Gevecht" van Jansen. De Jong en De Vries Flink en Kouwenaar namen de Faust onderhanden TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RITMEESTER „Kernen van Christus en kampeerweken Nederland moet zelf natuur creëren NT; Om titel meest verbreide naam FEEST Tussenstand opgemaakt WOENSDAG 28 OKTOBER 19 Rustig weer AAN DE-zuidflank van een krachtig hogedrukgebied, waarvan het cen trum boven west-Rusland is aange komen, staat een oostelijke stroming, die tamelijk vochtige continentale lucht aanvoert. Hierin komt veel bewolking voor, maar weinig of geen regen. Depressies op de oceaan volgens een noordoostelijke koers en trekken via IJsland naar de Poolzee. Boven Europa komt het komende etmaal nog weinig verandering in de weerstoestand. In ons land zal het komende etmaal nog Veel bewolking blijven, maar de kans op regen van enige betekenis is niet groot. De temperaturen handhaven zich op hetzelfde niveau. ZON EN MAAN Donderdag 29 oktober: zon op 07.29, onder 17.18; maan op onder 15.44. 4 november: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 29 oktober: 9.39 v.m.; 22.26 n.m. 'het weer in eeropa Rapporten hadenmorgen zeven uur m D. Helder gh. bew. Ypenburg motregen Vltssingen gh. bew. Eelde gh. bew. De Bilt gh. bew. Twente motregen vai ar ld Parijs Grenoble Berlijn Frankfort Miinchen Genève. InnSbruck Belgrado Barcelona Madrid Mallorca 19 14 1.1 19 0.1 "DICHARD FLINK i TT nfifir hphhpn frO Gerrit Kouwe- hebben Goethe's „Faust" on derhanden genomen. Het resultaat is een opvoering door het Nieuw Rotter dams Toneel, die enerzijds gewaar deerd moet worden als een enorme to neelprestatie, maar anderzijds ontdaan is van al het metafysische, diepzinni ge, magische, poëtische of hoe men het anders wil noemen, dat Goethe er in had gebracht. Goethe heeft het stuk indertijd geschreven staande op z'n tenen en met het hoofd in de wolken. Hij heeft er met zijn geestesoog onein dige metafysische verten in gezien, maar nu Gerrit Kouwenaar het in ge woon Nederlands, op z'n Jan-boere- fluitjes heeft overgebracht, is van heel dit dichterlijke vergezicht niet veel meer over gebleven. Het is gewoon het verhaal geworden van een geleerde heer, die zich door een vrolijke vriend heeft laten overhalen om eens gewoon wat pret te maken. Dat dit voor de jongedame in kwestie kwade gevolgen had, komt doordat de vriend niét zulke goede bedoelingen had en er leedver maak in schepte de mensen op de kof fie te laten komen. Dat er hier en daar nog metafysische elementen ge bleven zijn werkt een beetje onwennig, net als de valse baard van Sinterklaas. Enfin, dit ontslaat ons om dieper op de geestelijke achtergronden van Goethe in te gaan, Wel moet het van ons hart, dat deze „Faust" maar een mager beestje is. Nogal schematisch, met vreemde semtimentele uitschieters. Maar Goethe zelf heeft het anders be doeld. De toneelprestatie is door dit alles er r.iet minder op geworden. In tegen deel. Johan Greter heeft een fijn en handig decor opgebouwd en in zijn kostuums voor een prachtig schouwspel gezorgd. De muziek van Otto Ketting werkt in zijn magische klankeffecten wel degelijk metafysisch. Dit paste wel niet zozeer bij deze opvoering, maar was op zich zelf genomen zeer schoon. De mimografie van boerenfeest, hek- senkeuken en Walpurgisnacht door Will Spoor was buitengewoon inventief. Ook hier was het magische niet uitgezui verd, maar met de muziek was het toch een verzetje op de enigszins nuch tere toneelvertoning. Men werd er even door aan Goethe herinnerd. En dat moCht toch wel. Richard Flink zorgde door