CHINESE VLUCHTELINGEN „GEZIN EN WELVAART" begonnen nieuw GEREFORMEERDE CLASSIS GEESTELIJK LEVEN Mangel roept op tot „stille tijd" DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 17 OKTOBER 196( De preek is in discrediet Dat merkt men uit leleine dingen. Bekend is het verhaaltje van de jongen die zijn vader- dominee. die hem iets beloof de. vroeg: ,,Is het echt waar of preekt u." Het verhaaltje is wat gezocht. Tien tegen een heeft een volwassen man dit in de mond van een denk beeldige jongen gelegd. Maar dezer dagen lazen we in een hoofdartikel in een Ameri kaans christelijk maandblad iets soortgelijks. In het overigens zeer positieve, waardevolle artikel stond de ze zin: „Iemand kan niet scheppend werkzaam zijn, zo lang hij preekt." En met dit preken bedoelde de schrijf ster de „herhaling van axio ma's, die een predikant niet werkelijk beleefd en niet door het leven zelf geleerd heeft." De klacht is trouwens niet nieuw. Reeds een eeuw gele den schreef Kierkegaard over de predikheren van zijn tijd: „Wat de filosofen over de werkelijkheid zeggen, is vaak even misleidend, als wanneer men bij een uitdrager op een (bordje leest: Hier mangelt men. Wanneer men er met zijn was zou heengaan om die te laten mangelen, zou men bedrogen uitkomen. Het bord staat alleen maar in de eta lage om verkocht te worden." Er wordt veel gesproken over preekvernieuwing. Maar een preek wordt niet levend door een nieuwe opzet, niet door door moderne taal. hoe be langrijk ook: evenmin door grondige exegese, hoe onmis baar overigens. Een preek is levend als hij geboren is uit een door Gods Geest levend gemaakt vernieuwd hart. Dan zal de gemeente voelen: het was doorleefd. Dan kan een predikant zeggen met de apostelen: „Wij kunnen niet nalaten te spreken, wat wij gezien en gehoord hebben." (Van onze kerkredactie) J7LKE WEEK vliegt er vanuit Santa Cruz, een plaatsje in het binnenland van Bolivia, een vracht groente, eieren, kippen en varkens naar de Boliviaanse hoofd stad La Paz, een afstand van 1100 kilometers. Niets bijzonders, zal men zeggen. Wat wel bijzonder is: ver leden jaar waren de organisatoren van deze vluchten nog „outcasts", enkele van de honderdduizenden vluch telingen, die het bestuur van Hong-Kong voor onoplos bare problemen stellen. Het is de afdeling voor vluchte lingenhulp van de Wereldraad van Kerken, die het deze mensen mogelijk heeft gemaakt om een nieuw leven te beginnen. xvas, werd door de deskundig gebrand, om als houtskool dienst te doen. Het land werd beploegd en bezaaid. Waterwellen werden geslagen. Keurige huisjes verrezen. Voor de kippen en de varkens werden hokken gebouwd. En zodra er iets te verkopen was eieren, kuikens, eenden, groen ten en fruit sjouwden de kolonisten hun procTukten op hun rug naar de markt van Santa Cruz. Een lange weg, die of stoffig en heet, of één groot moeras is. Binnen acht maanden waren de Chinezen self-supporting. Santa Cruz is maar klein. F.en gelukkige familie voor het huis, dat zij bouwden met het materiaal, dat door de kerken beschikbaar werd gesteld. Daarom startten ze acht weken later hun vrachtdienst op La Paz. En nu hebben zij al zestig Bolivianen in dienst. Vluchtelingenhulp heeft nu van hen het verzoek ontvangen om de overkomst van nog zes families (verwanten) mogelijk te maken. „We kunnen nu nog onmogelijk het kapitaal daar voor op tafel leggen, maar zullen het u zo vlug mogelijk (Van onze kerkredactie) „Bij stijgende welvaart kan ons welvaartsaevoel zelfs afne men", staat te lezen in het boekje dat dit jaar verschenen is in de gezinsweek. die van 18 tot 25 oktober zal worden gehouden, in die week zullen mannen- en vrouwenverenigingen, jeugd clubs en predikanten op de kansel zich bezig houden met „Gezin en welvaart". Het boekje is een uitgave van de Gezins- weekcommissie, waarin de Ne derlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerkende Evangelisch Lutherse