KOLONEL HOLLAND overgeplaatst naar internationaal hoofdkwartier MARDI SANTOSA, Leger des Heils verliest „tweede man' waar moeders en kinderen verpleegd worden DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 24 OKTOBER 1964'1 rvroutv Holland-Black dia ook de rang van kolonel heeft, ver overde de harten van de Neder landse trouwen. Zij deed in en thousiasme en blijmoedigheid niet voor haar man onder. .41 de jaren van hun huwelijk heeft sij actief meegewerkt in het Leger des Heils. Nu voor het eerst heeft zij geen benoeming voor actieve dienst ontvangen, maar dat kan nog wel komen. BIJBEL De Amerikaanse president Lyn don B. Johnson is ere-voorzit- ter geworden van het jaar lijkse Wereldwijde Biibel- leesprogramma van het Ame rikaanse Bijbelgenootschap. In zijn brief waarin hij de benoeming aannam, brengt hij onder woorden wat de bijbel en in het bijzonder het werk van bijbelvertaling en -verspreiding volgens hem be tekent: De bijbel verrijkt de taal en maakt haar tot een machtiger instrument voor literaire en culturele uitin- De bijbel schenkt het gewe ten een norm waardoor ti rannie onder het oordeel wordt geplaatst. De bijbel geeft de vermoei den en verdrukten de woorden in de mond om voor hun rechten te pleiten voor de Hoge Raad van het wereldgeweten. Jammer dat in deze naar be- 1 a n grijkheid opk'immende reeks niet nog een belangrij ker gedachte werd toege voegd. De bijbel is meer dan dat alles. De bijbel is Gods Woord tot ons, waarin Hij ons toont wie wij zlin, en wat wij door Zijn genade kunnen worden. Het is inderdaad waar dat de prediking van het evangelie onder de Jonge volkeren het verlangen naar vrijheid en het verzet tegen verdrukking heeft aangewakkerd. Maar vrijheid van overheersing is nog niet de kern van evangelie. Het is er vrucht van. God wil ons vrijden van ons zelf, van ze zelfzucht. Hij wil ons lei den van de klacht: „Het goe de wat ik wil dat doe ik niet" tot de uitroep: „Ik dank God door Jezus Christus". (Van onze kerkredactie) A VIJF JAAR lang samen met commandant W. F. Palstra het Nederlandse Le ger des Heils-werk te hebben geleid, vertrekt de Engelse chef-secretaris kolonel F. Holland met zijn vrouw weer naar zijn geboorteland. Hij zal daar een nieuwe coördi natie-taak aanvaarden als staf-secretaris van het cen traal bureau op het interna tionale hoofdkwartier in Londen. De chef-secretaris is de tweede man in de natio nale Leger des Heils-„hiërar chie" naast de commandant. Het vertrek van deze 62- jarige, maar nog zeer jong uitziende kolonel, met zijn vrouw betekent een hereni ging met hun beide studeren de zoons. Aan de andere kant verlaten zij Nederland met een gevoel van weemoed, want beiden hebben zij zich met heel hun hart gegeven aan het werk. Van jongsaf heeft kolonel Hol land geleefd in de sfeer van evan gelisatie en getuigenis. Zijn va 'er was leken-prediker bij de meti o- disten en trok er in de winter maanden op uit om in kleine dor pen en steden evangelisatiecam pagnes te leiden. Begin LEGER KRIJGT NIEUWE „TWEEDE MAN" J) J Voor de tweede maal in de ge schiedenis van het Leger des Heil» in Nederland geven twee Neder landers leiding aan het werk. Het Leger des Heils is een internatio nale organisatie en meestal wordt dat internationale aspect benadrukt door de aanstelling van een buiten lander in een van de „topfuncties". In zekere zin kan het als een groot blijk van vertrouwen gezien wor den dat nu naast commandant Pal stra een tweede Nederlander, lui- Dalen, tenant-kolonel Ph. D. benoemd i». De nienwe man komt aan het roer met een veelzijdige ervaring. Hij kent het plaatselijke werk van heel nabij, daar hij corpsen als IJmuiden, Groningen, Amsterdam (het moeder- en dus oudste corps), Schiedam en Den Haag diende. Hy heeft gewerkt op het Nederlandse hoofdkwartier, waar hij privé-se- cretaris van de commandant en