Nieuwe Leidse Courant Van Aartsen zweert niet heffing van weggeld bij Tandpasta geen snoepgoed Spelen zijn begonnen Er komen geen tollen Conferentie ran jonge landen Onderofficieren kunnen overstapje nemen Weer botsing ahob-overweg Nieuwersluis Klacht Tsjombe tegen V.A.R. afgewezen Commentaren Brand in gebouw Britse ambassade in Moskou Wat doen deze mensen? r~ Zaterdag 10 oktober 1964, 45ste jaargang Dr. E. WEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD .Slintvastigh is ghebkvan mijn hert in teghenspoet" Depressieweer Do Bilt verwacht tot vanavond. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige langs de kust tijdelijk harde tot stormachtige noordwestelijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen als vrijdag (Opge maakt 11.15 uur). Teleloon 31441 y -v f 0,78, p.m. 3,35,v p.kw. 10,05, Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Ook met andere financiering akkoord )oekamo voor Ned. tv.: .President Soekarno van Indonesië, teft gisteravond in een interview in et televisieprogramma ,3randpunt" trteld, dat hij in het volgend jaar tn conferentie bijeen zal roepen van I „jonge ontluikende naties". De pre- ent werd geïnterviewd tijdens zijn fcrblijf in Kairo. IMijn wereldbeschouwing is geëvolu- aldus de president. Hij denkt thans meer in drie blokken (Sowjetblok, Amerikaanse en de niet gebonden iden) hij onderkent nog slechts twee lingen in de wereld: de „old esta- led forces", de krachten die de oude ind willen handhaven, en de „new •ging forces". Bij die laatste groep ;ent hij de landen in Azië, Zuid- ïerika. Afrika, de socialistisch landen Europa en progressieve groepen in i.a. in Nederland en Ame- [et geschil MoskouPeking ziet hij :hts als een familieruzie. Hij zei te dat dit ideologische geschil gen rolgen zal hebben voor de eenheid i de wereld, die hij voorstaat. De coëxistentie tussen Oost en West een naast elkaar leven van lonisators en gekoloniseerden zal nim- worden bereikt Tussen hen is geen listentie mogelijk, aldus Soekarno, voorts Maleisië en duidelijk voor- nieuw-kolonialisme noemde, president zei enige malen dat hij Nederland komt, i uitnodiging krügt. DE (Van onze sociaal-economische redactie) E minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen, is nog niet bijster onder de indruk gekomen van de argumenten, die aangevoerd worden tegen het heffen van weggeld ter financiering van het in te stel len wegenfonds. In een vraaggesprek deelde minister Van Aartsen ons i dat hy echter ook niet byzonder gehecht is aan het systeem van weggeld heffing, als het noodzakelijke geld er maar komt. Hij was van mening, dat de minister van financiën met zijn toezegging van f 1,4 miljard voor het wegenfonds over een periode van zes jaar zeer royaal voor de dag gekomen is. Dat nu de weggebruikers voor de overige f 600 miljoen, gespreid over zes jaar, zorgt, leek hem niet onbillijk. In 1965 draagt het Rijk f 190 miljoen uit de algemene middelen b(J voor de aanleg van nieuwe wegen en de ombouw van bestaande wegen. Dit bedrag gaat 11 procent uit boven de bijdrage over 1964. Ik moet f 600 miljoen van de wegge bruiker hebben, in welke vorm is niet belangrijk, aldus minister Van Aart- Hij meende, dat de. voorgestelde hef. j van f 50 per jaar voor personen auto's (f 1 per week) en f 75 voor vracht wagens nog de minst bezwaarlijke was. Zou de accijns op benzine verhoogd wor den, dan gaat het beroepsgoederenvervoer onevenredig veel betalen, want ook de dieselolie zou dan extra belast moeten worden. Bovendien is dan geen relatie gelegd tussen de weg waarop men rijdt het weggeld, dat betaald moet wor den. Bedrijven, die zich beperken tot