koo ®o Het zwakzinnige kind kan beter worden geholpen grote na j aar spr ijs vraag H Reportageserie brengt de oplossing OO J'0O .400 00 |oo foo 'OO Man had het op vogels voorzien Ether vrijheid niet met de schoolstrijd vergelijken ZATERDAG 10 OKTOBER 1964 Chr. L. y. d. Heuvel 2. A. Wag. Eerst: Gezellig puzzelen 4. C. W. de Werd 5. B. W. Biesheuvel Daarna: lezen 6. S. P. Holster 7. G. van Ardenne 8. H. W. Buisman 9. F. van Nooijen 10. J. Piasmans DIT ZIJN DE BEROEPEN: E. rijkspolitieman H. waterklerk A. programmeur C. chauffeur F. receptioniste 1. toneel-costumier B. kook-adviseuse D. minister G. binnenhuis-architect J. dierenarts Zijl In ouderwetse kinderboeken is een bakker altijd een oubollige, Dl goedaardige dikke man, een drogist steeds een uiterst mager, zeer zuur r I persoon en de dorpssmid een oersterke, wat lompe, maar toch wel trouwhartige kerel. Die „image" (om eens een modern woord te ge- tpj' bruiken) gaat in het dagelijks leven vrijwel nooit op. Want als men tien willekeurige mensen op een rijtje zet, is het bijzonder moeilijk om Ko van hun gezichten hun dagelijkse arbeid af te lezen. ijer) Een uniform is een aanduiding van iemands beroep, maar geven gezicht, nit houding en voorkomen ook zo'n aan duiding? We geloven het niet en daarop voortbordurend, zijn we op f het idee gekomen voor onze grote •an najaarswedstrijd. II ..Wat doen deze mensen?", zo luidt 0 s het motto van die wedstrijd. Wij heb- orp ben tien mensen voor u op een rijtje ?ezet en aan u is de taak bij de fo rto's de juiste beroepen te kiezen. ds Tien foto's van tien Nederlanders. En achter elke foto een verhaal. 'Want weet u bijvoorbeeld (tenzij u er een in uw omgeving kent, of er ISSzelf een bent) wat een waterklerk precies doet, wat de taak is van een hut kook-adviseuse, of van het gloed- Kmnieuwe beroep, dat met het woord programmeur wordt aangeduid? In ieder mens zit eigenlijk een verhaal, is wel eens door een op ■ag.nieuws beluste journalist verklaard, en de kunst is alleen maar dat ■ertverhaal te schrijven. Onze prijzen met een Reeds nummer goed hebt 11 kans op prijs ook een stukje levensgeschiedenis van de tien betrokken mensen in hun dagelijkse werk. Onze verslaggevers hebben een dag door gebracht in het voetspoor van de tien men sen, die in portret zijn afgebeeld. Zij gaan u in de komende weken in verhaalvorm antwoord geven op de vraag: „Wat doen deze mensen?" Maar eerst zult u. als lezer van deze krant, een kans krijgen die vraag te beantwoorden. En wel zó: De namen van de tien wedstrijd- personen zijn genummerd en daarnaast vindt u met letters aangeduid een tiental beroepen. Aan u de taak om, afgaande op de gezichten, te zeggen, welk beroep bij welke persoon be- Voor deze aantrekke lijke najaarswedstrijd, die voor het gehele ge zin is uitgeschreven - en waaraan dus ieder een gezellig kan mee puzzelen - heeft de directie van ons blad een bedrag van 250 gul den aan geldprijzen en bovendien 275 boeken beschikbaar gesteld. Er is een hoofdprijs van 100.-, er zijn 0 voorts prijzen van 50.-, twee van 25.- en vijf van 10.-. Maar daarnaast zijn er dan voor iedere af levering van onze competitie nog 25 boeken beschikbaar, n.l. ons succesvolle ,,De Dokter zegt", plus aan het einde van de reeks van tien nog eens 25 boeken. De moeite waard dus om snel te gaan puzzelen en ook uzelf eens te testen, of u werkelijk in staat bent aan iemands gezicht te zien, welk beroep hij of zij uitoefent. De voorwaarden voor deelne ming vindt u op een andere plaats in dit ver haal. boehen De tien verhalen, die op >nze najaarswedstrijd zullen volgen, [even niet alleen beetje bij beetje de oktober naar de redactie van ar iplossing van de wedstrijd zelf, maar blad en op de briefkaart schrijft i in de linkerbovenhoek aan d< adreszijde: „Wat doen deze men. sen?". Verder vult u onder el kaar de oplossing, die gevonden, in. Dus: 1 - B, 2 i vijf prijzen 2-F. 3 - C. betrokken persoon juist heeft gera- prijzen va uiterlijk 20 den «en