Bijl geurige klaverblad koffie koffie geurige klaverblad rblad koffie .geurige kf2j rige klaverblad k0ffil?f?i rfiirigf ki avfrri an k(d geurige^klav^'adkoffiegeurig werblad koffie eurige klaverbi *jënöc«dkoffie geurige ifrri arkoffif gfiirifif ki a De VIVO -najaarsactie mer- meer Export van snijbloemen wordt nek omgedraaid hoi *qmj£chtpem Akkoord over kinderadoptie Zij deden mijn was waar ik bij stond Verdachte van juwelenroof vrijgelaten Man steekt echtgenote in slaapkamer dood NIEUWE LEIDSE COCTUNT WOENSDAG 28 OKTOBER (Vervolg van pagina 1) Aangenomen dat hij niet zal aftreden, resteren hem nu twee mogelijkheden. Hij kan het wetsontwerp handhaven, uiter aard inclusief 't aanvaardde amendement. Scheps; daarmee zou hij zijn nederlaag accepteren en conform de wens van de Kamermeerderheid handelen. Hij kan ook zoals hij gisteren liet doorschemeren het wetsontwerp intrekken en met een nieuwe regeling komen, maar die zal dan moeten uitgaan van toewijzing van de Bijlmermeer aan Amsterdam. Aan die Kameruitspraak valt nu niet meer te tornen. Een derde, onwaarschijnlijke mo gelijkheid is, dat de minister het ontwerp intrekt en verder niets doet Dan zal hij spoedig worden geconfronteerd met een initiatiefontwerp van de Kamer. Onzekerheid De beslissing over het amendement- Scheps en het besluit tot schorsing van de beraadslagingen betekenden het ein de van een spannende dag, die tot het laatst toe beheerst werd door onzeker heid. Het werd al gauw duidelijk, dat het lot van het amendement en dus ook van de ministeriële opzet In handen lag van een minderheid in de K.V.P.-fractie. De heer Aarden (kath.v.) verklaarde al in eerste termijn, dat de zienswijze- Scheps gedeeld werd door een „aanzien lijke minderheid" van de K.V.P., maar hij noemde geen aantal. Dat verhoogde de spanning. Hoe groot was die minderheid? Zou ze zich alsnog door minister Toxo- peus laten overtuigen? Zou ze zich ten slotte toch willen scharen achter het compromisvoorstel van de a.r. Elfferich? Naarmate het debat vorderde, bleek dat uiteindelijk alleen de stemming klaar heid kon verschaffen. Voor alle zeker heid hadden de fracties hun absente leden laten oproepen. Zo zag me middernachtelijke uur nog halfzieke volksvertegenwoordigers rondstrompelen (waarnemend P.v.d.A.-fractieleider Wil- lems met gebroken arm, de a.r. Kieft met zware spit) in afwachting van de dingen die komen gingen. De uitslag van de stemming was eigenlijk een verrassing: geen dubbeltje op z'n kant, zoals men had verwacht, maar een vrij duidelijke meer derheid voor Amsterdam, dank zij vooral de negentien K.V.P.-ers. De enige die zich te elfder ure door minister Toxopeus had laten overtuigen was de V.V.D.-er Visser. Aanvankelijk voorstander van het socia listisch amendement, ging hij vóór de stemming door de knieën. Dit in tegen stelling tot zijn fractiegenote mevr. Van Someren-Downer, die overigens bena drukte, dat ze alleen „technisch" met haar ministeriële geestverwant ning verschilde („De minister is daarom geen betere of slechtere liberaal dan ik"). Voor en tegen Uitvoerig hebben de voor- en tegen standers van mr. Toxopeus" wetsontwerp nog eens alle argumenten pro en contra de vorming van een nieuwe gemeente Bijlmermeer, zoals de minister zich die voorstelt, opgesomd. Dat is de laatste vijf jaar al ettelijke malen in de Kamer ge daan en veel nieuwe gezichtspunten wer den gisteren dan ook niet geopend. De heren Scheps (soc.). Aarden (kath.v.), Bruggeman (pac. soc.) en Hoekstra (comm.) bepleitten voor lopige toewijzing van de Bijlmermeer aan Amsterdam op grond van de over weging, dat alleen de hoofdstad met haar groot ambtelijk en technisch appa raat in staat is de noodzakelijke woning bouw in het betrokken gebied snel en efficiënt ter hand te nemen Over de vorming van een sterke randgemeente aldaar zou dan volgens de toelichting op het amendement-ScheDS later kun nen worden gesproken als de Dlannen voor een bovengemeentelijk bestuursor gaan Groot-Amsterdam hun beslag heb ben gekregen. Ook de