Nieuwe leidse Courant Nieuw voorstel in de Bijlmermeerkwestie Verlossende woord van Toxopeus? Amendement - Elf fe rich maakt goede kans Spoedmaatregelen bekend Wilson gaat Britse economie saneren (mta) Bouwvakkers Van der Vorm werken niet Soeslof - ziek of in Peking ,Topgesprek' aan grens Rusland en Polen Treinramp bij Bremen: zeven doden Vier soldaten in de Pyreneeën door de koude omgekomen Zambia wil Zuid-Afrika erkennen Commentaren Winter kondigt zich in Oostenrijk aan r~ Maandag 26 oktober 1964, 45ste jaargang tracteun F. OIFMER boWrodacleur: Dr. E OIEMEP CHRISTELUK-NATIONAAl DAGBLAD mijn Kart In toghan spoel" Overwegend droog De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Overwegend droog weer met enkele opklaringen, maar plaatselijk ook mist. Zwakke zuidelijke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uurj. Telefoon 31441 (Van onze parlementsredactie) HET anti-revolutionaire Tweede-Kamerlid P. Chr. Elfferich zal morgen misschien het verlossende woord in de Bijlmermeerkweslie spreken. Hij heeft een regeling uitgedacht, waarvan hy hoopt dat zy zowel vooi minister Toxopeus als ook, zy het misschien in mindere mate, voor burge meester Van Hall acceptabel zal zyn. Zijn voorstel is neergelegd in eei amendement, dat tevens de handtekeningen draagt van de heren Smallen- broek (eveneens a.r.), Beernink (c.h.), Geertsema (lib.) en de beide KVP- ers Albering en van Heivoort. Josephine Baker in ziekenhuis )e beroemde Franse music-hall-arties- Josephine Baker is vrijdag in het kernhuis van Périgueux opgeniomenv zo rd zondag bekend. Zij ligt in de afde- g voor operatiepatiënten. Zoals wij zaterdag reeds meldden, heeft de WD-fract iel eider op een ver gadering te Reeuwijk voor enige sen satie gezorgd met de mededeling, dat de minister van binnenlandse zaken zich genoodzaakt zou zien om af te treden indien hij in de Kamer een derlaag lijdt. Dit politiek lawaai heeft ons enigszins verbaasd, omdat de heer Geertsema van het compromisvoorstel- Elfferich afwist, toen hij zijn rede hield. Hoewel er over de KVP-fractie nog eruige onzekerheid bestaat, liikt de kans groot, dat de Kamermeerder heid het amendement zal steunen. Een aanneming van dit amendement bete kent geen nederlaafg voor de bewinds man. Wel zou hij een nederlaag lijden indien het amenidement-Soheps werd aangenomen. Dit amendement komt er op neer geen nieuwe gemeente Bijl mermeer te vormen, doch geheel Wees- perkarspel inclusief de Bijlmermeer- polder bij Amsterdam te voegen. Op een vergadering van de WD in Assen heeft mr. Geertsema er zaterdag aan herinnerd dat de minister het ont werp zal terugnemen, indien dit amende ment wordt aangenomen. „Als dat het geval is", aldus de heer Geertsema, „is het niet denkbeeldig dat er een motie )e Britse premier Harold Wilson ft vandaag de spoedmaatregelen gekondigd die zijn nieuwe rege- zal nemen om de Britse econo- weer op gang te brengen. De aen houden onder meer in een ig van het Internationale mone- e fonds om het pond sterling te iterken. regeringsverklaring waarin de ringsvoorstellen worden uiteengezet, it geraamd dat Engeland in 1964 htens de cyfers van de handelsbalans al blijken ongeveer 2 miljard dollar „Het toch prima zo?" In één oogopslag SGP „van Barth. kan men zich niet afmaken pag. 2 Vervoerders protesteren pag. 2 Verkiezingen in W.