i z'n Bordewijk - sinister in werk - fijnvoelend mens Herinneringen van zijn secretaresse Negen klokken voor de Antwoordkerk Succes schoolradio hangt van de onderwijzers af ZATERDAG 10 OKTOBER 1964 typ» Auteur werd vandaag tachtig jaar BROODHEER, de term is van hem, de schrijver die vandaag tach tig is geworden. Herstellend van een >1711 ziekte zal hij wat ironisch al het ge- 1 schrijf en huldeblijken om hem heen bekijken. Als hij weer op de been is. kan men hem regelmatig het Schie- gepi damse station uit zien komen, op weg naar zijn advocatenkantoor. Want F. Bordewijk praktiseert daar nog steeds en hij woont in Den Haag. .1 „Bordewijk? Vreemd, sinister i zei de bibliotheekassistente terwijl ze het gebruikelijke ritueel volvoerde. I Potloodkrabbelkaartje eruit, Bint erin. ent „Rood Paleis is ook thuis" weifelde ze. verfRood Paleis interesseerde me niet, u>él de man die me kort geleden in dienst inam. Er zaten veel fouten in het proef- |u)erk, ik zou wel niet aangenomen 'worden. Onderzoekend luisterde de toen vijfenzestigjarige Bordewijk naar verontschuldigingen „niet begrepen wat er gedicteerd werd". C „Wel kind, je bent nog piepjong en je kunt nog veel Ieren". Hij kwam Iedere morgen stipt op tijd op kantoor, dook meteen in de binnengekomen post. de agenda, de rol van de rechtbank. F. Bor dewijk is iemand van stiptheid in wezen en werken. De altijd eendere handteke- ning met typisch de F. klein geschreven, klein en bijna vrouwelijke zette hy ll vgminutueuze contTole. Heeft de scheppende I mens twee levens, Bordewjjk heeft er drie. De rechtspraktijk gaat altijd voorop neemt nog de grootste plaats in van dagtaak van de nu tachtigjarige. Zelden gehaast, rustig zeker dicteerde hij brie- j ven, conclusies van eis en van antwoord, zorgvuldig in het collaitonneren. hoffe- larjilk voor Prodeanen, gemeente-ambtena ren en andere cliënten. Zijn roman „TU- ""deft.ng van ver" (Nijgh en Ditmar) is een mannelijke tegenhanger van Ina Boudier- l<un»Bakker's Finale, óók een epos van de i nIouclerdom. Sommige trekken van mijn Toude broodheer zijn duidelijk ''•fgeesteskind terug te vinden. nc" Matig „Hij van zijn kant hoogst matig" lezen ;n we op bladzij 16. Het eenvoudig meege- be'Jbrachte broodje-van-thuis, "s middags wat as,thee en na een „ampele conferentie" wat 'waterchocola was al wat hij zich in di< tijd veroorloofde. Een meester in zelfbe heersing en dat kwam hem van pas bij het indelen van zijn tijd. „Ik schrijf mak. kelijk". zegt hij „kan er onmiddellijk me» ophouden en de draad direct oppakken. ,je^De compositie? Wel, ik begin te schrijven cn kijk of het verhaal me pakt. Is dat zo. i dan volgt de rest vanzelf". Veel van zijn 'herhalen spelen zich af in de driehoek AmsterdamDen HaagSchiedam. De J^jraatste stad werd in Bij gaslicht raak 'getekend. „Ik ben gelukkig niet gauw uitgepraat". ,Met veel plezier tikten we de typoscripten van De doopvont, Meneer en mevr. Riche- bois. Studiën in volksstructuur. We had- den de verhalen uit de eerste hand. Hij schreef 's avonds en in het weekeinde thuis, in Den Haag in doodgewone school schriften. altijd op de rechterbladzijde, ir zijn duidelijke handschrift. De linker was bestemd voor verbeteringen of latere Beperken De lezers van het Utrechts Nieuwsblad missen zijn veertiendaagse letterkundige kroniek: „Ik moet me beperken. Ik ben nog dagelijks op kantoor, ik houd de juristerij, het vraagt een helder, be knopt gebruik van de taal". Daar is de oplossing van zijn geheim: belletrie-adv catuur. „Ok mijn vrouw, de componiste Johanna Bordewijk-Roepman is nog al tijd creatief. De Rotaryclub Schiedam zijn programma geschrapt. „Ik ben d in Den Haag, van de club van oud- Rotarians. De Bordewijks eenzelvig' Teder die met ze mocht kennismaken zal I Guur weer f.V de laatste drie dagen werd op het vliegveld Ypenburg al 73 mm regen gemeten, hetgeen bijna de nor- spïmale hoeveelheid van heei oktober is. Een diepe