Ricketl: getrouwe imitatie van een militaire vloot Napraten met publieke tribune in raadszaal ^r. Axel Dohrn 00 vrijgesproken Studenten uit Nuttige demonstratie van openheid Soedan betogen in Moskou ^Slaap op kapok slaap op Franse oppositie poogde regering te wippen Buitenlandse orden mm WOENSDAG 28 OKTOBER 1961 Achttien Nederlanders op M.L.F.-schip Apparaat stelt bemanning voor zware proef [Van een bijzondere medewerker) is in the eating". Daarom >esloot de Atlantische studie groep, die de praktische uitvoer baarheid van een multilaterale trijdmacht moet onderzoeken, wijze van experiment een oor- ogsschip te bemannen met offi- :ieren en matrozen uit alle lan- len, die bereid waren aan het vooronderzoek deel te nemen. [Amerika, West-Duitsland, Italië, Griekenland, Groot-Britannië, Nederland en Turkije. België vormt een uitzondering. Het leemt wel aan de besprekingen feel, maar stuurt geen beman- lingsleden). Deze week presenteerde men het i schip, een geleide projectielenjager de Rickett welke ter beschik king werd gesteld door de Ameri kaanse regering in Washington,, waar een ontvangst door de minis ter van buitenlandse zaken, Dean Rusk, het belang van het experi ment moest onderstrepen. Door de keuze van de Rickett heeft de Ame rikaanse marine gepoogd zo getrouw mogelijk de omstandigheden te imi teren, die op een militaire vloot zullen heersen. Een essentieel verschil tussen het expe- iment en de werkelijkheid van de MLF eeft men niet kunnen overbruggen. De ern van het MLF-plan ligt in de nucle- ire wapens, waarmee deze Atlantische loot zal worden uitgerust. De Rickett is sn conventioneel bewapend schip, zij bijzonder modern schip. Het de 2 l de anerikaanse vloot toegevoegd en is uit- erust met twee soorten raketten. Op het chterdek staat een lanceerinrichting oor luchtafweer-raketten, midden op et schip een lanceerinrichting voor uikbootbestrijding, waaruit raketten rorden afgevuurd (bereik: 8 kilometer) 'aarop als tweede trap een conventio- ele torpedo is aangebracht, welke door liddel van sonar zijn doel zoekt. De 56-jarige chirurg dr. Axel Dohrn Is >or de Berlijnse kamer van het West- liVe hooggerechtshof in hoger beroep ■ijgesproken van de beschuldiging van w it toebrengen van lichamelijk letsel bij 1 erilisaties. Het tegen dr. Dohrn vorig ar november gewezen vonnis van een I. annoverse rechtbank van zes maanden ■W ivangenisstraf onvoorwaardelijk, wegens tbrengen van lichamelijk letsel in 40 vallen, is nietig verklaard. (Tegen dit (nnis waren zowel het O.M. als de trdediging in beroep gegaan.) De arts had als hoofd van een zieken- is bij Hannover naar eigen zeggen Igeveer 1300 vrouwen met hun toestem- ing gesteriliseerd. Volgens de akte var ischuldiging was er in 149 gevallen en medische noodzaak voor de ingreep, j is vrijgesproken omdat zijn onschuld te Iwczen geacht wordt, diHet proces tegen dr. Axel Dohrn, die bijzofmddels een praktijk in Hamm (bij de bestderlandse grens) begonnen was, heeft West-Duitsland onder artsen en leken ;tof tot discussie gegeven over het ?tuk van de geboortenregeling. Dohrn heeft te zijner verdediging de eerste plaats aangevoerd dat door sterilisaties veel gevallen van onwettr veetal en ook wettige zwangerschapsonder- het lekmger. verhinderd zijn, die van in- gewebed zouden zijn geweest op de gezond- ei istrilid van de betrokken vrouwen, ediet nu, leeds vijf doden 'en j in Zuid-Slavië t góet t te iP°k gisteren hebben zich in Zuid-Sla- overstromingen voorgedaan. In het liden van het land werden 170 gezinnen twee dorpen van de buitenwereld gesneden. Het aantal doe" jorden bedraagt thans vijf. vereist is, betekent een zware proef, omdat het teamwork van de bemanning perfect dient te verlopen. Zou het expe riment met de gemengde bemanning mis lukken, dan zou hier waarschijnlijk het breukpunt liggen. De enige Nederlandse officier aan boord van de Rickett, luitenant ter zee Maarten Scheurkogel, heeft daarom een belangrijke taak. Hij is A.S.W.