-Duits- land pag. 5 Nieuw rumoer om Paul van Tienen pag. 7 Opel haalt in op Volks lagen pag. 7 Jongerenparlement tegen rolksreferendum pag. 7 Sport pag. 8 en 9 (7,2 miljard gulden) meer te hebben uit gegeven in het buitenland dan het land heeft verdiend. Om aan deze toestand een einde te maken, heeft de Britse regering een aan tal verreikende maatregelen genomen die onmiddellijk in werking zullen treden. Onder meer houden deze in: extra belastingen op ingevoerde arti kelen om overzeese uitgaven te beperken; belastingconcessies voor exporteurs om de verdiensten overzee op te voeren en de vorming van een raad voor de ex port naar Gemenebest landen. In de regeringsverklaring werd verder onthuld dat de Britse regering de Franse regering reeds heeft laten weten dat de Britten het gezamenlijke programma van- de beide landen voor de ontwikkeling van een supersonisch verkeerstoestel, ge naamd Concorde willen herzien. De Britse minister van economische za ken George Brown zette op een pers conferentie uiteen wat de houding is van de nieuwe Britse regerinig ten opzichte van de economische situatie. Brouwn zei dat de onmiddellijke noden van het land moesten worden afgewogen tegen de belangen op langere termijn. Daarna zei Brown: Onmiddellijke maatregelen moeten worden genomen om een verdere verla ging van onze (goud- en dollar-) reserves tegen te gaan. Hij sprak over de noodzaak om alle re geringsuitgaven opnieuw zorgvuldig on der de loep te nemen. De minister van financiën, James Cal- laiglhan, zei diat het tekort op de Britse betalingsbalans nooit groter was geweesi in de hele geschiedenis van Engeland. Dertig jaar later dan Bo^aers... De premier van Cuba, Fidel Castro, heeft in een radiotoespraak gisteren ge zegd dat alle inwoners van het eiland tegen het einde van deze eeuw een behoorlijke woning zullen hebben. Castro sprak zijn rede uit op de slot zitting van een bijeenkomst van bouw vakarbeiders. De uitzending van de toe spraak door radio Havana werd in Miami in de Amerikaanse staat Florida opge vangen. Tegen het eind van deze eeuw, zei Castro, zullen we in staat zijn te zeggen dat de gehele bevolking van Cuba een behoorlijke woning heeft. Er zijn voor dat doel twee miljoen huizen nodig. In de nacht van zaterdag op zondag is de negentienjarige bromfietser A. van de Brandhof uit Lunteren op de hoofd weg in Ederveen in volle vaart tegen een lichtmast gebotst, Hij was op slag wordt aangenomen, waarin wordt gesteld stukken van westelijk Weesper- karspel, Diemen en Ouder-Amstel Amsterdam te voegen. Dan kan echter ook verwachten dat de minister ook die motie niet aanvaardt. In Reeuwijk heb ik gezegd dat de mogelijkheid niet uitgesloten dat er dan gezegd wordt dat de minister weg moet. Wij van de WD en naar ik geloof ook de PvdA zouden dat betreuren. Als het echter onverhoopt wel tot een aftreden van de betrokken minister zou komen, zie ik niet waar de WD-minister vandaan zou moeten komen om bij het Bijlmermeerplan door te krijgen", aldus mr. Geertsema. De heer Elfferich wil het wetsontwerp redden en toch tegemoet komen aan zijns inziens gerechtvaardigde wensen va: hoofdstad. Hij knoopt daarvoor aar het ingevoegde artikel 39 van het wets ontwerp waarin te lezen staat: „Wij kun nen aan de gemeenten Amsterdam er Bijlmermeer een gemeenschappelijke re geling opleggen". De heer Elfferich stelt nu voor om vast te leggen dat er binnen zes maanden na het van kracht worden van de gemeente lijke herindeling in elk geval een of meer regelingen opgelegd zullen worden. Dit moeten in de gedachtegang van de heer Elfferich regelingen zijn met betrek king tot de volkshuisvesting en de woon ruimteverdeling en de vestiging van be drijven. Op deze wijze kan een continu ïteit in de bouw verzekerd worden en daarmee het kenbezwaar van Amster dam tegen de vorgestelde regeling on dervangen. De Amsterdamse afdelingsvoorzitters van de KVP, de AP, de CHU en de VVD hebben een