BE BI naar uw boterham 1200 VARKENS Uw ervaringen met dieren 0pen briel Blad rijden door de mist en wat er mee te doen is EENS? mm UIT DE KINDERMOND ZATERDAG 10 OKTOBER 1961 y Jf/EET U bij benadering hoe de worst gemaakt wordt die u in supermarkt of slage rij koopt? Weet u wat er met die schattige rose biggetjes gebeurt waar de kinderen met vertedering naar kijken? Wij wisten het ook niet. Daarom zijn wij, gewapend met een flinke dosis nieuws gierigheid en wat bang om het hart (zou het een érg bloederig geval zijn daar?) helemaal naar Borculo geto gen. Wat wij daar aan wijs- i heid opdiepten in een der I grootste slachterijen van ons I land vindt u in onderstaand I artikel. j Die kleine rose biggetjes, schat- I tig! Maar ze zijn vóór alles een ■produkt. Al jaren nu is men in ons land bezig om varkens te fokken |die meer vlees en minder vet „produceren". De smaak van net L- publiek wijzigt zich. Was vroeger bruine bonen met spek een gelief koosd menu, tegenwoordig vragen we magere ham of carbonade aan de slager. Laten we eerlijk zijn: we verbruiken minder calorieën dan onze voorouders. De landbou wer ziet veel en zwaar handwerk vervangen door draglines en com bines, de huisvrouw klopt niet in het zweet haar aanschijns de kle den. Haar staat een stofzuiger ter beschikking en met de hand wrin gen is er ook niet meer bij. Bo vendien leert de praktijk dat wij Nederlanders te veel en te vet eten. Met medewerking van proef stations wordt nu een nieuw soort varkens gefokt. UITGESLAPEN Door de ochtendmist rijden auto's. Het heuvelland van de Achterhoek dommelt nog. De chauffeurs zijn echter uitgesla pen. Zij hebben de hele nacht varkens opgehaald bij de fok kers en mesters, 's Nachts heerst er een matige temperatuur, dat is goed voor het vervoer van de dieren. Als de zon haar ogen uitwrijft staan de slagers klaar om te slachten. Er moet dus al een voorraadje varkens zijn om mee te beginnen en daarna een constante stroom van dieren om te ontvangen en te verwerken. Vier maal per week wordt er geslacht: zo'n twaalfhonderd var kens per dag. De expediteur is vergezeld van een inspecteur van de fabriek, de dieren worden ge oormerkt en voor een juiste bezet ting van de wagen wordt gezorgd. De knorrende beesten worden bij de fabriek in hokken gejaagd en levend gewogen voor het zgn. con trolegewicht. Daarna worden ze gesorteerd in licht, middelzwaar en zwaar. Een elektrische beneve ling volgt, zodat het dier niets merkt van het steken en leegbloe den. Dan is het eerst recht een produkt geworden dat op een effi ciënte manier afgewerkt wordt. Hangend aan rails die aan de zol dering bevestigd zijn doet het ge slachte dier zijn entree: sissend en blazend staat daar de krapmachi ne. Die zal het varkentje wel eens even wassen. Hier komen de ha ren los te zitten door het hete water, de machine krabt de huid en brandt de laatste haren weg. Meteen wordt de huid gelooid. Ze neemt het vuil niet gemakkelijk aan zodat het hygiënisch belang gediend is. IN DE STOOM Twee mannen staan gereed om de nog hele varkens op te vangen, met zware krabbers verwijderen ze het zwart van de huid. De rail maakt een bocht en daaronder staan de mannen in overall die de beesten in tweeën hakken, de or ganen verwijderen die weer op aparte haken worden verzameld. In grote trossen hangen levers, magen en darmen. In wolken stoom hangen de schone halve varkens. Op de matte witte huid worden ze paars gestempeld. De rail voert langs de controleur die de lengte, dikte van het spek, j0f«8egcSc§e!3K.