wat is wijsheid? robins«n Italië legt nadruk op deelname van Britten aan unie UILTJE Times aarzelend achter Home Jjt e&ft étontc lij, fanstruita Astronaut Feoktistof niet helemaal fit Westen verliet conferentie P§ FARVERFEST Bij na-ramp KLM-toestel lont van gezagvoerder ■nlMfjeoinkkm. Grote slag onnen beg. Adviseur van Johnson neemt ontslag Haal de spons erover! Kapitein en sergeant vrijgesproken Een sterk l hart voor een lang leven Eeuwenoude nesten DONDERDAG 15 OKTOBER 1964 Tass wist wel een verklaring Een westerse waarnemer i Moskou is ingegaan op de berichten dat er iets mis zou zijn met de •gezondheid van een van de drie ruimtevaarders van de Woschod.' Volgens hem is het inderdaad duidelijk dat de 37-jarige geleerde Feoktistof zich tijdens de vlucht niet al te best voelde. Op het tv- scherm verscheen hij wat sip kijkend, terwijl na de landing een foto is genomen waarop hij door ïUb| een militair wordt ondersteund. De snelle mededeling van Tass dat I de drie zich prima voelden, behoeft niet helemaal serieus genomen te wor den, want dat zelfde werd ook gezegd I na de vlucht van Bikofski. Later ga- 1 ven Russische functionarissen toe dat Bikofski wel degelijk nadelige gevol- gen van zijn luchtreis had ondervon den. Ga de ruige winter met een gerust hart tegemoet met deze heerlijk passende mister, De Gaulle pleit voor broederlijke orde De Franse president De Gaulle heeft gisteren in Brasilia in het kader van zijn campagne voor een derde wereld macht onder Franse leiding, een be roep gedaan op de Latijnsamerikaanse landen voor medewerking aan een „nieu- broederlijke orde". In een rede tot gezamenlijke zitting van het Bra ziliaanse Congres zei De Gaulle o.m.: „Wij Fransen willen deze broederlijke .orde over de hele wereld oprichten door 1 het zelfbeschikkingsrecht der volkeren propageren." Brazilië is het laatste land dat de Gaulle op zijn Zliidamerikaanse reis aandoet Hij vertrekt vrijdag naar Parijs. Uitgevoerd in bruin en palis sander juchten. Original Zwiegenaht en met rubber profielzooi. Maten: 32t/m 40 v.a.f 23.90 6 t/m 12 f32.75 De eerste maal dat Feoktistof op het scherm verscheen schudde hij met zijn hoofd en een functionaris van Tass leg de uit, dat deze beweging deel uitmaak te van het experiment. In een andere uitzending zat hij met gebogen hoofd, de ogen gesloten, terwijl zijn mederei ziger Komarof breeduit tegen de came ra glimlachte. Pogingen om Feoktistof wakker te maken mislukten. Hij fronste slechts met zijn wenkbrauwen. Tass had ook hiervoor een verklaring: Feoktistof sliep volgens schema. Toen doordrong wat er aan de hand was, had hij ge glimlacht. Een ander aandacht trekkend feit is de terugkeer van de ruimtereizigers naar Moskou, niet over twee dagen zo als de vorige astronauten, maar eerst over vier of vijf dagen. De astronauten worden op het ogenblik door artsen on derzocht. Een boerenarbeider was de eerste die de ruimtevaarders begroeitte bij hun landing. Zij waren al uit de cabine en hadden geen hulp nodig gehad. Ruim tevaartfunctionarissen waren spoedig ter plaatse, zij werden gedropt vanuit heli kopters die de juiste plaats van landing tevoren hadden verkend. Telecommunicatie De westelijke afgevaardigden ziji gisteren van de conferentie in Genève van de internationale unie voor telecom municatie weggelopen, omdat de voorzit ter Alpha Diallo uit Guinea het vertrek van de Portugese en Zuidafri- kaanse delegaties bleef eisen. Alleen de vertegenwoordigers van de communisti sche landen bleven toen nog achter, daar kort daarvoor de Afrikanen de zaal al hadden verlaten uit protest tegen de aanwezigheid van de Zuidafrikanen Portugezen. De westelijke afgevaardigden