heren Albering en Kolfschoten 'kath.v.), Geertsema (lib.), Elfferich <a.r.), Bode (c.h.) en Harmsen (pac. soc.) lieten de woningbehoefte van Amsterdam prevaleren, maar wezen de stelling van de hand dat het toevertrouwen van de woningbouw aan de nieuw te vormen randgemeente een onverantwoord risico zou zijn, dat tot vertraging zal leiden. Uit bestuurlijk oogpunt vonden zij de gemeente Bijlmermeer gewenst. De garantie althans een zeer behoorlijke waarborg dat de woningbouw ter plaatse geen stagnatie ondervind biedt naar hun mening het amendement-Elffe- rich, dat de door minister Toxopeus aan gekondigde gemeenschappelijke regeling tussen Amsterdam en de nieuwe gemeen te Bijlmermeer binnen zes maanden na de vorming van laatstgenoemde gemeente verplicht oplegt. In die (gedwongen» samenwerking zou Amsterdam een domi nerende invloed moeten hebben. Het zul len immers voor het overgrote deel Am sterdammers zijn die in de nieuwi meente onderdak gebracht moeten den. Minister Toxopeus wees erop, dat conceptie-Scheps in de Bijlmermeer maar 20.000 huizen zullen worden gebouwd tegen 30.000 in de gedachtengang wetsontwerp. „Het amendement-Scheps wil ergens 20.000 huizen zonder dat ze eer eenheid gaan vormen. Dat is geen oplos sing, Het ls een zwaktebod". De minister benadrukte nog eens alle bestuurlijke voordelen van zijn voorstel en hield ook vol, dat een kleine gemeente uitstekend kan bouwen (zie Spijkenisse). Gaat het mis, dan is er altijd nog de mogelijkheid om een gemeenschappelijke regeling dwingend op te leggen. Eigenlijk voelde de bewindsman niet veel voor f"1 dcment-Elfferich, omdat dit z.i. min or meer blijk geeft van wantrouwen in ae gemeente Bijlmermeer en in de besluit vaardigheid van de minister, m wegende bezwaren had hij er toch nïötj tegen. Na de aanvaarding van het amende ment-Scheps kwam het amendement- Elfferich uiteraard niet meer aan de orde. Het had als compromisvoorstel kennelijk Voorzitter van produktschap: (Van onze soc.-econ. redactie) voorzitter van het Produktschap >r Siergewassen, dr. A. J. Ver- hage, is van mening dat de recente verhoging van de invoerrechten in Engeland zeer ernstige gevolgen zal hebben voor onze export van sier gewassen, in het bijzonder van snij bloemen en boomkwekerijprodukten. „Als de maatregel langere tijd van kracht blijft, zou onze snijbloemen- export naar Engeland wel eens de nek kunnen worden omgedraaid", zo verklaarde hij in de gisteren gehou den vergadering van het produkt schap. Er zou op de Europese markt wel eens een overschot aan snijbloemen kunnen ontstaan als gevolg waarvan een kwekers en handelaren een ernstige prijs- val kan optreden. Dr. Verhage ver klaarde. dat de export van snijbloemen naar Engeland zich toch al in een moei lijke situatie bevindt, o.m. door eerdere verhoging van de invoerrechten. De laat ste jaren is de afzet jaarlijks met onge veer Men procent verminderd. Spoedberaad In deze vergadering van het Produkt schap voor Siergewassen kwam o.m. voorstel aan de orde om goedkeuring te verlenen aan de met de National Far mers Union overeengekomen minirr exportprijzen voor bloembollen var oogst 1965, bestemd voor uitvoer het Verenigd Koninkrijk. Een beslissing hierover werd nu echter een maand uit gesteld. om vertegenwoordigers van het produktschap eerst in de gelegenheid te stellen de gevolgen van de verhoging der invoerrechten voor onze bloembol lenexport te bespreken. Geprobeerd zal worden daartoe reeds de volgende week spoedvergadering met de Engelse betrokkenen te arrangeren. Dit besluit werd genomen op voorstel van mr. F. B. M. Nederveen (namens de handel), die de Britse maatregel desastreus voor ize export van siergewassen noemde. Automobilisme Snel, sneller het snelst De Amerikaan Art Arfos heeft gisteren jn auto met een gemidJdelde snelheid an 859 kilometer per uur over de zout- vlaikten van westelijk Utah gjaagd en daarmee een wereldsneliheDdsrecord te land gevestigd, Arfos braik het oude re cord van 846.932 kilometer per uur (526,26 mijl) dat op 15 