Kerk, de Remonstrantse Broederschap en het Leger des Heils participeren. Het geschrift dat dit jaar werd uitgegeven is geen lichte kost voor een luie achternamiddag Het is ook niet bedoeld om als bestseller verkocht te worden al is de gehele oplage al bijna weg. Terwijl vorig jaar een boekje werd uitgegeven „De voorberei ding tot het huwelijk", dat de aandacht van vele jongeren heeft gevangen en de commissie reeds besloten heeft volgend jaar oen wil stenen aanreiken om zee te bestraten terugbetalen", zo schreven ze. Het zal afhangen van het geld, dat er vanuit de kerken bij de Wereldraad binnenkomt. Nog één wens hebben de kolonisten: een jeep. Want zo snel groeit de kolonie, dat de de groei tracht ruggen niet meer voldoende zijn, om alles naar en van het vliegveld langs de lange weg te dragen, hoe Sterk en gewillig die ruggen ook zijn. boekje te wijden aan het onder werp „opvoeding", is dit jaar een studie uitgegeven bestemd voor het kader van de kerk. Allerlei welvaartsproblem-jn ko men aan de orde zoals: „Welke factoren bepalen onze welvaart.' „Welvaart en welvaartsverdeling", „Welvaart en inkomensbesteding", „Gezinsgrootte en welvaart", etc. Bekende auteurs hebben aan het boekje meegewerkt, zoals dr. w. Alberda. dr. A. van Braam, drs. II M. de Lange, ds. R. Kaptein en prof. dr. W. Banning. Tot co schrijvers behoren ook de twee onlangs benoemde hoogleraren in de ethiek van Kampen en de Vrije Universiteit, dr. G. Th. Rothuizen en dr. A. Troost. DUIDELIJK Gezinsweek van 18 25 oktober We leven in een tijd waarin de economische orde bewust streeft naar vergroting van de welvaart. Men Iaat het niet aan het „toeval Haperingen en stagnaties van Hong-Kong moet op een op pervlakte die vijf keer zo klein is als Gelderland drie miljoen mensen herbergen. Voor de duizenden keuterboeren, die het communistische regime ont vluchtten, was er uiteraard geen snippertje grond meer te vinden, waarop zij hun beroep zouden kunnen hervatten. Verleden jaar kregen zeven families de kans van hun leven, toen de vluchtelingenhulp van de Wereldraad hen voorstelde, om in Bolivia een landbouwko lonie te vormen. De Wereldraad kocht voor hen een stuk land bij Santa Cruz, maakte alle papie ren voor hen in orde en zorgde voor hun reis, per boot naar Rio de Janeiro en vandaar met de trein naar het hartje van Zuid- Amerika. Toen de 32 Chinezen op de plaats van bestemming aankwa men, vonden zij twee houten noodbarakkén, een tractor, ge reedschap, bouwmateriaal, land- bouwzaad, vee, proviand en andere noodzakelijke dingen, om er de eerste tijd mee door te komen. HOUTSKOOL niet, dat de Chinezen iets weggooiden. Het hout van de bomen, die gekapt werden, dat niet als bouwmateriaal geschikt Machines in huis, maar men moet geen overdreven idee heb ben van de tijd die erdoor be spaard wordt. Maar tegelijkertijd zijn er veel klachten over achterstand. Drs. H. M. de Lange noemt met name de wegenaanleg, de recreatie cn de sport. Maar, wordt er gezegd, zij die klagen munten niet altijd uit door helder economisch denken. Ze pleiten de ene dag voor belastingverlaging en de andere dag voor verhoging van de uitga ven. „Wij staan hier voor een keuze, waarbij het wenselijk ware dat bijvoorbeeld de politieke par tijen een duidelijke taal zouden spreken." Men kan vragen wat het gezin met dit alles te maken heeft, maar dat wordt maar al te duidelijk, als we lezen dat plus minus 450.000 gehuwde vrouwen bereid moeten zijn in de komende twintig jaar een volledige dagtaak op zich te nemen, als alle arbeidsplaatsen, die op het ogenblik door vrouwen worden bezet ook in de toekomst door vrouwen vervuld zullen wor den. Drs. G. Gerritse komt tot de (Van onze kerkredactie) De nota „Gemeente en evangeli satie" van de classis Zeist der Gereformeerde Kerken (waarover wij enige weken geleden een artikel publiceerden) heeft de deputaten ertoe gebracht nog een tweede nota te publiceren, die