Nieuwe leidse Courant „Spoedkerk" is nu al voor de helft klaar Nederlands schip zonk bij Napels RUSLAND BETUIGT SPIJT Draadomroep; P.T.T. sluit 11.000 abonnés af Ondanks stagnatie door ongeluk: kaking is ingunstig oor Labour Ging er toch iets mis in de Woschod? Aanslag op Johnson verijdeld? Commentaren „Mr. Cals heeft stenogram niet (wezenlijk) gewijzigd" r~ Woensdag 14 oktober 1964, 45stc jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Abonnementsprijzen p.v „Stantvastigh it ghableven mijn hert in teghenspoet" 3,35,x p.kw. 10.05, Veranderlijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk toenemende kans op regen. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zwakke tol matige veranderlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Chaos in Londen tse Labour-Ieiders zijn verbolgen het feit dat, juist nu zij grote kans iken om de verkiezingen in Engeland inen, het personeel van de Lon- ondergrondse is gaan staken. De actie heeft gedurende de afgelo- uur een onnoemelijke chaos roorzaakt' in het ondergrondse trein- keer. Tienduizenden kantoorbedien- i en schoolkinderen kwamen te laat hun plaats van bestemming. In het conservatieve kamp is men in- ïddels weer wat optimistischer gewor- Na zeven dagen achtereen dalin- te hebben vertoond, waarbij verlie- werden geleden van gemiddeld 7 ocent waren op de Londense beurs de dustriële waarden 6.4 punt in herstel, was het gevolg van het uitbreken de staking, waardoor de kansen op socialistische verkiezmgsoverwin- kleincr zijn geworden. Voorts erkte aan dit optimisme mee de uitslag in de jongste opiniepeiling van de Dai- Express, volgens welke de cons( ven een zestigtal zetels meer zullen ihalen dan de socialisten. Premier Dou Home zei gisteravond in zijn laatste irkiezingstoespraak voor de televisie Ier meer dat er geen enkele twijfel 1 bestaan dat een overwinning vai Labourpartij de grondslagen voor di elvaart in Engeland zou vernietigen. B. en W. Rotterdam: Shell had moeten waarschuwen (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester en wethouders van Rot- rdam zijn van mening dat Shell de itoriteiten had moeten waarschuwen en een grote hoeveelheid zeer giftige lodrine door een bedrijfsfout buiten t bedrijf op de openbare weg was te- cht gekomen. Aanleg aardgasnet vordert sneller Nog dit jaar zal het hoofdvoedings- t van de N.V. Nederlandse Gasunie rder worden gebouwd, dan aanvanke- was voorzien. De voorspoedige van zaken bij de aanleg, maakt mogelijk met thans ter plaatse nwezige vaklieden en materiaal twee cties nog voor het eind van dit jaar verlengen. In één oogopslag Weet u uw Antwoord '64 al? Nog twee dagen be denktijd. Deze pagina en pag. 2 Spanning op concilie ge weken pag- 2 Computer-orgelpag. 2 Boksen mag niet pag. 2 Engeland: wat zal de stembus donderdag gaan brengen? Een beschouwing van een onzer redacteuren pag. 5 Ook Amerikaanse verkie zingskoorts pag. 5 Mensen van Morgen: nieu we Nederlandse film, boei ende levensrealiteit pag. 7 Olympische Spelen pag. 9 en 11 Pas op met geneesmid delen als u auto rijdt pag. 13 Politiek op Antillen be droevend pag. 13 (Van onze Rotterdamse redactie) DE bouw aan de „Antwoordkerk" in Hoogvliet, ook wel „Spoedkerk" ge naamd, vordert nog steeds snel. Aannemer J. P. van Eesteren jr. ver klaarde gisteren, dat bouwtechnisch gesproken de kerk al op de helft Men hoopt nog steeds zaterdag met de bouw klaar te komen, opdat de kerk zondag officieel in gebruik kan worden genomen. Of dat zal lukken is ech ter nog niet zeker. Niet alleen het weer kan als spel breker optreden, ook andere gebeur tenissen. Zo schoot gisteren een wand- segment van. twee ton, dat in de takels werd gehesen