-officier (belast dus met de „anti"-submarine-ac- ties). Negentien man van alle deelnemen de nationaliteiten dienen rechtstreeks onder hem. Hij kwam als eerste Neder lander aan boord op 31 augustus van dit jaar. Na enkele weken nam hij de taak zijn Amerikaanse collega, die inmid- naar êen ander schip is vertrokken, Sedertdien zijn in zijn sectie gelei delijk ook de helft van de Amerikaanse onderofficieren en bemanningsleden ver vangen door Europeanen. Luitenant Scheurkogel wacht nog op een Turkse onderofficier. Na diens aankomst is zijn sectie compleet. ACHTTIEN Wanneer rond de jaarwisseling de „mixed manning" voltooid is, zullen er 18 Nederlanders aan boord zijn. Twaalf van hen zijn juist deze week gearriveerd. In Nederland hebben zij drie weken inten sief Engelse les gehad, want Engels is de enige taal, die aan boord gesproken wordt. „We redden ons wel" was de eerste reactie van de Nederlandse matro- Paulus Harkes uit Den Helder, on derofficier van de gevechtsinformatie, heeft daar geen moeite mee. In zijn sectie wordt ook op Nederlandse schepen goeddeels van Engels gebruik gemaakt. Dat is eigenlijk wel een van de typi sche trekken van deze „integratie". Men itdekt, hoe gering de verschillen eigen lijk al zijn. Want men kan moeilijk volhouden, dat het afzonderlijk verblijf, waarover de Duitse korporaals op hun schepen beschikken in tegenstelling tot de Amerikaanse vloot, waar matrozen en korporaals een gemeenschappelijk ver blijf hebben een onoverkomelijke moeilijkheid is voor de oprichting van een vloot met „gemengde bemanning'. De Amerikaanse marine heeft zich in dit geval naar de Duitsers geschikt. Aan boord van de Rickett hebben nu alle korporaals het voorrecht van een eigen verblijf. Zo wordt er ook rekening gehouden met de eigen nationale methoden voor het handhaven van de discipline. De commanderende officier is zoals op elk schip degene, die de discipline hand haaft en straffen vaststelt. Op de Rickett wint hij echter het advies in van de hoogste officier van de nationaliteit van het bemanningslid dat in overtreding is geweest. Kapitein Thomas E. Fortson, commandant van de Rickett, verwacht op dit punt geen moeilijkheden. Naar zijn ervaring is de „gemengde bemanning' van zijn schip zodanig geselecteerd door de nationale marine-departementen, dat het peil ervan uitsteekt boven dat va gemiddelde nationale bemanning var der deelnemende marines. Mocht het toch tot een ernstig vergrijp tegen de discipline komen, dan zal het bemanningslid naar zijn land worden te ruggezonden. Daar zal hij worden ge straft. Voor het overige zal de discipline od61 Vijf van de achttien Nederlan ders, die deel uitmaken van de gemengde bemanning van de Amerikaanse jager Rickett. Van links naar rechts: sergeant-ma joor P. J. Harkes uit Den Hel der, korporaal W. J. H. Vranke uit Venlo, luitenant ter zee M. Scheurkogel, korporaal J. Kraai- kamp, beiden uit Den Helder en magazijnbediende eerste klas F. Bal uit Rotterdam. Ook de keuken wordt multilateraal. Vooral de Grieken, Italianen en ken stelden veel prijs op een „eigen keuken". Er komt een Italiaanse kok. Verder zal de Amerikaanse chef-kok worden bijgestaan door een Engels man, een Duitser, en een Nederlander. Van dag tot dag zullen zij elkaar afwisselen. De gehele bemanning krijgt hetzelfde menu. VOL JAAR Het experiment met de Rickett zal gedurende een vol jaar op volle sterkte worden voortgezet. Op 1 december 1965 nemen de Europeanen afscheid, krijgt het schip weer een volledig Amerikaanse be manning en keert terug tot zijn normale taken binnen de Amerikaanse vloot De Amerikaanse commandant legde er spe ciaal de .nadruk op, dat de Rickett