Goud voor ons land ploegentijdrit m NEDERLANDSE ATLETEN NIET BEST BEGONNEN FRAAIE PRESTATIE WIELRENNERS Ned. hockeyploeg zakte naar vierde plaats af Frans Luitjes uitgeschakeld op 100 m; Joke Bijleveld 15e Familie van „gouden' wielrenners: geweldig Goud bij speerwerpen voor Fin Nevala WOENSDAG 14 OKTOBER 1964 Radio en t.v. Donderdag 15 oktober Radio: Hilversum 2 6.30 Reportages en beschouwin- gen. 7.30 idem. 8.00 idem 9.30 idem. 12.03 nm. idem. 3.30 idem. 730 nm. samenvatting van van daag gebrachte reportages. TV: Nederland I 6.15 uur Hoogtepunten uit wed- strijden van vorige dag. Kan on derbroken worden voor uitzending van laatste nieuws uit Tokio. 10.45 via Syncom Hl wordt het laatste nieuws gebracht. Puntenklassement Op de derde dag van de Spelen heeft Erica Terpstra met haar vierde plaats de eUrste Nederlandse punten in het officieuze landenklassement gezorgd. De stand in dit klassement, waarin een eer ste plaats zeven punten waard is en een tweede vijf tot een punt voor een zesde Iplaats, luidt: Ver Staten 61 punten. Rusland 27, Ja- Lan 19, Polen 18, Duitsland 14, Groot Brittannië 10, Australië 7, Hongarije 6, Nederland 3, Zuid-Korea 3, Canada 2, Tsjecho Slowakije 2, Frankrijk 2, Italië 2. VOOR het eerst tijdens deze Spelen heeft het Wilhel mus geklonken en is de Nederlandse vlag in de hoogste mast gehesen tér ere van een Olympisch kam pioenschap. Het waren de vier wielrenners Gerbcn Karstens, Bart Zoet, Evert Dolman en Jan Pieterse, die voor een onverwacht succes zorgden door in de ploegen tijdrit over 108 km het Olympische goud te grijpen. Eindelijk kon Joop Middelink lachen. Eindelijk bleek, dat zijn werk, vier jaar geleden begonnen (op de dag van de ploegentijdrit in Rome) vruchten had afgewor pen. Wat een triomf voor de Nederlandse wielersport na de wereldtitels van Jan Janssen, Jaap Oudkerk en Tiemen Groen. Want niemand had na het echec van Albertville, waar Nederland een maand geleden bij het wereldkampioenschap in de ploegentijdrit als twaalfde was geëindigd, op een dergelijk succes durven hopen. Niemand, behalve misschien de leiders van de Olym pische wielerploeg, die er rotsvast van overtuigd waren dat onze jongens tot betere prestaties in staat moesten zijn, dat Albertville een vergissing was geweest. Maar met al dat optimisme had men toch niet durven hopen op gouden plakken. Nederland giirog van stamt in de eerste plaats imet de bedoeHing de smaad van Albertville uit te wassen en daarnaast mogelijk bij de ceremonie pmotocolaire op heit platform te komen. Missahien het brons worden, mdssdhden zilver, als het heël erg goed zou gaan. Italië werd namelijk onaantastbaar geacht.. Maar het ging nog beter. Het ging fantastisch in de derde ronde, die Neder land begon met een achterstand van bjjna 22 seconden op de Italianen en in 2 seconden op de Zweden. De oranjeploeg, waarin uit Albertville Pieterse, Dolman en Zoet -waren ge handhaafd en Geiteen Karstens als een welkome versterking zijn intrede had gedaan, joeg op Frankrijk. De tricolores. n de eerste omloop 32 seconden op oranje waren uitgelopen, die daarna echter 37 seconden aan de pupillen van Mideödeliink hadden verspeeld, kwamen zicsht en vormden een extra stimu lans voor de Nederlandse „buffels". Nog steviger werd er tegen de pedalen ge- Na verlies tegen Duitsland (1-0) De Nederlandse hockeyploeg heeft vanmorgen in de stromende regen met de oneven goal (1-0) van Duitsland verloren, waarmede tevens de leiding in groep B aan dit land moest worden afgestaan. Door deze neder laag