JOHN BULL GAAT KIEZEN TUSSEN WILSON EN HOME*»=^i SUPRA KoFFIE Verkiezingskoorts speelt Amerikanen parten Alle partijen menen te zullen winnen Als Gallup gelijk heeft in Verkouden? AS PRO 'ASPRO' ]jh eea &onte. kif Vergadering van ooievaars MWSMiS Bi; DE piclL •töNDÏKp SHOW VANNEIIE'S 5 WOENSDAG 14 OKTOBER 196t E.E.G. zet tarieven-gesprek voort Premier Dougla i nome. die het prestige i rtij herstelde. heeft rertrou zijn partij gunstige uitslag. Oppositieleider Har treden van Douglas irinning langzaam *ld Wilson heeft sinds het op- nome zijn kansen op de ovei maar zeker zien verminderen. Na de gisteren gehouden ver gadering van de zes EEG-minis- ters in Brussel is de hoop op spoedige resultaten van Kennedy-ronde, mede in verband met de houding die Franse ver tegenwoordigers aannamen, niet groter op geworden. In de komende weken worden vele moeilijkheden verwacht. Als compromis werd gevonden de Amerikaanse regering om nadere inlichtingen te vragen, nadat de EEG zelf op technisch niveau de voorbereidingen voor de lijst van industriële produkten, die zouden moetgn worden uitgezon derd van de algemene verlaging van 50 procent, heeft voltooid. De moeilijkheden kwamen vorige week tot een hoogtepunt toen de Amerikaanse delegatie in Genève weigerde het gesprek voort te zetten uit verbolgenheid over een naar de mening van de Amerikanen terugkomen van eerder gedane toezeggingen door de EEG. De Amerikanen verspreidden de vertrouwe lijke documenten op grote schaal onder de vertegenwoordigers van de bij de Gatt aangesloten landen. De Amerikaanse (Van een onzer redacteuren) W^IE ZAL MORGEN als overwinnaar tevoorschijn treden uit de stembusstrijd in Engeland? Zullen de conservatieven er in slagen, zich voor de vierde achter eenvolgende maal de socialisten van liet lijf te houden? Zal het de socialisten nu ein delijk weer eens lukken, de meerderheid in het Lagerhuis te veroveren? Of zal geen van de beide grote partijen kans zien, _de meerderheid in de wacht te slepen en daar door aangewezen zijn op medewerking van de kleine Liberale partij Niemand kan er op dit ogenblik een verstandig woord over zeggen. De conservatieven vertrouwen er op, dat z\j ook in de komende vijf jaren Engeland zullen besturen. Zij beweren met recht, dat de Britten „het nog nooit zo goed hebben gehad" en zjj zien geen enkele reden, waarom bun kiezers thans een voorkeur voor de tegenpartij zouden hebben. De socialisten twjjfelen er op hun beurt niet aan, dat zjj het regeringskasteel zullen binnen dringen. Gesteund door de jongste bevindingen van het Gallup- instituut, dat in vergelijking met 1959 een verschuiving van 5 ten gunste van Labour heeft „gesignaleerd", nemen zjj een hou ding aan van „wat kan ons nog gebeuren". En de liberalen hopen nu maar, dat hun stemmenwinst ditmaal zo groot zal zijn, dat zij hun aantal parlementszetels van zeven op 20 of 30 kunnen brengen en dat geen van de andere partijen er in slaagt, de absolute meer derheid te behalen. Als Gallup gelijk heeft en de socialisten mogen rekenen op een stemmenwinst van-vijf percent ten koste van de Conservatieve partij, dan krijgt Engeland inderdaad in de komende vijf jaren te maken met een socialistisch kabinet en met een in meerderheid socialistisch Lagerhuis. Dat valt als volgt te verklaren. Dank zij het beginsel van de eenvoudige meerderheid per district krijgt de winnende partij soms een Beduchte meerderheid in het Lagerhuis, ook al heeft ze in uitgebrachte stemmen uitgedrukt landelijk gezien maar een heel zwakke meerderheid of zelfs een kleine minderheid, hetgeen technisch ook mogelijk is. Zo had de Conservatieve partij bij de vorige Lagerhuisverkiezin gen (op 8 oktober 1959) met 13.750.965 stemmen (49.4 van de uitgebrachte Gemene zaak Maar zelfs al halen de socialisten niet voldoende stemmen binnen om zich van de meerderheid in het Lagerhuis meester te maken, dan zijn hun kansen om een door hen beheerst kabinet te vormen nog niet verkeken. Mochten de conservatie ven inderdaad in de districten