zijn vlotte, Bedankjes van Carlos en Irene (Van onze speciale verslaggever) Alle Nederlanders, die blijk hebben ge geven van hun belangstelling voor het huwelijk van prinses Irene met prins Charles van Bourbon-Parma. hebben gisteren een bedankje in de bus ge kregen. Het opsporen der adressen heeft het secretariaat van het gehuwde paar kennelijk veel moeite gekost, getuige het feit dat de woning van velen als verza melpunt werd gebruikt. Zelf kregen we niet minder dan vijf kaarten opgestuurd, bestemd voor verschillende collega's. Het bedankje, dat bijna een half Jaar na de voltrekking van het huwelijk in Rome werd verstuurd, bevindt zich in een gesloten enveloppe, die het post stempel van Madrid draagt, zomede een opdruk van de tbc-bestrijding. Aan de ene kant van de kaart is de officiële hu welijksfoto gedrukt, aan de andere kant een door prinses Irene geschreven en door haar en haar man ondertekende zin, welke aldus luidt: „Van ganser harte danken wij u vooV uw vriendelijke wen sen, die ons op de dag van ons huwelijk omringden". Het wapen van het huis van Oranje- Nassau en dat van het huis van Bourbon. Parma zijn in schuine stand naar elkaar toe geplaatst en bekronen het geheel. Academische examens UTRECHT Geslaagd: kand. Engels: M J Hoefloserna-Barendsen (Utrecht), nej. B C M Scheffer (Oegsbgeest); semi- irts: D R de Groot (Zeist), W G Lacklr Hilversumarts: W G BloCk (Utrecht). P H W D Voskui Pijper (Utrecht): tand- Gijsberts (Dei "J. Bronius (Woerd' Utrecht), mej. M I Pro Rege slaat nieuwe wegen in (Van een onzer redacteuren) De Koninklijke Nederlandse Mili taire Bond Pro Rege heeft voor de naaste toekomst plannen ontworpen, die er toe kunnen bijdragen dat nu de eindfase van het bouwpro gramma is bereikt het werk zelf zich kan verdiepen en verlevendigen. 1 Op initiatief van de legerpredi- kant dr. C. M. Graafstal is in de militaire samenleving een bewe ging in het leven geroepen, die zich in haar werk baseert op de persoon en het werk van Jezus Christus en als uitgangspunt heeft de gedachte, dat ieder christen een roeping heeft in deze wereld. Deze beweging, die zich voors hands op grond van organisatori sche overwegingen in hoofdzaak beperkt tot de parate troepen, wil de mannen die bereid zijn in Ie- levenshoudlng en daad getuige te zijn, bundelen tot „kernen voor Christus" in de militaire samen leving onder de naam „Kernbe weging". 2 Hét ligt in de bedoeling kampeer weken te organiseren waarin a.s. militairen enigszins worden voor bereid op hun diensttijd. Deze kam peerweken beogen niet het voor- lichtingswerk van de kerken te vervangen. Van specifiek kerke lijke voorlichting alsook van voor lichting over het sexuele vraag stuk, zullen de organisatoren zich onthouden. Gesproken zal worden over onderwerpen als: Waarom in militaire dienst; gezag, vrijheid, dicipline; Nederland in de Nato en christen zijn in militaire dienst. De voorzitter kolonel b.d. G. Wielenga vertelde dit vanmiddag op de alge mene ledenvergadering van Pro Rege, die in het teken stond van het negen tigjarig bestaan van de bond en werd gehouden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, in de zelfde zaal waar negen decennia gele den zestien mannen bijeenkwamen om zich te beraden over een betere coördi natie van de arbeid onder de militairen. In een min of meer uitvoerig over zicht beschreef hij de weg, die de bond in deze negentig jaren is gegaan. Van een vereniging, die in het begin, ook van protestants Nederland, met veel te genwerking had te kampen, die weinig waardering ondervond en niet