Hoover: helper van Europa Brazilië is van „nature' ons ontwikkelingsland „Campagne werd stopgezet" ht een. &on£e hy, Herinnering waarschuwing voor de V.S. AEG Promotiecliner WOENSDAG 21 OKTOBER 1964 ïïj- Man van de grote crisis maar ook: He (Van een onzer redacteuren) ERBERï CLARK HOO VER zal in de geschiede nis van de Verenigde Staten altyd bekend blijven als de man, tijdens wiens optreden als president van de Verenigde Staten de grote crisis van de dertiger jaren uitbrak. Temid den van de „welvaartsboom" die hij van zijn voorganger Calvin Coolidge had geërfd, zag hij de naderende economi sche wereldcrisis niet. Tot het laatst toe bleef hij zelfs waar schuwen tegen pessimisme. Toen de grote klap kwam was met name in de Verenigde Staten de ontreddering groot. Als er in die dagen een revo lutie zou zijn uitgebroken, zou niemand er vreemd van heb ben opgekeken. Het prestige van Hoover was stukgeslagen. De Republikeinse partij had het vertrouwen van de kiezer verspeeld. En voor het eerst in twaalf jaren kwam (in janu ari 1933) weer 'een Democraat op het Witte Huis. Het was Franklin Delano Roosevelt, die er op wonderlijke wjjze in slaagde, de failliete hoedel te redden. Het valt dan ook te begrijpen, dat nadien Hoover nooit meer in aanmerking kon komen voor het Amerikaanse presidentschap. gegeven om de politiek van de afgelo pen acht jaren voort te zetten, komt weldra de dag in zicht, waarop met Gods hulp de armoede uit ons land zal zijn verdreven". Hoe had hij zich vergist. En hoe groot zou de ellende zijn, waartoe de door hem voorgestane politiek zou leiden. Zijn verkiezing deed de speculatiezucht nog toenemen. Men kocht maar raak. Alles was goed. Men deed niet eens moeite zich er van te vergewissen of de mijnen, waarin men aandelen had gekocht, wel be stonden. Vandaag wilde men kopen, om morgen al ryker te zijn. De toe komst van rijk en arm leek voortaap bij de bankinstellingen in Wall Street te liggen. Al in het eerste jaar van zijn presidentschap ging het mis. De beurs werd overstroomd door aande- lenpaketten en plotseling leek het of iedereen zijn „stukken" kwijt wilde. Het was geen terugtocht meer, maar een vlucht in paniek. Hoover weigerde in te grijpen. Elke gemeenschap moet haar eigen problemen oplossen. Zijn geruststellende verklaringen werden niet geloofd en zo rende men de af grond tegemoet. De armoede greep om zich heen als nooit tevoren. Er (ui. din Niettemin blijft de herinnering man, die vanwege zijn grootse >rlei estaties in de twintiger jaren voor uil istemd scheen te zijn om zijn land D&ar grote hoogten te voeren. Toen de Er mbtsperiode van Calvin Coolidge ten ngétMe liep, speculeerden de Amerika^ ren vrijwel allemaal of ze nu arm wa de *en of rijk. Er was een financiële ruk je dvind gekomen, die het land grote wel- origfaart beloofde te brengen. De koersen Op {leven omhoog gaan en niemand be- bmmerde er zich om, dat er wel eens in terugslag zou kunnen komen. Hoo- »r was als minister van handel de ïan achter de schermen. Hij had toen i naam gemaakt. Geboren in Iowa ifDut°P 10 augustus 1874 in West-Branch) ^■s hij al op jeugdige leeftijd .lerika's briljantste ingenieurs. Zijn jakersafkomst had hem gestempeld it een ernstig man. Hij had in Enge- »nd gewerkt en Russen en Chinezen n%rzijde gestaan met raad en daad. Jveral maakte hij door zijn grote in- tlligentie diepe indruk. In Washing- pn liet men zich lovend uit over zijn rerk in de eerste wereldoorlog. Hij ffld dit werk gedaan met de inzet van fin hele persoon, niet uit liefde, want parvoor was hij veel te nuchter van lard, maar wel verbazend doeltref- and. me; Zijn beste krachten had hij in dienst p ffsteld