Zambia nu ook onafhankelijk n Vertoning „Mensen van Morgen" op het spel? Zuid-Rhodesië heel alleen overgebleven Zuid-Rhodesië Wilsons eerste probleem Johnson dit jaar nog niet naar Europa Vermoeden van bacteriën ht qjqja kij ZATERDAG 24 OKTOBER 19M iijlkvr} zylstf dienst Noord-Rhodesië op eigen henen ls Gr» :ht (jé sllga. Rapenh Linde;! FR is vandaag een nieuwe on afhankelijke Afrikaanse staat bij gekomen. Het vroe gere Britse protectoraat Noord-Rhodesië is nu de repu bliek Zambia, die slechts via bet lidmaatschap van het Ge menebest banden met Enge land blijft onderhouden. Noord-Rhodesië, dat aanvanke lijk deel uitmaakte van de Centraal-Afrikaanse federatie onder leiding van sir Roy We- lensky, volgde in 1963 het voor beeld van Nyassaland, dat on der de naam Malawi onafhan kelijk werd. Dit betekende, dat de Centraal-Afrikaanse fede ratie (een schepping van de blanken in Zuid-Rhodesië, die in feite slechts op papier had bestaan) geen werkelijkheid kon worden. Op 31 december kwam er dan ook aan haar papieren bestaan een einde. Sindsdien zoeken de blanken in Zuid-Rhodesië naar een mo gelijkheid om hun land, dat reeds zelfbestuur heeft op bin nenlands-politiek terrein, naar de onafhankelijkheid te voeren, echter met handhaving van de blanke suprematie in een over wegend door niet-blanken be woond gebied. De wijze waar op dit gebeurt kan nog tot gro te moeilijkheden aanleiding geven, temeer waar de over winning van Labour in Enge land Britse medewerking aan een dergelijke „oplossing" uit sluit. nieuwe Britse premier. Harold Wil- son. heeft premier Ian Smith van Zuid- Rhodesië verzocht, begin volgende week naar Londen te komen, zo is gisteren officieel bekendgemaakt. Inmiddels werd uit de Zuidrhodesische hoofdstad Salisbury gemeld, dat de stam hoofden die daar bijeen zijn om een oordeel te vellen over het onafhankelijk worden van Zuid-Rhodesië onder de hui dige grondwet (met regering van een blanke minderheid) hun beslissing, die vrijdag verwacht werd, hebben uitge steld. Premier Smith heeft zijn aanhan gers laten weten, dat zijn regering vast besloten op onafhankelijkheid aanstuurt, of Groot-Britannië nu waarnemers naar zijn land zendt of niet. ,.De Afri kaan heeft een plaats in dit land en er is plaats voor ons samen", aldus de pre- De Britse regering wenst overleg op hoog niveau om te trachten een breuk tussen de twee landen te voorkomen. De betrekkingen zijn op het ogenblik bijzon der gespannen. Londen wees deze week een uitnodiging van premier Smith om waarnemers naar Salisbury te zenden ter bijwoning van de besprekingen met Afri kaanse stamhoofden van de hand. Het standpunt van de Britse regering is dat de uitkomst van deze besprekingen op geen enkele wijze de mening van de vier miljoen Afrikanen in Zuid-Rhodesië kan weergeven. Premier Smith maakte in een nationale boodschap bekend, dat Zuid-Rhodesië ir net vervolg Rhodesië zal heten. Op het zelfde moment werd Noord-Rhodesië omgedoopt tot de republiek Zambia, waarmee de negende Britse Afrikaanse kolonie zelfstandig is geworden. Zambia blijft lid van het Gemenebest. De naam van de republiek, onder president Kaoenda, is afgeleid van de rivier Zam- in Londen medegedeeld, dat ieder gebied, dat deel zou moeten uitmaken van de federatie, het recht moest wor den gegeven, de federatie desgewenst te verlaten. In juni en juli van dat jaar werd een conferentie gehouden over het opheffen van de federatie. Er werden maatregelen besproken om de bevoegdheden van de federale rege ring over te dragen aan de regeringen in de twee Rhodesië's en Nyassaland. Op' 31 december moest alles achter de rug zijn. Aanvankelijk zag het er uit, dat de regering van de fede ratie onder leiding van Welensky zich niet bij deze regeling zou neerleggen