de min ste financiële steun ontving van over heidswege, is zij uitgegroeid tot een or ganisatie, die zich mag verheugen in een grote belangstelling van een brede laag van ons volk. Duizenden naam lozen hebben de bond die plaats gege ven, die hij thans in de militaire sa menleving heeft. Kritiek Een kritieke periode maakte de bond door direct na de bevrijding in 1945. Alle tehuizen waren in bezettingsjaren gevorderd, totaal uitgewoond, zelfs in andere handen overgegaan en de inven tarissen waren geheel verdwenen. De bond stond op het nulpunt. Maar gelukkig konden dank zij veler lei hulp in korte tijd tal van huizen hun deuren heropenén voor de jonge mannen. die onder de wapenen waren. In de loop der jaren is veel veranderd, maar. aldus de heer Wielinga, „het doel dat wij nastreven is onveranderd geble ven. Veranderingen zijn er ook gekomen in de wijze waarop in de tehuizen wordt gearbeid. We behoeven niet eens zo ver in het verleden terug te grijpen om de grote verschuivingen te zien die zich in het maatschappelijk leven hebben vol trokken. Deze verschuivingen zijn niet langs onze tehuizen heengegaan. Welke goede lessen wé ook uit de historie onze bond kunnen putten, we kunnen en mogen niet star vasthouden aan verleden" „Er groeien steeds weer, vooral in deze dynamische tijd, nieuwe maatstaven elke situatie, door een nieuw en beter verstaan van de oude Boodschap. Dit geldt ook voor onze tehuizenarbeid er voor de wijze, waarop de bezoekers var onze tehuizen hun vrije tijd daar kun nen doorbrengen. Enerzijds zullen we ei voor moeten waken, dat onze tehuizen geen christelijke café's worden, ander zijds is het ook niet de bedoeling het tehuis alleen maar verenigingszaal te doen zijn. Wij willen in onze tehuizen leven naar Gods Woord, dat voor de christen bepalend is voor alle levens verbanden. Dit Woord geeft ons de vrij heid in Jezus Christus de dagelijkse ar beid, de culturele ontwikkeling, de vrije tijdsbesteding van de mens, de sport er de ontspanning in onze tehuizen te be leven. De sfeer in onze tehuizen moet zo zijn, dat de bezoeker er de blijd schap vindt en ook de vrolijkheid van het Evangelie van onze Heer en Hei land". Aan deze algemene ledenvergadering ging een herdenkingsdienst In de Utrecht se Domkerk vooraf. Voorganger wa A. de Vries, tweede voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege en algemeen directeur vai instituut Bartlmeus te Zeist. Medewer king verleenden voorts de organist Stof fel van Vlegen. een koorzanggroep on- De beide hoofdrolspelers: Johann Schmitz als Faust (rechts) en Ko van Dijk als Mephistopheles. door en door onpathetische regie voor boeiende vertoning, waaraan even wel de hele dimensie van het magische ontbrak en die eerlijk gezegd een wat onnozele indruk maakte. Misschien ech ter juist daardoor in onze tijd nog net genietbaar. Ik voor mij heb niet veel op met de filosofie van Goethe en haar ontbreken in deze opvoering was mij dan ook geen gemis. drie hoofdfiguren, die zoveel zou hier haast willen spreken dolle) avonturen meemaakten wa in buitengewoon goede handen: de koddige Mefistofeles van Ko van Dijk schuchtere en enigszins beteuterde Faust van Johan Schmitz en de lente- frisse Gretchen van Ida Bons moeten toch wel hoog geprezen worden. Maria Verheijden als Lieschen Josephine van Gasteren als Martha en Edmond Clas- als Valentin zorgden voor goede tegenspelers. Trouwens zo waren er veel goede creatietjes. Men verliet de schouwburg met een grote bewondering voor deze toneel prestatie; maar geenszins ernstig stemd. Dat was