uit een der haken los. lederen kon bijtijds opzij springen, zo dat niemand werd gewond. Daarna hees een andere kraan het segment op en met gebruikmaking van het eigen gewicht wist men het wanddeel weer zo goed mogelijk recht te trekken. Gisteren zijn de klokken aangekomen. Vandaag worden deze In de klokkestoel opgehangen. Dit is een tijdelijke maat regel, want de toren wordt later ge bouwd. Gisteravond ontving de kerk bezoek m provinciale en gemeentelijke zijde. Morgenmiddag zal mr. Y. Scholten, mi nister van justitie, waaronder ook ere dienst valt, een bezoek brengen. Ook van de kant van het publiek be stond gisteren weer veel belangstelling. De weg naar de Zalmplaat is dan ook niet moeilijk te vinden. Vanaf" het centrum van Rotterdam is de route naar de kerk gemarkeerd met bordjes met pijlen. Waren de bouw evreden. de men- Bouwmaatschappij ontslaat 450 arbeiders op staande voet Alle ongeveer 450 arbeiders van de Amsterdamse bouwmaatschappij N.V. Texel zijn vanochtend op staande voet ontslagen. Gisteren hadden zij de direc tie doen weten dat zij hebben besloten voortaan hoogstens veertig uur per week te werken, dus geen overwerk en ook geen werk op zaterdag te verrichten De thans betaalde lonen zü« «let naar hun zin. Volgens een der directeuren, de heer F. W. van der Meijden. kon het enig ant woord daarop zijn: ontslag. „Het is toch te gek dat de arbeiders de wet voor schrijven. Bovendien, opnieuw betalen van hogere dan CAO-lonen zou mij in de gevangenis brengen". De N V. Texel heeft namelijk onlangs daarvoor een boete gehad. Dit vonnis van de po.itie- rechter heeft het aannemers onmogelijk gemaakt voort te gaan eet systeem van extra beloningen als winstdelingsui'ke- ringen toe te passen. Het heeft de N.V Texel, die zulk een uitkering, van f 200 per twee maanden deed, genoodzaakt daarmee te stoppen. De laatste dagen hadden de arbeiders reeds enkele malen hun werk onderbro- voor besprekingen. Daaruit waren isen geresulteerd die zij gistermid- aan de directie hebben gesteld Zij verlieten toen hun werk een half uur te De directie had het personeel tijdig schriftelijk gewaarschuwd dat het eigen machtig vaststellen van arbeidsvoorwaar den reden zou zijn tot ontslag op staande Negen maanden voor knoeiende douanier De rechtbank te Arnhem heeft de 41-jarige ex-douanebeambte. H. A. R. uit 's Heerenberg veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek wegens het meermalen aannemen van giften van zakenlieden, die -invoerrech ten ontdoken. sen van de NCRV-televisie waren dat zeker niet. Ze zouden gisteravond in de kerk opnamen maken van de bezoeken de autoriteiten. Door de regen werd het programma gewijzigd. Men kon appara tuur en kabels weer uit de natte klei halen. De geslaagde uitzending van het Shell Mannenkoor vergoedde echter veel. ..Nuttig" De waarnemend commissaris der Ko ningin, mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter- De Zeeuw', zei gisteravond in een vraag gesprek voor de televisie, dat het nut tige van deze zaak was dat de kerk hier niet wacht tot de mensen er wonen maar al geluk begint te bouwen. Zjj achtte dit project een bewjjs van het feit dat de kerk erbjj hoort. De actie is doelma tig en moet slagen. De weinige vrije tijd die onze atlete Gerda Kraan in Tokio heeft, besteedt ze aan haar lief hebberij: de fotografie. Daarom de Haagse politie-agente nu eens niet vóór de lens, maar zelf in actie met de camera. Premier Marijnen: „Denk om medemens in het verkeer1" Minister-president Marijnen heeft vanmorgen over beide radiozenders ter gelegenheid van de dag van de bezin ning op de verkeersonveiligheid een be roep gedaan op het verantwoordelijk heidsgevoel jegens de