van de Belgen en later van jeheel Europa, dat hem aantrok met rijn kunstschatten en zijn steden. Ont- (Iflioedigd keerde hij na de mislukte lonferentie van Versailles naar zijn iiiind terug om zich te gaan wijden de welvaart van het Amerikaanse Na .de oorlog ging hij in eigen land steeds meer op de voorgrond treden als een groot organisator en zakenman. Tijdens zijn presidentschap beleefde zijn land een enorme crisis. Maar zijn beleid leverde ook enkele winstpunten op: het moratoriumplan van 1931, waardoor Duitsland op adem kon ko- het handhaven van de gouden standaard, toen Engeland die losliet en zijn voorstellen op de ontwapenings conferentie van Londen. Dit kon ech ter niet wegnemen, dat de goodwill Hoover zo sterk was geslonken, dat in de hoogste leiding van de Ver. Staten geen rol van betekenis meer spelen. Na de crisisjaren speelde Hoover vooral in het buitenland nog rol van betekenis. In 1939 organi seerde hij een hulpactie voor Polen. Een jaar later wilde hij iets dergelijks doen voor Nederland en België. Dit werd echter door de blokkade verhin derd. En in de eerste jaren na de 2de wereldoorlog was het opnieuw Hoover, die plannen maakte om hongerend Europa te voeden. Op de Republikeinse partijconventie, die Goldwater als kandidaat bij de presidentsverkiezingen aanwees, was Hoover het roerend met deze keus Het optreden van Goldwater sprak deze oude individualist aan. Hoover's optreden leidde tot een eco nomische wereldcrisis. Nu staat er nog veel meer op het spel. De herinnering aan het presidentschap van Hoover, een briljante figuur vergeleken bij Golwater, moge op 3 november voor de Amerikanen een waarschuwing inhou- folk. Populair irdei Het merkwaardige feit deed zich jtoor, dat democratische politici als panklin Roosevelt (door wie hij in Jfi32 werd verslagen) in 1920 probeer- «n, Hoover over te halen, presidents- randidaat van de Democratische par- te worden. Zo populair was hij. OÉaar met zijn affiniteit tot de zaken- 'ereld liet Hoover zich liever als lid de Republikeinse partij inschrii- Hij vond, dat de Democraten te- het socialisme aanleunden, aange- zij voorstanders waren van over- 'idsbemoeiing. Hij was zowel tegen reactionairen als tegen de maatschap- enJlj-hervormers gekant. Wat hij wenste di#as een „weerbarstig individualisme", net effectenbezit had naar zijn mening et klasse-vraagstuk opgelost. Presi- fent Coolidge, die Hoover niet mocht, iad er later spijt van, dat hij zich •dactpt duidelijk had uitgelaten, toen ien hem vroeg of hij zich voor een ieuwe ambtstermijn beschikbaar wil- e stellen. Hij had een slag om de arm litfehouden en smalend over Hoover ge- jroken als over „that wonder boy" !dat wonderkind). Toen Hoover de kandidatuur van an Mie Republikeinen in de wacht sleepte, op ftOelde Coolidge zich gepasseerd. Men omtkegt, dat hij zijn eten liet staan en tich op bed wierp, toen hij dit nieuws kwotrernam. En zo begon met de verkie- e °*%ing van Hoover tot president (hij 'ersloeg de Democraat Al Smith mei dreigden opstanden uit te breken en Hoover zag zich zelfs gedwongen, ge neraal MacArthur met tanks en mi trailleurs op de betogers af te sturen... Het was geen wonder, dat hij in 1932 door Roosevelt werd verslagen met 472 tegen 59 stemmen. Hulp bieden Herbert Hoover werd geboren als zoon van een kleine smid. Hij had geen gemakkelijke jeugd, want op z'n zevende jaar was hij al wees. Hij werd bij verschillende ooms en tantes uitbe steed. Lange tijd moest hij daarna als mijningenieur vechten voor zijn be staan. Hij vertoefde daartoe in China. Australië, Birma en Rusland (dat toen nog geen bolsjewistisch regiem kende. Bij het uitbreken van de