Nieuwe LeMse Courant i Sombere toekomst voor autoverkeer Soldaat door schot gedood Vakbonden stomverbaasd over massaal ontslag n 2000 parkeerverbod voor binnenstad Nobelprijs irede voor is. King CALEX Weer volksgericht' in Staphorst Jeugd beviel huwelijk niet Bedrijf dreigt stuk te gaan Directeur in bijzonder opgewonden stemming Franse kernbom: half miljoen slachtoffers Commentaren Donderdag 15 oktober 1964. 45ste jaargang Congres openbare gezondheidsregeling Dirtcfeur: F. DIEMER ur: Or. E- DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD BS»«n»vastigh is ghsbkvaii Westelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkela buien. Matige, tijdelijk krachtige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde of Iets hogere temperaturen. .J N HET jaar 2000 zal het aantal auto's in ons land, volgens een zeer ge matigde taxatie, tussen de 6 en 7 miljoen bedragen, terwijl er nu .slechts" een miljoen zijn. Het autoverkeer tussen de verschillende steden al wel ongeveer vijf maal zo veel stroken vereisen al er thans beschikbaar ijn. Dit betekent een enorme toename van grondoppervlakte voor het nterstedelijk verkeer. In de steden zelf zal het autoverkeer verstikken, let lijkt aangewezen, dat reeds lang voor het jaar 2000 een parkeerverbod oor de binnenstad wordt afgekondigd. Tot deze stellingen kwam prof. ir. Jac. h. Thijsse, waarnemend rector van het istitute of social studies, op het congres De Nobelprijs voor de Vrede 164 is toegekend aan de 35-jarige imerikaanse negerleider ds. Martin .uther King. Dit is gisteren in Oslo ekendgemaakt. Aan de prijs, die do- linee King zal worden uitgereikt op 0 december, de sterfdag van Alfred lobel, is een bedrag van 195.000 gld. erbonden. De prijs wordt, naar bekend, toege- end door een commissie uit het foorse parlement. Ds. King is de tweede negerleider 1 vier jaar die de vredesprijs heeft ekregenDe prijs was in I960 1bert Loethoeli uit Zuid-Afrika. De i-jarige predikant, die geboren is te tlanta. in de Amerikaanse staat teorgia, is ivaarschijnlijk de jongste ooit de Nobelprijs voor de Vrede eeft gewonnen. Zijn jongste boek. etitcld: „Waarom wij niet kunnen Jachten", handelend over de strijd i de negers in Amerika voor gelijke 'gerrechten. werd vorjge maand in iden uitgegeven. Ds. King, die voor een medische con- role in een ziekenhuis in Atlanta ver- ei: „Ik ben diep ontroerd, dank- a vereerd". Hij zei later op een iferentie in Atlanta het geld te lillen gebruiken ter intensivering van de ampagne voor de burgerrechten. Ds. King vertelde voorts de toekenning de prijs niet alleen te zien als een ersoonlijk eerbewijs, maar ook als een uldeblijk aan de discipline en moed van liljoenen dappere negers en blanken van oede wil, die de weg van geweldloosheid ebben gevolgd bij hun pogingen om een i rechtvaardigheid en liefde in de •S. te vestigen. Mevrouw King zei dat zij en haar echt- wei wisten dat hij één van de andidaten was. doch dat zij niet konden eloven dat de dingen die hij had ge- aan belangrijk genoeg waren om voor Nobelprijs in aanmerking te komen. voor openbare gezondheidsregeling, dat vandaag en morgen in Enschede wordt ge. houden. Prof. Thijsse, die over het onder werp „een ruimtelijk toekomstbeeld van Nederland" sprak, drong er op aan dat zo spoedig mogelijk een beslissing wordt genomen ten aanzien van de vraag, welke plaatsen moeten worden aangewezen als toekomst-steden met een bevolking variërend van 400.000 tot 1 000 000 zielen. Eerst wanneer deze beslissing zal zijn genomen zal eenieder zich kunnen base ren op een doelgericht vast regerings beleid. „Zonder dat bestaat werkelijk de kans, dat wij langzaam maar zeker in een chaotische^ niet meer te herstellen toe stand geraken", aldus de hoogleraar. Aardgas De inspecteur van de volksgezondheid, ir. H. Eiiers, sprak op de congresdag over de luchtverontreiniging. Hij wees er o.m. op, dat de Invoering van aardgas voor verwarming in onze steden in belangrijke mate kan bijdragen tot de luchtveront reiniging. Het effect van de luchtverontreiniging door brandstof voor huishoudelijke doel einden is, naar zijn oordeel, relatief sterk daar deze luchtverontreiniging