stadsvervoer of streekvervoer zullen bij het thans voorgestelde systeem geen weg. geld behoeven te betalen. Zou de motorrijtuigenbelasting worden opgetrokken, dan gaat iedereen betalen ook dan wordt het beroepsvervoer zwaarder getroffen. Bovendien heeft ver_ hoging va nde nxytorrljtuigenbelasting het nadeel, zo meende de lieer Van Aart- VVD-kamerlid over houding ARP Overigens benadrukte de heer Van Aartsen nog eens, dat de vraag hoe het geld er komt, hem in zekere zin koud laat, als het er maar komt. Mocht de Kamer een ander, meer aanvaardbaar voorstel hebben, dan zal de bewindsman verkeer en waterstaat dit gaarne De aantasting van de belas tingverlaging buiten beschouwing latend, zag hij de betere oplossing echter nog De gedachte dat hij van plan zou zijn op korte termijn allerlei wegen tollen te gaan invoeren, wierp de heer Van Aartsen verre van zich. „Het Nederlandse wegenstelsel is vol maakt ongeschikt voor wegtollen. Over het algemeen zijn de wegen daarvoor te kort, is het verkeer te intensief en het aantal zijwegen te talrijk. Bij een brug of tunnel zou hieraan in de toekomst nog te denken zijn, maar ook hiervan ben ik geen groot voorstander", aldus minister Van Aartsen. „Op dit moment zie ik geen enkel object, dat voor tol heffing in aanmerking zou moeten ko- Als op zichzelf staande gevallen merk te hij aan de Harlngvlietbrug, waar wel bruggeld wordt geheven. Ook voor de Oosterscheldëbrug zal dit waarschijnlijk het geval worden en de Beneluxtunnel Alle beroepsonderofficieren van de in. Landmacht hebben gisteren een ief gekregen van de opperofficier irsoneel waarin wordt uiteengezet :lke consequenties de per 1 juli bij Landmacht doorgevoerde reorgani- heeft voor het beroepskader. welke maatregelen de legerlei- an zins is te nemen om het over- ompleet aan beroepskader bij som- lige wapens en dienstvakken dienst- aar te maken aan het wegwerken van {korten van dit personeel bij andere fapens en dienstvakken. De maat- tgelen komen in hoofdzaak hier op eer dat men 200 opperwachtmeesters n adjudanten en ongeveer 400 opper- fachtmeesters en wachtmeesters der erste klasse, die bij de luchtdoelartil- ie overcompleet zijn geworden, wil rverdelen over andere wapens en enstvakken. )mdat echter de legerleiding er tege- eertijd naar wil streven om tot een rsoneelsbestand te komen met gelijke i'orderingsmogelijkheden bij de ver- lillende wapens en dienstvakken, tracht [en een „dekkingspercentage" per wapen dienstvak te verwezenlijken, dat gelijk het gemiddelde „dekkingspercen- Dit kan slechts worden bereikt in- het personeel dat bij een wapen of itvak boven dit gemiddelde „dek- In één oogopslag Antwoord (kerk) pag. 2 en 7 Oók nog: PIT-collectel pag. 2 Wie pag. 5 Van- de kinder zegels pag. 5 F. Bordewijk 80 jaar pag. 7 Meer animo voor emigratie pag. 9 Storm boven Europa pag. 9 Olympische Spelen pag. 11 CVK beschuldigd van ver valsing pag. 19 Hal aan kabels opgehangen pag. 19 En bovendien zes pagina's ZONDAGSBLAD. kingspercentage" aanwezig is, in de ge legenheid gesteld wordt over te gaan naar n ander wapen of dienstvak. Om een en ander te verwerkelijken aan bepaalde categorieën onderoffi cieren een formulier toegezonden, aarop ze kenbaar kunnen maken of wensen te worden overgeplaatst en ja naar welk wapen of dienstvak. In eerste instantie tracht de legerlei ding dus te komen tot een volkomen vrijwillig „overstappen" naar een an der wapen of dienstvak. Bovendien zal Dor omscholing worden gezorgd. Buitenbeoordeling Om te voorkomen dat onderofficieren bij overplaatsing naar een ander wapen of dienstvak het slachtoffer zouden wor- van hun eventuele te geringe speci fieke kennis voor