Beveiliging middenberm is moeiliike zaak Kleurentelevisie gisteren voor 't eerst in ons land In Amersfoort knalden auto's tegen vangrail Kort geding Irene-comité Mr. Toxopeus heeft de nota vast niet gelezen FIEIEST p,os"mm voor m°w 4 7 DONDERDAG 15 OKTOBER 1964 Tal van systemen deugen niet (Van onze speciale verslaggever) (VP DE VLASAKKERS, behorende bij de Amcrsfoortse Bernhardkazerne, werd gisteren het elfde scliot afgevuurd. Het Nederlandse tankwapen zal er niet van onder de indruk zijn; de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid wel. Het projectiel bestond namelijk uit een auto, die met een snelheid van bijna honderd kilometer per uur tegen een stuk vangrail werd Ïekwakt en er, merkwaardig genoeg, met geringe bumper- en blikschade af- wam. Na het schurend geluid van dc botsing en na het aantrekken van de op afstand bediende remmen stond de wagen nog keurig op de wielen en reed bijna ogenblikkelijk (met een man achter het stuur) weg. Een geluksschot? Een toevalligheid, waarvan de oorzaken nog moeten wor den onderzocht? De meetapparatuur en de „high speed" camera's, die op drie torens van 22 meter stonden op gesteld, en die duizend beelden per seconde gaven, zullen het later wel uitmaken. Vast staat dat de midden bermbeveiliging van een verbeterde constructie was. Het was vangrail, zoals we dit thans langs verschillende autosnelwegen zien, met als voor naamste verschil een naar achteren geplaatste poot, of verticale bevesti ging. ..Bij het zoeken naar het juiste systeem van middenbermbeveiliging", aldus de di. recteur van de S.W.O.V.V.. ir. E. Asmus- sen. „gaat het niet alleen om verminde ring van het aantal doden en gewonden, die we thans op verschillende plaatsen langs de wegen zien, lopen we het risico dat de hele voortrein van de auto wordt ontwricht. Dat komt door die poten, die zo ver naar buiten staan en waar de wie len. onder een bepaalde hoek van inrfj- den. gemakkelijk achter kunnen blijven haken. Met de versie, zoals deze hier thans staat, zijn we er overigens niet. Zij is nog voor vele verbeteringen vatbaar" Het beproevingsproject, waarmee de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid in augustus j.l. begon, nen is, kost om en nabij de twee ton. Onvervangbare hulp wordt van het lege- gekregen, maar ook van de Technische Hogeschool in Delft en het T.N.O. Tot december gaat men door met deze empi. rische benadering van het middenberm, beveiligingsprobleem. De eindconclusies zullen in een rapport worden samenge vat. dat aan de minister van verkeer en waterstaat zal worden aangeboden. Reeds nu is duidelijk dat men er op departe mentaal niveau mee zal gaan werken Ook in de komende jaren zullen nog et telijke miljoenen moeten worden uitge trokken om alle. bestaande autosnelwegen tegen „bermdoorschieters" te beveiligen de middenbermongevallen worden gezien (34 procent!). Van deze plotseling rijstrook veranderende voorliggers maakt de categorie vrachtwagens meer dan 50 procent uit. Dit is. gezien de samenstel ling van het verkeer op de weg. zomede het feit, dat de langzamer rijdende vracht, wagens aanmerkelijk minder frequent inhalen, relatief een zeer hoog percen tage. Nog sterker is dit het geval bij vrachtwagens met aanhangers, of opleg gers. De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid ls dan ook van plan op korte termijn een speciale studie te wijden aan de inhaalmanoeu vres op de autosnelweg. „De eisen, die aan de beveiligingsin structies van smalle middenbermen moe ten worden gesteld", zo besloot lr. As- mussen, zijn soms strijdig met elkaar. Als bijvoorbeeld het niet doorbreken van de beveiliging onder alle omstandigheden Geen betonranden Van alles en nog wat is daar op de Vlasakkers beproefd, terwijl er nog vele nieuwe schoten (kosten omstreeks vijf duizend gulden per stuk!) zullen worden gelost. Vast staat reeds dat de aarden wa) niet voor invoering in aanmerking komt. I Hetzelfde geldt voor betonranden en voor een bepaald soort rozenstruiken, dat om- strengelende en zelfs omklemmende eigenschappen bezit. Oliefantsdraad. of ,i gaas is het ook al niet. Blijfs over de 'W vangrail van het verbeterde type de kabel en misschien de met zand ge- vulde polyester bak een revolutionair ontwerp van enkele jonge, Neder landse technici, waar, op het eerste ge zicht. echter nog nadelen aankleven j (bevriezing in de winter, waardoor een l betonwand kan ontstaan, drainage etc.). Wat dit edele twee-, of drietal betreft. moet. hoe dan ook, van een verschillend gebruik worden gesproken. Op wegen met een smalle middenberm is vangrail ■J ongeveer de enige oplossing. Op wegen w met een brede middenberm in de Ver enigde Staten zijn.binnen en buiten de li bebouwde kom minimum-eisen van resp. zes en tien meter gesteld zou een ver beterd soort kabel van Engelse makelij en mogelijk de polyester bak in aanmer- I king kunnen komen. Uit cijfers, welke ter beschikking wer- Verkiezingen raad Rijnmond wellicht volgend voorjaar Wanneer het wetsontwerp tot de in- I stelling van een openbaar lichaam voor bet gebied van de Rijnmond, dat reeds door de Tweede Karner is aanvaard, nog dit jaar in het Staatsblad kan worden opgenomen, is het streven erop gericht de eerste verkiezingen voor de raad van „Rijnmond" het volgend voorjaar te houden. Minister Toxopeus deelt dit mee in een memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer. jj Onvast UET weer in Nederland stond van daag onder Invloed van een de pressie waarvan het centrum over i Noord-Frankrijk naar ome omgeving kwam. De depressie trekt naar Scan- I dinavië weg, maar een ander lage drukgebied afkomstig uit Schotland zal het komende etmaal eveneens dicht langs ons land trekken. Het onvaste weer met tijdelijk regen duurt derhalve voort. De wind zal over het algemeen ma- zijn, maar kan tijdelijk toenemen tot krachtig uil westelijke richtingen De middagtemperaturen zullen mor gen dezelfde zijn als vandaag of tefs ZON EN MAAN Vrijdag: son 7.08-17.44. Maan op 18.33, onder 0.43. 21 oktober V.M. HOOGWATER SCHEVEMNGEN U oktober 11.15 v.m.; n.m. den gesteld door de Directie Algemene Dienst van de Rijkswaterstaat blijkt dat in de jaren 1960 1961 en 1962 iets meer dan 1300 middenbermongevallen werden geregistreerd, welke 58 doden en 300 ern stig gewonden voor zich opeisten. Het zo gevreesde type ongeval, waarbij het door de middenberm heen rijdende voertuig in frontale botsing komt met een te'genlig- ger op de andere rijbaan, kwam bij iets meer dan 100 van deze 1300 ongevallen voor in totaal 16 doden en 56 ernstig ge wonden). „Of het aantal ernstige ongevallen door het aanbrengen van een middenbermbe- veiliging zal af-, of toenem tariëerde ir. Asmusscn, „laat zich lUk voorspellen. Aannemelijk is dat door het aanbrengen van de beveiliging die gevallen, waarbij het voertuig de mid denberm doorkruist en op de andere rij baan terecht komt, in aantal zullen afne men. Daarentegen kan het aantal onge vallen, waarby het voertuig in de mid denberm blijft, of op de eigen rijbaan terug kaatst sterk toenemen". Minder doden Duidelijk ls dat de ervaringen in Ne derland nog te beperkt zijn om ondub- belzinnige conclusies te kunnen trekken, Wel zijn er aanwijzingen dat het aantal dodelijke ongevallen ls afgenomen. In Amerika heeft men reeds veel langer er varing. In vergelijking met onbeveiligde trajecten is de conclusie daar: een toena- het totaal aantal ongevallen, een afname van het aantal dodelijke ongeval- n en een toename van het aantal letsel- igevallen In Frankrijk is het weer heel anders Daar heeft