\ VAN BLOEM EN PLANT HET BEGINT een soort mode te worden om 's winters ergens in huis een droog- boeket neer te zetten. Maar ook weer een gevaar dat dit 't gehele jaar door blijft staan, terwijl het toch oorspronke lijk bedoeld is de echte winter maanden te over bruggen. Tussen november en fe bruari heb je er het meeste be hoefte aan. Maar als eenmaal de lente komt, krij gen deze bloemen t iets stoffigs, ze verkleuren en het frisse gaat er af. Dan verlangt je naar bolbloemen O en uitbottende i heestertakken en hebben de droge spullen afgedaan. Gelukkig maar, want anders zou deze „onsterfelij- ke" tooi een kleurloze sleur worden. n. Er zijn kwekers die de bloemen voor ons drogen en er zelfs kant en klaar boeketten van maken, zodat we ze maar in een vaas behoeven te laten zakken. Maar daardoor gaat de charme van het zelf drogen en schikken verloren. Wie stro- bloemen in de tuin heeft zal ze uiteraard zelf behandelen en met deze mooie zomer hebben ze 't goed gedaan. Heel belangrijk is het mo ment van snijden. In de prak tijk is gebleken dat bloemen met dikke stelen nog een voor raadje vocht bij zich hebben, waardoor ze na het plukken nog even doorgroeien. Dit mer ken we sterk bij de mooiste aller strobloemen, de helichry- gekeerd te drogen hangen. Als de bloemen by droog weer midden op de dag gesneden worden, maken we er kleine bosjes van, binden er een elas tiekje om en hangen ze zo gauw mogelijk op een donkere luchtige plaats. In de drogerijen wordt er warme lucht doorheen gevoerd, maar dat wil niet zeggen dat het goed is ze vlak boven een kachel op te hangen. Dan drogen ze al te snel en worden bros. Koopt u enkele bossen stro- bloemen of een boeket kant en klaar, hang ze dan toch voor de zekerheid nog een paar da gen omgekeerd in een ver warmd vertrek. Als we ze gaan schikken moet al het vocht uit de stelen verdwenen zijn. Op een luch tige zolder in een onverwarmd huis gaan er gauw 3 a 4 weken overheen, maar onder gunstige omstandigheden kunnen ze na een week al droog zijn. Veel hangt ook af van de soort bloe- Wie er oog voor heeft zal ook uit tuin en natuur uitge bloeide bloeiwyzen kunnen verzamelen om de echte stro- bloemen aan te vullen. hamvorming en kwaliteit bepaalt. Veeartsen beslissen of het dier consumptiewaardig is. Volledige afkeuring komt nauwelijks voor. WAKEND OOG De Inspectie van de Veterinaire Dienst houdt een wakend oog in het zeil, er komen geen zieke dieren in het bedrijf! Een elec- Ironische schaal, bediend door een beëdigd man, weegt het varken en nu kan de boer uitbetaald worden. Zware varkens worden in ons land niet gemest, vlees vinden wij be langrijker dan vet. Het warme vlees is zeer bederfe lijk en daarom voert de rails de varkens door een meterslange koeltunnel. Hier daalt de tempera tuur flink. Een enorme koolcel is aan het eind van de tunnel, geel betegeld en hygiënisch ingericht. In grote pekelbakken zout men het gekoelde vlees, het wordt er „lij per" door. Dit gebeurt niet steriel, de opbouw en afbraak van bacte riën speelt hierbij een rol, net zo als bij de inmaak van zuurkool en zoute bonen. De afsnijruimte is een enorme slagerij. Tientallen meters lang voert de lopende band de vijftig slagers hun produkt voor de hand: hier wordt het var ken opgedeeld in onderdelen. De een snijdt ribben, de ander ham, weer één poten, kop en staart. Bloederig is het nauwelijks. Niet alle varkens belanden hier. Frank rijk en België kopen in EEG-ver- band hele beesten op. De slagers echter bestellen ribben die wij weer als carbonaden kopen: drie ribben tegenover één buik. „ZEEMLAPPEN" Dit is een zeer sterk exporterend bedrijf. Amerika ontvangt van ons de zware hammen, terwijl de Duitsers gek op spek zijn en grote afnemers zijn. Het binnenlands verbruik wordt vooral bediend door de vleeswarenfabriek. Daar zien we ook een gedeelte rund vlees: net zoals u gehakt mengt. SOMS komt, in het rustige gekabbel van aan-drijvende brieven, ineens