onraiit Vieuwe aanpak van Europese zaken Driemaal is scheepsrecht Industriële woningbouw kan de produktie verhogen erucht van breuk De Gaulle-Navo Franse communisten in Moskou bekeerd Soekamo: Ik treed niet af Vijfentwintig guerrilleros gepakt Vandaag SER- rapport over de lonen Ontploffing in kruitfabriek: acht doden Commentaren KMCOitv. „Wacht U evenhier de Zuidpool voor U" Vrij dap 30 oktober 1964, 45ste jaargang Rustig herfstweer Bilt verwacht tot zaterdagavond: EMIDDEN van berichten als zou generaal De Gaulle zelfs in staat zyn, het uittreden van Frankryk uit de EEG vergezeld te doen gaan van te doen volgen door) een breuk met de NAVO, bracht Paul-Henri lak gisteren een bezoek aan het Elysée om Europese en andere proble- te bespreken. De Belgische minister van buitenlandse zaken, die De le in vier jaar niet gesproken had, gedroeg zich na zijn gesprek met Gaulle nogal optimistisch. Hij zei veel geleerd te hebben van de Franse iident. r zijn veel moeilijke kwesties, al- Spaak, maar er zijn oplossingen jelijk, in het bijzonder voor de ibouwpolitiek. Op dit onderdeel t hij nog steeds het Franse stand- t principieel juist. Van officiële nse zijde werd het gesprek be- even als „een beginpunt naar nieuwe aanpak van Europese ;elegenheden". Geconstateerd d een gemeenschappelijke behoud van de kansen op Euro eenheid. ussen heeft de Europese iksten goedgekeurd van enkele ont- -besluiten, die aan de E.E G.-minis- ad voorgelegd zullen worden, tei ering van het plan-Hallstein. Zi_ betrekking op de verdere ver- Ie afbraak van de onderlinge doua- •ieven en handelsbelemmeringen landbouwprodukten en de invoering iet gemeenschappelijke douanetarief de buitengrenzen van de E.E.G. Het elsverkeer in landbouwprodukten Dp 1 januari 1968 geheel vrij moeten Het gemeenschappelijk buitentarief deze produkten zou voorzover an douanerechten blijven onderwor- reeds op 1 januari 1967 (en dus 1968) moeten worden toegepast. Tot heeft de ministerraad weinig jusiasme getoond. Het is nog niet be- wanneer de raad zich weer met itwerpbesluiten zal bezighouden. Engeland hroesjtsief woont bij Kosygin Betrouwbare zegslieden in )skou hebben meegedeeld dat t huidige adres van de heer mevrouw Chroesjtsjef is: Oelitsa Granov sky straat 3 oskou. Chroesjtsjef heeft een appar- nent van vier kamers, slechts blok verwijderd van het •emlin. In hetzelfde gebouw wonen opvolger van Chroesjtsjef, syginde leden van het pre lum van de partij, Soeslof Poly janski en ex-minister tlotof. het huis er tegenover woont voormalige maarschalk van Rode Leger, Zjoekof, die in »7 door Chroesjtsjef als mi- ter van defensie ontslaaen rd. 'hroesjtsjef krijgt een pen- n van 1000 roebel per maand, is hem een auto met chauf- ir van de partij ter beschiic- g gesteld. verkrijgen van geldmiddelen die nodig zijn opdat Engeland geld kan opnemen bij het Internationale monetaire fonds. Deze voor de Labourregering verontrus tende ontwikkeling gaat gepaard met groeiende kritiek van vrijwel alle Euro pese landen op de invoerheffing van 15 procent Het IM F. heeft een tekort aan sommige Europese valuta en moet nieuwe fondsen verwerven om Engeland een lening van een miljard dollar te kun nen versohaffen. De mogelijkheid bestaat thans dat de tien hoofdzakelijk Europese landen van de zg. Parijse club zullen wei geren, hun aandeel te betalen. De rege ring te Londen maakt zich hierover zor gen. Gisteren verklaarde minister Brown (economische zaken), dat degenen die kritiek hebben ten slotte zullen begrijpen dat het beter is Engelaqd te helpen sterk te worden, dan Europa met een probleem te laten zitten. Frankrijk Vermelden we nog. dat de Britse rege ring heeft laten weten, geen plannen te hebben om het onderzoek naar de moge lijkheid van een tunnel onder het En gelse Kanaal stop te doen zetten. Wat be treft de toekomst van het supersonische passagiersvliegtuig Concorde wordt met Frankrijk onderhandeld. De Britse nister Jenkins, die in Parijs besprekingen voert met Jacquet, de Franse minister van verkeer, zei na het eerste onderhoud, dat er een probleem is bij de plannen om verder te gaan met het project. Jacquet sprak van een probleempje, dat niet ernstig Tsjoe: „Chroesjtsjef gelukkig weg" De Franse communistische delega tie die eerder deze week met veel ophef naar Moskou is vertrokken