chef-secretaris is geweest. Hij kent de opleiding door en door, want hij was hoofd-van de kweekschool in Amstelveen. En hij heeft erva ring opgedaan als leider, eerst als divisieofficier te Amsterdam en later als veldsecretaris, de man die boven de divisieofficieren staat die het plaatselijke werk leiden. De nieuwe chef-secretaris is in Dordrecht geboren, waar zijn groot vader een van de eerste heilssolda ten was. Hij heeft de muzikale ga ven van zijn vader geërfd, die ka pelmeester was in Dordrecht, Rot terdam en Den Haag. Hij begon zijn „Legerloopbaan" als leider van het jeugdmnziekcorps in Rot terdam. Later is hij nog kapelmees- ster geweest van de „muzikale stormbrigade" die in het begin van de jaren dertig geheel Nederland heeft afgereisd voor bijzondere sa menkomsten. Luitenant-kolonel Van Dalen is 58 jaar. vangen te hebben, diende hij plaataelijke corpsen, kreeg een lei dinggevende functie in IJsland en werd vervolgens overgeplaatst naar Nederland. Nu, na vijf jaar dienst hier, krijgt hij voor de laat ste jaren van zijn actieve dienst een zeer verantwoordelijke functie op het internationaal hoofdkwar tier. Bestaansrecht Voor deze kolonel is het geen vraag of het Leger des Heils werk nog zin heeft in onze wel vaartsstaat. Vergeet nooit, zei hij ons, dat het Leger niet be gonnen ts als een organisatie voor maatschappelijk werk. Dat kwam pas later. Het is een evangelische beweging en het Leger bestaat uit mannen en vrouwen ongeveer drie miljoen in de gehele wereld) die het Leger zien als hun kerk. De Leger-bijeenkomsten zijn de enige erediensten die zij bijwo nen. Alles wat gedaan wordt, de openluchtbijeenkomsten, de ver koop van lectuur, het maat schappelijke werk zijn uitingen van het Leger als deel van de universele christelijke kerk. Maatschappelijk gezien dragen wij, samen met de kerkelijke organisaties, zorg voor de men sen in nood. Zouden wij ophou den met ons kinderwerk, tehui zen van ouden van dagen, ver pleeghuizen etc. dan zou dat tra gisch zijn, want ook in deze tijd van hogere inkomens is er nog ontstellend veel nood. Uniform Tijdens de eerste wereldoorlog trok het gezin naar Londen en daar kwamen twijfel en aanvech tingen op hem af. Hardop zei hij soms: „De kerk is alleen i ogen, die altijd zonder op geld voorbeeld van zijn ouders dat hem acht te slaan het evangelie hadden zijn kindergeloof verdiept en ver- gepredikt. en dat ook deden toen nieuwd teruggaf. Hun voorbeeld zij naderhand als officier van het werkte zo inspirerend dat hij zelf Engelse Leger des Heils een corps ook de wej; van het Leger koos. gingen leidi juist dit Na zijn opleiding i Kolonel Holland gelooft ook in de waarde van de Leger des Heils- uniform. Dat is niet alleen een „functioneel costuum". Het is voor hem een getuigenis en laat zien wat hij wil zijn, niet een lid van het Leger des Heils, maar een soldaat van Christus. „Hoewel ons Londen ont- vaak gevraagd wordt of de „Halle- eon moderner hoofddeksel, men binnen de beweging daar nog ïang niet van overtuigd. De vrou welijke officieren dragen deze hoed altijd, maar de vrouwelijke soldaten wij zouden misschien zeggen: gewone gemeenteleden red. dragen hun uniformen al leen op zondag. Hoewel we de hoed riet als „heilig" beschouwen, is hij in onze kringen geliefd, zo zeer zelfs dat het de vraag is of een ander hoofddeksel dezelfde al gemene sympathie zou winnen. Aar die hoed zijn onze vrouwen onmiddellijk te herkennen, en op straat weet men dat het een teken is van een opofferingsgezinde en blijde hulpbetoon. De hoed is een internationale, maar tegelijkertijd ook een familieband omdat hij ge dragen wordt door grootmoeders, moeders endochters. Voor zo'n hoed zijn financiële offers ge bracht, want hij is niet goedkoop, maar hij gaat dan ook wel twintig en soms dertig jaar mee. Trouw Het Nederlandse Legpr des Heils-werk heeft grote indruk