en dat zij een staatsgreep zou uitvoe- Zo ver is het echter niet gekomen. Rüni! Vandaag staat echter Zambia het j/roegere Noord-Rhodesië in het DeH 'middelpunt van de belangstelling. Het I heeft geen uitweg naar zee, omdat het iomringd wordt door Zuid-Rhodesië, Partij en •Iwordt beschouwd), Angola, Kongo (van Tsjombe), Tanganyika, Nyassa land en Mozambique. Dat is dus nogal iler pat. Het schetst de eigenaardige posi- 3 dg ■ftie, die tal van landen in dit deel van Afrika innemen. Er zou dan ook veel araber,^001" te zeêêen ziin geweest, als de ig: HuiCentraal-Afrikaanse federatie betere ^levenskansen zou hebben gehad. Het UHoïeeft echter niet zo mogen zijn, vooral omdat de niet-blanken in de drie ge bieden, die er bij betrokken waren, a (v.m^'et geheel ten onrechte vreesden, dat de blanke minderheid de federatie wilde gebruiken om haar bevoorrechte mpenai>°sitie te kunnen handhaven, lelhme Jacobi Vandaag dat Hasting Banda van Nyassaland weigerde met de federatie plannen in te stemmen. Vandaar ook, iteristrt t b-ennetti Kaoenda en andere irema;Tfoordrhodesische leiders het voor- arpsceièeeld van Banda volgden en van En geland niets minder dan volledige on 3 af Afhankelijkheid eisten. Groot gebied lis 10J Toch zou men zich vergissen orpshu^pgH de njeuwe staat Zambia als soort d. ergstaat zou beschouwen. Zijn grondgebied is groter dan dat var l BroecJFrankrijk, Zwitserland en de Benelux- l'^^landen bij elkaar. Hier staat tegeno ver, dat het nog dun bevolkt is, me' Uitzondering van het gebied van de hjpermijnen (de Copperbelt) en de ;ers <«boofdstad Loesaka. De totale bevol king bedraagt ongeveer drie en een half miljoen (met inbegrip van 76.000 fonge Europeanen, 8.700 Aziaten en 2.200 kleurlingen). Het grootste deel van de bevolking is bij de landbouw betrok- rsraken. Maar de voornaamste inkomsten Deboet Zambia toch betrekken uit de Smpijnindustrie, die 90 pet. van het ex- iort-pakket voor haar rekening neemt n voor het grootste deel van de in- ;omsten van de overheid moet zorgen. )eze mijnindustrie werd ontwikkeld loor de British South-Africa Corp., lie van 1890 tot 1924 Rhodesië heeft lestuurd. Toen kwam het gebied jder de Britse kroon en werd er |het eerst een gouverneur heen ge- lg sluurd. Het duurde tot 1948 voordat de eer ste niet-blanke leden in de wetgeven- le Culde raad van Noord-Rhodesië werden rugbetfbenoemd. De vorming van de Centraal- 50 pctAfrikaanse federatie was een laatste urd Tpoging, het niet-blanke element in d< een gebieden, die daarvan deel zouden uit op prinaken zoveel mogelijk uit het bestuur n. veite weren, j het <i "voor' Onafhankelijk 3.18 kif Toen Kenneth Kaoenda enkele maanden geleden uit Londen terug keerde met de zekerheid, dat Noord- Rhodesië vandaag onafhankelijk zou worden, werd hij door een enthou siaste menigte begroet. Een vrouw, die door de politie-afzetting in Loe saka was gedrongen, raakte in de strijd haar bontmuts kwijt. Kaoenda ziet men als tweede van rechts (met confetti op het haar). In Cotabambas, een plaats ten zuiden van de Peruviaanse hoofdstad, trachten honderden mensen met alle soorten uit rusting. variërend van een gewone spade tot dynamiet, de schat van de laatste keizer der Inca's op te sporen die vol gens verklaringen van Peruviaanse buitenlandse oudheidkundigen in de geving van deze stad begraven is. De schat zou bestaan uit staven zilver die volgens de overlevering door de vol gelingen van keizer Atahualpa werden begraven. De voornaamste politieke partijen ii Zambia zijn: de Verenigde Nationale onafhankelijkheidspartij (UNIP) Kenneth Kaoenda, die totdusver pre- is geweest; het Afrikaanse Natio nale congres (ANC) van Harry Nkoemboela en de Nationale partij van de vooruitgang (NPP) van John Roberts, die voorheen