oq I Waar denk je aan I! Aforismen van Tjit Reinsma II bakt ze weer bruin Sweet nothing ZONDAGSBLAD ZATERDAG 17 OKTOBER 1964 gELUK NU1 Pc KKIG kon ik de pier opglippen, zonder dat iemand me sag. Want rj anders hadden ze op z'n minst meewarig t en medelijdend hun hoofd geschud. Of nog erger, er was iemand mee gegaan. - Maar ik ben hier liever alleen. Als er iemand bij me is, kan ik nooit zo intens r van de natuur genieten als ik zou r willen. Zelfs met Bert kon ik dat niet. t Hoe graag ik ook 's avonds voor 't naar d bed gaan een ommetje met hem maakte, e van de nacht, de sterren en de wijdheid n van 't heelal merkte ik nauwelijks iets. Maar dat gaf dan ook niet. Voor Bert wilde ik alles wel missen. IK helemaal aan het eind van liet paalhoofd zit, kan niemand meer ïien, dat ik het ben. Trouwens, ik bèn ïaast niet te zien, want de rijen palen louden alle blikken tegen. Ik houd zo ran de zee. 't Is hier nu bijzonder mooi te zitten. Er waait een zacht windje er zijn geen wolken, zodat de zon inafgebroken op de golven kan chitteren. Als het wat harder waait, rind ik het hier een beetje angstig, jmdat de golven bij het terugrollen zo wraakzuchtig aan het paalhoofd trekken, e hoort het aan de kleine steentjes, die egenstribbelend in de diepte wor- en gesleurd. Het klinkt zo onheilspel- end! Net of ze je straks ook mee zullen uigen. Met storm kun je hier niet eens omen. Zelfs bij eb worden de stenen an overspoeld. Je kunt dan beter op iet strand blijven, of gaan zwemmen. Iwemmen met storm is verrukkelijk. De dan zo dol en uitgelaten! Het is jeerlijk om je er in te storten. De ;olven slaan wild tegen je aan, of rollen elfs helemaal over je heen. Maar ze ijn niet echt gevaarlijk, tenminste bij aan het strand niet De zee heeft dan veel weg. van een Ete goeie lobbes van een hond. Hij iit je wel eens om, maar hij bedoelt niet zo kwaad. Hij wil alleen maar toet je spelen. Het wordt een dol hitgelaten rollebollend spel. Je hele huid n gaat prikkelen van de golfslag en het rt teute schuimende nat. Je voelt je I- heerlijk en haast één met de elementen. ■- I Ik kan begrijpen, dat Bert zich zo e Jicht bij God voelde als hij vloog en dat fiit één van de redenen was, waarom hij "J piloot wilde worden. Als er slechts zeer keinig rond je is, van wat mensenhan- i. pen hebben gemaakt, ja, dan is God je 5- peer nabij. Daarom zit ik hier ook zo d iraag geloof ik, met rondom mij water, fucht en zon. Wellicht kunnen de mensen niet begrijpen, dat ik, die God nog maar nauwelijks kende, het geloof de rug heb 'oegekeerd, toen het gebeurde met Bert. Waar zodra ik dat dode gezicht zag, kon niet anders, dan met ontroering aan &od denken. Bert was nog liever, ik zou haast zeggen nog heerlijker dan anders, yndanks dat het gezicht dood was, paalde het. Het lag me steeds op de lippen, om te •agen: „Wat zie je nu Bert? Is het er looi? Is het er zo als je gedacht had?" had wel al die dagen dat Bert daar ig, naast hem willen zitten, om van zijn lezicht alle wondere raadsels Gods af te Maar ze haalden me er steeds 'andaan. Ze begrepen niet, dat ik meer milde van ontroering dan van verdriet, toen hij weg was in de aarde ermande me een onuitsprekelijke Iroefheid. Ik was dankbaar, dat Bert me op m'n SiiniiiiiiniiiiniiiniiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiinminuniiiniiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiniiniiiniiiiniiiniHinMMHiHB—mpnnpmi 1 ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiitiiiiiiiiiiiiiiiiij laatste verjaardag televisie had gegeven, even naar het strand. Dan