een brief als een waterval voor. Een brief boordevol vragen. Een brief waarin het ene probleem het andere als het ware voor zich uitstuwt. Zo'n brief zet dan de hele zaak van de Open Brief en mij op stelten. Er is gewoon geen keus meer. ik kan niet voortbabbelen. Ik raak prop vol gedachten en die gedachten verdringen zich en ik zie moge lijkheden voor tien Open Brieven achter elkaar, lastig alleen dat in de eerste en dat is deze orde op de gedachten moet worden gesteld. Ik kan niet doorgaan met waterval-spelen, de gedachten mo gen niet buitelen, ze moeten stromen. Het is op dit moment, dit van de ordening, dat ik altijd de zucht slaak dat je beter geen gedachten kunt hebben dan zoveel als je gaat schrijven tenminste. doet ook de fabriek rundvlees in de varkensworst. Totaal 78 pro- dukten worden hier vervaardigd. We zien de hammen rauw in de grote ovaalvormige blikken ver dwijnen, die daarna met blik en al in enorme pannen gaan. zo groot als één flinke keuken. Hier borrelt en sist het van jewelste. In een ander gedeelte wordt leverpastei vervaardigd. Voor de leverkaas zien we „zeemlappen" van spek snijden die als een voering in de blikken gaan: het mooie zachte witte randje dat u om de plakjes vindt. Zakken met uien liggen er ook: de fabriek heeft een eigen receptuur voor de worst en iedere fabrikant probeert een eigen aro ma te leveren. De uien gaan in de berliner worst. Dagelijks neemt het laboratorium proeven of dat aroma ook zo blijft. Steekproeven bij de afnemers houden de smaak van de consument in het oog. De éne kant van de vleeswarenfa- briek is voor lever- de andere voor rookartikelen. In de rokerij worden met een bepaald soort hout de worsten gerookt en in on ze kleren hangt al gauw zo'n zelf de luchtje. Veel bejaarde lezers grepen naar hun pen om ons de ware geschiedenissen te vertellen van hun huisdieren. Dat er heel wat staaltjes van schranderheid bij zijn, kunt u zelf concluderen. We beginnen maar met een ervaring uit het grijs verleden. „Mijn vader had als keuter boer om. een fokzeug, een zeer aanhankelijk dier, dat vrij op ons weiland rondliep en als een hofhond ons erf bewaakte. Zij heette „Junda" en deed niets lie ver dan met ons meelopen" aldus dhr J. v. d. K. te R. Als wij 's zondagsmorgens naar de kerk wandelden een afstand van drie kwartier wil de „Junda" met alle geweld mee. We lokten haar met voeder in haar hok en sloten haar op. Eens was het varken nergens te vinden. Onderweg ontdekten we haar. ze zat uit te kijken naar onze komst en rende zodra zij ons zag. in volle draf vooruit tot ongeveer tien minuten gaans. Toen ging zij rustig zitten af wachten. blijkbaar van oordeel, dat zij nu wel verder mee zou mogen gaan. Ik had, terwijl va der langzaam doorliep, op een holletje wat voeder gehaald. Daarmede werd „Junda" naar haar hok gelokt. In het vervolg ging reeds 's zaterdagsavonds de grendel op het varkenshok." Schrander „Mijn moeder had de gewoonte de reeds des zaterdags geschilde aardappelen op zondagmorgen in een emmer water gereed te zet ten op de zgn. „goot", waar „Junda" nooit kwam. Als moeder alleen thuis was op zondagmor gen de anderen waren naar de de geschilde aardappelen. Moe der verzekerde ons, dat zij de onderdeur goed gesloten had, maar wij konden niet geloven, dat het varken de klink kon op lichten. Eens moest ik thuisblij ven, omdat een koe op kalven stond. Ik nam mij voor goed op het varken te letten. Toen „Jun da" zich overtuigd had. dat mijn ouders met de wagen waren weggegaan, kwam zij voorzichtig dichtbij, luisterde goed of er geen onraad was. Ik sloop op kousevoeten nader en zag dat „Junda" met haar tanden de klink aanvatte, die over het neusje lichtte en de deur opende om op de aardappelen aan