zijn oordeel, dat het besluit van dinsdag Zuid-Afrika en Portugal van de confe rentie uit te sluiten in verband met hun rassenpolitiek buiten de bevoegdheden de conferentie valt en daarom onwettig is. De Zuidafrikanen en Portu gezen weigerden dinsdag, de zaal te verlaten nadat een Algerijns voorstel tot uitsluiting met 27 tegen negen stemmen goedgekeurd. I nul op het rekest gekregen betrekking tot zijn befaamde plan J voor de politieke eenwording Europa. Tijdens zijn besprekingen met minister van buitenlandse zaken Sara- I gat werd al bekend, dat Italië „koel' stond tegenover zijn voorstel eei commissie van drie wijze mannen in te stellen. Uit het communiqué bleek I dat de beide ministers kennelijk op instigatie van Italië „het opportuun I achten om in de komende weken een krachtige poging te doen teneinde vooruitgang te boeken bij de vorming I van een Europese politieke u Europa moet open staan voor alle landen, die bereid zijn om grondslagen van de unie te aanvaar den, aldus het communiqué. De besprekingen werden gevoerd over de mogelijkheden om tot een politieke unie te komen zelfs indien Engeland op dit ogenblik niet meedoet. De Italianen zijn wel bereid een soort overgangsvorm te bestuderen gemeenschappelijke richtlijnen voor Europese politieke eenheid dient uit te werken. Deze zou het karakter kunnen hebben van geregelde bijeenkomsten van de Zes, met wellicht een topconferentie in de komende winter. De Italianen zijn voorstanders van directe verkiezingen voor het Europese parlement. In Rome legt men e: nadruk op, dat r/elke stappen ook ondernomen worden voor politieke inte gratie, de deur voor Engeland en andere democratische landen wijd open moet blijven. Zoals bekend zal minister Luns zondag besprekingen voeren met zijn Italiaanse collega. Geen vetorecht In Rome vond nog een andere belangrijke bespreking plaats over Euro pese politieke problemen. De top va internationale Europese beweging, onder voorzitterschap van premier Lefèvre van België, kwam vrij eenstemmig tot de conclusie, dat de zes EEG-regeringen op korte termijn om de groene tafel moeten gaan zitten om de een of andere vorm vi politieke samenwerking op te zetten. In het algemeen werd het plan-Spaak, verdedigd door Lefèvre. door de honderd vertegenwoordigers uit 12 Europese landen aanvaard. Van Nederlandse zijde werd nadruk gesteld dat geen der deelnemers nieuwe vorm van politieke VLOERKLEED 9' FARVERFEST: chic vloer kleed met zéér hoge pool, vachtzacht, grote scala van tinten, gemêleerd, gedessineerd of effen. Vraag folder F 2 aan Veneta N.V., Hilversum. De Zwitserse federale commissie van onderzoek in luchtvaartonge vallen is van oordeel dat het op 11 maart jl. aan een Douglas DC-7/C (de Ph-Dsn) van de KLM, bij de landing op het vliegveld n® Cointrin van Genève, overkomen ongeval te wijten is aan het feit dat na de gezagvoerder de landing heeft doorgezet zonder te weten hoe de positie van het vliegtuig was ten opzichte van de lengte van het veld, terwijl de naderingsvlucht q met behulp van de instrumenten heeft ontbroken. e commissie van onder zoek deelt in haar rapport onder meer mee. dat het toestel op' 11 maart 11.28 uur van Schiphol naar Genève vertrokken met 25 passagiers en een manning van zes personen. Het vertrek geschiedde met een half uur vertraging. De commissie merkt op dat de ge zagvoerder, in een poging om het tijd verlies in te halen, zijn landingsproce dure bekortte en rechtstreeks de baan aanvloog. De naderingsvlucht hoog ingezet, het ,'liegtuig kwam niet de rij lichten die is aangebracht voor en in het verlengde van de as van de landingsbaan, ondanks de gegevens verstrekt aan de hand