depressie trekt van België naar noordwest-Duitsland met aan de \achterzijde een krachtige tot harde wind tussen west en noord. Daarmee PJfytroomt tijdens het weekeinde koude ~-™en onstabiele lucht naar ons land. Vooral boven het relatief warme zee lwater van 14 graden ontwikkelen zich tal van buien, enkele met hagel of onweer Een guur weekeinde, waarin de middagtemperatuur slechts 10 a 11 jgraden zal bedragen ZON EN MAAN Zondag 11 oktober: zon op 6 57, onder -J7 55: maan op 13.10. onder 20.53. J N Maandag 12 oktober: zon op 6.59. onder 17.53; maan op 14.07. onder 21.38. Dinsdag 13 oktober: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN El 11 oktober: 6 11 v.m.; 18.25 n.m I 12 oktober: 6.45 v.m.; 19.01 n.m. 'het weer in europa Rapporten hedenmorgen zeven uur 'P. Hel a er J: VUswngen Lissabon motregei 10 10 7 12 13 14 het ontkennen. Hij lijkt niet op de Bor dewijk van zijn makabere fantasieën. De man, die nachtmerries van dromen be schreef en een huiveringwekkende sfeer op riep in zijn Fantastische Vertellingen, was tegelijk een bijzonder fijnvoelend De Bordewijks nemen niet deel aan boekenbals en andere hupfalderiere. Zij beperken zich bewust in alles, wat niet ter zake dient. Zij kozen bewust de eigen taak, de componiste en de letterkundige. Zo ontwikkelden beiden tijdens hun hu welijk een volstrekt eigen stijl- Schatha mer „De mens wordt geboren met ware schatkamer aan reserve, in lijfelijke, in het geestelijke. Zijn eigen schatkamer was zijn gereserveerdheid' (Tijding van ver). Karakter 1s de roman, die het meest bekend is, zelf houdt de auteur van Noorderlicht en velen zullen met mij Bloesemtak prefereren. De advo. caat die zo'n prachtige compositie maakt van een harmonieus huwelijk moet di ook zelf diep doorleefd hebben. Ook zijn laatste boek, een bundel no vellen, draagt hij op aan zijn vrouw. Di zeven verhalen zijn typisch Bordewij kiaans, kwamen pas uit, de bundel heet Lente naar de titel van het eerste haal. Onder de naam Ton Ven komen ge dichten van Bordewijk uit, waaraan niemand iets vindt behalve hijzelf. Tach tig jaar en naast zijn bellettrie de advocatuur. De aandacht voor de kinde dochter N. Funke-Bordewijk schreef een boek bij Van Kampen dat net korte titel draagt als dat van vadei: Sneeuw. Bordewijk zyn prak tijk drijft, is gehuwd met een Zweedse op de bovenverdieping het advocatenkantoor verheugt een acht maanden oude kleinzoon zich in goede gezondheid, én de genegenheid de bejaarde auteur. F. Bordewijk moet weer met een roman bezig zijn. maar de uitgever weet er het juiste niet an te vertellen. Op zUn verjaardag die rustig werd ge houden is hem een luxe-editie van „Len te aangeboden en voorts de beste wensen algeheel herstel. Want naar een Bordewyk is iedereen nieuws gierig. Hervormde 675, Oud-Katholieke 45 kilo.... Van i 'erslaggevers) Negen klokken zullen in de toren van de Antwoordkerk" in Hoogvliet hangen, voor ieder der deelnemende kerken één. Zeshonderdvijfenzeventig kilo weegt de hervormde klok en is de grootste Dan komt een gerefor meerde klok van 410 kiloeen christe- lijk-gereformeerde van 290een e gelisch-lutherse van 205een do gezinde van 115, een remonstrantse van 90, een vrij evangelische van een baptistenklok van 54 en een katholieke van 45 kilo. De „Antwoordkerk" is de kerk die volgende week op spectaculaire a in Hoogvliet gebouwd zal worden in het kader van de kerkbouwactie „Antwoord '64". Maandag komt het geval naar Hoog vliet. gedemonteerd op een vrachtwagen. Daar zal dan de klok in drie dagen dinsdag, woensdag, donderdag worden geplaatst op een betonnen fundament, be. staande uit zes palen. Dat is overigens geen definitieve klokkenstoel. Later zal de eigenlijke toren verrijzen. Dat die klokken al klaar zijn is een prestatie op zichzelf Pas ruim drie we ken geleden werd de opdracht gegeven. Klokkengieter W J. Koek. eigenaar van Toren luidklokken en Torenuurwer- kenfabriek ..Concordia" te