de toepassing van een overi gens niet aan alle eisen voldoende mid denbermbeveiliging op de autosnelweg Lyon een bijzonder grote afname het aantal ongevallen ten gevolge ge had. In dit verband merkte lr. Asmussen op dat het aanbrengen van een middenberm, beveiliging blijkbaar een verandering van het gedragspatroon van de verkeersdeel nemers ton gevolge heeft. Er is geen bermvrees meer. Men raakt vertrouwd mot de aanwezigheid van de berm. Men rijdt niet meer zo gemakkelijk de berm achts naar links uitwijken door de voorligger moet bij een analyse oorzaak van consequent gehandhaafd blijft, dan zal de constructie berekend moeten worden op een 20-tons vrachtwagen. De stijfheid, die hierdoor ontstaat. |s fataal voor zeer lichte personenwagens, omdat deze, bjj inrijden op de beveili ging, een te hoge dwarsversnelling krij gen. Voor Nederland IUkt het daarom wenselijk rekening te houden met de sa menstelling van het wagenpark en de constructie zo te kiezen da^ zij optimaal is voor 70 procent van de betreffende eenheden. Dit betekent dat er een bevei liging gekozen kan worden, welke door een 20-tonner bij hoge snelheid door kruist wordt". Voor de president van de rechtbank te Arnhem, mr. J. H. Smits, diende gisteren het kort geding, aangespannen door de heer Ph. van 't Hoff te Rotterdam tegen mevrouw J. E. M. Bahlmann-Verhoeven te Nijmegen, van het comité huwelijks geschenk prinses Irene. De heer Van 't Hoff. thans penning meester van het comité, die werd ver tegenwoordigd door mr. F. Korthals Altes uit Rotterdam, eiste van mevrouw Bahl- mann dat zij de bescheiden, die zij van het comité nog steeds onder haar berus ting heeft, zal afgeven. Mr. Korthals Altes beperkte zich tot juridische argumenten. Zijn voornaamste argument was, dat het comité een inzicht moet hebben in de stand van zaken. En dat kan niet gebeuren, zolang mevrouw Bahlmann essentiële gegevens onder zich houdt Dit zijn voornamelijk bescheiden van de bank, die de gelden van het comité beheert cn in het bijzonder de ge specificeerde bedragen, die per giro bij de bank zijn binnengekomen. Pleiter be streed het recht van mevrouw Bahlmann om zich aansprakelijk te voelen voor deze bescheiden. Het gaat er niet om wie zicb verantwoordelijk voelt, maar wie ver antwoordelijk is. De achtergronden doen niets ter zake. Op 15 juli werd het conflict met de voorzitter dr. J. P. Gribling toegespitst en trad zü uit het comité. Er was al besloten de actie te staken, want er was ruim 50.000 gulden op de bankrekening en na een accountantscontrole bleek, dat sindi april het geld niet meer was aangeroerd en dat de leden van het comité gemaakte kosten voor eigen rekening hadden ge nomen. Besloten werd de Prinses een Hollandse kamer aan te bieden. Inmiddels was het comité gewijzigd in een stichting en deze volgens pleiter de enige rechthebben de op de bescheiden van het comité Me- vrouw Bahlmann had immers haar func tie neergelegd en de stichting was tot stand gekomen met goedkeuring van de meerderheid van het comité. De raadsman van mevrouw Bahlmann, ir. L. F. V. Keijzer. trok de rechtsgeldig heid van de stichting in twijfel. Het co mité had zijn taak volbracht en het cadeau was al uitgezocht. Omdat er din gen zijn gebeurd, die het wantrouwen van mevrouw Bahlmann gaande maak ten, weigerde zij van haar verantwoorde lijkheid afstand te doen. Het ging hier in de eerste plaats om het afgeven van girostrookjes. Hieruit zou de identiteit kunnen blijken van schenkers, die willen blijven. Amsterdamse reactie na tv.-interview: „Ik geloof dat het duidelijk is dat hij deze nota niet gelezen heeft", zo reageerde burgemeester mr. G. van Hall gisteravond direct na de t.v.