bezetten onze landgenoten nu de vierde plaats, doordat India en Spanje de punten deelden en elk met 4 pt. de tweede en derde plaats innemen achter Duitsland met 5 pt. en vóór ons land, dat thans 3 pt. heeft verzameld. De Duitsers behaalden hun kostbare zege door een doelpunt in de 21e min. van de tweede helft, toen de Neder landse verdediging bij een vrije slag van de rechtervleugel de bal miste en de Duitse rechtsbinnen Ehrlich vrij voor doelman Boks kwam te staan, h In de eerste helft van deze ontmoeting, die ondanks de slechte weersomstandig heden van het begin tot het einde door de druk filmende prinses Beatrix werd bijgewoond, speelden onze landgenoten voortreffelijk hockey. In de aanval, waarin Van 't Hooft en Terlingen in te ruggetrokken positie achter het drietal Krol, Voigt en Van Vroonhoven opereer den, werd zeer goed gecombineerd en de defensie met ditmaal Van Gooswilligen weer in zijn allerbeste vorm, beheerste de situatie bij de Nederlandse cirkel ge- Struikelblok Ook de Duitse verdediging was echter volkomen gesloten. De grote rechtsback van de Duitsers, Thieme, was het strui kelblok voor de Oranje-mannen, die slechts enkele kansen kregen en deze werden nog door slecht schieten gemist. In de tweede helft kregen de Duitsers enig initiatief met goed opgebouwde aan- I vallen vanuit het middenveld. Langzaam maar zeker begon de Nederlandse defen sie te wankelen, terwijl de aanval zich moest beperken tot 'uitvallen over de vleugels, waarbij de wedstrijd dikwijls voor buitenspel moest worden onderbro ken. De Duitsers speelden echter hard. Voigt en Terlingen werden geblesseerd. De straffe leiding van de Australiër Mc.Dowell en de Engelsman Balmer voorkwamen echter, dat het spel unfair werd. Grote fout Wel maakte de Australische arbiter de grote fout, toen hij bij een normale af weer voor het Nederlandse doel, waarbij Boks kwam te vallen, de Duitsers^ een strafbal toekende. Boks, die een bijzon der goede wedstrijd speelde, keerde de door midvoor Freiberger te zacht geno men push op schitterende wijze. Nog geen 5 min. later kwam echter de Duitse treffer Zij, die hadden speld, dat de ploeg, die op het natte en gladde veld de eerste goal zou ma ken, tevens zou winnen, kregen gelijk. De Nederlandse aanval kwam er name lijk niet meer aan te pas. Kansen gedaald Onze ploeg heeft door deze nederlaag de kans bij de laatste vier te eindigen, aanmerkelijk zien dalen. De resterende wedstrijden, ook die tegen India, moeten alle worden gewonnen om alsnog dit doel te bereiken. De andere uitslagen in groep B luiden: VADER KARSTENS: leuk voor de jongens Later op de dag kregen we ioch nog con. tact met huize Karstens in Leiden, waar na de eerste berichten de vlag werd uitgestoken. Om negen uur stond het bestuur Gerbens wielervereniging de Swift- combinatie al op de stoep om geluk wensen aan te bieden. Vader Karstens was blij. „Ik vind het leuk voor de Jongens, voor Nederland en eigenlijk nog het leukst voor n neer Middelink. Ze hebben een a dige ploeg en onder zijn leiding ls stevig getraind. Onze, telefoon heeft niet stilgestaan. Neen, van het Leidse gemeentebs-uur hebben we nog niets gehoord, maar Ja, het is Gerben niet alleen geweest die een gouden medaille heelt gewonnen" CanadaHongkong 21 (rust 00), Bel giëMaleisië 33 (11) en SpanjeIn dia 1—1 (0—0). Duitsland 3 2 1 0 5 7—2 Spanje 3 1 2 0 4 52 India 3 1 2 0 4 4—2 Nederland 3 1113 62 België 3 1113 5—5 Maleisië 3 1113 7—7 Canada 3 1 0 2 2 311 Hongkong 3 0 0 3" 0 28 In groep A werd vandaag niet gespeeld. trapt