1 HOOFDSCHOTEL? VLEES! „MANNHEIM": minder mooi, maar levensechter Europese kleuren-tv: geen samenwerking „Frans Hals" verkocht naar West-Duitsland FEEST W 9 DINSDAG 20 OKTOBER 1964 Als men de rekening opmaakt van de 13e Int. Filmweek, die van 12-17 oktober in Mannheim gehouden is, dan kan men het zo in het kort samen vatten: „Minder mooi, maar levensechter". In de internationale filmery wordt kennelgk voortdurend minder aandacht geschonken aan het „mooie", aan het esthetisch verantwoorde, maar steeds meer wordt er naar gestreefd de werkelijkheid van alle dag raker te portretteren. Zoals dit bij alle andere kunsten ook het geval is, heeft bij de filmkunst het mooie de plaats moeten ruimen voor het echte. Sinds de „verborgen camera", de registre rende camera, of zoals de Fransen zeggen „le camera stylo" zijn intrede heeft gedaan, is dit verschijnsel overal te signaleren. Met de verbetering van de techniek zal het echter wel beter worden, want in technisch opzicht verkeert de film, zoals Jean Rouch het in een Unesco-colloquium zeide, „nog in een pre-historisch stadium". Als de techniek beter wordt, zal men wel weer tot een betere verbinding komen tussen mooi en echt, maar het zal wel nooit meer zo worden, dat men een film gaat maken om het mooi. De esthetica heeft ook hier zijn laatste adem uitgeblazen. Neem nu bijvoorbeeld de beide films waaraan INTERFILM (het Int. Evan gelische Filmcentrum) een aanbeveling meegaf: „Point of Order" en ,Jvan- hoe Donaldson". Voor de prijs van IN TERFILM (de gouden Lutherroos) kon den deze Amerikaanse films niet in aanmerking komen, omdat zij beide in filmische vormgeving schrikbarend te kortschoten. De eerste film (ontleend de Amerikaanse tv.-uitzendingen het McCarthy-proces: 188 t.v— samengeperst in 97 minuten film) bleef een tv-geval. De andere film over Amerikaanse christen-negerstuden ten, die in de strijd om de rassengelijk- heid geen geweld willen gebruiken, was langgerekte, zichzelf voortdurend herhalende reportage zonder enige vorm geving. Toch waren beide films vanuit evangelisch standpunt buitengewoon belangrijk. „Point of Order" omdat hierin het MacCarthy-isme als een on christelijke macht aan de kaak werd gesteld: een oordelen zonder hart, een niet willen geloven in de mogelijkheid waarachtige bekering n een fanatiek verwerpen zonder enig spoor vergeving: kortom een vorm van modern farizeïsme. „Ivanhoe Donaldson,-Field Secretary for the Student Non-Violent Coordinating Committee" was een duidelijk getuige- de waarachtige christelijke vroomheid van waaruit deze jonge ne gers bewust wensen te leven. De Interfilm-jury, waarvan ik de eer medelid te zijn, had graag zijn prijs daardoor te nachtmerrie. Reeds het onheilspellen de „Volk ans Gewehr" (de openings tune) deed het ergste verwachten. Het werden verschrikkelijke beelden: „sieg- reich" trekken de Duitse soldaten Lon den binnen. Zij passagieren op de To- werbridge. En hoe reageert het Engelse volk? Precies als ieder ander volk: er zijn collaborateurs in een of ander Engelse S.S-organisatie; er is zelfs een volledige Engelse division der Waffen S.S.: de massa ziet het apathisch aan, maar er is ook een verzetsbeweging, die aanvan kelijk onbarmharitg wordt aangepakt. Het verzet echter groeit en met Ameri kaanse hulp wint men op het eind. Terreur wordt tegenover terreur ge steld en geweld met geweld beant woord. Aan het slot slachten Engelse Rustig weer >.n groot hogedrukgebied met in de kern