niet het eerste schip van een multilaterale vloot is. Daarvoor is het nog veel te vroeg. De politici van de aan het experi ment deelnemende landen moeten zelfs nog beslissen over de vraag, of MLF zal komen. Men durft nu wel te concluderen, dat „mixed manning daarvoor geen beletsel zal zijn. Zelfs in de eerste weken heeft zich op de Rickett nauwelijks eei dent van betekenis voorgedaan. Eigenlijk heeft slechts één geval van kortsluiting zich in de annalen van het schip vastge legd. Een Turkse navigatie-officier be greep de aankondiging „US Rickett de parting" als een vertreksein. Het bleek echter de uitroep te zijn, die op elk Ame- rikaans schip opklinkt als de dant van boord gaat PROBLEMEN Natuurlijk komen de echte problemen pas, als men de ingewikkelde procedures moet uitproberen, welke noodzakelijk zijn om ongelukken te voorkomen op schepen met een gemengde bemanning' die zijn uitgerust met nucleaire wapens. Ondertussen moet het voor de Ameri kaanse initiatiefnemers toch een momen van voldoening zijn geweest, toen maan dag jl. officieren, onderofficieren en man schappen van zeven Europese naties langs de railing van het schip stonden, stram in het gelid, en een saluut brach ten aan Amerika's eerste president, George Washington, wiens tombe Mount Vernon aan de oever van Potomac staat. Daar voltrekt zich op alle Amerikaanse schepen, die opstomen Washington, Nu - r het e Ruim 150 in Moskou studerende Soedanese jongelui hebben gisteren het terrein van de ambassade van hun j land in de Russische hoofdstad bezet, uit protest tegen wat zij noemen de „anti-democratische maatregelen" van president Abhoed. i de Soedan on- controverse tus- de mohamedaanse en niet mohame- daanse bevolking van het land. De mili taire regering verergerde deze situatie door haar steun te geven aan de niet- mohamedaanse deel van de bevolking. De toestand spitste zich zo toe dat tijdens botsingen in Khartoem totaal tien perso en om het leven zijn gekomen. De studenten in Moskou waren veront waardigd hierover en organiseerden be togingen. Zij zonden door bemiddeling, van de ambassade in Moskou een protest telegram naar hun vaderland, waarin zij het aftreden van de regering eisten, als mede het terugtrekken in de kazerne van de voor de handhaving der orde in Khartoem ingezette troepen. Ook de VS werden in de actie betrokken. In koor riepen de demonstrerende studenten, dat de Soedanese regering „in de greep van het Amerikaanse imperialisme verkeert en onder de dictatuur van de dollar zit" De studenten verklaarden van plan ti zijn de ambassade zeven uur lang bezet te houden en ook een hongerstaking te organiseren. Ook in Belgrado betoogden de Soeda- ese studenten voor hun ambassade. De studenten hebben de hal van de ambas sade bezet en willen het gebouw niet eerder verlaten dan nadat zij de zeker heid hebben dat hun telegram naar Khar toem is verzonden. Laatste twee van vierling Napels overleden De laatste twee kinderen van de vie ling, die verleden week in Napels het levenslicht zag, zijn gisteren gestorven. Een van de vier kinderen stierf reeds daags na de geboorte en de tweede afgelopen zondag. De vier kinderen wogen tussen de 2C gram en drie pond en lagen in couveuse's in de universiteits-kliniek te Napels. De ouders zijn een boerenechtpaar uit een dorp nabij Napels en hebben nog zeven kinderen. De moeder i Valente. de 33-jarige Concetta (Van een onzer redacteuren) Dodewaard, het dorpje in de midden-Betuwe, bij meerderen bekend geworden als mogelijke vestigingsplaats voor een expe rimentele elektriciteitscentrale, die van atoomkracht gebruik zal gaan maken, doet alwéér van zich spreken door een pri meur. Hedenavond, na afloop van de raadsvergadering zal er voor belangstellende dorpelin gen alsook voor journalisten ge legenheid zijn om vragen te stel len