Spastici vinden in arbeid bron een van vreugde 'I' In de 7 gemeenten der inspectie Leiden zijn 40 gymlokalen nodig School schakel tussen gezin en maatschappij Wat doet een walvisvaarder bij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN Leidse wethouder bepleit systeembouw Hebt u in die walvisvaarder ergens uzelf herkend Pierrot I9fl MM 411 K r.F.m?E con?ANT 3 WOENSDAG 14 OKTOBER [J« Mytylafdeling in de Koningskerk LEIDEN Dankbaar en blij is gistermiddag de consistorie van de Ko ningskerk als mytylafdeling van de Stichting Leidse Werkplaatsen in ge bruik genomen. Acht spastici verrichten hier zinvolle arbeid. De wethou der van sociale zaken, de heer S. Menken, die tevens voorzitter van de stichting is, gewaagde van een novum voor Nederland. Nergens in ons land werd dit nazorgwerk namelijk nog in de regeling Gemeentelijke Sociale Werkplaatsen opgenomen. Leiden begon hiermee een experiment, dat de betrokken werknemers in staat stelt een salaris te verdienen, een moge lijkheid die in psychologisch opzicht van onschatbare betekenis is. Eén van de werkers op de my tylafdeling in de Koningskerk. Deze jongen kan zijn handen niet gebruiken, maar op een elektrische schrijfmachine, tikt hij met zijn mond zo netjes als men zich maar denken kan. Foto N. van der Horst De wethouder, die vergezeld was van Hjn collega van openbare werken C. J. Piena. gaf een overzicht van de werk zaamheden, die tot de totstandkoming de afdeling hebben geleid. Omdat we met iets geheel nieuws hebben te maken, moeten de mogelijkheden ook in financieel opzicht, nog worden afgetast, is in flink tempo gewerkt, waardoor op 7 september jl. met „proefdraaien" -™.n worden begonnen, mede dankzij de spontane medewerking van het personeel 7van de Leidse Werkplaatsen Dankbaar De heer Menken was dankbaar getuige mogen zijn van de verrukking van 1 wiclers en pupillen. Dö jongelui1 zijn' als ardigen in het arbeidsproces opge- en ingewijden weten hoeveel vreugde hun daarmee is*bereid. Oo'; wat it hun handvaardigheid betreft, is mogelijk arden wat onmogelijk leek. De wet- louder sprak de hoop uit. dat het be- [ryfsleven in staat en bereid zal zijn medewerking te verlenen bij de werkvoorziening. Ten aanzien van de be rokken patiënten is geen medelijden, paar wel medewerking op haar plaats. Dokter J. G. Bazuin, directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst, zei, dat thans een groot probleem van de mytylstichting tot een oplossing ls gebracht. De moeilijkheid was tot nog toe: waar heen met de kinderen die de mytyl school verlaten? Slechts ln een gering 'aantal gevallen was plaatsing ip het vrije bedrijf verantwoord. Thans kun nen de jongelui die de school verlaten de vreugde van het nutttg-zijn in de samenleving ervaren. Namens het be stuur van de Mytylstichting bood hij een radio met platenspeler en. een aantal grammofoonplaten aan. Na mens iemand die onbekend wenst te blijven, werd voorts een koelkast aangeboden. Dokter J F. Caljé. arts-psychiater en nazorgdienst, schetste het ver- Jchil tussen de gehandicapte als scholier i als werknemer. Als scholier was alles r op gericht hem te helpen, als werk- emer doet hij iets voor de ander. Voor iet eerst verleent hij zelf belangrijke iiensten. Het grootste ongeluk voor een iehandicapte is. dat hij niet mee kan net de ..gewone mensen". Daarom b de arbeid voor hem een groot geluk, een brug naar onze wereld. van de toespraken uitnodigde tot een koele dronk. Voordat de openingsplech tigheid begon, was er gelegenheid ge weest de acht werkers bezig te zien onder leiding van de heer H Bouthoorn arbeid van uiteenlopende aard verrichten. Vooraan KDe heer J. Polman, sprekend namens de ksconsulent Sociale Zaken, noemde het initiatief een belangwekkend ex periment, hetgeen ds. P. Kloek namens de Kerken onderstreepte door op te herken, dat de gehandicapte zich nu kan als volledig opgenomen in onze amenleving. De predikant, die in eerste instantie sprak