J- radar. Toen het toestel de minimum-hoogte had bereikt (maar de baan nog niet werd waargenomen), gaf de gezagvoer- tweede landings poging te ondernemen. Kort daarop meldde de tweede bestuurder echter dat hij de baan zag, waarop de gezagvoer der gas terugnam en het toestel op het uiterste eind van de baan neerzette. Het vliegtuig rolde over dit uiteinde heen en kwam ten slotte in botsing met een stellage die dient om het geluid van proefdraaiende straalmotoren te vermin- Het vliegtuig werd ernstig beschadigd geen van de inzittenden liep enig let- samenwerking het recht van veto mag hebben over de toetreding van nieuwe leden. Bovendien wees de Nederlandse afvaardiging op het gevaar, dat er Europese ministerraad, die beslriten neemt met eenstemmigheid, naast ministerraad van de gemeenschap wordt geplaatst, die spoedig in het stadium van meerderheidsbesluiten gaat komen. Op vallend was dat premier Lefèvre tijdens deze vergadering het plan-Spaak voor stelde als een plan van de Belgische rnapr'na in haar geheel. De voorzitter van de beweging, de Fransr Faure, maakte melding een plan om een massale conferentie parlementsleden uit de EEG-landen te beleggen. Men is het echter nog niet eens over de deelneming, met r voor wat betreft deelname van con nisten en gaullisten. Grond goedkoper in Antwerpen (Van onze parlementsredactie) Het afspringen van de vestiging i de Bayerische Alynine- und Sodafa- brik in Nederland is niet alleen ook niet voornamelijk te wijten aan het lange wachten op de bouwvergun ning, zei minister Andriessen (econ. zaken) gistermiddag bij de behande ling van zijn begroting in de openbare commissievergadering van de Tweede Kamer. De bewindsman wilde niet ontkennen, dat de bouwvergunning een rol heeft gespeeld bij de beslissing van Duitsers om niet Rotterdam, Antwerpen als vestigingsplaats te kiezen. De belangrijkste redenen waren echter: de veel goedkopere grond bij Antwerpen én het feit dat het investeren daar mede dank zij de fiscale faciliteiten aantrekkelijker is omdat men er een veel lagere rente gaat betalen. „Je kan daar grond kopen die maar viermaal zo hoog Is als hier de erfpachtscanon. Dan ga je als industrieel wel even achter je c krabbelen", aldus minister Andriessen. Zendingspredikant A. de Kuiper gaat promoveren Donderdag 5 november promoveert aan de theologische faculteit van de Rijks universiteit te Utrecht de hervormde zendingspredikant ds. A. de Kuiper. Hij zal een proefschrift voorleggen getiteld „Israël tussen Zending en Oecumene". Ds. De Kuiper, die 24 juli 1930 geboren werd, zal na zijn promotie naar Indonesië vertrekken. Het proefschrift komt uit bij H. Veenman en Zonen te Wageningen. Aan het proefschrift zijn en aantal interessante stellingen toege- ■oegd. Enkele citeren wij: I De „oecumenische beweging" moet als uiteindelijk doel van haar bestaan zien de ^hereniging van de (ene) Kerk Het wereldapostolaat (heidenzen ding) is conditioneel en instrumenteel voor de toekomst van Israël (Romeinen 11:25 v> terwijl de dialoog tussen Kerk en Synagoge fundamenteel is voor de toekomst der volken. I In de kerkorde der Nederlandse Hervormde Kerk zou „Israël" niet slechts onder „apostolaat", doch tevens onder „oecumene" genoemd moeten worden. Het is niet juist wanneer Calvijn en K. Barth in de exegese van Rom. 11:26 „Israël" op de Kerk betrekken. Voor de Indonesische Kerken zou de functie van bisschop aanbeveling ver dienen. mits niet chrismatisch, maar charismatisch opgevat. Het is wenselijk dat men aan een Nederlandse universiteit of hogeschool een experiment op kleine schaal uitvoert met een gemeenschap van het Engelse „college"-type. al of niet gecombineerd