eerste we reldoorlog bevond Hoover zich onder de 150.000 Amerikanen, die in Europa waren gestrand. Hij was in zijn land toen al een bekende en geziene figuur. En het was dan ook geen wonder, dat de Amerikaanse regering hem verzocht, de schipbreukelingen uit hun benarde positie te verlossen. Hij kweet zich zo voortreffelijk van deze taak. dat hij zich daarmede voorgoed naam maak te. Vervolgens ging hij zorgen voor de Belgen en Fransen, die tegen de Duit sers stand wisten te houden. Vijf mil joen ton goederen verdwenen door de Britse blokkade en de Duitse linies, hetwelk mogelijk was, omdat Amerika nog niet aan de oorlog deelnam. Deze onderneming vereiste niettemin het talent van een groot diplomaat. Toen ook Amerika met Duitsland in oorlog raakte werd hij in zijn land benoemd tot „voedseldictator". Hij deed zijn werk zo goed, dat er aan het eind van de oorlog grote hoe- eelheden voedsel onmiddellijk naar het bevrijde Europa konden worden gezonden. Hij legde beslag op voedsel, kleding, schepen, treinen, havens en kolenmijnen. En hij trad als overwin- uit het geveèht tegen honger en ellende tevoorschijn. Republikeinen willen „zedelijk verval" aan de kaak stellen Dc republikeinen in de Verenigde Staten zullen als onderdeel van hun verkiezingspropaganda een televisiefilm laten uitzenden waarin zij het „zedelijk verval" van de Verenigde Staten tijdens het bewind van Johnson aan de kaak stellen. De film laat nagenoeg „porno grafische" voorpagina's, straatrelletjes en een meisje in een monokini zien. Gezegd wordt dat het idee uitgaat van de „mothers voor moral America", een organisatie die de republikeinse pre sidentiële kandidaat steunt. oor ifcooft HawHoov zelf de auctor intellectual!* Nederlanders boutven er gemeenschap TURN A MAT Links de roestvrij edel- staien trommel en kuip. Voor 5 kg wasgoed tege lijk. Wasmiddel in spe ciaal bakje. Temperatuur instellen. Knop omdraai en. Wassen gaat nu ge heel automatisch (inclu sief 5x spoelen). Rechts de razendsnelle centrifuge om de was te drogen. Klaar bent U. Fantastisch 'n wascom- binatie te bezitten met de garantie van degelijkheid en moderne stijl: AEG werkelijk ideaal AMSTERDAM Nieuwe leiders verrast? Peter Schaeffer, Moskous cor respondent van het Deense com munistische dagblad land Og Folk, bericht, dat de nieuwe leiding van de Sowjetunie de anti-Chroesjtsjef-campagne heeft stopgezet omdat zü volkomen verrast is door de ongunstige reacties van de meeste commu nistische partijen in Europa. De vergaderingen in fabrieken, staatsinstellingen en dergelijke, tijdens welke zware aanvallen op de politiek van Chroesjtsjef wer den ontketend, zouden gestaakt zijn. Verrast „Welingelichte Russische zegslieden verklaarden volgens de correspondent, dat de reden hiervoor de uitermate kri tische reactie is van een aantal commu nistische partijen in Oost- en West- Europa. In Sowj et-kringen is het een verrassing dat deze kritiek in het open baar geuit wordt en dat daaraan eisen toelichting over de achter gronden en de methoden voor de recente regeringswijzigingen worden gekoppeld." Een andere Deense correspondent in Moskou schrijft in de conservatieve Ber- lingske Tidende, dat de nieuwe Sowjet- leiders „alles doen wat in hun vermogen "e anti-Chroesjtsjef-campagne af n". Buitenlandse communistische zegslieden te Moskou citerende, schrijft deze correspondent evenals Schaeffer, dat de reden hiervoor de reactie is geweest van de Europese communistische partijen die de onttroonde leider demonstratief lof hebben toegezwaaid. Hij voegde hieraan toe, dat dit als een volkomen verrassing is gekomen voor zijn opvolgers, die bij zijn afzetting kennelijk geen