-uit- zending van een interview met minis ter Toxopeus over het memorandum waarin de gemeente Amsterdam de twee Kamers der Staten-Gen er aal zoekt om medewerking bij haar stre ven westelijk Weesperkarspel b\j de hoofdstad te voegen. Dit gebeurde in de perskamer van Amsterdamse stadhuis, waar de burge meester en wethouders drs. J. M. den Uyl met een aantal bij de raadsvergade- ring aanwezige journalisten het interview bad gevolgd. De minister zei in dit vraaggesprek dat Amsterdam nog voldoende ruimte heeft om 20.000 woningen te bouwen. Als hoofd motief voor het doorzetten van zijn plan een nieuwe gemeente Bijlmermeer in het leven te roepen voerde hij de noodzaak aan bij grotere steden te komen tot het vormen van sterke randgemeenten die eventueel in een agglomeratie een rol kunnen spelen. De meerderheid van cis Kamer is deze opvatting toegedaan, zei de minister. De bewindsman merkte ver der op dat in de woningbouw geen ver traging op zou treden. De nieuwe ge meente zou snel over het benodigde appa raat beschikken en Amsterdam zou kun nen helpen. Burgemeester Van Hall zei hier over dat Amsterdam zelf ongetwijfeld sneller kan bouwen dan een nieuwe gemeente of. Weesperkarspel. Het gemeentebestuur en publieke werken zijn geheel op elkaar ingeschoten. Overleg met een andere in stantie zou onvermijdelijk tot vertraging leiden. Wethouder Den Uyl merkte op dai bij de 20.000 door de minister genoemde woningen 10.000 meegerekend zijn die ge bouwd moeten worden op bij de sanering vrijkomende grond. Op 1 januari 1966 is het zo dat de beschikbare grond voor de bouw van woningwet- en premiewonin gen op Amsterdams grondgebied uitge put is. De „zakelyke" argumenten van de minister zijn ook emotioneel, zei hU naar aanleiding van een opmerking van de heer Toxopeus over de grote gevoels matigheid van de Amsterdamse argumen ten, want de minister houdt maar steeds vast aan de idee van de sterke randge meenten. „Ik zou nu wel eena willen we ten wat hij eigenlijk tegen onze opvat ting heeft". Nu is het dan zover: ook in Ne derland worden experimentele te levisie-uitzendingen in kleuren ge geven, zij het op beperkte schaal en opgevangen door honderd speciaal daarvoor geplaatste tv-toestellen. Gisteravond om half acht was het een historisch moment in de ont wikkeling van de Nederlandse tele visie: uit de studie in Waalre, deel van het Philips-laboratorium, gin gen de eerste kleurenbeelden da ether in. Een aantal genodigden en persverte genwoordigers maakten dit belangrijke experiment mee. Een programma van een uur, in zeven gevarieerde onder delen, werd door de fraaie kleuren- camera's opgenomen en met behulp van een straalzender op een golflengte van 3 cm uitgezonden naar de zender op het Veemgebouw in Eindhoven (Strijp): een afstand van 4 km. En van het Veemgebouw gingen de beelden via kanaal 60 verder de lucht in. In honderd hulskamers binnen een straal van 15 km beleefden kUkers een groots ogenblik: op de buis van het zeer grote en dure ontvangtoestel kwamen de eerste kleuren door. Wat een belevenis, wat een sensatie! Men zag Nederlandse actualiteiten, een kleurenfilm gemaakt in samenwer king met Polygoon, daarna een aardige impressie van kleurengebruik bij het goochelen, een Philipsfilm over kleuren in de lente, later ook nog het optreden van een op andere wijze kleurig Hon gaars muziekensemble. Er was natuurlijk een omroepster, er werd een toelichtend woordje gespro ken. kortom, men kreeg wel sterk het gevoel te maken te hebben met een echt nieuwtje, een opwindend experi ment Dit gold natuurlijk ook voor de toe schouwers die Philips had uitgenodigd om samen naar het gebeuren te komen kijken. Een zekere feestelijkheid deelde zich aan ieder mee. Het was. alsof men een blik in de toekomst wierp en men herinnerde el kaar aan het eerste televisie-experiment bij Philips vele jaren geleden toen het