luchtdrukwaarden van ruim 1035 millibar bedekte vanmorgen een groot deel van Europa. Door de nach telijke afkoeling ontstond hierin plaat selijk mist en ook kwam hier en daai nachtvorst voor. Op enkele plaatsen in ons land daalde de temperatuur op normale waarnemingshoogte tot 2 gra den onder nul. Langs de noordflank van het hoge drukgebied trekt over Noord-Skandi- navië een actieve depressie. Een bijbe horend front bereikte het noorden van de Noordzee. Onder invloed hiervan zullen tijdelijk wolkenvelden over ons land drijven, die in de komende nacht de afkoeling vooral in het westen van het land zullen temperen. Voorname lijk in het zuidoosten is nog nachtvorst mogelijk. Het front is in onze omgeving verder weinig actief en de luchtdruk blijft hoog, zodat op aanhouden van het droge en rustige weer kan worden ge rekend. ZON EN MAAN Woensdag 21 oktober; zon op 7.15, on- der 17.34; maan op 18.07, onder 07.10. 21 oktober: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 21 oktober: 2.57 vm.; 15.15 n.m. willen toekennen aan de film van Peter Pewas: „Indem wir dienen Deze titel is ontleend aan de Joodse liturgie en de film stelt zich ten doel Keulen gehouden expositie: Mo- numenta Judaica weer te geven in zijn betrekkingen tot de Joodse vroomheid 11e eeuwen en mede de samenhang te kennen tussen Jodendom en Christen dom. Een oprecht te waarderen doel stelling. Bovendien munt deze film uit •door prachtige "beelden van de tentoon stelling, het Joodse leven en de Joodse (liturgie..maar, helaas, Het», schone doel werd niet bereikt, want in de eers te plaats gaf de film blijk het Joden dom niet begrepen te hebben, getuige uitspraak als: „Het Jodendom heeft het leven vergeestelijkt", hetgeen Inter- filmjury-voorzitter Jan Hes uit Hilver sum aanleiding gaf het om te keren: „Het Jodendom heeft het leven niet vergeestelijkt, maar de geest verleven digd." Kennelijk was hier sprake van .katholieke" visie. Ten tweede: de verbindingen tussen Jodendom en Chris tendom werden gezocht in enige uiter lijke liturgische overeenkomsten, terwijl de werkelijke samenhang veel dieper n tot de bronnen gaat, en ten der de (het voornaamste bezwaar) de film was tijdloos. Hier werd het Jodendom getekend als een museumstuk: glorieus a triomfaal, maar zo mag men in on- tijd niet over het Jodendom spreken a alles wat er gebeurd is. Bovendien: alle spreken van christe- en over het Jodendom anders dan van uit Paulus' beklemmende vraag: „Heeft God zijn volk verstoten?" is nit den bo- Dit was ondanks het sympathieke onderwerp en de goede vormgeving geen echte „evangelische" film. ROOD ÉCHEC Opmerkelijk waren de filmuitzendin gen uit het Oostblok- Van de 44 films kwamen er 13 van achter het IJzeren Gordijn (officieel waren er 45 films, ir mijnheer De Gaülle had de Fran- inzending „Le Passager" verboden als niet waardig). Bijna al deze 13 films toonden het falen van de communis tische ideologie. Met uitzondering even van de beide Russische filmpjes, die uit wereldbeschouwelijk oogpunt on benullig waren: een poppenfilmpje „Ta lent" op het thema: elk meent zijn uil een valk te zijn, en de anthropologisch- archeaologische film „Geheimen het verleden": over het reconstrueren .van het skelet van Iwan de Verschrik- kelijke. De satellietlanden logen er echter Iniet om. j Hongarije drie films: „Echtscheiding [in Boedapest" (echtscheidingen ^toegenomen vanwege de meer Jbarmelijke woningtoestanden met daar- r uit voortvloeiend