waar zij over een heel kleine of betrekkelijk kleine meerderheid beschikten het onderspit moeten delven, dan moet de mogelijkheid niet uitgesloten worden geacht, dat zij een verlies van ongeveer 50 (of meer) zetels lijden en hun meerderheid in het Lagerhuis kwijt raken. Zou een eventueel verlies voor de conservatieven beperkt blijven tot deze circa 50 zetels, dan betekent zulks, dat ook de socialisten niet aan een stemmen) 365 zetels gekregen, terwijl de Labourpartij met 12 216.166 stemmen het totaal) slechts 258 kreeg toegewezen. stelsel der evenredige vertegenwoordiging zoals wij dat kennen deze verhouding ongeveer 312276 zijn geweest. De liberalen kregen met 1.640.761 stemmen (5.9 pet. van het totaal) slechts 6 zetels. Bij evenredige vertegenwoordiging zouden zij 37 zetels hebben gehad en de resterende vijf zetels zouden aan onafhankelijke kandidaten of voor een deel aan de andere partijen zijn toegevallen. De conservatieven zouden echter geen meerderheid in het Lagerhuis hebben gehad, dat 630 zetels telt. Het verschil In Engeland werkt men echter met het meerderheidsstelsel per district en niet met het stelsel der evenredige vertegenwoordiging. Dat kan de Conser-l| vatieven als Gallup gelijk krijgt j heel wat zetels gaan kosten. Want bij de ln 1959 gehouden verkiezingen werden vele kandidaten van de Conservatieve partij gekozen met een meerderheid van minder dan 100 stemmen en er waren] er ook nogal wat, die niet boven een meerderheid van 1000 slemmen uitkwa- Harold Wilson: vat op de klere men. Daar staat tegenover, dat velen met meerderheid ,oekomcn een grote meerderheid werden gekozen ene zaak.. mMt,„ maken met de gemeenschap veilig idee, dat wel, maar aan de uberale partlj om de lciding groot stemmenverlies. Brjtse schip van staat op zich te kunnen verloren. Niettemin zou een overwinning van hun partij een gebeuren zonder weerga zijn in een land, waar het als een fundamenteel beginsel wordt beschouwd, dat de grote partijen elkaar in het regeringskasteel afwisselen. Twee keer1 is het de conservatieven echter gelukt, hun optreden te prolongeren. En als het waar is, dat drie maal scheepsrecht is en dat zulks ook nu nog geldt, dan behoeven de conservatie ven zich daarover niet druk te maken. Zij zijn bepaald niet zo kansloos, als in het begin van dit jaar werd aangenomen. De moeilijkheden, die zich aan het eind van het premierschap van Harold Macmillan hebben voorgedaan, spelen thans geen rol van betekenis meer. Premier Douglas Home heeft veel van het verloren terrein teruggewonnen en de aantrekkingskracht van zijn rivaal Harold Wilson sterk doen slinken. Het is dan ook de vraag, hoe de Britten morgen stemmen. Wanneer zij hun stem uitbrengen op de kandidaat in hun eigen district, die zij het liefst naar het I Lagerhuis afgevaardigd willen zien, dan doen zich allerlei mogelijkheden voor. Mochten zij hun stem uitbrengen om óf Labour óf de Conservatieve partij aan de macht te brengen of te houden, dan spelen andere factoren een rol en gaat het behalve om de persoonlijkheid van de toekomstige premier ook over de politieke denkbeelden, dié zijn partij aan de man brengt. Defensie Op drie hoofdpunten bestaat er verschil van mening tussen de drie partijen, die in het Lagerhuis zijn vertegenwoordigd. Ten aanzien van de defensie houdt het conservatieve manifest er aan vast, dat Engeland zijn plaats in de gemeenschap der grote mogendheden niet kan blijven innemen, wanneer het zijn „kern-onafhankelijk heid" niet handhaaft. De houding van Labour op dit punt wordt als „abdicatie" gekwalificeerd. Door het kernwapen prijs te geven (hetgeen de socialisten willen) zou Engeland volgens de Conservatieve partij zijn rang van grote mogendheid prijsgeven aan China of Frankrijk. Volgens socialisten en liberalen berust de zgn. kern-onafhanke lijkheid op een sprookje. Er zou een soort politiek kernmacht-comité moeten komen, waarin naast de Ver. Staten ook de grote Westeuropese landen zitting moeten hebben. De oppositie is echter verdeeld