nieuwe medium nog een laboratorium- baby was. AL HEEL LANG Voor dc Philips-medewerkers op het laboratorium in Waalre was het ver schijnen van de kleuren op een beeld buis uiteraard lang geen nieuwtje meer. Want. zoals prof. dr. H. B. G. Casimir. lid- van de Raad van bestuur, aan het begin van de uitzending zeide, men is bij Philips al vele jaren aan de gang met kleurentelevisie, men krijgt het vak gaandeweg onder de knie en de onderzoekers hebben er vele eigen vondsten aan toegevoegd. „Dat wij nu op enigszins regelmatige wijze voor een voorlopig nog zeer be perkt aantal toeschouwers experimen tele uitzendingen gaan verzorgen is voor ons niet meer dan een natuurlijke stap in de technische ontwikkeling," zo ging prof. Casimir voort, „wij hebben in onze laboratoria op ruime schaal camera's en ontvangers beproefd en blijven dat doen. Maar deze onderzoe kingen binnen de laboratoriummuren zijn niet voldoende om alle mogelijk- heden en moeilijkheden bij het uitzen den in de praktijk te doen voorspellen, en ten slotte moeten toch ook de ca meramensen, programmaleiders en re gisseurs ervaring opdoen, want bij het zenden in kleuren moeten, evenals bij het maken van dia's ten opzichte van rwart-wit foto's, de motieven anders worden gekozen". DRIE IN ÉÉN Bij het opnemen in kleuren is men niet klaar met eenzelfde camera als voor zwart-wit. Er moet eigenlijk ge werkt worden met drie camera's, om dat men moet kunnen Instellen op d« drie hoofdkleuren: rood, groen en blauw. Het verwerken van deze drie grond tonen ln de kleuren maakt het ook noodzakelijk, dat een ontvangtoestel daarvoor gevoelig is. Daarom is bet toestel dat Philips hiervoor heeft ont. worpen, ook uitgerust met drie beeld, bulzen ln één. om het populair uit t« drukken. Dit heeft echter tengevolge gehad, 42 .Here, Here!" zegt ze. Meer tijd tot een bede om hulp heeft ze niet, want Kitty komt weer binnen, schuw en arme tierig. „Nee hoor, ik durf niet", herhaalt ze, met een vijandige blik op de werktrap. ,Als je ziek bent, kun je beter naar huis gaan", zegt mevrouw Brouwer bij wijze van in leiding. „Daar moet je aan je moeder maar eens pre cies vertellen wat je hebt en dan kan er een dokter komen. Want tegen mij klets je maar wat". 't Kind schrikt zichtbaar. „Naar huis?! En 't werk dan! „O, ik word niet duizelig op zo'n trapje en juffrouw Evelien helpt me straks wel met 't binnenhalen van 't beddegoed". „Nee hoor, ik kan best blijven, demee wordt wel weer beter; 't is aldoor maar eventjes, mevrouw, echt waar!" „Nou, dan gaan we eerst samen een poosje in de kamer zitten en wat praten, want je ziet er ellendig uit. Daarna moet je maar zien, wat je wilt". Wantrouwend ziet het kind haar aan om deze ongewone geste. Erbij gaan zitten op een schoon- aakdag? Maar mevrouw schijnt vastbesloten. Ieder in een fauteuil zitten ze dan, met tussen zich in een vaal, naargeestig spook, dat beiden rezen. „Jij moet nu maar geen koffie hebben, Kitty, maar ik schenk me wel een kopje in." „O nee hoor. geen koffie", griezelt 't kind. Dan met een akelige gretigheid: „Vinnu goed, als ik een sigaret opsteek? Eentje maar. Dat helpt altijd om weer fit te worden. Vinnu 't goed mevrouw?" „Je weet. dat ik niet rook en de juffrouw ook niet. Ik heb er een gruwelijke hekel aan, als meisjes roken, maar vooruit, als 't je hel pen kan. voor deze ene keer, Kitty". Haastig wordt uit een zak een sigarettendoos je plus aansteker opgediept. Nerveus wordt de i brand erin bestoken, als een hongerige rookt in de Mussenstraat door M A. M. Renes-Boldingh Kitty, inhaleert deskundig en blaast de rook door de neusgaten weer uit. „Lekker", geniet ze. „Weet u, wat dit voor merk is, mevrouw? Een Rosita, die zyn een beetje geparfumeerd". Als een akelige spotmas ker ziet mevrouw Brouwer 't