alcoholmisbruik), „Mo- |zaïk" (heimwee van een in New York [wonende Hongaar naar Boedapes, niet [echter naar dat van Kadar, m i't historische Boedapest van z'n jeugd), |[„Wirbel" (jeugdfilm over problemen [van een vakantiehoudend studenten- c groepje zonder ook maar ergens enige r- invloed van communistische ideologie). Tsjechoslowakije. „Diamanten der J nacht" (hoofdprijs Mannheim '64; eers- !w telingsfilm van Jan Nemec over twee jongens die vluchten uit concentratie kamp, niet echter met politieke pro- ;e$ bleemstelling. maar zuiver menselijk, iets tijdloos: hoe reageert mens in nood? Sterke reminiscen- aan filmmethode van „Vorig jaar Mariënbad", „De laatste truc" (leuke trucagefilm zonder politieke ach tergronden), „Het dorpscafé" (genre- filmpje over feestvierders; ook al geen politieke opvoeding), „Kinderen zonder liefde" (wetenschappelijke aanval op communistische opvoedingsidealen in kindertehuizen; verheerlijking van het gezin als enige gezonde opvoedingsmoge lijkheid). Polen: „Dit is van mij" (over het be zitsinstinct van kleine babies: hang privé-bezit onuitroeibaar), „De bruidschat" (Poolse boerenroman over het falen van het collectief systeem, sterke katholieke inslag, atheïstische communistische schoolmeester speelt lelijke rol). Joegoslavië: „Burger Urban" (de en keling als slachtoffer van geplande huisvestingspolitiek; protest tegen com munistische bureaucratie). Alleen de D.D.R. bracht met „Nu- bische zondvloed" een goede reportage gebruikstelling van de As- soandam in Egypte: Chroesjtsjef nog volle glorie, samen met stralende Nasser en gladde Ben Bella. In vele gesprekken met vertegenwoor digers uit de satellietlanden kwam een heimwee naar een werkelijk democra tische samenleving duidelijk aan het licht. Qualitief bleek, dat de Oostbloklan den nog niet los waren van de estheti ca in de film; het is him nog een eer „mooie" film te maken. De mensen daar brengen er nog het geduld voor op. Ze zijn me er des te symphatieker om. Moge dan Jan Nemecs „Diamanten der nacht" ongetwijfeld de beste film Mannheim '64 zijn geweest, de meest schokkende film kwam uit Enge land. Kevin Brownlow en Andrew Mol- lo (samen nog geen 50) hebben zich in gedacht hoe 't geweest zou zijn als Hitla de laatste wereldoorlog ook Enge land zou hebben bezet. Hun film „H happened Here" was een griezelig ech- ,.Dat is van mij", een Poolse in zending voor de Mannheimer Filmwochewaarin de bezits- driftvan tweejarige kinderen wordt geanalyseerd. verzetsstrijders op een beestachtige ma nier de zich overgevende Engelse S.S.- soldaten ai- Waarom? - vroeg men de makers. Wel, omdat de Engelsen niet anders zijn dan andere mensen. Geen zwart-wit-te- kening: de verzetstrijders „goed" ei anderen „slecht". Een film, waarmee niemand geluk kig zal zijn. De Duitsers niet omdat zij niet graag aan hun verleden herin nerd worden; de Engelsen niet omdat ze er niet beter vanafkomen en de an dere volkeren, die een bezetting onder gingen niet omdat zij graag het idealis me onbezoedeld houden. Niemand zal voor deze film: „Dank je", zeggen. Maar als verschrikkelijke nachtmerrie uitermate goed in beeld gebracht. TWEE LACHERTJES Tot slot nog een paar aardigheidjes. Een formidabel slecht gemaakte Ame rikaanse reportagefilm over het bezoek van The Beatles aan U.SA. was zc langdradig, dat de zaal tenslotte una niem losbarstte in een spontaan spreek koor: Aufhören, aufhören, aufhören Het tumult in de zaal was als het kan nog luider dan het gegil van de Beat- lef ans op het doek En dan een Nederlands nieuwtje: de enige Nederlandse inzending: een film over „Lucebert" van Joan van Keuken (V.P-R.O.