te kunnen vallen. Hoewel ik het dier bewonderde om haar schranderheid, kon ik toen haar die winst niet gunnen. In het vervolg werden de aardappelen op een voor het varken onbe reikbare plaats gezet." Twee jonge zeugen (kinderen van „Junda"i zagen ons voor een heining bezig met het voederen van kippen door het uitstrooien van mais. en stelden verwoede pogingen in het werk om de af sluiting te forceren. Toen zij daarin niet slaagden, stonden zij even tegen elkaar te knorren en gingen daarna in vol le draf langs een omweg van zeker twintig minuten lopen, over het erf van onze naaste buurman (we woonden zeer af gezonderd) naar de voederplek. Mijn vader zei: „dat hebben ze samen afgesproken." Ik verge leek het met de poging van Wil lem Barendsz en Heemskerk, om de weg naar Indië te vinden langs Nova-Zembla. Ten slotte wil ik nog even de aandacht vestigen op de grote voorliefde van varkens voor mu ziek: „Junda" stond altijd ge noeglijk te knorren voor onze ramen als ik het harmoniumspel beoefende." schrijft onze bejaar de abonnée. Eerst kijken gente hond van mijn zuster. Wanneer mijn beide nichtjes vat kantoor naar huis kwamen, rin kelden ze met de fietsbel en Pas ja rende de „vrouwtjes" tege moet! Mèt de pantoffels in zijn bek. heette hij het „vrouwtje" dan welkom. Eerst keek hij even uit het raam, wie van de beide „vrouwtjes" er aan kwam. Nooit pakte hij de verkeerde pantof fels. Mijn oudste nichtje kreeg ken nis aan een jonge man, die haar thuisbracht De kennismaking was nog zeer „pril", vóór de por- tiektrap werd afscheid genomen. Pasja, die wel het belletje had gehoord, maar niet het vrouwtje de trap had horen beklimmen, rende naar het raam en keek zéér bevreemd toen hij „zijn" vrouwtje daar zag in gezelschap van een hem onbekende jonge- Luid blaffend, alsof hij wilde zeggen: „Of je nooit komt" vloog hij maar van de deur naar het raam, telkens teleurgesteld zijn pantoffels weer neerleggend. Waar bleef het vrouwtje toch? Ten einde raad stak hij zijn kop, mèt de pantoffels in zijn bek uit het raam en... liet ze van twee hoog voor de voeten van het vrouwtje neerploffen! Blijkbaar dacht hij: „Als je dan niet boven komt. kun je ze daar misschien gebruiken!" Net als ikke Er zijn ook schrandere poezen, zoals die van de fam. v. K. te d. H. Onze oudste zoon bracht als „zwerver" een katertje mee. On ze dochtertjes noemden hem Flip naar de veldwachter uit het boek „Dik Trom", Flip was erg speels en wild; als wij uitgingen sloten wij hem met zijn bak in de w.c. op. Wie schetst echter riep: „Kijk i SLANG Een slager is bezig met een darm, waar geen eind aan schijnt te komen, op de kop van een ma chine te wurmen. Met een kniepe daal brengt hij het „deeg" in be weging, en in een minimum van tijd spuit de machine de tafel vol met een ellenlange -worst die als een gigantische slang over de tafel kronkelt, maar niet voor lang. Automatisch wordt de slang op lengte afgesneden en weer zijn idem zoveel worsten klaar voor verzending. Met het vet zit de fa brikant niet in zijn maag. Resten vet zien we omsmelten en tot reu zel verwerken, een gedeelte wordt bewaard tot de winter, dan is er meer vraag. Een ander deel gaat in de worst, de margarineindustrie werkt met dierlijk vet en het resi du-vet gaat naar de zeepfabrieken. De fabrikant stelt er prijs op dat zijn met zorg vervaardigd produkt niet door ondeskundigheid aan waarde inboet Vanaf het slachten tot aan de consument wordt het varken begeleid. De verpakkings afdeling zorgt dat de worst ver koopwaardig is: meisjes pakken kleine potjes borrel worstjes, voor zien ze van een etiket en stapelen de dozen vol, klaar voor de expe ditie. Een net van vertegenwoor digers verkoopt zowel vers vlees als de gesneden plakjes