Zilver en twee maal brons voor de Ned. roeiploegen Ware Olympische geest Nuchter over Gerbens zege Duiven sneller dan de telefoon.... Roeicijfers uit Tokio Officieus... Nederlandse ploeg won van falend België Hayes won 100 meter in 10 sec. PRACHT KERELS EN STERKE RENNERS' Yolanda Balas prolongeerde haar 01. titel DONDERDAG 15 OKTOBER 1964 Nieuws van I vandaag Radio en t.v. Vrijdag 16 oktober Radio: Hilversum 2 6.30 Reportages en beschouwin. gen. 8.30 idem. 10.30 S T-^envatting van gebrachte reportages 12.03 nm.: Reportages en be schouwingen. 3.30 idem. TV: Nederland I 6.30 n.m.: Hoogtepunten van de vorige dag onderbroken door recht streekse uitzending met het laat ste nieuws. 10.30 via Syncom in wordt het laatste nieuws uit Tokio gebracht Puntenklassement Na de vierde wedstrijddag van de Olym pische Spelen ziet de puntenverdeling per land er als volgt uit: Ver. Staten 130 punten, Sowj et-Unie 75, Japan 60, Duitsland 35, Polen 33, Bul garije 32, Turkije 29, Groot Brittannië 20, Frankrijk 19, Iran 17, Nederland 11, Korea 10, Tsj.-Slowakije 10, Finland 8, j Zweden 8, Australië 8, Italië 7, Hongarije 7, Tunesië 5, Zwitserland 4, Argentinië 3, Ethiopië 3, Roemenië 3, Canada 3, Af ghanistan 2, India 1. Engelsman Matthews wandelde 't snelst nen. Het zilver was voor de Duitser Dieter I Lindner en het brons voor de Rus Vla dimir Golubnichy, die in Rome winnaar werd. Als vierde eindigde de Austra- I liër Freeman, terwijl de Rus Khrolowic en de Engelsman Edgington praktisch gelijk als vijfde en zesde binnenkwamen. EENMAAL ZILVER en tweemaal brons. Dat is de balans, waarmee Nederland de vierde dag der Olympische Spelen, die voor ons contingent geheel in het teken van de roeifinales stond, heeft afgesloten. Voor het eerste, tevens sensationele succes, zorgde de Vier-met-stuurman van het Delftse Laga. De Neder landers, die pas in tweede instantie de eer werden waardig gekeurd ons land in Tokio te vertegenwoor digen, behaalden in een keihard gevecht by verrassing een bronzen medaille. De Twee-met-stuurman deden voor de Delftse studenten niet onder en bereikte even eens een derde plaats. Ook de Triton-twee veroverde ii een race met enerverend slot, Olympisch metaal. Blais- se en Veenemans sleepten uit de finale Ongestuurde- twee een zilveren medaille met een gouden randje. Op het nippertje werden de mentaal geharde Europese kampioenen door de ploeg van Canada verslagen. De enige vaderlandse formatie, die niet op het erescha votje mocht plaatsnemen, was de Vier-zonder-stuur- Blaisse en Veenemans gaven alles en ontvingen zilver Blaisse en Veenemans gaven in race naar het twee-kilometer-merk teken alles, maar dan ook alles wat zij konden geven. De voor de eindzege favoriete Nederlanders werden by de start enigszins verrast door de Cana dezen, die direct al een kleine halve lengte voorsprong namen. Finland trok zich aan Nederland op, terwijl de Duit sers Schwan en Hottenrott, die in Am- sterdam door de ongeloofwaardige eind sprint van Blaisse en Veenemans in de laatste tweehonderd meter hun sprong van twee lengten nog juist speelden, volgden in vierde positie ploeg uit Karlsruhe kwam echter bij het 1500 meter-merkteken naar v en het werd duidelijk dat Canada, Ne- derland