Nieuwe Leidse Courant Britse klap treft de anden van de E.E.G. Kremlin voert onder zijn satellieten campagne tegen Chroesjtsjef Ook Nederland vrij zwaar gedupeerd Verenigde Staten: Snel en doeltreffend -frans defensiebudget: accent op kernmacht In Amsterdam neemt spanning snel toe w Gedeeltelijk met succes Helikopters gebotst: 9 doden Trouw verliest van Bezige Bij Commentaren r~ Dinsdag 27o ktober 1964. 45ste jaargang Rustig weer bactovr: f. DIEMER («fdradicteur: Dr. E- OIEMEÜ CHRISTELUK-NATIONAAt DAGBLAD „Stantvastiflh ia fkablavae mijn hart in taghempoat" De Bilt verwacht tot woensdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met tUdelük enkele wolkenvelden. Vannacht en morgenochtend op enkele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind tussen oost en noordoost en weinig verandering in temperatuur (Opgemaakt te 11.15 uur). it** Overstromingen in Zuid-Slavië: reeds 10.000 daklozen De overstromingen in Zuid-Slavië hebben de vorm van een watersnood aangenomen. Uit Zagreb alleen al zijn 10.000 mensen uit hun huizen verdreven. Vele rivieren in het noordwesten zijn buiten hun oevers getreden en hebben steden en dorpen onder water gezet. Vol gens tot nu toe ontvangen berichten is :n persoon verdronken. Helikopters en boten met militairen hebben 200 mensen van de daken van hun huizen in Zagreb gered. De overstromingen zijn het gervolig van rtien dagen durende zware regenval het gebergte. Leger, brandweer n persconferentie in Church 'louse in Westminster verklaarde le Engelse minister van economi- che zaken, George Brown, dat le regering niet van plan is om iet Pond Sterling te devalueren. RANKRIJK zal volgend jaar meer bied in het zuidwesten, waar proeven zullen worden genomen met interconti nentale ballistische raketten, dan 3,7 miljard gulden een rt van het defensiebudget uit- kken voor de ontwikkeling van kernmacht, aldus is in defensie- iigen in Parijs meegedeeld, ie permanente strijdkrachten wor- ingekrompen van 390.000 tot .000. Vier jaar geleden bedroeg aantal nog 750.000. De totale de- sie-uitgaven zullen volgend jaar 14.67 miljard gulden belopen en het afgelopen jaar ruim 14,6 igere bedragen vour hel personeel materieel weerspdege- de beweging in de richting vam een leger, uitgerust met moderne De voor de kernmacht uitge- ken gelden zullen voornamelijk den aangewend voor: De bouw van 20 Mirage-4 bommen- >ers (midden 1966 verwacht men 50 van deze toestellen te beschik- De vervaardiging van een evenre- aantal atoombommen, elk ruim drie krachtig als de „Hiroshimabom- in bedrijf houden van de Pierre- fabrieken voor de produktie van ijkt uranium voor de Franse water- DE BRITSE INVOERHEFFING is vooral in de zes landen van de E.E.G. hard aangekomen, hoewel de aankondiging er van niet als een don derslag bij heldere hemel is gekomen. De Beneluxlanden hebben Engeland vorige week nog gewaarschuwd tegen de voorgenomen heffing en de moge lijke nadelige gevolgen ervan voor de komende internationale tariefsonder handelingen. Aan de andere kant is er echter ook begrip voor de Britse maatregel. In de Verenigde Staten werden de besluiten van het Labour- kabinet zelfs „snel en doeltreffend" genoemd en „verheugend" omdat zjj niet discriminerend naar de vorm zijn. Het doel van de „tijdelijke maat regelen" is, de invoer te doen dalen en de handelsbalans in evenwicht te brengen. de „honderd dagen van dynamische be slissingen", die door Wilson tijdens de verkiezingscampagne was beloofd. Het minst zullen de Gemenebestlanden wor den getroffen (13 procent). Zij voeren voornamelijk grondstoffen, levensmidde- tabak naar Engeland uit, die met onder de heffing vallen. De E.E.G.