metworst die u in de supermarkt koopt. Die vertegenwoordigers helpen met technische en commerciële kennis het grootwinkelbedrijf. PLAKMIDDEL Waar het bloed (dat we overi gens niet zagen) blijft?, vroegen we. In Emmen staat een bloedver- werkend bedrijf, dat onder meer bloedpoeder vervaardigt en naar Amerika exporteert. De triplexin- dustrie gebruikt het als een plak middel. De beenderen verdwijnen naar de Delftse lijmfabriek. er gedeelte wordt tot gelatine werkt. Die gelatine vindt de slager weer terug in de blikken boter hamworst: daar zijn ze mooi mee opgevuld. Van de boerderij tot de consu ment heeft dit bedrijf zo'n 58( man nodig ter begeleiding van he varken staf en uurloners inbe grepen. Hier staat ook de eerste volautomatische worstmachine van Nederland, waar vijf en een half ton worst verwerkt wordt Alleen een blik op de controleklok is dig, mensenhanden komen er niet „Leg uw worst niet zómaar in de keuken weg na aankoop", advi seerde de directeur. „En wees voorzichtig met half-conserven, de glazen potjes met blikken deksel. Ze sluiten niet luchtdicht af. Hebt u geen koelkast waar ze een plaatsje kunnen vinden, dan met een opeten. De plakken worsl dient u op kamertemperatuur te serveren: een tijdje tevoren uit de koelkast halen dus. Anders kleven de plakjes onsmakelijk aan elkaar. Let bij aankoop van worst-in-plas- tic op het datumstempel. Langer dan drie weken in een koelkast mag worst niet bewaard worden. Wist u dat metworst moet ademen en daarom niet in plastic verpakt is? Dat rauwe worst een rijpings proces nodig heeft en dat dit be reikt wordt door een constante vochtigheidsgraad? Dat de glim mende worsten opgepoetst worden met een varkensharen borstel? die waarachtig van elkaar houden. het •verdag. Vraag 1 hun avond beter besteden dan vroeger Zij volgen nu b.v een cursus Engels of doen op andere gen, gaan niet op tijd wijze kennis op. Je hoort ook vaak moeders bezigheden (of is verstel- als reden bij het aanschaffen - de besteding van financiën Er zijn mensen die niet meer tegen een situatie op kunnen, b.v. niet tegen een zich uitbreidend gezin, tegen drukte, geroezemoes, beweging zich heen een kwestie mede gezondheid (ze moeten naar 1 huisarts gaan en het doorpraten». Er zijn mensen die nooit aan bod zijn gekomen in kleine zwakhe den. voor wie door omstandighe- den bioscoop en schouwburg nooit bed, onder oordeel-door-ervaring, nooit erk uit de mode?) raken i kunt gedrang, moeder valt negen het onder verzadiging doorgegaan zijn die zich aan TV verzadigen, of alle Jan-hou-je-van-me verha- Moeilijk Deze oude kruik werd in blai en geel gehouden met een h van achillea en helichrysum, l wijl ijle teunisbloemen en r dersporen voor het juiste evi wicht zorgen. ten 1 alle denkbare herfsttin- i met een papierachtige substantie in de bloemblaadjes Worden deze gesneden als de bloemen geheel open zijn. dan staat na enige dagen het hart naar voren en de bloemblaad jes naar achteren. Worden ze daarentegen geplukt als de bui tenste bloemblaadjes open en het hart nog gesloten is. dan zijn ze op hun mooist als we ze straks in een vaas gaan schikken. Een ander punt is het om- Gedroogde bloemen schikken moeilijk, omdat ze in elkaar blijven haken. Als basis voor zwaar materiaal als siermaïs. pampasgras, bereklauw en kaardebollen nemen we grind om de stelen op hun plaats te houden. Anders zoeken we het in droog wit zand. boet- seerklei, florapak of oasis( de laatste twee bij de bloemist ver krijgbaar) of kleefpasta. Meest al is het een kwestie van erva ring wat je het meest bevalt Denk er bij het schikken wel aan dat de stelen van droog bloemen lelijk zijn en deze meer camouflage verlangen dan verse stelen. Steek de pi ramidale bloeiers in de top en