rekening met deze factor hebben gehouden. Huisarrest feerd, dat Chroesjtsjef kamerflat, van waaruit hij de torens het Kremlin kan zien, in feite huisarrest heeft. Van welingelichte zegslieden heeft deze correspondent vernomen, dat de be wegingsvrijheid van Chroesjtsjef beperkt is. Chroesjtsjef, aldus deze correspon dent, woont in een groot gebouw aan de Moskva, waarin gepensioneerde burger lijke ambtenaren en beroemde geleerden gehuisvest zijn. „Naar verluidt heeft Chroesjtsjef een pensioen van 1.000 roebel per maand gekregen dat is 300 roebel meer dan hijzelf aan de vroegere minis ter van buitenlandse zaken Molotof gaf." Volgens Schaeffer heeft Chroesjtsjef in februari reeds zijn ontslag aangeboden nadat hij in het centrale comité een kleine nederlaag had geleden. Chroesjtsjef had toen verzocht om de onmiddellijke publikatie in de Prawda van een belang rijke rede. die Michael Soeslof. de party theoreticus. voor het comité uitgesproken had. „Bij de stemming bleek Chroesjtsjef in de minderheid te zijn. De meerderheid wilde eerst met de Chinese leiders onder handelen", aldus Schaeffer. „Dit ge beurde door bilaterale contacten en Roemeense delegatie die toen juist China zou gaan. Het is bekend, dat die onderhandelingen in Peking zonder resultaat bleven daarop werd de rede in Soeslof gepubliceerd." Tijdens die februarizitting zou Chroesj tsjef overwogen hebben de vertrouwens kwestie te stellen en daarom verklaarde hij zich bereid af te treden. Hij bood het volgende alternatief aan: Hij zou ofwel zijn functie van eerste partijsecretaris opgeven, maar aanblijven als premier en lid van het presidium of hij zou op zijn verjaardag. 17 april, bij wijze van een eervol einde van zijn politieke loopbaan tot president benoemd worden. In beide gevallen zou zijn hoge leeftijd en achter uitgaande gezondheid een logische reden voor zijn heengaan vormen. Geen van beide voorstellen werd aanvaard. Schaeffer voegde hieraan toe, dat de meningsverschillen in het presidium zich naderhand toespitsten „voornamelijk over de economische politiek in industrie en landbouw, maar ook over de taktische koers vis-a-vis China". De interne strijd bereikte tijdens de verleden week ge houden zitting van het centrale comité zijn hoogtepunt. Chroesjtsjef trad toen af. Schaeffer schrijft, dat er twee vergade ringen van het presidium zijn geweest. Op de eerste was Chroesjtsjef niet aan wezig. „Hij woonde alleen het laatste deel van de tweede bij." Geen raad met Chroesjtsjef In het Duitse dorpje Moedlareuth, ge legen op de scheidingslijn tussen West- Duitsland en Oost-Duitsland is gisteren de prikkeldraadversperring die dwars door het dorp loopt vervangen door een muur die veel op die van Berlijn lijkt Op de nieuwe muur hangt nog een oud portret dat van Nikita Chroesjtsjef. Aan de Westelijke kant van de muur werd geroepen: „Jullie hebben iets ver geten." De soldaten aan de Oostelijke kant wisten met het probleem geen raad omdat ook de Oostduitse leider Walter Ulbricht op hetzelfde portret voorkwam. Ze grinnikten een beetje schaapachtig maar ze leverden geen commentaar. Men vraagt zich nu af wanneer dit laatste huldeblijk aan Chroesjtsjef zal verdwijnen. SS'ers zagen beelden uit Treblinka-kamp Tien van de voormalige bewakers van het Treblinka-vernietigingskamp zagen gisteren beelden uit de tijd toen zij daar de 'scepter zwaaiden. De in de gerecht zaal geprojecteerde foto's lieten groepen vrouwen z.ien die zich aan haar kinde ren vastklampten voordat zij naa: gaskamers werden gesleurd. De verdachten, die worden beschuldigd van medeplichtigheid aan moord op 700.000 Poolse Joden, verklaarden dat dergelijke tonelen