Midwolda. kreeg die opdracht. Hij vertelde deze week zo meldt de Nieuwe Provinciale Groninger Courant .Ze vroegen of ik binnen vier weken negen luidklokken. stalen klokkestoel en luidassen en negen elektrische luidapparaten kon le veren". Toen de heer Koek dit zei keek hij trots naar een gevaarte voor de deur van zijn bedrijf. Want hij had zijn op dracht ruimschoots binnen de voorge schreven tijd vervuld Aan hem en zijn acht man personeel zal het niet liggen als de „Antwoordkerk" niet op tijd klaar We hebben het overigens niet alleen gedaan, verklapte de heer Koek eerlijk. „Het is gebeurd in samenwerking met de gieterij van A. H. van Bergen in Hei- ligerlee. We doen wel vaker iets voor elkaar". Beide gieterijen spruiten uit een en dezelfde stam. Woensdag is de laatste klok gegoten, donderdag is die bronzen bel in dc stoel gehangen. De klokken waren het eerst van alles gereed V olksuniversiteiten hebben geldgebrek Dr L. M. van Dis. vice-voorzitter van de bond van Nederlandse volksuniver siteiten. heeft gistermiddag bij het gou den jubileum van de vereniging volks, universiteit Groningen zijn ongerustheid uitgesproken over het geringe bedrag, dat uit de openbare kassen ter beschik king van de volksuniversiteiten wordt gesteld. Verzorgen en sorteren Aardappels niet zo maar op tafel Op 13 oktober wordt een verorde ning van het produktschap voor aard appelen van kracht, waarin wordt voorgeschreven, dat consumptieaard appelen aan bepaalde kwaliteitseisen moeten voldoen. Het voornaamste doel van deze kwaliteitsregeling is te voor komen. dat aan de consumenten aard appelen worden verkocht die niet ten minste redelijk goed zijn verzorgd en gesorteerd. Vooral zal er op worden toegezien, dat geen aardappelen voor binnenlandse consumptie worden verhandeld, waarin meer dan sporadisch knollen voorkomen met gebreken zoals rot, te sterke mis vorming, groen, beschadigingen, blauw Ook mag zich tussen en aan de aardap pelen nagenoeg geen grond bevinden. Verder is gepaald dat klein-aardappe- len, dat wil zeggen beneden vier cm doorsnee apart moeten worden verhan deld, of in een maatverdeling tot ten hoogste vijf cm doorsnee. Aardappelen beneden 3.5 cm doorsnee mogen in het geheel niet meer verhandeld worden, be halve wanneer het nieuwe aardappelen betreft. Consument Met deze voorschriften zullen vooral de consumenten gediend zUn, die tot nog toe vaak aardappelen kochten, die wat uiterlijk en gebreken betreft reden tot klachten of ontevredenheid gaven. Voor de tafelkwaliteit, dat wil zeggen smaak en bloemigheid van de aardappelen wor den geen voorschriften gegeven. De wen sen van het publiek hicromtrent zijn trouwens nogal uiteenlopend. Aan de thans bestaande voorschriften moeten zo wel de winkeliers en de venters, als de groothandelaren en telers, die aan con sumenten leveren, zich houden. Onder consumenten worden behalve de huisvrouwen ook restaurants, zieken huizen, kloosters, friteskramen en an dere grootverbruikers verstaan, evenals de bedrijven die collectief voor het per soneel inkopen en de militaire instel lingen. Te weinig langparkeerders Operatie Watergeus: één bootdienst Het bestuur van de Verenigde Amster damse Rondvaartrederljen heeft gister middag besloten voorlopig nog maar langs één route (die van de Stadionkade naar de binnenstad) langparkeerders per boot van en naar bet centrum van de stad te blijven vervoeren. Sinds de stort het „T-10 Operatie Watergeus"-ex- periment op 1 oktober, hebben drie auto mobilisten een abonnement genomen op Ie vier bootdiensten die werden onderhouden. In alle gevallen betrof het een abonne- ent op die vanaf de Stadionkade. Deze dienst wordt daarom voortgezet. De boot die hier vaart, zal nu ook passagiers di£ de lijn Amstelkade-Centrum gebruik willen maken voor zijn rekening nemen Op maandag 2 november komen de boten op de twee overige lijnen weer in de vaart. Als blijkt dat de belangstelling dan niet groter is