oktober dóór Craig Breedikxve wend gevestigd. Kabinet handhaaft MLF-voorbehoud De regering heeft nog geen enkel principe-besluit met betrekking tot de multilaterale kernmacht genomen. Zij neemt nog steeds geheel vrijblijvend deel aan het werk van de PariJse studiegroep. De Nederlandse regering heeft er geen bezwaar tegen, dat de studie tegen het einde van dit jaar wordt beëindigd, maar deelneming aan de opstelling van een ontwerp-verdrag betekent nog geenszins dat de regering ook bereid is het ver drag te ondertekenen. Aldus heeft minister-president Marijnen gistermiddag in de Tweede Kamer mee gedeeld in antwoord op een interpella tie van de communist Bakker. Hij zegde toe, dat de Kamercommissie van Buitenlands Zaken op de hoogte zal worden gehouden. Voetbal Sportclub Enschede heeft gisteravond voor 8000 toeschouwers in een slechte wedstrijd een kansloze 0-4 nederlaag geleden tegen F.C. Koeln, leider in de Duitse bundeslóga. Bij rust leidde Koeln, dat aantrad zonder de voor het Duitse elftal gesaleoteerde spelers Wéber en Overatih reeds met 1-0 de lei- =ss==z==i<3!»ïtl».t»l CN Z De vertegenwoordigers van de 23 lan den op de tiende zitting van de Haagse conferentie voor internationaal privaat recht hebben overeenstemming bereikt' ontwerp-verdragen voor drie van de behandelde onderwerpen. Deze drie zijn de internationale adeptie van kin deren. betekening van stukken in het buitenland en de bevoegdheid van het gekozen forum. De behandeling van het vierde onder werp, ten uitvoerlegging van buitenland se vonnissen, is op deze zitting die op 7 oktober is begonnen en vandaag eindig de, niet' voltooid. Over twee jaar zal over dit onderwerp een bijzondere bij eenkomst worden gehouden. Normaal houdt de Haagse academie om de vie jaar een zitting. Speaker Lagerhuis is conservatief Sir Harry Hylton-Foster is herkozen als voorzitter (speaker) van het Engelse Lagerhuis. Door deze maatregel is de wankele meerderheid van premier Ha rold Wilson in het Britse parlement var vier tot vijf stemmen gestegen. Sir Harry, een conservatief, mag in zijn functie van speaker niet stemmen, behalve bij een staking van stemmen. Labour zou zijn kleine meerderheid nauwelijks nog verder kunnen verzwak ken door een eigen parlementslid als speaker te kiezen. Dus hebben de conser vatieven er zich mee akkoord verklaard dat de 59-jarige sir Harry in de bres zal springen. De 21-jarige Duitse opticiens- assistente Gerlind K., die zich in ver band met de roofoverval op de ju welierszaak aan de Heiligeweg te Amsterdam in hechtenis bevond, is hieruit ontslagen. Dit heeft de raad kamer van de Amsterdamse rechtbank beslist. Zij zal als ongewenste vreem delinge over de grens worden geleid. Haar moeder, de 55-jarige advocate Marianne K. uit Essen, blijft in voor' lopige hechtenis. Moch zij worden vrij gelaten, dan zal haar vrijheid van korte duur zijn. In Dortmund is een hechtenis- bevel tegen haar uitgevaardigd wegens heling, bevrijding van gevangenen en het niet aangeven van misdadige plan- In Münahen heeft de politie nog een d van de Dominas-bende aangehouden, Het is de 43- jarige Pool Edward Lach- maoki, die niet aan de overval in Am sterdam zou hebben meegedaan, maai wel aan soortgelijke overvallen in West- duitse steden- Pas ontslagen uit inrichting (Van onze Rotterdamse redactie) In Vlaardingen heeft de 43-jarige pijpfitter W. van der S. zijn 38-jarige vrouw J- van der S -van der V. met messteken in de rug van het leven Het eahtpaar, dat vijf kinderen tussen de drie en vijftien jaar had, woonde aan beroofd. De man was pas maandag ontslagen uit de psychiatrische in richting „Rosenburg" in Loosduinen, de Bankasingel 40. De verhouding zijn vrouw liet al geruime tijd Van der S., die drie maanden in Loos duinen is verpleegd, heeft zijn gisteravond tegen acht uur in de slaap kamer vermoord, terwijl zijn twee jong ste kinderen in een andere kamer lagen te slapen. Een mdere kinderen I kinderen ontfermd. Geldig 29 okt. t/m 4 nov. 1964 Geschiedschrijver marechaussee onderscheiden