-t.v.) viel als baksteen. Zelfs geen afkeurend gesis gefluit. Slechts één bezoeker probeerde een beleefdheidsapplaus in te zetten. Hij bleef alleen en hield het drie tellen vol. Verder geen enkele andere reactie, dan wat gegiechel. Zelfs de grootste snobs hadden in de gaten, dat de „kunst" van Lucebert klinkklare non sens is. Ev. GroIIe. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur U 3» is Bu B5 23 vindstil 14 -0 .zo 2 13 7 1 14-0 windstil 12 windstil 12 windstil 10 Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble j Nice Berlijn 2 Frankfort München windstil 23 16 28 15 PERSONALIA Benoemd is tot ridder in de Orde de Nederlandse leeuw M. Fern- hout, Laren (N.H.) voorzitter van de Stichting voor de geestelijke volksge zondheid in Noordholland. Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, C. W. Heijer, direc teur van de gemeentelijke accountants dienst te Groningen. Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, G. F. H. Walter, te Vught 19.10 20 .00 ïaal 20.30 Moderne gram school, klankbeeld ïrnieuwing (deel 3) 21.30 cimbel 22.05 Gregorlas Drie systemen in gebruik Tot nog toe is de Europese Radio systeem winnen, dan heeft het een Unie. in Genève gevestigd als sa- Z VZiï menwerkingsorgaan voor de weste- komst dit voor geheel Europa inge- lgke omroeplanden, er niet in ge- voerd te krijgen. in_ slaagd enige eenheid te brengen in 0.05 Variété theater tot muziekbegrip. Vioolrecital: klass mededelingen nuziek 22.30 Nie Actualiteiten 23 •f 23.05 Moderne ork (gr) 23.55—24.00 Nieuws. Tijdnood Televisie. voor beginr Wisse wasser vanavond programma 20.46 De TV-fllm 21.10 Pa mentaire. NTS: 21.35 De schaakpartij. TV- spel 22.15 Jc ia! 22 3023.30 Olympische Nederland II: NTS: 20.00 Journaal. AVRO 20 01 De schone heks. TV-film 20.25 Ar tistieke ontmoetingen. NTS: 21.10 De Vijfde Kolonne. TV-film. CVK/IKOR: 22 10 "1.55 Gesprek over ggggjj[ t kerk. PROGRAMMA TV-NOORDZEE 18.30 uur: Wilhelm Teil, jeugdserie; pl.n 19 uur: Mr Magoo, tekenfilm; pijn. 19.C uur: „Club du Piano": pl.m. 19.24 uui Bob Cummings Show. een vrolijke film Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.10 Dagopening 7.20 Klass gr« i toe zendt Moèkou besdhedden de talrijke experimenten met kien- rentelevisie welke op het ogenblik -yialjt daar dus well te demonstreren en gaande zyn in de aangesloten lan- te expenimentoren. den. Het traineren en de besluite loosheid van de technische com missie welke zich op een toe te pas sen gezamenlgk systeem moet be- leen raden, zijn daarvan mede oorzaak. Al blijft de commdsgie maar stude ren en bestuderen en houdit zij vast aar haar voornemen niet eender dan in 1967 veiüeden jaar al genoemd april 1965 weer eens bijeen te komen, werkelijke invoering de opmars van de experimenten met vasie. De Duitsers noemen kleuren is niet te stuiten en ontwikkelt znoh regelmatig. In feite is er geen bij de ERU aan gesloten televisieland van enige bete kenis, dat zidh ndet op eiigen houtje een systeem heeft gekozen en daarmee meer of mander aan het experimente ren is geslagen. Men heeft daarbij ook camera's en ontvangtoestellen aange past en uiteraard voorbereidingen ge troffen voor het aanmaken van derge lijke toestellen. Als er niet zeer spoedig een behoor lijke overeenkomst wordt getroffen in zake de systeemkeuze, zal er weer