brief aan de Tweede-Kamer- leden gezonden, waarin zij dringend vra gen de grote belangen van de hoofdstad in het oog te houden. Ondanks vonnis: De tachtig stakende Amsterdamse bouwvakarbeiders van Van der Vorm's nnemingsbedrijf, die vanochtend krach- ns het vonnis van de president van de Amsterdamse rechtbank, hun werk by bouw van de torenflats in Slotervaart hadden moeten hervatten, zyn niet aan het werk gegaan. Vorige week hadden zy al laten weten dat zy het vonnis van de president naast zich neer zouden leg gen. De president had hun vorige week in zijn vonnis bevolen het werk te hervat ten die eerste werkdag na de beteke ning van het vonnis op straffe van een dwangsom van f 25 per dag per man, bij niet nakoming van dat bevel. Voorts werden de arbeiders elk veroordeeld tot betaling van f 75 proceskosten. Zoon - na ongeluk met vaders auto verdwijnt spoorloos Een bewoner van Sliedrecht vond zondagavond een briefje op de deur mat van zijn woning waarin zijn zoon liet weten voorlopig niet thuis te zul len komen. De Rotterdamse politie had hem eerder op de dag al op de hoogte ge steld van de spoorloze verdwijning. Onderaan het nieuwe wegencircuit bij IJsselmonde werd zoiylagmorgen een totaal vernielde personenauto gevonden. De uit de richting Rotterdam komende personenauto was uit de bocht gevlogen, door de houten afrastering gereden en 3,5 meter lager terechtgekomen. De be stuurder was nergens te vinden en dat gaf de politie tenminste de zekerheid, dat er geen persoonlijke ongelukken wa ren gebeurd. Aan de hand van het kentekenbewijs ontdekte de politie, dat de auto van iemand uit Sliedreaht was. Dat bleek te kloppen. De eigenaar vertelde zijn wagen voor een avondje aan zijn zoon te hebben gegeven. Van de agenten ver nam hij dus wat daarvan de gevolgen zijn geweesteen vernielde auto en een spoorloze zoon, die kennelijk bang een flinke uitbrander te zullen krijgen het raadzamer heeft gevonden nog een paar dagen onder water te biyvc-n. Het autowrak is met een takelwagen op de weg getrokken en daarna regel recht naar de sloper gebracht. In Eist (Gld) is vanmorgen de 36- jarige tractorbestuurder L. H. de Vries uit Monster, die in Eist werkte, om het leven gekomen, toen zijn tractor op on verklaarbare wijze van de oude rijksweg Eist-Nijmegen afraakte. Da tractor reed van het steile talud en kantelde. De be stuurder kwam onder de tractor terecht en was op slag dood. HET is opgevallen, dat de Russische partij-theoreticus Soeslof al enige tyd niet in het openbaar is gezien. Aanvankelijk werd veronder steld, dat hy naar Peking was ge reisd om over bij legging van he ideologische conflict tussen de Sow- jetunie en rood China te spreken. Later werd beweerd, dat hij ernstig ziek in een ziekehuis werd opgenomen. Thans wordt ook gemeld, dat Soes lof na een belangrijk aandeel te heb ben gehad in de afzetting var Chroesjtsjef tijdens de geheime ver gadering van het centrale partijcomité op 14 oktober, de topfunctie van eerste partij-secretaris als gevolg van zyn slechte gezondheid van de hand heeft gewezen. Deze post wordt nu door Brezjnef be zet. Vorig jaar onderging Soeslof nieroperatie. Hij zou nu ook aan lijden. De laatste tijd zag hy er mager en vermoeid uit. Tijdens de ontvangst van de drie kosmonauten (vorige week maandag) hoestte hy. Men houdt in Moskou zelfs rekening met de mogeiyk- heid, dat Soeslof afscheid moet nemen van 'de hoogste leiding van de Sowjet- Intussen is bekend geworden, dat Russisch-Poolse .topconferentie" heeft plaatsgevonden aan de grens by Bialo- wieca, een nationaal park. De Sowjet- unie was vertegenwoordigd door Berzj- nef en