de leden van deze kerken er op wil wijzen hoe persoonlijk gebed en bijbellezen weer een eigen plaats in het leven kan krijgen. Dit wordt omschreven met de term die in de jaren dertig vla de Oxford- beweging in onze taal ingang vond: Stille tijd. In deze nota wordt onder meer gezegd dat we de bijbel moeten lezen vanuit een bepaalde innerlij ke houding. Beseft moet worden, dat God spreekt. Dat vraagt eerbied en hoge verwachting. Na het bijbellezen komt het mediteren, over een bepaald ge deelte nadenken. Daarbij kan men zich afvragen: Wat zijn de voor naamste woorden? Wat zegt God mij persoonlijk hierin? Ligt hier een waarschuwing of belofte. Gezegd wordt nog: Aarzel niet een streepje te zetten onder de dingen die u bijzonder treffen. .In de paragraaf over het gebed wordt gezegd: Laten wij vooral concreet zijn, vooral in de voorbe de. Bidt voor mensen die Christus niet kennen met naam en toenaam, adopteer enkele van uw buren, familieleden of vrienden. Bidt ook met naam en toenaam voor de zending en evangelisatie, voor de predikant en de Kerkeraad. Vrije tijd Geconstateerd wordt dat het niet vaak een gevolg is van gebrek aan vrije tijd, als gebed en bijbellezen in gedrang ko men. Het is veeleer een gevolg van gebrek aan beheersing van de tijd. „Het ontbreekt ons niet zozeer aan tijd en plaats, maar aan een levende, geestelijke belangstelling om ons telkens tot rustige bijbellezingen en stille omgang met God te begeven", is de conclusie. Tot hen die zeggen dat bijbelle zen aan tafel voldoende is wordt gezegd: Hier moet een misverstand in het spel zijn. Het afzonderlijk gebed, het persoonlijk bijbellezen, de oefening in de gemeenschap met God hebben een waarde en brengen een zegen, die in de huiselijke godsdienstoefening, maar moeilijk wordt gevonden. Praktisch Onder het kopje „praktische opmerkingen" wordt nog gezegd dat het er niet om gaat hoeveel tijd we voor deze stille tijd nemen. „Liever tien minuten rustig dan een half uur gejaagd... Meestal regelen we alles keurig, onze maaltijden, werktijden, onze slaap enzovoort, behalve ons geestelijk leven. Dat doen we vaak als het toevallig uitkomt." Geconstateerd wordt dat een vaste tijd noodzake lijk is. Evenals de nota over „Gemeente en evangelisatie" is deze nota over de stille tijd opgesteld door de deputaten ds. G. Lugtigheid (voor zitter). ouderling J. Schriek (se cretaris), drs. A. Corporaal en ouderling J. Kuiper. De nota zal nog omgewerkt worden tot een brochure, die binnenkort verschij nen zal. De classicale nota heeft de aandacht getrokken van de genera te deputaten voor bijbelvoorzie ning en bijbelgebruik. Zij willen daarom het bijbellezen bij de kerkeraden opnieuw aan de orde stellen. Er zal worden verwezen naar het rapport dat het Neder lands Bijbelgenootschap enige tijd geleden gepubliceerd heeft over het bijbelgebruik bij gereformeer den. Tevens zal de kerkeraden gewezen worden op een brochure, die door de classis Zeist gepubli ceerd zal worden over „stille tijd". De gedachten uit deze nota zullen in deze brochure worden uitge werkt in wat minder officiële taal. De brochure zal nog voor het einde van dit jaar verschijnen. conclusie, dat de behoeften mensen een voortdurend groeieno rijstebrijberg vormen en van d A. Braam is de soortgelijk uitspraak, dat bij stijgende we vaart ons welvaartsgevoel ka afnemen. Hier staan we voo problemen waarmee iedere chrii ten te maken heeft, ook in i op\oeding van de kinderen, d reeds lang heel normaal vindi wat voor hun ouders een uitzoi derlij ke luxe was. MACHINES En natuurlijk krijgt het gezi heel direct te maken met allerlt machines die het huishouden ten vergemakkelijken. Maar daai kan men zich ook vergissen, wasmachine bijvoorbeeld, schriji mevrouw E. J. Wilzen-Bruin geeft wel verlichting van d arbeid, maar bekort de total werkweek nauwelijks, slechts 15 a 20 minuten. De door begeerde afwasmachine is al maar een