een chaos ontstaan en zal het later weer massa's geld kosten om alsnog tot een noodzakelijke eenheid te geraken. De landen hebben de les van het ver schil in de lijnensystemen voor zwart wit televisie niet geleerd: ook Ai dit zoeken en beproeven zou al maar winst kunnen betekenen, er geen teken van tijdnood. Maar wil i!n de diverse landen een hori- gaan zien aan de experimenten. Groot Briitibanndë heeft het jaartal 1967 als richtlijn. Frankrijk spreekt van „vóór 1970" en wat ons land betreft: ook hier denkt men aan 1970. Dat zijn slechts weinig jaren wan echte voorbereiding. Voor Duitsland noch voor Engeland zal het mogelijk zijn, in minder dian twee jaren nog over te schakelen op een ander systeem. De ERU-commdssie zal dus absoluut in april a^. tot een grondige overeen komst moeten geraken, wil men het ge stelde doel bereiken en inderdaad voor geheel Europa één systeem voor kleu rentelevisie invoeren, opdat men kan komen tot gave uitwisseling van pro gramma's en vooral: tot overal goed te ontvangen, ongeschonden Eurovisiepro. naar utt, dat men tn het wilde -f. weg zelfstandig gaat beginnen 3 8.15 Gewijde gram 8.50 Vocaal en iliedjes 9.00 Voor de ziel landen niet mogelijk zal zijn Ue„re„„ltae„di»,e» rt™. 16 oktobi kwin'' 12.00 Lichte gr; behoeve van land- Licht orkest 12.53 Grar liteiten 13.00 Ni 11.50 Licht 12.30 Meded i inbouw 12.33 ken zolang er nog geen vinding is ge daan welke de kosten drastisch druk ken. Daarom zou de opbouw van de Euro- Nemen wij de situatie op teals die op I*» kleurentelevisie jeramenlUk t wij dat En- worden i De situatie __.15 Koorzang: lich- 13.35 Musette-ensemble met zangsolist 14.00 Boeren en burgers in Bui tenveen. hoorspel (deel 2. herhaling van 15 oktober jl) 14 30 Moderne kamermu ziek (gr) 14.55 Klass gram 15 50 Bijbel- vertelling voor de jeugd 16.00 Voor de jeugd 17.15 Jazzperspectief 17.45_ Country hert ogenlbldk is, dan geland als grootste teievisneiana knoop al heeft doorgehakt en volop perimenrteert mot hot Amerikaanse erricht: men heeft i kant cn klaar, veel te weinig gebruikt Eurovisienet voor. Verdeden de Eurovisielianden zich western _ziek (gr) 18.05 Madrigaal- instrumentale begeleiding: Bui tenlandse volksliederen 18.30 Het Spektrum nieuws uit de protestants christelijke or- gym •ersum n, 298 m. VARA: 6.30 Olym- journaal 7.00 Nieuws 7.10 Ochtend - 7 20 Socialistisch strijdlied 7 23 Lichte (7.30 Van de voorpagir 7,45 Olympisch journaal 8.01 Lichte gram 8.50 Gym voor u Kookpraatje 9.05 Klass gram Schoolradio. VARA: 10.00 gram 10.30 Olympisch journs 11.02 Voor tualitelten 12.25 Voor het platteland 12.31 a land- en tuinbouw •naai 13.00 Nieuws 13-20 Stereofonische uitzen- zieken 17.20 Stereofonische Tango rumba orkest en 17.50 Regeringsuitzending: Gev men. Tips voor en van wef Regie: Hedda 4 Maas 18.00 I Uitzending al/tijd met succes be- verschillende lijnensystemen voor tonoond karweitje is. zwart-wriit beeM: men krijgt bij Euro- Ook enkele kleinere landen (Neder land incluis) experimenteren met het sinds vele Jaren beproefde Amerikaan se systeem dat dan euvelen mag heb ben, maar toch ook de nodige positieve kanten. Want wat weet men helemaal van de Europese systemen, die ontwikkelt wer den in Duitsland en In Frankrijk? Het spreekt wel vanzelf, dat Duits land, in een half-werzwegen tijdmace tegen Engelland, het Amerikaanse sy steem niet aankijkt, maar de eigen vinding, het PAL-systeem, bij zijn ex perimentele kfleurennmtaendingen toe past. Het