luther in zijn befaamde ta- je godge- hij nogal eens de kinderen tot voor beeld. f-en treffende opmerking is deze: „De kinderen zijn er met hun God het best aan toe. Wij ouwe gekken plagen onszelf en maken ons ziek door ons af te pijnigen of het Woord van God wel waar is en hoe het toch allemaal kan wat in de bijbel staat, maar de kinderen met hun eenvoudig geloof twijfelen ner- I gens aan. Ze zijn onbekommerd. God geeft hun de genade dat zij I liever kersen eten dan geld tel- len. Ze geven meer om een mooie rode appel dan om een goudgulden. Ze vragen niet of het koren wel goed zal gedijen, i ■want ze zijn er in hun hart I zeker van dat zij eten zullen." I En dan zegt Luther verder „Kinderen zijn precies zo als de Heer óns wilde hebben toen Hij ons in de bergrede wees op de vogelen des .hemels en de leliën des velds en toen Hij ons wilde brengen to: de. overmoed en de dwaasheid van het geloof: uw he melse Vader wéét immers wat gij behoeft! Ja, in die overmoed en dwaasheid van het geloof zijn juist de kinderen ons tot een voor beeld". ZONDER ANGST Toen zijn dochter Magdalena gestorven was en Kathe bij dat sterfbed stond te huilen, troostte Luther haar: „Kinderen zijn ziel tjes zonder zorg. ook in het aange zicht van de dood. Zij sterven zonder angst en zonder disputeren, juist JJF1ZER DAGEN is de trouwring van Lutlier weer opgedoken. Hij was sinds' de .eerste wereld oorlog zoek. Het persbureau van I Oost-Duitsland heeft bckendge- maakt, dat de ring by een familie I in Schönberg nahy Rostock voor de dag is gekomen. De ring is ryk versierd en heeft een doorsnede van byna twee centimeter. In de ring staat de datum:" 13 juni 1525 I gegraveerd en de namen dr. Martino Lr ithcra en Chatarina v. Borea. Dez :e ring heeft ons weer herinnerd aan het huwelijksleven van de gro te reformator. Daaraan wijdt onze medewerker Henk de jong een a irtikel op deze hervor- Tegen de nie (Van onze kcrkredaclie) De Nederlandse Zendings raad heeft besloten om via de aangesloten leden jaarlijks een bijdrage te geven aan de fondsen, die ingesteld zijn door de „Commissie voor wereldzending en evangelisa tie" van de Wereldraad van Kerken, de nieuwe vorm van de Internationale Zendings raad sinds de integratie met de Wereldraad. De steun wordt gegeven in het kader van de nieuwe opzet, die in Mexico op de wereldzen- dingsconferentie van decem ber vorig jaar is aanvaard onder de Engelse titel: „Joint action for Mission". (De Ne derlandse Zendingsraaad ver taalde deze leus met „geza menlijke actie voor missio naire, oecumenische taken" Zojuist heeft de zendingstak van de Wereldraad van Kerken een geschrift uitgegeven waarin duidelijk wordt uiteengezet wat deze „gezamenlijke actie", die in feite een internationalisering van de zending betekent, in houdt. Het geschrift wijst op de drie stappen die in onze tijd nodig zijn: De eerste is een gemeenschap pelijke studie:„Kerken in een bepaald gebied moeten in het licht van de totale opdracht tot zending in dat gebied een studie maken van de noden en moge lijkheden en van de totale hulpbronnen die ter beschik king staan. Het gebied moet zodanig van karakter zijn en de kerken moeten zoveel vertrou wen in elkaar onderling heb ben, dat een gemeenschappelij ke actie effectief kan zijn. Waar zendingsorganisaties met de lo kale kerken samenwerken moe ten deze ingeschakeld worden bij de studie." Dan volgt de opstelling van een gemeenschappelijk plan: De studie moet gevolgd worden door een consultatie van de kerken 'en waar zij er mee te maken hebben, de zendingsor- ganisaties) om te komen tot een nieuwe verdeling van de taken en werkzaamheden in het licht van wat men gemeenschappelijk wil bereiken." Dan moet men komen tot een gemeenschappelijke actie: „Ver volgens moeten de kerken de plannen die opgesteld worden Ramen verwezenlijken." Totale taak In de brochure wordt gezegd dat overal ter wereld deze oproep om tot een gemeenschappelijke actie te komen relevant is. Op die wijze kan naar buiten openbaar worden wat reeds jaren