en ver voor de eindstreep werden de Fransen overweDdligd. Alls eerste van de 33 gestarte ploegen ging Nederland over de eindstreep. In zenuwachtige spanning moest er nu worden gewacht. Wat zouden de Italianen gaan doen, die in dezelfde formatie in Albertville de wereldtitel hadden behaald! De minu ten kropen, tergend langzaam voor de nerveuze Nederlandse, kolonie die op chronometers de seconden aftelde. Italië was 9 minuten na Nederland ge start en mocht dus niet binnen diit tijds verschil arriveren. Toen de wijzers op 9 sprongen ging er een hoera'tje op, maar men bleef voorzichtig. Want ook de Zweden konden nog voor een ver rassing zorgen. De drie Pettersons, de grote kracht van de Scandinaviëre. had den weliswaar in de tweede omloop twee van de vijf seconden voorsprong, die zij aanvanflcelijk op Nederland hadden, moe ten prijsgeven maar er was nog van alles mogelijk. Opnieuw ivachten Opnieuw moest er worden gewacht. Opnieuw kropen de wjjzers van de hor loges en pas toen er 14 minuten ver streken waren het startversehi! tussen Nederland en Zweden wist men dat het goud was veroverd. Voor alle zekerheid bleef men de res terende ploegen afwachten, maar dat was niet nodijg geweest. Nederland had een verrassende zege behaald en in de NederlandBe kolonie klopte men elkaar uitbundig op de schouders. Alleen de renners zelf wisten het nog niet. Zij zaten in het bad in het Olym pische dorp en konden hun oren niet geloven toen hun de blijde boodsohap werd overgebracht. In allerijl staken zij zich opnieuiw in het Oranje en kwamen zü naar de plaats waar de ceremonie protooolaire zou plaa/ts vinden. Gerbens Karstens, gefeliciteerd door de voorzatter van het NOC, j(hr. H. A. van Karnebeek, dbor chef de mission Siimon de Wit, door allen, die deze vreugde volle dag meemaakten, wilde er nog niet aan: „Ik weet van niets hoor". Maar de realiteit kwam enkele minu ten later toen het Oranje-kwartet op de hoogste trede van het ereplatform stond, gekleed in een gloednieuwe Olym pische trui met de vjjf bekende ringen, de gouden medailles aan een breed lint om de hals. Toen wisten ze het. Juichend keerden zij zich naar de menigte, die bewonderend stond te kijken. Uitslag De 1. en Olympisch kampioen Nederland (Eef Dolman - Gerben Kanstens - Jan Pieterse - Bart Zoet) 2.26.31,19 (gemid delde snelheid over de 109,393 km 45,001 km/u) 2. Italië (Sevenino Andtreoll - Luciano Dalila Bona - Pietro Guerra ij Femicio Manza) 2.26.56,39. 3. Zweden (Sven Hamrin Erik Petter- son - Gosta Petterson - Sture Petterson) 2.27.11,52. 4. Argentinië (Hector Acosta Roberto Breppe - Delmo Delmastro - Ruben Pla- cania) 2.27.58,55. 5. Rusland (Yuri Menkof - Anatoli Oldzarenko - Alexei Petnofgainan Said- chuziin) 2. Op de hoogste trap van het ere-1 Zoet en Karstens. Rechts de Zweden, 6. Frankrijk (Marcel Bddault - Georges podium staan de vier Nederlandse die het brons veroverden. Chappe - And ré Desvages - Jean-Claude wielrijders v.l.n.r. Pieterse, Dolman Wuillemin) 2.28.52,73. De wielerploeg heeft in de ploe gentijdrit vandaag de eerste gou den medaille voor ons land ge wonnen. Op de foto v.l.n.r. Bart Zoet, Jan Pieterse, Gerben Kars tens en Evert Dolman tijdens de race in de stromende regen. Ook Rusland won met 3-0 van onze landgenoten De Nederlandse volleybalploeg heeft ook met 3-0 haar meerdere Rusland moeten erkennen. Onze landgenoten waren met 8-15, 3-15 en 11-15 kansloos. De Nederlanders kwamen, geïntimi deerd door de machtige smashes van de Russische reuzen, pas in de derde set tot