geworden, stopt men weer om het begin december nog eens te pro beren Men zal. aldus de secretaris van de V AR., mr. H. Boekei. contact opne men met de gemeente over de plannen die deze heeft om het aantal parkeer- meters en de blauwe zone in de binnen stad uit te breiden. Men verwacht bij uitvoering van deze plannen een toene ming van het aantal langparkeerders dat de bootdiensten gebruik zal willen maken. Meer geld voor provincies De minister van binnenlandse zaken, r. Toxopeus. heeft dc uitkeringen bij wijze van voorschotten aan de provin cies andermaal verhoogd De belasting opbrengsten van het rijk. waarin het provinciefonds voor ongeveer 0,8 pet. participeert, worden voor 1964 nader ge raamd op 13.488 miljoen gulden. Als gevolg van deze nieuwe belasting raming en de verhoging van het aandeel percentage i.v.m. de door de provincies het algemeen burgerlijk pensioen fonds te betalen pensioenpremie zul len de middelen van het provinciefonds stijgen tot ruim 108 miljoen. De voorschotten aan de verschillende provincies worden met de volgende be dragen verhoogd: Groningen f 419 000 Friesland f 438.000. Drenthe f 413.000. Overijssel f 574.000. Gelderland f 742 000 Utrecht f 408.000. Noordholland f 735.000. Zuid-Holland f 857 000. Zeeland f 409.000 Noordbrabant f 807.000 en Limburg f 481.000. NCRV deed pionierswerk Hoewel er op de persconferentie die de NCRV hield ter gelegenheid van het feit dat zij, als pionierster begonnen, nu 35 jaar schoolradio verzorgt, herhaaldelijk werd gezegd „dat het succes van de radiolessen afhangt van de man voor de klas", willen wij daarbij ook „de vrouw voor de klas" betrekken. Bedoeld wordt maar. dat wanneer de radio- les niet wordt voorbereid en nabe- handeld in de klas, het nut ervan betrekkelijk blyft. Dat laat zich horen. De NCRV weet er alles van en laat elke uitzending vergezeld gaan van lesmateriaal voor de kinderen en instructies voor de onderwijskracht- Zo wordt de „les uit het kastje", al dan niet aangevuld met fraaie filmstroken die staand beeld geven, vooral voor de hoogste klassen lagere school introductief. Voor de lagere klassen spreekt uit de les het instructieve meer. Niettemin is het aan de onderwijs krachten, het door de radio gebodene te venverken en dat gebeurt op de 1500 scholen die abonnementen heb ben lopen bij de NCRV-schoolradio zeer verschillend. Bij de een is bijv. een les over Noorwegen (ter gele genheid van het bezoek van koning Olaf) een opfrissertje voor het aard rijkskundig geheugen, bij de ander leidt het met klei in reliëf brengen van het land. het maken van Noorse vlag gen en tot het namaken van pro- dukten van het land. zodat er een he le tentoonstelling ontstaat' waarnaar zaterdagmiddag de ouders komen kij ken. Vijf-en-dertig jaar schoolradio dat is nogal wat. Veel is er. naar wij in de persbijeenkomst nog eens ver namen, in die tijd veranderd. Het was de NCRV. die de eerste stappen op dit onbekende en vrij onbeminde ter rein zette. Een jaar later volgde de KRO. nog een jaar later gingen VPRO. AVRO en VARA samen doen in de Ned Schoolradio Verschillen Het spreekt wel vanzelf, dat er drie soorten schoolradio zijn: zij passen zich aan bij de soorten in scholen- Op pro testantse, r.k. en openbare scholen wordt nu eenmaal de onderwijsstof op verschillende manieren en uit ver schillende overtuigingen behandeld. Toch betrekken openbare scholen rooms-katholiekc bepaalde :elfs Syncom III loopt 4 minuten voor Syncom III, die zich sinds 11 septem ber op zijn plaats boven de Stille Oce aan bevindt en daar precies met de aarde moet meedraaien, loopt 4 minu ten vóór. De satelliet volbrengt zijn loop rond de aarde in precies 1436 mi nuten, terwijl de aarde zelf voor die omwenteling 1440 minuten nodig heeft. Daarom is men nog bezig, door mid del van kleine correcties de vaart van Syncom III iets af te remmen, opdat zij niet stilletjes tóch uit ..het gezicht" verdwijnt. Van het