als voorzitter van de cen- irale kerkeraad van de Leidse Hervorm- e Gemeente maar in deze tijd van ge- lamenlijke kerkbouwaclle wel namens alle Leidse Kerken dacht te kunnen spre ken. toonde zich er verheugd over. dat Leiden hiermee nu eens vooraan gaat. Overigens noemde hij het beschamend, dat deze taak zo laat is ontdekt, dat de iehandicapte zo lang is gezien als object, ils object van vermaak of als object van medelijden. Kapitein J. Delwell van de Leidse p Koksschool schonk honderd gulden >a als restant van de pot waaruit op 8 augustus een feest voor de mytylkin- sj deren werd georganiseerd. Hij dacht ic dat het geld mooi zou kunnen wor- [4 den benut voor de aankoop van li grammofoonplaten. ién na laatste spreker was de heer is A Hazewinkel, die namens de Dr. Van iü 'oorthuyzenstichting sprak over de nau- banden tussen deze stichting en de Leidse Werkplaatsen en de Mytylschool, at *aarna ten slotte de heer R. Wittkamp if dankbare gevoelens der ouders ver- •olkte met de aanbieding van een bak i. Planten. De leiding van de bijeenkomst was in tanden van de directeur van de Stichting Leidse Werkplaatsen, de heer W F Tierolf, die de belangstellenden na afloop Christen vrouwen Leiden-noord LEIDEN ,.Als je later over de lagere school spreekt, heb je het over iets, dat je even gedaan hebt en je beseft niet welke belangrijke functie dit onderwijs heeft gehad. Dit zei dr. P. van der Broek in zijn causerie „De ontwikkeling van het kind tot schoolrijpheid", gisteravond gehouden voor de leden van de Christenvrouwenbond, afd. Leiden-Noord. In de af stand, die het jonge kind moet afleggen van zijn vertrouwde wereldje thuis naar de zakelijke maatschappij speelt de lagere school een belangrijke rol. Koops. pompwachter kalibetwalserycn) U had het zelf kunnen bedenken. Na negen jaar Willem Barendsz wilde meneer Koops meer thuis zijn bij zijn gezin. Na een briefje aan Buitenhof (adres van de afd. personeels zaken) kwam hij bij de elektrische centrale van Hoogovens. Na een half jaar gebeurde er toen iets dat alleen maar bij zo'n gevarieerd bedrijf als Hoogovens kan gebeuren. Op eigen verzoek stapte meneer Koops - via de opleiding - ©ver naar het besturen van kranen in de kaliberwalserijen- En toen ook dat nog niet helemaal was wat hij eigenlyk zocht, werd hij pompwachter in dezelfde walserijen. Waaraan u weer eens kunt zien dat iedereen die dat wer kelijk wil, zijn plaats vindt bij Hoogovens. „Het was even doorbijten", zegt meneer Koops er zelf van. „Maar nu heb ik dan ook mijn zin. Fijn werk. Veel vrije tijd met die ploegendiensten. Hele zomer aan het strand. Vissen. Varen. VolkstuinierenMeneer Koops voelt zich kennelijk al helemaal thuis aan de wal. Wanneer is een kind schoolrijp Des kundigen hebben uitgemaakt, dat' dit rond de leeftijd van jaar is. Ze kun nen dan leren aan bepaalde eisen te vol doen. Bijvoorbeeld lessen maken zonder voortdurende controle. Zich in het spel met andere kinderen aan bepaalde gels onderwerpen. Zo leren ze zich het klein al aanpassen aan de regels van de samenleving. Voorbeelden Eigenlijk groeit het kind van het be gin af aan naar de schoolrijpheid toe. Het sociale gevoel ontwikkelt zich al de zandbak, waar het kind behoefte krijgt aan gezelschap. Bij moeder op schoot met een prentenboek leert *t on bewust de functie van woorden als ver vanging voor plaatjes, wat later „lezen" zal heten. En zo zijn er nog veel voor beelden te noemen. In de eerste klas krijgen de kinderen ;n juffrouw, die moederlijk met ze omgaat. De eerste paar maanden mogen acclimatiseren en de' ervaring heeft geleerd, dat pas na Kerst serieus kan worden aangepakt. In de zesde klas is de verhouding leerkracht-leerling veel zakelijker ge- Een kind, dat te jong naar school gaat a niet goed wordt opgevangen, krijgt grote moeilijkheden als het na de zesde klas naar de vervolgschool moet. Ouders kunnen meewerken in de ontwikkeling naar de schoolrijpheid. Er zün geen vaste