hun normale spel. Zowel in de eerste als in de tweede set presteerden zij i weinig, waardoor de Russen gemakkelijk met 15—8 en 153 wonnen. In de derde set werden echter ook het Nederlandse team goede aanvallen opgebouwd. De hoofdaanvallers Piet Swieter en Jacques de Vink kregen met hun harde smashes gelegenheid punten te scoren. Na een gelijk opgaande strijd werd het 33, doch daarna liepen de Russen snel uit tot 411. Even waren de ploegen aan elkaar gewaagd (713), waarna onze landgenoten met sterk spel inliepen tot 1113. Daarna moesten zij echter definitief voor het Russische ge weld zwichten: 11—15. Enorm meneer, enorm vind ik het''. Vader Dol man was laaiend enthou siast, toen wij hem van morgen om zes uur belden om te vertellen, dat zijn zoon Eef met drie ploeg- makkers Olympisch kam pioen in de ploegentijdrit was geworden. Maar bij zonder verrast was de heer Dolman toch niet. ,,Ik had vertrouwen in de jongens en rekende wel op een plaats bij de eerste drie. Bi) de wereldkam pioenschappen is het op de één of endere manier misgegaan, maar het zat er wel in. Ik lag al an derhalf uur wakker, wachtend op bericht. Toen de telefoon ging wist ik dat het goed was. Wat is dit mooi". Voor de vader van Bart Zoet kwam het blijde be richt als een «..-otere ver rassing. ,,Dat is geweldig. Ja, ik had wel ergens ge hoopt, maar dit..." De fa milie Zoet werd door ons telefoontje wel uit bed gehaaldmaar wie is daar op zo'n moment boos om? „Nee hoorvoor zo'n be richt mogen jullie me el ke nacht wakker maken". grinnikte Zoet Sr, vooral onder de indruk was van de schitterende laatste ronde van Oranjekwartet. Totaal verbouwereerd was de moeder van Jan Pieterse. Heeft Jan de gouden medaille gewon nen? OoohDat is fan tastisch, dat had ik niet gedacht. Het ging wel wat beter met Jan, maar een gouden medaille..." Mevrouw Pieterse, on danks het vroege uur al aan het werk men leeft gezond in Oude Tonge begreep overigens niet he lemaal hoe de uitslag op dit uur bekend kon zijn. „Hebben ze zo laat nog gereden", vroeg ze op een toon, waarin lichte arg waan te bespeuren viel. Doch toen zij op de hoogte gesteld was van het feit, dat het in Japan acht uur later is dan in Nederland, was zij weer geheel ge rustgesteld „Bedankt het werk". Het meest geëmotio neerd was mevrouw Mid- deldijk echtgenote van de coach ran de wegploeg. Het is toch niet u-aar Frans Luitjes en Joke Bijleveld, die vandaag voor Nederland op de ope ningsdag van de atletiekwedstrijden uitkwamen, hebben geen rol betekenis kunnen vervullen. De zelfverzekerde Haagse sprinter Luitjes werd zelfs al in zijn serie uitgeschakeld. Zijn tijd, 10.6, was wel voldoende voor een plaats in de kwartfinales, maar het feit dat hij op de vierde plaats eindigde, deed de deur dicht. Joke Bijleveld werkte zich met succes door de kwalificatie-ronde heen. Uit het feit dat zij de eis (zes meter versprin gen) slechts met twee centimeter overschreed, mocht reeds worden afge leid dat ook zij niet in de buurt van het cre-podium zou geraken. De tijden op de spectaculaire 100 m waaraan verbonden de titel „snelste lo per ter wereld", werden beïnvloed door het slechte weer. Ondanks de gestaag neerstromende regen echter stroomden ook vanmorgen de tribunes van hef Olympisch stadion weer vol. Toen vooi de eerste serie het startschot werd ge lost, hadden reeds 45.000 toeschouwers een plaatsje gevonden. Zij zagen dat een beroemde sprinter al^ Harry Jerome, die houder is van het wereldrecord met tien seconden rond, niet verder kwam dan een voor