ruimtecentrum Camp Ro berts in Californië uit zijn reeds vele correcties op de omloop van de satel liet volvoerd, maar de gehele maand oktober zal er nog mee heengaan om Syncom III werkelijk ..onbeweeglijk" ten opzichte van de aarde te doen draaien NRU deelt in de Wereldradioweek De NRU is reeds geruime tijd bezig met voorbereidingen te treffen voor deelneming aan de Wereldradioweek, welke .wordt gehouden van 8 tot en met 15 november a s Dit is een radiopro ject. waaraan alle bij de Europese Radio Unie aangesloten landen meedoen. De programmering voor de week. staat nog niet vast. maar alle omroeporganisaties zullen haar bijdragen leveren. 38 „Je moeder houdt ontzettend veel van je, Frans. En ze is ontroerend trots op je. Je had haar moeten zien glanzen, toen ik de mand bracht En zoals ze tegen dominee Fijnaert zei: i mijn oudste zoon, de bloemist!" Ik weet 't kind, ik heb 't altijd geweten. Toch heb ik ze gehaat allebei. Ik speelde ze tegen elkaar uit, 't was de enige manier, waar op ik nog iets van het leven kon halen, begrijp je? 't Was roof, er rustte trouwens geen zegen op." „Maar dat is nu toch allemaal voorbij, ,,'t Is niet voorbij. Zou er ooit één ding wer kelijk voorbij zijn? Ik geloof 't niet. Alles blijft, 't oude zeer blijft, de oude schuld blijft. Ze zijn opgetekend, ingegrift met ijzer in steen. Ze blij ven. Je kunt nu en dan vooruit hollen, 'r ach terlaten, je zelf wijsmaken, dat 't weg is, voor goed. Maar op een gegeven momemt haalt 't je in, 't beneemt je ieder vergezicht, 't legt je leven lam". „Maar 't wint 't nooit helemaal, Frans." Frans vindt zeker, dat hij dit nog negeren moet. Zijn storm loeit voort, zijn zwerversroep blijft klinken. „Altijd was er om me heen de onuitgesproken dreiging, een doorlopende afkeuring, een soort van hoon. Ik kroop ervoor in mijn schulp, 't maakte me zwak. Ik gaf toe. waar ik waar schijnlijk had moeten volhouden en vechten voor me zelf. Moeder liet me dan ook in de steek. Ze was even bang voor die hoon als ik. Mis schien nog banger. Bij 't opgroeien merkte ik die angst van moeder, die eigenlijk helemaal haar aard niet was. Ik begon te zien, hoe moe der geestelijk en lichamelijk verfomfaaid werd door die man Ik heb hem gehaat, Joke. En vandaag haat ik hem weer. Er zijn mensen, die altijd bezig zijn, het licht van een ander uit te blazen. Zij zijn eigenlijk moordenaars, want 't levenslicht van iemand uitblazen is móórd!" Nu wordt de ene vrye wang van Frans ge streeld, een langzaam en aandachtig ritueel. Hij in de Mussenstraat door M A. M. Renes-Boldlngh voelt alweer stoppelig ondanks het scheren in de ochtend. Waar haalt hij toch -die zware baard vandaan? Zijn vader is zo niet. Of heeft zijn onevenwichtig zenuwleven hierop ook al in vloed? „God weet dit alles, jonkie en daarom komt 't terecht. Gods molens malen wel eens lang zaam, maar ze malen goed. En weet je Frans, ze malen niet in 't wilde weg! Ze malen de oogst. En die oogst zullen wij binnenhalen, wij samen. Zijn we daar eigenlijk niet allang mee bezig? Onze mooie Lynnehoek. onze schat van een Anjo, ons huisje, onze oude vriend van 't Huis. Wat beviel 't hem vanmorgen goed bij ons, hè? We mogen zijn vriendschap ook gerust tot onze oogst rekenen!" Nu kan er bij Frans weer een glimlach af. „Hij vroeg, of hij me voortaan Frans mocht noemen. Dan moet hij tegen jou ook Joke zeg gen, vind je niet?" „O. natuurlyk, ik vind 't enig van hem!" „Als ik jou toch niet had", zegt Frans, terwijl hij behaaglijk zyn hoofd tegen haar zachte rok aanschunnikt. „En ik jou dan!" „O, jy had een veel beter, rustiger en even wichtiger leven gehad zónder mij, met een an der." „Die had jij dan zeker voor me willen uit zoeken? Ga nou gauw!" „Ja, wat is nou een kale bloemist. Ik kon goed leren, maar ik moest jong van school. Ik wou toen al in de tuinderij, maar moest van vader duvelstoejager bij een fietsenmaker worden. La ter heeft de meester zich ermee bemoeid