zal ik je het De mensen vonden het misschien wel proberen uit te leggen." ongepast, dat ik keek. Maar ik kon zo doende m'n verdriet eens even vergeten, bij stukjes en beetji leven leeg en koud voor me geworden! Gisteravond zag ik in de kast een overhemd van hem hangen. Ik bukte hield m'n hoofd er tegen aan. Omdat In de zee was fosfor. Er leken blauwe vonkjes uit de golven te slaan, en toen we heel dicht bij het water kwamen, sprongen er zelfs vlammetjes onder onze schoenen vandaan. Net of we op iets wolligs achter het overhemd hing, sterretjes trapten. Maar ik moet het toch maar niet meer Maar Bert, hoewel hij geboeid naar het doen. Want ik word er zo verdrietig van, schouwspel keek, bleef ernstig. Op eens omdat het niet echt is, omdat ik er dan ging hij voor me staan en nam zo naar ga verlangen, dat hij misschien nog m'n leven zal komen. Daar heb het gezicht tussen z'n handen begon toen zacht en aarzelend te spreken, of hij woord voor woord beproefde, voor hij andere het uitsprak. „Anita" zei hij, „Ik begrijp goed, dat je m'n houding geleden is heenge gaan. Misschien be doel ik het niet se rieus en is het al leen maar, om me zelf wijs te maken, dat ik niet voor al tijd van de koeste ring waarmee Bert me omringde, ver stoken zal blijven. Een andere man Kort verhaal door Janni Krijger- Wisse TK GELOOF, dat we allebei direct voelden, toen we elkaar voor 't eerst ontmoetten, dat we voor elkaar bestemd God niet dient." waren. Hij sprak op die avond 't was Toen barstte ik bij wederzijdse kennissen niet veel snikken uit tegen me, maar wel gingen steeds z'n wonderwarme ogen mijn richting uit. niet meer zien, an ders zou ik mis schien zwichten." Toen vervolgde hij met tedere stem, die toch eigenlijk niet paste bij z'n woorden: „Ik heb gehoord Anita, dat God in jouw leven geen plaats vindt". Hij sloeg z'n armen om me heen, om me de klap te ver zachten, die hy me daarna nog toe bracht: „Anita, liefste, de moeder van 'n kinderen kan geen vrouw zijn, die onbeheerst riep: „Buitengesloten, alweer buitengesloten." Bert zei. terwijl zacht over 't haar streek: „Wat Hi] bracht me ook thuis, 't Leek' net, of bedoel je daarmee, Anita, kind, stil elkaar al jaren kenden en zonder maar, laten spreke,» alles van elkaar wisten. Maar praten. Geloof toen ik hem weer eens bij die mensen trof, was alles heel anders. Hoewel hij me ook toen thuis bracht, hadden we geen contact met elkaar en ik kreeg de alleen maar ongewild pijn doen. Indruk, dat hij welbewust op ,v afstand bleef. Het deed feit, dat je bestaat. nog eens rustig ik wilde zo onuit sprekelijk graag, dat het anders was. Ik begrijp ook niet, waarom we elkaar moesten ontmoeten. We kunnen elkaar leen maar ongewild pijn doen." „Ik wil je geen pijn doen", riep ik al snikkend. ,Toch Anita, met er te zijn. Door het sinds die eerste ontmoeting, was hij geen moment uit m'n gedachten geweest. ju^e daarom ook haast niet te dragen, dat hij bij onze voordeur met een korte onpersoonlijke groet afscheid nam. Ik bleef even staan, Toen barstte ik los: „Waarom houden er zo'n kliek op na? Waarom jullie iedere buitenstaander? Dat voelde ik vroeger al als kind. Dan zat ik 's zondags voor de holde hem toen ontd^n acMerna. Ik riep: „Bert, luister eens, wat waarom doe je zo? Heb ik iets gedaan?" ondanks dat het vrij donker was, zag ik hem verbleken. Hij haalde diep adem en zei: ,,'t Is beter, dat we elkaar geen verdriet doen." Dit was orakeltaal vc begreep er werkelijk niét van. Toen pakte hij plotseling mijn hand wat een beschermende warmte ging hem uit