dagelijks in het kamp voorkwamen. De meeste foto's ware: komstig uit een album van een aangeklaagden. stel Vergissing I In een verkiezingstoespraak had r jjHoover gezegd: „Wij zijn hier in Ame- 30 yiika in de strijd tegen de armoede ver entlirevor(*erc*. verder dan ooit in enig inland het geval is geweest. We hebben 15 het einddoel nog niet bereikt. Wan neer ons echter de gelegenheid wordt I De Westduitse poste rijen zullen 27.5 miljoen postzegels van 40 plen- nig uitgeven ter herin nering aan de moord op de Amerikaanse presi dent John F. Kennedy op 22 november 1964 zo wordt uit Bonn verno- I Vrienden van de beken de Franse existentia listische schrijver, Jean Paul Sartre, hebben gis teren in Parijs verklaard dat de auteur de Nobel prijs voor literatuur ge weigerd heeft. Zij zeiden dat zijn reden van „ob jectieve en persoonlijke aard" was. Leden van de redactie van Sartres tijd schrift Le temps moder- nes zeiden niettemin te proberen de schrijver tot andere gedachten te bren gen. I De Italiaanse politie politie zoekt op het ogen blik naar de dieven die uit het gebouw van het Siciliaanse parlement te Palermo twee kostbare 14e-eeuwse kunstwerken hebben gestolen. Het ene vermiste werk is een ta pijt van 30 bij 25 cm met een afbeelding erop van Christus die het graf ver laat. Het andere is een triptiek van de Drieëen- heid, welke in het bureau van de voorzitter van het parlement hing. I De Franse pilote, Jac queline Auriol, heeft voor haar snelheidsre cord in de luchtvaart een gouden medaille ge kregen. Ook de Russische cosmonette, Vaientina Teresjkowa, heeft een gouden medaille gekre gen voor haar ruimte- vlucht. De twee gouden plakken werden aan de twee vrouwen toegekend door de 57e algemene conferentie van de inter nationale iuchtvaartfede- ratie. Deze conferentie werd in de Israëlische, plaats Rehovoth gehou den. (Van t redacteuren) Ontwikkelingshulp, zoveel als een modewoord tegenwoordig, is niet louter een financiële zaak. Daar zijn de hulpverleners inmid dels wel achter gekomen. Ontwik kelingsprogrammering, die aan geeft HOE die hulp het beste verleend kan worden, dient daaraan vooraf te gaan. Een ingewikkelde en vrij langdurige procedure met veel research ter plaatse. Projecten die dit wetenschappelijk vooronderzoek niet behoeven konden derhalve, zo zou men kunnen redeneren, wel eens in een voorrangspositie komen waar het financiële hulpverlening be treft. Niets is echter minder waar: Ne derlands ontwikkelingsgeld is bijvoor beeld nog nimmer gevloeid naar Brazi lië waar vijf Nederlandse kolonistenko- lonies wel het program, wel de kennis en wel de kunde hebben om meerderen onder de inheemse bevolking tot econo mische ontwikkeling te brengen, maar niet genoeg geld om een en ander naar behoren te realiseren. Desondanks roeien zij met de riemen die ze hebben. Gedoeld wordt op de door Nederland se emigranten-landbouwers ontwikkelde gemeenschappen Holambra I en II (door rooms katholieken opgezet) in de staat Sao Paulo, alsmede de kolonies Carambei, Castrolanda en Arapoti, in het leven geroepen door prot. chr. Ne derlanders. in de staat Parana. Vijf ne derzettingen die door niemand minder dan de bekende Amerikaanse senator Herbert Humphrey in diens parlement onlangs nadrukkelijk tot voorbeeld zijn gesteld. De senator merkte toen in een uitvoe rig betoog op, dat het deze gemeen schappen zijn die tot exempel kunnen dienen als het gaat om het principe van opbouw van een onderontwikkeld land door middel van technische hulpverle ning. Zij bouwen gemeenschap: „they build community", zo loofde hij onder meer letterlijk. Metamorfose En inderdaad, in Brazilië is in dit opzicht iets aan