houdt de ronde bloemvormen in het hart. En denk er aan dat de schikking zó uitvalt, dat u er met plezier een paar maanden naar kijkt! A. C. MULLER-IDZERDA Incjosvï En toch ben ik er blij Helemaal blij om het wonder van de krant zoals deze week: ik noemde een paar initialen en al voor de krant gedrukt was, had ik van de ene vriendin een verhuis kaart gelijktijdig aan elkaar gedacht terwijl de andere na het week-end geruststellend en hoopvol reageerde (denk aan je belofte voor november!). Ik hoop de reacties binnenkort te honore ren met persoonlijke brieven: ze lezen me dus! denk ik. En dat geldt zeker ook voor de twee waterval-brieven van deze week. Wonderlijk genoeg had ik juist TV §enoemd in de Open Brief en vóór e krant in de bus lag, had ik een brief over TV en deszelfs ogen schijnlijke problemen. Problemen als een sneeuwbal, en overal vragen. In die vragen zoveel levende, de moeite van het vech ten waard zijnde kwesties dat ik graag iets ervan hier zou willen hardop denken. De tweede brief komt automatisch in de problema tiek mee. TK MOET beginnen met te 1 zeggen dat ik de vorige keer wel wat hooghartig misschien over TV gesproken heb. Hooghartig naar de kant van hen die echt plezier aan het medium beleven en het in zekere zin nodig hebben. Dat moeten dan ongeveer diege nen zijn die anders, vroeger, hun TV: dat je "er zoveel o leren, je wereld wordt wijder, niet de tien keer in slaap bif al die ^en 'n damesbladen. Kleine zwak- aueen zie je nieuws uit Amerika schemerigheid, moet dan iedereen heden. Dingen die in de jeugd niet tegen wil en dank (nu citeer ik binnen de discipline van h«' woordelijk) naar de TV kijken kennen, leren beoordelen, omdat men anders elke avond met uitp"**~~ 1~~w slaande ruzie naar bed gaat? En ze vraag 2, geduwd door vraag 1: kan den dat, dol op elkaar zijn, echt een goed gezin zijn, en op dat ene punt zo oneens, zo onchristelijk Sfeer weg, saamhorigheid maar ook raak je op de hoogti van het leven van b.v .diepzee- krabben. En neem nu eens opera ties en eerste hulp bij ongelukken Enzovoort. Een soort kennis-is macht-principe. Al datgene wat ,de intellectueel" door omstandig- dat zijn heden, opvoeding of wat ook. al TV ter sprake komt. gedaan hééft. Engels leren, boeken lezen over creatie en evolutie, hoofdartikelen in de krant met aandacht lezen, wie weet EHBO- volgen, dat kan nu gedaan het leren len, leren uitputten lagen. Misschien werden verboden. Misschien ook wer- e niet geoefend. In ieder geval ligt elke zwakheid n onszelf. Het is niet de TV. het is l|Pliet het geld. Het is niet het Illustratie: op zondagavond rumoerige gezin, niet de drank, gezellig bijeen. Visite niet de hobby, niet de uithuizig- heid. Wij zijn het zelf. Soms buiten onze schuld (gezondheid), soms 'd (uw man die iets aan zijn persoonlijkheid ontbreekt nu hij blijk geeft een soort „honger" nog te moeten stillen reken het hem niet te hard aan). Een kind met zijn leeshonger „eet" boeken, zijn ~J~~ fantasie zoekt een wereld waaraan zijn ongevormd denken zich als fijnslijpt. Met beleid laat kind lezen. Maar veel zijn op een punt kind ongevormd, ongestild, .'oldaan. Wat te doen? Hen laten t v- zlJn d'e eten. kijken, zich verzadigen? Of zich laten komen, hoe het uitvechten, uitpraten omdat mi i ook andere dingen: bedtijd voor de kinderen, sfeer, eigen gevoel van geen plaats meer te hebben in huis, meetellen, urgent zijn? Dat hangt van hen af. En ook voor een die inhoud kan geven uren. ieder die sfeer schept, ieder fantasie zoekt" die meer kan dan wachten op wat hem geboden wordt, zal hooghar tig lijken ten aanzien van hem die een medium maar laat pruttelen wat het te pruttelen heeft, alle gebleven, goeds inbegrepen. En - dat komt dat oppassende ma