gemaakt op kolonel Holland en zijn vrouw. Het is, voelt hij, trouwer gebleven aan de oor spronkelijke opdracht van Wil liam Booth dan in sommige an dere landen. Het verlangen in ons land is sterk om het werk, waar maar mogelijk, verder uit „Naast het institutionele werk ibi; er ook het plaatselijke geestelisc ke zowel als sociale werk dOi door de corpsen verricht wordsl; Zowel commandant Palstra als ik lei regt kolonel Holland nog, „zijn vim mening dal dit werk verder vege diept kar: worden. Hoewel tm; plannen voor een dergelijke on wikkeling eigenlijk alleen ntP maar leven in onze harten, ben er van overtuigd dat het vervj zenlijkt zal kunnen worden, opa het Leger in de toekomst in geest bieden, niet alleen in de gre steden, maar ook in de dorpen v. het land PREEK EN SIGAAR In het kerkblad schreef de her vormde d». B. J. Geerling uit Span- num dat een kerkganger werd ge vraagd hoe hij de preek vond. Het antwoord waa: Al» het een sigaar geweest was, best'. Lang en Uit het Friesch Dagblad. NIET DUIDELIJK Toen destijds dr. Abraham Kuy- per intrede deed te Amsterdam met de tekst Efeze 3:18, „geworteld en gegrond.en daaraan de gedachte verbond van „De kerk als organisme en de kerk als instituut", waren er hoorders, die er geen touw aan kon den vastknopen: wat die dominee toch wel wilde met die organist van 't blindeninstituut. DS. G. VISEE Van onze kerkredactie) Het zal de mensen in het Wes ten misschien vreemd in de oren klinken, maar wij leven in Soe- rabaja uit geloof en gebed, zegt dokter S. Kruyt. Dokter Kruyt, bij velen beter bekend als Fiep Kruyt, is sinds 1957 arts-direc trice van Mardi Santosa, een groot ziekenhuis in Soerabaja. Op het ogenblik is ze met verlof in ons land. Zes maanden verlof, die toch nog gevuld zijn met de zorgen voor haar ziekenhuis. Een tijd, die ze wel nodig heeft voor het aanschaffen van medi sche instrumenten en huishoude lijke artikelen. Ook de textiel- groothandels gaat ze langs voor linnen met weeffouten. Linnen is in Indonesië namelijk erg moeilijk te krijgen en razend duur. Gebruikte lakens kan Mardi Santosa ook goed gebrui ken, als ze maar niet versleten zijn. .Denkt u eens in, wat een ziekenhuis dagelijks aan lakens nodig heeft, zeker in een warm land." Dokter Kruyt is niet de eerste uit het bekende zendelingenge slacht Kruyt, die aan Mardi San tosa (het betekent „De weg naar sterk worden") verbonden is. Vóór haar was haar zuster, dokter J. Kruyt er, van 1936 tot 1956. Zij is nu arts van de Stichting Zandho ven in Windesheim. dicht bij Zwolle, waar zieke en bejaarde gerepatrieerden opgenomen zijn. („Er is maar één zo'n inrichting in Nederland, en het is er dan ook Dokter S. KRUYT na tien jaar met verlof tien jagr weg te zijn Zendelingengeslacht De pionier Johannes Kruyt, die in 1858 door het Nederlands Zen delingengenootschap naar Java werd gezonden, was haar grootva der. Haar vader was Arie Kruyt, die in 1916 in Modjowarno op Oost- Java stierf. Haar moeder was de eerste vrouwelijke zendingsarts van Modjowarno, waar haar doch ter Fiep ook geboren werd. Dokter Kruyt heeft in Indonesië, toen nog Indië, haar artsenopleiding gehad aan de geneeskundige hogeschool te Djokjakarta. Voor zij naar Mar di Santosa kwam, was ze als arts verbonden aan het Immanuëlzie- kenhuis in Bandoeng. Toen was het een zendingsziekenhuis, nu gaat het uit van de Soendanese Kerk. De geschiedenis van Mardi San- weeshuis, is er een van groei i uitbreiding. Moeilijkheden leurstellingen heeft men ook wel gekend. In 1945 bijvoor beeld, werd alles gebombardeerd en weer nam men na de oorlog zijn intrek in een kamponghuisje, net zoals zuster Schuurman in 1931. Op initiatief van ds. Van Hoogstraten startte zuster Schuur man toen, geholpen door twee in landse verpleegsters, een wijk- en ziekenverpleging. Het geven van verloskundige hulp en de zorg voor kinderen