en Duitsland het Olympisch metaal zouden gaan verdelen. Opnieuw was alle hoop gevestigd op de venijnige eindsprint van Blaisse en Veenemans, die daarmee zo dikwyls voor ot wachte successen hebben gezorgd. Die sprint kwam. De Nederlanders liepen snel in op de Canadezen Hungerford Jackson en op de 1900-meter lijn leek zelfs goud binnen bereik. De Cana dezen, die onder de wal op boei zes varend minder last hadden van de door een felle zijwind veroorzaakte deining, hield de Amsterdamse studenten echter met miniem verschil van de overwin ning af. Met een taflengte achterstand TWEE ZONDER STUURMAN I 1 Canada 7.32.94 (George Hungerford jen Roger Chalres); 2 Nederland 7.33.40 I (Steef Blaisse en Ernst Veenemans)3 [Duitsland 7.38.63 (Michael Schwan en Wolfgang Hottenrott); 4 Groot Brittan- TWEE MET STUURMAN 1. Ver Staten 8.21.33 (Ferry, Findlay 1 Mitchell); 2. Frankrijk 8.23.15 (Geor- ;s en Jacques Morel, Darouy): 3 Neder land 8.23.42 (Herman Rouwé, Fred Hart suiker en Jan Bos); 4 Rusland 8.24.85; 5 Tsj. Slow. 8.36.21; 6 Polen 8.40.00. VIER MET STUURMAN 1 Duitsland 7.00.44 (Neusel, Britting, Werner, Kirschfelder en Oelke); 2 Italië 7.02.84 (Bosatta, Galante, Spinola, Tri- [vini en De Pedrina); 3 Nederland 7.06.46; 4 Frankrijk 7.13.92; 5 Rusland 7.16.05; 6 Polen 7.28.15. De Nederlandse (Laga) ploeg bestond uij de roeiers Mullink, J. van der Graaff, F. van der Graaff en R. van der Graaff, bijgestaan door stuurman Klumperbeek. VIER ZONDER STUURMAN 1 Denemarken 6.59.30 (Orsted Hansen, Haslof, Erik Petersen, Helmudt); 2 Gr.- Brittannië 7.00.47 (Russel, Wardell-Yer- burgh, Barry en James); 3 V.S. 7.01.37 (Picard, Lyon, Mittet en Nash); 4 Ne derland 7.09.98 (Sjoerd Wartena, Jaap Enters, Herman Boelen en Sipke Caste- leijn); 5 Italië 7.10.05; 6 Duitsland 7.10.33. Chef d'equipe Van Luyn van de zei. Iers had woensdagmorgen bijna een „gewetensconflict". Uit Tokio was hem gemeld dat prins Bernhard en prinses Beatrix naar Enoshlma zonden komen en daar de beschikking wilden hebben over een boot om de races te volgen. Ook werd de architect uit Zaltbommel er op gewezen dat het bezoek een zuiver informeel karakter had en dat he, niet in de bedoeling lag, dat de hoge gasten officieel zouden worden ontvangen. Nu is het op korte termijn charteren van een boot in Enoshima op de wedstrijd dagen een absolute onmogelijkheid, ten zij er een speciale reden kan worden aangevoerd. Chef d'equipe Van Luyn hakte de knoop maar door, vertelde aan het organisatie comité welk-j koninklijke gasten er zou- den komen en kreeg prompt zijn boot. 'Een tweede gevolg was dat elke gezags drager in Enoshima werd gewaar schuwd cn dat =- ondanks het infor mele karakter van het bezoek een uitgebreide commissie van ontvangst de Prins en de F rinses begroette en ver volgens vol trots over de ultra-moderne Jachthaven rondleidde. SKIFFEURS 1 Viascheslaf Ivanof (Rusland) 8.22.51; 2 Achim Hill (Duitsland) 8.26.24; 3 Goepf Kotmann (Zwitserland) 8.29.68;4 Alberto Demiddi (Argehtinië) 8.31.51; 5 Marray Wabkinsoon (Nieuw Zeeland) 8.35.57; 6 Don Seero (V.S.) 8.37.53. DUBBEL TWEE 1 Rusland 7.10.66 (Tiurin, Dubrovsky); 2 V.S. 7.13.16 (Cromwell en Storm); 3 Tsj. Slow. 7.14.23 (Andrs en Hofman); 4. Zwitserland 