werd gezegd, na melijk dat zending niet iets is wat gedaan wordt door kerken en zen dingsorganisaties, maar de op dracht van de ene Kerk van Chris- Op deze wijze kunnen de kerken en zendingsorganisaties elkaar hel pen om die ene grote taak uit te voeren. Zo kan op de meest ef fectieve wijze gebruik gemaakt worden van de krachten en finan ciën die iedere kerk ter beschik king kan stellen. „Bovendien", zegt de brochure, „zien we samen beter de totale taak die ons is opgedra gen. De inzichten van de één zijn correctie op wat de ander niet condoleren zei Luther: „Ik heb een heilige naar de hemel gezonden" en hij voegde er aan toe: „O, had ik zulk een dood'" Koesterde Luther niet veel te gunstige gedachten over de kinde ren? Was hij helemaal vergeten dat zij, om het calvinistisch uit te drukken, „in zonde ontvangen en geboren waren"? Nee. Hij merkte de kwade kanten van dé kinderziel terdege op en conform bijbels ad vies spaarde hij hun zo nodig de roe niet. „Maar", zei hij, „je moet bij' de roede altijd een ap pel leggen opdat de kinderen be grijpen zullen dat je van 'ze ïoen zijn zoon Hans eens erg ondeugend was geweest, keek Lu ther hem drie dagen lang niet aan. Dat werd Kathe en enkele vrien den van Luther wat te erg. Maai» Luther verklaarde: „Ik heb liever een dode dan een bedorven zoon" Deze gemeenschappelijke actie is wel degelijk iets nieuws, zegt de brochure nog. Tot nu toe is er wel sprake geweest van samenwerking, maar steeds op het particuliere vlak en bij individuele projecten. Nu gaat het om de totale zendings opdracht. om een bundeling van alle hulpbronnen. Controle De vraag wordt nog beant woord of een dergelijke samen werking niet betekent dat het werk van de kerken van buiten gecontroleerd wordt. Het ant woord is: ,JJeen". „Gezamenlijke actie betekent een actie waartoe de kerken zelf besloten hebben". Het betekent ook niet dat alle mankracht en alle financiële middelen in één pot gedaan worden, waarover iemand an ders alleen maar iets te zeggen heeft: ..Het betekent dat de mankracht en de financiële mid delen die iedere kerk of zending ter beschikking kan stellen in het kader van een gemeenschap pelijk plan worden ingezet." SPIEGEL Luther is ons het meest be kend uit de periode van vóór zijn huwelijk. Toen hebben zich ook de meest spectaculaire ge beurtenissen in zijn leven voor gedaan. Maar als man en vader is Luther minstens even belang rijk geweest. Te. zeggen dat hij de reforma tor van het gezinsleven ivas, is misschien te sterk uitgedrukt. Met veel minder kan het echter niet toe. Professor Kooiman ver klaart- ..Luther heeft de samen leving van man en vrouw en daarmee het gezin weer gehei ligd, door ze aan de kerkelijke omheining, de sacramentele binding en de canonieke juris dictie te onttrekken". Want in deze drievoudige omklemmingen zat het middeleeuwse huwelijks- en gezinsleven. „In het gezinsle ven aldus nogmaals Kooiman zag Luther zonder moeite de spiegel van Gods bedoeling met de mens in het paradijs en de hoogste oefenschool voor het ko ninkrijk der hemelen. Daar is alle kramp verdwenen. In Lu thers beeld van het gezin is de openheid en blijheid, de natuur lijkheid, het leven uit Gods hand in een vertrouwen zó kin derlijk, dat het naïef zou zijn als het niet groots was". CATECHISANT Ook heeft Luther het kind weer gezien als schepsel Gods. Toen hij zijn eersteling in de armen droeg zei hij: „Wat een grote zegen van God is zo'n kind toch. Die lompe boeren en stijfkoppen zijn deze zegen eigenlijk niet waard; zij moesten enkel zwijnen hebben". Het kind was in de middeleeuwen niet in tel. Daarom legde Luther er alle na druk op dat de vaders hun kinde ren moesten opvoeden in de ken nis van het christelijk geloof. Voor de huisvaders schreef hij zijn ■Kleine. Catechismus, opdat ze de hoofdpunten van deheilsleer ge makkelijke zouden., verstaan en aan .flQCff gftv? n_, Zelf bleef Luther zich mét zijn kinderen altijd als catechisant be schouwen. Met Hans en Magdalena nam hij dagelijks een stukje van de Kleine