medemens. Er dreigt een yeldslag op onze wegen, al dus mr. Marijnen. Hij wees erop, dat de constructeurs nog zo veilig auto's kunnen maken en dat er nog zoveel veilige wegen kunnen worden aange legd, doch dat alle moeite tevergeefs is als de mens daarvan geen verstan dig en verantwoord gebruik maakt. De 24-jarige P. H. M. van Stiphout uit Helmond is gisteravond om het leven gekomen, nadat de personenauto die hu bestuurde onder de gemeente Asten frontaal in botsing was gekomen met een vrachtwagen met aanhanger. /"AP de vierde dag van de Olympische Spelen is de Nederlandse driekleur voor de eerste maal in de hoogste mast gehesen. De Nederlandse wielrenners wonnen in de ploegentijdrit de gouden medaille, de eerste voor ons land. De hockeyploeg verloor de leiding in groep B door een 10 nederlaag tegen Duitsland. De waterpoloploeg verspeelde haar kans om bij de eerste vier te eindigen door een 65 nederlaag tegen Hongarije. De volleybalploeg verloor ook haar twee de wedstrijd met 30, nu van Rusland. Bij de zwemsters en zwemmers bereikte Ada Kok de halve finale 100 m vlinderslag; Adrie Lasterie werd echter uitgeschakeld. Dat werd ook Bontekoe voor de finale 400 m vrije slag. De dames-estafetteploeg 4 x 100 m vrije slag plaatste zich echter wel voor de finale. Bij de atleten werd Frans Luitjes in de series 100 meter uitge schakeld, doch Joke Bijleveld kwalificeerde zich met een sprong van 6.02 m onder de zeventien finalisten bij het verspringen, maar werd vijftiende in de finale. Olympisch nieuws op de pagina's 9 en 11. DEN vooraanstaand Brits geleerde op ■Cj het gebied van de ruimtevaart heeft gisteren gezegd, dat de Russen de drie ruimtevaarders waarschijnlijk eerder naar de aarde hebben laten te rugkeren dan ze eerst van plan waren. Hij zei, dat de gezondheidstoestand van de bemanning misschien de reden hiervoor was. De sterrenwacht te Bochum, die de ruimtevlucht zeer nauwkeurig heeft kunnen volgen, heeft uit de kwaliteit van de radioseinen opgemaakt, dat ei ook moeilijkheden waren met de ra- dio-apparatuur. Ook daar was men verbaasd, dat de vlucht die vee) langer had moeten duren in verband met de aard der onderzoekingen -■ spoedig werd beëindigd. Ongeveer 11.000 draadomroep- abonnees zullen dezer dagen een briefje van de PTT krijgen toege stuurd, waarin wordt meegedeeld, dat de exploitatie van het net, waar- e zijn aangesloten over een jaar zal worden gestaakt. Het betreft hier 183 zgn. versterkergebieden, ver spreid over het hele land. Aldus heeft ir. R. Diks, hoofddirecteur Telegra- n Telefonie gistermiddag meege deeld op een persconferentie in Den Haag. De afsluiting van deze 11.000 abonnees is het begin van een totale liquidatie, die zoals de minister heeft gezegd, binnen afzienbare tijd moet worden uitgevoerd omdat de draadomroep ieder jaar met steeds grotere verliezen moet werken. Het afgelopen jaar. bedroeg het verlies slordige negen miljoen gulden. Men begint met die netten, die al zodanig verouderd zijn, dat ze zonder vernieu wing niet meer voor honderd pet zullen Eerste stap naar liquidatie van alle netten (Van onzer verslaggevers) kunnen functioneren. De zullen voorlopig worden gehandhaafd daarop zullen ook nog nieuwe abonnees kunnen worden aangesloten. Hoelang deze netten nog in gebruik zullen blij ven kan men bij de PTT echter nog niet precies zeggen. Dat zal o.m. ook afhan gen van de belangstelling voor nieuwe aansluitingen. Men rekent er in ieder geval op. dat deze netten tenminste nog vijf jaar in dienst zullen blijven. In deze periode zullen de wervingsacties van PTT normaal doorgang vinden. Tevens zal men in de nieuwbouwwoningen zoals al sinds 1958 het geval is voort gaan met het