met ervaringen die men heeft opgedaan bij het „asrama"-type. zoals dat met succes is toegepast aan theologische scholen in Indonesië. senoritas van 12V2 t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct Aan de vooravond van de Brit se verkiezingen heeft de Londen- se Times zich „zonder enthou siasme" uitgesproken voor de Conservatieve partij. Het blad voegt er evenwel aan toe, te ho pen, dat de Liberale partjj de grootst mogelijke steun zal krij gen. De keus gaat tussen Dou glas Home, die volgens de Times geen kwaliteiten als hervormer bezit, maar een sterk team met inbegrip van hervormers heeft en Wilson, die ongetwijfeld een hervormer is, aldus het blad, maar een team heeft, dat nauwe lijks die naam verdient. Staking In verband met de Britse ver kiezingen blijft Hilversum 2 met het programma van de Avro tot één uur vannacht in de lucht. De radionieuwsdienst zal van twaalf uur tot een uur zoveel mogelijk beschikbare uitslagen bekend ma ken. De Avro zal de commentaren en reportages verzorgen. Morgen komt Hilversum 2 (dan met het Vara-programma) 's och tends om zes uur weer in de lucht. De radionieuwsdienst opent de uit zending met uitvoerig verkiezings- nieuws, de Vara verzorgt tot half zeven reportages, commentaren en eventueel lichte muziek. Om half zeven begint de aangekondig de uitzending over de Olympische De nieuwsuitzending van mor genochtend elf uur, die anders al leen over Hilversum 2 zou worden uitgezonden, wordt in verband met het laatste nieuws over de verkie zingen in Engeland, ook opgeno men In het NCR V-programma over Hilversum 1. Voorts komen er ingelaste uit zendingen van de radionieuws dienst, zodra tussentijds sterk sprekend nieuws over de verkie zingen in Engeland te melden is. de staking onder het per- de Londense ondergrondse stakingsbijeenkomst Intussen geëindigd, werd beraadslaagd komst inzake een nieuwe dienstregeling. Besloten werd, deze van heden af uit te voeren. De wijzigingen werden nood zakelijk door personeelsgebrek. Som mige spoorwegmensen hadden de indruk gekregen, dat zij door de nieuwe rij tijden financiëel nadeel zouden onder vinden. Aangenomen wordt dat de La- bourpartij voor welke de stakings actie als schadelijk werd beschouwd^ heeft gepleit voor hervatting v werk. Moed honden De leiders van de grote partijen heb ben gisteren tot het laatste ogenblik pogingen gedaan om steun te krijgen. Zij bazuinden tegenstrijdige aanspraken op een zekere overwinning uit. Hun toon President Johnson heeft het ontslag aanvaard van zijn advi seur Walter Jenkins. Het Witte Huis heeft meegedeeld, dat Jen kins wegens oververmoeidheid in een zekenhuis is opgenomen. Er gingen de laatste dagen allerlei geruchten over hem. Hij zou on langs wegens onzedelijk gedrag zijn aangehouden. Andere ruchten willen, dat hij misbruik van vertrouwen zou hebben ge maakt. Het Witte Huis geeft daarop geen commentaar. Jenkins was in de jaren dertig al ver trouwensman van Johnson. In het Wash- ingtonse politieregistei-, dat voor iedereen ter inzage is. komt de aanhouding op 7 oktober voor van een Walter Wilson Jenkins, oud 46 jaar. wegen „onzedelijke handelingen en wanordelijk gedrag" in het gebouw van de YMCA (Bond van christelijke jongemannen) te Washington. Tegen betaling van 50 dollar borgtocht Dorp vocht voor zijn priester De bevolking van het 300 zie len tellende Portugese plaatsje Lourosa heeft zich zodanig op gewonden over het wegrukken van haar „priester-arbeider" uit haar midden, dat zij het tot bloedige incidenten heeft laten komen, waarbij drie doden zijn gevallen en 15 gewonden. Het voorwerp van de gene genheid van de bewoners van Lourosa, de 26-jarige pater