Catechismus door. Bekend is zijn opmerking: „Ik ben een doctor. Toch doe ik als een kind.'Ik lees en spreek van woord tot woord 's morgens en als ik er tijd voor heb, het Onze Vader, de tien geboden, de geloofsbelijdenis, de psalmen; maar ik ben nog lang niet zover als ik zou willen zijn en daarom moet ik een kind en een catechisant blijven zolang ik leef". Mensheid 'in wording, door William Howells. Uitgave C. de Boer Jr./Paul Brand, Hilversum. Prof. Howells, hoogleraar aan de beroemde Harvarduniversiteit, is ongetwijfeld een geleerd man. Wat dat betreft is het niet vreemd dat een Nederlandse uitgever bereid is gevonden een vertaling van een van zijn boeken in dit geval „Mankind in the Making" op de markt te brengen. In het boek geeft de schrijver aldus de uit gever een helder en veelomvat tend beeld van het evolutionaire proces waardoor de mens tot mens geworden is. Nu kan men het met prof. Howells die overigens een religieus man wil zijn oneens zijn over zijn theorieën, dat neemt niet weg dat hij eCn bijzonder boeiend boek heeft geschreven. De vraag is echter of het de schrijver 'gelukt i's ë'rtö'é" bij te dragen '„dé mens in perspectief te brengen, want de moraal ervan is dat zijn wortels lang en diep zijn". Zij vonden het geheim, door V. Raymond Edman. Uitgave Het Zoeklicht, Driebergen. Wij zijn een beetje beducht ge worden voor bekeringsgeschiede nissen. De piëtistische geest past niet bij veler nuchtere en kritische (Van onze kerkredactie) Onlangs is het tweede deel verschenen van de theologische catalogus, die de boekhandel W. ten Have te Amsterdam uitgeeft. Met de uitgave van deze jaar lijks verschijnende systemati sche bibliografie op het gebied van de theologie heeft deze boekhandel alle theologen en theologisch geïnteresseerden aan zich verplicht. de samensteller ook aandacht be steed heeft aan de randgebieden van de theologische wetenschap. De inhoudsopgave bevat bij voor beeld óok rubrieken als christen dom en communisme, christelijke anthropologic, pedagogiek, beel dende kunst, muziek en letterkun de. Uiteraard is het ondoenlijk om in een catalogus van pocket-for maat de .hele zee van binnenlandse en buitenlandse theologische litte ratuur in te dijken. Toch is men er toed in geslaagd een opgaaf te oen van die werken, die op het moment in diskussie zijn. Wilt u bij voorbeeld even zien wat de meest recente litteratuur i3 over het tweede Vatikaanse conci lie? Twee en twintig titels staan tot uw beschikking in prijs varië rend van 1.25 (het prismaboek van de predikanten Besselaar en Spoelstra» tot ƒ29,40 (een docu mentair Duits fotoboek van Anton Kochs instelling. Maar bij het lezen i deze twintig vérhalen over levens die werden vernieuwd door aanraking van de Geest Gods zijnj wij toch wel tot de ontdekkinj gekomen, dat buitensluiting dergelijke ervaringen een funda mentele verarming van het leven kan betekenen. De belijdenis van de vernieuwende uitwerking der Goddelijke „inmenging" in het menselijke bestaan, dat door God tot léven wordt gewekt, dient toch een aspect van ons geloof te zijn, Wie niet opnieuw wordt geborei kan het Rijk niet zien. Dit eer dige boekje maakt jaloers ook verwachtend. Dp Nederlander uiterlijk cn i: lijk, door prof. dr. A. Chorus Uitgave A. W. Sijthoff, Leiden, j De directeur van het Psycholoi gisch Instituut te Leiden geeft it deze populaire studie antwoord o] een menigte vragen die soms op di wonderlijkste manier beantwoori worden door leken. Hij beschrijf de uiterlijke kenmerken van Frie zen en Brabanders en verklaar wat de gemeenschappelijke karak tertrekken van de bevolkingsgrot pen zijn. Daarnaast geeft hij tel kens aan, waarin wij ons als vol ondersche den van de ons omriti gende volkeren. Een populair boe in de goede zin. De zoon vau Ben Hur, door Rogi Bourgeon. Uitgave W. van Hoi ve, 's-Gravenhage. De Franse auteur Bourgec heeft" het verhaal van de Joodi koopman, over wie Lewis Wallai zijn wereldberoemde roman Bi Hur heeft geschreven, verder ve teld. Het speelt zich af na de do( van