aanbrengen van de stan daardleidingen, waarin naast de tele foonlijn tevens een draad voor de ont vangst van draadomroep is aangebracht. De PTT hoopt met deze maatregel het netten verlies aanzienlijk terug te brengen. Zon der afsluiting van de onrendabele net ten. zou het verlies voor 't volgend jaar tenminste 13 min gulden bedragen. Dank zii de maatregelen zal dit verlies kunnen worden verkleind tot zeven a acht min gulden. Ir. Diks gaf toe dat met tariefsverho ging de verliezen volledig zouden kun nen worden weggewerkt maar dit zou dan een verhoging tot zeker f 6 a f 7 per maand moeten worden en dat heb ben wij niet durven voorstellen, aldus de directeur. Op het ogenblik zijn er ongeveer 450.000 abonnees, zodat het af te sluiten aantal van 11.000 slechts 2.4 pet bedraagt. De afsluitingen zullen met name plaats heb ben in de kleine netten. In de grote ste den zullen 4e netten voorlopig voor het grootste j^eelte nog kunnen worden gehandhaafd. PTT acht het niet onmo gelijk dat verscheidene netten nog bin nen de gestelde termijn van een jaar zullen worden afgesloten. Dit hangt af van de vraag of zij de winter zullen door staan. De abonnees zullen in dit geval echter hun reeds betaald abonnements geld gerestitueerd krijgen. De Britse professor sir Harry Massey verklaarde; „Wat wij weten schijnt erop te wijzen, dat de Russen het ruimteschip eerder naar de aarde terug hebben laten komen dan ze oorspronkelijk van plan Hij is van mening dat de toestand van een van de leden van de bemanning en niet een mechanische of elektrische fout de oorzaak is geweest. Van Russische zijde heeft men zich ge haast, dergelijke veronderstellingen tegen te spreken. Voordat het ruimteschip was geland deed men in Moskou alsof het een week of langer in de ruimte zou blij ven Toen het onverwachts was geland, werd verklaard, dat van tevoren bekend was, dat de vlucht slechts 24 uur zou Het Russische regeringsblad Izwestia wist gistermiddag al mee te delen, dat de kosmonauten gevraagd hadden, of ze nog een dag in de ruimte mochten blij ven. Dit werd echter geweigerd. Het blad schreef, da^ de verkeerstoren het verzoek had afgewezen met de beroemde regel uit Hamlet van Shakespeare (die men blijkbaar onmiddellijk bij de hand had): Er zijn meer dingen in de hemel en op de aarde, Horatio, dan waarvan je wijsheid droomt. Verwacht wordt dat de kosmonauten tijderts het weekeinde op het Rode Plein te Moskou gehuldigd zullen worden. Na een tip, dat zondag gepoogd zou worden president Johnson te Corpus Christi (in Texas) te vermoorden, heeft de politie aldaar een man ge arresteerd en in diens woning wa pens en munitie in beslag genomen. Later werd nog een arrestatie ver richt. Uit de tip bleek, dat de moordenaar eei wapen zou ophalen bij de man. die eerst in hechtenis is genomen, aldus werd ver klaard. In zijn woning werden een aantal hakenkruisvlaggen, Duitse legerhelmen uit de tweede wereldoorlog en een aantal nazi-uniformen gevonden. Bovendien la gen daar een machinegeweer, een auto- matisch pistool alsmede mortieren, een groot aantal nandgranaten en snelvuur geweren. Ten slotte nam de politie circa 20.000 stuks munitie in beslag. De eerste arrestant is de 29 jaar oude Julius Schmidt uit Corpus Christi, die wegens moord een gevangenisstraf heeft uitgezeten. Alle 40 opvarenden gered Hoge 2eeën hebben vandaag het 3.002 ton metende Nederlandse vrachtschip „Doris (van de KNSM) uit Amsterdam, op een golfbreker de haven van Napels doen lopen. Het schip is in ondiep water gezon ken. De uit veertig koppen bes-'aande bemanning werd gered door Napoli- taanse reddingboten en door een- Weer iets gevonden van roofoverval De Amsterdamse politie