om aan de nieuwe machthebbers in Kremlin uitleg te vragen over de val van Chroesjtsjef, is gisteren in alle stilte in Parys teruggekeerd. Op vallend is wel dat in het communiqué dat by aankomst van de delegatie werd uitgegeven, met geen woor ge= rept werd over de afgezette Chroesj tsjef. In de venklaring werd vooral de na druk gelegd op de eenheid in het com munistische kamp. Deze kan slechts ko men wanneer er een internationale con ferentie van de communistische partijen wordt gehouden, ter bespreking van het geschil MoskouPeking. In het communiqué staat verder dat Ouderscheiding voor Leidens burgemeester LEIDEN Vanmorgen heeft de commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, burgemeester Van Kinschotter gelegenheid var diens pensionering, de versierselen uit. gereikt die behoren bij het ridderschap in de Orde van de Ned. Leeuw. De commissaris, die vergezeld was van echtgenote, gaf vooraf een korte schets van de loopbaan van de heer Van Kin schot. Hij sprak zijn erkentelijkheid uit voor de trouw en de toewijding waar mee Leidens burgemeester het verant woordelijke ambt heeft vervuld. Me vrouw Van Kinschot, die de commis saris in de hulde betrok, ontving bloemstuk en loco-burgemeester Menken overhandigde de burgemeester de draagmedaille die bij zijn onder scheiding hoort. Burgemeester Van Kinschot was zeer verrast over deze bijzondere erkenning van zijn werk gedurende zovele jaren. de besprekingen tussen de Russen Fransen in een vriendschappelijke sfeer zijn verlopen. Uit de verklaring blijkt dat de nieuwe leiders ook de Fransen hebben weten te overtuigen van noodzaak van het afzetten Chroesjtsjef. Premier Tsjoe En-lai van Rood China heeft verklaard dat de betrekkingen tus sen Moskou en Peking in de toekomst beter zullen worden vooral nu Chroesj tsjef weg is. Hy noemde het aftreden de ex-premier „gunstig". De Russische vice-premier Roednef, die een bezoek brengt aan Brussel zei giste ren nog dat het Chroesjtsjef net als ieder een vrij staat zijn standpunt in hel openbaar békend te maken, „indien hij dat wil". KASTEN Hogewoerd 99 Leiden Tel ;2536 Volgens het te Djakarta verschijnende dagblad Warta Bakti heeft Dresident Soe- karno gisteren verklaard, dat hii niet van plan is als president van Indonesië af te treden. In antwoord op een vraag van de hoofdredacteur van het blad naar aanlei ding van berichten uit Koeala Loemooer over een spoedig aftreden, deelde Soe- karno verder mee, in goede gezondheid te verkeren. Derde infiltratie-poging Het ziet er naar uit dat de derde infiltratiepoging van Indonesië in Ma leisië weer gedoemd is te mislukken. Van de 50 Indonesische infiltranten die gistermorgen aan de zuidwestkust van Malakka aan land zijn gegaan, zijn er 25 gevangen genomen. De Maleisische troepen hebben veel oorlogsmaterieel op de Indonesiërs buit gemaakt. Er wordt nu getracht de 25 Indonesiërs die nog op vrije voeten zijn, op te sporen. De infiltratie-actie werd met vijf boten ondernomen. De eerste groep in drie boten kwam bij Moear in Johore aan land, terwijl de tweede groep bij Koeala Kesang dertig km van de plaats Malakka van boord ging. In verband met deze derde Indonesi sche landingen sinds augustus zijn Malei sische strijdkrachten en troepen van Nieuw-Zeeland. die tot een brigade van troepen tot het Gemenebest behoren, naar het infiltratiegebied gedirigeerd om de guerrilla-strijders te omsingelen. Benoeming mr. Schiff spoedig verwacht De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken bevestigt dat bin. nenkort de benoeming is te verwachten van mr. E. L. C. Schiff. laatstelijk gevol machtigd minister aan de ambassade te Washington, tot ambassadeur te Djakarta. 9 Hoewel men vanmorgen het vuur op de Indonesische vrachtboot H.O.S. Tjokroaminotro op het IJ in Amsterdam zo goed als meester was, zal het nablussen nog geruime tijd vergen, zo deelde de brandweer mee. Aanvan kelijk vreesde men dat het schip als verloren beschouwd zou moeten wor den, maar ruim 4 en de machinekamer zijn gespaard gebleven. In de ruimen 2 en 3 was vanmorgen het water echter sterk gestegen; de bergers hebben het met thee geladen ruim 1 geheel kunnen lossen. Foto: Gisteren woedde de brand nog in alle hevigheid. Het schip, dat omgeven was door blusboten, maakte reeds slagzij. i lage. lange boot, uitgerust met een buitenboordmotor, waren de van het eerste bataljon van de Royal Ulster Rifles gisteren in een moeras in de jungle op Borneo op patrouille, klaar om in actie te komen wanneer zich Indonesiërs vertonen. Een beeld uit een overstroomde wijk van de Joegoslavische stad Zagreb, waar een aantal flatgebouwen na een overstroming geheel door water was omgeven. Met rubberboten werden de bewoners heen en weer gevaren. De overstroming was een gevolg van het buiten de oevers treden van de Savarivier. „Stantvastigh ts ghablavan mijn her» in feghenspoef" V.. (Van onze soc.