-landen echter toezien, dat circa 57 pro cent van hun handel wordt getroffen, tegen de Verenigde Staten circa 48 pro cent en de landen die samen met Enge land deel uitmaken van de E.V.A. (Euro pese vrijhandels-associatie) circa 36 pro cent. In West-Duitsland spraken zaken lieden gisteren al over het nemen van tegenmaatregelen. Ook de E.V.A.-landen zijn onaangenaam verrast en verlangen Engeland tekst en uitleg. Ook in Frankrijk toont men grote bezorgdheid, omdat ongeveer 70 procent van de Franse uitvoer naar Engeland wordt getroffen. Wat Nederland betreft, ons land be hoort tot de E.E.G.-landen die het zwaarst getroffen worden. Genoemd worden geraffineerde olieprodukten, tv-ontvangers, radiotoestellen, bloe men en bollen. Op al deze artikelen komt de nieuwe heffing. Voorts worden getroffen de Duitse ma chines en auto's, Italiaanse textiel en schoenen, Franse, Spaanse en Portugese wijnen en alcoholische dranken, meube len, glas- en zilverwerk, rotatiepapier gewoon papier uit de Skandinavische landen. De lijst van getroffen produkten is bijna eindeloos en vermeldt o.m. horloges, klokken, camera's, speelgoed. Intussen zijn de eerste berichten ovei verwachte prijsstijgingen van buitenland' se produkten reeds verschenen. Opval lend is, dat de eerste reactie van c de oppositie zijnde conservatieve partij niet afwijzend is geweest. Reginald Maudling, tot voor kort minister financiën, heeft het nieuwe programma in principe steun toegezegd. Premier Wilson heeft stellig ontkend, dat de maatregelen die vandaag van kracht zijn geworden protectonistisch zijn. Het is geen teken van zelfgenoegzaam heid. De heffing geldt goederen, die land als Engeland zelf moet kunnen maken. Vele van deze goederen, aldus Wilson in een W-uitzending, zijn produk ten van industrieën, op wier gebied wij niet lang geleden de leiding in de wereld hadden. Engeland kan zich niet langer veroorloven, kalmpjes aan te doen, zijn geleerden naar de Verenigde Staten te laten vertrekken en Britse ontdekkingen in het buitenland te laten ontwikkelen. Engeland moet zijn export harder pakken. We zullen er op uit moeten gaan om kopers te zoeken. Zoals we in het grootste deel van onze oplage van gisteren al konden melden, houden de maatregelen (behalve de in voerheffing het volgende in; 1. het aan- gaan van een lening bij het Internationale Monetaire Fonds om het pond sterling te versterken: 2. belastingverlagingen van 1 tot 3 procent voor exporteurs, gekop peld aan vergemakkelijking van export kredieten. de vorming van een uitvoer- raad voor het Gemenebest en hulpver lening aan kleine ondernemingen bii hun verkopen in het buitenland: 3. herziening van het Concorde-project voor ontwikke- ling van een enorm supersonisch straal vliegtuig voor passagiersvervoer: 4. voering van de produktiviteit-en ontwik keling van een nationaal inkomstenbeleid in overleg met werkgevers en werkne mers: 5. herscholing van arbeiders, die vervangen zijn door machines: 6. versnel ling van ontwikkelingsmaatregelen ir bieden van werkloosheid; 7. diepgaande herziening van alle regeringsuitgaven, o.m. voor defensie en 8. herziening van de middelen tot financiering van de natio nale sociale diensten. Ook is het de i of het Frans—Britse Kanaaltunnel-project nu doorgang zal vinden. lleiner leger met modern materieel 0 De bouw van twee opsporingssche pen, die de banen van de raketten bo de Atlantische Oceaan zullen ten volgen. 