tijdbesparende hulj gezinnen waar grote hoev.eelhel serviesgoed regelmatig worden gewassen. Mevrouw Wilzen is niet heel erg onder de indruk klacht dat de huisvrouw ontzettend veel uren maakt de week. Zij schrijft: „Eigenlijk zijn de bezigheden van d( huisvrouw niet te vergelijkei met beroepsarbeid. De huist vrouw is haar eigen werkgeejt ster. Al naar haar muts staal kan zij uitvoerig stof a/neme| of er de hand mee lichten." Dl schrijfster komt tot de concïustj dat werkelijke verlichting vaj de huisvrouw alleen te vinden u als haar werk gezien wordt al| een gezinszaak. „Het kan zij' dat man en kinderen meer bi, deze arbeid betrokken moetet MYTHE Er is een mythe van di welvaartsstaat en een antimyth< tegen de welvaartsstaat, citeert prof. dr. G. Th. Rothuizen. Daar i: een nalopen van deze dingen et een protesteren er tegen. A'i christenen zullen we een moeilijke middenweg moeten vinden tussei libertinisme en puritanisme, egoï* me en stoïcisme. Ieder zal zijn eigen weg moeten zoeken al1 christen, maar juist dan is het goed samen deze problemen onde: elkaar te bespreken. „Dit bock wil", zo schrijft ds. R. Kaptein ii een gewaagde beeldspraak, /.schip pers naast God enkele stener aanreiken om de zee te bestraten.' De Amerikaanse achterstand in de ruimtevaart - Gold- water loopt in op Johnson - Helpen schandaaltjes? T-vE MOGELIJKHEID is niet uitgesloten, dat de Republi keinse tegenstanders van presi dent Johnson het Russische ruim tevaartsucces van de afgelopen week zullen gebruiken om „aan te tonen", hoezeer Kennedy cn Johnson in de afgelopen vier jaren hebben verzuimd, de ach terstand op de Sowjetunie onge daan te maken. Drie a vier jaren zijn inderdaad geen kleinigheid, vooral daar de vraag kan worden gesteld, hoe groot de achterstand dan weer zal zijn. De Republi keinen zijn echter de laatsten, die president Johnson iets mogen verwijten. Zij dienen zich te herinneren dat reeds acht jaren geleden, toen senator Goldwater nog een onbetekenend rolletje speelde in de Amerikaanse poli tiek. een Republikeinse president verklaarde, dat zijn land niet zou meedoen aan de door de Russen ingezette ruimterace. De Verenig de Staten zouden zo zei hij niet proberen het eerst een tennisbal in een baan om de aarde te brengen. Zij gaven er de voorkeur aan zich in de eerste plaats te wijden aan het wetenschappelijk onder zoek van de ruimte en pas daarna aan de ruimtevaart zelf. Het waren woorden, die destijd; zeer aannemelijk klonken. Gefaald De Russen brachten prompt in het najaar van 1957 een „tennis bal" de ruimte in. die zij Spoetnik 1 noemden. Zij hadden daarmee bewezen, over een raket te beschikken, die in staat was, een voorwerp in een baan om de aarde te brengen. Militair gezien was dit geen angstwekkende ontwikkeling, temeer omdat er destijds nog geen sprake was van een tevoren nauwkeurig bereke nen van de baan. die de satelliet om de aarde zou gaan beschrij ven. Bovendien mocht worden aangenomen dat ook de Ver. Staten in staat waren, binnen betrekkelijk korte tijd een soort gelijke prestatie te leveren. Daar komt nog bij, dat in alle redelijkheid mocht worden aan genomen. dat de Amerikanen op wat langere termijn dank zij hun uitgebreidere wetenschappelijke kennis de achterstand op net gebied van de ruimtevaart ruim schoots zouden inhalen. In de afgelopen jaren is pas duidelijk geworden, hoezeer men tijdens de Eisenhower-periode (van 1952 tot en met I960) in dit opzicht is tekort geschoten. Te *eer heeft men zich toen nog laten leiden door de gedachte dat het met de Russische weten schappelijke prestaties wel zou meevallen. Erfenis Aanvankelijk werd aangeno men, dat vooral naar de Sowjet unie gedeporteerde Duitse ge leerden de grondslag hadden ge legd voor ae Russische ruimte successen. Later bleek echter dat zulks slechts ten dele het geval was geweest en dat de Sowjet unie over een groot aantal eigen geleerden beschikte, die