ontstaat in de woonwijken en meestal geloosd wordt door schoorstenen, die nauwelijks boven de daken uitsteken. Vooral bij afwisselende bebouwingshoogten is het gevaar voor moeilijk af te voeren, lucht verontreiniging, afkomstig uit lagere per celen, niet denkbeeldig, aldus de heer Eilers. Wanneer aardgas zal worden ge bruikt voor de verwarming, zo zei hij, mag verwacht worden dat de kwaliteit van de lucht in de woonwijken, vooral 's winters, in belangrijke mate zal verbe terd worden. wees ir. Eilers er op, dat voor de be strijding van luchtverontreiniging een vlotte circulatie van het verkeer ge wenst is en dat opstoppingen, bijvoor beeld voor stoplichten, zoveel mogelijk vermeden dienen te worden. De invoe ring van een stelsel van een eenrich tingsverkeer, het leiden van het inter communale verkeer om de stadskernen en de aanleg van wegkruisingen op ver schillend niveau zullen z.i. bijdragen tot bestrijding van deze bron van luchtver ontreiniging. Drs. F. Grunfeld, planoloog bij de dienst van stadsontwikkeling en wederopbouw in Rotterdam, sprak over de maatschap pelijke ontwikkeling in de toekomst. Naar zijn oordeel zou men er verstandig aan doen, een diepgaand onderzoek te wijden aan de vraag, wat precies de elementen zijn, die het eengezinshuis als woonhuis zo aantrekkelijk maken en hoe deze essen tiële elementen behouden zouden kunnen worden in een anderssoortige, minder oppervlak eisende woonvorm. (Voor vervolg zie pag. 91 Stroper in arrest na schot op man Na voor de officier van justitie te Breda te zijn geleid is ingesloten in het huis van bewaring te Breda de 21-jarige J. D. uit Zundert, die ervan verdacht wordt in de nacht van 19 op 20 augustus in Zundert met een jachtgeweer te heb ben geschoten op de 47-jarige J. Brosens uit Zundert. Brosens werd door een schot hagel in het bovenbeen getroffen, maar niet ernstig gewond. -GLRS- Official dealer Leiden e.o. (Van onze speciale verslaggever) Opnieuw is in Staphorst getracht het aloude „volksgericht" te laten spreken. Aanleiding was het huwe lijk van de 49-jarige weduwnaar J. Troost met de 24-jarige mejuffrouw H. Roo. De jeugd die erbij betrok ken was er bevonden zich nogal wat nozems onder moest ten laat ste met de gummistok uiteen worden gedreven. Het „volksgericht", waar men op uit was, heeft zich over meer dan een halve week uitgestrekt. Aan de vooravond 't huwelijk van de heer Troost dit werd vrijdag jL zonder incidenten gesloten verzamelde de jeugd zich voor huis van zijn bruid. Men trachtte zogenaamde schandboog op te richten, die in vroegere eeuwen elk huwelijk van een oudere man met een jonge vrouw vergezelde. Ook was de schand- (Van onze soc.-econ. redactie) DE staking bij het aannemingsbedrijf n.v. Gebrs. Van der Meijden in Amsterdam, ook wel aangeduid als n.v. Texel, duurt nog voort. De directie en de 400 werknemers wijken geen duimbreed van hun ingenomen standpunt. De looncommissie Van de Stichting van de arbeid bracht gisteren geen uitkomst omdat de commissie de beslissing over de ingediende winst- delingsregeling uitstelde tot volgende week woensdag. Eerst moest nog een advies ontvangen worden van de raad van bestuur bouwbedrijf. Vol gende week valt echter in ieder geval de beslissing. Van de zijde van de centrale werkDe-1 nitief ontslagbewijs in ontvangst ge- mersorganisaties werd het gisteravond nomen. Het ging hier om mensen die al gelukkig genoemd dat de looncommissie eei'der van plan waren van werkgever nog geen beslissing had genomen omdat, te veranderen. Het overgrote aantal van men oordeelde, geen enkele beslis- de ontslagen werknemers weigerde even- sing onder druk genomen dient te wor- wel he* onslagbewijs in ontvangst te ne-1 Ook zelfs een dergelijke indruk men-, £en oepaalde ,fVC-groep. J'- - dient niet gewekt te worden. van zwart loon. haar is gedreigd met een maand gevangenisstraf. De werk nemers eisen thans een toegezegde winstuitkering en de stichting v. arbeid studeert nog steeds op de reeds twee maanden geleden ingediende winst- delingsregeling. Het beanji dreigt thans stuk te gaan wanneer de directie haar houding wijzigt. Vakbondsvertegenwoordiger verklaarden gisteravond