zijn doen matige tijd van 10.5 sec. Slechte start Frans Luitjes behoefde zich met zijn 10.6 dan ook beslist niet te schamen. Jammer voor de Hagenaar was, dat hij een slechte start had. Halverwege de race kawm hij evenwel goed terug. Na tach tig meter ging Luitjes zelfs Jackson (Tri nidad) en de Brit Lynn Davies voorbij. Hij finiste in dezelfde tijd als nummer drie, Michael Ahey uit Ghana, die hem met het kleinst mogelijke verschil sloeg. Een enorme teleurstelling De tijden van de atleten, die de kwart finales wel bereikten, lagen rond 10.5 10.6 sec. De snelste man in de series de Japanner Hideo Ijima, die over 'n buleuze start bleek te beschikken. In de kwartfinales reeds kwamen be tere tijden uit de bus. Tot de beste pres taties kwamen Harry Jerome, Enrique Figuerola, Wieslaf Maniak en Tom Ro binson, die allen een tijd van 10.3 voo zich lieten afdrukken, slechts één-tiende sec boven het Olympisch record, dat op naam staat van de Duitser Armin Hary. De Japanner Ijima, die in de eerste serie tot 10.3 kwam, wist zich slechts met veel pijn en moeite in de halve finales te plaatsen. Ditmaal drukte men voor hem af. De Amerikaan Jackson (10.4) en Mel Pender (10.4) bleven (of hielden zich?) nog wat op de achter grond. Slechts Bob Hayes stelde duide lijk zijn kandidatuur in de vierde serie halve finale, waarin hij de gevaarlijke Venzolaam Herrera versloeg, Op de 10 km Dc zware 10.000 meter werd een winning voor de verrassend sterk voren gekomen Amerikaan Billy Mills. Voor de Australische wereldrecordhou der Ron Clarke die derde werd finishte de Tunesiër Gamoudi, die zich daardoor van zilver verzekerde. Olympische drama's deden zich tijdens de series 800 meter hardlopen. In de eerste serie toonden Kiprugut (Kenya) 1.47.8, Tom Farrell (VS) 1.48.6, Bulyshey (USSR) 1.48.6, Jos Lambrechts (België) 1.48.9 en Chatelet (Frankrijk) 1.48.9 zich sneller dan iedere in andere series inge deelde deelnemer. Zelfs de winnaars van d eoverige series Bogatzki (Duitlsand) 1.50.3, Kinder (Duitsland) 1.49.5 en d£ Nieuwzeelandse favoriet Peter Snell 1.49.0 konden de tijd van nummer uit de eerste serie, de Fransman Chatelet 1.48.9 niet evenaren. Chatelet werd uit geschakeld. Slechts de eerste vier van iedere serie gaan over naar de demi- Verspringen o, wat fantastisch, 1 fijn voor de' jongensm vooral ook voor mijn rr. Alles, alles heeft hij voor over gehad om dit te bereikem'\ snikte zij, haar ontroering niet lan ger meester. Na weer wat op verhaal gekomen te zijn, vertelde mevrouw Middelink, dat zij maandag nog een brief van haar man ontvangen had, waarin hij liet mer ken veel vertrouwen in zijn ploeg te hebben. .Mamma, we trainen dat 'de spaanders er af vlie gen'', schreef de blozende Amsterdammer aan zijn vrouwdie beter dan iemand anders weet, wat haar echtgenoot allemaal voor zijn jongens doet. Ja, de families Dolman, Zoete, Pieterse en Midde link konden hun geluk niet op. Waarschijnlijk is dat met de familie Kar stens ook het geval ge- eenmaal bekend werd. Maar in Leiden kwam men het pas later te weten. Huize Karstens was in diepe rust en zelfs de rinkelende telefoon kon de ouders van Gerben niet wekken. gelse Mary RandBignal sprong 6.52 m Het oude record werd in Rome 1960 ge vestigd door de Russin Vera Krepkina met een sprong van 6.37 m. De Duitse Helga Hoffman kwam tot 6.44, haar land genote Ingrid Becker tot 6.37. In de finale echter werden de Duitse meisjes gepasseerd door de Poolse Irna Kirszenstei, die met 6.60 zilver ei Russische Tetjana Schelkanova, die met 6.42 