de gang. Daar trokken, nu al weer een halve eeuw geleden, de eerste Nederlandse boeren heen, later door andere collega's gevolgd. Zij maak- waar wat ze zelf wel wisten, maar de Brazilianen zeer sceptisch te genover stonden, door vroegere koffie- velden die „uitgeput" heetten in welva rende landbouwgebieden te veranderen. Niet duidelijker kan dat iedere bezoe- er aan deze gemeenschappen worden gedemonstreerd dan tijdens zijn tocht daarheen. Na vele tientallen kilometers bouw waant hij zich bij aankomst in bijv. Castrolanda of Carambei in de Haarlemmermeer, zo is ineens het land schap veranderd. In al deze gebieden is welvaart gaan heersen; het vormen model-objecten de Braziliaanse overheid, die ze haar bezoekers maar al te graag toont. baar worden genoemd. Want in de naas te omgeving der Nederlandse landbouw nederzettingen hebben Brazilianen lang zamerhand de werkmethoden overgeno men. kortom, dezelfde resultaten weten te bereiken waardoor zij tot hogere welstand komen. De grenzen van de kolonies zijn ver- ■aagd doordat ook vele Brazilianen rijst, nais en soja zijn gaan verbouwen op gronden die zij vroeger uitgeput acht ten: doordat ook zij begonnen kunstwei den aan te leggen om er melkvee op te houden, waarvan de produktie gebracht wordt naar een ultra-moderne coöpera tieve zuivelfabriek (Carambei). die be roemd is vanwege haar zindelijkheid en goede melkkwaliteit. Er is een land waar Nederland op vry eenvoudige wyze (zon der voorstudie) ontwikkelings hulp kan verlenen: Brazilië. Daarom lijkt het van het aller hoogste belang dat, waar ons land toeh forse bedragen voor deze hulp-waar-ook-ter-wereld be schikbaar beeft aan dit project eens in het bijzonder wordt ge dacht. Financieel dan wel te ver staan, waarby voor het welsla gen van dit project bij voorbaat menselijkerwijs althans kan worden ingestaan En wel voor de volle honderd procent. Over dit veelbelovende pro ject hadden we een onderhoud niet een deskundige, verbonden aan de Christelijke Emigratie Centrale tc 's Gravenhage, een als veel i hooi motids nog wel degelijk liaanse jongeren een opleiding ontvan- De uitbreidingsplannen van dit insti tuut, een schepping van de „kolonisten lschool voor ïanaDouwunueiwijM". landbouwhuishoudschool, later te volgen door een technische school. Dit alles uiteraard volledig aangepast aan Braziliaanse toestanden. Primitief toekomst naar Brazilië emigreerden vulden tot op heden zonder er eigenlijk bewust bij stil te staan een nuttige ontwikkelingsfunctie in de onmiddellijke omgeving van hun vestigingsplaatsen. Van lieverlede zijn er echter in deze gemeenschappen initiatieven tot stand gekomen, die een meer bewuste en ook versnelde ontwikkeling van de lokale bevolking beogen. Zowel Holambra I en II, als de drie prot. chr. gemeenschappen Caram bei, Castrolanda en Arapoti hebben daartoe concrete plannen gereed, onder meer omvattende onderwijs aan Brazi lianen <dat er thans reeds is. maar dat belangrijk kan worden uitgebreid) zo wel elementair, landbouwkundig als nog toekomstmuziek in industrieel opzicht. Voorts het inrichten van een speciaal demonstratiebedrijf voor fokvee Wat de prot. chr. landbouwgemeen- schappen aangaat hééft men reeds als natuurlijk uitgangspunt het zg. Instituto Cristao, een opleidingscentrum dat ge huisvest werd in een onlangs aange kocht zij het dan enigszins vervallen landgoed, omvattende een lagere, een uitgebreid lagere, een landbouwschool, werkplaatsen, stallen en internaat, waar naast immigrantenjeugd al vele Brazi- De plattelandsbevolking met name de kleine boer van Brazilië is in doorsnee nog bijzonder primitief. Enige opleiding heeft ze niet genoten, ze leeft