dankt nvoudig niet te harden die hard werkt en oor het eten. van kinderen houdt. r\AT komt omdat wij allemaal. kJ ergens, soms jaren niet te merken maar dar plekje hebben worden door een veel grotere staan. „Deze dingen komen groep mensen. Ondertussen bevor dert het de huiselijkheid, d.w.z. iedereen is thuis. Mensen die vroeger niet zaten te suffen. akheden tegemoet'schreef vriendin op wier uitspraak 'k vorige maal reageerde. Zo is het igelijk. We hebben verplaatsen nu hun naaimachine allen zwakheden. Ér zijn jongste zoontje ns, Flippie doet net ais ikke, zijn „bah" op de w.c.!" Heel parmantig zat Flip dan op de rand. Na een paar dagen konden wij zijn bak van het balcon wegbergen en heeft hij zo oud als hij is geworden (ca dertien jaar) zijn behoeften keurig steeds op de w.c. gedepo neerd, ook op het vakantie-adres, al sprong hij daar de eerste dag verkeerd naar de deurknop. Flip was ook „waaks". Toen de achterkant van ons huis geschil derd werd en de schilder de keuken wilde ingaan, heeft Flip dit met zijn „blazen" belet. De schilder durfde niet binnen te komen.". En dan de onvolprezen kana ries. „Als wij 's-morgens binnen kwamen zat hij voor het deurtje te wachten tot het open ging. Het brood stond op tafel ge smeerd. Daar vloog hij op af om de boter er af te pikken. Mijn zoon liet hem stil begaan, maar wij hoopten dat hij nog eens wat op zijn boterham achter zou la ten, dat is nooit gebeurd", aldus mevr. H. L. A. tc d. H. Van honde-trouw lezen we in de brief van mevr. B. te V. „Als mijn man met onze hond mij van de trein komt halen merkt het hondje of ik erin zit ja of nee. Zit ik erin, dan rent zij door de controle, met de trein mee en wacht precies voor diè coupé- deur waar ik uit zal stappen. Hoe weet het beest dat toch? Vier maal heb ik in het zieken huis gelegen en alle keren wei gerde het hondje om te eten, ook toen wij veertien dagen met va- Ziek en broodmager was zij toen wij thuiskwamen, al hadden vrienden goed voor haar ge zorgd. Wij hebben dan ook besloten: gaan wij met vakantie dan gaat Kom dan Ervaring met dieren? Mej. C. Z. te S. schrijft ons over haar kauwtje, heel jong uit het nest gevallen. „Hij mocht vrij in de tuin lopen en als we riepen: »Kom dan", gaven we een vlieg je of wormpje of zo en later pinda's, 's Avonds werd hij in een hokje gezet ter bescherming tegen katten. Dan zeiden we: ..Dag, dag" en al gauw zei Jantje ook „Dag, dag!" 's Morgens zei den we: „Kom dan. naar buiten". Op de morgen dat de troonrede werd uitgesproken en Hare ma jesteit nog even wachtte met weer instappen, zaten we allen heel stil te luisteren bij de radio en daar riep Jantje plotseling: „Kom dan, kom dan!" De ruimte ls weer vol voor deze week. Er zijn nog schrande re poesen, en dieren die de mens tot voorbeeld strekken. Dat lezen we uit de gezellige brieven die volgende week aan de beurt zijn. Mej. Z., schrijft u nog even uw adres en het boekje van uw keu- De inspecteur zou op school ko men. Vraagt een jongetje: ,Jg hij nog hoger .Jan meester De Haan? (liet hoofd van de school). „Ja hoor, nóg hoger" antwoordt de juffrouw. Aarzelend gaat een vin gertje de lucht in. „Juffrouw, als hij nou zo hoog is, kan hij dan wel door de deur?" (Mej. A. van A. te G.) Het had al een morgen viel sneeuw. Ricky (4), kijkt voor 't ronm en mompelt in zichzelf: „Och wat voor kraan heeft de H.-crc nu in de hemel weer open gedraaid". Als hij naar de ambachtsschool ging, dan was hy écht groot. Op de wc zat hij z'n buik tc bestu deren en riep „M Ik dig. „Als je op de ambachtsschool bent, vertelt mamma jr het wel be- ter .Ja," zei zoonlief, „want je begrijpt er nu zelf toch niks van. hè Mam?" (Mevr. A. V. te Nw. L.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15