7.24.97; 5 Duitsland 7.30.03; 6, Frankrijk 7.41.80. ACHTEN 1 Var. Staten 6.18.23; 2 Duitsland 6.23.29; 3 Tsjecho Slowakije 6.25.11; 4 Zuid Sla- vië 6.27.15; 5 Rusland 6.30.69; 6 Italië 6.42.78. moesten Blaisse en Veenemans de Cana dese twee laten gaan. De Duitsers, die met de Engelsen onze landgenoten vankeljjk nog schenen te gaan bedrei gen, eindigden op de derde plaats. Voor de eerste maal sinds de Olympische Spelen 1924, die in Parijs werden ge houden, had Nederland op het onder deel roeien weer van zich doen spre ken. Dat de verrassingen ook bij het roeien de wereld nie tuit zijn, bleek vanmiddag dus overduidelijk, want de Canadese gestuurde twee roeiden nog maar weken samen. Zij hadden evenwel het grote geluk op de baan te roeien waarbij men het minste last van de wind had. De loting heeft de strijd dus danig be ïnvloed. Om die reden hadden de orga nisatoren de finales overigens ruim ander half uur uitgesteld. De wind was daarna inderdaad wat minder. Geen medaille In de finale vier-zonder-stuurman moest Nederland zich tevreden stellen met een vierde plaats. De Denen hun eerste gouden medaille voor Enge land en Amerika. Het is overigens een zeer spannende strijd geweest, waarbij Nederland als eerste weg was. Na 500 meter liepen de Denen Nederland even wel in, ondanks fel verzet van Enters, Boelen, Wartena en Castelein. De Denen die een tempo van 36 slagen per minuut roeiden sloegen vervolgens een tussen- sprint van Nederland af. Dat depri meerde de wat vermoeide Nederlanders, waardoor Engeland en Amerika konden passeren. In de strijd om de eerste plaats speelden zij geen rol van bete- De finale skif, waarin Nederland niet as vertegenwoordigd, leverde zoals wel te verwachten was een overwinning op voor de Rus Ivanof met als verras sende tweede de Duitser Hillen als derde de Zwitser Kottmann. Hoera-stemming Het waren Alex Muller alsmede Jan, Frederik en Robert v. d. Graaff en stuur- man Marinus Klumperbeek, die het Ne derlandse kamp in hoera-stemming brachten, het feit dat zij zich slechts op het nippertje, doch met een buitenge wone tijd via de herkansing voor de Hockey-ers behielden theoretische kans De Nederlandse hocke.vploeg heeft haar - Australië 10 (10), JapanNieuw- theoretische kans om bü de laatste vier Zeeland 10 (10). het hockeytoeraooi te behoren, eigen hand gehouden door een fraaie 40 zege op België, dat reeds by rust met 10 achterstond. In de eerste helft wilde het in de Ne derlandse aanval nog niet best vlotten Wel waren de Nederlanders voortdurend sterker, doch in de Belgische doelcirkel werden de aanvallen slordig afgewerkt. Alleen Frank Zweerts had eenmaal succes, waardoor de tweede helft met een 1—0 voorsprong voor onze landge noten begon. Toen speelde De Keijzer linksbuiten en Spits rechtsbinnen. Dit gaf beduidend meer stootkracht aan de voorhoede. Met fraai spel werden Belgen overklast. Zij hadden geen ant woord op de steeds terugkerende Ne derlandse aanvallen en faalden bij het wegwerken. Uit een strafbal kon eerst Theo Terlingen de stand op 20 bren gen, waarna Frank Zweerts twee fraaie doelpunten voor zijn rekening nam, 2 dat onze landgenoten met de alleszi respectabele cijfers van 4—0 het terrein konden verlaten. Aanvoerder