Da- miao Bastos, heeft in de twee jaar dat hij in Lourosa werk zaam is de harten gewonnen van alle „Lourosanen" door zijn so ciale bewogenheid. Maar enige dagen geleden heeft de bisschop van Oporto een nieuwe pastoor voor Lourosa aangewezen, die inmiddels in het plaatsje is aan gekomen en daar in weerwil van het verzet der bevolking aan de slag poogt te gaan. Maar toen de politie pater Bastos kwam „halen" sloeg het lijdelijk verzet evenwel over in krachtdadig verzet, zodat de po litie zich van haar vuurwapens moest bedienen om zich de be togers van het lijf te houden, die haar de pater wilden ontrukken. De schoten van de politie had den tot gevolg, dat er slacht offers vielen. is hij vrijgelaten. Al eerder, in januari 1959, is hij in hetzelfde gebouw voor een soortgelijk feit opgepakt. Bij doorlezing van de politieregisters blijkt overigens, dat bij de YMCA vrijwel dagelijks men sen wegens vergrijpen tegen de goede ze den worden aangehouden. Voor Dean Burch. voorzitter van de republikeinse partij, is een en ander groot nieuws. Hij heeft kranten en persbureaus opgebeld met de mededeling, dat het Witte Huis wanhopige pogingen doet om „een belangrijk verhaal dat verband houdt met de nationale veiligheid" in de doof pot te stoppen. De perschef van het Witte Huis, George Reedy, die met president Johnson in New York is, verklaarde naar aanleiding daar van: „Ik weet niet waar Burch het over heeft." In Washington heeft Clifton White, voorzitter van het Comité van burgers voor Goldwater-Miller de volgende ver klaring uitgegeven: „Het bekend worden van de arrestaties wegens vergrijpen te gen de goede zeden van één van de naaste medewerkers van de president is een per soonlijke tragedie en een nationaal on geluk. Ongetwijfeld zullen de gedachten van miljoenenen Amerikanen in de eerste plaats vol deernis uitgaan naar Jenkins en zijn familie, maar de omstandigheid dat het „officiële gezin" op het Witte Huis erbij betrokken is, maakt de zaak tot meer dan een persoonlijke tragedie. Naar de gevolgen voor Amerika, nationaal en internationaal, kan men alleen nog maar I President Lübke van West-Duitsland heeft gis teren zijn 70ste verjaar dag gevierd. Hij wilde geen geschenken en heeft in plaats daarvan bijdra gen gevraagd voor een of ander hulpfonds. I Ter gelegenheid van de vlucht van de Woschod is in Rusland een postzegel uitgegeven waarop de drie ruimtevaarders en het ruimtevoertuig in hun vlucht om de aarde zijn afgebeeld. I In Brussel is gisteren bekendgemaakt, dat ko ning Boudewijn en ko ningin Fabiola begin vol gend jaar een bezoek aan Zuid-Amerika zullen brengen. Het is nog niet bekend welke Zuidameri- kaanse landen door het Belgische vorstenpaar zullen worden bezocht. De onderzeevorser, Tacques Piccard, heeft gisteren in Genua (Italië) bekendgemaakt dat hij van plan is zich in zijn bathyscaaf op de golf stroom van het zuiden naar het noorden van de Atlantische oceaan te la ten drijven. Piccard ver telde voorts dat zes ge leerden met hem zullen gaan samenwerken bij dit project. Zij zullen de golfstroom onder water bestuderen en ook mon sters van de onderzeese flora nemen. Enveloppen met dodelijke inhoud in Cairo gepost De vorige maand door de Egypti sche inlichtingendienst ontdekte enve loppen met springstoflading die be stemd waren voor in Egypte werkza me Duitse geleerden, zijn in Cairo gepost. Dit heeft woensdag het blad Al Ahram bekendgemaakt. Een van de enveloppen droeg het briefhoofd van de Egyptische nationale bank. Dit trok, aldus Al Ahram, de aandacht van de inlichtingen dienst omdat geen enkele Duitse geleerde betrekkingen met deze bank onderhoudt. Voorts bleek dat het gebruikte