de Verenigde Federale partij werd genoemd. Bij de verkiezingen, die in januari jaar werden gehouden, kwam de UNIP van Kaoenda als grootste partij uit de bus met 55 van de 75 parlementszetels. De ANC van Nkoemboela en de NPP, die de rechten van de blanke minder heid tracht te verdedigen, kregen ieder 10 zetels. Aan deze verkiezingen waren moeilijkheden voorafgegaan tussen de partijen van Kaoenda en Nkoerrboela, die soms met geweld ge paard gingen. Deze meningsverschillen leidden tot het uiteenvallen van de aanhang van de ANC en tot verster king van de positie van de UNIP, hetgeen tot uiting kwam «an de stem bus. Hieruit volgt echter ook, dat aan de verkiezingsuitslag slechts betrekkelij ke waarde kan worden toegekend. Ge vreesd moet worden, dat de leiders de ANC hun acties tegen .het bewind van Kaoenda voornamelijk buiten het parlement zullen voeren. Hier ligt voor Zambia een bron van moeilijkheden. volgelingen behoefden niet te vrezen de kogels van de regeringstroe pen, want die zouden in water deren. Bovendien reikte de „profetes" pasjes voor de hemel uit, blijkbaar om het zekere voor het onzekere te men. De kogels uit de geweren vai soldaten bleken echter wel degelijk een dodelijke uitwerking te hebben. De regeringstroepen wisten tenslotte een eind te maken aan het bloedbad, dat de Loempa-stam had aangericht. Alice Lensjina wist zich het nauw gedreven, dat zij zich bij de regeringstroepen meldde en beroep op haar volgelingen deed, de strijd te staken. Het is voor Zambia te hopen, dat de Loempas zich voortaan rustig houden. Zaak zou nogal zwak staan Wie aan de hand van de hem ter beschikking staande gegevens en na juridische informaties te hebben ingewonnen de kansen wil afwegen in het korte geding over Brusse's film „Mensen van Mor gen" overigens een nogal ha chelijke zaak vanwege de vele voetangels enzovoorts waarmee het juridische terrein vol ligt komt in elk geval tot de slotsom dat het er voor de filmmaatschap pij nu niet bepaald fraai uitziet. Men weet waar het om gaat. De vader van een der medewerkenden, de 20- jarige Loeki uit Amsterdam wil onmid dellijke coupering van het optreden van op straffe van een dwangsom recht van sch Dornaamste du dit Het korte geding dat a.s. maan dag voor de Amsterdamse recht bank zal dienen over de mede werking van een Amsterdamse volksjongen aan de film „Mensen van Morgen" van Kees Brusse. welke medewerking onder meer door de vader van de jon gen als „onrechtmatige daad" wordt gekwalificeerd, althans door de jurist mr. J. Jonker die na mens de vader optreedt, is in vele opzichten belangrijk. Het waarom, althans enkele hoofdlijnen ervan worden in bij gaand artikel besproken. Het ar tikel kon tot stand komen nadat ons van juridische hooggeleerde zijde informaties waren verschaft. een punt in het voordeel van de film makers worden uitgelegd. Het tweede, misschien nog belangrij ker aspect van deze zaak is blijkens de dagvaardiging de beschuldiging van on- rachtmatige handeling door de 'um- maatschappij. Hier komt in het geding het in vakkringen maar al te bekende artikel 1401 van het Burgerlijk Wet boek, dat als volgt luidt: „Elke onrechtmatige daad, waar door aan een ander schade wordt toegebracht, stelt degenen door wiens schuld die schade veroorzaakt is in de verplichting om dezelve te ver goeden". van-de-walletjes, de jonge intellectueel (student) zo goed als de volksjongen, Loeki, die i, omdat aan het begrip onrechtmatige daad uitsluitend wetmatigheid grondslag moest liggen sing te kunnen zijn. i toepas- uit de dagvaarding, een stuk dat geval dus door de eiser(s) werd opge steld: nietigheid van de overeenkomst tot het verlenen van medewerking aan de film en het begaan van een onrecht matige daad door de filmmaatschappij. Op