0 De uitbreiding van het proefterrein Frans Polynesië, waar de Franse terstofbom, waarmee de raketten uitein delijk worden uitgerust zal worden perfectioneerd. De voortzetting van het speurwerk met betrekking tot de kernonderzeeboten hun Polaris-achtige raketten. Volgende week zullen de begrotings voorstellen door de Franse nationale ver- gadering in behandeling worden geno- ri een oogopslag Kerk schorst ex-SS'er pag. 2 I Oost en West: Vandaag twee beschouwingen over de ont wikkeling in de Sowjetunic en de Ver. Staten: een onzer redacteuren schrijft over de ziekte van Soeslof. Van onze speciale medewerker die zich in Amerika bevindt om de presidentsverkiezingen (e ver slaan, plaatsen wij ook van daag een voorbeschouwing pag. 5 Ji Kort geding om „Men- sen van morgen": zonder Loeki is de film waarde loos pag. 7 Nieuwe opzet opera pag. 7 Kink in de Concorde pag. 9 Verpleegster om liet leven gekomendrie collega's gewond De 29-jarige verpleegster P. Laurijssen uit Tilburg is vannacht bezweken aan de verwondingen, die zij gisteravond had opgelopen bij een autobotsing op de rijksweg Tilburg-Eindhoven in Moerges tel. Drie andere verpleegsters werden ernstig gewond. Zij zijn opgenomen in het ziekenhuis te Tilburg, waar zij wer- De botsing ontstond toen de personen auto van de verpleegsters een vrachtwa gen wilde passeren. Het verkeer moest worden omgelegd. Na de botsing reed de auto van de verpleegsters nog tegen een vrachtauto op, terwijl ook een motorrij der op de wrakstukken inreed. De teriële schade is groot. Voor het Capitool in Washington is reeds het steigerwerk opgetrok ken voor het ereplatform, waar de nieuw-gekozen Amerikaanse pre sident Lyndon B. Johnson of Barry Góldwater 20 januari 1965 zal worden beëdigd. Stakende bouwvakkers gaan door Dreiging in de havens (Van redactie) Amsterdam groeit op het ogenblik naar een climax. De meer dan tachtig king zijn, trotseerden ook vanmorgen het gerechtelijk bevel en verschenen niet op het werk. Of Van der Vorm inderdaad tot invordering dwangsommen van f 25 per dag zal overgaan, was vanmorgen nog onzeker. Wel was er gisteren druk overleg geweest tussen de juristen van het be drijf en de directie. De stakers leken bereid tot betaling van de proceskos ten en kosten van betekening van het vonnis, die neerkomen od in totaal f 8000. Het Amsterdamse bouwvak comité dat uit giften de staking finan ciert. leek nogal ruim in zijn middelen te zitten. De stakers (inclusief een veertig organiseerde uitgesloten arbeiders bij de N V. Texel) ontvingen vorige week elk honderd gulden per man plus kinderbij slag. De bonden betaalden daarentegen voor de georganiseerde werknemers bU de N.V. Texel slechts zestig gulden plus kinderbijslag. De verwachting was daag dat ook de bonden de uitkering zouden optrekken. Het bouwvakcomité laat op het ogen blik bü een groot aantal bedrijven Amsterdam steunlijsten circuleren ten gunste van de stakers Behalve bouwbe drijven zijn hiervoor ook havenbedrijven, scheepsbouwbedrijven, werkspoor en an dere bedrijven in de groot-metaal inge schakeld. Op het laatste nippertje is vrij dagmiddag een solidariteitsstaking Amsterdamse havens voorkomen Behal- Van diplomatieke zijde in Wenen werd gisteren vernomen dat de nieuwe Russische machthebbers pressie zouden uitoefenen op het Oostblok zich uit te spreken tegen de afgezette premier Chroesjtsjof. In persoonlijke boodschappen zouden de nieuwe leiders in het