-econ. redactie) Vandaag zou de Sociaal-Economische Raad zjjn rapport aan de regering uit brengen over de sociaal-economische mogelijkheden in het eerste halfjaar van 1965. Zoals bekend heeft de rege ring in de Rijksbegroting reeds gesteld, dat de loonsverhogingen volgend jaar binnen nauwe grenzen zullen moeten blijven, gelet op de precaire positie onze betalingsbalans. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat in het SER-rapport concrete percentages zul len worden opgenomen, waarmee de lonen in 1965 verhoogd zouden mogen worden. De kans is groter dat aan het bedrijfsleven de vrijheid wordt gegeven per bedrijfstak de mogelijkheden na te gaan, daarby de nodige voorzichtigheid in acht nemend, die de algemene nomische situatie eist. Het secretariaat van de SER deelde ons mede, dat vandaag nog na afloop van de besprekingen in de raad mede delingen zouden worden gedaan over d< inhoud van het rapport, dat aan de re gering wordt uitgebracht. Door Nobel gesticht Een ontploffing in een springstoffen. fabriek_ die in 1864 door Alfred Nobel werd opgericht, heeft gisteren aan acht mensen het leven gekost. Twee gebou wen van „Nitroglycerin" in Gyttop in Zweden, waar arbeiders bezig waren met de nabehandeling van dynamiet, werden verwoest. Zes gewonden werden per ambulance afgevoerd. Door de luchtdruk sprongen ruiten in dorpen op 25 kilometer afstand. De ont ploffing deed zich voor slechts enkele minuten nadat de namen van de Nobel prijswinnaars natuurkunde in Stockholm bekendgemaakt werden. Nitroglycerin is de grootste Zweedse fabriek voor springstoffen en munitie. De eerste grote ontploffing in een kruit fabriek in Zweden gebeurde in 1864. De fabriek van Alfred Nobel werd hierbij volkomen vernield. Nobel zelf werd ge wond en een broer van hem verloor het Warendienst gaat op kwaliteit van „ijsje De keuringsdienst voor waren in het gebied van Maastricht gaat scherp op de kwaliteit van het „ijsje"' letten, ornaat haar fhj de in 1963 genomen steekproe ven is gebleken, dat de kwaliteit acmer- uit gaat. vooral van het ijs in „softfree- zers" en „servers". Het percentage bacteriologische redenen afgekeurde monsters steeg met 8 tot 28. De dienst vreest voor een verdere toeneming vj dit percentage als gevolg van het stijgena aantal soft-freezers en servers. Ook de kwaliteit van de zg. „snacks" laat volgens de dienst te wensen over. Radioactiviteit is niet gestegen Terwijl uit Duitsland wordt gemeld, dat daar de radio-activiteit in de lucht is toegenomen als gevolg van de eerste Chinese kernontploffing, blijkt in Ne derland geen sprake te zijn van eer dergelijke ontwikkeling. Bij graafwerkzaamheden is gister middag in Schijndel een granaat by de spoorbaan (in het goederenlijntje Boxtel- Gennep) gevonden. Het op deze lfjn schaarse treinverkeer zal pas worden hervat, wanneer de mijnopruimingsdienst het projectiel onschadelijk zal hebben gemaakt. letten Echter nog (te) veel hindernissen JJOE DWAAS het klinken moge, er is heel wat te doen geweest over een kunstreis die de Haarlemse stads- organist Piet Kee gaat maken naar Zuid-Afrika. De Nederlandse Toon- kunstenaarsbond heeft geprotesteerd en er zijn zelfs vragen over gesteld in de Haarlemse gemeenteraad. Waarvoor de proterierenden beducht waren? Wel, dat de organist een in strument zou worden in de apart heidspolitiek. Ginds. Nu zijn wij geen voorstander van de politiek zoals de Zuidafrikaanse re gering met betrekking tot de rassen meent te moeten voorstaan. We zijn ons overigens ook bewust, dat reeds de afstand ons enige reserve oplegt, zowel in de beoordeling als meer nog in de veroordéling. Maar wil men kritiseren, dan eist de billijkheid dat men zich niet alleen tegen Zuid- Afrika richt; er zijn