over het wel en wee van het dorp. Het wordt een vragenuur tje, waarbij de gemeentesecre- komen, Een grappig idee van burge meester jhr. mr. H. G. van Holthe tot Echten en i\jn gemeentesecre taris, de heer H. J. Dollekamp, dat vanavond voor het eerst ge realiseerd zal worden heeft ons naar het gemeentehuis van Dode waard in de Betuwe gevoerd. Dit ;rkerend uurtje voor de burgerij, te houden na afloop van elke raadsver gadering. Het waarom van dit vragenuur, een origineel plan dat geen pre tenties wil hebben, doch niette- min op gemeentelijk niveau naar onze mening nog niet eerder in strekt o m. over belastingheffing door de gemeente, over de woningbouw, over ruilverkaveling, over de vestigmg van nieuwe industrieën, over den te noemen. als Het vragenuurtje kan r een aanvulling op de informatie in net gemeenteblad zien, zo men wU: een andere manier om de burgerij bij het werk van haar overheid, die ten slotte het geld van de burgerij bestéédt, te betrekken. Begrijpelijk dan louter als belangstel van antwoord zal trachten te de raad. dipnpn Is er dan behoefte aan die voorlich ting; is daardoor de gemeentesecreta- Is dit vragenuur te vergelijken met fis yan wie het ld^1 "f het praatje-om-de-haard in het witte het lanceren van „zijn vragenuur ge- huis, dat de president van de Verenigde komen. Staten regelmatig pleegt te leiden^ In Inderdaadi maar niet ln de zin dat de Die belangstelling voor bredere infor matie is ook wel begrijpelijk als men weet dat Dodewaard lange tijd een vrij geïsoleerde, hoofdzakelijk agrarisch ge richte gemeenschap is geweest, ook al heeft men sinds mensenheugenis reeds enige industrie binnen zijn veste gehad. Met name na de oorlog geschiedt de ontwikkeling op nogal abrupte wijze: de overwegend agrarische beroepsbevol king neemt snel af om plaats te maken voor industriële beroepsbevolking, _het- vestiging v i (kleine) industrie- zekere zin ja, als het om voorlichting de zijde van de overheid gaat. Maar officieel tintje De plannen inzake de kerncentrale voor electriciteitsopwekking die uitgere kend in Dodewaard gerealiseerd lijken te worden vormen een voorbeeld van de (r) evolutie die dit dorpje met zijn 0 zielen nog gaat doormaken, „cc.ou.. nog toegevoegd kan worden dat het aardige dorp. thans nog vrij 'dl afstand cerhtid-burgertj moeilijk langs ...slinkse" wegen Jsereik- te overbruggen. Want hoeveel onkunde is e Neen, het gaat gewoon poging baar, binnen afzienbare tijd in het lan- burgerij de deur van het gemeentehuis neen, als het een omcieei trnije zou vr^rmur'^rve^oeken6'^ zij™ de (r)evolutie die dit aorpje met zun moeten dragen. Want dat willen de L.^kD^ewMrders thans 2800 zielen nog gaat doormaken, bestuurderen van Dodewaard met hun Nederlanders en dus ook uoaewaaraers iran worden vragenuurtje nu juist niet. Want het mag geenszins een soort cafetaria-gemeenteraadje worden: tuele vragen die bij de burgerij leven (en uiteraard bij de plaatselijke corres pondenten van dagbladen, want die zijn toch eigenlijk de representanten van de burgerij) en toelichting vereisen kunnen door al deze belangstellende burgers aan de orde worden gesteld, waarna dan voorlichting van de zijde van de ge meentesecretaris volgt. r de verschillende delijke grote wegennet zal worden op- lokale overheidstaken, en hoeveel wan- genomen, dë begrip zodat menigeen (te goeder D. nu vraaRt ora rustige, trouw) het befaamde: „Ze doendaar eenvoudige en bezonnen voorlichting maar. (met een knik in de richting jn de straat". wil men het het gemeentehuls) meent te moeten modern zeggen: deze situatie vraagt om public relations van de zijde van het gemeentebestuur. Welnu, het gemeente bestuur IS modern en maakt maar al te graag van de gelegenheid gebruik die een kleine gemeenschap biedt om daar Om het informele karakter van het ook w.) gemeente- Dodewaardse