brons won. De Engelse verspringster Mary Rand Bignal toonde zich echter niet in minst uit het veld geslagen door deze machtige sprongen. Zij deed er nog schepje op en bracht, voor de tweede maal vandaag het Olympisch record springen op een „hogere trap". Zij kwam tot liefst 6.76 m. Joke Bijleveld kwam met een sprong van 5.93 m niet verder dan een vijftiende plaats. Programma voor donderdag SCHERMEN: floret heren equi pes eliminatie; floret dames pers. finale. SCHIETEN: vrije geweer, drie positieg. Ie ronde kleiduiven, (zonder Nederlanders). SCHOONSPRINGEN DAMES: eerste ronde en finale torensprln- gen. ZWEMMEN: series -100 meter wisselslag dames (met Betty Heu- kels, Marian Heemskerk en Adrie Lasterie)series 4 x 100 meter wisselslag heren (met Weeteling, Vriens. Jiskoot en Kroon)series 100 meter vlinderslag dames (met Ada Kok en Adrie Lasterie); fi nale 400 meter vrije slag heren; finale 200 meter schoolslag heren; finale 4 x 100 meter vrije slag da- HOCKEY: KenyaAustralië; Nw. ZeelandJapan; PakistanGroot- Brittannië; NEDERLAND—België; DuitslandMaleisië; IndiaHong kong. ATLETIEK: series 100 meter dames; kwalif. en finale hoog springen dames; kwalif. en finale discuswerpen heren (met Koch); series 400 meter dames (met Tllly v. d. Zwaard)kwalif. polsstok- hoogspringen; halve finales cn finale 100 meter heren; halve fi nales 400 meter horden; halve fi nales 800 meter heren; series 3000 meter steeple chase; 20 km snel wandelen (directe finale). ZEILEN: 4e race FD, Flnjollen, Draken, Star en 5,5 meter-klasse. VOLLEYBAL DAMES; Polen- Rusland. VOLLEYBAL HEREN: Roeme niëEgypte; Zd.-KoreaRusland; Brazilië—NEDERLAND; Tsjecho- slowakijeJapan; HongarijeVer. Staten. WATERPOLO: vier wedstrijden halve finale ponle. BOKSEN: voorronden. VOETBAL: Duitsland—Mexico; IranRoemenië; Nrd-KoreaMa rokko en Zuid-SlaviëHongarije (achtste finales) ROEIEN: finale vier met stuur man; finale twee zonder stuurman; finale skiff; finale twee met stuur man; finale vier zonder stuurman; finale dubbeltwee: finale achten. MODERNE VIJFKAMP; 4000 m. cross-country. Koude oorlog West en Oost-Duitsland De leiders van de Westduitse Olym pische ploeg hebben een Oostduite ulti matum verworpen om de Westberlijnse Finjollenzeiler Willi Kuhweide uit di Olympische wedstrijden terug te trekken of anders „ernstige gevolgen" te aan vaarden. Dr. Max Danz, vice-voorzitter var Westduitse Olympisch comité heeft klaard dat deze afwijzing is vervat in een schrijven aan de leider van het Oostduitse Olympische comité, dr. Heinz Schoebel Danz acht het „hoogst onwaarschijnlijk" dat de Oostduitsers hun sportliedep, ifft de verenigde Duitse ploeg zullen terug trekken, omdat dit hun de sympathie van het Internationaal Olympisch Comité, als mede de kans op medailles zou kosten. Favorieten waren kansloos In een moedeloze stemming verlie ten de Noren Terje Pedersen en Willy Rasmussen het Olympisch stadion, waar zij niet aan de kwalificatie-eis speerwerpen (77 meter) hadden kun nen voldoen. Noch Pedersen, die on langs met een ongelooflijke worp van 91.72 het wereldrecord verbeterde, noch Rasmussen, die op de Spelen te Rome de vijfde plaats bezette, voer den verontschuldigingen aan. Pedersen wierp de speer 72.10 meter, Rasmussen overbrugde een armzalige 68.43 meter. Ook de meeste andere deelnemers aan het onderdeel speerwerpen haalden de kwalificatie niet Slechts de onbekende Zwitsers Urs vOn Wartburg overschreed met een worp van 79.92 meter de 77 meter limiet. Geen alleenrecht Dat wil niet zeggen dat de Zwitser