De Koningin heeft de generaal—majoor b.d. der Kon. Marechaussee W. van den Hoek. schrijver van het boek „Geschie denis van het wapen der Kon. Mare chaussee". benoemd tot ridder in de orde in de Nederlandse Leeuw. Minister Scholten reikte de bij deze onderscheiding behorende .versierselen uit op een bijeenkomst, nadat op de Utrechtse Maliebaan prinses Beatrix een défilé van de jubilerende Kon. Mare chaussee had afgenomen. De Prinses ls schutsvrouwe van dit 150-jarige wapen. De Prinses werd vergezeld door de mi nisters Scholten en De -Jong. Aan het defile namen ongeveer 40 manschap pen deel. alle onderdelen die de mare chaussee kent. vertegenwoordigend. In de Domkerk werd 's middags een herdenkingsdienst gehouden, waaraan alle leden van het korps die voor prinses Beatrix hadden gedefileerd, deelnamen- Piet v. cl. Touw werd prof De Haagse sprinter Piet van der Touw, vierde in de tijdrit over 1 km bij de Olympisohe Spelen te Tokio.is met ingang van 26 oktober j.l. professional geworden. Tijdens de Spelen heeft hij een uitnodi ging gekregen om gedurende vijf maan den deel te nemen aan interationale wed strijden in Australië, tezamen met o.a. Ron Baensch, wereldkampioen sprint An tonio Maspes. Santé Gaiardoni, Oscar Plattner en Leonardo Faggin. Van der Touw zal o.a. uitkomen i kele zesdaagsen. De Hagenaar vertrekt vandaag of morgen naar Australië. niet voldoende effect gesorteerd. Wel aan vaardde de Kamer nog (bij zitten en op staan) een motie-Aarden (kath.v.), waar- in aan de minister wordt gevraagd zi gauw mogelijk met een bestuursvoor- ziening voor de Amsterdamse agglome ratie (Groot-Amsterdam) te komen. Onlangs deed een Sunil was-team de was voor mevrouw J. M. Roodbeen, Troelstrastraat 16 te Moordrecht. "Ik wist niet dat mijn was toch nog witter lag in een ziekenhuis en de twee oudste meisjes waren niet thuis. Een buurman heeft de moord ontdekt. Hij hoorde lawaai en de slechte verhou ding tussen Van der S. en zijn vrouw kennende, waarschuwde hij zijn huis arts. die onmiddellijk kwam. De buurman en de dokter troffen Van der S. in licht bedwelmde toestand aan in de keuken van de woning. Hij had getracht de hand aan zichzelf te slaan door de gaskraan open te zetten. Nadat de dokter de deur van de afgesloten slaapkamer had geforceerd, trof hij daar het lijk van de vrouw aan. Van der S. kon gisteravond niet i worden verhoord. Familieleden hebben zich over kon zijn," zei ze. "Maar ze hebben me laten zien. Nu begrijp ik wat a bedoelen metSunil geeft het hoogsl Gehele kapitaal va bejaard echtpaar (f4200) verbrand Het bejaarde echtpaar G. Veen1 van het woonschip Nooitgedacht, da het Westerdok te Amsterdam ligt. kv dezer dagen tot de ontdekking dat gehele bezit aan geld was verko Uit vre^s voor diefstal hadden de ou hun 41 biljetten van f 100,— en vier f25,in een kleine oude porstefet onder de kachel verborgen. De hee deed aangifte bij de rijkspolitie te w> Op haar raad heeft hij zijn verko schat naar de Nederlandsche Bank bracht. Daar zal worden onderzoch' men hem, zoals hij hoopt, voor die ten nieuwe biljetten kan geven. In ii geval heeft de bank hem al geho! met vier briefjes van f25,— Doe GRATIS mee aan het VIVO-antwoord spel dat t/m 4 november 1964 dus nog 1 week in de kleurrijke folder met VIVO-aanbiedingen voorkomt. Géén kosten. Géén koopverplichting. LAATSTE WEEK met kans op: 8 prijzen van f 500.- en 800 volgeplakte VIVO-wapen boekjes elk ter waarde van ƒ5.- 00K DE TROUWE SPAARDERS VAN VIVO-PLUSPUNTEN profiteren extra van deze Najaarsactie, want VIVOLA geeft aan allen, die vóór 13 november 1964 nevenstaand pakket nr. 111 OF nr. 112 bij de VI VO-kruidenlerbestellen GRATIS 100 VIVO-WAPENTJES VI VOLA-pakket nr. 111 3 stuks 1 pers., 150x120 cm. Vergelijkbare winkelwaarde f21.50 PLUSPUNTENPRIJS f 18.- VIVOLA-pakket nr. 112 3 stuks 2 pers., 170 x 230 cm. Vergelijkbare winkelwaarde f 25.- PLUSPUNTENPRIJS f 21.- Vanaf volgende week alleen bij de VIVO 20 MERKENSPELDJES GRATIS

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 6