in primitieve behuizingen die eerder op stallen dan op woningen gelijken, is ten prooi aan velerlei volksziekten en daar bij meestal verstoken van iedere medi sche hulp. Landbouw en veeteelt wor den op uiterst gebrekkige manier uitge oefend, gevolg van schier totale onwe tendheid Afbranden van bos en stoppelvelden vormt de enige manier van bemesting; roofbouw is aan de orde van de dag. Kunstmest en bestrijdingsmiddelen te gen plantenziekten zijn onbekend, de produktie is laag en minderwaardig. De ze bevolking moet nog alles geleerd worden omtrent betere voeding, hygiëne, landbouw- en veeteeltmetho den. coöperatieve samenwerking enzo- Gezien het analphabetistische peil van de gemiddelde plattelandsbevolking in Brazilië is het van groot belang dat zij met eigen ogen kan zien welke resulta ten bereikt kunnen worden met andere werkwijzen. Want pas dan zal zij erin willen geloven en er zich inspanning voor willen getroosten. Vandaar ook het zo van belang zijn der Nederlandse landbouwgroepsvesti- gingen als geheel eigensoortige demon stratiecentra enerzijds en als agrarische ontwikkelingscentra anderzijds. Bundeling Kort en goed: het zou een bijzonder gelukkige bundeling van krachten zijn wanneer dit proces, in de onmiddellijke omgeving van bedoelde immigranten- landbouwvestigingen reeds op gang ge komen, tot groter omvang zou uitgroeien door aansluitende activiteiten in de sfeer van ontwikkelingshulp; hetgeen in dit geval voor Nederland nog uitsluitend neer zou komen op financiële hulp en 1647) Het behalen van de doctors graad pleegt ook momenteel nog ge vierd te worden met een promotiedi ner, waarbij misschien wel eens wat te veel geestrijke dranken te pas komen, maar daarmee is dan ook alles gezegd. Na vele jaren zullen misschien nog wel eens foto's van het diner te voorschijn komen als herin nering aan vrienden en kennissen die daarbij aanzaten, maar de spijzen die bij die gelegenheid werden genoten zullen volslagen in vergetelheid zyn geraakt. Zó weinig monumentaal zijn tegenwoordig onze maaltijden. Ge lukkig. De herinnering aan het familie feestmaal dat in 1660 werd aangericht ter viering van het feit, dat Hilarius van Werm in Leuven de doctorsgraad in de rechten had be haald, zijn van tegengestelde aard. Dit festijn blijft niet in de herinnering door de gezichten der tafelgenoten die ons van een of ander conterfeitsel aanstaren, maar vanwege de onvoor stelbare hoeveelheden eten die bij die gelegenheid werden opgediend. De maaltijd telde slechts drie gan gen, zodat wc aanvankelijk zouden kunnen veronderstellen, dat zij uit een kleine beurs bekostigd moest worden. Geven we er ons echter rekenschap van, wat elke gang bevat te, dan moeten de wildstand en de veestapel van heel Limburg destijds ernstig geleden hebben om de tafel van Hilarius Werm van het nodige te voorzien. De eerste gang bestond nl. uit: „18 hamele bouten gelardeert, 18 braet- varkens gebraeden; 18 stucken gesou- ten vlees: 18 stucken kalfsvlees ge braeden; 22 schotelen duyven ge- stooft; 22 capuqynen (met kruiden gebraden kapoenen): 22 schotelen ge- phisanteerde (adelijke) kieckens; 22 schotelen suite (hoofdkaas); 22 kiecke pasteyen; 22 ganze gebraeden: 22 warme fenesoen pasteyen (wildpas- telen); 18 haese gebraden; 22 schote- TOCH IS HET ZO! len grafielen (champignons?) en 22 schotelen bloemkool". Me dunkt dat met zo'n eerste gang van 228 schotels in totaal de eerste trek wel te stillen is. Wie dit meent, heeft zich echter vergist in de honger die zich tijdens een promotiediner kan openbaren. We zullen de aantal len schotels die meestal 18 of 22 stuks telden niet steeds weer her halen. doch uitsluitend