type envelop sedert verscheidene jaren niet meer door deze bank wordt gebruikt. Do ïvelop bevatte een ontplofbare lading. Volgens het blad moeten de envelop pen en de formulieren zijn ontvreemd door een van de buitenlandse functiona rissen van de bank, die Egypte heeft verlaten. In het buitenland werden de briefomslagen gereedgemaakt en aan reizigers naar Egypte meegegeven, met het verzoek ze bij hun aankomst Cairo op de post te doen. Al Ahram bracht in herinnering dat de pakjes met springstof, die in 1962 aan de ln Evypte werkzame Duitse geleerden werden gezonden, eveneens uit het buitenland afkomstig waren. Het is voor de Egyptische veiligheidsambtenaren geen geheim meer, dat hun Israëlische collega's tot deze nieuwe taktiek zijn overgegaan, aldus het blad. en de bezorgde uitdrukking op de ge zichten van hun medewerkers wezen er echter op, dat zij „floten om er de moed in te houden". Zij moeten lang wachten, voordat ze zekerheid hebben over dc uitslag van de verkiezingen. De stem bureaus gingen vanochtend om zeven uur open en sluiten vanavond pas om negen uur. Mocht een van de partijen een duidelijke overwinning gaan bena len, dan kan het resultaat in de komen de nacht bekend worden. Wordt hel echter oen nek-aan-nek-race, dan kan het wel morgenmiddag worden, voordat de uitslag bekend is. Zetels Voor de 630 zetels in het Lagerhuis verdringen zich 1756 kandidaten. Stem gerechtigd zijn bijna 36 miljoen Britten van boven de 21 jaar, ongeveer een half miljoen meer dan in 1959. Negentig vrouwen zullen dingen naar een plaatsje in het Lagerhuis, elf meer dan m 1959. Men verwacht echter, dat minder dan een derde deel zal worden gekozen. Het rookbomproces De Belgische krijgsraad in Luik heeft gisteren in het „rookbomproces" de 36-jarige beroepsofficier, kapitein J. Bergers, en de 20-jarige sergeant, Maigre, vrijgesproken. Zij stonden terecht nadat zij verantwoordelijk waren gesteld voor de dood van drie Belgische recruten en het lichamelijk letsel veroorzaken van 11 dienstplich tigen. De militairen vonden de dood bij eer oefening op 26 februari van dit jaar in het opleidingscentrum in de Belgische plaats Beverloo. Zij moesten door riool kruipen en om de oefening realistisch karakter te geven werd lebruik gemaakt van een rookgranaat. )e giftige rook werd drie militairen noodlottig. Een aantal soldaten lie; ernstig letsel op aan de ademhalingsor ganen en enkelen van hen zijn nog steeds niet geheel hersteld. De krijgsraad overwoog in het vonnis, dat kapitein Bergers niet verantwoorde lijk kon worden gesteld voor het feit, dat de voorschriften voor het gebruik van de rookgranaten niet waren bijgewerkt. Sergeant Maigre werd vrijgesproken wegens zijn „onvoldoende opleiding, onervarenheid en onwetendheid dat de rookgranaten gevaarlijk waren". Generaal Tran Thien Khiem, tot <r kort minister van defensie en op perbevelhebber der Zuidvietnamese strijdkrachten, is volgens doorgaans be trouwbare kringen benoemd tot ambas sadeur in de Verenigde Staten De Ame rikaanse regering zou met deze benoe ming hebben ingestemd. Dat, wat u van de CONSTRUC- TA 100 - MATIC M5 wasauto maat niet ziet, daar komt het juist op aan. De constructeurs van de M5 gaven deze robuuste wasautomaat een sterk hart, ga rantie voor een lang leven. Ge makkelijk verrijdbaar, gemakke lijk aan te sluiten. Voor alle wasproblemen dé oplossing. De M5 kan kookwas koken op 100 graden Celsius en heeft élle wasprogramma's. Vraag infor matie of demonstratie bij uw Constructa handelaar of bij Con- structa Nederland Voorlichtings centrum, Middenweg 233, Am sterdam, tel. 020-947484." KAN KOOKWAS KOKEN Stroper in arrest na schot op man Na