Jezus, dus in de tijd van eerste Christengemeenten, Bi Hur wordt de geestelijke leid van de eerste Christenen in h Romte van Nero. Meer dan e roman alleen, heeft Bourgeon beeld geschapen van de gebeurl nissen rondom de volgelingen v, Jezus in de eerste eeuw van on iaartelling. Engeland heeft weer de aandacht op zich geves tigd - Averechtse uitwerking in Parijs en Bonn - Wachten op 3 november - Rhodesië aroot probleem TAE nieuwe Britse regering heeft ia de afgelopen week nogal van zich doen spreken. De invoerheffing van circa 15 pc»., die voor alle landen geldt, kwam vooral in de landen van de FEO hard aan. Ook in ons land begint men zich meer en meer te reali seren. hoe nadelig de gevolgen kunnen zijn. als de tijdelijke maatregel van Labour de neiging krijgt, blijvend te worden. De export van de Verenigde Staten wordt iets minder liaru getroffen, maar dat neemt niet weg. dat men daar meer begrip heeft voor de moeilijkheden VMi Engeland. Men waardeer; ir. Amerika, dat de maatregelen geen discriminerend karaktc hebben en men hoopt, dat zij sne! en doeltreffend zullen wer ken. Of er tegenmaatregelen ge nomen zullen worden, dient nog le worden afgewacht. De moge lijkheid bestaat, dat Parijs en Bonn wat dichter naar elkaar gedreven worden, nu de Labour- rogering enkele prestige-projec- tcn van haar voorgangster op de helling heeft gezet, zoals bouw van het Concorde-parsae'ers- Araalvhegtuig door Engeland en frankrijk gezamenliik en de aan leg van een tunnel onderhet Wat de Concorde betreft: van Duitse zijde heeft men de woe dende Fransen al laten weten, dat de mogelijkheid onderzocht zal worden, of de Duitsers de plaats van de Britten kunnen in- Frankrijk Het is wellicht niet de bedoe ling van de Britse regering ge weest. Frankrijk te vernederen en het weren van Engeland uit de E.E..G in januari van het vorig Jaar betaald te zetten. Zou het wel zo zijn geweest, dat heeft zij zich vergist. Want een maat regel als die welke deze week werd genomen, is slechts koren op de molen van generaal De Gaulle. Het is nu zelfs de vraag, of er nog sprake kan zijn van deelneming van Engeland aan de besprekingen over de politieke toekomst van Europa. Voordat de Britse invoerheffing en andere maatregelen bekend werden ge maakt had het ultimatum van de Franse president al voor de nodi ge consternatie gezorgd. Toen meende men nog reden te heb ben om zijn dreigement met een korreltje zout te mogen nemen. Ook de Duitsers dachten, dat zij nog wel wat speelruimte zouden hebben en dat De Gaulle zien nog wel zou bedenken. Na de drastische Britse stappen is ech ter ook Bonn in verlegenheid gebracht. De Franse president begrijpt dit en het ligt voor de hand, dat men in Parijs in de komende weken met steeds meer nadruk zal verklaren, dat Frankrijk In derdaad uit de F.EG zal treden, als het gemeenschappelijke land bouwbeleid niet voor het eind van het jaar wordt geregeld. Europeaan Het Franse dreigement drukt zwaar op de Europese gemeen schap. Dat was ook merkbaar op de bijeenkomst, die donderdag iL in het Hiltonhotel te Rotter- lam was belegd door de Euro- oese beweging in Nederland. De moeilijkheden, die zich in he' Europa van de Zes opstapelen brachten minister Andriessen to' de verzuchting: ..Hadden wc maar ideale Europese burgers" Hij voegde er aan toe. deze idea 'e Europeaan de volgende eigen schappen te hebben toebedacht le bescheidenheid van de Luxem xurger, de punctualiteit van de Italiaan, de nederigheid van de Fransman, de logica van de Bel? en (als laatste) de tact van di Nederlander. De minisiter hield ',ich ook bezig met de ..schade lijke en vervelende" Britse in voerheffing van 15 procent. Hij meent, dat het zakenleven in Ne derland er door zal worden ge schaad. maar dat ook de Britten er door getroffen zullen worden. Prof. Andriessen vroeg echter jok aandacht voor een feit. waar- ip volgens hem te weinig wordt <elet en dat niettemin van groot >elang is. De Labourregering Premier Wilson, de man die deze week met name de landen van de E.E.G. een