Kosygin; Polen door partyleider Gomoelika en premier Cyrankiewicz. De besprekingen zouden in een sfeer van vriendschap, hartelijkheid en volkomen eenstemmigheid van standpunt zijn houden. De Hongaarse communistische party heeft thans een resolutie aange nomen, waarin lof aan Chroesjtsjef wordt toegezwaaid, maar ook melding Zeven mensen zijn om het leven ge nomen en tien gewond, van wie enigen zwaar, doordat de bestuurder van een rangeerlocomotief zaterdagochtend by Bremen door een stopsein reed. De pres van Bremen naar Osnabrück werd van opzij gegrepen. Vier rijtuigen ont spoorden. Het ongeluk gebeurde op een viaduct boven een drukke verkeersweg. De fundering van het viaduct werd ge deeltelijk vernield. Vier Spaanse soldaten zyn zater dag doodgevroren toen hun compag nie op een oefentocht in de Pyrenee- en door een zware sneeuwstorm werd overvallen. Daar kwam by dat voor de tyd van het jaar ongewoon lage temperaturen werden geregistreerd. De soldaten waren hier niet op ge- De compagnie bergtroepen uit Pam plona was in kleine groepjes ui'een- gevallen. Daardoor kon het gebeuren dat nog steeds zestien man werden vermist nadat 57 soldaten langs de Franse kant van het gebergte in het Franse dorpje Larrau waren aangeko- len. De meeste soldaten waren vol- amen uitgeput en velen hadden be- roren ledematen. Reddingsploegen trokken onmiddellijk de bergen in en troffen nog twaalf man aan. Vier anderen werden doodgevroren gevonden. Toen de compagnie vrijdag vertrok was het warm en zonnig i geweest. De mannen hadden geen w« kleren by zich. Zij hadden slechts koude lunch op zak, omdat de bedoeling was tegen net invallen van de duisternis weer in Pamplona terug te zUa. Spaanse helikopters hebber de over levenden weer snel naar hun kazerne te- ruggevlogen. Een auto op het parkeerter rein bij Marcanti, waar zaterdag een bijzondere algemene leden vergadering van de N.O.B. weg transport werd gehouden liet er beslist geen twijfel over bestaan waar zijn bestuurder vóór en tegen was. (ie vZor verslag pag 2) Baby door meisjes gekidnapt' Anderhalf uur lang is zaterdagmiddag een kinderwagen met een negen maan den oude baby zoek geioeest. De moeder, een 34-jarige huisvrouw, had de wagen met het kind, toen zij ging winkelen voor een warenhuis in Amsterdam-Oost laten staan. Toen zij weer buiten kwam bleek de wagen te zijn verdwenen. Drie meisjes, respectievelijk van 4, 6 en 9 jaar, bleken de wagen met inhoud te hebben meegenomen. Zij wilden graag wat met een baby spelen. Om half vijf werden zij, terwijl zij parmantig langs het Amstelstation liepen, opgemerkt door een politiepatrouille. Op het politiebu reau kon de ongeruste moeder haar nen drogen. De kinderen kregen standje. wordt gemaakt van .fouten in zyn methode van leiding geven". Deze fou ten „werden menigvuldlger als gevolg van zyn leeftyd en zyn slechtere ge- zondlhid. Hy was daardoor niet langer opgewassen tegen het praktische werk dat zyn hoge post meebracht". Een Franse communistischt delegatie is in Moskou gearriveerd om uit de eerste hand te vernemen, waarom Chroesjtsjef werd afgezet. Eind november zal waarschijnlijk e ennieuwe bijeenkomst van het cen trale comité van de Russische com munistische partij worden gehouden om de zaak Chroesjtsjef „voorgoed" uit de wereld te helpen. In afwachting van die vergadering blijft Chroesjtsjef in zijn appartement in Moskou, waar hij naar de tv kijkt en dat hij zo nu en dan verlaat voor een wandeling in de Lenin-heuvels. Hij zou „begrijpelijkerwijs in een ge spannen toes'.and leven en een slecht humeur hebben". President Kaunda van het zater dag onafhankelijk geworden Zambia (Noord-Rhodesië) heeft aangekondigd dat zijn land Zuid-Afrika officieel zal erkennen. Hij .vilde zelfs nog verder gaan: een niet-aanvalsverdrag met Zuid-Afrika indien Verwoerd Nelson Mandela en andere nationalisten die in de gevangenis zitten, vrijlaat en toestaat naar Zambia te vertrekken. Kaunda zal dan alle activiteiten tegen Zuid-Afrika vanaf Zambiaans grond gebied willen verbieden. Als argument voert Kaunda aan, dat thans veertigduizend Zuidafrikanen in Zambia wonen, terwijl duizend Zambia- nen in Zuid-A-'-ika leven. Hy gelooft meer te kunen bereiken door een poli tiek van vreedzaam naast elkaar bestaan. In Rhodesië (Zuid-Rhodesië) is mee gedeeld dat premier Smith een uitnodi ging voor een bezoek aan Londen heeft afgeslagen, tenminste voorlopig. De nieuwe Britse minister voor Gemene bestzaken Bottomley heeft een bezoek aan Rhodesië afgelast omdat de blanke minderheidsregering van Smith hem niet wil laten spreken met Afrikaanse na tionalistische leiders, met name Nkomo en Sitihole. Hy herhaalde nog eens dat de 'handelwijze van premier Smith met betrekking lot de verkiezingen die op 5 november moeten plaats vinden, voor Engeland onaanvaardbaar is. Vyftig eregasten van de regering van Zambia die de Victoria Falls wilden be zoeken en daarby de grens met Rhode sië moesten passeren, moesten zich op bevel van een Rhodesische grenswacht in een blanke en een zwarte groep split sen. De groep weigerde, de Israëlische minister van buitenlandse zaken me vrouw Golda Meir, viel flauw en de ere gasten begaven zich onverrichterzake Agent schoot man in de huik Een waarschuwingsschot /an een .irn- hemse hoofdagent van politie heeft de twintigjarige schilder P. uit Arnhem in de buik getroffen. P. was het afgelopen weekeinde betrokken by "en vechtpartij in de wijk Klarendal en verzette zich by zijn arrestatie. De arrestatie van de aanstichter van de vechtpartij, de 26- jarige loodgieter Van D., eveneens uit Arnhem, had vooraf al vee! moeiiyi he den gegeven. De politie slaagde er e\en- wel in hem in de surveillancewagen te krygen. De loodgieter, de schilder, en een echt paar, dat ook by de vechtpartij betrok ken was, werden naar het politiebureau overgebracht. Daar bleek, dat F. in de buik was getroffen. De toestand van P., die in het gemeenteziekenhuis word* ver pleegd, wordt thans redelijk genoemd. Zaterdagavond is aan de Prins Hen drikkade in Sneek by een parkeerma- een personenauto te water ge raakt. Een van de twee inzittenden het zestienjarige meisje H. Couperus uit Veenklooster, is daarbij verdronken. "T\E sportliefhebbers hebben afscheid genomen van Tokio Men hoopt elkaar over vier jaar in Mexico terug te zien. Aan belangstelling en aan publiciteit zijn zij niet tekort geko men. Afstanden betekenen niet lan ger een verhindering. Ze betekenen niet ook een verhindering om harte lijk mee te leven. Onder de oprecht geïnteresseerden was steeds ook onze prinses Beatrix. Er valt op bepaalde wijzen waarop de sport wordt beoefend kritiek te oefenen. Dat moet dan ook gebeuren. Maar er valt van de sportbeoefening ook wel iets te leren. De apostel Pau- lus heeft dat ook gedaan. Hij schrijft over de toewijding tot de sport, over de concentratie, over het zich van alles ontzeggen opdat men maar de overwinning zal behalen Daarvan, zegt hij, valt ook buiten de sport wel iets te leren. Wat zou de wereld er anders uitzien, ver weg maar ook in onze naaste omgeving, wanneer de christenmensen allen zo toegewijd, zo geconcentreerd 70 be reid om zich dit of dat te ontzeggen, leefden. Dan werd er goud gewonnen. Of beter gezegd: dan werd er aan een vragende wereld uitgereikt wat