tuiden. Bovendie - - Onder die goede oplossers worden volledige competitie ook nog eens 25 25 exemplaren van ons bekende boek „De Dokter Zegt"-boeken ais troost- „De Dokter Zegt" verdeeld. prijzen uitgeloofd. De competitie gaa* iedere afleve ring verder. En ^telkens zijn voor de We rekenen er op, dat de wedstrüd hebt beschikbaar p jj Wij bewaren de door u ingezonden enz. Die combinaties zijn slechts oplossingen echter zuinig, want die voorbeelden. Zij zijn absoluut on- prijzen-per-aflevering zijn niet de juist. In de weken de verhalen over de tien geportret teerde mensen aan u vertellen. En dan komen de eerste prijzen lige, die wij voor onze grote oktober gaan wij jaarswedstrijd beschikbaar hebben. Voor degenen, die uiteindelijk na en ronden de hoogste score hebben bereikt, zijn er de grote prijzen: écn jnt ■O O gezellige wedstrijd los. De jury gaat eerste prijs i dan kijken, wie het beroep van de tweede prijs WAT U MOET DOEN U schrijft op een briefkaart linksboven aan de adreszijde: „Wat doen deze mensen?" U adresseert uw oplossitig aan de redactie van dit blad. U knipt het hiernaast afgedrukte oplossingsformulier uit, nadat u hebt ingevuld: (bijvoorbeeld) 1 B, 2 F, 3C., enz. en plakt het op een briefkaart. U zendt uw oplossing uiterlijk 20 oktober in. WAT WIJ DOEN In de komende weken plaatsen we telkens een reportage over één van de tien afgebeelde mensen in hun beroep.. Wie dit ene beroep goed geraden heeft, maakt kans op één van de 25 be schikbare boeken „De Dokter Zegt". Dat gebeurt dus tien keer achter elkaar. U behoeft alleen maar op een kladje, dat u voor uw eigen controle achter houdt, te kijken, of u dat beroep bij de juiste persoon geplaatst hebt. Want wij gaan verder met onze competitie. We bewaren uw oplossingen en uiteindelijk blijkt, wie alle personen met de juiste beroepen heeft gekoppeld. Die goede oplossers maken kans op de hoofdprijzen: f 100, f 50, twee maal 25 en vijf maal 10. Bovendien zijn er voor de totale competitie ook nog eens 25 „De Dokter Zegt"-boeken beschikbaar. Zijn er meer goede oplossers dan prijzen, dan wordt loting toegepast. En nu: Aan v de taak te antwoorden op onze vraag: WAT DOEN DEZE MENSEN In het huis van de Utrechtse elektri cien J. H. (42) trofd e pol' ie deze week een jachtgeweer, twee buksen en grote hoeveelheid munitie aan. He der in het huis verspreid tussen speelgoed van de kinderen vond zelfs kogels. Waarvoor deze gevaarlijke attributen nodig waren, werd spoedig duidelijk. In een forse glazen kast troonde een uitgebreide collectie (beschermde) vo gels. Er waren zeldzame exemplaren bij, twee buizerds, een bos- en steenuil, een wielewaal, een purper- ger, een torenvalk, een kemphaan, sperwer, een bx,ntc en een roene specht eneen smelleken. De hele vogelfami lie was doord e elektricien eigenhandig bijeengebracht; hij had de vogels ge schoten of ge van en met behulp van een kooi. De politie lr-am voorts tot de ont- ickking. dat de elektricien en zijn huis genoten bij het noenmaal haas hadden gegeten. Ook dit dier was door de heer des luizes neergelegd envakkundig gevild. De man kwam aanvankelijk met ver- laaltjes aandragen in de trant van: .Ik heb die vogels allemaal gevonden", maar later be! "e hij grif. Geduren de de laatste vijf <aar had hij zich be halve als elektriciën ook -ls vogelaar ontpopt. Dit alles kwam hem voorlopig op een serie processen-verbaal te staan voor overtredingen van de Jachtwet, de Vo- gelwet. de Vuurwapenwet en wegens het opzetten van vogels zonder vergun ning. De man bleek louter en alleen voor zijn eigen collectie te hebben ge-1 schoten. Kinderbescherming luidt de noodklok „Per jaar worden er in ons land 8000 zwakzinnige kinderen geboren en dat betekent bijzon der groot lijden voor evenzovele gezinnen, dat betekent ook ver lies van potentieel kunnen voor de samenleving en, nu dank zij de medische wetenschap zeer ve len van deze arme kleintjes in dikwijls vrij gunstige omstandig heden de volwassen leeftijd ge makkelijk