beide punten zouden we hieronder enige toelichting willen geven. Maar Dit betekende dus dat uitsluitend ln gevallen waar uitdrukkelijk in de wet gesproken wordt van „onrechtmatige daad" deze ook in juridisch opzicht als zodanig worden gehanteerd. goed mogelijk niet om liegt. eerst, teneinde inzicht in de zaak waar het hier gaat te krijgen, in het kort wat de film „Mensen van Morgen" brengt en welk aandeel speciaal Loeki daarin heeft ge had. Dit Geheel enélers weri 6e .itvall* als hij het over de verhoudingen thuis toen de Hoge Raad, ons hoogste heeft. HU vertelt onder meer over zUn rechtscollege, in het jaar 1919 het trieste jeugd thuis, over zijn vader die begrip „onrechtmatige daad" nader zijn moeder wel eens slaat, kortom hij omschreef als: „een handelen of nala- geeft zijn zienswijze over z'n milieu op ten inbreuk maakt op eens ir, die er bepaal baders rechtsplicht, of indruist, hetzij tegen de goede zeden, hetzij tegen de Degene die dit allemaal ziet en hoort zorgvuldigheid welke in het maat- via de film, ontkomt inderdaad, vooral schappelijk verkeer betaamt ten aan sis hij aan Loeki denkt, niet aan de van eens anders persoon of degenen die de rolprent indruk dat hier dingen aan de open- ooed» baarheid worden prijsgegeven, die, al zouden ze voor honderdprocent waar ufg deze algemene omschrijving die de zijn, grievend en beledigend voor de Ho?e Raad bij zijn formulering bezigde open- betrokken familie moeten worden ge- blijkt, dat dit rechtscollege zeer bewust mi" acht. alle goede bedoelingen van de film de beoordeling of er sprake is i In Brusse's jongste schepping komen jongelui aan het woord die zeer o hartig spreken over hun huiselijk - lieu, hun levensloop, hun levensproble men: de novice zo goed als het meisje- IS ER KRUID GEWASSEN TEGEN REUMATIEK? Ja, Togal. En niet tegen reumatiek-alleen. Ook griep en spit en zenuwpijnen verdwijnen snel, afdoend en veilig. Neem daarom Togal-pastilles in huis. Zeker is zeker. Togal tegen pijn. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. ten spijt Zoals gezegd - menten komen overeenkomst tot medewerking tussen de jongen en de filmmaatschappij aan gevochten. Inderdaad kan de rechtsgel digheid van die overeenkomst worden betwist, want Loek is nog maar 20 jaar en dus minderjarig, zodat voor het aan gaan van de overeenkomst niet alleen zijn eigen toestemming (hij heeft ten slotte ook als minderjarige zijn eigen, vrije wil) noodzakelijk was, maar ook die van zijn ouders, althans die van zijn PRESIDENT JOHNSON heeft zijn voorgenomen bezoek aan Europa in november of decem ber afgelast. Hy hoopt nu in staat te zijn het komende voor jaar een reis langs de Europese hoofdsteden te maken. Loempas Enkele maanden geleden deden zich Zambia (dat toen nog Noord-Rho desië heette) ernstige on'usten voor ils gevolg van het optreden van de| .profetes" Alice Lensjina. Wellicht heeft deze vrouw, die over een groot aantal fanatieke aanhangers beschikte, gemeend de macht in het land te kunnen overnemen, voordat het onaf hankelijk zou zijn geworden. Men zal zich herinneren, dat zij haar aanhan gers ophitste tegen de regeringstroe- en tegen stammen, die zich niet haar wilden onderwerpen. Haar Hier ziet men Kaoenda (midden) met Nkoemboela en Moise Tsjombe (rechts). Deze foto werd genomen, toen Tsjombe nog premier van Ka- tanga was. Nu leven Kaoenda en Tsjombe op gespannen voet met el kaar. Ook de vriendschap tussen Kaoenda en Nkoemboela is voltooid verleden tijd. De president was oorspronkelijk van plan de conferentie van NAVO-parle- mentariërs in Parijs bij te wonen, voor opgesteld dat hij de verkiezingen van 3 november wint. Zoals bekend voelt men in Parijs weinig voor een bezoek van Johnson als dit geen officieel be zoek aan president De