smalle, geraffi neerde kindergezichtje door de rooknevel, die Kitty om zich vormt, 't Grijpt haar aan en schudt haar dooreen. Maar 't dringt haar ook naar 't eind van dit onderhoud. „Rook je veel Kitty?" „Als ik ze krijgen kan! Nóu! En 't hindert niks, mevrouw, ik bedoel, voor je gezondheid. Je wordt er juist weer fit van". „O. En van andere jongens ook wel eens. Jongens ver dienen altijd veel meer dan meisjes, 't Is eigen lijk gemeen. Vinnu ook niet, mevrouw?" De as wordt op 't schoteltje van de bloempot afgetipt. „Och", zegt mevrouw Brouwer. En ze denkt; „Hoe maak ik een eind aan deze misselijke ko medie." Een ogenblik lijkt 't, alsof Kitty haar braveren wil. 't Komt echter niet zover. Er is hier een macht, waar ze niet tegenop kan. Ze zinkt in elkaar tot een armzalig hoopje wrakhout en snikt 't uit, de sigaret nog koket tussen twee vingers van haar linkerhand. „Hoe wéét u dat!" Met bijgelovige vrees ziet 't kind haar aan. „Ik heb zelf toch ook kinderen?", zegt me vrouw Brouwer zacht. Ze huivert, alsof ze met deze woorden 't hei lige aantast, 't Moederschap is haar zo'n wonde re vreugde geweest, een heilig mysterie tussen haar mar-, haar zelf en hun God. „Heeft je moeder 't dan nog niet gemerkt, Kit? Nee? Maar nu vertel je mij de waarheid. Als je de waarheid spreekt, kan ik je- helpen; misschien. Maar als je me voorliegt, trek ik ab soluut mijn handen van je af. Dringt dat goed tot je door?" „Ja", knikt 't kind moe. „Ik zal je een paar vragen doen, dat is ge makkelijker voor jou. Toen je vakantie had, ben je toen met je vriendin naar Limburg geweest? of was 't een vrind? Hebben jullie samen ge kampeerd?" „We waren met vier jongens; die gingen ook kamperen. Ze vroegen of we mee wilden; ze zouden ons vrijhouden en dan moesten wij voor allemaal samen koken of pannekoeken bakken". „En hebben jullie dat gedaan, Kit? Was je zó dom?" Zwijgend knikken. Dan. met voelbaar nage nieten: „Ze hadden sigaretten en chocola en ook een grote fles snaps. We hoefden nooit iets te betalen. Ze waren nèt zo royaal, mevrouw!" „Waren 't dan rijke jongens. Kit? Studenten misschien?" „Niks hoor, 't waren jongens van 't fabriek. Ze hadden toch hun vakantie-uitkering? En dat viermaal!" Mevrouw Brouwer voelt zich wegzinken in zal jou wat zeggen. Jij bent in verwachting, dat is je hele ziekte. Sedert je vakantie begin juli is dat zo. Dat bedorven eten bij jullie thuis is een grote smoes, zo is je de tenten stonden?' moeder helemaal niet. En nou jij, Kit". een afgrond, die ze we] vermoed heeft, nog nooit dwars op haar pad heeft gezien. Ver der, verder! Here God, ik vraag uw bijstand op deze martelweg! „En 's nachts, Kitty? Als (wordt vervolgd) Proef ten bate van laboratoriumwerk ir meer op de gewone antenne ont- ingen: er moet een aparte voorziening ►or kanaal 60 worden getroffen. GESLAAGD AI tjjdcns de eerste uitzending gister avond kwamen er verscheidene tele foontjes binnen over goede ontvangst van het programma. Het spreekt wel :elf. dat Philips de 100 ontvangers dat het toestel bijzonder groot, zwaar enpeperduur is. Maar men kan er ook de normale zwart-wit pro gramma's op ontvangen. De kleurenontvanger is voorzien van een 53 cm ronde beeldbuis van het zgn. schaduwmaskertype, hetgeen betekent, vana dat er voor ieder van de drie primaire niet willekeurig heeft geplaatst: kleuren een electronenkanon in is aan- WOrdt met vakkundige ogen gekeken, gebracht. Verder is het ten opzichte van want het gaat bU dit voornamelijk een gewoon toestel uitgebreid met twee technische experiment niet om de aar knoppen voor kleurinstellingen. dlgheid of de sensatie, maar om mede- Het toestel is 102 cm hoog, 84 cm werking aan laboratoriumonderzoek en breed en 50 cm diep, met een uitsteek- dus dient het weerwerk dat men in de nog