was het belangrijk ste werk. Later werden er ook vroedvrouwen opgeleid. Het sterf tecijfer onder de bevolking, vooral bij bevallingen was angstaanjagend groot. Het werk nam echter al gauw zo'n geweldige groei, dat en kele jaren na de oprichting men met plaatsgebrek en geldgebrek te kampen kreeg. Dat is tot nu toe een telkens terugkerend euvel ge bleven. En paar jaar na de oprichting ging men ook zoeken naar een arts liefat een vrouwelijke daar de meeste vrouwen uit religieuze overwegingen, uitsluitend door een vrouw geholpen wensten te wor den. Toen kwam dokter J. Kruyt en zeven jaar geleden doktsr S. Kruyt. Mardi Santosa is een interkerke lijk ziekenhuis. De vier grote pro testantse kerken van Java hebben zich er achter gesteld. Het zijn de Protestantse Kerk, de Chinese Kerk, de Javaanse Kerk en de Batak Kerk. Het is nooit een zendingszieken huis geweest, altijd een christelijk ziekenhuis. Vroeger gesteund door christenen uit Nederland, nu dus door Indonesische. De zending zorgde vroeger voor artsen en vroedvrouwen. Dat doet nu de In donesische regering. Mardi Santosa is een ziekenhuis voor moeders en kinderen, met 110 bedden voor volwassenen en 150 kinderbedjes. Er is een kraamafde- ling. een kinderafdeling en een afdeling voor zieke moeders. Ver der is er een pollkliniek, waar twee- tot driehonderd zieke kinde ren per dag komen, en een consul tatiebureau. Tot hun vijfde jaar staan de kinderen onder controle. Dat lijkt misschien vreemd, maar de meeste kinderen zijn erg ondervoed en het is bewezen, dat kind tot zijn vijfde jaar niet goed gevoed wordt, dit zich zijn hele leven wreekt. Ook de vrouwen zijn vaak slecht gevoed. Het per centage t.b.c.-patiëntjes is enorm groot. Ongeveer duizend kinderen onder de vijf jaar staan onder behandeling voor deze ziekte. Deze toestanden waren echter vroeger ook al zo. Het is erg moeilijk dit werk economisch gaande te houden. „Maar, als de nood groot is, wor den we steeds weer op de een of andere manier geholpen", vertelt dokter Kruyt. Tachtig procent van de patiënten behoort tot de minvermogenden, twintig procent zijn klassepatiën ten .Worden de eersten gratis ver- Eleegd, de rijken moeten betalen. Ut vormt een deel van de inkom sten van Mardi Santosa. Verder is er behalve regeringssubsidie ook die van de gemeente Soerabaja. Veel hulp geeft ook Simavi. Indonesische koeien zijn mager en ze geven weinig melk. Een uitkomst is daarom de Skimmed- milk, die aan babies wordt gege ven. Het is afgeroomde melk in poédervorm, die Interchurch-aid en Unicef verstrekken. Regeringsprogramma Het werk is zuiver medisch en ook sterk sociaal gericht. Pre ventieve zorg en voorlichting over gezinsvorming en verant woord ouderschap worden gege ven. Dit alles ligt ook helemaal in de lijn van het regeringspro gramma. Er is een goede samen werking met de regering. In 1950 heeft dokter Kruyt zich la ten naturaliseren. Indonesië is nu haar vaderland. Het is haar werk ten goede gekomen. Ze fungeert nu als het ware als een brug tussen Nederland en Indo nesië. „Ik kan nu meer voor de mensen doen. Ik geloof wel, dat het de juiste keus is geweest", zegt ze rustig. moet er komen voor de verplet sters. Een vijfde deel van de kt ten zijn er al en men gaat begi g nen met de bouw. Het is besl I nodig, al jaren lang. De zusti I slapen nu in de garages en go dangs (d.z. bergloodsen). Ook móv er een nieuwe kinderafdeling I® Vooral de jonge mensen slui^tj zich bij de kerken aan. De naar het christendom loopt via het communisme. De reden y de grote groei van de kerken waarschijnlijk, dat het me teleurstelt. Men wil dan meer terug naar de islam. Ér wordt wel eens gezegd: communisten beloven veel, i de christenen doen het". In i mige streken komen hele groepc ex-communisten over. In 1930 waren de kerken al 2 atandig. Zending en kerk zijn R politiek ver vooruit geweest