Gaulle wordt. President Johnson heeft zijn plannen gewijzigd op-aanraden van het sterie van buitenlandse zaken, daarvoor drie redenen noemde. In de eerste plaats zal Johnson, als hij gekozen wordt, pas na de installering in januari over een vice-president (Hu- bert Humphrey) beschikken. Ten tweede heeft de Amerikaanse verkiezingscam pagne weinig tijd gelaten voor een juiste voorbereiding van een bezoek aan Euro pa en verder is de politieke toestand wat onzekerder geworden door de regerings wisselingen in Groot-Brittannië en Rus- Het is zeer waarschijnlijk dat premier Wilson nu in december naar Washington gaat voor besprekingen met de president Minister Gordon-Walker gaat morgen reeds naar de V. S. ter voorbereiding van de besprekingen. Geruchten willen dat Engeland een compromis ter tafel wil brengen met betrekking tot de multi laterale kernmacht. Dit zou neerkomen vermindering van het aantal op- daar tegenover onrechtmatige daad aan de rechter over wilde gaan laten. Anders gezegd: de Hoge Raad legde hiermee in dit opzicht een veel grotere verantwoordelijkheid in handen van de rechterlijke macht: hij voerde door dit arrest een subjectief element in. Een ruimere toepassing van dit wetsartikel die dit moge er best bij gezegd worden sinds haar invoe ring goed heeft gefunctioneerd. Geen zorgvuldigheid ijn De eiser in het komende kort geding zal zich waarschijnlijk voornamelijk wil len baseren op het slot van bovenge- oe- noemde nadere interpretatie van het 0 de begrip „onrechtmatige daad", dat luidt: overeenkomst aantastbaarheid worden „een handelen of nalaten dat indruist geconcludeerd, met andere woorden: tegen de zorgvuldigheid welke in het kan de overeenkomst worden vernietigd maatschappelijk verkeer betaamt ten Mocht dat laatste straks het geval zijn, aanzien van eens anders persoon of dan kan dit natuurlijk onmogelijk als goed" Daarmee kan in de eerste plaats reeds de jongen Loeki, worden bedoeld, ook al zegt hij zelf volgens sommige kran tenverslagen nog zo fel zeer veront waardigd te wezen over het aanspannen van dit korte geding door zijn vader In de dagvaarding stelt de eiser name lijk dat de nog niet meerderjarige jon gen verminderd toerekeningsvatbaar zou zijn en dat hij de draagwijdte der van hem gemaakte opnamen niet kan over- Loeki, de Amsterdamse volksjon gen, die aan „Mensen van Morgen" meewerkte en wiens vader nu een kort geding tegen de filmmaat schappij die de rolprent uitbracht heeft aangespannen. Bovendien zou de door de filmmakers beloofde anonimiteit niet voldoende in acht zijn genomen (al wordt zijn fami lienaam niet genoemd, men ziet Loeki toch meer dan levensgroot zoals hij is op het doek, zodat hij gemakkelijk her kend kan worden; ook al aan zijn stem geluid dat evenmin als zijn gelaat on herkenbaar is gemaakt Behalve een onrechtmatige daad ten opzichte van Loek zou in deze bedach- tengang uiteraard ook sprake zijn van een onrechtmatige daad ten opzichte van diens familie, waarbij dan in de dagvaarding termen worden gebezigd zoals „dat de jongen zichzelf en zijn familie in opspraak heeft gebracht" en „dat de beslotenheid van net gezin is doorbroken en de meest intieme gebeur tenissen daarin publiek zijn gemaakt". Het moge duidelijk zijn dat de uit spraak van de Amsterdamse rechtbank in dit korte geding, die in deze gevallen doorgaans een week na de behandeling volgt (zoals men weet is de behandeling bepaald op a.s. maandag) allerwegen belangstelling zal trekken. Mag dat? ^olgenï lelijk riportel aling Negen jaar lang hebben de leiders 'an de niet-blanken van Nyassaland :n Noord-Rhodesië verzet gepleegd te- o federatieplannen. Tenslotte ge- OOO^dijlukte het Hastings Banda van Nyassa- karfland de Britse regering er toe te bren- liquidgen, voor