regels voor Met Afschaffing rentekaarten LEIDEN De Raad van Arbeid te Leiden verzocht ons het volgende mee te delen. Indien de wet tot beëindiging van de premiebetaling krachtens de Invalidi teitswet tot stand komt behoeven nog slechts rentezegels te worden geplakt tot met de week waarin 31 december 1964 valt. Direct na 1 januari a.s. dienen dus alle rentekaarten bij de Raden van Arbeid te worden ingeleverd. Voor de in omloop zijnde rentekaarten, die overeenkomstig de daarop aangege- gcldigheidsduur in november of de cember van dit jaar moeten worden in geleverd zouden dan voor een periode in slechts enkele weken weer nieuwe mtekaarten moeten worden uitgereikt Dit kan vermeden worden door de in iovember en december 1964 vervallende rentekaarten niet op de vervaldag in te leveren maar deze kaarten ook te gebrui ken voor het plakken van de over de maanden november en of december nog irschuldigde zegels. Werkgevers en verzekerden, die in het bezit zijn van rentekaarten, die in no vember en december 1964 vervallen, wordt daarom verzocht deze kaarten ooralsnog in hun bezit te houden en daarop door te plakken tot en met de waarin 31 december 1964 valt. na deze rentekaarten begin januari 1965 bij de Raad van Arbeid dienen te orden ingeleverd. Voor het bijplakken van deze zegels, us ten hoogste 9 stuks, kan de nodige ruimte worden gevonden aan de binnen zijde van de rentekaart, t.w. door 8 ze- naast vakje 52 en nog 1 zegel ge deeltelijk over en op een ander zegel plakken. Met het oog op de machinale rwerking van de rentekaarten wordt dringend verzocht geen zegels op de achterzijde van de kaart te plakken. keukenmiddelen als n kleurkrytje en het n al heel wat bereikt huis-, tuin- ei de stofdoek, e prentenboek k: worden. Over het algemeen kan men zeggen, dat kinderen, die voldoende aandacht gehad hebben, dus niet verwaarloosd ol verwend zijn, het meest schoolrijp zijn. Na de lezing van de heer Van der Broek deed presidente, mevrouw Ha verkamp, een beroep op de dames om mee te werken aan de actie voor de be jaarden door de U.V.V. op touw gezel. 'Voorts gaf zij het voo het komende rlopige program- (E. Koops, pompwachter kaliberwalserijen - zie ook elders op deze pagina) Bent u, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? Met andere woordenhebt u ook het gevoel dat u meer kunt bereiken als u maar de kans krijgt? Misschien heeft deze walvisvaarder u dan op een idee gebracht. Want de kans is heel groot dat u bij Hoogovens wèl helemaal uit de voeten komt zoalsu dat eigenlijk al zo lang wilt. Hoogovens hèèft doorzijn omvang en opbouwde mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien. Denk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt u altijd bellen, schrijven of even langskomen bij de afd. personeelszaken, ge bouw „Buitenhof", Staalstraat in Vclsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, yan 8.30 tot 17.00 uur, bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111. HOOGOVENS IJMUIDEN LEIDEN Hoe zorgwekkend het tekort aan gymnastieklokalen ;n en omgeving ook is. de woorden, die wethouder S. Sannes gistermiddag sprak bij de opening van het nieuwe gymlokaal aan de Damlaan, recht vaardigen een zeker optimisme. Aan die woorden was een weinig roos kleurige opsomming vooraf gegaan: in Zuidwest is er een tekort van 5 gymnastieklokalen, in Leiden-Noord van 3 en in de Roodenburgerpolder van 2. En vijftien jaar heeft het gekost, voordat het gistermiddag geopende lokaal met bijruimten, waarvoor reeds op 7 maart 1955 een urgentiever klaring werd afgegeven, kon worden opgeleverd Gezien deze situatie achtte de wethouder hel wenselijk te trachten andere wegen te gaan be wandelen en met name dacht hij dan aan de systeembouw van gymnastiek lokalen, zoals die momenteel ook al in andere delen van ons land met succes wordt toegepast. Ondertussen Is het gemeentebestuur stellend, dat er nog zoveel misverstand erg gelukkig met het nieuwe gebouw aan