Leemhuis speelde zijn vijftigste interland. De andere uitslagen in groep B lul den: SpanjeCanada 30 (00), Duits landMaleisië 00, IndiaHongkong 6—0 (1—0). De stand groep B luidt thans: 1 India 4 2 2 0 6 2 Spanje 4 2 2 0 6 3 Duitsland 4 2 2 0 6 4 Nederland 4 2 1 1 5 5 België 4 1 1 2 3 6 Maleisië 4 1 2 1 2 7 Canada 4 1 0 3 2 8 Hongkong 4 0 0 4 0 In groep B heeft Pakistan door een be nauwde 10 zege op Engeland de lei ding genomen. De uitslagen kistanEngeland 10 (00), Kenia— De 10 km loper Karoenananda uit Ceylon kan cr op bogen gisteren me ipplans voor zijn prestatie te hebben ontvangen dan de winnaar. Nadat alle andere lopers op de 10.000 meter reeds door de finish war fegaan en het middenveld hadden verlaten, was startnummer 67 nog volop in de running. De 24-jarige atleet uit Ceylon was niet tot opgeven te bewegen, zelfs niet, toen hü alleen achteraan liep en nog drie ronden, heigeen ruim zes minuten lopen betekende, voor de boeg had. Hij begon moederziel alleen aan de achtste ronde cn werd voor zijn moedige daad met een applaus beloond. De daarop volgende ronde leverde hem een ovatie op cn toen hij aan zijn laatste ronde begon, gingen er kreten van ver bazing door de rijen van toeschouwers, die een oorverdovend gejuich aanhie ven. Hij draaide ook zijn laatste ronde, zette halverwege een eindspurt in en ging van geluk stralend door de finish. Met opgeheven handen dankte Karoenananda voor het applaus. Hij én de 75.000 toeschouwers in het stadion hadden de woorden van De Coubertin begrepen Na vijf dagen luidt de stand: 1 Pakistan 3 3 0 0 6 2 Australië 4 3 0 1 6 3 Kenia 4 2 1 1 5 4 Nieuw-Zeeland 5 Japan 6 Gr.-Brittannië 7 Zd.-Rhodesië 3 0 0 6 7—2 3 0 16 13—2 2 115 6—7 1 0 '2 2 4-4 1 0 2 2 2—4 1 0 3 2 4—11 Het Nederlands hockey-elftal heeft de Belgen met 40 verslagen. Een Nederlandse aanval op het Belgische eindstrijd hadden weten te plaatsen, bleek niet van belang. Vanaf de start nestelden de vier-met-stuurman van Delftse LAGA zich achter he^ gerenom meerde Italië en het sterke Duitsland. Rusland, Europees kampioen in Am sterdam, viel vrij spoedig terug. Halver wege de race had het leidende drietal, waarvan Nederland nog altijd in derde positie roeide, al vele lengten voorsprong op Rusland, Frankrijk en Polen. Een tussensprint op 1500 meter gaf de enthousiaste Nederlandse supporters zelfs nog even hoop op zilver. Het tempo werd opgeschroefd tot 38 slagen. De ge routineerde Duitsers en Italianen vingen de aanval echter op. Duitseland zag zelfs kans in deze beslissende fase van de strijd een lengte voorsprong op Italië te In feite nog onbedreigd gingen de Duitsers door de finish. Italië greep met een kleine voorsprong op het viertal van Klumperbeek zilver. De zucht naar medailles wast nog niet bevredigd. Zelfs niet, toen ook Blaisse en Veenemans een zilveren medaille hadden veroverd. Tot veler verbazing Met Syncom 3 op de koffie De Amerikaanse televisie-kyker is voor vrat het Olympisch nieuws betreft op de koffie gekomen. Tot nu toe zijn zij slechts getuige ge weest van een directe uitzending van de opening van de Spelen. Een televisiestation verklaarde dat de gunstige zendtyden reeds lang van tevoren besproken waren. De Ame rikaanse belastingbetaler