zijn land de mogelijkheid te bcsliRïcheppen, de federatie vaarwel te zeg- jgen. Dat was in december 1962. Het 'erd toen duidelijk, dat de regering te Londen Noord-Rhodesië niet zou deze 'kunnen onthouden, wat zij Nyassaland had toegestaan. En zo werd in april I De sneeuwgrens komt voor dit seizoen steeds dichter bij ons land te liggen. Italië heeft zich al enkele weken geleden ge meld en gisteren kwam het bericht uit België, dat er in de omgeving van Baraque Michel (bij Spa) een kleine hoeveelheid sneeuw was gevallen. De sneeuwlaag is daar en kele centimeters dik. I Vierenveertig jaar wist hij de politie uit handen te blijven, maar nu is hij toch gearresteerd De 64- jarige Amerikaan Leroy Dunlap, die in 1920 uit de gevangenis is ontsnapt, is bij vingerafdrukkencon trole van de FBI in Wash- ington door de mand ge vallen. Hij kon kort daar na worden aangehouden. Hij is destijds ter dood veroordeeld en zal dit vonnis alsnog moeten on dergaan. tenzij de gou verneur hem gratie ver- I Een schilderij van Picas so, „Spaanse vrouw", dal enkele dagen geleden in Zürich werd gestolen, is terecht en de dief is ge arresteerd. De 31-jarige Roger Armand Duding heeft zich, wetende dat hij het doek toch niet kon verkopen, vergenoegd met het incasseren van de beloning (van een Zürichs blad) van vijf duizend frank. Zijn ar restatie volgde nadat hij het bedrag in ontvangst had genomen bij over handiging van het gesto len doek. Niets vermoedend sprak de Milanese nachtwaker Catania een man op straat aan toen hij zag dat twee mannen bezig waren in te breken hij een textielzaak. De mar bleek zeer bereidwillig te zijn en sloop achter de nachtwaker, die een pis tool in de hand had. in de richting van de twee die ven. Toen zij de winkel hadden bereikt, veran derde de man van ge dachten, gaf de nachtwa ker een klap op zijn hoofd met een gummi knuppel, ontwapende hem en hielp de twee mannen, die zich uit de voeten maakten met een hoeveelheid textiel ter waarde van 200.000 dol lar. De derde man bleek te hebben gefungeerd als uitkijkpost I Ook de Westduitsers passen zich aan de jong ste ontdekkingen aan Dit blijkt duidelijk uit een brochure van het West- duitse ministerie van bin nenlandse zaken, waarin wordt gezegd, dat er genoeg geen bescherming mogelijk is tegen een kernaanval met 10-mega- tonbommen. In 1961, dus nauwelijks drie jaar ge leden, heette het nog i' een soortgelijke brochu' dat ledereen een k? had in leven te blijven. 1650) Lang geleden hebben we al ;ens verteld, dat in de 17de eeuw al theorieën werden verkondigd die merkwaardig veel overeenkomen met de opvattingen die men tegenwoor dig heeft over het verspreiden vaD ziekten door bacteriën. De verkondi gers van deze denkbeelden werden echter door de artsen van die dageD hartelijk uitgela chen, want het idee dat kleine, on zichtbare wezen tjes in het bloed zouden rondzwem- zouden aan tasten waarna die zelfde onzichtbare diertjes, op ande- i overgebracht, de ziekten zouden verspreiden, dat idee op zichzelf dus, te zot om ernstig te worden genomen. In dit verband ls het nog verba zingwekkender te horen, dat derge lijke denkbeelden niei alleen in de 17de eeuw, maar reeds 2000 jaar ge leden zijn opgedoken Over de oorzaken van verschillen de ziekten hebben de Griekse artsen in de oudheid scherpzinnige opmer kingen gemaakt, maar voor de mo derne mens die niet erg thuis is ir de leer der vier elementen en de werking der humeuren, zijn die leer stellingen (vaak vervat in een denk richting die de onze niet is, en ver mengd met opvattingen die ons hoogst irrationeel toeschijnen) hoogst onbe grijpelijk. Hoe het ook zij. de Grieken zoch ten de oorzaak der ziekte in het algemeen in de schadelijke invloe den die van de omgeving van de ens op zijn