beslaat ten aanzien van het grote nut de Damlaan. al vond de wethouder het van goed gymnastiekonderwijs eon teken aan de wand. dat allerwege de T K j Koch. onder wtens arehi- totstandkoming ervan als zoiets bijzon ders wordt gezien, dat er een officiële opening voor is uitgeschreven. In het Morskwartier is thans een soort even wichtstoestand ontstaan omdat met de twee nu ter beschikking van de scholen staande gymlokalen de huidige behoefte wordt gedekt en er zelfs nog enige „klokuren" over zijn. De nieuwbouw zal echter ook dit ideaal weer gaan versto- Omstandig zette de heer Sannes uit- door welke oorzaken het zo lang heeft geduurd voordat het gymnastiek lokaal aan de Damlaan eindelijk kon wor den gebouwd. Het oorspronkelijke plan. gebouw met een zolderruimte voor handenarbeid, moest worden opgegeven, wordt er nu gewerkt aan de sticli- van een gymnastieklokaal aan de Boerhaavelaan, cén in Zuidwest en twee in Noord in het kader van de bouw der zgn. systecmscholen de wethouder wees er op. dat het gewoon lager onder wijs hiervan niet of nauwelijks zal pro fiteren Deze lokalen zijn In eerste In stantie voor het ulo bestemd. 1 erende vloer Rijksinspecteur A. Boogaard schonk eveneens aandacht aan de langdurige voorgeschiedenis van het nieuwe gym nastieklokaal en hij maakte het totale beeld nog wat somberder door te vertel len, dat in de inspectie Leiden, die zeven gemeenten omvat, in totaal thans nog 40 gymnastieklokalen nodig zijn. Hij wilde daarom graag zijn medewerking verle nen aan het streven van wethouder San nes. Spr. vond het jammer en teleur- Mopper er niet op Dat oude horloge kan liet ook nie helpen, dat liet ouderdomsver schijnsclen vertoont. Gun het z'n pensioen en zoek eens een actief vitaal horloge uit onze bekende merken eolleetie o.a. CERTINA PONTIAC PRISMA RODANIA TEMPUS, e.a. waarvan U jaren plezier beleeft U weet het JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TELEFOON 20778 meur voor Leiden is toegepast: een hou ten verende vloer. Naaldhakken en zelfs gewoon schoeisel zijn hier echter taboe, om van roken maar te zwijgen. Het lo kaal word gecompleteerd door twee kleedlokalen en een waslokaal In de hal bracht de Oegstgeestenaar H. Dijkstra muurversieringen aan in de vorm van Nadat ook de heer P. Leenen nog had gesproken als vertegenwoordiger van de „Kon. Ned. vereniging van leraren en le raressen in lichamelijke opvoeding" werd de openingsbijeenkomst, die onder lei ding stond van dr. J. M. Roosenschoon (chef der afdeling onderwijs van de ge meente Leiden) besloten met een door enige meisjes verzorgde gymnastiekde- monstratie in het mooie "nieuwe lokaal. Zang en dans op boot met Solglvlt-mensen KONIGSYV1NTER, dinsdagavond De opvarenden van de „Rival" liebbcn zich vandaag uitstekend vermaakt. De drukke scheepvaart werd met aandacht gadegeslagen, de Rijn werd bezongen en men passagierde, voor zover dat moge lijk was. in Königswlntcr. Vanmorgen om 7 uur vertrok het schip uit Düsseldorp Het werd een prachtige tocht naar Königswinter, waar men omstreeks half vijf arriveerde. 's Morgens scheen een vrolijk zonne tje, 's middags was er wat bewolking. De patiënten van Solglytt hebben echter geen druppel regen gehad. Men heeft een bandopname-apparaat aan boord. Toen de opvarenden behoefte kregen aan muziek, werd het apparaat ingeschakeld en men bracht enkele ge zellige uren door met zingen en dan- De kapitein en zijn bemanning hei- zoveel mogelijk mee de prettige stemming aan boord te handhaven, cn dat lukt prima. Men is opgewekt en ge- et met volle teugen. Morgen vaart het schip met de Sol- glytt-mensen naar Boppart (een tocht ongeveer zeventig kilometer», van- men „het laatste nieuws" morgen avond telefonisch hoopt door te geven. Een passagier Benoeming bij Jmenexeo LEIDEN De heer J. J N. B. Smits benoemd tot adjunct-directeur van de ij N.V. internationale handelmaatschappij 1 Imenexco te Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3