kunnen bereiken, ook een zware verantwoordelijkheid voor ons volk." Dat zei staatssecretaris dr. A. J. H Bartels tegen de journalisten, die bijeen waren om opnieuw de grote noodzaak van de Kinderpostzegelactie te bespre ken. De staatsssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid kan het weten: niet alleen uit hoofde van zijn huidige functie, maar ook en vooral omdat hij jarenlang een van de leidende figuren in de zorg voor de geestelijke volksgezond heid is geweest. Maar er klonk op deze dagen van intensieve bezinning op het Kinderbe- schermingswerk ook een ander geluid: dokter G. van der Most, geneesheer-di recteur van een groot tehuis voor zwak zinnige kinderen in Ottersum vertelde, dat het ingespannen werk van de medi sche wetenschap gevonden heef dat vijf tien verschillende soorten van diepe zwakzinnigheid niet aangeboren zijn maar... stofwisselingskwesties, afwijkin gen die in de eerste maanden na d( geboorte de hersens van een baby aan tasten en daar onherstelbare verwoestin gen aanrichtingen. Vele vormen Geldgebrek remt activiteiten een dieet en medicijnen de hersen beschadiging volkomen tegen te gaan, het kind, dat nu opgeschreven is voor diepe zwakzinnigheid, zou geestelijk kunnen worden gered. Helaas heeft men deze gevallen tot nu toe pas achteraf kunnen herkennen, en toen was het te laat, want een hersenbe- chadiging is nooit meer te herstellen. Hoe komt het kind aan zulk een stofwisselingsstoornis? Doordat beide ouders die hebben zonder er enig na deel van te ondervinden. Pas waneer twee mensen die beide de voor henzelf oodonschuldige afwijking hebben sa men kinderen voortbrengen,zal 1 op de 4 kinderen aan deze dubbele over erving te gronde gaan Het is gebleken, dat één op de 100 normaal-gezonde mensen een bepaalde stofwisselingsafwijking heeft. Zou men dus in staat zijn alle mannen en vrou wen die in het huwelijk treden van •en een specialistisch stofwisselings- onderzoek te laten ondergaan, dan zou men een aantal gevallen van zwakzin nigheid (maar zeker niet alle!) kunnen voorkomen. Voor zulk een medische onderneming zouden natuurlijk schatten aan geld no dig zijn. Gebouwen, apparatuur, medi sche-, verpleeg- en administratieve krachten. t is allemaal niet uit de grond te stampen, al zouden we niets liever wil len. Maar we kunnen er aan bouwen, steen voor steen, aal alles wat nodig is voor de hulp aan het geestelijk afwij kende kind en voor de gezinnen waaruit het voorkomt Steen voor steen bouwen.... gulden voor gulden geld bijeenbrengen. Na tuurlijk helpt ook de overheid, maar het particulier initiatief heeft hier zo als van ouds de grote taak. Wij willen immers onze eigen tehuizen hebben en houden, wij wachten niet op staatsin richtingen voor onze hulpbehoevende kinderen. En tochIndien de gemeenten en centra in goede samenwerking niet vol doende bouw van B.L.O.-scholen, kleuter dagverblijven en tehuizen voor volwas zwakzinnigen in hun plannen opne- i, zal de overheid zich met de plan ning inlaten", verklaarde staatssecretaris Bartels nadrukkelijk. Zover wil men het niet laten komen, het particulier initiatief zal de handen ineenslaan in de door de overheid ge wenste samenwerking. Wij kunnen daar allen aan meewerken, neen, wij mógen dat En wij kunnen bouwstenen aandra- en door het veelvuldig kopen van Kin- lerpostzegels, want de opbrengst hiervan 3 ook voor de hulp aan zwakzinnige kinderen bestemd. Daarom; bestel dinsdag een paar zakjes méér. U betaalt voor 10 postzegels van 15 cent( die het hele jaar 1965 geldig blijven) ƒ2,50, dat is één gulden „voor het kind" extra. Bij die éne gul den kunnen we het natuurlijk niet laten! Moeders liefste kind, maar een zorgenkind dat thuis niet kan worden verpleegd. Voor hém een bedje in een tehuis waar zijn zeer beperkte leventje toch vreugde kent. Voor 4000 andere kinderen: nog geen plaats. Er bestaan, men zal het zich wel her inneren van de schokkende televisieserie „Kinderen van ons volk", vele soorten van