zal zich nu wel afvragen waarom juist Amerika de satelliet „Syncom 3" in een baan rond de aarde moest brengen, nu men er zelf geen pro fijt van heeft. In een bijzonder hoog tempo gingen de Nederlanders met een kleine achterstand op Frankrijk en Rusland op de finish af. Rusland, dat tot ongeveer 1700 meter had geleid, kon het moordend tempo niet volhouden en viel tientallen meters te rug. De ploeg van Amerika was onbe reikbaar voor zowel Frankrijk als Ne derland. Boord-aan-boord gingen de dubbel-tweeën op zilver dan wel brons af. Ook de Russen kwamen naderbij. Zij schenen de inzinking te hebben over- De medailles van Frankrijk en Neder land kwamen evenwel niet meer in ge vaar. Met een verschil van enkele deci meters werd na finish-foto de Fransen de zilveren medaille toegewezen. Neder land kreeg brons. Rouwe-Hartsuiker en stuurman Bos hadden de Russen nog met een taflengte voorsprong geklopt. De Roemeense Yolanda Balas met haar lange benen maakte zich gereed voor haar hoogtesprong, waarmede zij de titel hoogspringen zou pro longeren. De Amerikaan Bob Hayes werd met 10 ;c precies Olympisch kampioen op de 100 meter. Het zilver ging naar de Cnbaan Enrique Figuerola en het brons naar de Canadees Harry Jerome. In de halve finale liep Hayes de fan tastische tijd van 9.9 sec. waarmede hy de lOsec-grens voor het eerst heeft door broken. Deze tyd betekent uiteraard nieuw Olympisch record, doch geen ni wereldrecord, omdat de lopers een rug- wind hadden van 2.5 meter per seconde, terwyl voor een recordverbetering 2 ter per sec de limiet is. Overigens be tekent de tijd van Hayes een evenaring pan het wereldrecord, dat op naam staat van de Duitser Hary, de Canadees Jerome en de Venezulaan Esteves. De uitslag van de eerste halve finale: 1. Bob Hayes (VS) 9.9 sec; 2. Wieslaw Maniak (Polen) 10.1; 3. Tom Robinson (Bahamas) 10.2; 4. Heinz Schumann (Did) 10.3; 5. Bob Lay (Austr.) 10.3; 6. Pablo McNiel (Jamaica) 10.3; 7. Arquimedes Herrera (Ven) 10.4; 8. Trenton JacksoD (VS) 10.6. Tweede halve finale: 1. Harry Jerome (Canada) 10.3 sec; 2. Gaoussou Kone (Ivoorkust) 10.4; 3. Enrique Figuerola Begrijp je als 'internationaal hockey scheidsrechter me zo uitstekend in de wieier- wereld thuis voel", vroeg mr. Ballegooyer de Jong als chef d'equipe van de wielerploeg gisteren na het wielersucces aan de omstanders. ..Wat een kerels. Ze hebben niet al leen alles over voor hun sport, maar ook voor el kaar, want een dergelijke triomf is alleen te beha len door zelfopoffering en steun van de kamera den''. Coach Middelink be aamde het gretig. „Het zijn pracht kerels en ster- enners. We zouden ze desnoods ook alleen heb ben kunnen laten trainen. En dan te weten dat we nog heel hard hebben moeten vechten bij het NOC om twee van de vier mee te krijgen naar Tokio Gerben Karstens was, zoals te doen gebruikelijk meest spraakzaam d heren ontdaan van alle emoties lagen te rus ten op hun bedden in het Olympische dorp. Kijkend naar zijn gouden plak zei hij Die kunnen ze ons nooit meer afnemen. Nu wachten wat er nog 1 komt. We zijn uitstekend in vorm. Dat moet ook wel voor dit zware beuls- Dat vonden Evert Dol man, Jan Pieterse en Bart Zoet ook. Dolman, die op een speciale nieuwe fiets had gereden