eens 20 cm. Gewicht: 72 studio krijgt up to date te zijn. Natuurlijk waren er opmerkingen te DE STUDIO maken en aanwijzingen te geven, kilo! De televisiestudio te Waalre heeft een vloeroppervlak 16 bij 15 meter, met bijbehorende regie, kamer en controlekamer, en is gebouwd volgens de moderne begrippen van ge- luids- en trillingsisolatie, dus los van het gebouw waarin zij staat. De studio is 6 meter hoog. omdat de verschillen in lichtsterkte niet te groot mogen zijn. wil men zuivere kleurenoverbrenging arborgen. tuurlijk was er geen sprake van feil- het laboratorium ioze kleurentelevisie, maar het experi ment verliep toch hoogst bevredigend en daar ging het ten slotte om. TV.-spel vanavond Het televisiespel dat de VARA van avond uitzendt op Ned. 1 is de eerste ling van Alan Sharp, een Engelsman. Philips zendt zyn kleurentelevisie- die vroeger scheepstimmerman was. experimenteel uit volgens het Ameri- STHERGOLVEN „Woorden zijn maar woorden" hij 't spel dat hij speciaal voor de tele visie schreef, cn waarin twee jonge mensen hoofdpersonen zün. Met een natuurlijk talent voor dialoog en een open oog voor de filmische mo gelijkheden van televisie geeft hij, zo laat de VARA ons weten, verrassend scherp vorm aan de zoete en bit tere kanten van de liefde tussen Johnny Mirjam, die beiden hun stuur heb ben verloren. Mirjam ziet in Johnny een ekster, die kaanse NTSC-systeem, uiteraard gepast bij de Europese norm van Er wordt gebruik gemaakt van ka naal 60, dat in Stockholm aan Neder land Is toegewezen ten behoeve van de zender Mierlo cn dat t.z.t. wordt goed heeft leren napraten: „Je woorden gebruikt voor een derde televisienet, lijken wel heel wat, maar wat ze bete- De golflengte ls dus op het ogenblik kenen doet er niet toe", zegt zij. vrjj en de PTT stelde haar ten dien- Op haar beurt is Mirjam voor Johnny ste van Philips voor dit experiment, geheel onbegrijpelijk: ..Waarom kan je Het effectieve vermogen van de zen- niet gewoon zeggen wat je bedoelt?" der op het Veemgebouw in Strijp be- vraagt hij. Pas uit dienst zoekt hij zijn draagt 30 kW. de reikwijdte van de draai in de maatschappij en Mirjam i zender is plm. 15 km. Roepletters de zender zijn er niet. Men kan de kleurentelevisie niet z gekwetst door een vroegere gebeurte nis en heeft moeite, zich voor een nieuw gevoel open te stellen. Hoe zich dit allemaal ontwikkelt, zullen Jules Hamel en Anne Wil Blan- kers (een nieuwe verschijning op het scherm) u vanavond laten zien. Wij kennen het stuk nog niet en kun nen u er dus verder niet veel van ver tellen. Tegelijk met de voorstelling, welke tussen 9.15 en 10.25 uur wordt gegeven, valt op Ned. 2 het forum over verant- T&ztlccf «anavoni Lucille Ball: populair Lucille Ballt de Amerikaanse vrou welijke komiek, is in haar land niet woorde gezinsvorming, dat prof. Die- alleen zeer populair door haar dwaze penhorst zal leiden voor de NCRV- televisieseries, maar ook als vrouw televisie. een geziene persoonlijkheid. Wij kennen haar in Nederland uit de tv-serie, welke de NCRV verle den jaar uitzond en hebben nu de kennismaking met haar vernieuwd door middel van een nieuwe reeks, welke NCRV en VARA beurt om beurt op Ned. 2 vertonen. Zij begon in 1951 als centrale figuur i9-50 Lii in het Amerikaanse succes-feuille- ton .,1 love Lucy" en inmiddels heeft zij het zover geschoptdat zij mïljo- naire is en presidente van haar eigen filmmaatschappij Desilu Productions, welke televisiefilms over de gehele wereld exporteert. Op de New Yorkse Wereldtentoon stelling werd zelfs een speciale Lucy- day gehouden, waarvoor duizenden bezoekers samenkwamen. Ook was Lucille eregaste aan een diner in het Indonesische paviljoen en aan een souper in het Hawaïse dorp. Ook werd haar 'n serenade ge bracht door het St. Lucy Drum and Bugle Corps van Newark. De show, waarmee Lucille Ball begon loopt op het ogenblik in 45 landen als televisieserie en een van die landen is Nederland, want ook 0„gineie wij kijken naar haar beginserie uit 20.00 Journaal, 1951. ma 22.00 Rondom het kind: pedagogische etherleergang 22.30 Nieuws 22.40 Dc ver anderende wereld, dagsluiting 23.00 Boek bespreking 23.05 De Britse verkiezingen 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. 