en zei: „Kom, dan lopen hun voetstappen zeiden: „Jij hoort niet bij. Jij-hoort-er-niet-bij. Wat heb ik verlangd om mee te mogen! Wat waren de zondagen saai voor me. Iedereen sliep uit en niemand bekommerde zich om me. Ik begon toen al over God te denken, maar vooral later op de H.B.S., Ik toen een dominee elke week les in godsdienst gaf. Maar hij zei nooit: „Als jullie me iets te vragen hebben, kom je me thuis maar eens opzoeken." Ik had het zo graag eens gedaan, want ik had zo veel te vragen en nu stoot jij me ook weer af." Ik maakte me van hem los en wilde hard weglopen, maar hij greep m'n arm en stamelde met z'n gezicht omhoog: „God ik dank U, ik begrijp." Hij trok me wild tegen zich aan en zei een hele tijd niets. Ik geloof dat hij huilde. Wat was alles toen opeens heerlijk geworden. We deden heel lang over de weg naar huis en nooit vergeet ik de woorden, die hij bij 't afscheid nemen sprak: „Tot morgen en overmorgen en altijd." Het was nadien toch niet altijd even gemakkelijk voor me. Ik ging naar catechisatie en naar de kerk, maar ik vond er niet altijd, wat ik zocht. Bovendien was de taal, die gebruikt werd voor mij erg vreemd, hoewel ik daar spoedig aan gewend raakte. Ook viel het me op, nu ik meer met kerkmensen in aanraking kwam, dat het niet altijd even goed te merken was, dat ze christenen waren. Ik sprak met Bert veel over deze dingen en ik mag wel zeggen, dat zijn geloof me er door heen gehaald heeft. Ik werd steeds weer tot in 't diepste van m'n ziel geroerd, door zijn woorden en z'n manier van zeggen. Hij sprak ook altijd zo bewogen als hij het over God had; daar uit alleen kon je al opmaken, dat hij Hem zeer lief had. Ik hoop dat ik geen zin, geen woord vergeet, van wat hij me allemaal gezegd heeft. WAAR DENK ik aan Ik ben speciaal naar dit plekje gekomen, om te prakkezeren over: „Wat nu!" en nu heb ik m'n gedachten weer de vrije loop gelaten. Natuurlijk stromen de tranen me over de wangen. Ik had er ook niet aan toe moeten geven. Misschien dat ik later, als het verdriet wat gesleten is, aan Bert kan denken, zonder dat het me te machtig wordt. Misschien dat ik dan pas recht dankbaar kan zijn, voor die mooie jaren, die ik samen met Bert verloofd en getrouwd mocht hebben. Als ik er nu aan denk, doet het alleen maar pijn. Ik geloof daarom, dat ik er goed aan doe, om werk buiten het dorp te zoeken; want hier voel ik aan alle mensen, die ik ontmoet, dat ze de schaduw van Bert naast me zien. Toch wil ik dit dorp niet helemaal vaarwel zeggen. Ik wil blijven wonen, waar ik zo onuitsprekelijk gelukkig ben geweest, in dit dorp bij de zee. Ik hoop zo, dat ik werk vind, waarbij ik voldoende afleiding kan vinden. Werk, waardoor ik veel met mensen in aanraking kom. Mensen, die ook verdriet en vreugde kennen. Men sen, waarvoor ik misschien iets kan zijn. God, help me daarbij! Ik ga niet voor de klas staan. Nee, dat doe ik niet, dat kan ik niet. 't Zou allemaal weer net als voorheen zijn, toen ik Bert. nog niet kende, 'k Zou het haast als verraad voelen tegenover Bert, als ik dat deed. Net of het maar een episode geweest is, een onbelangrijk tussenspel. In ziekenhuizen of sanatoria zullen ze ook wel onderwijskrachten nodig heb ben. Ik zal in de stad eens gaan informeren. Of zou ik verkoopster worden in een boekhandel? Ik zal vanavond de krant er eens op nakijken, 't Zal voor 't eerst zijn, dat ik de krant weer lees. 