stomver baasd te zijn over deze gang vz ken die men moeilijk kan begrijpen Tot gisteravond werd iedere werk nemer op de bedrijven geweigerd. D Amsterdamse politie bleef alle bouw objecten afzetten, zodat toegang gelijk was. Op hun verzoek hebben gistermiddag ongeveer 25 werknemers van het aa mingsbedrijf Van der Meijden een defi- ^JEER dan een half miljoen kinderen zullen dood, misvormd of achterlijk ter wereld komen als Frankrijk een atoombom van twintig megaton boven e Stille Oceaan tot ontploffing brengt, zo heeft de Amerikaanse geleerde dr. •inus Pauling gisteren verklaard. De 63-jarige Pauling, tweemaal winnaar an een Nobelprijs (voor scheikunde in 1954 en voor vrede in 1962), kwam in ydney aan voor het bijwonen van het Australische congres voor internationale unenwerking cn ontwapening. „Tot dusver heeft men atoombommen mei een 'tale kracht van zeshonderd megaton laten ontploffen", aldus de geleerde. |n de loop van de tijd zal dit het dood of misvormd geboren worden van zes- fcn miljoen kinderen veroorzaken. Als Frankrijk nog twintig megaton aan Jet totaal toevoegt, zullen er nog een half miljoen kinderen worden opgeofferd, tovendicn zal een op de vijftienhonderd mensen sterven aan door kernproe- J«n veroorzaakte kanker. Dat wil zeggen dat ongeveer twee miljoen mensen üe nu leven hun normale levenskansen met tien. vijftien of twintig jaar zien "len. Als de Franse proeven doorgaan wordt dit getal nog met een-dertigste Vermeerderd". Amsterdam nog Dlijkt te bestaan, had de werknemers geadviseerd het onslag-| bewijs niet aan te nemen. Blijkbaar stel-1 len ue meesten toch nog wel prijs op een voortzetting van het dienstverband met dit bedrijf. De nona fide vakbonden hebben heden morgen geprooeerd de werknemers tel bewegen net onslagbewijs alsnog te ac-1 cepteren. omdat aan indiensttreding bij een ander oedrijt mogelijk wordt De vakbonden hadden zich er van te voren van verzeKerd aat aiie ontslagenen werK- gelegenheid konden vinden in andere be drijven. Het werd niet uitgesloten geacht dat directeur Van aer Aieyden alsnog bereid zou olijken mei de vakbonden te praten wanneer mocht blijken dat de werk- ijucn a«, uij Uddi w cnsie ie my ven eigen huis en dat hij desnoods zijn bedrijf wel zou bemannen met Algerij- Italianen of andere buitenlanders, m aue Kanten is au Deuriji vastge lopen. De directie heeft een forse ver oordeling achter de rug voor betaling GOED0^ ai*0 Alleen de meest malse, de meest smakelijke, de meest vleesrijke kippen zijn goed genoeg voor heerlijke California kippen bouillonsoep. (Van onze Rotterdamse redaktie) De Antwoordkerk in Hoogvliet is dicht: gelukkig, want nu kon vandaag ondanks de stromende regen worden doorgewerkt. Gis teravond waren de wanden op hun plaats. Het dak was reeds gesloten. Nu wordt het een kwes tie van afwerken. Er zal hard aangepakt moeten worden om klaar te komen. Vandag werd o.m. aan de onderzijde van de wanden gebakken glas met wa termotieven aangebracht, ont worpen door Ger vp Iersel. Inmiddels zijn enkele gaven voor de Antwoordkerk bekend ge worden. Zo biedt het Ned. Bijbel Genootschap de kanselbijbel aan. Een textielfabriek uit Boxtel heeft de vervaardiging vn het avondsmallinnen op zich geno men. Een kinderkerk uit Charl- ois leegde de spaarpotten voor bloemen by de opening. boog in gebruik, als dorpsgenoten ander opzicht iets op de huwelijkskan didaten aan te merken meenden te heb ben. De plaatselijke politie gauw ter plaatse en verhinderde verder optreden van de belhamels. De laatsten namen en bloc de vlucht met achter lating van de materialen, die ze het oprichten van de boog hadden genomen. De avond van de dag van het huwe lijk vrijdagavond dus was er eer nieuwe rel. Zeker vijf-en-twinfig boe renwagens en tientallen luid knetteren de bromfietsen reden door de dorps- straal, op weg naar het nuis van een weduwe, die ae heer Troost eeraer het hof zou hebben gemaaKt. De politte, door deze manoeuvre verrast, kon pas ingrijpen toen er al meer dan twintig wagens op het erf vt ren geplaatst. Ook t< nerriesciioppers in he De laatste iase epeeiae *ich in do nacftt van maandag op dinsdag ai. Het doelwit van de (voornamelijK) vrijgezel len, die aan net tumult deelnamen, was net erf van een anaere weduwe. Ook daar zouden boerenwagens moeten wor den geplaatst, terwyl er veel herrie zou moeten worden gemaakt. De politie van Staphorst liet niet lan ger met zich spotten. Met hulp van manschappen van de rijkspolitie te Zwolle greep ze met harde hand in, waarby de gummistoK drastisch werd genanteerd. Arrestaties werden er niet verricht, maar wel werden enkele tien tallen achtergelaten bromfietsen buitge- De bromfietsen staan thans in Zwolle, aar ze, in overleg met de officier van justitie, op hun snelheidsmogelykneden zullen worden getest. De eigenaars die- en ze persoonlijk op het politiebureau te halen. De burgemeester van Staphorst, d heer Haverkamp, heeft zich tegenove gemeentenaren in zeer negaticv bewoordingen over de ordeverstoringen uitgelaten. Iljj heeft opdracht gegeven voorlopig alle straatlantaarns in zijn gemeente 's nachts te laten branden. Tijdens een les schietopleiding-geweer op het kazerneterrcin van de Isabella- kazerne in Den Bosch is gistermiddag do 20-jarige dienstplichtig soldaat A. K. van der Mark door een schot getroffen en gedood. Het slachtoffer, dat ongehuwd woonde in Rijswijk cn was leerling de kaderschool infanterie In Den Na laden, ontladen en herladen met exercitiepatronen werd het richten be oefend, waarbij gebruik wordt gemaakt van een richtbord dat op enkele meters afstand door een medeleerling wordt vast gehouden. Tevoren dienen de exercitie- natronen te worden verwijderd. Dit was echter verzuimd en bovendien bleek zich tussen de exercitiepatronen een scherpe patroon te bevinden waardoor soldaat Van der Mark. die het richtbord vast hield, dodelijk in het hoofd werd getrof fen. Prijzenbeschikking brood ingetrokken De ministers van economische zaken van landbouw en visserij hebben i overleg met de Nederlandse bakke rijstichting besloten, de prijzenbeschik king brood 1964 in te trekken. Dit be sluit is genomen, nadat is gebleken, dat de beschikking in het algemeen op juiste wijze wordt nageleefd en nadat het bestuur van de Nederlandse bak kerijstichting de ministers heeft kunnen •erzekeren, dat de uniforme broodprij- en, zoals die momenteel gelden, rede lijk moeten worden geacht, zodat er geen aanleiding is van deze prijzen af te wijken. De thans geldende prijzen zijn in de grote steden voor water-witbrood 55 cent, voor volkswitbrood 53 cent en voor volksbruinbrood 52 cent. In een aantal provincieplaatsen zijn deze prij- resp. 56, 54 en 53 cent. In de rest het land resp. 57, 55 en 54 cent, alles per achthonderd gram. VERLOVINGSRINGEN modern en klassèk PIERROT JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden tel.20778 De KLM zal, behoudens goedkeuring an de betrokken regeringen, geduren de de periode van- 6 november ot en met 14 februari 1965, goedkope •etourtarieven in de economy-klasse aanbieden op haar diensten tussen Europa en de Ver. Staten, Canada en Mexico. Een retour Amsterdam-New York zal ongeveer f230 minder kosten dan een normale retourreis. Een speciaal retour Amsterdam-Montreal zal ongeveer f200 goedkoper zijn. Deze speciale retours geldig op de dagen maandag tot met donderdag. A LS vaststaand mag worden aange nomen, dat tegen het einde van dit jaar de gemiddelde loonstijging over 1964 tenminste 14 procent geble ken zal zijn. Dit percentage is dan aanmerkelijk uitgegaan boven de 10 procent, die een jaar geleden binnen het bestuur van de Stichting van de Arbeid als gemiddelde werd overeen gekomen. Vóórgaande jaren gaven deze tendens ook reeds te zien, maar ditmaal is wel heel duidelijk geble ken. dat het noemen van gemiddelde percentages, waarmee de lonen in een bepaald jaar zouden mogen stij gen, een gevaarlijke zaak is. Van de zijde van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland is enige tijd geleden reeds opgemerkt dat het verstandig zou zijn in de toekomst bij hel loonbeleid geen mogelijke percentages meer te noe men, omdat deze in de praktijk als minimum functioneren, met het ge volg dat de gemiddelde loonstijging veel hoger komt te liggen. Wij achten deze opmerking een waardevolle bijdrage om te komen tot een