Duitse systeem zou, zoals de industrie in de Bondsrepubliek ver klaart, dicht bij hot Amerikaanse lig- £eK®??enU gen, maar verbeteringen daarop beha- kwestie. Hot 15 nauwehjks meer te zen. Geen enkele reden dus voor Duits- dat t™** de d™« S™1* land, om Engeland in de beproeving West-Europese landen hun eagen reep. van het Amerikaanse te volgen! deeds gekozen systeem zullen laten val- Frankrijk op zijn beurt pousseert de "n. z'ïn al teveel kosten eigen methode: het SECAM-systeem en <*-QrnoQ J~ wal van de andere niets weten. Het laatste nieuws is. dat Monaco in zomer 1965 gaat experimenteren in kleuren vïsie-uibzenidingen of overneming van eikaars programma's geschonden beel den en ten Slotte moet men er dan toch naar de eds der tijden toe komen, om eenheid te brengen in de systemen, evenals dat nu met de lijnen gebeurt. Hachelijk gemaakt tijdens de experimenten e uitwerking van de methoden. Ihiitsland zou, met verbeteringen op het Amerikaanse systeem (indien de natuurlijk volgens de SECAM-methode, technische commissie ringen werkelijk zou zijn te overtul- Duitsiand het Sovjetblok Het enige tijd geleden in de publi citeit gekomen mansportret, dat door de heer Baard, directeur van het Frans Halsmuseum in Haarlem en andere deskundigen aan Frans Hals wordt toegeschreven, is naar Duits- helpen direct tegen brandend maagzuur De septemberdag is van een wonderbare warmte en helderheid gebleven. De sterke, wit te wolken, die Gerdien en Ireentje aan de hori zon voorbij zagen trekken, zijn tot stilstand ge komen sinds de drijver zijn staf heeft laten rie ten. Nu zijn ze de burchten en torens, die het grensgebied der eeuwigheid bewaken. Achter hun stralend witte randen ontwaart men iets van de peilloze diepte dier eeuwigheid, maar spoedig moet het oog zich afwenden en aardse verhou dingen zoeken, die door hun beperktheid niet duizelen doen. De Lynnehoek vangt het volle geweld der zon newarmte op. Alle bloemen geuren met een laatste krachtsinspanning; ze zijn als een leger dat voortgedreven wordt, hoewel 't bijna niet meer kan. Hun geuren mengen rich met de harsreuk van de hoge sparrenlanen, die 't bos 't Lynneveldt doorkruisen. Boventoon en on dertoon. Joke hoort er een symfonie in, een hartstochtelijk levenslied van nog slechts half begrepen stemmen. Ze heeft Anjo een kopje thee gebracht, maar gaat weer terug naar het huis, met de belofte dat ze zo meteen terug zal komen met haar naaiwerk, om dan de hele mid dag bij haar te blijven. Nu riet Joke, hoe t sprookjeshuisje van de Lynnehoek een heel klein nietigheidje is onder de wijdheid van deze open blauwe hemelboog; ze lacht erom, want 't lijkt haast onmogelijk dat dit Kabouterhuisje een zo ruime en geriefelijke woonplaats is voor hun drieën. Als ze met haar blikken een hoek van negentien graden maakt, ziet ze de oude muren van het grote Huis tussen de bomen doorscheme ren. Een van de torenvormige hoekgebouwen vrij duidelijk, daarvoor glimpt het gazon. Maar de toegang is alleen te vinden door de donkerheid van 't omringend geboomte. Geen luchtig sprookje is 't Lynneveldt, eerder een sa ge. een oude legende, met een strekking zwaar van ernst. Joke moet denken aan een schilderij dat ze eens heeft gezien, een wonderlijke uitwerking van het thema „verloren zoon". De schilder heeft de gelijkenis verplaatst naar de Europese in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Boldlngh middeleeuwen, het Vaderhuis is een burcht, enigszins gelijkend op