onprettige verassing bezorgde. neeft getoond te zien, waar op lange termijn voor Engeland het knelpunt zit. Zij meent terecht aldus de bewindsman dat de inkomenspolitiek moet worden afgestemd op de produktiviteit. Is de invoerheffing dus werke lijk als tijdelijk bedoeld, dan kan er wellicht nog iets goeds voort- Komen uit de krasse Britse maat regel. Liberalen Intussen ziet premier Wilson, die de onrustige linkerzijde van zijn partij in zijn even omvang rijke als heterogene kabinet aan haar trekken liet komen, zich geconfronteerd met oppositie van rechts. Onder aanvoering van Woodrow Wyatt lanceren enkele Labourpolilici het denkoeeld van ^en coalitie met de liberalen Wyatt. een krantenmagnaat en oublicist. die in het Lagerhuis als :en originele en brutale vragen- ;teller bekend staat, is bij het Jitdelen van de ministers-posten blijkbaar gepasseerd hoewel hij 'eel grotere capaciteiten heeft ian vele nieuwe min'sters. Vol gens Wyatt moet Wilson zijn oornemen tot hernieuwde natio nalisering van de staalindustrie opgeven en met de liberalen gaan samenwerken om een be hoorlijke meerderheid in het par lement te krijgen. Wyatt be treurt. dat socialisten en liberalen voor de verkiezingen geen af spraak hebben gemaakt. Ook andere vooraanstaande so cialisten hebben zich in deze zin uitgelaten. Wilson voelt er echter niets voor. Hij heeft de slechte ervaringen uit 1929 nog niet ver geten. Bovendien zou de linker vleugel zich fel tegen een derge lijke coalitie verzetten. Verkiezingen Op het ogenblik, dat de Britst invoerheffing bekend werd ge maakt bevond Patrick Gordon Walker, de Britse minister vart buitenlandse zaken, zich in Wash ington voor besprekingen met de Amerikaanse regering. Wellicht verklaart zijn aanwezigheid de milde reactie van de Verenigde Staten op de Britse beperkende maatregelen. Men heeft in Wash ington een voorlopige indruk kunnen opdoen van het stand- Dunt. dat de nieuwe regering te Londen inneemt met betrekking tot de voornaamste wereldpro blemen. Walker heeft zijn Arrxe- rucaanse collega verteld, hoe La bour denkt over de Navo. de mul tilaterale kernmacht, de ontwik- keiineen in de Sowjetunie. in Oost-Europa en in Zuidoost-Azio. De Amerikaanse min:ster Rusk heeft vnn zijn kant slechts eer» toelichting kunnen geven op d« Amerikaanse politiek, zoals di" voorlopig nog zal worden voort- Zodra de presidentsverkiezin gen van 3 november a.s. achter de rug zijn en het vaststaat, dat Johnson nog vier jaar in het Witte Huis zal zetelen, zal er wellicht op enkele punten sprake kunnen zijn van een ombuiging van het beleid van de Ver. St~- tefi./ Dan zal Walker samen met premier Wilson naar Washington gaan om spijkers met koppen te Problemen Moeilijkheden heeft Engeland intussen met name in Maleisië en Tt'nodesië 'het vroegere Zuid- Rhodesië). In Maleisië zijn weer nieuwe groepen Indonesische in filtranten geland. Deze landingen hebben de nieuwe Britse rege ring meteen weer met de neus gedrukt op een probleem, dat steeds ernstiger vormen kan aan nemen. Veel kan in dit verband afhanggn. van de ontwikkelingen, welke zich in Indonesië zullen voordoen. Britse bladen melden, dat president Soekarno spoedig zal aftreden. Er zou thans een strijd om de opvolging aan de gang zijn, waarv. n Soekarno de uitkomst zou willen afwachten, •oordat hij naar zijn land terug keert. Hoewel de situatie in Rho desië minder dreigend is, plaatst zii Engeland wel voor een enorm probleem. Wanneer de blanke minderheid, die in dit Afrikaanse land aan het bewind is. eigen machtig de onafhankelijkheid van Rhodesië uitroept, kunnen moei lijkheden niet uitblijven Engeland is in laatste in- -tantle verantwoorden ik voor d< toekomst van dit gebied, dat oj het ogenblik slechts binnen!'nd; zelfbestuur heeft. Als Engelanc niet ingrijpt zullen verschillend! Afrikaanse landen zich welli-h geroepen voelen, in actie te ko men. Het is dan ook te hopen dat de blanke regeerders vai Rhodesië niet zo ver laten ko

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14