gezonder loonbeleid. Zeker geldt dit voor het beleid van volgend jaar. De mogelijkheden tot loons verhoging zullen dan bijzonder ge ring zijn. De regering heeft gespro ken over het houden van de loon stijgingen binnen nauwe grenzen. Het zou aanbeveling verdienen, dat de Sociaal-Economische Raad (waar van een werkgroep zich thans be raadt op de mogelijkheden voor het eerste halfjaar van 1965) en daarna de Stichting van de Arbeid zich ont hielden van het noemen van per centages voor loonsverhoging In 1965. Aan de afzonderlijke bedrijfstak ken zou overgelaten moeten worden na te gaan, welke loonsverhogingen de produktiviteitsontw'kkeling toe laat, daarbij in aanmerking nemend de kostenverzwaringen die in 1965 reeds optreden afgezien van een ver hoging van de contractlonen. Een verdere verfijning zou nog doorgevoerd kunnen worden,, door ook per onderneming de mogelijk heden op loongebied na te gaan. De Stichting van de Arbeid kan bij dit alles de toetsende instantie blijven, al zal erkend moeten worden, dat de vrijheid voor het bedrijfsleven groter wordt. L_t laatste lijkt ons eerder toe te juichen dan te betreuren, omdat nie mand beter dan het bedrijfsleven zelf kan bepalen wat juist en ge rechtvaardigd is, althans wanneer men in bedrijfstak en onderneming ook inderdaad bereid is de zwaar te van de hiermee gepaard gaande verantwoordelijkheid te dragen. TAE verantwoordelijkheid voor het bedrijfsleven zal wat betreft de loonvorming volgend jaar extra zwaar geaccentueerd worden. De drie werknemersvakcentralen hebben instemmend geknikt bij het horen van de woorden van de heer Vondeling in de Tweede Kamer, dat een loonstop voor 1965 onaanvaard baar is. Weinig geestdrift zal er in deze kring bestaan voor de mening van het Centraal Planbureau, dat een verhoging van de c.a.o.-lonen in 1965 met gemiddeld twee procent al erg veel is. Eigenlijk kan onze betalings balans een dergelijke minimale loonstijging maar nauwelijks ver werken. Het tekort op onze betalingsbalans zal dit jaar oplopen tot 1 Vt miljard gulden. Weliswaar beschikt ons land nog over een forse deviezenreserve, maar wanneer volgend jaar niet voorzichtig gehandeld wordt, zou on ze financieel-economische positie nog kunnen verslechteren met alle ge vaarlijke kansen voor onze werkge legenheid daaraan verbonden. Bij een onvoorzichtig optreden Is de vakbeweging evenmin gebaat en bovendien zou zij 't aan zich trek ken van de loonvorming door de re gering uitlokken. Hoe men het ook wendt of keert, er blijft voor 1965 bij de lonen voor zichtigheid geboden. Een grotere vrijheid voor het bedrijfsleven om in bedrijfstak en onderneming de mogelijkheden tot loonsverhoging beter te kunnen beoordelen is ge wenst, maar anderzijds vergt een dergelijke ontwikkeling een grote zelfdiscipline om de beslissingen niet zwaarder te maken dan de ver antwoordelijkheid toelaat. Alleen dan zal men ervoor kunnen zorgen dat de materiële positie van de werknemers reëel niet achteruit gaat cn wellicht nog iets verbetert. Grote verbeteringen zullen vol gend jaar alleen maar schijn-verbe- teringen zijn, die door dan niet te weerhouden prijsstijgingen en een eventuele conjuncturele teruggang te niet gedaan zullen worden. ,,Goeiemiddag, buurvrouw. Kunt u mij misschien een kopje erwten lenen?" JgEN zilveren en twee bronzen medailles hebben de roeiers in Tokio behaald. De twee zonder stuurman Blaisse en Veene- mans bereikten het zilver, terwijl de vier met stuurman, alsmede de twee met stuurman het brons veroverden. De stemming bij de zwemmers is echter verder gedaald. De herenploeg werd op de 4 x 100 meter wisselslag estafette in de series uitgeschakeld, terwijl op de 400 meter wissel slag dames de Europese recordhoudster op dit nummer, Adrie Lasterie, alsmede Marian Heemskerk werden uitgeschakeld. Alleen Betty Heukeis mag in de finale zwemmen. Cees Koch wist zich bij de atleten voor de finale discuswerpen niet te plaatsen, maar Tilly van der Zwaard bereikte op de 400 meter dames een plaats in de halve finale. Onze hockeyploeg won met 4—0 van België. Olympisch nieuws op de pagina's 13 en 15.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1