Kremlin de hoofden van de Oostbloklanden hebben laten weten dat Chroesjtsjef wel aan de kant gezet moest worden en dat het tyd werd dat dit door de bondgenoten beseft wordt. De Izwestia, de spreekbuis van het Kremlin, wees er in een hoofdartikel op dat de maatregelen van het nieuwe regime tegen Chroesjtsjef nodig wa ren en het blad riep de leiders van de Oostbloklanden op de eenheid en solidariteit in het communistische kamp te bewaren. De Izwestia zegt dat vele jaren ervaring hadden bewezen dat de meest ingewikkelde problemen gemakkelijker werden opgelost als de communistische landen in harmonie samenwerkten. Het hoofdartikel in Izwestia vormde een onderdeel van de campagne van de nieuwe leiding van het Kremlin de Oost- europese bondgenoten ervan te overtui gen dat haar daden waren verantwoord. Deze actie heeft reeds ten dele succes ge had, want zaterdag heeft het Hongaarse Centrale comité 'n verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt da tOhroesjtsjef „be treurenswaardige fouten" heeft gemaakt Eerder werd niets dan lof gehoord van de leiders van Hongarije, Polen, Tsjecho- slowakiie en Oost-Duitsland Chroesjtsjef. De Poolse partijleider Go- moelka, van wie bekend is dat het persoonlijke vriend van Chroesjtsjef was, kreeg 'n voorkeursbehandeling. Kosygin en Brezjnef namen zich de moeite om naar de Poolse grens te reizen voor be sprekingen met Gomoelka. Ongetwijfeld hebben de twee mannen Gomoelka pro beren te overtuigen van de noodzaak tot afzetting van Chroesjtsjef. Diplomatieke waarnemers zijn van ning dat Kosygin en Brezjnef het n lijk zullen krijgen om de communistische partijen in de democratische landen hun standpunt uit een te zetten. Zij baseren deze mening op het feit dat de West- europese communistische partijen reke ning moeten houden met de verkiezin gen. Het staat namelijk vast dat Chroes jtsjef bij de gewone man zeer populair is. Zijn val zal ongetwijfeld leiden tot stemmenverlies voor de westerse com munistische partijen. De waarnemers wezen op de eergiste ren in Oostenrijk gehouden districtver kiezingen waarbij de communisten dui delijk achteruitgang hebben geboekt. 2.466.000.000.000 De wereldproduktie van sigaretten is in 1963 met 4 procent of 93 miljard stuks gestegen tot 2466 miljard. De laatste zes jaren steeg de produktie steeds met 5 procent. GOUDEN SLAVENBANDEN PIERROT JUWELIER HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden lel 20778 avond in de Nieuwe Maas verdronken. De man, die voor de Eerste Nederlandse coöperatieve Kunstmestfabriek ijkwerk- zaamheden verrichtte, is bij het verlaten van een binnenvaartuig vermoedelijk ge struikeld en in het water gevallen. ve in Amsterdam zelf circuleren ook steunlijsten op bouwobjecten buiten Am sterdam, zoals in Alkmaar. Ernstig wordt gevreesd dat, Van der Vorm via de deurwaarder pogen de dwangsommen van f 25 per dag in te vorderen, er een moeilijke situatie zal ontstaan. De te verkopen inboedel van stakers zal onmiddellijk door ande ren worden opgekocht en aan de betrok ken stakers teruggegeven. Bovendien zal dit een spectaculaire volksoploop in Am sterdam betekenen, waarbij Hollandsche- veld (boerderijenverkoop door Land bouwschap) nog maar kinderspel In het bouwvakcomité bestaat bet. plan bij pogingen tot invordering ook de ken van Van der Vorm in Rotterdam stil te leggen en in andere bedrijven monstratieve stakingen te organiseren. De bonafide vakbonden hebben v< deze gang van zaken geen goed woord over. Zij begrijpen de moeilijkheden