't Begint hier koud te worden. De zon heeft nog niet veel kracht en het zal niet lang meer duren, of hij zakt in de zee weg. Zo lijkt het tenminste. Vreemd is het, dat alles maar gewoon doorgaat. De zon komt op, de zon gaat onder, 't Wordt eb, 't wordt vloed. Postzegelrubr.elc door G. J. Peelen Er zijn landen die liaan op de lijst van schadelijke uitgaven, waarmee men bedoelt lat ze teveel en volkomen ynnodig postzegels uitgeven, tot Ichade van de verzamelaars. Paartoe behoort stellig ook raraguay. Het land zelf heeft jiiets te vertellen over zijn mtzegehiitgaven, maar is aan landen en voeten door een Contract gebonden aan zijn Went, die zorgt voor smeuiige lepels, met gewilde motieven Ran de lopende band. Het gekke Js dat deze man zoveel kijk beeft op de verlangens van de verzamelaars, dat hij op de peest geraffineerde wijze zijn pottenen weet te kiezen en in (én serie bijeen te brengen, zó dat er toch telkens weer motief- Verzamelaars inlopen, en van f«n voornemen dit land te fioycotten afstappen. harop werd o.a. voor het eerst et portret van de secretaris «eneraal Thant van de U.N.O. ebracht. 'afb. 1). Zij zetten er °l U voor. zoals onze kranten tot oor kort ook steeds spraken van Je Thant. tot bekend werd, dat dit of Oe alleen maar „oompje" •tekende, een waarderende Afb. 2 uit dezelfde serie presi dent Kennedy, Amerika's meest- gewilde verzamelmotief, naast Mrs. Roosevelt, waarover straks meer A.ls 3e motief in deze wonderlijke reeks: de ontmoeting in januari van dit Jaar van Paus Paulus en de patriarch Athenagoras in Israël. We zien op afb. 3 de 2 kerkvorsten „in broederlijke omhelzing, zoals het onderschrift luidt Als 4e motief bevat deze serie nog een aantal ruimtevaart successen van Amerika. Op die manier werd deze serie verkocht: a aan de verzamelaars van het land Para guay, b, aan UNO-verzamelaars, C aan Kcnnedy-verzamelaars, d aan verzamelaars van religieuze motie ven, zodat 4 vliegen in één klap werden geslagen. Afb. 5 even het i Roosevelt motief. Ethiopië Polen haastten zich mee te doen aan deze goede business, die dollars m het laatje brengt. De bondsrepubliek zet zijn jaar- VldOQen lijkse weldadigheidsserie voort, 3 met verdere sprookjesmotieven. Dit jaar Doornroosje (afb. 4). Op onze afbeelding het moment dat het prinsesje zich prikt aan het spinnewiel. In reportages van de Oostlanden wordt steeds verteld, dat er practisch geen auto's rijden. Dat belet Hongarije niet om een veilig verkeer serie uit te geven. In driehoeksformaat. Afb. 7 is er één uit: een gezin dat oversteekt op een zebrapad. Onder afb. 8 brengen we een tweetal vlaggen samen, die van Algerije en van Libanon, twee uit een serie van 13, de leden van de Arabische Liga, wier staatshoofden in september weer in Cairo bijeenkwamen. eer daar een maand later de conferentie van de niet-gebonden landen gehouden In de vlaggenserie der 13 komen voor: behalve Egypte: Irak, Jorda nië, Libanon, Syrië. Soedan. Saoe- di Arabië. Yemen, Koewait, Libye, Algerije, Marokko, Tunis. Afb. 10 is van Ghana: Stichtersdag, door Nkrumah zelf ingesteld. Ghana is groot, en Nkrumah is zijn stichter! Onveranderlijk prijkt ieder jaar zijn portret en een bloemenhulde op deze reeks. Dit Jaar is er ook nog een blok, met in de marge het volkslied van Ghana. Afb. 9 een tip voor Nederlandverzamelaars: Er zijn aan de filatelistenloketten, en op een tweetal plaatsen -n Den Haag 'De La Reyweg en Maduro- dam> bij wijze van proefautoma- ten geplaatst met postzegel boekjes van 1. bestaande uit 10x7 +2x15 ct. of 2x5 4- 6x15 et Aan één zijde ongetand, en met combinatie mogelijkheden: van samenhangers: 15 +7, en 5 +15: Dit hoort natuur lijk in een Nederlandverzameling thuis. rn tS-BALLONJ igtte A I in de Ruimte C 0 15 JQ o s L Q. Proef balion verschijnt elke veertien dagen In het zondagsblad. voor iedere geaccep teerde inzending Ie er een postwissel. 