in- Goethe's tijd be slist wel anders, maar ja toen leefden Hegel, Fichte en Schelling nog en wisten te redeneren. Ev. Grolle (Leersum), J Jansen (Zaai teson (Kloosterzande), A M pel), A H J v Wesenbeeck (Schijndel). der leiding van Maes van Huls en de sopraansolo Kitty Arkes. Ds De Vries had tot uitgangspunt van zijn herdenkingstoespraak Prediker 9:16: Wijsheid ia beter dan kracht. De simpele reden daarvan is dat de kracht vergaat, maar dat de wijsheid blijft bestaan, zo zei hij. Kracht kan groot zijn als de schepping, maar ooi verschrikkelijk in zijn zondeval. De wijs- heid is het abc van God en datgene wat is en blijft en in zichzelf bestand heeft. En waar hoort Pro Rege nu bij 7 Bü de kracht of bU de wijsheid? Dit is vraag op leven en dood, het is de vraag of God tegen ons Is of voor ons Is in ons werk. Stellig zijn de voortrekkers begonnen met de wijsheid, maar hebben ons op deze dag af te vragen of dat nog zo Is, of wjj met ons werk bezig zUn voor de IJdelheid voor de eeuwig heid. Het gaat Pro Rege goed, maar haar bedreigt de kracht van de praal. We hebben te beseffen dat we alleen i bij het kruis kunnen leven. Het werk van Pro Rege is in wezen ontzaggelijk klein. Zij heeft blijvend te beseffen dat zij leeft uit het lijden en de verzoening, Dat is het wezenlijke geheim van de wijsheid, dat zij genade is. De wijsheid wordt door het wonder verbreid. In deze wereld van kracht zal de wijsheid zich altijd doorzetten. Armste bosland van Europa EDERLAND is vergeleken met andere Europese landen ver uit het „armst" aan bos. Er heerst een grote relatieve schaarste aan na- tuurruimte. We staan daarom voor de opgave natuur te creëren. De landschapsverzorging is zich reeds al aan het ontwikkelen tot land schapsbouw als tegenhanger van de stedebouw. Dr. ir. F. de Soet, hoofd van de af deling voorlichting van het Staatsbos beheer betoogde dlit gisteren in Utrecht tijdens een bijeenkomst van de vak beurs „Tuin en Park" die daar op het ogenblik wordt gehouden. De „groen mensen", de stedebouwücundigen en de planologen staan voor een enorme opgave, zo zei dr. De Soet. De opgave luidt ook een verkleinde iaar uiterst welvarende land- en tuin bouw mogelijk te maken en tegelijk te gemoet te komen aan de ruimtebehoeften lanidschapsrecreatie, stedebouw verkeer. Hoogwaardige landbouwbedrijven kunnen in de onmiddellijke nabijheid van stedelijke bebouwing worden ge handhaafd. Maar men moet voorko men, dat marginale landbouwgebie den verworden tot een ontluisterd landschap van uitgestoten industrietjes benzinestations, eettentjes, autokerk hoven of ongeordende complexen van zomerhuisjes. De heer De Soet meent, dat ons land niet altijd voor 70 pet van zijn areaal agra risch kan blijven: onderzoekingen heb ben uitgewezen, dat er een sterk verband bestaat tussen de rijkdom van een land en de graad van industrialisatie. Hij acht het niet onmogelijk, dat in het kader de heroriëintatie van de landbouw EEG-verband een zodanige opstelling van de Nederlandse landbouw zou kun nen worden nagestreefd, dat op een iets kleinere oppervlakte een even grote pro- duktie maar dan internationaal con currerend zou kunnen worden voort gebracht. Het Groen Sprekende over de lucht- water, ec bodemverontreiniging, herinnerde dr. De Soet aan de Duitser dr. Aloys Bernatzky, die onlangs heeft becijferd dat In een stad voor elk nieuw uitgegeven nummer- bewijs een tot twee bomen zouden moe ten worden geplant om de door de auto veroorzaakte luchtverontreiniging te kunnen opvangen. Groen is dus essenti- de fysieke en psychische