Van der Vorm. Nu de rechter gesproken heeft is het voor dit bedrijf onmogelijk geworden toe te geven. De beste oplos sing lijkt de vakbonden bouwvakkers aan te trekken van buiten Amsterdam, die dan onder politiebescherming het werk kunnen voortzetten. Van de zijde van de Nederlandse christelijke bond van werknemers in de hout. en bouwnijverheid werd de hou ding van de stakers, die een flagrante strijd werd genoemd met de rechtstaat waarin wij leven, ten scherpste afge- Ongeluk bij Spanje Tijdens de grootscheepse Ameri kaans-Spaanse manoeuvres voor de Spaanse kust aan de Atlantische Oceaan zijn gisteren twee schroefvliegtuigen met elkaar in bot sing gekomen, waarbij negen Ame rikaanse mariniers om het leven zijn gekomen terwjjl er dertien werden gewond. De verongelukte militairen zaten ii twee hefschroefvliegtuigen die aan landingsmanoeuvres deelnamen. De stellen vlogen tegen elkaar toen het landde en het andere opsteeg. Ze stortten neer op een heuvel en vlogen in brand. De Spaanse politie heeft de omgeving af gezet en iedereen werd op een afstand gehouden. De gewonde mariniers zijn in tussen naar een marine-hospitaal te Rota, ongeveer 80 km van de kust, overge bracht. Er hebben zich bij deze landingsoefe ningen op zijn minst nog twee kleine gelukken voorgedaan: een kapitein de Amerikaanse marine liep een gekneus de knie op toen hij bekneld raakte tussen een amfibie-vaartuig en een jeep. Bij eer ander ongeluk werd een soldaat aan zijn been gewond. De oefeningen worden gehouden in bel kader van gemeenschappelijke Amerl- kaans.Spaanse militaire manoeuvres, die sinds vorige week onder de naam Steel pike one aan de Spaanse kust worden ge houden. De Amsterdamse uitgeverij „De Bezige Bijêê heeft haar civiel proces tegen het dagblad Trouw over door haar beledi gend geachte woorden in een recensi» over het boek „Ik, Jan Cremer", ter dele gewonnen. De rechtbank te Am sterdam verklaarde in haar vonnis dat de in de recensie gebezigde woorden „stink" en „smerig" onrechtmatig zijn. Boven de recensie van de literaire criticus J. van Doorne stond als kop „De smerige bij bezig" en in het stuk werd de uitgeverij een „stinkuitgeverij" genoemd. De redhtbank wees het meer gevorderde: een door de rechtbank te bepalen vergoeding voor immateriële en materiële schade, alsmede publikatie van het vonnis in Trouw af Elk der partijen werd voorts veroordeeld tot betaling van de eigen kosten Prins en Prinses terug uit Tokio Prins Bernhard en prinses Beatrix zijn vanmorgen uit Tokio teruggekeerd. De prinses droeg bij aankomst op Schiphol een zwarte mantel met bijpassende hoed. Onder aan de trap omhelsde de Konin gin haar dochter en haar echtgenoot, waarna het gezelschap zich nog enkele minuten op het platform ophield, terwijl de hofauto's voorreden. Daarin verdween de Koninklijke fa milie met het gevolg om kwart voor acht in de richting Soestdijk. WAANNEER lezer en lezeres deze krant onder ogen krijgen, is de beslissing over de Bijlmermeer mo gelijk reeds gevallen. Het is misschien zelfs een beslissing geworden over de minister wiens naam aan het be treffende wetsontwerp is verbonden, de heer Toxopeus. Het conflict is bekend. De stad Am sterdam wenst de Bijlmermeer te annexeren voor zijn woningbouw. De minister geeft echter de voorkeur aan een niet al te grote stad Amster dam, doch omgeven door sterke rand gemeenten. De golven zijn de laatste weken nogal hoog gegaan. Er waren ook belang rijke waarden in het geding. Amster dam heeft niet veel