het Lynneveldt. Mot glanst er licht door de vensters, maar de deur is nog gesloten, de thuiskomende is door de va der nog niet opgemerkt. Toch is hij er reeds in verschoten plunje, op een vermagerd ros, is hij komen aanrijden, meer stapvoets, naarmate hij dichter de beslissing nadert. Nu hij het hoge huis ontwaart, aarzelt hij, houdt zijn paard in, blijft staren, verscholen in de donkere schaduw, daar waar het woud het dichtst is. Een eeuwig heid wacht en staart en verlangt hij, vastgewor- teld op die plek en de schuwe wouddieren ko men rustig te voorschijn; spelen om hem heen, alsof de stille man er in 't geheel niet was. Een ree met haar jong staart hem nieuwsgierig aan, een haasje buitelt dwars over zijn pad, een vo geltje heeft zich op zijn hoed gezet. Joke schudt de herinnering van zich af, maar ze weet dat voortaan 't Lynneveldt voor haar het terrein van de thuiskomst zal zijn. Ze vertelt haar ondervinding aan Frans. Die heeft er ech ter niet veel oren naar, want hij is bezig zich te kleden voor 't feest in de Mussenstraat. Z'n werkkleding, z'n tuin zijn hem liever. Bovendien heeft zijn tuin hem nodig op deze warme mid dag, die het laatste vocht uit bodem en planten krabt, een pijnlijke geschiedenis, waarover hij zich telkens weer ergert en opwindt. Maar [t moet van Joke. Zijn handen en nagels heeft hij geborsteld om de zwarte tuinsporen eraf te ha len. Nu zijn kleren aan de beurt en ook hierin heeft Joke de hand gehad. Een wit overhemd, zijn beste donkerblauwe colbert. „Móet dat per se?" vraagt Frans onwillig. En Jóke onverbiddellijk: „Jonki, 't moet, abso luut." „Je weet dat ik er een hekel aan heb om me op te doffen, je moet niet beginnen te heersen, meisje." Joke lacht maar eens, ze kent haar pappenhei mer zo goed. „Ik héérsen? Nee, jij moet een héér zijn! Dat ben je natuurlijk altijd wel, maar nu moet je ook 't gewaad des lofs erbij aantrek ken." „Onzin." „Geen onzin jonki, je bent vanmiddag een feestganger, je voelt er nog niet veel van, maar een goed pak hèlpt je daarbij, dat is nu eenmaal „O, 0, wat een logica." Met tegenzin en gesteun hijst het slachtoffer zich in zijn f eestkleren. Halverwege, bij 't kno pen van de das, probeert hij voor het laatst eronder uit te komen. ,J)e tuin is veel te droog, er moet gesproeid worden, daar dien ik toch zelf bij te zijn." „O nee, ik kan daar net zo goed toezicht op houden. Frans, luister nou eens. je bent moe ders enige zoon." „Weer wat nieuws, ik dacht dat we met ons negenen waren." „Je laat me niet uitspreken, jó, de enig be reikbare zoon, Gerrit zit ver weg en je moet nog maar afwachten of hij komt. Gezien de toe stand daar zal hij wel niet komen, want Riek is geen held. Roel rit nog verder weg; Aart, dat weet je; en Toon heeft zich onvindbaar gemaakt." „Laat die alsjeblieft ook maar wegblijven." „Nou, dan blijf je alleen over als enige zoon, om je moeder op haar feestdag te verheugen. En ga je nou haast?" (Wordt vervolgd) land verkocht. Dit is door de direc teur van het museum medegedeeld. Het schilderij is door mevrouw Gisela Kemperdick gekocht, nadat een Ame rikaans Frans Hals-deskundige, prof. Seymour Slive, hoogleraar aan de Har- vard-universiteit te Cambridge in Mas sachusetts, zaterdag zijn oordeel over het portret had uitgesproken. Prof. Sli ve was er, op verzoek van de eigena ren en de gegadigde, speciaal voor naar Haarlem gekomen. Hjj sprak zich, zo deelde de heer Baard mee, in posiieve zin uit en verklaarde er