dat wapen of dienst vak, zal bij het maken van beoordelingen die kennis gedurende de omscholings periode en nog een jaar daarna buiten be oordeling blijven. Verder zal er voor wor den gezorgd dat geen herindeling zal plaats vinden van die onderofficieren die het kader van de voor hen geldende carrièreplanning binnen afzienbare tijd in aanmerking komen voor opleiding tot een hogere rang. Indien de herverdeling van onderoffi cieren over de wapens en dienstvakken verloopt zoals de legerleiding wenselyk acht, zal ook het grootste deel van de nu met reorganisatieverlof naar huis ge stuurde onderofficieren weer in een daad werkelijke functie geplaatst kunnen den. sen, dat zij ook gemakkelijk geheven blijft worden, wanneer de gelden v< de wegenaanleg niet meer nodig zijn. De f 75 miljoen, die het weggeld per jaar moet opbrengen, ten koste te laten gaan van de aangekondigde 1100 miljoen belastingverlaging leek minister Van Aartsen niet mogelyk, omdat hierdoor de neutralisering van de progressie in de loon- en inkomstenbelasting wordt aan getast, een zaak die vastgelegd is in het akkoord va Nieuwersluis een personenauto tegen een in de rijksweg Amsterdam—Utrecht bij Nieuwersluis een personenauti tegen een stapvoets passerende goederentrein ge botst. De auto werd zwaar beschadigd. persoonlijke ongelukken deden zich voor. Zoals bekend is dit de enige ahob-overweg in een snelverkeersweg in Nederland, waarvoo: de rijkswater staat in samenwerking met de spoor wegen nu extra beveiligingsmaatregelen gaan nemen. Melk - ook buiten de koelkast - weken lang vers Voor 28 cent per halve liter gaat Si mon de Wit melk in drie-hoekverpak- king verkopen, die ook buiten de koel kast weken lang goed blijft. De melk werdt volkomen steriel gemaakt zondei dat de smaak en kleur verloren gaat. Zwitserse geleerden en een Zweedse fa brikant hebben dit' nieuwe systeem ir de praktijk gebracht. De verpakking ii aan de binnenzijde voorzien van eer plasticlaag, die de melk tegen binnen dringend daglicht beschermt, waardoo' ook de smaak behouden blijft. Liet eten van tandpasta kan schadelijk zijn voor de gezondheid van kinderen. Het patholo gisch gebruiken (dus overmatig poetsen) in sommige gevallen ook. Maar bij normaal gebruik behoeft er beslist geen vrees te bestaan voor mo gelijke schadelijke gevol gen. Dit is gebleken uit een onderzoek dat prof. dr. L. A. van der Woerd van het farmacologisch labo ratorium van de Rijks universiteit in Utrecht heeft ingesteld naar de gevoiren van het chro nisch gebruik van tand pasta's. Zijn advies aan de ouders van kleuters luidt: leer uw kinderen dat tandpasta geen snoepgoed is. Prof. Van der Woerd acht dit advies de enige remedie, want de mis stand wordt niet wegge ruimd wanneer alle tand pasta's naar gevarenkans zouden worden onder zocht en ingeaeéld. Men kan niet verder komen dan de th. ns reeds ge stelde eis. dat de tand pasta, die in veel gevallen meer een schoonheids middel dan een de hy giëne bevorderend pro- dukt is, niets mag bevat ten dat de gezondheid mogelijk kan schaden, zo meent prof. Van der Woerd. De keuringsdienst waren kan alleen i stellen waaraan bij normaal gebruik een tikel moet voldoen. Eten tandpasta is geen normaal gebruik, vindt prof. Van der Woerd, maar een feit is dat heel wat kinden het doen. omdat ze graag peper munt eten En wat overigens te denken van Engelse jon geren, die tandpasta hun sandwiches eten. Het is raar maar waar, want prof. Van Woerd zag dit verschijn sel onlangs gesignaleerd in een wetenschappelijke publikatie. bij Vlaardïrxgen. Maar deze verbindingen zijm en worden gebouwd door particu liere instellingen. Het Rijk neemt