door deze verrichting het alleenrecht heeft ge kregen in de eindstrijd. De elf nog open finale-plaatsen werden opgevuld door hen, die het dichtst bij de 77 meter wa ren gekomen. Toen nog kwam de Noor Pedersen 21 centimeters tekort om zich te plaatsen. Over de prestatie van von Wartburg zei de Noorse coach Hans Oeverland: „Het is gewoon fantastisch dat von Wartburg onder deze omstandigheden miezerige regen, glibberige aanloop bijna tachtig meter wierp. Het is een kerel met een helder verstand en hij is graag bereid raadgevingen aan te nemen". Na aankomst in het Olympisch dorp verzocht de Zwitser von Wartburg de Noorse coach hem enkele technische ad viezen te geven. De goedmoedige Oever land gaf hieraan gevolg en stond Wartburg tevens toe de training Pedersen en Rasmussen te volgen, omdat hem de rol van concurrent nauwelijks kon worden toebedeeld. Terecht zorgen Over één ding maakte de Zwitserse winnaar nog zorgen. „Kan ik mijn pres tatie in de finale zelfs ook maar her- En inderdaad, in de finale bleek de Zwitser niet bij machte opnieuw tot de verste worp te komen. Wel was zijn vijfde plaats met een worp van 78.72 zeer eervol, taar de zo begeerde medaille ging ook an Wartburg aan de neus voorbij. Dc Fin Paull Nevala (24) herstelde de traditie door met een worp van 82.66 me ter het goud te grijpen. Hjj verbeterde nee zijn persoonlijke record met twee meter. De Hongaar Kulcsar bleef bij de Fin slechts enkele tientallen centimeters achter (82.32) en veroverde de zilveren plak. Het brons ging naar de Rus Jan Loesis met 80.57. De na de uitschakeling van de Noor Pedersen als favoriet be schouwde Pool Sidlo werd vierde met 80.17 meter. Ook in Tokio... Twaalf waterfilters zijn naar Tokio gevlogen, waardoor de Ne derlandse deelnemers aan de Olym pische Spelen zuiver en smakeloos water kunnen drinken. Een Utrechtse koffie- en theefabriek heeft daarvoor gezorgd. Nadat be kend was geworden dat de Neder landse sportlieden last zouden heb ben van het Japanse drinkwater. Zij heeft deze waterfilters enige tijd geleden ontwikkeld en ge ïntroduceerd in die streken van ons land, waar het water een nare smaak heeft. VUISTSLAGEN OP VERKEERDE MAN De Olympische gedachte Is bezoedeld door de Spaanse vedergewichtbokscr Victor Loren, die het niet kon zetten dat de Hongaarse scheidsrechter Seimr hem in de tweede ronde van zijn ge vecht tegen de Taiwan-Chinees Hsu diskwalificeerde. De Spanjaard vloog op de scheidsrechter af en ging hem te lijf. Tevergeefs trachtten de Spaanse en Chi nese helpers de razende Loren van de Hongaar af te halen. Deze verweerde zich niet en kreeg stoten in de maag cn tegen het hoofd. Toen greep de Nederlandse scheidsrech ter Bennie Bril. die beter met de vuis ten overweg kan dan Seimer, in. HU sprong over de touwen en dat was vol doende om de Spanjaard op de vlucht te jagen. Loren werd in een hoek gedreven en door enkele Spaanse officials tussen de touwen door getrokken. Het zal wel de laatste maal zUn dat de Spanjaard deze weg heeft afgelegd, want een levenslange schorsing lykt de meest waarschijnlijke beslissing van de internationale boksbond. Amerikaanse officials hebben de neger-weltergewicht worstelaar Charlie Trïbble naar huis gestuurd. Tribble, 22-jarige student, verscheen niet bij de officiële weging. De dag tevoren had hij verloren van de Turk Ogan, maar was daardoor nog niet geheel uitgeschakeld. Tribble schaamde zich echter zo over zijn nederlaag, dat hU □iet meer was komen opdagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9