in deze tijd bij zonder veel kunstcontacten- Het gaat ons te ver wanneer men een organist die in Zuid-Afrika enkele concerten gaat geven, deswege gaat kapittelen. Men maakt er zijn afwij zing van de apartheidspolitiek niet sterker door- T\E STICHTING Volk en Verdedi ging heeft er verstandig aan ge daan een onderzoek te doen instellen naar de kijk die ons volk heeft op het defensie-apparaat. Met dat apparaat heeft ons volk te maken. Het dient tot bescherming van dat volk. Bovendien heeft het volk er zelf zijn wezenlijke bijdrage aan te leveren, in geld maar vooral ook in de menselijke sector. Dan is het nuttig te weten hoe hier wordt ge dacht. Nuttig om na te gaan hoe het staat zowel met de waardering als met de kritiek. Wij spreken in deze tijd veel over de integratie van de defensie in ons volk, waaronder wij verstaan de inbouw, de ingroei. Omgekeerd ech ter mag de defensie ons niet wezens vreemd zijn- De resultaten van het ingestelde on derzoek zullen moeten worden be studeerd. Daarna kan de kritiek aan leiding geven tot zelfkritiek bij de legerleiding. Aan de andere kant kan er reden zijn, onder ons volk geble ken misverstanden weg te nemen. Rapporten als deze zijn niet om in een la weg te leggen; er moet wat mee worden gedaan- TVE VARA heeft gisteravond enkele gespreksvoerders weer eens in de gelegenheid gesteld, lekker flink af te geven op het calvinisme. De calvinisten zelf zullen er niet ka pot van zijn; ze hebben voor hetere vuren gestaan en dat heeft hen ge staald- Bovendien wennen ze eraan, al dreigt de kritiek wel eentonig te worden. Men zal het wellicht niet hebben ver moed, maar in het gesprek bleek het calvinisme ook schuldig aan tam gedrag van het publiek in de schouw burg. We willen niet zeggen dat het calvi nisme het altijd zo goed heeft gedaan. Wie een nogal overtuigde overtuiging heeft, kan zich ook wel eens vergis sen; dat risico loopt minder wie er geen overtuiging op na houdt Maar het klinkt weinig overtuigend, wanneer de kritiek in holle kreten blijft steken. Ook wie op het calvi nisme het een en ander mochten tegen hebben, zullen moeten toege ven dat het daar in elk geval te goed voor is. Morgen is het Hervormingsdag; er is ook in ons land aan het wegwerken van waandenkbeelden nog wel iets te doen. miMinimiiiiiiiiiiiiiiifl WAT PAST U HET BEST Natuurlijk heeft U daar Uw eigen ideeën over. Of het modern moet zijn of klas siek, huiselijk gezellig of mogelijk streng noodzakelijk. U vindt het misschien plezierig, bij de keuzebepaling van Uw in richting, een advies te krijgen van BINNENHUISSPECIALIST Zo'n advies is gratis. BULTHUIS DE toenemende jaarbehoefte woningen bedraagt van 65.000 tot 70.000, aldus directeur-generaal II. M. Buskens in het jaarverslag 1963 de Centrale directie van volks huisvesting en bouwnijverheid. Mi nister Bogaers noemde echter vorige week voor de Kamercommissie ande toeneming van 62.000 tot en met 1967 en 71.000 in 1968 en volgende jaren. Volgens hem waren dit de „nieuwste cijfers". „Een van de belangrijkste wegen tot de opvoering van de bouwproduktie is de arbeidsbesparing", zo zegt direc teur-generaal Buskens verder in zijn jaarverslag. Een van deze middelen, die wellicht potentieel het meest kan bijdragen aan een produktieverhoging, doch tot nu toe slechts moeizaam wordt gerealiseerd, is de industriële woning bouw. Datgene, waar men in Neder land reikhalzend naar uitziet, een ze kere gestroomlijnde woningvoorzie ning op ruime schaal, blijkt op vele hindernissen te stuiten. Het aanvaarden van beperkingen ten aanzien van de contingentsverdeling en van het aantal verschillende verlangens in de afzonderlijke bouwobjecten, noem de de heer Buskens in dit verband be- (Voor vervolg zie pag. 7) T'OEN dezer dagen bij de familie Verschoor in Voorburg de tele foon ging en de heer des huizes de hoorn had opgenomen, hoorde hij tot zijn verrassing de Rijkstelefoniste zeg gen: „wacht u even hier is de Zuidpool voor u". Even later hoorde de heer Verschoor de stem van zijn zoon Piet, die deel uitmaakt van de gecombineerde Bel gisch-Nederlandse Zuidpoolexpeditie. De expeditieleden bleken het geluk kig goed te maken, maar verlangden wèl naar het voorjaarszonnetje en naar sla en tomaten. Ze komen in het voorjaar van 1965

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1