organisme inwerkteD i ook zochten zij verband te leggen ssen psychische en lichamelijke ei genschappen. twee denkbeelden die vrijwel iedere moderne arts zal be- :n. Maar voor de rest is het oor zakelijke verband dat de Grieken tussen een en ander legden voor de öet v ord. TOCH IS HET ZO! Daarom is het juist zo opmerkelijk dat ten tijde van bet Hellenisme reeds een flauw vermoeden opdook van bacteriële besmetting, en van ziekten die door bacteriën veroor zaakt worden. Dit nog wat duistere vermoeden, werd niet uitgesproken door een Griekse arts, maar door de grootste Romeinse encyclopedist, t.w. Marcus Terentius Varro, wiens enorm oeuvre op grond van de overgelever de titels en frag menten op 74 geschriften ln ca. 620 boeken is berekend. In een van die geschriften dat over de landbouw handelt en „De re rus- tica" is getiteld, schrijft Varro, dat op vochtige plaatsen hele kleine diertjes leven die met het oog niel zijn waar te nemen. Deze onzichtba re diertjes worden met de lucht dooi neus en mond Ingeademd en komen aldus ln het lichaam waar zij ern stige ziekten veroorzaken! We zouden bijna denken een po pulaire beschouwing van een modem arts onder ogen te hebben gekregen in plaats van een landbouwkundig ge schrift van een feitenverzamelaar die van 116-27 v Chr leefde (De term „feitenverzamelaar klinkt ove rigens wel erg denigrerend ten op zichte van iemand die ook veel zelf standig werk heeft geleverd dat 200i> jaar heeft overleefd Desondanks ne men we aan dat de bacterie-theo rie niet door Varro is opgesteld maai dat hij die van anderen heeft over genomen) Wist u. dat in de oudheid ook het afbinden van aderen reeds bekend was? N'adruk verboden. H. Pétlllon Want het geval is niet alleen voor de betrokken familie interessant en even min louter ais juridisch steekspel, maar vooral ook als moreel vraagstuk, dat iedereen interesseert en dat kan resulte ren in de eenvoudige vraag: Mag op een dergelijke wijze het hele hebben en houen van een familie op straat worden gebracht? Een vraag die ongetwijfeld vele aanschouwers van de voortreffelij ke film „Mensen van Morgen" zichzelf reeds spontaan moeten hebben gesteld. Het kan interessant zijn straks na te gaan of het .ingeboren" rechtsge voel van degenen die de film gezien hebben (of nog zullen zien want ten slotte draait de rolprent in 22 Neder landse bioscopen) parallel loopt dan wel af zal blijken te wijken van 's rechters oordeel. In dit verband zou het teleurstellend moeten heten in dien beide partijen tot een schikking zouden komen, omdat dan immers geen uitspraak van de rechtbank meer zou volgen. Zitting concilie eindigt op 21 november De derde zitting van het Tweede Vati- £?.®n.se Concilie eindigt op 21 november, uit is gisteren bekend gemaakt door de secretaris, aartsbisschop Felici Wanneer de vierde zitting zal beginnen is nop niet oekend gemaakt Er wordt gesproken over april van het volgend jaar maar het ^al de vraag zijn of de commissie dan Klaar zal zijn met de veranderingen die ie bisschoppen aangebracht willen zien .^"Dort over „kerk en wereld.' inmiddels hebben de bisschoppen zich niet laten leiden door de conservatieve kardinaal Ruffini noch dooi de gematigd progressieve Engelse primaat. Heenan. T «,!e.nde schema >s niet verworpen. Met 1.579 tegen 296 stemmen werd beslo- •ring kwam! V°°r besprekin8 m aanmer- Het is reeds duidelijk, dat dit rapport op last van het concilie ingrijpend gewij- 'igd zal worden De twee Belgische militairen die de vorige week door de krijgsraad werden vrngesproken m het rookbom-proces, zullen eind december terecht moeten staan voor het krijgshof in Brussel. De auditeur-militair heeft tegen de vrij spraak beroep aangetekend. H

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5