en heb ik mijn mulo kunnen doenGerrit mocht toen voor onderwijzer gaan leren, 't Gebeurde wel vaker, dat enkele jongens zo voortgeholpen werden. Ik heb wel eens gedacht, dat daar ook de heer van 't Huis achter zat. En nu heb ik de Lynnehoek." „De Lynnehoek", herhaalt Joke. „Maar we hebben nog iets, Frans. Kijk me eens aan. nou? Dieper kan ik niet bukken. We worden een dag je ouder, dat hebben we zo pas immers plech tig afgesproken? Zo, nu zie ik je ogen. We hebben ons geloof, Frans. Er is overwinning voor ons, omdat Christus overwonnen heeft en we in zijn leven ingeschakeld zijn. Dat hebben Bó- Even sluit Joke haar ogen. Telkens, de storm is gaan liggen en het Licht doorge broken is, voelt ze van zeer verre aan, wat het hém, Christus, gekost moet hebben, om de Gro te Strijd te winnen. Zo blijven, ze zitten, in ver zadigde rust. Haar hand rust op zijn schouder, ze voelt, dat 't in orde is met Frans. Ze drukt een kus op zijn voorhoofdrimpels en laat zich van de stoelleuning zakken Haar benen zijn gaan slapen door de gewrongen houding, ze wrijft uit alle macht. Met één oog ziet Frans haar vragend aan. „Ga je nou weg?" „Ja, ik ga thee zetten. Jij doet onderwijl een klein dutje. En dan naar je moeder, Frans. Ze verlangt naar je". (wordt vervolgd) gen van de NCRV-radio. Bovendien telt de NCRV onder de schoolradio- abonnees enkele scholen ln Vlaande- Dat zijn allemaal bewijzen dat da NCRV-schoolradio er mag zijn. Van het begin af is ernaar gestreefd, de ra diolessen een aanvulling op het les rooster te doen zijn, en geen lessen op zichzelf, die nog eens bovenop de leerstof komen. Dat heeft uitstekend voldaan. In tussen is er zeer veel veranderd, voor al technisch. Door het gepaard gaan met beelden is de vreemde stem-uit- het-kastje niet meer zo onpersoonlijk in de klas en sinds in 1953 de hoorspel kern ging meedoen, wordt er veel minder alleen maar verteld: oude ge schiedenissen en gebeurtenissen wordt in spelvorm veel levendiger voor de luisterende jeugd. Tevredenheid Dit alles stemt tot zoveel tevreden heid, dat het 35-jarig bestaan van de schoolradio in dit NCRV-Jubileumjaar eens flink wordt gevierd- Er is een krant vol puzzles en uitgeschreven wedstrijden voor de kinderen versche nen, en er zijn tal van prijzen, welke lopen van een grote taart in de klas tot een driedaags redsje. De leerlingen die naar de NCRV-schoolradio luiste ren kunnen aan het een individueel, aan het ander in klaaseverband mee- Er heerst' uitstekende samenwerking tussen de NCR V-programmamakers voor de schoolradio en het prot.-chr. onderwijs. Veel steun heeft men in Hilversum aan de schoolradio-commis sie. samengesteld uit zowel theoretisch als praktisch gevormde onderwijsmen sen. Deze commissie adviseert de staf leden van de omroepverenigingen, zij zoekt naar geschikte onderwerpen en ordent die in korte series. Zij zorgt er ook voor. dat het lesmateriaal tijdig in de scholen aanwezig is. zoda' de onderwijskrachten zich rustig kun nen voorbereiden. Bovendien is er op Initiatief van de NCRV nog een luisterkring uit be langstellende onderwijzers leasen) ge vormd. welke maandelijks rapporteert over de verschillende aspecten van de beluisterde lessen en over de mate, waarin deze de leerlingen boeiden. Ook met deze rapporten doen de pro grammamakers hun voordeel. Uitbreiding In ai deze jaren is er slechts spora disch een lesserie herhaald, maar de ze werd dan toch nog bijgewerkt- Er is stof te over. De NCRV-schoolradio bereikt plm. 50 pet van alle chr. lage re scholen in Nederland. De belang stelling Ls met dc verschijning van dc schooltelevisie niet afgenomen: de schoolradio bl(jft rustig groeien. Wat die 50 pet. betreft; ook de KRO- schoolradio en de Ned. Schoolradio bereiken niet meer dan de helft van het aantal scholen dat zou kunnen deelnemen. Bij het openbaar onder wijs liggen de cijfers zelfs nog iets Nu is de NCRV-schoolradio doende om te onderzoeken welke