volks- De diverse variaties van bos en be plantingen kunnen vrij betreden worden, de landbouwgronden niet. Dr. De Soet bepleitte daarom een zekere vorm var „ontmenging" van duidelijke recreatie gebieden. Hij gelooft dat dit voor de toe komstige „landbouwlndustriëlen" (straks 4 pet van de beroepsbevolking) en vooi de overige Nederlandse burgers uitein- delijk een betere oplossing is dan wan- de recreatie verwordt tot „keuter- recreatie" boven op de landbouw, overgeschoten hoekjes, ln piasvijvers langs bermen. Dr. De Soet noemde de planning en v ezenliJking van het landschap van m en voor de gehele westerse wereld iet name voor het dichtstbevolkte i an, een van de meest urgente proble- icn. Voor dit werk is, volgens hem, eer nationale aanpak nodig, waarbij de land schapsbouw een volwaardig partner wordt van stedebouw, landbouw, keer, waterhuishouding Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. 55 De families Jansen, De Jong ei Vries zyn al enkele jaren betrokken bij een spannende strjjd, hoewel ze daaraan zelf part noch deel hebben. Inzet daarby is de eretitel „meest verbreide familienaam van Neder land". Deze nek-aan-nek-race speelt zich af in de statige werkruimten van het naamkundebureau vai aan de Koninklijke academie wetenschappen in Amsterdam ver bonden centrale commissie voor on derzoek het Nederlands Volkseigen. „Nu ik dit alles weet. maak ik hem open zegt Frans opeens, 't Is een besluit, hij zegt het scherp en hard. Voordat moeder kan antwoor den, heeft hij de envelop opengescheurd. Een ander, gesloten envelop haalt hij eruit en een op gevouwen briefje. Frans aarzelt om verder te gaan. „Hij is voor u. moeder". „Lees hem gerust, jongen. Ik zei toch, dat er nooit meer iets is geweest tussen ons?" Dan vouwt Frans de brief open, de datum van gisteren staat erboven. Met schroom ne men zijn ogen de inhoud op. „Anneke. 't Is lang geleden, dat ik je zo noemde. Laat mij 't nog eenmaal doen. Er is een sterke drang in me, mijn zaken te regelen. Ik ben van plan nog eenmaal een grote reis te onderne men; op mijn leeftijd weet men niet, of en wan neer men terug zal keren. Daarom stuur ik je nu dit, in plaats van over veertien dagen. Je zult dan veertig jaar getrouwd zijn, ik weet er iets van. God vergeve mij mijn zonde tegen over jou en onze zoon. Ik ben ongetrouwd ge bleven. Een geslacht dat zich wil handhaven ten koste van morele moord, behoort onder te gaan. Laat je zoon dit geld voor jou persoon lijk besteden of 't voor je beheren. En verder nog dit: Christus is mijn schuil plaats Laat Hij ook de jouwe ziln. je Joachim ten B. G.". ,,'t Werd zijn eeuwige reis", zegt Frans. „Hij heeft 't geweten maar hij kon er de rechte naam niet voor vinden. Hi) zei tegen ons: Afri ka. En 't werd de eeuwigheid. Wat zijn er vreemde mogelijkheden in een mensenleven en wat staan we er onzeker tegenover. Zelfs Joke begreep 't niet: 't maakte haar alleen maar on rustig. Anna glimladht geheimzinnig, alsof zij, door haar leiden toebereid, genegen is. alles te aan vaarden en alles te begrijpen. Als Frans de gesloten envelop opent, vindt hy er veertig briefjes van honderd in. „Voor ieder jaar een, „Voor ieder jaar één." herhaalt Anna in die pe verbazing. „Moeder! Maar wat nul in de Mussenstraat door M. A. M. Rtn«s-Boldlr»gh „Joachim zegt, dat ze van mij zijn", zegt An na met een glimp van trots in haar stem. „Ja, moeder maar als vader thuiskomt! Vader", herhaalt hij met diep verwondering. „Vader zeg ik, mijn vader is gestorven vaan- daag. Van de andere ben ik vrij geworden. Vrij!" ieder jaar, zonder taal of teken erbij, precies zo kregen de anderen het ook. Steek de rest in je zak, jongen. Ja, ook 't briefje. Verbrand dat thuis, 't Geld beheer jij. Joachim wil het zo." „Moet u 't briefje niet zien, moeder? 