over de zgn. multilaterale kernmacht. Labour is er tegen, omdat West-Duitsland er bij betrokken wordt, terwijl de liberale leider Jo Grimond deze kernmacht ziet als een natuurlijk complement van een toekomstig westelijk lopen i icht-comité. Wat de samenwerking met Europa betreft nemen de conservatieven een afwachtende houding aan, met name wat betreft het lidmaatschap van de EEG, waarom Engeland in 1962 tevergeefs heeft gevraagd: De Gaulle sprak er zijn veto over uit. Labour wil zelfs niet afwachten en is vierkant tegen toetreding. De liberalen verlangen onvoorwaardelijke toetreding van Enge land tot een economische cn politieke federaal Europa, dat zijn plaats in een groot Atlantisch Verbond zou moeten n de vakverenigingen en uitzicht werd gegeven op een algemene modernisering van de Industrie, gezien de mogelijkheden van „automation", die men volgens de conservatieven niet moet vrezen, maar moet uitbuiten. De Britten hebben het op het ogenblik betrekkelijk goed, vergeleken bij vroeger zelfs heel goed. Zij interesseren zich dan ook niet zo bijzonder voor al het rumoer van dc verkiezingscampagne. Men vraagt zich dan ook al af, of de opkomst morgen nog geringer zal zijn. dan andere jaren het geval was (78.7 procent in 1959 en 76.8 in 1955). Meestal benadelen de wegblijvers de aan bet bewind zijnde partij- President Johnson Is gisteren terugge keerd naar het Witte Huis van eer zestienduizend kilometer lange propagan distische reis door de westelijke staten waarbij bij toespraken hield in Nevada, Wyoming. Idaho. Colorado en Montana. In een van zijn laatste toespraken zei Johnson dat de Verenigde Staten een president moeten hebben die in een keer een besluit kan nemen. Er zou wel e geen tweede kans kunnen zijn, zo Maandag gaat Johnson naar Dallas dat is de eerste maal nadat in deze stad president Kennedy werd vermoord. Dallas is een van de vijf steden die hij op deze verkiezingstoer aandoet. Zijn tegenkandidaat, senator Goldwa- ter, zette na twee dagen rust zijn propagandatocht voort in Topeka (Kansas). Hij daagde daar opnieuw president Johnson voor een televisiede bat uit. Johnson heeft zulks al eerder afgeweken. Het debat zou tevoren opgenomen kunnen worden als Johnson bang is per abuis dingen te zeggen die de nationale veiligheid in gevaar zouden kunnen brengen. aldus Goldwater. Volgens de republikeinse kandidaat heeft Tsjombe als een held in Kongo ingehaald Premier Moise Tsjombe van Kongo is gisteren in Leopoldstad als een winnende held teruggekeerd. Hij werd luid toegejuicht door duizenden Kongolezen, die langs de straten opgesteld stonden om hun premier te begroeten. In wilde rit van 50 kilometer van vliegveld Ndjili naar de stad stond Tsjombe in een jeep, de vuisten hoog geheven als een bokser die een uitgedeeld heeft. Leopoldstad kreeg een halve dag vrij- om solidariteit met de premier te betuigen. Voor de jeep reed een vrachtauto vol drummers die met hun getrommel de menigte opzweepten. Naar schatting waren een kwart miljoen mensen op de been. Achter Tsjombe kwam een kolonne 's die meer dan 8 kilometer lang Functionarissen hebben verklaard, dat het de grootste volksdemonstratie was sedert koning Boudewijn in 1960 kwam ~m het land onafhankelijkheid erlenen. ambassadeur bij de EEG heeft nu verklaard dat het incident van vorige week meer als een tegenslag dan als een mislukking moet worden gezien. Frankrijk was eerst van plan de voorbereiding voor de Kennedy-ronde nu maai- geheel op te schorten, maar de vijf EEG-partners wisten de Fransen met een compromis voorlopig tevreden te stellen. Overigens begrijpt men in Europese kringen de heftige Amerikaanse reactie zo best, tenzij de verkiezingsspan ningen de onderhandelaars parten hebben gespeeld. In Brussel betoogt men dat het niet aangaat dat de EEG concessies gaat doen vooraleer men een inzicht heeft in de toezeggingen van Amerikaanse zijde voor produkten waar de zes EEG-landen belangstelling voor hebben. Hoe het zij, de onderhandelingen worden voortgezet maar de