zwakzinnigheid. Men onderscheidt debiliteit (lichte achterleijkheid, welke toch nog een zekere schoolse ontwikke ling en vaak het leren van een ambach telijk vak of fabrieksarbeid toelaat), im beciliteit (vrijwel totaal gebrek aan be vattingsvermogen, geen mogelijkheden tot meer leren dan wat automatisch spel of handwerk) en idiotie (diepe vorm vai zwakzinnigheid, veelal gepaard gaand, met onvermogen om het lichaam of de ledematen te beheersen). De meest-aansprekende vorm van im- beciliteit herkent men in „het mongool tje" (zo genoemd naar de schuine mon- goolse oogstand en. andere overeenkom stige gelaatsvormen), gewoonlijk een lief, geestig kind, dat heel knap is in imiteren en dikwijls heel goed handwerk kan doen. Een mongooltje kan meestal wel in het gezin blijven, zolang het geen agressieve afwijkingen vertoont, want ook dan is verzorging in de inrichting geboden, wil het gezin niet kneuzen on der al te zware druk. Maar heel vaak kan een kind dat in frote mate zwakzinnig is, thuis niet wor- en verzorgd, ook niet in het liefdevolste Schaamtegevoel De zorg voor een zwakzinnig kind is in ons land zeer uitgebreid en... schiet toch nog in zoveel tekort. Ten eerste al blijkt er grote behoefte te bestaan aan consultatiebureaus en infor matiecentra, waar ouders voorgelicht kunnen worden, wanneer hun kind op een of ander punt in de ontwikkeling dreigt of schijnt achter te blijven. Niet altijd herkennen ouders tijdig tekorten, welke een baby vertoont en als zij dat al doen, weten zij nietn waarheen te gaan. Schaamtegevoel weerhoudt hen, toe te geven voor zich- zelf en voor anderen, dat hun kind niet het normale geestelijke en lichamelijke ontwikkelingspatroon volgt, en zij be- j handelen het te lang als een gewoon kind. Zij zenden het naar dek kleuterschool, waar het toch niet zo best gaat omdat het kind, weerloos in niet-begrijpen, agressief wordt of angstig en zich niet aanpast. Dan houdt moeder het thuis totdat de tijd voor de lagere school aan breekt... en opnieuw wordt het gesukkel in de klas. Helaas zitten er in Nederland nog on geveer 4000 licht-zwakzinnige kinderen op gewone scholen en zij leren er weinig of niets, integendeel worden zij dikwijls onnodig diep teruggestoter in onnozel- Zij behoren op de BLO-scholen, waai alles wat maar kan hen door individueel en aangepast onderwijs wordt bijge- gebracht en waar zij gewoonlijk veel me bereiken. Tot hun heil bezoeken op het ogenblik 29.000 debielen de BLO-scholen en vaak worden zij er opgevoed tot men sen, die hun eigen brood of althans een groot stuk daarvan kunnen verdienen. Op BLO-scholen gaan ook 6000 imbe cielen, die daar veel meer leren dan de 3000, die thuis zitten en geen onderwijs genieten, hetzij omdat de ouders (alweer door vals schaamtegevoel) dat niet wil len, hetzij doordat de afwijking zó groot is, dat schoolgaan onmogelijk is. Wat ten tweede dus hard nodig ls: dagverblijven voor zwakzinnige kinde ren, die geen school kunnen bezoeken, vooral ook voor kleuters, opdat moeder thuis overdag uit de weg kan zonder voortdurend te worden beziggehouden door het afwijkende kind. Zij en de overige gezinsleden worden niet alleen geremd in het leven van alledag door zulk een zorgenkind, maar raken ook met de zenuwen in de knoop. Menigmaal wordt het harmonieuze gezinsleven ver nield doordat dit arme kind centraal staat en het doen en laten van het gezin volkomen beheerst Maar wat dan? Moet een afwijkend kind dat niet kan schoolgaan altijd in een inrichting worden opgenomen en zo ja, in welke? Daarvoor is specialistisch onderzoek nodig: in een observatietehuis moet het kind worden bestudeerd door een team van arts, zenuwarts, psycho loog. orthopedist logopedist. Sommige inrichtingen hebben zulk een afdeling, capaciteit ls veel te gering- VVD-Kamerlid over houding ARP: speciale observatie-inrichtingen hoog nodig. Bij dit alles worden e. In Nederland In zinnige kinderen verpleegd en... er zijn nog 4000 kinderen thuis voor wie plaat sing