10.00 Voor de kln- 19.05 Voor de twintigers 19 30 Olym- 23.55—24.00 Nieuws. id I: 19.30 Uitzending VARA: 19.35 Glynls - Charbay. TV-lilm. NTS: Commentaar Emotioneel te Tokio Journaal 23.50 Britst 01.00 Uitstagen Britse Nederland II: NTS: 20.00 Journaal. NCRV 20.01 De Lucy-show. TV-film 20.30 Zang- recital 20.45 Russisch Divertissement, bai- letprogramma 21.15 Forum 21.55—22.10 Attentie. TV-Noordzee; 18.30 uur: Mr. Ed. het sprekende paard: „De Jager"; 19.00 uur: „Wist u dat Film over Oud Egypte; 19.22 uur: Victorv at sea- r- J 81.0022.00 IFOE overtuigeno Amsterdams bur- gemeester Van Hall ook voor de camera's had gepleit voor de noodzaak Dokte? de Bijlmermeer tot een stadswijk van de AVRO-televlsie rustig tegen in. Hij HL,X!F?un 402 m- NCRV: 7.00 Nieuws hield vast aan de bedoeling van zijn BW^verki«iMenV°co^^«gUU^n! beleid om de grote sleden van sterke den 7.35 Lichte gram 7.45 Radiokrant 8.00 randgemeenten in de agglomeratie te Nieuws 8.15 Lichte gram 8.40 Licht lnatru- voorzien en zc niet zelf te laten uit- groeien. kest: klass muziek (opn) 10.30 Morgen- ,.Ik betreur het, dat Amsterdam de ln°"tS zilver: ^rograr^a^oo^oudere luis- kwestie zo in het emotionele vlak heeft leraars 12,00 Lichte gram 12.30 Meded ten getrokken door de woningnood en !ica.ü';Xe ';VkU cn tuinbouw 12.33 Ami krotopruiming en het verwerken de geboortegolf 1946 er bij aan te voe- zangsoli ren" aldus de minister, die verder 14.05 Schoolradio (4.25 Licht inctru meent dat Amsterdam voldoende te Moderne kamemiuzfêk lVrouw zeggen heeft in de bouwplannen van 16.00 Musiclana: muzikale herinneringen haar randgemeenten (Amstelveen, j®-3® Duizendschoon - bloembollen, lezing 12.53 Gra 13 15 Promenade-oi Operamuziek 13.50 Marsmuzl. ictualltclten nen zorgen, „Ai houd ik het vormen kerkbt van te grote steden tegen daarom ben "i?» Fanfar ik nog geen tegenstander van krotsa- ïTSti looft dat zijn standpunt een meerder held ln de kamer zal halen. VARA: 6.30 Olym- -tiws 7.10 Ochtcnd- 7.20 Socialistisch strijdlied 7.23 Lichte '"-•"-Jta—'e voorpagina, praatje) ilallstisch strijdlied 8.18 Na Te lar weinig boeiende aflevering van de verdedigers vertoonde de VPRÓ AVRO een soort halve documentaire W van Cas Brugman over thuislozen in Nederland. Wat de bedoeling was van Leze registratie van verhalen werd ons niet duidelijkhoewel alle instel lingen voor daklozen eraan hadden meegewerkt. Alle levensgeschiedenis sen kwamen op hetzelfde neeron aangepastheid. luiheid, teren op de gemeenschap, hiaar wat er nu wordt gedaan om dez' mannen, dikwijls nog jong, in de maatschappij terug te brengen, daarvan vernam de kijker totaal niets. AI werd het feit natuur lijk wel genoemd. Schoolradio 10.20 .00 Gym t water, informatief program- i- cn waierweggcb ruikers. 1 wijding. VARA: 10.00 |10.30 Olym- oouw IZ.UO Meded ten behoeve van land- ouw 1203 Olympisch journaal AVRO: 13.00 Nieuws .13.15 Mededelingcr of gra 13.25 Beursbe- eofonische bo kwartet: moderne mü- 3e ujd en bij de tl.ee: ge- imma 15.30 Olympisch Jour- ■00 Nieuws Aansluitend: In 16 15 Klass gram Nederlands H( ziek 13.55 Bij naai VPRCL l(| eigen persoon. !S2° Vl?or de jeu8d I7 - m'nS Sï11 18 00 Nieuws 18 15 Amus muz 18.30 Sportspiegel 18.40 Jazz-rondo. teTTikVo'e" NTS 18,3 O'y^P'^he Speler iziekkalender

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7