met een uit geboord frame hetgeen 2 kilo scheelde, had ge woontegetrouw een hoger verzet gedraaid dan zijn ploeggenoten die na 53x16 in de eerste ronde via 53x15 naar 51x14 waren gegaan, zodat er een moordend tempo werd uitgedraaid. „We wisten dat we goed zaten'', zei Karstens, want bij het ingaan van de laatste ronde gaf Mid delink een teken dat het uitstekend ging. Overi gens bijzonder fijne lei ders die mr. Ballegooyen de Jong, Middelink en de verzorgers Aandewiel, Verhoeven en Libregts. Je mag dan hard kunnen fietsenzonder hen begin je toch niets. Zij verdie nen ook een gouden plak''. Het eerste felicitatiebe- zoek werd aangediend door de chef d'equipe Molman van de kano- ploeg en trainer Muys, die direct na het horen van het grote nieuws in de trein waren gestapt. ,,Een geweldige stimulans voor onze jongens na al het matige nieuws van de laatste dagen", zeiden ze. Amper drie uur na het veroveren van hun Olym pische titel zat'het gouden kwartet evenwel alweer op de fiets. „De spieren werden wat stijf, gaf Jan Pieterse tot commentaar. Op weg naar volgend succes Misschien wordt het dan wat gemakkelij ker voor jhr. v. Karne- beek om de medailles uit te reiken. De Japanners hadden zo vast op een Italiaans succes gerekend, dat zij bij voorbaat het Italiaanse lid van het IOC hadden besleldMet veel overredirgskracht mocht het nieuwe Neder landse IOC-lid diens taak (Cuba) 10.4; 4. Mel Pender (VS) 10.4; 5. Claude Piquemal (Fr.) 10.5; 6. Lynsworth Headley (Jamaica) 10.5; 7. Hideo Iijima (Japan) 10.6; 8. Fritz Obersiebrasse (Did) 10.6. Hayes moest in de finale een bijzonder spannende strijd leveren met de Cubaan Enrique Figuerola en Jerome. In het sta dion hing een nerveuze sfeer toen de acht finalisten, de snelste mannen ter wereld, naar de startblokken werden geroepen. Hayes en Figuerola waren zeer snel weg, tn tegenstelling tot Jerome, die al direct een paar decimeters moest prijsgeven. Na dertig meter had Hayes duidelijk kleine voorsprong, maar Jerome Figuerola vochten verbeten terug. Hun aanval werd echter afgeslagen en superieur als hy in de halve finales 9.9 sec had gelopen, won het Amerikaanse sprintfenomeen ook nu. De uitslag van de finale luidt: 1. Bob Hayes (VS) 10 sec, nieuw Olympisch cord, evenaring wereldrecord; 2. Enrique Figuerola (Cuba) 10.2; 3. Harry Jerome Canada) 10.2; 4. Wieslaw Maniak (Polen) 10.4; 5. Heinz Schumann (Did) 10.4; 6. Gaoussou Kone (Ivoorkust) 10.4; 7. Mei Pender (VS) 10.4; 8. Tom Robinson (Ba hamas) 10.5. HOOGSPRINGEN DAMES Yolanda Balas prolongeerde haar Olym pische titel bij het hoogspringen voor da- Michele Brown (Australië) legde beslag op het zilver cn de Russin Taisia Chenchlk op het brons. De uitslag van het hoogspringen dames luidt: 1. Yolanda Balas (Roem) 1,90 m. (nieuw Olympisch record); 2. Michele Brown (Austr) 1,80; 3. Taasia Ohenchiik Rusland) 1,78; 4. Aida Dos Santos (Braz) 5. Diane Ge-race (Canada) 1,71; 6. Frances Slaap (GB) 1,71; 7. Olga Public (Z.S1) 1,71; 8. Eleonor Montgomery (VS) 1,71; 9. Karin Ruger (Did) 1,71; 10. Jaro- slawa Bieda (Polen) 1,71; 11. Robyn Woodihouse (Austr) 1,7-1; 12. Gerda Kup fersehmied (Did) 1,68; 13. Leena Kaama Finl) 1,65. Ulla Flegel (Oost) en Terrezene Brown (VS) namen