hier geen deel m de financiering. Zonder deze particuliere initiatieven zouden genoemde verbindingen er nog lang niet komen en zou het wegvervoer nog langer gebruik moeten maken van kostbare veren, die het verkeer ernstig ophouden. (Voor vervolg zie pag. II) Koningin, Prins en Prinses dineerden bij mr. Marijnen De Koningin, prins Bernhard en prin- es Beatrix hebben gisteravond aange- eten aan een diner, dat de minister president en mevrouw Marijnen gaven in de ambtswoning van de minister president, het Catshuis in Den Haag. Organisatie Afrikaanse eenheid: Mevrouw M. van der Wall-Duy- vendak neemt telefonische ge lukwensen in ontvangst t.g.v. haar benoeming tot burgemees ter. Twee vroui velijkt burgemeesters Mevrouw G. C. Th. M. Smulders- Belien, Nederlands tot nu toe enige vrouwelijke burgemeester (van Oost- West- en Middelbeers) heeft versterking gekregen van twee collega's. De Kroon heeft gisteren nl. met ingang van 16 oktober mevrouw M. van der Wall- Duyvendok. sedert 1959 uitvoerend sec retaris-directeur van de Stichting voor bijzondere sociale zorg en maatschappe lijk buurtwerk te Haarlem, en mevrouw C. M. 's Jac i-des Bouvrie, raadslid n Wassenaar, benoemd tot burgemees- s van resp. de gemeenten Gelder- malsen en Leersum. De benoeming van ouw 's Jacob meldden we gisteren reeds in een deel van onzer edities. Mevrouw Van der Wall-Duyvendok, geboren op 16 september 1922, is her vormd lid van de Partij van de Arbeid. Haar echtgenoot, mr. S. v.d. Wall, die 1949 overleed, was wethouder var Haarlem. Zijzelf is enige jaren lid var de Haarlemse gemeenteraad geweest. Mevrouw 's Jacob-de< Bouvrie is aan gesloten bij de Nederdlandse protestan tenbond en lid van de WD. Zij kreeg in 1958 voor de VVD zitting in de Wasse- naarse gemeenteraad. Tijdens haar wethouderschap werden twee openbare kleuterscholen gesticht en werd ook het plan gelanceerd in de toekomst vai oude tramremise een moderne ruime sporthal te maken, welk project in haaz een waar pleitbezorgster vond. tengewone vergadering van de staats regeringsleiders der aangesloten landen in Kairo ,.met algemene stem men" de klacht van premier Tsjombe tegen de VAR afgewezen. Dit is door radio-Kairo bekendgemaakt. Volgens een verklaring van de organisatie is de klacht van Tsjombe niet ontvankelijk, omdat het besluit om de Kongolese eerste minister niet tot de conferentie van Kairo toe te laten was genomen door „de conferentie van niet-gebon- den landen en goedgekeurd door de gezamenlijke Afrikaanse afgevaardig den". De secretaris-generaal van de OAS, Diallo Telli, heeft de opdracht gekre gen Tsjombe te laten weten, dat zijn klacht niet in behandeling wordt ge nomen. Tsjombe zei op de Paryse luchthaven niet alleen naar Kairo te zijn gegaan om deel te nemen aan de conferentie van niet-verbonden landen, maar ook om met de Egyptische autoriteiten te trachten oplossing te vinden voor het Kon golese goud, dat op onwettige wyze door de VAR in beslag is genomen. Ook zou hij nog niet opgeloste handelsvraagstuk ken hebben willen bespreken. Sedert ik aan de macht ben gekomen heb ik Nassers invloed op allerlei gebied te niet gedaan. Ik kan niet toestaan, dat wie dan ook enige invloed op de ont wikkeling van ons land uitoefent, aldus Tsjombe. Tsjombe deelde vervolgens mee dat de VAR een val voor hem had opgesteld. £r waren zeven Kongolese opstandelingen in Kairo, zo zei hij. De VAR wachtte slechts op één ding: dat ik de diploma tieke betrekkingen zou verbreken opdat president Nasser een Kongolese rebellen- regering zou kunnen erkennen, maar zo naiet ben ik niet, zo zei de Kongolese eerste minister. Hij noemde de houding van de Egyp tische