't Zelf een keer lezen?" „Ja jongen," klinkt 't beschaamd. Anna Appelaar leest en herleest het briefje. En dan doet ze iets. waarvoor Frans zich schaamt, dat hij het aanschouwen moet. Ze houdt het stukje papier tegen haar wang. Een verbinding? Een afscheid? „Stop 't nu weg, jongen. Laat *t weg wezen, eer er iemand binnenkomt." Met een blik op de pendule: „Corrie zal zo langzamerhand wel komen. En Anneke. En Gerda wil vroeger thuis komen dan anders." kan iemand, die in het grensgebied der eeuwig heid zijn vleugels heeft ontvouwd, zich weer thuisvoelen in een kleine kamer aan de Mussen- straat. achter een monstrueuze erepoort met „Hulde Aan Het bruis Paarl" Tegen halfvyf loopt Corrie Appelaar met haar kleine, vieve stadspasjes de Mussenstraat binnen. Ze heeft zich die pasjes aangewend, omdat ze by haar nieuwe levenstoestand pas sen en dat wennen is haar niet te zwaar geval len. t Ging om zo te zeggen vanzelf, alsof de kiem tot die nieuwe houding reeds in haar aanwezig was. Alsof die alleen maar behoefde opgeroepen te worden uit de donkere Mussen- straatgrond. De jonge mussen vieren op deze tijd van de dag hun bevrijdingsfeest van de school. Ze doen dat met piepen, fladderen, krijsen en schijnge vechten. En de feestspijs bestaat uit dikke sne den brood met suiker, waarvan ze de korsten achteloos achter zich neer gooien. Zo zijn de mussen nu eenmaal. Tegen vijf graantjes, die ze pikken, worden er tien op zij gespetterd. De gemeenschap is Immers een onuitputtelijke bron, die in plaats van uit te drógen, steeds milder gaat vloeien. Maar dit moet men ook zeggen: 't leven is op deze wijze onbeschrijflijk heerlijk voor de jonge mussen. Ze zijn er experts in, om voor hun overbruisende levensvreugde steeds weer nieuwe uitlaten te vinden. Altijd met een uiterst minimum aan moeite en kosten, dan behoeft men ook op geen enkele verworvenheid prijs te stellen. Men kan hem rustig laten slingeren, vernielen of roven, want met dezelfde geringe moeite komt er weer een andere, misschien wel een betere. Dezer dagen is 't een zeepkistrace in zakfor maat, waarmee de mussen hun hoogtijden vie ren. Een echte kist is natuurlijk niet te beta len, maar met een plankje op een oud kinder wagenonderstel gaat 't minstens even goed. En overjarige, scheefgezakte kinderwagens zijn er genoeg in de Mussenstraat. Plat op de buik op dit plankje liggen, dan afzettend met handen en voeten, weten de jonge mussen er nog een vrij snelle vaart mee te ontwikkelen en Corrie ziet dan ook langs onnaspeurlijke kronkelwegen een drietal van deze weggebruikers op zich afkomen. De voortste levert door zijn vreemde banen di rect gevaar op, want Corrie heeft suède schoen tjes, ragfijne nylons en een nieuwe swagger aan. (wordt vervolgd) Al geruime tijd is dit bureau onder leiding van dr. Meertens. dr. Blok ei de heer Buitenhuis bezig met het in ventariseren van de Nederlandse fami lienamen op basis van gegevens, die de volkstelling in 1947 heeft opgele verd. Twee derden van de Nederlandse bevolking in die tijd, oftewel 6,3 mil joen zielen, zijn nu ..verwerkt". Het betreft de inwoners van de provincies Groningen Friesland. Drente. Overijs sel en Zeeland en van de gemeenten boven 25.000 zielen in de andere pro vincies, met uitzondering van Lim burg. Deze tussenstand geeft de familie De Vries met 40.000 aanhangers een