0 etnnr fs.v.p.J foto's, tekeningen, gedichten, cerkalen. commentaren. Ideeën of u-at Ie nog Je moet niet naar leeftijd kijken, niaar op woorden letten, men ii niet wij» omdat Dat bepaalde mensen nog niet lialf weten, hoeveel vrienden ze hebben, komt doordat ze hun vrienden voor minder dan vijftig procent kennen. Alle vitalisten stenen snel, ook al worden ze tachtig. Alleen mensen met doodsverlangens kan men feliciteren met hun verjaardag. De echte jurist is een zwakke, intelligente machtsmens. Men moet christenen vooral niet over één kam scheren; die kam is al vuil genoeg. Jeugd wordt, gepaard aan intellect, nimmer vergeven. Dat sommigen meer in zichzelf dan in anderen zien, komt eenvoudigweg door introspectie. Politie: het geprojecteerde commune schuldgevoel. Oorlog komt voort uit frustratiegevoelens van generaals in vredestijd. JIJ Ik denk vaak aan je als aan vroeger toen wij samen klein waren hoewel ieder afzonderlijk jij met een grote strik in je haar en ik met een grote mond jij met spillebenen (toen) en grote ernstige ogen die mij pas jaren later zouden zien TOM VAN DEEL Duindoorns lVat er ook gebeuren zal de geur van de duindoorns kan ik over tien jaar nog precies zo ruiken dit stelt mij geweldig gerust geeft het gevoel dat er niets gebeuren kan. TOM VAN DEEL MAAK HET KORT Mijn testament: ik hoop dat je gelukkig bent MARIANNE VAN RAAY Love's blind, they say but you've not got eyes to see enough, I bet TJIT REINSMA WENS Ik zou zo graag eens met de mensen praten iie mij steeds staan laten wanneer ik lift. TJIT REINSMA ER UIT GELICHT A. v. d. W. te Rotterdam: Al leen „voor R" zou er in hebben gekimd, als we het goed genoeg hadden gevonden. Maar 't was niet goed. K. d. D., Scheve- ningen: Je hebt een leuke naam en wat veel belangrijker is: je denkt na. Je moet met het laatste beslist doorgaan en waarschijnlijk ook met het ma ken van gedich ten. En verder: ouder worden. Succes. K. B., Schiedam: 't Is fijn dat je plezier hebt in tekenen. Maar ook tekenen is een vak, waarin je je moet be kwamen, tenmin ste: als je iets wilt bereiken. Wees bovendien erg kritisch voor jezelf (familiele den en vrienden zeggen al gauw „dat je het zo mooi doet", maar dat doen ztf om dat ze er weinig verstand van heb ben of omdat ze je zo graag mo gen). Blijven pro beren. B. Z„ Alblasser- dam: 'n Goede raad: lees eens de dierenverha len van bijv. Koolhaas. Dan kruip je wel vlug in je gerestau reerde bromvlieg. I. N., Vlaardingen: Ook wy zijn wel eens op vakantie geweest. Raad: laat je pen dan thuis. Nog een noot van T. v. D.: bedankt voor je kritiek, maar weet jU wel wat zwak ke puntje zijn S. W., Rotterdam: je kartoens zijn (nog) niet gees tig en evenmin origineel. Tussen haakjes: heb je een watercom plex is het wel goed met de blaas? C. A. de L., Bos koop: Wij zouden graag iets van je publiceren als het maar te lezen en te waarderen was. H.B., Burgh: Wy beseffen dat „dit luid geraas zo on eindig veel onge vaarlijker is dan 's werelds rui sen", maar toch geen reden om je ruimte te geven. R.B., Delft: Pro beer het eens bij een schoolkrant als je dat sta dium te boven bent, horen wij wel weer van je. F. P., Wassenaar: Van je „hep hip" en „tep tip" kre gen wij de pip. Wacht maar tot je ontdekt wat liefde werkelijk is. Dan ga je wel licht ook verdien stelijker tekenen. aaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15