hoop op een spoedig resultaat is veel kleiner geworden. Rillerig Onprettig? Pas dan op!, Neem bijtijds ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. Uei&kotMSty andere kant Want als een kandidaat wint met nemen. meerderheid van 20.000 of 30.000 EcOTlOTtl IC stemmen, dan heeft zijn partij helemaal Tijdens de verkiezingscampagne heb- niets aan zo'n overschot. Verkiezingsdes- ben dc liberale politici or geen twijfel! Op het gebied van het economisch kundigen hebben de laatste tijd aan laten bestaan, dat zij in het geval dc beleid werpen de conservatieven zich op uitgerekend, dat een verschuiving van 3!£ procent der stemmen reeds voldoende zou zijn om de regering Douglas Home de macht te ontnemen. Labour zal om zich van een parlementaire meerderheid te verzekeren er voor moeten zorgen, dat zij tenminste 58 afgevaardigden meer dan in 1959 in het Lagerhuis krijgt, waarbij zij 3.6 procent meer van de uitgebrachte stemmen nodig heeft dan bij de laatst gehouden verkiezingen. Het komt er op neer, dat in dc praktijk Labour 65 afgevaardigden meer in het Lagerhuis stemmen „staken", niet conservatieven, maar met de socialisten zullen samenwerken. Nu is er als na de verkiezingen dc kruitdamp is opgetrok ken, altijd wel een mogelijkheid, dat men zich aan de meest biedende partij "erkoopt. Dc conservatieven zijn dus nog niet helemaal bij voorbaat uitgeschakeld. Maar de socialisten hebben mochten zij nog de conservatieven de absolute meerderheid verwerven toch wel het recht van de eerste keus. dc als verdedigers de individuele Intussen hebben de valieven de vrijheid tegen toezicht, regeling nationalisatie als door Labour beoogd. Tussen deze twee uitersten in staand pleiten de liberalen voor een gezamenlijk beheer, dat de expansie kan bevorderen en tenslotte de arbeiders tot een soort aandeelhouders zal maken. Wat in het conservatieve manifest overigens speciaal opviel was. dat er in gezegd werd. dat de thans onder regeringscontrole staande huren niet vrijgegeven zullen worden, voorts de belofte werd gedaan van een juridisch onderzoek betreffende eventue morgen nog niet I le herziening van de wetgeving ten Douglas Home op het verkiezingspad. I Op 30 oktober wordt bij alle spaarbanken over de gehele wereld de 40 ste wereldspaardag, ge vierd. De spaarbank voor de stad Amsterdam en de Zentralsparkasse der ge- meinde Wien zullen aan deze jubileum-wei eld- spaardag een bij/onder cachet verlenen. Zii ga: n namelijk personeel uit wisselen. Op woensdag 28 oktober zal een afvaardi ging van de spaarbank uit Wenen bestaande uit 10 dames in Oostenrijkse klederdra* h- ten op Schiphol arrive ren. Een uur later zullen 10 dames van de spaar bank voor de stad Am sterdam in Volendams costuum gestoken naar Wenen vertrekken. In de bergen van Alto Adige (Zuid-Tirol) is gis teren veel sneeuw geval len. De temperaturen daalden in vele gemeen ten tot onder nul. De sneeuw in de Stelvio-pas is nu al één meter dik. I De leider van de Britse labour-partij, Harold Wilson, heeft al gestemd. Hij heeft begin deze week zijn stembiljet per post opgestuurd. Op de vraag of hij op labour gestemd had zei hij: „Ja. en het is nu te laat om van mening te verande ren." De jongste zoon van premier Jean Lesage van Quebec, de 8-jarige Ray mond, wordt voortdurend bewaakt. Deze maatregel werd genomen nadat pre mier Lesagc brieven van onbekenden had ontvan gen waarin gedreigd1 werd met ontvoering van zijn zoon. De ontvoering zou plaats hebben gedti-1 rende het bezoek van Koningin Elizabeth cn prins Philip aan Canada. 