onvoorwaardelijk van overtuigd te zijn, dat het portret van Frans Hals is van omsteeks 1645. Prof. Slive acht het uitgesloten, dat het portret zou zjjn geschilderd door Jan Hals, van wie de Amerikaanse deskundige en speciale studie heeft gemaakt. Hiermede zo deelde de directeur van het Frans Hals museum mede, sluirt prof. Slive zich aan bij de overgrote meerder heid der deskundigen, die van de juist heid van de toeschrijving aan Frans Hals overtuigd zijn. zijn dringen met epg. Frankrijk daarentegen wil ook om gevoelsredenen niet buigen voor de Amerikaanse methode en zweert (uiter aard!) bü de eigen vinding. Uit Kopen, hagen .waar geleerden sinds vele Jaren onderzoekingen verrichten voor 'n wer kelijk goedkoop systeem, zün nog geen positieve resultaten vernomen. Heel veel kans op een spoedig har monisch samengaan bestaat er dus ndet Deze situatie weerspiegelt zich ook in hert overleg van de oommissie. Oplichting De officier van justitie te Amsterdam heeft een gerechtelijk vooronderzoek doen beginnen tegen de twee kunstschil ders-restaurateurs D. M. en J. F. J. N. te Amsterdam die het mansportret hebben gerestaureerd. Zij worden verdacht van poging tot oplichting. Zij zouden namelijk hebben getracht het doek voordelig in bezit te krijgen. Tegenover de familie Hotinof te Mui- derberg, die het stuk had ontdekt en het had laten restaureren, zouden zij het tegen beter in hebben doen voorkomen alsof de restauratie een teleurstellend resultaat had opgeleverd en dat het wel geen Frans Hals kon zijn. De familie is op die poging niet ingegaan. Na een eerste verhoor door de rijks recherche, waarin de poging het stuk in bezit te krijgen werd toegegeven, is tegen beide mannen proces-verbaal opgemaakt. Zij zijn niet gearresteerd, nader wordt onderzocht of zij aan enige strafbare han deling hebben schuldig gemaakt. Com meniaar Charme en vaart J^E NCRV heeft gisteravond op Ne derland 2 nieuwe programma's ge ïntroduceerd. Het „Rendez-vouz d Pa ris" beviel ons uitstekend. Kan men deze aan kunst gewijde serie op zulk een peil houden, dan hebben wij er een programma bij om naar uit te kij ken. Geestig van presentatie, goed ge varieerd in onderdelen en met voldoen de charme en vaart samengesteld. De inquisitie-achtige ondervraging van Karei Appel, passend bij zijn persoon, terwijl wij ondertussen de fraaie rom mel in zijn atelier konden begluren, was wel een vondst. Veel minder spectaculair en voor namelijk gericht op liefhebbers van deze materie was de entree van de tweede nieuwe rubriek Micro'' ge sausd met een tikje avontuurlijkheid het experiment eigen. Het via de spe ciale microscoopcamera vergroten van microben en bacteriën is echter geen televisienieuws meer, behalve voor nieuwe kijkers. Belangwekkend zijn deze vergrotingen ongetwijfeld altijd. Maar misschien zou een andere vorm van presentatie het geheel iets leven diger kunnen maken. Het verhaal van het zeldzame ka binet, combinatie van vertelling en spel met Guus Oster in het middelpunt, vormde een aardige tegenstelling hier. de voorstelling had veel goede Van nog eens geheel andere allure was daarna de film over het boek Openbaring tn de beeldende kunst. Een brtclemmend werkstuk, dat men eigenlijk meermalen zou moeten zien om ten volle te kunnen genieten van de artistieke waarde en de betekenis van de in beeld gebrachte symbolen. Met dit alles heeft de NCRV vodP een belangrijke televisieavond gezorgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9