vermelden dat het tweede gerecht patrijzen, snippen, lijsters, kuikens, konijnen, eenden, kalkoenen, fazanten, herten, lamme ren, reeën en wilde varkens bevatte. Ongemerkt naderen we hier al het toetje, want ook blancmangé, aman deltaart, gebak en citroenen versche nen ter tafel, waar bij de kool niet werd vergeten. Tij dens deze wildgang werden niet minder dan 380 schotels op gediend. Dc derde gang moge dan wat West- faalse hammen, ge rookte tongen, fa- santenpasleien. sausis de Boulogne, wllde-varkenskoppen, pasteien van fazanten, patrijzen, kalkoenen, hazen, wilde varkens, reeën, zwanen en pauwen hebben geteld, maar daarmee was de vleesmaaltijd wel zo ongeveer afgelopen en moesten de lege gaatjes in de maag met gelei, selderij, sinaas appelen en olijven worden opgevuld. Hiervoor waren 288 schotels nodig. Wie van al deze lekkernijen had getast, kon nog wat zoets na krijgen, waarvoor in het totaal 375 schotels met lekkernijen ter beschikking wa ren gesteld. Maar ja, er zijn natuur lijk altijd mensen die nog wel wat door willen knabbelen, zodat nog wat schotels ter tafel kwamen om ook hen tevreden te stellen en het hele diner vol te maken dat 1375 grotere en kleinere schotels had geteld, onge acht de 287 vaatjes bier en de 75 vaatjes andere dranken. Weet u overigens al. wat het ideale menu in Nederland is? Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. H. Petition Boten: boerderij te Castrolanda. Op de voorgrond Hollands melkvee, be schutting zoekend tegen de felle zon in de schaduw der bomen. Op de achtergrond het u-oonhuis van de boer, dat welvaart uitstraalt. Beneden: De coöperatieve zuivelfabriek in Carambei. opgericht door uit Nederland ge- immigreerde landbouwers, staat evenals trouwens het geheel aan Neder landse immigranten nederzettingen, vijf in getal model voor Brazilië. wellicht ook nog het zenden van wat meer deskundigen. Teneinde dit aantrekkelijke project te doen starten is derhalve geld nodig, steun, die verleend KAN worden uit de Nederlandse fondsen die jaarlijks voor ontwikkelingshulp beschikbaar zijn en thans jaarbedragen van ongeveer 150 miljoen belopen. Wat de ontwikkelingshulp aan Brazilië in het kader van de bestaande land- bouwgemeenschappen aldaar betreft wordt gedacht aan een rond bedrag van 1,25 miljoen, dat is dus nog geen hon derdste deel van het totaal beschikbare bedrag dat per jaar wordt uitgetrokken. Nog geen honderdste deel voor een project waarvan het welslagen menselij kerwijs gesproken voor honderd procent langdurig ver door kent. Ook bilateraal Nu staat de Nederlandse overheid op het standpunt dat ontwikkelingshulp in beginsel op multilaterale basis verleend moet worden. Daar mogen de nodige argumenten voor zijn aan te voeren, deze behoeven hulpv erlening op bilate- rale basis (land A helpt land B) toch niet uit te sluiten. Daarom is in het parlement ook reeds meermalen gezin speeld op ruimere mogelijkheden voor bilaterale hulp. Hulp die snel moet komen. Want het geldt een land waarin de behoefte aan hervormingen teneinde de weg tot eco nomische en sociale vooruitgang vrij te maken nog nimmer zo sterk voelbaar is geweest als thans. Daar moet uitvoerig gebruik van worden gemaakt, temeer waar onze specialisten er al zitten en hun ontwikkelingsprogramma's kant en klaar hebben. Sterker nog: in een tijd, dat de uitdrukking „hulp aan onderont wikkelde gebieden" op ieders tong ligt mag in Brazilië de Nederland se financiële hulp eenvoudig niet ontbreken. Al was het alleen maar uit een oogpunt van dankbaar heid, omdat deze Zuidamerikaan- se natie onze emigranten altijd gastvrij heeft opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5