mogelijkhe den er zijn, de radiolessen uit te brei den tot het ulo- en nijverheidsonder- dokter en Lichte orki 22.40 Te wi 23.10 Even i 24 00 Nieuw vanavond hoorspel 22.15 (gr) 22 30 Nieuws üommeniaar In het slop T\E KROtelevisie is gisteravond op Nederland 1 danig in het slop ge raakt. De film waarop de eerste afle vering van de documentaire over de geschiedoenis van Amerika staat, toas zomaar zoek geraakt. Nadat de om- roepster deze blunder had erkend moest men het programma verder vul len. Er bleek niets voorhanden tt zijn dan een van de stopfilms over grote rivieren en een filmpje over volkskunst in Spanje. De rest van de tijd werd zoek gebracht met een aanveegsel van overvloedige pauzes, de veilig ver- keersstrip en herhalingen van pro grammaaankondigingen voor de vol gende dag, totdat eindelijk het tweede NTS-journaal kon beginnen. Blijkbaar heeft de KRO in dertien jaren televisie nog steeds niet geleerd om crp eventualiteiten voorbereid te zijn en behoorlijk reservemateriaal bij de hand te hebben. Gelukkig kon een deel van de kijkert nog even overschakelen naar Neder land 2. maar dan miste men juist d« interessante operatiefilm waarin Britse artsen het zeer fijne werk van hoor vliestransplantatie lieten zien. Voordat het programma in gestuntel verkeerde had de KRO ons kennis la ten maken met zijn nieuwe televisie quiz waarbij de klok jaren teruggezet werd. De opzet om als tegenhanger voor zoveel intelligentiespelletjes nu eens de handvaardigheid te beproeven is niet slecht, maar er kleven aan deze vertoning toch wel veel euvelen. D' entourage is zo goedkoop mogelijkde opgaven zijn nogal banaal en in de trant van lach-of-ik-schiet. en in de beslissende slotopgave waarmee in een klap alles is te winnenmoet men niet vertegenwoordigers van twee genera ties tegenover elkaar zetten als het op snelheid van beweging en kracht aan komt. Allicht dat de jongste dan met de prijs school gaat. In Brandpunt was een gesprek opge nomen dat Henk Neuman in Ka'ire na de conferentie der ongebonden landen voerde met president Soekarno.. Op nieuw toonde de Indonesische president zich zeer willig tot praten" taant een onderhoud met u betekent een gesprek tussen Soekarno en het Nederlandse volk" zeide hij onomwonden. Hij be tuigde nog eens dat er in 't geheel geen grieven meer bestaan tussen Indonesië en Nederland en dat de tijd voor goede samenwerking is aange broken. Als hij wordt uitgenodigd zal hij graag naar Nederland gaan en daar vriendschappelijk handen schud den." Tenslotte verklaarde de president omstandig, hoe zijn inzichten zijn ver anderd: hij gelooft niet meer in een Amerikaans en een Russisch blok maar in twee blokken die resp. de oude en de nieuwe orde aanhangen. Vol gelingen van de nieuwe orde noemt hij de Aziatische, Afrikaanse en Latijns- Amerikaanse landen, plus alle zoge naamde socialistische landen en de irogessief sociale groeperingen in de kapitalistische landen van het westen. Het conflict tussen de Sowjetunie en Rood-China deed Soekarno lachend af me de woorden: „ach, onder broeders is er ook wel eens herrie". Literair vraaggesprek 10.5o Balletmuziek 11.25 Boeketje romantiek: liedjes en voordracht. AVRO: 12.00 Dansorkest en zangsoliste nl2.30 Olympisch Journaal 13.00 Nieuws 13.07 De toestand in de wereld, lezing 13.17 Mededelingen of gram 13.20 Programma voor de weggebruikers 14.00 Boekbespreking 14 10 Gastenmiddag: ge- var programma 15.30 Olympisch Journaal 16.00 Stereofonische uitzending: Radio- Kamerorkest en cello; klass muziek 16.30 Dansmuziek 16.45 Sportrevue. VARA; 17.00 Dansmuziek voor tieners gr) 17.30 Voor de jeugd 17 50 Nieuw ramma 19.30 Korte H VVRO' 20.00 Nieuws 20.05 Olympisch Jour aal 20.30 Instrumentaal ensemble en angsolisten: Joodse liedere weds! rij dprograi II ver sum II. 298 tn. 19.00 Nieuws 1910 ualiteiten 19.35 Stereofonische uitzen- Semi-klass pianoconcert lopn) 20.30 Tipisch Journaal 20.30 Rleleksen: amus [ramma 21.30 Instrumentaal ensemble tangsolisten Liedjes uit Vlaanderen en erland 21.50 Roulette: muzikaal spel- 2215 Wereldoorlog I. documentaire Nws 22.40 Epiloog 22.45 Kruispunt: orek over Christen-zijn in kerk en eld van vandaag 23.15 Nieuwe klass '3.55—24.00 Nieuws. Licht 21.3o Misbruikt ta- el 22O5 Bariton en piano: lie deren uit Verschillende landen 2230 Nws 22.40 Actualiteiten 22.55 Mededelingen cn voetbaluitslagen 2e klas 23.00 Lichte gram 23.55—24.00 Nieuws. Televisie. Nederland I: RKK: 11.00—12.00 Hoogmis. NTS 18 15 Olympische Spelen te Tokio 1930 Het Lincoln Centrum, docu- "jport in beeld >n, documen- vanavond I: 19.30 Luipaar NTS: 22.25 Journaal 22 30—23.30 Olympi sche Spelen te Tokio. Nederland II: NTS: 19.30 De Tijdscap- sulc. programma voor de jeugd 20 00 Journaal 20.05 Tom EweU show. familie- komedie 20.30 De goede oude tijd. amus programma van de BBC 21.10 Rondom de wereld, documentaire over het verkeer en de problemen CBS) 21.35 Festival. rubrl.»« van korte bekroonde films 22.0022.10 Sport in beeld. TV-Noordzee: 18.30 uur: Robin Hood „De Uitdaging"; 18.57 uur: De geschie 1 21.15 Wie 1 21.50 Johnny en Rijk. amus 'program- 1. NTS 2235 Journaal 22 30—23 30 Olvm- che Spelen Tokio 1964: Officiële ope- Programma voor maandag Oslo KRD: 20.40 Stenc voordracht 21.00 Filmlmpressn ind 21.10 Hitchcock-film 22.10 Epiloog. Programma voor zondag Hilversum I. 402 m. KRO: 8.00 Nteu Operamuziek gr) 7.35 Sportuitslagen van zaterdag 7.45 Radiokrant 8.00 Nieuws en NCRV-lied 8.15 Gewijde muziek (gr) 830 Lichte gram 9.00 Verzoekprogramma voor 12.33 Populair orgelspel 12.53 vvai aoet het P T T. en waarom?, toespraak 13.00 Nieuws 13.15 Licht ensemble en zang solisten 13.40 Lichte orkestmuziek (gr) 14.05 Schoolralio 1430 Bariton met piano begeleiding: klass liederen 15.00 Orkest. (gr) ,600 Bljbeloverden- orgel: king 16.30 Voce Nieuws. IKOR: 10.00 Protestantse idienst 11.00 Vraag cn antwoord 11.10 iimenlsch nieuws. KRO: 11.15 Medail- klankrljk portret aan de hand van kleuters 17.15 its 12.10 Boekbésprekini 'lankjonge artisten cn ziek 12.45 Lli Musketiers. Henk Cor ninklljke T de Partij :hte gram 12.50 Bul- r 13.00 Nieuws 13.10 licht programma 13.30 langsolist: Operamuziek 14.50 Klass plano- nuzlek (gr) 15.00 De hand aan dc ploeg, ezing 15.05 Lichte gram. sport reportages Arbeid 18.30 Klass gram. )8 m. VARA: 6.30 Olym- 00 Nieuws 7.10 Ochtcnd- isch strijdlied 7.23 Lichte lorpaglna. tym 7.20 Socialist! [ram (7.30 Van JBIHI 45 Olympisch Journaal 8.ÖÓ Nieu' joclallstlsch strijdlied 8.18 Lichte gi -ultslagei 16.30 Oper. ■*-- nietro: 1 concilie be- idelgangen. CONVENT 16.45 In keken vanuit de VAN KERKEN: 17.00 gemaakt) kerkdienst IKOR: 18.15 De ol ferandc ln de eredienst 1830 Mensei praatje 18.45 Gram 18.50 Waar blijft h< Wilde Ganzen-Geld? 19.00 Dc Open Deu 19.30 V. Meditatie. KRO: 20 15 huis is het oerwoud, hoorspel (II) 2130 C°llo en piano: klass muziek 22.05 Wlsse- wassen. licht programma 22 25 Boekbe spreking 2230 Nieuws 22.40 E Licht instrumentaal ensemble night Club 23 55—24.00 Nieuws. II. 298 m. VARA 7 30 Olym- Klass kanter- "iuiiex. (gr 1. vrttu y.iu uroom en Wer kelijkheid. overdenking. VARA: 10.00 Voor de vrouw 10.30 Olympisch Journaal 11.00 Nieuws 1102 Voordracht 11.20 Seml-ldaas stmuziek (gr) 12.00 Stereofonische ult- 12.20 Actua- teland 1230 spel 13.45 Wikker Grepen uit dc muziekgeschiedenis7 ,-~l- lezing 1430 Verzoekprogramma van moderne 'Og 22.50 1602 Zestig 23 15 Mld- tig 17.00 Oud pisch Nieuws 8.00 Nieuws, sportmededelln. gen. postduivenberichten en socialistisch strijdlied 8 18 Voor het platteland 830 ^ecr. wf„gee.n weer- **var Programma 9.45 Geestelijk leven, toespraak 10.00 Viool en plano: klaas en moderne muziek 1030 Joods commentaar bij een Nederlands ^°1S.n£nb0<* MU1Ulr commentaar 18 00 Nieuws 18 15 Actualiteiten 18.25 Licht instrumentaal trio 18.50 Openbaar Kunst-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7