vragenuurtje te accentue- bestmujjren .begr.jPen^volkomen dat k*Ug«- ren, zullen B. en W. en de raadsleden Raad-af De gemeente wil als het ware met dit vragenuur zeggen: Mensen, we doen niets geheimzinnigs, stort gerust je hart (of je fiolen van je toorn, want dat mag het óók) eens uit, want ook wij gemeente- heleboel je niet duidelijk kan zijn. Immers een gemeenteblad en ook zo n eerste omdat de wereld er met vragenuurtje-na-de-raad kan het beste de afgelopen tientallen jaren be- in een kleinere gemeente tot zijn recht EEN KWALITEITSPRODUCT VAN KAPOKFABRIEK -DE ZWAAN- N.V., MOOK Motie van wantrouwen verworpen Landbouwbeleid onderwerp in verhit debat TYE Franse regering moest gis- •t-' teren het hoofd bieden aan een poging van alle oppositiepar tijen, haar ten val te brengen we gens haar weigering, de prijs van melk en andere zuivel en landbouwprodukten te verhogen. Zelfs de roomskatholieke MRP, die nogal eens met de regering mee wil gaan schaarde zich aan de zijide van de oppositie. De mo tie van afkeuring werd echter na een lang en verhit debat in de Nationale vergadering verwor pen. Vóór de stemming hadden de meeste Gaullistische afgevaardigden stapels telegrammen van boerenbonden ont vangen waarin gedreigd wordt met vergeldingsmaatregelen bij de volgen de verkiezingen als zij niet tegen de regering zouden stemmen. Een aantal Gaullisten heeft zich echter niets getrokken van deze ultimata. Tijdens het levendige debat verweten de oppositiepartijen de regering, zich niet aan haar beloften aan de Franse boeren te hebben gehouden en nu de E.E.G.-partners verantwoordelijk te stellen voor de moeilijkheden. De Europese politiek van de Franse rege ring, gekenmerkt door ultimata en ge biedende eisen, roept onder de andere leden van de gemeenschap gewettigde reserves op, zo werd betoogd. Minister van landbouw, Pisani, heeft sprekend tijdens het debat over de motie, opnieuw de waarschuwing herhaald dat de EEG-landen voor 15 december een gemeenschappelijk landbouwbeleid moe ten aanvaarden. Hij merkte op dat er alleen een kans is dat een gemeenschap pelijk landbouwbeleid in praktijk wordt gebracht wanneer Frankrijk, met in stemming van de EEG-commissie, daarop blijft aandringen. „Als Frankrijk deze druk ook maar een sekonde zou vermin deren". aldus minister Pisani, „zou de ontwikkeling in de richting van het ge meenschappelijke landbouwbeleid stil staan". De bewindsman zei verder, dat de regering blijft weigeren de prijzen landbouwprodukten te verhogen, met me ze op het peil te brengen van Duitse prijzen. Europa kan zich eenv dig niet de luxe niet veroorloven, het Duitse prijspeil als standaard te nemen, want in dat geval zouden onderhandelin gen in het raam van de Kennedy-ronde onmogelijk worden, aldus Pisani. Hij waarschuwde de EEG-partners Frankrijk dat de „positie van Frankrijk in de gemeenschappelijke markt een diepgaande verandering zal ondergaan" als niet voor de afgesproken datum (15 december) een gemeenschappelijk prijs beleid tot stand wordt gebracht. „Dit zou leiden tot een diepgaande wijziging in het Franse landbouwbeleid, dat tot dus ver gebaseerd is geweest op het veron derstelde succes van de gemeenschap pelijke markt", aldus Pisani. Het water in de omgeving van Zagreb, de tweede grote stad van Zuid-Slavië, begon langzaam weg te trekken, een spoor van vernieling achterlatend. Onge veer 100.000 mensen zijn uit de over stroomde gebieden geëvacueerd. Alle scholen zijn gesloten en veel fabrieken moesten de produktie stopzetten. ;rbei O. c liet pi JKdddineüe-, PETROLEUMKACHEL f.86.