heeft gisteren i een sloot, dichtbij de camping in het Amsterdamse bos een klein deel voor waarde van een paar honderd gul- van de buit teruggevonden, name lijk 21 ringen waaruit de stenen waren verwijderd. „Het zijn maar een paar schilen, de appels zijn er nog niet", aldus nissaris Landman, de leider van het onderzoek in deze zaak. Het bendelid H. B. had verteld da; P. D. de riiigen in die sloot had ge worpen. „Je bent een slecht model, Ellen. Je ziet er vreselijk uit op een tekening." heden van de Amerikaanse marine. De „Doris" was afkomstig uit de Turkse havenplaats Iskanderun. De wind en hoge zeeën hebben het schip klaarblijkelijk van zijn ankerket tingen losgeslagen. De Doris werd met een enorme klap op de nabijgelegen klippen geslagen, terwijl de schepen in de haven afmeer den en met loeiende sirenes alarm sloe gen. De Doris maakte snel water. De ach tersteven zonk weg terwijl de boeg zich uit het water verhief. Drie grote sleepboten, de Galluzo, Vesuvio en Alimuri, trachtten het schip kabels vlot te trekken, wat echter door de zware golfslag niet gelukte. A NDERS DAN met de verkiezingen die op 3 november in Amerika gehouden zullen worden het geval lijkt, is de uitslag van de Engelse verkiezingen van morgen nog geheel onzeker. Nu eens stond deze, dan weer gene partij op winst, maar de verschillen waren telkens uiterst gering. Laatste lijk was het aan de Labour om opti mistisch gestemd te wezen, maar zul len velen, voor de daad zelf geplaatst van het stemmen, toch weer niet om draaien? Waarbij komt, dat het En gelse kiesstelsel, gebaseerd immers op de districten, een voorspellen van de uitslag in het algemeen reeds moeilijk maakt. Een partij kan de meerderheid in stemmental behalen zonder ook de meerderheid te krijgen in het parlement. Het lijkt typisch Engels,- nu eens de partij die zolang in de oppositie is geweest, een kans te geven. Men kan het sportief en billijk noemen. Maar bij het bepalen van de stem zal dit stellig niet het enige, ook niet het doorslaggevende motief zijn. De strijd is fel geweest. Met name zou de socialisten een nederlaag wel slecht van pas komen. "I/DOR ZIJN bezoek aan Bonn heeft Chroesjtsjef schoon schip willen maken. Hij hecht aan dit bezoek en aan het welslagen ervan. Vandaar alsnog de spijtbetuigingen over het geen een lid van de Duitse ambassade te Moskou is overkomen en een toe gezegd onderzoek. Aanvankelijk hadden de Russen zich onschuldig gehouden. Wie trouwens zal zeggen of niet ook binnen Rus land tegenstrijdige krachten werk zaam zijn geweest? Het is de vraag of ieder er de ontwikkelingen van Chroesjtsjef kan meemaken. Maar Bonn heeft voet bij stuk gehouden. En zich van de vasthoudendheid der Duitse regering bewust, is dan nu de Russische regeringsleider toe schietelijker geworden. Zoals gezegd, Chroesjtsjef hecht aan verbetering van de Duitse be trekkingen. Zij past in zijn politiek van grotere openheid en duidelijke ontspanning naar het westen. Hij heeft aan het oostelijke front, dat naar China, al zorgen genoeg. Ook kan zün land de vruchten van de westerse economie niet ontberen. Zonder de thans afgelegde spijtbe tuiging stond hem een ontvangst te wachten, koeler dan hem schikt. Een hindernis is nu weggenomen. TAE CONFERENTIE te Kairo van de dusgenaamde niet-gebonden sta ten heeft voor de 47 deelnemende landen alleen bescheiden resultaten opgeleverd een rijkere oogst mocht ook nauwelijks worden verwacht. Wat deze niet-gebondenen gemeen heb ben, is dat zij vrij willen staan tegen over bestaande maehtsformatics in oost en west. Maar intussen bestaat dat niet-gebonden-zijn ook tegen over elkaar. Gezegd mag worden, dat de confe rentie een wijze ingetogenheid