gistermorgen voor de officier van justitie te Breda te zijn geleid is inge sloten in het huis van bewaring te Breda de 21-jarige J. D. uit Zundert, die ervan verdacht wordt in de nacht van 19 op 20 augustus in Zundert met een jachtge weer te hebben geschoten op de 47-jarige J. Brosens uit Zundert Brosens werd door een schot hagel in het bovenbeen getroffen, maar niet ernstig gewond. Drie stropers waren in de bewuste nacht met de lichtbank konijnen aan het schieten in het jachtterrein van Bro sens. Deze ging met een zaklantaarn het veld in om de stropers weg te jagen. Plotseling werd de lichtbak op hem ge richt en viel het schot De stropers zagen kans te vluchten. Het klinkt wellicht wat vreemd de- en de nog resterende tijd te kort is ze twee in één adem te noemen, om nog jongen groot te brengen. Ei- maar desondanks zijn ooievaarsnes- genlijk moeten we ons er over ten mét de nesten van termieten de verbazen, dat de ooievaar het nest- enige dierlijke bouwwerken die de bouwen vrijwel verleerd heeft, in- ceuwen kunnen trotseren. Het bewijs plaats van het dier lof toe te zwaaien voor deze stelling is te vinden in over de standvastige en eeuwen trot- Duitsland, waar in de buurt van Er- gerende nesten! furt een ooievaarsnest is te vinden Het verschijnsel, dat de ooievaars dat bijna vier eeuwen oud is en uit zich zonder menselijke hulp zo slecht 1593 dateert. Dit nest bevindt zich in kunnen redden, verklaart in elk dorpje Ringleben, dat er geval wel de verbeten gevechten die zich echter niet op kan beroemen het oudste ooievaars nest te herbergen, want op een toren van Langcnsalza bevindt zich een ooievaarsnest dat al in de kronieken van het jaar 1549 werd genoemd, TOCH IS •wiT 7**1 terugkeer het zuiden plaats vinden om het be zit van oude nesten. Die oude nesten worden elk jaar door de ouders ge repareerd. welke handeling niet voortvloeit uit eni ge louter instinctmatig dat dit de 400 jaren ruimschoots zicht, overschreden heeft. Voor zover be- wordt verricht. kend is dit het oudste ooievaarsnest nest geen vernieuwing of ver en natuurlijk ook het oudste vogelnest groting behoeft, moet en zal in elk ander opzicht. aan bouwdrang gevolg worden ge- Wie na dit alles bijzondere waar- geven, omdat het de eerste handeling dering voor de nestbouw van de is in de hele keten van instincthan- ooievaars tot uitdrukking wil bren- delingen tijdens de voortplantingspe- gen, kan zijn lof beter voor passender riode. Een pas gebouwd nest kan een gelegenheden bewaren. Het bouwin- middellijn hebben van ongeveer 80 stinct is bij ooievaars n.l. vrij slecht cm en een hoogte van 30 cm. Maar ontwikkeld. door voortdurende uitbouw en „re- Algemeen wordt aangenomen dat paraties" van jaar op jaar. kunnen de ooievaars hun nesten oorspronke- de nesten een omvang bereiken van lijk tn bomen of op rotsen hebben enige meters, zodat in de onderbouw gebouwd. Tegenwoordig zijn deze die- allerlei andere vogels kunnen neste ren echter voor een groot deel aan- len. Het grootste ooievaarsnest had gewezen op de mens, die een passen- een breedte van 2.25 m en een hoog de bodem voor de nestbouw beschik- te van 2,80 m: Het zwaarste nest. baar stelt. Zoals bekend, kunnen ooit aangetroffen, woog niet minder hiervoor het best afgedankte wagen- dan 900 kilo! wielen worden gebruikt. Is de mens Na al deze kwaadsprekerij moeten de ooievaar echter niet terwUle en we de ooievaar toch ook de lof gun- moet hij een nieuw nest bouwen, nen die hem toekomt: hij is een voor- j'Lf!.!?11"" d®t lreffeüjk verdelger van ongedierte. "'A J J Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. H. Petition

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5