- Het nieuwste wonder van Aladdinl Ver enigt de traditionele Aladdin kwaliteit met de laagst mogelijke prijs. Zuinig - licht - modern. De gemakkelijkst ver plaatsbare kachel, die U ooit gezien heeft] VEILIG.... ZUINIG.... DUURZAAMI Ta eett bonte, tij I Tanganyika gaat voor taan zijn wild bescher men. Daartoe worden ne gentien Afrikanen onder richt in het beschermen van wilde dieren. Zij worden opgeleid op een school in de Tanganji- kaanse stad Mosji. De leerstof vermeld o.a. het vangen van een rhinoce ros en het beschermen van vee tegen leeuwen en luipaarden. De school is een stoutmoedige proef, omdat het beschermen van wild in beginsel vreemd is aan de meeste Afrikanen. De studenten die olijfgroene uniformen en baretten dragen bren gen slechts de helft van de cursus van twee jaar in de klas door. De rest van de tijd is gewijd aan praktisch werk in de na tuur. I Koning Boudewijn zal op 6 november de zijn naam dragende autoweg van Antwerpen naar de Duitse grens officieel openen. Acht jaar zal er dan zijn gewerkt aan de Boudewijn-snelweg, die een lengte van 160 km en ongeveer acht miljard Belgische franc (576 mil joen gulden) heeft ge kost. Op 6 november zal de Duitse bondskanselier Erhard, het laatste vak van de antobaan Keu len Aken Belgische grens openen, zodat Ant werpen dan een directe aansluiting op het grote Duitse wegennet zal heb ben. I „Ik ben geen smokke laar. Ik heb alleen gewed, dat ik Nederlandse boter naar Antwerpen kan smokkelen", zo luidde het verweer van een Bredase herbergier, die in Bras- schaat bij Antwerpen met 600 kg Nederlandse boter werd betrapt. Hij had zijn doel al bijna be reikt toen een douanepa trouille hem aanhield omdat een van zijn kop lampen niet brandde. De tweede inzittende in de auto maakte echter dat hij weg kwam. De her bergier werd in Antwer pen opgesloten. Auto en lading werden uiteraard in beslag genomen. I Volgens goedingelichte kringen in Moskou wordt bij de uitgeverijen aldaar hard gewerkt aan het verwijderen van Chroesj- tsjefs naam uit boeken die binnenkort zullen verschijnen. Dit geldt in het hijzonder voor in vreemde talen uit te ge ven edities. In gevallen waarin voor goed begrip van zaken namen van Chroesjtsjef e.d. onont beerlijk zijn worden ze zonder het noemen van een naam toegeschreven aan het „hoofd van de regering". paald niet eenvoudiger op is geworden komen. Èn klein IS Dodewaard, hetgeen en ten tweede omdat kleine plaatsen nu ook blijkt uit de omvang van zijn raad eenmaal niet in de lokale persorganen die zeven leden telt, het minimum dat op uitvoerige verslagen over raadszittin- de Gemeentewet kent. gen kunnen rekenen. De resultaten? Er wordt veel meer dan vroeger over allerlei gemeentelijke zaken gepraat, dat is reeds herhaaldelijk geconstateerd en ook verschijnen er s;nds het uitkomen van gemeentebladen gemiddeld tien tot twintig belangstellen 't Kan vaak niet Daar komt dan nog bij dat raadsver- o gaderingen op zichzelf ook nog niet den tijdens de raadszittingen op de pu- voor de buitenstaanders duidelijk kun- blieke tribune. nen zijn omdat die outsiders de stukken Gemeentesecretaris Dollekamp, die nu eenmaal niet tevoren ter Inzage kun- vanavond zijn eerste „college" gaat ge nen krijgen (wel na de behandeling in ven, na een kort inleidend woordje van de raad, eventueel tijdens het vragen- de burgemeester is daarom beslist niet uur!). Voorts worden veel agendapunten bang voor lege stoelen te zullen staan, die geen discussie behoeven zonder Trouwens, daar kent hij de dorpelingen meer als zg. hamerstukken afgehandeld, te goed voor. Hier gaat het eigenlijk in eerste in stantie om: een toelichting voor belang stellenden op de punten die in de zo juist afgelopen raadsvergadering zijn behandeld. Als zodanig is het ook aan de inwoners van Dodewaard geanon- ceerd: vragenuurtje behandelde punten. Dorpsdag Of er nog mécr plannen in de breinen van burgemeester, wethouders en ge- omccntcsecretaris van Dodewaard ter sti- de raad mulering van een beter contact tussen overheid en burger bestaan? Zal daar dan