nit aan de finale deed. Programma voor vrijdag SCHERMEN: Floret heren equi pes eliminatie en finale; floret dames equipes eliminatie. SCHIETEN; klein kaliber geweer 50 meter liggend, 60 schoten (met Van Domselaar); kleiduiven 2a PAARDESPORT: samengestelde wedstryd, dressuurproef. SCHOONSPRINGEN HEREN; torenspringen le ronde. ZWEMMEN: series 200 meter vlinderslag heren (met Langer- horst); series 4x100 meter wissel slag dames (met Ria van Velsen, Klenie Bimolt, Ada Kok en Erica Terpstra); series 1500 meter vrye slag heren (zonder Nederland); finale 100 meter vlinderslag dames; finale 4x100 meter wisselslag heren. WIELRENNEN: series en kwart finales achtervolging (met Groen); 1 km staande start (met Van der GEWICHTHEFFEN: zwaar mid dengewicht ATLETIEK: 80 meter borden, kogelstoten en hoogspringen in vyfkamp dames (met Lia Hinten); kwalif. cn finale hinkstapspringen; kwalif. en finale speerwerpen da mes; series 200 meter heren (met Luitjes); halve finales en finale 100 meter dames; series 5000 me ter; finale 400 meter horden; finale 800 meter heren. HOCKEY: Pakistan—Rhodesië, AustraliëNw-Zeeland, Gr. Brit tanniëTanganjika, KenyaJapan. WORSTELEN: Grieks-Romeins. VOETBAL: Tsj.-slowakye—Bra zilië, Zuid-KoreaEgypte, Japan Ghana, ItaliëArgentinië. BOKSEN: voorronden. GEWICHTHEFFEN Tsjech Zdrazila eerste: 445 kg NOTARIS KARSTENS: (Van een onzer redacteuren) Natuurlijk hing van het huis van de familie Karstens in Leiden gisteravond de vaderlandse driekleur uit, toen bekend was geworden, dat zoon Gerben in het verre Japan samen met zijn drie ploeg- makkers de gouden medaille bU de ach tervolging in de wacht had gesleept. Na tuurlijk was het gezin Karstens verheugd over de prestatie van de 22-jarige jonge man, die zowel op de schaats als op de racefiets zo uitstekend uit de voeten kan. De heer Karstens sr., notaris te Leiden, ziet temidden van al het feestgedruis toch wel de betrekkelijkheid van zo'n op zich zelf prachtige sportoverwinning. Hij werd gisteravond op het televisiescherm ge bracht en kwam er rond voor uit, dat hij liever zou hebben gezien dat Gerben in de schaatssport was doorgegaan. „Ik heb hem zelf zo'n racefiets ge geven", vertelde notaris Karstens. „Deze jongen is zeer zelfstandig en gaat zijn eigen weg. Ik vind het als gereformeerde bijzonder jammer, dat de zondag door de sport wordt ontheiligd. En er zijn hogere waarden dan de sport De actie voor de kerkbouw van Antwoord '64 vind ik bij voorbeeld veel belangrijker dan de Spelen in Tokio". De heer Karstens bleek persoonlijk niet zoveel in de wielersport te zien en op de vraag of hij wist van plannen van Gerben professional te worden, zei hij: „Maar als hij prof word-t, is dat geen sport meer. Dan wordt hij een soort kermisgast Ik weet niet, of hij dat zal doen." Dc strijd in de middengewichtklasse m het gewichtheffen leverde een over stelpend aantal nieuwe Olympische re cords op. Vrywel elke maal als een van kampioenschap in Brazilië, heeft zich de sterke mannen zich in de slotfase het podium begaf, was het raak. Toch kwam de uiteindelijke winnaar, de Tsjech Hans Zdrazila, in het totaal van de drie Olympische oefeningen niet tot een nieuw wereldrecord. Met 445 kilo- gram evenaarde hy het