1642) Vele trekvogels verzamelen dere van de tegenpartij zijn. Met zich tegen het einde van de zomer het omgekeerde resultaat overigens, op bepaalde plaatsen om zich voor want verleent de aklnese In het nest te bereiden op dc lange tocht naar een zekere mate van bescherming, hun winterverblijven. Dit doen bijv. tijdens het gevecht met soortgenoten de zwaluwen, maar ook de ooievaars betekent het een vrijwel zekere dood, die op weidcvlakten, moeraslanden omdat het jonge dier zonder enig "ndere laaggelegen gebieden bij- tegenweer wordt doodgepikt. op deze vergaderin- Uit deze aktivitciten op de ooie- •ordt, weten we he- vaars-vergaderplaats moet volgens cenkomen. Wa gen besproken - laas niet, maat hei terrein v ding zeker: onderzoekers i TOCH IS WET ZO! groot deel de oorsprong van de zgn. ..ooievaars- geriohten" worden verklaard, de fabel die ons vertelt dat de ooievaars een soort vierschaar spannen cn iedere soortgenoot die niet waardig wordt ge acht dc tocht mee verzameld hebbi is niet alleen maar maar dient vooral ook om de jongere dieren gelegenheid te geven hun reeds eerder aangevan gen vliegocfeningen voort te zetten. En juist met bet oog op die vlieg- te maken, ter dood veroordelen. Het oefeningen is liet zeer goed moge- tot akincse vervallen ooievaarsjong lijk. dat de grote vleugels van dc zou dan het bewjjs leveren, dat de de- nog weinig ervaren vogels in elkaar linkwent het vonnis „zonder protest verward raken, waardoor de onver- heeft aanvaard en ondergaan". In mijdclijke vechtpartijen ontstaan, die zijn boekje over de ooievaars heeft het moet helaas worden erkend dr. R. Mell krachtig stelling geno- ook in dc ooievaarswereld wel men tegen deze „dwaas-menselijke" eens tot ongelukken met dodelijke opvatting. De dode ooievaars die wel afloop leiden. Ontstaat dc vechtpartij eens op de ooievaars-vergaderplaat- tussen een stel jongeren, waarvan sen worden aangetroffen, ziet hij als éen dor vechtenden duidelijk dc min- een gevolg van de hierboven weer- derc van de tegenpartij is. hetzij gegeven gang van zaken, maar hij door geringere lichaamsgroei, hetzij voegt er aan toe, dat de slachtoffers door een minder krachtig spierstelsel, niet altijd tengevolge van gevechten dan vervalt dit jong tot hel merk- om het leven zullen zijn gekomen, waardige gedrag, dat door biologen maar ook door het feit dat rij als akincse wordt aangeduid. Dit pro- hoewel op het oog geen riebtbare ces van verstarring en bewegenloos- afwijkingen vertonend in vele ge heid is de normale reaktie van jon- vallen toch niet tot de normale exem- ge ncstdieren bij naderend gevaar, plaren gerekend kunnen worden en Dan Is het „zich dood houden" een tengevolge van instinctieve animosi- ouddcl om zo min mogelijk de aan- teit ten offer zijn gevallen. Van een dacht te trekken van de roofvogel .gericht" wil hij echter niets weten, die het op dc inhoud van de nesten Wat u misschien wél wilt weten, heeft voorzien. En ditzelfde proces zijn de afmetingen die sommige nes van verstarring kan zich ook mees- ten kunnen krijgen. ter maken van onvolgroeide jongen die in het gevecht kennelijk de min- (Nadruk vciftoden.) H. Fétillon Protectie van dollar na moord op Kennedy Binnen enkele minuien na de moord op John Kennedy zijn in de Verenigde Staten maatregelen genomen om de dollar te beschermen. Dit onthulde gisteren de vice-president van de buitenlandse afdeling van de Federale ■ve bank in New York, Uarres E. Coombs. Coombs vertelde dat, toen het nieuws uit Dallas op de telex verscheen, „wij onmiddellijk gesteld werden voor een duidelijke risico van paniekverkopen op de beurs, zoals Wall Street te zien gaf". Een interventie op grote schaal door de Federal reserve was nodig om specula tieve ontwikkelingen te beletten. „Ge zien de noodsituatie, aldus Coombs, kwamen wij tot de conclusie, dat wij niet konden wachten en wij plaatsten op de markt grote aanbiedingen van verschillende Europese valuta's tegen koersen, welke gelijk waren aan die van vóór de dood van president Kennedy. Vervolgens gaven wij de verzekering dat wij buitenlandse valuta's in onbeperkte bedragen konden leveren". De hoofden van de buitenlandse centrale banken namen eveneens maatregelen door de wisselkoersen voor sommige Europese markten te bevriezen, zo verklaarde hij. Coombs onthulde deze feiten tijdens een rede voor de National Industrial Conference te New York. iet dubbel met Iranims gemalen vacuum verpakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5