in de praktijk zeer strikt Ja, er wordt ernstig gespeeld neen^de h?l° ™aak lgS™SnS2 ™et da geachte aan een jaar- verlopen een kopje koffie zal dit lljkse Dorpsdag, waarbij de hele IrbïrS^irSeST«ÏÏreeirb7adeenr burgfU b« facetten terrein kan worden bestreken als dit zo van de overheidstaak ZOU moe- uitkomt Alleen komen zeer duidelijk ten worden betrokken. Er zou niet zaken als huisvestmgsaffaires en j n andere zaken aan de orde, die typisch onder meer elk jaar een (ver- op het spreekuur van de burgemeester volg) film over hetgeen er in de *hHet °gerrieentebestuur van Dodewaard afgelopen periode in de gemeen- is er overigens van overtuigd, dat er in te tot Stand kwam kunnen ver- <°°nd' Er z°u'" maar stop inzake het gemeentelijke doen en laten hierover want ZOVer IS het nog bestaat. Dat blijkt alleen al uit de gro larie niet tigheid waarmee in het dorp het thans t\'. gedurende twee jaar verschijnende ge- or echter Vele mogelljk- meenteblad „Overheid en burger" wordt heden zijn om de door allerlei Ie1b„%Sirkr^»ViiU0e™ind'u.,rr;: omstandigheden gegroeide af- meid alléén stand overheid-burgerij te over- In dit blad van de gemeente dat gratis brueeen moffe uit het boven huis aan huis wordt verspreid wordt op DruS&fn' U1\ nooven zeer eenvoudige wijze informatie ver- Staande wel Zijn gebleken! 1653) Het aannemen van buiten- dat de kerkgang en de mU in het landse onderscheidingen is volgens ritueel van deze orde een ovérwe- de Grondwet niet absoluut verboden, gende plaats innamen, zullen we maar Is wèl afhankelijk gesteld van moeten erkennen, dat een orde een de bijzondere goedkeuring van de zo vrome inhoud kon hebben dat Koning (in onze tijd dus de Konin- de term „religie" er bijna op sloeg. gin). Er staat zelfs een strafrechte' lijke sanctie op, nl. art. 435, 2' het Wetb. van Strafrecht. Een en ander wordt dus nogal hoog opgenomen, wat te meer blijkt, hier mee het van vreemde adel dom vergelijken. Dat is immers kort en goed verboden, «onder dat er ech- TOCH IS HET ZO! (Waarbij we de politieke oogmerken die bij het stichten van vele orden hebben voorgezeten, niet uit het oog mogen verliezen.) Het lidmaatschap van een ridderorde werd dan ook ge voeld als een ge heiligde band, die de leden van de orde onderling ver bond. Niet alleen ter bereiking van het doel van de ook ter verwezenlijking ter van sanctiemaatregelen sprake orde, is ingeval dit verbod overtreden Van andere doeleinden, die door af- den orden dan ook door vorsten in gesteld om de adel, die daarin werd Bij beantwoording van de vraag, opgenomen, aan zich te binden. Dat waarom het aannemen van bulten- was het doel van de Orde van het landse ridderorden de bijzondere toe- Gulden Vlies, en eveneens die van stemming van de Koning behoeft, de Kouseband. dient in de eerste plaats het bijzon- Hierdoor groeide geleidelijk het dere karakter van de ridderorden besef dat een orde de verplichting op de voorgrond te worden gesteld, oplegde tot trouw aan de vorst die althans het bijzondere karakter dat het ereteken had geschonken. Dat deze gemeenschappen van ridders in besef werd zelfs zó sterk, dat het de middeleeuwen hadden. Aan het geven van het ordeteken woord „orde" kon een betekenis de hoogste heiligheid worden toege kend, maar óók het meest pro zaïsche groepsbesef. Stonden mon nikenorden destijds meer In de reuk andere vorst werd beschouwd als een bondgenootschap tussen twee souvereinen. De Engelse gewoonte om buiten- beroepsstand, de rldderor- landse ridderorden niet aan te den wisten zich vaak met een zó men, is een traditioneel restant i hoog geestelijk waarmerk te tekenen, dit inmiddels vergane besef, ev dat zij weinig minder dan een reli- als de Nederlandse opvatting, gle gingen betekenen. voor aanneming toestemming van

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5