nog be langrijker resultaten zouden we ten te boeken. Pas toen de Russen die hun mislukkingen nooit hebben gepubliceerd een man in de ruimte gingen brengen cn gelijkwaardige successen in dc Ver. Staten uitbleven, werd men in Washington gealarmeferd En zo kwam het, dat men in de Kennedy-periode heeft moeten werken met een te gering aantal De drie kosmonauten in hun zondagse pakje. Voor hun ver trek zagen zij er monter uit. deskundigen en met projecten van alle onderdelen van de strijdkrachten, die een verspil ling van geld en „mankracht" betekenden. Het was de taak van de opvolgers van Eisenhower, aan deze verspilling een eind te maken, de deskundigen tot meer samenwerking aan te sporen en jonge Amerikanen bewust te maken van het belang dat hun land heeft bij een snelle uitbrei ding van het aantal deskundigen, dat zich aan ruimtevaartprojec ten en aanverwante zaken kan gaan wijden. Onderschatten Intussen nadert de dag 3 november waarop de Amerika nen hun stem moeten uitbrengen bij de presidentsverkiezingen. De opiniepeilers zijn tot de ontdek king gekomen, dat Goldwater inloopt op president Johnson. Een dergelijke ontwikkeling valt te begrijpen, omdat de Amerika nen geneigd zijn, het voor de „verliezende partij" op te nemen. Goldwater wordt langzaam maar zeker in de steek gelaten door de belangrijkste figuren in de Republikeinse partij, die totdusver nog de schijn hadden opgehouden, ter- wille van de eenheid in 'het eigen kamp Goldwater te steu nen. Bovendien heeft president Johnson persoonlijk verklaard te verwachten, dat hij in november met een enorme meerderheid zal winnen. We hebben er vorige week reeds op gewezen, dat dergelijke verklaringen koren op de molen van Goldwater zijn. In de komende weken is het niet uitgesloten, jlat Johnson tot zijn schade zal ervaren, hoe gevaar lijk het is. zijn tegenstander openlijk te onderschatten De positie van Johnson als kandidaat van de Democratische partij is kwetsbaarder dan die van Goldwater. omdat men John son ook beoordeelt als president van de Verenigde Staten. Daarbij dient hij niet te vergeten, dat velen totdusver aan hem de voorkeur hebben gegeven, omdat zij tot elke prijs willen voorko men, dat Goldwater president van de Ver. Staten wordt. Schandaaltjes Het schandaal rondom een van do Intiemste medewerkers van Johnson, die intussen ontslag heeft genomen en gekregen, kan nadelige uitwerking hebben op de kansen van Johnson bij de komende presidentsverkiezingen. Zoals men weet heeft Goldwater toespelingen gemaakt op het feit, dat Johnson zich van arme jongen heeft „opgewerkt" tot een rijk en invloedrijk man, terwijl hij het grootste deel van zijn carrière als senator zijn land heeft gediend. Dan is er de Bobby Baker-affaire, die in het kort hierop neerkomt, dat deze Baker zich als medewerker van Johnson (toen deze nog een machtige positie in de Senaat innam» aan corruptie zou hebben schuldig gemaakt. Totdusver heeft men van de zijde van de Goldwater-aanhangers deze za ken nog wat op de achtergrond gehouden. Wellicht dat zij binnenkort, vlak voor de verkiezingsdag, de tijd gekomen achten, de vuile was van Johnson (voorzover er van een vuile was sprake kan zijn, maar dat zou later pas blijken) buiten te hangen. Toege geven: De eer en de Integriteit van Johnson staan niet op het spel. Maar aan de stembus kan dat voor vele twijfelaars wel eens weinig verschil maken. Chroesjtsjef Nadat dit artikel reeds geschre ven was. werd bekend, dat Chroesjtsjef was afgetreden als premier van de Sowjetunie en Senator Goldwater loopt in op Johnson. Hoe lang nog? als partijleider. Ongetwijfeld hebben de wijzigingen, welke zich in het Kremlin hebben voor gedaan, invloed op de Ameri kaanse presidentsverkiezingen. Wellicht zal er voor de meeste Amerikanen nu meer reden dan ooit zijn om het zekere (Johnson) voor het onzekere (Goldwater)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 12