heeft betracht. Men was zich de situatie in eigen kring bewust. Een zich laten spannen voor bepaalde karretjes, door niet-gebonden staten indivi dueel bereden, is vermeden. Deze consequentie ook is uit dat niet-ge bonden-zijn wel getrokken. Toch moet met het bestaan van deze groep in het geheel van de wereld situatie zeker worden gerekend. Er is meer op de wereld dan alleen oost en west. Bij elk zoeken naar even wicht zal dit bedacht dienen te wor den. Voorlopig nog wordt de toena dering tussen de niet-gebondenen door overwegend negatieve factoren ingegeven. Maar de groep zelf vormt een realiteit, waarvan men mag hopen dat zij voor de wereld ook tot goeds zal leiden. Kamercommissie voor stenografie: (Van onze parlementsredactie) Oud-minister Cals (kath.v.) heeft de stenografische weergave van de devoering die hij enkele weken geleden tijdens het Kamerdebat over de anti- REM-wet uitspraak, geen wijzigingen aangebracht die de zin en (of) strek king van zijn betoog aantasten. Tot de- constatering komt de Kamercom missie voor de stenografische dienst in brief waarin de uitslag wordt gedeeld van het onderzoek, dat de nissie heeft ingesteld naar alles wat zich rond de rede van mr. Cals heeft afgespeeld. Volgens het stenogram van die rede heeft mr. Cals op 16 september gezegd: .Wij (de volksvertegenwoordiging-red.) moeten niet schromen te zeggen, dat wij deze ingewikkelde problemen (rond TN een nieuwe nota, die maandag op het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn is overhandigd, heeft de Sowjetregering in feite haar leedwezen uitgesproken over de aanslag op de technicus Schwirkmann, verbonden aan de Weslduitse ambassade in Moskou, die op 6 september tijdens een bezoek aan een klooster nabij Moskou levensgevaarlijk gewond werd door een aanslag met mosterdgas. In deze nota verklaart de Sowjet-regering: Men kan het stellig alleen maar betre jren als aanslagen worden gepleegd, die men moeilijk anders kan op vatten dan als een poging om de betrekkingen tussen ons beider landen te verstoren. Verder verklaart hij zich bereid de door het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken in een protestnota verstrekte aanwijzingen omtrent de vermoedelijke dader na te gaan. de REM-red.) beter kunnen overzien dan véle krantenlezers, die uiteraard maar een klein stukje van de hele leg puzzel van ingewikkelde maatschappij- lijke leven zien, die niet weten van hoe vérstrekkende betekenis dit alles kan zijn voor ons rechtsbestel". Daags na het REM-debat meldden de Amster damse dagbladen De Telegraaf-Het Nieuws van de Dag hun lezers, dat mr. Cals had gezegd: „Wat het publiek wil, zegt mij niets". Op grond van dit „ci taat" begonnen genoemde bladen een ware hetze tegen de oud-minister. Toen echter uit de Handelingen (stenogra fisch verslag) van het Kamerdebat bleek dat mr. Cals iets heel anders had gezegd, werd De Telegraaf van ver schillende kanten beschuldigd van ver draaiing van de feiten. De beschuldigden reageerden hierop met de bewering, dat de Handelingen „achteraf weieens ver fraaid worden daarmee insinu erend dat mr. Cals dat in dit geval ók zou hebben gedaan. Het onderzoek van de Kamercommis- ie heeft nu uitgewezen dat de heer Cals géén wezenlijke wijzigingen heeft aangebracht Dit vaststellend, zegt dc commissie, dat er derhalve „voor haar geen aanleiding is tot het nemen van enige maatregel". De commissie is be voegd om, wanneer haar blijkt dat in het stenogram van een rede wijzigingen zijn aangebracht die de zin en (of) strekking aantasten van wat wérkelijk is uitgesproken, de oorspronkelijke tekst de redevoering te herstellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1