de waarde van goud nog ver te boven ÜR is verschil in benadering van de sport, ook tussen de democrati sche en de dictatoriale landen. Ko men de deelnemers uit een democra tisch land zonder medailles thuis, dan behoeven ze niet beducht te zijn. Er worden van hogerhand geen maatre gelen getroffen, er wordt geen offi cieel onderzoek ingesteld, het voltrekt zich alles in de particuliere sfeer. De belangstelling van de overheid be paalt zich voornamelijk tot een tele gram bij een gelukkig resultaat. Zo hoort het ook. Onder een dictatuur is ook dat anders. Daar is ook de soort aan het versta- telijken. Daar dreigt deswege de sport ook van karakter te wijzigen Rusland heeft het er ditmaal te Tokio niet zo goed afgebracht als werd ver wacht. en reeds zijn er aanwijzingen dat een onderzoek ingesteld gaat worden. Bestudecrders van de ontwikkelingen binnen het communisme zullen zich misschien afvragen, of de bescheide ner resultaten mogelijk samenhangen met de aanvankelijke verslapping daar van het bewind. Welnu, wij die leven in een vrij bestel zullen het hierover wel eens zijn dat resultaten niet aan wezenlijke waarde winnen wanneer ze onder perfectionistische druk van bovenaf worden bereikt. AA koninklijke machtiging heeft dus nu de minister van justitie afwij zend beschikt op de gratieverzoeken van de vier Duitse oorlogsmisdadigers die nog in Nederlandse gevangen schap verblijven. Zoals men weet is nog vorig jaar, ook van hooggeleerde zijde, op de verlening van gratie aan gedrongen. Met de aarzeling die in zulke ernstige zaken betaamt zijn wij van gevoelen dat de afwijzing van de gratie terecht is geschied. Er zijn twee mogelijkheden. In het ene geval is er bij de betrokkenen geen wezenlijk berouw- Ook in de processen zoals thans nog in Duits land worden gevoerd breekt het be rouw zo weinig bevrijdend naar buiten. Liever probeert men door spitsvondige vertogen aan de eigen verantwoordelijkheid te ontkomen. Berouw mag niettemin worden ver- In het andere geval is er wel berouw. Maar bij de uiterst ernstige vergrij pen die werden begaan blijft hel moeilijk denkbaar dat berouw kan uitlopen op een verzoek om gratie. De straf immers, hoewel streng, blijft gering tegenover de misdaad die werd gepleegd. Meer dan het vragen om gratie ligt dan voor de hand de bereidheid tot bestendige boete. Nu de veroordeel den niettemin verzoeken om gratie hebben ingediend, leek afwijzing daarvan onvermijdelijk. \pT 1JJ- regenval kondigde dit weekeinde de winter zich in Italië, Zuld-Slaviè en Oostenrijk aan. In laatst genoemd land ondervond het verkeer zonnag veel hinder van sneeuwval, la wines en overstromingen. In het Tauemgebcrgte ligt In de dalen relfs G5 :mtl meter verse sneenw Ver scheidene bomen bezw-ken onder de sneeuwlast en vielen op spoorlijnen De trein van Istanboel naar Dortmund dep vele uren vertraging op We gens overstromingen In het westen en noorden van Zuid-Slavië moes'en de naar Oostenrijk rijdende treinen omgelegd worden. Ook de bergpassen tussen Oostenrijk en Italië waren met sneeuw bedekt en in de Oostenrijkse orovincie Karinthië werden telefoon verbindingen verbroken Ten zuiden van Rome maakten grote overstro mingen tal van dorpen tot eilanden. Ook in de Ita liaanse hoofdstad zelf was de wateroverlast als gevolg van hevige regenval groot. Bovendien woedde over een groot deel van Italië een fikse storm, waardoor een aantal hulzen bescha digd werd Op sommige plaatsen werd een wind snelheid vao 160 kilometer per uur gemeten. In enkele noordc'ijke de len van Groot-Brlttai.nië viel zondag de eerste sneeuw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1