T waren de kerken immers al z« standig toen de oorlog begon daarom zijn ze in de revolutietjg niet gezien als Westers. De dracht van de Indonesische re. ring is dan ook geweest: „Ju] hebben je eigen „inbreng", mee de staat op te bouwen". Als dokter Kruyt vertelt, i je, dat ze met haar hart ondai de grote afstand, bij haar zieker; huis is, waar ze als enige blarfS haar werk doet: werk, waarvan is weet, dat ze het niet alleen kan.j december gaat ze weer terug. Over Nederland verbaast ze zlS een beetje na die tien jaar: zovtS welvaart en toch zoveel ontevjx denheid. Peinzend laat ze er Ig volgen: „Ik geloof, dat het voorn geloof toch beter is, niet teveel o bezitten..." Mr. Luns weer veelvuldig op reis Belang van het ge sprek met minister Walker Interessante periode begonnen. Voorts dient t Britse Conservatieve par tij haar optreden zou hebben ge prolongeerd, zouden de zaken er thans niet veel beter hebben voorgestaan. Zolang Frankrijk bij monde van president De Gaulle blijft weigeren, de toelating DE laatste tijd worden er weer grapjes gemaakt over het feit, dat minister Luns zó vaak in het buitenland vertoeft. Als hij dan op Schiphol arriveert zegt men, dat hij weer even In Neder land is voor een kort oponthoud. Soms reist hij rechtstreeks door van het ene land naar het ande re, zoals In de afgelopen week, toen hij van Rome naar Londen vloog om de toekomstige ontwik kelingen ln Europa te bespreken. Mr. Luns was de eerste minis ter van buitenlandse zaken, die een zij het onofficieel be zoek bracht aan Patrick Gordon Walker, de nieuwe man op het Foreign Office. Hij is bepaald niet naar Londen gereisd in de verwachting, dat hij de Labour- regering van Engeland zou kun nen ompraten, wat haar houding betreft ten opzichte van verschil lende Europese aangelegenheden. Wel heeft hij er prijs op gesteld. het standpunt van de Nederland se regering en dat van andere Europese landen tegenover Wal ker uiteen te zetten. Op die wijze tracht hij te bereiken, dat de socialisten bij het bepalen van hun buitenlandse politiek nu reeds van gegevens uit de eerste hand gebruik kunnen maken met betrekking tot de stand van za ken op het Europese vasteland. Vastgelegd Na afloop van zijn besprekin gen met minister Walker heeft minister Luns verklaard, dat de Britse regering met een open 5eest en zonder ook maar een eur te willen sluiten problemen bestudeert als de stichting van een gemeenschappelijke kern macht, het streven naar een poli tieke unie in Europa en de be trekkingen met de EEG. Hij had de indruk gekregen, dat deze za ken met voorrang worden be handeld. Dit behoeft nog niets te betekenen. Het ligt voor de hand, dat de Britse socialisten niet be- tief tegenover staan, is dit niettemin van belang. Wij hebben er vorige week reeds op gewezen, dat het ook in Engeland en ook onder socialisten niet on gebruikelijk is, na gewonnen verkiezingen de scherpe kantjes af te vijlen van de verkiezings leuzen. die de oppositie-partij aan de macht moesten brengen. In hoeverre dat In Engeland het geval zal zijn dient te wor den afgewacht. In dit verband moet men er rekening mee hou den. dat men zich tijdens de verkiezingscampagne wel heel verkiezingscampagne sterk heeft vastgelegd. eenvoudig niet eens te praten. Iedere Britse regering zal weige ren zich te blameren, door voor de tweede keer kans te lopen, de Franse kous op de kop te krij gen. Van een nieuw gesprek tus sen de EEG en Engeland zal dus niets komen, als er van Franse zijde geen bereidheid wordt ge toond. met de toetreding van En- 5eland in te stemmen. In eenzelf- e situatie verkeert Engeland Lof het nu door socialisten of door conservatieven wordt geregeerd) met betrekking tot de politieke eenwording van Europa. De Westeuropese unie. Krachtig >rgang vinden. Het is duidelijk, nister Luns zijn uiterste best zal doen om de nieuwe Britse