absoluut geboden is Maar men komt die 4000 plaatsen tekort™. Geneeslijk En dan. De medische wetenschap heeft i dus gevonden, dat verscheidene soor- n van diepe zwakzinnigheid worden veroorzaakt door afwijkingen in de stof wisseling. Een pasgeboren baby kan een bepaald in het voedsel voorkomend eiwit of een andere voedingstof niet verwer ken „Aan een etherbestel dat up to date is aan de huidige techniek kan slechts gestalte worden gege ven met denken en vormen van deze eigen tijd. En ook dan is men nog nauwelijks bij de tijd." Tot deze stelling kwam mr. dr. C. Berkhouwer, lid van de Tweede Kamer voor de WD, gister avond op een bijeenkomst van de plaatselijke partij-afdeling te Apeldoorn. In zijn causerie schonk de heer Berkhouwer o.m. aandacht aan de kritiek van anti-revolutio naire zijde op de houding van de VVD bij het zogenaamde Anti- REM-debat in de Tweede Kamer. Met name ging de heer Berkhou wer in op de kritiek van de a.r. fractieleider in de Tweede Kamer, de heer J. Smallenbroek, die zich bij de algemene beschouwingen tegenover de VVD had opgesteld. De heer Berkhouwer noemde de aanval van de heer Smallenbroek op de VVD zonder grond. Hij zei het daarom te betreuren, dat een leider van een regeringspartij een zodanige aanval lanceerde tegen een andere re geringspartij. „Wanneer de school strijd daarbij te berde wordt 'bracht valt men terug op een over leefde antithese. De schoolstrijd meer vrijheid in de ether geeft blijk van een verouderd politiek denken" aldus de heer Berkhouwer In zijn causerie had de heer Berkhou- er eerder onder meer opgemerkt, dat psychologisch het te berde brengen var de schoolstrijd misschien wel verklaar baar is „Daaraan hebben de confessione le partijen lang hun kracht ontleend. Die strijd behoort tot het verleden en het is toch niet zonder kan. bij alsof de A.R gebrek aan andere reële en actuele ken. waarvoor zij zich kan inzetten Na te hebben gesteld, dat de vergelij king met de schoolstrijd geheel mank gaat en na te hebben opgemerkt dat het huidige etherbestel geen weerslag geeft van geestelijke vrijheid, benadrukte de heer Berkhouwer de stelling, dat dank zij de technische ontwikkeling het moge lijk is om in de ether plaats te bieden aan die gegadigden, die er thans geen plaats in hebben. „De geestelijke vrijheid vordert dat zulks geschiedt Het is een volledige vertrekening om de strijd van de bestaande organisaties voor het be houd van hun monoplolie-posities voor te stellen als een strijd om de geestelijke vrijheid". De heer Berkhouwer ontkende met grote stelligheid dat de VVD het gemunt zou hebben op het bestaansrecht van de bestaande omroeporganisaties. „Zolang wij strijden voor méér openheid in de ether hebben wij altijd gesteld, dat wij het recht van bestaan der omroeporgani saties niet willen aantasten. Wij willen slechts hun exclusiviteit doorbreken en ook de anderen de rechten tot de ether geven, waarop zij aanspraak maken", al dus de heer Berkhouwer. Hij voegde hieraan toe, dat het niet gaat om de aantasting der geestelijke vrijheid van de thans rechthebbenden. „Het gaat er om, ook anderen die vrijheid te laten gebruiken". Geen grondslag In het vervolg van zijn causerie merk te de heer Berkhouwer op. dat de heer Smallenbroek naar zijn mening een strijdpositie heeft geconstrueerd, waar- V/>?fJde *rondslaS ontbreekt. „Een harde strijd om bestaansrechten staat niet t« wachten, althans niet met ons", zo tel hij. De heer Berkhouwer wees er op, dat het naar zijn oordeel slechts gaat om de erkenning van nieuwe rechten zonder de aantasting van de bestaande rechten. „In dat opzicht zal noch de NCRV, met wie de A.R. partij verwant is. noch hoKK anderen iets van ons te duchten hebben, aldus d eheer Berkhouwer. Volgens de laatste officiële cijfers hebben bij .de 2 aardschokken die dinsdag noordwest-Turkije troffen 25 mensen het leven verloren, werden er 46 gewond en zijn meer dan 4000 huizen verwoest

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5