record van de Rus Kurentsof. Deze laatste bleef vijf kg onder zyn recordprestatie en moest ge noegen nemen met de tweede plaats. Na twee onderdelen drukken en trek ken had de Japanner Ohuchi nog ruim I de leiding. Hij had toen 7% kg meer ver- werkt dan Zdrazila. Maar de Tsjech zette bij het stoten alles op alles en kwam tot een nieuw wereldrecord van 177.5 kg. Ohuchi, wiens krachten niet verder reikten dan 162.5 kg, kwam in- eens 7.5 kg achter en moest zich tevre den stellen met de laagste trede van het ere-podium. De nieuwe Olympische records in de middengewichtklasse werden uiteinde- Een jeugdige Japanse verslag- doelmatige oplossing voor zijn zijn in de jachthaven. De tele- aan boord van de persboot stap- opluchting koers zetten naar gever, die tot grote verdriet moeilijkheden gevonden. foongesprekken, die de Japan, te, droeg hy een mand met post- Tokio, met zijn verslagen van de ner de eerste dagen voerde, duiven by zich en elke keer als Olympische zeil-rcgatta steeds Het probleem ls. dat de volg- kwamen steeds t laat. zodat hy hjj een deel van zyn verslag Ook de eerste edities van zyn de eerste edities van zyn krant boten pas een klein uur nadat op andere middelen zinde. gereed had, gaf h\, een paar krant hadden gisteren het ver miste. had gisteren in Enoshima de winnaar op volle zee door de duiven de vrijheid, die dan slag van de zellresultaten van plotseling een even simpele als aankomstlyn is gegaan, terug Gisteren wist hy het. Toen hy steeds weer tot zyn duidelijke die dag. lijk: Trekken: Zdrazila 137.5 kg. stoten: Zdra zila 177.5 kg, totaal: Zdrazila 445 kg. De uitslag van de strijd in de midden gewichtklasse was: 1 Hans Zdrazila (Tsj SI) 445 kg (130, 137.5, 177.5); 2 Viktor Kurentsof (Rusl) 440 (135, 130, 175); 3 Masashi Ohuchi (Jap) 437.5 (140, 135, 162.5); 4 Lee Jong Sup (Z Kor) 432.5 (130, 127.5, 175); 5 Sadahiro Miwa (Jap) 422.5 (120, 132.5, 170); 6 Mihaly Kuszka (Hong) 420 (135, 125, 160); 7 Rolf Maier (Fr) 417.5 (130, 122.5, 165); 8 Veliko Konarpf (Buig) 415 (127.5, 127.5, 160); 9 V. A. Pagan (Pto Rico) 415 (127.5, 127.5, 160); 10. Nadum Mohammed (Egypte) 407.5 (127.5, 125, 155). SCHOONSPRINGEN Ingrid Engel-Kramer in finafe tweede BU het torenspringen (10 meter toren) slaagde IngTid Engel-Kramer (Did) er niet in haar Olympische titel van Rome te prolongeren-Zij eindigde als tweede achter de Amerikaanse Lesley Leigh Dush. De einduitslag luidt: 1. Lesley Leigh Bush (VS) 99.80 pt; 2. Ingnid Engel-Kra mer (Did) 984o pt; 3. Galdna Alekseeva (Rusl) 97.60 pt; 4. Linda Lee Cooper (VS) 96.30 pt; 5. Christiane Lanzke (Did) 92.92 pt; 6. Ingeborg Pert Mayer (Oostenrijk) 92.70 pt; 7. Natalia Kuznetsova (Rusl) 9001 pt; 8. Barbara Ellen Ta Image (VS) QO.60 pt; 9. Robyn Jcan Bradshaf (Austr) 16 pt; 10. Delia Reinhardt (Did) 86.79 pt; 11. Carol Ann Morrow (Canada) 86.14 pt; 12. Tatiana Djeneeva (Rusl) 85.00 pt. Prins Bernhard en Prinses Beatrix hebben aan elk van de leden van de wielerploeg, die gisteren in de tijdrit op de weg op zo verrassende wijze het Olympisch kampioenschap veroverde. telegram van de volgende inhoud gezonden: „Onze hartelijke gelukwen sen met de behaalde Olympische titel".

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13