goede kans op de erepalm, hoewel De Jong met 38.000 volgelingen en 30.000 Jan- op de voet volgen. Toch gelooft bij het naambureau dat de Jan- ils overwinnaars uit de namenstrijd tevoorschijn zullen komen, want in het zuiden heeft De Vries niet zoveel aan hang, terwijl juist daar de Jansens heel wat in de melk hebben te brokkelen. Opzienbarende resultaten heeft de inven tarisatie arbeid tot diusver niet opgele verd of het zou dan moeten zijn, dat veel familienamen uitsterven, terwijl er wei nig nieuwe bijkomen. Opvallend is voorts dat in Utrecht zoveel geografische namen voorkomen (een typisch Brabantse tra ditie) en dat het Duitse aandeel in vrij groot is (Van Kleef. Munster, Van Osna- bruggen, Van Keulen, Van Lennep e.d.). We danken die namén aan de tijd, dat Duitsland nog arm was en ons land rijk, waardoor veel Duitsers hier hun heil kwamen zoeken. De globale indruk van Brabant is, dat er geen genucht is of er is ook een familienaam van. Dit duidt op een geringe welvaart en erop uit trekken. Daarentegen waren de Zeeuwen meer honkvast, want de families Middelburg en Van Vlissingen zijn zeldzaam. Interressant Is voorts, dat de Rotterdamse bevolking in de 19de eeuw voor een belangrijk deel is samen gesteld uit het proletariaat van Noord- brabant en Noord-Zeeland hetgeen on der meer blijkt uit de tweede plaats de familie Visser. Ink-namen en Heuvelink) met 38 procent de lijst aanvoeren, vooral in Hengelo, terwijl Overijssel slechts 5 a 6 procent ink-namen oplevert. De inrventarisatiewerkzaamhe- den maken nu heel wat familienamen verklaarbaar, omdat men bepaalde va rianten heeft kunnen situeren. Zo is van de familie Antveldink nu bekend dat hun naam uit Twente stamt, waar veel boer derijen de naam Van 't Veldink (aan het Veld) droegen. De familie Stavenuiter dankt haar naam aan een herberg of logement in de buurt '?n Enkhuizen, die „Stad van Utrecht" heette en van de familienaam Meijer zijn nu twee verkla ringen gevonden. De naam is afgeleid van Major (hofhorige boer in de mid deleeuwen of beheerder van een grote boerderij) en de Joodse naam. die de „lichtende" betekent. Wonderlijk is het dat tussen de vele beroepsnamen (Vis ser. Bakker. Smit en Meijer) in ons agrarische land de familienamen De Boer niet bij de tien meest verbreide familienamen voorkomt. Een duidelijke verklaring daarvoor heeft men nog niet gevonden. Sociale en statuskwestles zijn slechts van ondergeschikt belang. Gebleken is wel dat veel (De) Boers hun naam te danken hebben aan Zwitserse Bauers. die hun naam hebben vernederlanst. In het begin van de 18e eeuw, verkocht Zwitserland soldaten aan Amerika. Via Nederland zouden ze worden getrans porteerd, maar in ons land heerste toen al zo'n humaniteit, dat de autoriteiten aan deze mensenhandel geen mede werking verleenden en de Zwitsers gast vrijheid gaf. personalia Mr. J. J, de Kleck, raadsheer in het gerechtshof in Den Haag. is be noemd tot vice-president van dat ge rechtshof. In Heemstede is op 59-jarige leef tijd overleden de heer J. Doorduijn. se dert de stichting op 1 dec. 1951 directeur van het Sociale fonds voor de bouwnij verheid te Amsterdam. PROMOTIES AMSTERDAM Vrije Un Tot doctor ln de rechten: I Raghoebarsingh. op: ..Over dracht van roerende zaken" Promotor: prof. mr. S Gerbrandy. EINDHOVEN - Techn. wetensch.: E de Radioisotope thermo-electric gene- Haas UTRECHT W Mlsdorp (Amsterdam) unde op: „Malignant Mammary Dog and the Cat Compared P£°' «jr. Hampe (Amsterdam) ThUe (Utrecht). Prom n prof. Ten

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7