regering ongehoord in de gescnie- denis van de moderne diplomatie. Door het incident in Kairo is de solidariteit rond de Kongolese regering en haar eer ste minister versterkt. Zwart Afrika be- seft thans het gevaar, dat president Nas ser vertegenwoordigt in zijn verlangen om het Afrikaanse continent te over heersen, aldus Tsjombe Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. A. C. Vroon, tot voor kort ohef dei- directie voorlichting bui tenland op het ministerie van buiten landse zaken, tot ambassadeur in Monte- De achttiende Olympische Spelen van de moderne tijd, te vens de eerste Olympische Spe len op Aziatische bodem, zijn vandaag in Tokio begonnen. Na drie regendagen scheen de zon in Japan uitbundig, het geen het gigantische openings feest tot een indrukwekkend gebeuren maakte. Terwijl ruim 72.000 bezoe kers het nationale stadion vul den, marcheerde een muziek korps het stadion binnen. Daar achter defileerden de deelne mers, welgeteld 7169 atleten uit 94 landen, voor de Japanse keizer en zijn echtgenote, de president van het I.O.C. Avery Brundage en andere officials. De twee uur durende ope ningsceremonie werd besloten met het ontsteken van de Olympische vlam, het afleggen van de Olympische eed en het loslaten van 8000 duiven. DE. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING minister van financiën heeft we staatslening van f 200 miljoen aangekondigd. Zij krijgt een rente van 5 li maar omdat de koers van uitgifte 9813 is (eik stuk van f 1000,kost derhalve f 985, komt het werkelijk rendement op ongeveer 5,4% uit. Het is niet de eer ste staatslening dit jaar. In juli werd eveneens een lening van f 200 mil joen uitgegeven, ook met een rente van 5!4 De koers van uitgifte was echter iets hoger, namelijk 99, waar door het rendement van die lening een fractie lager lag dan de nu aan gekondigde. En ten slotte werden in maart van dit jaar twee leningen aangekondigd, een 4 Vt lening met een uitgiftekoers van 99 en een ren dement van 4,7%, alsmede een 5% lening met een uitgiftekoers van 100 en dus ook een rendement van 5%. De nieuwe lening geeft dus het hoogste rendement van de vier staats leningen. Aangezien bovendien de beurskoers van lopende 5!4 lenin gen boven pari lag, wordt de nieuwe lening gunstig beoordeeld. Wel liep dinsdag de koers van de 5V* 1964 scherp terug en wel van 102 A tot 100%. Op zich zelf een begrijpe lijke reactie. De vraag is thans, waarom de minis ter nu plotseling met deze lening voor de dag komt. Eensdeels zullen wij dit zeker moeten zoeken in een niet al te gevulde schatkist. Wel gaan de belastingen in het najaaV ruimer stromen, maar hier staat tegenover dat de schatkist een belangrijk be drag aan schatkistpapier heeft af te lossen en bovendien de periodieke, grote uitkering aan de gemeenten moet doen. Wat extra geld in de schatkist is daarom zeker welkom. Toch ligt het vermoeden voor de hand dat ook monetaire invloeden een rol hebben gespeeld. En wel in die zin dat voor deze lening een deel van het boven de markt hangende geldaanbod uit de markt wordt ge nomen en in de ijskast wordt gezet. De achtergrond hiervan is weer, dat de minister de rente niet gaarne ziet dalen. Een lagere rente toch stimu leert de kredietverlening en de be drijvigheid. In het kader van de overheidspolitiek wil de minister echter juist de teugels aanhalen. In deze politiek past volkomen de rela tief gunstige rente. De politiek kan echter doorkruist worden door de ac tiviteit van het buitenland. Buiten landse geldbeleggers zijn de laatste tijd actief in ons land. Leningen met een hoge rente trekken dan ook bui tenlandse inschrijvers aan. Zou de overheid