leiders er toe te bewegen, een positieve houding aan te nemen ten aan zien van het streven naar politie ke eenheid in een groter verband dan dat van de zes EEG-landen. Als hij erin slaagt, dit te verwe zenlijken, zal hij bij de voorbe reidende besprekingen tussen de EEG-landen over de door De Gaulle, Spaak en Erhard geop- Eerde politieke plannen een rachtige positie kunnen inne- Minister Luns met zijn Britse socialistische collega Patrick Gordon Walker. men, met gegevens over de posi tie van Engeland uit de eerste hand. Wanneer het overleg tus sen mr. Luns en de Britse rege ring van vertrouwelijke aard blijft, kan nl. worden vermeden, dat het standpunt van Engeland aan de grote klok zal worden ge hangen. Want voor dit laatste zou Seen enkele Britse regering on er de huidige omstandigheden iets voelen. Het zou dan slechts afhangen van de mate, waarin Nederland steun zou vinden bij EEG-partners als Italië, België en Luxemburg en wellicht ook West- Duitsland. is uitgesloten), dan kan bonds- halve de zes landen van de EEG ook Engeland lid is, biedt de mogelijkheid tot overleg. betrekken bij de vorming van de een of andere politieke unie, kan men moeilijk van de Britse rege ring verwachten, dat sij komt smeken, of ze asjeblieft mag kanselier Erhard zich moeilijk veroorloven, zich alleen achter het standpunt van De Gaulle te scharen. Frankrijk zou dan op nieuw voor een belangrijke be slissing worden geplaatst. Begonnen Zo ver is het echter nog lang niet. De slag om de politieke éénwording van het Europa van de Zes of van een groter Europa, waarvan ook Engeland en andere landen van de Europe se Vrijhandels-Associatie (EVA) deel uitmaken, is nu in volle gang. Het ziet er naar uit, dat mr. Luns in de komende maan den vaak van huis zal zijn om te voorkomen, dat Nederland doei zal gaan uitmaken van een exclu sieve Europese club, waarin Pa rijs het voor het zeggen heeft. De heer Luns wil de vensters naar de rest van de wereld wijd open houden. Dat heeft hij al gedaan van het ogenblik af, dat de EEG zonder Engeland deel verwachting, dat zij de door Engeland beheerste EVA een Europese vrijhandelszone zou gaan vormen. Er waren gegronde redenen om van dit -standpunt uit te gaan. Was dit niet zo geweest, dan zou het voor Nederland niet aantrekkelijk zijn geweest, deel te gaan uitmaken van de EEG. De Britten wilden hun huid echter zo duur mogelijk verko pen. Zij zijn daar niet in ge- De f Gaulle aan de macht was 1 gekomen, kon de Britten missen als kiespijn Zijn veto maakte ook aan een Nederlandse Illusie Harde strijd komen. huisverkiezingen nog gehouden moesten worden was het voor mr. Luns bijzonder moeilijk, in dit streven te volharden, met na me toen achtereenvolgens ook Paul Henri Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken, en dr. Ludwig Erhard, de West- duitse kanselier, tekenen van on geduld gingen vertonen. Wat En geland betreft kunnen er nu za ken worden gedaan. Minister Luns verklaarde in dit verband dat er voor de Europeanen veel van zal afhangen, welke politieke richting Engeland in de komende - 'I ganisatie bracht de Britten er ten slotte toe, eieren voor hun geld te kiezen. Maar Frankrijk, waar tiek tegemoet. maanden kiest. Ook is lang, wie op 3 november de pre sidentsverkiezingen in de Vere nigde Staten zal winnen. Als de verwachtingen juist zijn en John son zijn verblijf in het Witte Huis gaat prolongeren, is een 1 nieuwe benadering van de tegen stelling Frankrijk—Amerika mo gelijk. Dat is niet het geval zo lang de verkiezingen niet achter de rug zijn. Ten slotte dient ook te worden afgewacht, welke invloed de commando-wisseling in de Sow- jetunie zal hebben op de relaties tussen de westelijke landen on derling. Alles bij elkaar genomen gaan we een bijzonder interes sante periode in de wereldpoll-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14