vertrouwen in de bouw zolang het de Bijlmermeer niet zelf heeft. Aan de andere kant is het verzet van de minister tegen te grote gemeenten begrijpelijk. Het Kamerlid Scheps meent de op lossing te zien in een voorlopige toe wijzing van de Bijlmermeer aan Amsterdam, later zou dan nader kun nen worden beslist. De minister echter zal vrezen, dat. naar de er varing niet zelden leert, niets zo blijvend is als het tijdelijke. Een knappe uitweg is nu gevonden door het AR-Kamerlid Elfferich. Deze bepleit samenwerking tussen de ge meenten, maar in zelfstandigheid. Men kan zijn voorstel ook anders formuleren: zelfstandigheid van de gemeenten, maar met plicht tot sa menwerking. En samenwerking bin nen een voorgeschreven zeer afzien bare tijd. Ons komt dat een juiste uitweg voor. Ook in Amsterdam is de woningnood hoog- Moet daarin echter binnen Am sterdam zelf worden voorzien? Zo ja, waar ligt dan voor deze opvatting de grens van de stadsuitbreiding? Ook te grote gemeenten vormen een kwaad, zij het in ander opzicht, in het bestuurlijke namelijk. Er wordt in deze tijd hard gestudeerd op mo gelijkheden tot het scheppen van nieuwe bestuursvormen. De proble men met betrekking tot de Bijlmer meer bewijzen nog eens weer, hoe urgent dit alles is. Er liggen hier zelfs risico's die een minister het hoofd kunnen kosten. T\E NIEUWE Labourregering in En geland heeft in eigen land de financiële en economische situatie in niet al te beste staat aangetroffen. Over de mate waarin die situatie zwak is, kan men twisten. We kunnen ons indenken dat een politicus de nel- ging niet kan weerstaan er een schepje bovenop te doen. Niet gunstig echter is de situatie zeker. De vorige regering, bestaande uit conservatieven, was, mede door de houding van Frankrijk, niet in het reine gekomen wat betreft de aansluiting bij Europa. Het land was wat afzijdig komen te liggen. Andere oorzaken voor de situatie zullen zich daarbij hebben gevoegd. Het nieuwe bewind heeft nu reeds maatregelen getroffen om in de situatie te voorzien. Van die maat regelen, getroffen door een regering, die steeds conservatieven heeft be streden, moet worden gezegd, dat ze zelf nogal aan de conservatieve kant zijn. Hoe immers in een tijd die zich ken merkt door toenemende openheid, ook tussen de landen, te denken over een verhoging van invoerrechten als waartoe het Labourbewind nu heeft besloten? Dat is een terugkeer naar perioden die geacht mochten worden tot een overwonnen verleden te be horen. Voor landen als Nederland, dat bovendien ook tegenover een De Gauile steeds op de bres voor Enge land heeft gestaan, zeker een teleur stellende ervaring. Toegegeven moet worden, dat de nieuwe Engelse regering aan maat regelen als deze een tijdelijk karakter wil geven Maar had ze er niet beter niet mee kunnen zijn begonnen? Nu levert ze al dadelijk een bewijs dat ook een socialistisch beleid niet be hoeft op te vallen door vooruitstre vendheid. RECTIFICATIE In ons commentaar van zaterdag 24 oktober over de onbenutte bouw capaciteit is helaas een zin uitgeval len war.rdoor misverstand zou kun nen ontstaan. Ten aanzien van de oorzaak van de door ons gesignaleer de onbenutte bouwcapaciteit ten plattelande, schreven wij, dat de klei nere aannemers tussen wal en schip zijn geraakt, enerzijds omdat hun bedrijven te klein zijn om een ren dabele woning aan de woningwet- bouw te leveren en anderzijds, omdat de woningbouw in de vrije sector te weinig kansen krijgt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1