hieraan echter paal en perk willen stellen, dan zal de Nederland- sche Bank aparte maatregelen moe ten nemen. Of dit zal gebeuren, hangt van de ontwikkeling af. Zeker lijkt ons wel, dat de minister zijn monetaire politiek als onderdeel van de algemene op ontspanning van de economie gerichte politiek niet gaarne gedwarsboomd wil zien. JN zijn rede te Vlissingen voor de algemene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse Werk gevers heeft de heer D. Roemers, voorzitter van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen, er nog eens op gewezen, dat het N.V.V. op basis van zijn beginselprogramma nog steeds van mening is dat, wan neer het „algemeen belang" dit eist, de eigendom der produktiemiddelen in handen van de gemeenschap moet worden gelegd. Hij voegde hier evenwel aan toe „Vakbondsbestuurders moeten echter hun werk doen in de maatschaapij zoals die reilt en zeilt en niet in een Utopia, zoals zij zich dat gaarne zouden dromen. In die maatschappij, onze Nederlandse samenleving, wil de meerderheid niet aanmerkelijk verder gaan met gemeenschapseigen dom van de produktiemiddelen". Deze erkenning van de beperking, die het N.V.V. zich moet opleggen, getuigt van realiteitszin. Zou het echter niet van nóg meer realiteits zin getuigen, indien het N.V.V. dan maar zou besluiten de bewuste pas sage uit zijn beginselprogramma te schrappen EEN brand heeft gisteren in Mos kou een gedeelte van de Britse ambassade ernstig beschadigd. Het Russische persbureau Tass maakte melding van een explosie. Er heb ben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan, maar de schade aai de oostelyke vleugel, waarin de con sulaire en financiële afdelingen en de Britse club zyn ondergebracht, is aanzienlijk. ■t ambassadepersoneel haalde direct na het brandalarm de schrijf machines en paperassen uit de be dreigde vleugel, daarbij geholpen door mariniers van de Amerikaanse ambas- Grote najaarsprijsvraag „Wat doen deze mensen?" is het motto voor onze grote najaarsprijsvraag, die wij vandaag op pag. 5 bij u introduceren. Een prijsvraag waarmee u aan trekkelijke prijzen zult kunnen winnen als u de tien mensen van de foto's kunt thuisbrengen. Alle tien oefenen zij een ander beroep uit en aan de vraag- wie oefent welk beroep uit? Het juiste antwoord op deze vraag hopen wij u de komende weken te brengen in de vorm van een serie van tien reportages, waarin elk van de beroepen onder de loep wordt genomen. sacie, en redde een portret van ko ningin Elizabeth. Enkele uren nadat de Russische schild wachten voor het ambassadegebouw rook hadden zien kringelen was de brand ge blust. Functionarissen hebben meege deeld. dat ongeveer twintig Russische brandweerlieden op het dak van de oostelyke vleugel van de ambassade zü-n geklommen, maar er schijnt geen gevaar te bestaan voor het aantreffen van gemeime stukken. Volgens Tass woedde de brand al bijna twee uur, toen Russische brandweerlie den het gebouw eindelijk mochten bin nengaan. Pas toen het dak van het ge bouw vlam vatte kon de brandweer de ambassade-functionarissen ervan over tuigen, dat snel ingrijpen vereist was, wilden niet de naburige gebouwen even eens door het vuur aangetast worden. Zelfs toen nog mochten slechts zes brandweerlieden naar binnen. De ande ren. ongeveer honderd man, moesten ge ruime tijd werkloos toezien, aldus Tass. Functionarissen van-de Britse ambassa de spraken het bericht van het Russische persbureau tegen. „Wij vinden dat bericht niet geheel juist. De ambassade heeft geen enkel verzoek afgewezen. Alle verzoeken werden ingewilligd aldus een woord voerder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1